Bruggen Laatste betuigenissen van „onschuld" te Neurenberg Op 23 September uitspraak Molotof onverwachts naar Moskou n Grieksche meerderheid stemt voor Koningschap «fê .Taarffana: No. IR120 "W" T~ "1 I "I 1 "l Ma an das 2 September 1046 Bureaux: Groote Houtstr. 93 f 1 I a I bJ |f| C? I J ff" 1 Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37. Haarlem XVAvAl IwllllJ W i 4 f- M f V I IJ Abonnementen: p week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154. J per kwartaal f 4. Telef. 5437. Postgiro 273107 Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14B25 Dlrectenr-Hoordred.ctcur: Robert Peereboom Tc, RedacUe mm D|r _Hoo(dred 15054 DE heropening van de brug, die de be langrijkste verbinding met het Zuiden waarborgt, is een verheugend verschijn sel. Dat de treinen weer over de Moer- dijkbrug rijden is een van die berichten omtrent het nationale herstel, die indruk in den lande maken. Dat het schoone ge wrocht van vroeger nog niet herschapen is, dat deze brug bestaat uit een reeks brugdeelen van verschillend fabriek merk en makelij, vermindert den indruk niet. Integendeel. Het feit bewijst dat onze ingenieurs hebben weten te werken ook met beperkte mogelijkheden, dat hun vindingrijkheid weer patent is geble ken en de oude Nederlandsche reputatie op dit gebied zich heeft gehandhaafd. In de toekomst zal de Moerdijkbrug weer tot haar technische en aesthetische een heid terugkeeren. Er zal geen ophef over gemaakt worden en op een goeden dag zullen wij, er overheen denderend in een trein, terloops tegen elkaar zeggen: hij is weer heelemaal goed, zie je dat? Voor de menschen beneden den Moer dijk, die in den loop der tijden meerma len met recht geklaagd hebben over stiefmoederlijke behandeling van hun be langen, zal het herstel van de Moerdijk- brug reden tot bijzondere voldoening zijn. Zij hebben overigens nog veel te wen- schen. Dat zij vroeger van het Duitsche juk bevrijd werden dan wij is hun op langdurige oorlogshandelingen en veel verwoestingen in hun provincie te staan gekomen. Wie mocht meenen, dat met de heropening van den Moerdijk het brug- gen-vraagstuk voor het Zuiden nu wel opgelost is, zou zich dan ook deerlijk vergissen. Een rit per auto naar Brabant heeft mij daar onlangs nog eens van overtuigd: hoe vaak hebben wij staan wachten voor tijdelijke schipbruggen, waarover het verkeer uit beide richtin gen beurtelings doorgelaten moest wor den, en die bovendien een half uur of langer gesloten werden telkens als er scheepvaart moest worden doorgelaten? Het horten van het verkeer doet zich niet alleen bij overgangen van groote ri vieren voelen, maar ook bij allerlei klei ne watertjes. nu van Bailey-bridges voorzien, die meestal alleen maar éen 'richting-verkeer veroorloven. Bovendien zijn ze hoog. met een op- en afrit, zoodat het autoverkeer ze in het laagste tempo moet nemen Wie den ouden tijd wil re kenen. om over den weg naar het Zuiden te rijden, komt dan ook zeker bedrogen uit. Laat ik hierbij niet tekort schieten in waardeering van de Bailey-bridge, een van de nuttige uitvindingen uit den oor logstijd die respect verdient en die ons. na de bevrijding, redding gebracht heeft. Er zijn menschen, die meer be wondering voor de atoombom hebben, maar ontdekkingen waar de menschheid mee gebaat is lijken mij hog altijd aan trekkelijker. Zelfs het super-kolossale militaire transportvliegtuig, dat troepen met auto's en artillerie aan een reeks pa rachutes laat zakken,' trekt mij niet be paald aan. Het roept zelfs een gevoel van verzet wakker: weet men nu. na twee wereldoorlogen, niet beter te doen dan voort te gaan op denzelfden weg? Maar wij die het zoo voelen schijnen een beetje uitmiddelpuntige menschen te zijn. De meesten trekken er zich blijk baar niets van aan. Van bruggen gesproken: bij Zwolle ligt over den IJsel de mooiste en langste Bailey-bridge in ons land, die ge niet zonder verbazing en bewondering aan schouwt. Zij veroorlooft natuurlijk ook slechts éen richting-verkeer, maar welk een wonder van structuur ligt in deze overspanning, die gemakkelijk-veerend gaheele reeksen zware vrachtauto's over haar honderden meters lengte doet rate len! Naast haar bouwt men snel aan het herstel van de prachtige verkeersbrug, die wij gekend hebben De nieuwe ver wachting omtrent haar heropening bc- teekent een vervroeging. Het zal in Maart a.s. kunnen geschieden Zoo blijven wij sterk in het bouwen van metalen bruggen over rivieren en zwak in het bouwen van de nog veel noodiger bruggen over de tallooze kloven in de menschelijke samenwerking. Ge kunt zeggen dat dit