De wondere bloem uit Mexico Vereemgde Staten bereiden „Wereldhandvest van den handel" voor De Radio geeft vanavond; Op 15 October een conferentie Kort en Bondig Van Popocatepetl haar Spaarnestad I liijoso s Mof Nog steeds flnnncleclc moeilijkheden. Reeds een i ge keer en schreven wij over Thysse's Hof. het uitverkoren plekje bij het Bloemendaalsche Bosch, dat werd gesticht ter eere van Neder lands grootsten natuurvriend. Jac. P. Thysse, die daar vele jaren werkte. De stichting verkeert in financieele moei lijkheden. omdat er meer uitgaven dan inkomsten zijn. Dit is een gevolg van het feit, dat de gemeente Bloemendaal, die noodlijdend geworden is, haar sub sidie gehalveerd heeft. Dit bracht een leemte van f 1250 per jaar. Er zijn al geruchten gekomen, dat Thysse's Hof niet kon blijven voortbe staan. Ieder beseft, dat het daartoe niet mag komen. Ook het gemeentebestuur van Bloemendaal is daarvan overtuigd. Het heeft getracht financieelen steun te verkriigen voor den Hof van de Ver- eeniging tot Behoud van Natuurmonu menten, maar die poging is helaas niet gelukt. Het bestuur van-den Hof doet thans moeite om het aantal leden en dona teurs uit te breiden, om op die wijze meer inkomsten te verkrijgen. In ver schillende winkels liggen inteeketnlijs- ten.- De heer C. H. Voorhoeve te Voorburg schrijft ons namens de Studiekern van Tuinbouwkundigen van de vereeniging Arboricultura o.a.: „Dit levenswerk is nagelaten door den vermaarden botanicus en schrijver Dr. Jac. P. Thysse, om de menschen als natuurvrienden te 'houden niet alleen, maar ook om ze vrienden van die mach tige natuur te maken. Als men in dien Hof is geweest is men rijker aan ken nis dan voorheen. Hier werd niet gekapt, er is maar weinig vernield tijdens de bezetting, hier heerscht de ongerepte natuur. Tus- schen het groen ziet men een tuinman die reeds jaren aan dezen Hof verbon den is, rustig aan het werk en met De Volksuniversiteit, afdeeling Haarlem en Omstreken, opent haar serie luister cursussen op 16 September met een voor drachtavond van Albert Vogel Jr. Er worden dit seizoen tien cursussen gehou den, o.a. over actueele vraagstukken, het natuurleven in eigen land, sociale zeker heid en ook cursussen in talen. groote liefde de planten verzorgen. Steeds is hij bereid om het voorbeeld van zijn meester te volgen en de hof be zoekers alle mogelijke inlichtingen te verschaffen. Toch is dit erfstuk ten doode opge schreven. Waarom? Is dat de dank aan zoo'n groot man, die tot op hoogen leeftiid zijn kracht en wetenschap gaf aan Nederland dus ook aan Bloemendaal? Is dat de dank van de ingezetenen aan hun natuurvriend? Moet dat levens werk nu verloren gaan? Het jaarlijksche tekort bedraagt f 1250.Dit gaat toch zoo niet langer! Hier geschiedt onrecht aan de nage dachtenis van een groot man. Hoeveel leerlingen van scholen in en om Bloe mendaal, studenten met hun professo ren, komen hier hun kennis verrijken. Wijd in den omtrek is zoo'n instructief plantsoen niet te vinden. Ingezetenen van Bloemendaal, waar onder menig boschbezitter, gaat het u niet ter harte? Is het niet een eer voor u, zoo'n geleerde als Dr. Thysse in uw gemeente te hebben gehad? Daarom namens -de Studiekern van tuinbouwkundigen van de vereeniging Arboricultura in de eerste plaats, en zeker ook namens andere hoogstaande natuurvorschers en -vrienden doe ik een beroep op allen. Beziet u deze drin gende aangelegenheid met een welwil lend oog en een blijmoedig hart en geeft ook aan menig niet Bloemendaler nog lang de gelegenheid zich in „Thysse's Hof" te verlustigen, door met milde hand te geven en het tekort zoo spoe dig mogelijk te dekken". Het auto-dump bij Deeleu staat thans onder bewaking; van de Rijkspolitie. l)e controle is zeer seherp en, om diefstallen te voorkomen, is behalve een tweetal prikkeldraadversperringen een electrlseho draad gespannen, die onder 2000 Volt spanning staat. Nu voor het eerst sedert vele jaren weer een groote internationale Dahlia tentoonstelling in Haarlem voor de deur staat, komt deze veelzijdige bloem, die niet alleen in de huiska mers, maar ook in de harten van dui zenden een bijzonder plaatsje inneemt, weer in het middelpunt van de be langstelling te staan. Wie denken zou, dat de eerste Dahlia's tegen elkaar hebben staan knikkebollen in het pa radijs. heeft het vermoedelijk mis, want de wieg van de wondere bloem stond in de dorre hooglanden van Mexico Acocotli noemde men haar. llcllos", hi vakkringen bekend als „semi-euelus", die de eer van Haarlem ral vertegenwoordigen op de komende 3>ahl la tentoonstelling. Daar, op de zonnig-droge hellingen van Popocatepetl en aanverwante verlatenhe den. tusschen manshooge cacteeën en agaven, groeide en groeit vandaag nog het prototype van pnze Dahlia. De Span jaard Francisco Hernandez beschreef het reeds in 1651, maar het zou nog bijna an derhalve eeuw duren, voor dat de eerste Dahlia in Europa kwam. Dit gebeurde in 1784; eenige exemplaren werden toen óf in zaad, óf in knol naar den Botanischen tuin van Madrid gezonden. De Hortulanus van dezen tuin, zekere Cavanilles, bestu deerde ze en noemde ze naar een leerling van den grooten Linnaeus, Andreas Dahl. Er is nog wel eens getwist over den naam, want een andere onderzoeker, zekere Wil- denon, noemde de bloem naar een Russi- schen plantkundige, Georgi Wanneer men dus een bloem tegen komt. die precies een Dahlia lijkt, doch Georgine blijkt te hee- ten. weet men hoe de vork in den steel zit De Europcesche bloemkwcekers, vooral de Engelsche wierpen zich gretig op het simpele, enkelvoudige Mexicaansche bloempje, waarvan zij de groote mogelijk heden al terstond inzagen. Zoo begon de Dahlia-cultuur, die in de anderhalve eeuw van haar bestaan een enorme vlucht heeft genomen en de bloem in duizenderlei ge daante over de gansche wereld heeft ge bracht, waar zij ware triomfen van be- toovering oogstte. Als weinig andere bloe men weet zij 's menschen gevoel voor schoonheid te streelen en de zinnen te be koren. Nederland vooraan. Nederland neemt in de Dahlia-cultuur een even bijzondere als belangrijke plaats Jn. In 1810 kwam de Dahlia hier voor het eerst. Zij vond haar weg naar de kwee- kerijen, maar op tot nog toe onopgehel derde wijze verscheen zij bovendien op vele boerenerven, in een grootbloemige, Dit lieflijke stilleven wordt gevormd door enkel l.'loomlge Mlgnon-Dahlia's, te Haarlem gewonnen en „Henrlëtte" gedoopt. Deze soort wordt met succes III plantsoenen te Haarlem en omgeving neergezet en Is o.a. te Iwwoiidcren lang de Heemst eed sche Dreef, „gepijpte" soort, die heden ten dage nog bestaat. Terwijl in Engeland omstreeks 1840 een ware windhandel in Dahlia's ont stond, waarbij luttele bloemen voor tien tallen ponden sterling van de hand gin gen en kweekers op slag millionair wer den, zocht men in ons land moeizaam naar nieuwe vormen. In 1874 kreeg een kwee- ker te Jutphaas een partij bloemen en planten uit Mexico, waarvan hij een deel, omdat het verdord was, op de mestvaalt wierp. Tot zijn groote verbazing schoot er uit den rottenden stapel na verloop van tijd een wondermooie bloem op; dit was de Cactusdahlia, een onbekende soort, die beroemd werd. Was op deze wijze het ge luk de Nederlandsche Dahlia-cultuur dienstig, omstreeks 1900 bereikte de