op internationaal gebied ook het geval is en het zij toege geven. Tenvolle. Maar het excuseert ons niet. Ge kunt antwoorden, dat ik al meer malen over het verschil tusschen ons materieele herstel en dat andere geschre ven heb. Dat is ook waar. Maar het heeft zijn nut het te herhalen Al mogen de materieele bruggenbouwers nog zoo schoon werk verrichten, dat volledige erkenning verdient, het vertragen en falen van dien anderen bruggenbouw blijft beschamend. R. P. Weerbericht IETS MEER ZON'. Geldig tot DinsdagavondGedurende den avond en nacht: tijdelijk opkla rend, voornamelijk aan de kust ech ter nog enkele buien. Morgen overdag: geleidelijk weer toenemende bewolking met later plaatselijk eenlge regen, naar het Zuiden krimpende en aanwakkerende wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Göring was de eerste der 21 beklaag den te Neurenberg, die Zaterdag zijn laatste pleidooi voor het tribunaal hield. Hij zeiae dat de geschiedenis eens zou uitmaken, da» de Nazi's den oorlog niet hebben gewild. Hij verzekerde, dat „Het Duitsche volk vrij van schuld" is. Zijn stem verheffend zeide Göring, dat hij nooit bevelen tot een moord of wreedheid had gegeven. Hij leverde entiek op de politiek ten aanzien van Duitschland. „De industrie wordt ontmanteld en andere activa wor den aan andere staten overgedragen." Hess mocht zijn pleidooi uitspreken. „Het was mij een genoegen, dat vele jaren van mijn leven zijn doorgebracht werkend onder de stralende zon, die sinds duizend jaar voor mijn volk heelt geschenen". Hij zeide niets te betreuren én dat hij op dezelfde wijze zou hande len, als hij opnieuw zou kunnen be ginnen. Hess sprak nu en dan volkomen onsamenhangend, en Göring schudde soms treurig het hoofd. Ribbentrop zat hem verbaasd aan te staren. Ribbentx-op beschikte over meer spreekvaardigheid dan gewoonlijk en verklaarde, aat hij de laatste twintig jaar van zijn leven gewijd had aan pogingen de kwade gevolgen van het verdrag van Versailles at te wenden. „Ik werd verantwooi'delijk gesteld voor het leiden van de buitenlandsche poli tiek, die in werkelijkheid door een ander werd gevoerd". Kaltenbrunner, de leider der Gestapo, trachtte zich slechts vrij te pleiten van de maati-egelen die tegen de Joden ge nomen zijn. Het antisemitisme zou slechts een oorlogsmaatregel geweest zijn. „Alle pogingen om de joden te be schermen tijdens den oorlog zijn tot mij te hcrleideix." Rosenbei-g, de „Nazi-wijsgeer", ver klaarde: „mijn geweten is volledig vrij van schuldbesef'. Hij had steeds ge tracht te werken voor het verbeteren van de phisieke en moreele levens omstandigheden van de volken van Europa. Streichex-, de jodenhater, verklaarde dat de vernietigingen op groote schaal door Hitier waren bevolen, en door Himmler werden uitgevoerd. De voormalige chef van de Wehr- macht Keitel, zeide dat het tragisch was dat een trouwe soldaat zijn best gedaan heeft om dingen te bereiken waarvan hij niet op de hoogte was. „Hitier voer de het absolute bewind over de partij en de Wehrmacht". Frick, de voormalige minister van binnenlandsche zaken, verklaarde, dat hij een zuiver geweten heeft. Seyss-Inquart zeide: „Thans realiseer ik mij dat er een rechtvaardiging moet ziin voor een permanente evacuatie op groote schaal, want de volkeren cva- cueeren thans meer dan een millioen Duitschers. die langer gevestigd waren dan de meeste joden van Amsterdam". ..Kon ik een vriend zijn van de Neder landers. van wie het ovorgroote mee- rendeel tegen mijn volk was. dat vocht voor ziin bestaan? Ik betreur het slechts dat ik niet naar dat land ben gekomen als vriend. Maar ik was geen beul, noch uit eigen vrijen wil een roover. zooals de aanklagers het willen doen voorko men. Mijn geweten is gesust door het Opnieuw beschieting van Nederlandscli gebied Het is thans officieel komen vost tc staan, dat granaten, vermoedelijk in de om geving van het Relchswald in Duitschland afgeschoten, op Nederlandsch gebied zijn terechtgekomen. Ditmaal moest de omgeving van Nijmegen het ontgelden De projectie len ontploften meest nabij het Canadee- sche kerkhof Zoonis men zich zal herinneren, heeft zich eenlgen tijd geleden een soortgciyk ge val. zij het van ernstiger karakter, voorge daan ln eenlge Llmburgsche dorpjes, die zoo nu en dan onder een waar vuur kwa men te liggen. De gegevens omtrent het voorval bij Nijmegen, dat omstreeks half Augustus is geschied, zijn doorgezonden naar Justltleele autoriteiten ln Arnhem. Amerikaansch crediet van 20 millioen voor ons land Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld dat Amerika een crediet