kwee- ker Hornsveld in Baarn door onvermoeid zwoegen en met vurig idealisme schit terende resultaten; hij won zeer vele nieu we soorten, o.a. djp pioenbloemige Dahlia in 1903, die onzen naam op dit gebied voor goed in de wereld vestigden. Met medewerking en steun van de in 1918 opgerichte Nederlandsche Dahlia-ver- eeniging bracht de heer André Csizik. een Tsjech van geboorte, in 1933 op vernuftige wijze orde in den chaos van Dahlia-varië teiten door het ontwerpen van een bota nisch verantwoord systeem van classifi catie. Hij bracht de Dahlia's in vijf klas sen onder, te weten; De „Deca"-klasse, waartoe de z.g. decoratieve, .cactus en semi-cactus behooren; de „Hart"-klasse, Dahlia's met zichtbaar hart (Pioen, Du plex, Bouton); de „Pomponette"-klasse (Pompon en Rosette); de enkelbloemige klasse (enkele, Mignon en Ster) en de Bizar-klasse (Halskraag, Anemoonbloe- mige, Narcisbloemige. etc.). De tentoonstelling. Volgens deze vijf klassen worden de Dahlia's, die op de komende tentoonstel ling in Haarlem te bezichtigen zullen zijn, gerangschikt. Voor de beste Nederland sche inzending wordt de jaarlijksche zil veren wisselbeker beschikbaar gesteld. Alle nieuwe variëteiten, die voldoen, wor den gehonoreerd met een getuigschrift, dat den kweeker in staat stelt een certi ficaat te bemachtigen, waarmee zijn kleu rig voortbrengsel in de rij der bestaande soorten wordt geschaard. Een ingewijde verklapte ons, dat er heel wat mooie soorten op de tentoonstel ling te zien zullen zijn. Er worden ook belangrijke buitenlandsche inzendingen verwacht. Candidaten voor een prijs zijn naar alle waarschijnlijkheid „Almelo's Glorie" (van een amateur uit deze plaats); „Broeder Justinus" (uit .België); „Voorzit ter Oud" en „Topscore" (uit Aalsmeer); .Moeder Ballego" (Leidon); „Moeder Aardsen" (Nijkerk); Willy Flaton" (Naaldwijk); „Elegans" (Den Haag) en „Golden Leader" (Baarn). Haarlem dingt mee met „Helios". „Honourguest" en „Lo vely Jewel", die thans reeds te bewonde ren ziin op de kweekerij van Carlée aan de Leidschevaart. Wie er ook winnaar moge worden, ze ker is het. dat veel schoons een bezoek aan de tentoonstelling overwaard zal maken. Het herstel van „Dreefzichl" Het wncliten Is op materialen. Eenige maanden geleden besloot de Haar- lemsche raad. op voorstel van B. en W„ het in de oorlogsjaren zwaar beschadigde „Dreef- zicht" in den Hout te herstellen. Het raads besluit is door Ged. Staten goedgekeurd. Hel bestek voor het werk ls klaar. Alles wacht nu op de toestemming van den Wederopbouw wat de materialen betreft. Wanneer die af komt ls niet te zeggen. De materialenpositie is, men weet het, verre van gunstig. Zelfs de uitvoering van 't woningbouwprogramma van den Wederopbouw wordt er door ver traagd. zoodat het sterk betwijfeld wordt, of de beloofde 10 000 nieuwe hulzen in 1946 wel alle gereed zullen komen Het opknappen van „Dreefzicht" is evenwel ook herstelwerk Bovendien ls er hier ter stede groote behoefte aan zalen-ruimte. Restauraties van schilderijen Plannen van lid Frans Hals museum te Haarlem. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woensdagmiddag een crediet toegestaan voor de restauratie van eenige schilderijen van het Frans Halsmuseum. Het is de be doeling dat dit geschiedt door erkende restaurateurs van het Rijksmuseum te Amsterdam. Een van de suppoosten van het Frans Halsmuseum, die in het verleden al veel restauratiewerk verricht heeft, zal daarbij tegenwoordig zijn. opdat hij verde re bekwaamheid daarin krijgt. In de toe komst zal dan de restauratie van schilde rijen in het Frans Halsmuseum kunnen geschieden. De bedoelde suppoost-restau rateur heeft, naar de directeur meent, geen voldoende bekwaamheden voor het „inschilderen" bij restauratie van schilde rijen. In de toekomst zal dit dus aan een schilder worden opgedragen. HILVERSUM I, 301 M. 7.00. 8.00, 13.00, 19.00, 30.00, 22.00 Nieuws. 17 30 The Travellers. 19.20 Goede bekenden van vroeger. 20.08 Oranje-'avond m Groote Kerk Den Haag. 21.15 Oranje-garde. 23.15 14e ronde Staunton-schaaktoui nooi. HILVERSUM II, 415 M. 7.00. 8.00, 13 00. 18.00, 20.00, 23.00 Nieuws. 17.35 Ramblers. 18.15 Novelty Serenadcrs. 21.00 Sweetness and Rhythm. 22.15 Jazz-program- ma. 23.20 Werken van Mendelssohn. In de Amerikaansche regeeringsbureaux wordt de laatste hand gelegd aan het ont werp van een pjan, dat de Vereenigde Staten zullen voorleggen aan de interna tionale handelsconferentie, die op 15 Oc tober te Londen bijeen komt. Dit plan zou moeten dienen als basis voor een wereld handels-handvest, tot voordeel van alle volken. Het Amerikaansche voorstel zal van te voren met vertegenwoordigers van de achttien aan de conferentie deelnemende landen besproken worden, teneinde hun reacties van te voren te leeren kennen, beter op de verdediging voorbereid te zijn en eventueele amendementen te kun nen inlasschen. Het plan is een uitwer king van de vier algemeene voorstellen ter bevorderingvan den wereldhandel, die den vorigen winter door de V. S. zijn gepubliceerd, aldus United Press De conferentie te Londen wordt de „kern-conferentie" genoemd en zal dienen ter voorbereiding van een internationale handelsconferentie der Vereenigde Vol ken, in den zomer van het volgende jaar. De economische en sociale raad der Ver eenigde Volken verleent zijn medewer king. Tot de uitgenoodigde achttien landen behooren de groote vier. China, de Brit- sche Dominions, België-Luxemburg en ook Nederland. Rusland heeft aan vankelijk de uitnoodiging niet aanvaard, maar later wel geaccepteerd toen de or ganisatie der Ver Volken het idee over nam. Men verwacht dan ook dat de Sovjet Unie op de een of andere manier op de „kern-conferentie" vertegenwoordigd zal zijn. De vier algemeene voorstellen der Ver eenigde Staten behelzen een programma tot verlaging der handelsrestricties in het internationale verkeer Het eerste voorstel gaat over de middelen om „de door de regeeringen ingestelde beperkin gen" weg te nemen. Daaronder vallen dus de officieele embargo's, quota, tarieven en andere hindernissen voor het vrije, in ternationale handelsverkeer. Het tweede deel van het plan betreft methodes om „vrij te komen van restric ties ingesteld door particuliere onderne mingen en kartels", het derde deel bevat voorstellen om de ongunstige gevolgen van overschotten en andere evenwicht- verstorende factoren in de wereldecono mie weg te nemen, dus om „vrij te gera ken van vrees voor wanorde op de mark ten van eerste levensbehoeften". In de vierde plaats handelt het plan over „vrij making van de vrees voor onregelmatig heid in productie en werkverdeeling", dus het vermijden van de instelling van embargo's en tarieven ter oplossing van werkloosheidsproblemen. De Amerikaansche initiatiefnemers ma ken zich geen illusies over de mogelijk heid dat de tijd reeds zou zijn aangebro ken dat de volken zouden instemmen met een idealistisch plan voor een volkomen vrijen wereldhandel. Zij gelooven echter dat hun plan zal kunnen dienen als basis van een wereld-handels-handvest, waar bij de internationale handel veel vrijer zal zijn dan voor den oorlog. Gehoopt wordt dat, als de „kern-confe rentie" tot overeenstemming komt over wat de internationale handelsconferentie van 1947 moet beslissen," de achttien lan den er reeds toe zullen overgaan onder elkaar handelsverdragen te sluiten, ge grondvest op het voorgestelde handels handvest. Dan immers zouden de landen niet slechts een ontwerp-handvest heb ben aan te bieden, doch tevens de duide lijke proeve van hun bereidheid om het toe te passen. BINNENLAND Een ondernemend Amsterdammer verkocht gesmokkelde Zwttser- sche polshorloges zonder vergunning voor f 35. Toen hij in Amsterdam geen klanten meer vond, ging hij naar Leeuwar den. waar hij er nog 300 verkocht, voordat de po litie hem betrapte. Een groep Engelsche stedenbouwkundigen zal van 12—17 Septem ber een aantal Neder landsche steden bezoe ken. De drie prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet. logeeren op het oogenbllk bij de Konin gin op het Loo. In Hil versum zoekt men naar het lievelingshondje „Panda" van prinses Irene, dat daar bij jhr. Feith logeert en nu ver mist wordt Het aantal werkloo- zen daalt met gemiddeld 6000 per maand. Het is thans van 314.000 op 30 Juni 1945 gedaald tot 47.000. De Nederlandsche regeering zal waar schijnlijk toestemming veiieenen om tien ton Egyptische sigaretten te Importeeren. TUdens de kermis te Goes verstoorden eenige militairen de orde in een café. Toen de wacht te hulp geroepen werd, loste deze na waarschu wing een schot, waar door de 50-jarige koop man S. uit Goes gedood en de korporaal D. uit Delft ernstig gewond werd. D. is kort daarop overleden. De sultan van Pon- tianak is gisteren op Schiphol aangekomen in gezelschap van den heer Soekawati. een der Bali- neesche afgevaardigden op de Mailnoconferen- tie. Zij zullen drie we ken in Nederland blijven. Voor corresponden tie aan militair perso neel behoorende tot de Koninklijke landmacht en het Koninklijk Ne- derlandsch Indische le ger in Nederlandsch In- dié moet de volgende adresseering worden ge bruikt: naam. voorlet ters, rang, legernum- mer, onderdeel, veld postkantoor Batavia. De Koningin heeft aan eenige personen gratie verleend, die tot geringe straffen waren veroordeeld wegens tij dens de bezetting of kort na de bevrijding gepleegde feiten. Het telefoonverkeer tusschen Nederland en Tsjecho-SlowakUe is op beperkte schaal her opend. Begin September zulten 25 Zwltsersche industrieelen en zaken lieden een bezoek aan Nederland brengen. Haarlem en Omgeving Ds. L. Hoorweg uit Haarlem Is door de Ge nerale Synode der Gere formeerde Kerken aan gewezen als een harer afgevaardigden naar een door den Hervormden Raad voor het kerkge zang en den eeredienst van de Synode der Ned. Herv. Kerk belegde in terkerkelijke conferentie over een nieuwe psalm berijming. I)s. C. Moons uit Beverwijk, die voor on derscheidene beroepen heeft bedankt, heeft aangenomen het beroep als piedlkant bij de Ge reformeerde Kerk van Leimulden. I)c Gereformeerde Kerk van Haarlem heeft de weduwe P. te S.. uit dankbaarheid een gift van f 1000, waarvan f 750 voor de kerk en f 250 voor de diaconie. Ds. F. de Jong uit Heemstede, een uit Ned. Indaö gerepatrieerd pre dikant. heeft zich bereid verklaard ln de Gerefor meerde Kerk van Vijf buizen hulppredikers diensten te verrichten totdat de Kerk een nieu wen predikant heeft ver kregen. Hij den kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Velson is van het Bureau voor de geeste lijke vnrzorglng van mi litairen bericht ontvan gen dat niet kan worden voldaan aan het verzoek om ds. Van Nood niet aan te wijzen als geeste lijk verzorger voor het eerste transport van troepen naar Ncd.Indië. l)e raad van Heem stede vergadert Dinsdag middag 3 uur o.a. om nieuwe wethouders te kiezen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6