van 20 millioen dollar aan Nederland heeft verleend voor den aankoop van Amerikaansche surplus voor raden in het buitenland. Het crediet zal beschikbaar ziin tot 1 Januari 1948. terwijl het van 1952 tot 1976 zal dienen te worden afgelost. De rente is 2 3/8 pi-ocent. feit dat de biologische toestand van het Nederlandsche volk gedurende de pe riode van mijn verantwoordelijkheid beter was dan tijdens den eersten we reldoorlog. zonder bezetting en zonder blokkade. Voor mij blijft Hitier de man die Duitschland grooter maakte dan ooit in de geschiedenis. Ik heb hem ge diend en ik blijf hem trouw". Na de laatste pleidooien der beschul digden kondigde de voorzitter van het tribunaal, rechter Lawrence aan, dat het tribunaal verdaagd werd tot 23 Septem ber. op welken datum de vonnissen zul len worden uitgesproken. Van Sowjct-Russische en misschien ook van Amerikaansche ziide zal mo gelijk verzocht worden, om de terecht stelling van de eventueel ter dood ver oordeelde oorlogsmisdadigers te doen geschieden in aanwezigheid van „pu bliek". althans van persvertegenwoordi gers. daar dit de beste waarborg zou bcteckenen voor de slachtoffers van Hitier, dat uiteindelijk recht wordt ge daan. De beschuldigden zullen, in afwach ting van hun vonnis, iels ruimere voor rechten genieten. Zoo zullen zij met el kander mogen praten, onder toezicht van Duitsch sprekende bewakers. Het tribunaal heeft een verzoek om bezoek van vx-ouwen toe te laten in overwe ging genomen. Na uitspraak van het vonnis zullen de gevangenen wonden overgegeven in handen van den geallieei-den bestuurs raad, welke aanwijzingen zal geven voor de wijze van uitvoering der vonnissen. De vonnissen zullen door den bestuurs raad verzacht of anderszins gewijzigd kunnen worden, doch niet verzwaard. Het proces heeft 217 zittingsdagen geduurd. Vijf millioen woorden zijn er gesproken in vier talen. Het woord is aan. Carlyle: Volgens mij is de grootste fout, die men begaan kan, zich van geen enkele fout bewust te zijn. Conferentie der Vier uitgesteld Mololol, de Russische volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, is Zaterdag per vliegtuig naar Moskou vertrokken. Men vermoedt, dat hij eenige dagen op het Kremlin zal doorbrengen, alvorens naar I'arys terug te keeren. Reuter meldt dat men in Britsche diplo matieke kringen niet geneigd is, deze reis naar Moskou als iets „ongewoons" op te vatten. Molotof was bij zijn vertrek vergezeld van den chef van de afdceling perszaken van het Sovjet-Russische departement van buitenlandsche zaken. De vergadering van de ministers van buitenlandsche zaken der Groote Vier, die heden zou plaats vinden, is uitge steld. Als reden wordt opgegeven, dat de plaatsvervangers zoo goed met hun werk zaamheden zijn gevorderd, dat het niet noodig is dat de ministers al zoo spoedig weer bijeenkomen. Waarschijnlijk zal er na den terugkeer van Molotof weer een vergadering van de Groote Vier worden gehouden. BEZOEK VAN DE KONINGIN UITGESTELD. Het aangekondigde bezoek van H.M de Koningin aan Amsterdam zal met het oog op de vele werkzaamheden, die haar gedurende deze maand wachten, pas later in het najaar kunnen plaats hebben ff Ji 11 If De aubade op de Groote Markt was een der onderdeelen van het feest op Ko. ninginnedag. Zoo zag de zang-uitvoering er van boven gezien uit. Een reeks van incidenten Gisteren is in Griekenland de volks- I .stemming gehouden die beslissen moet lover het koningschap. De algemeene indruk is. dat er in aanzienlijke mate ten gunste van 's ko- nings terugkeer is gestemd. Het hoofd van de Britsche sectie dei- geallieerde missie voor het plebisciet in Griekenland verklaarde na ziin terug keer uit Saloniki en Larissa. dat er op het groote aantal stembureaux. dat hij bezocht, ordelijk gestemd is. Vechtpartijen In Zuidelijk Macedonië, te Galatista, werden vier personen gedood bii een vechtpartij tussdhen communisten en gendarmes. In Centraal Macedonië zou den communisten een politiepost over vallen hebben. Anarchisten zouden bij Karditsa, Thessalië. een mijn hebben gelegd, die onder een vrachtauto ont plofte. Hierbij werden vijf personen gedood en zeven gewond In de haven stad Volos heeft de politie een commu- nistischen aanval op het politiebureau afgeslagen. Uit Saloniki wordt gemeld, dal men voor linksche demonstraties in de grensdorpen van Noordelijk Macedonië vreest, indien de volksstemming ten gunste van den koning uitvalt. De plaatsvervangende eerste minister van Griekenland. Gonatas. heeft mede gedeeld, dat Saldaris. de premier, ko ning George van Griekenland zal doen weten, dat de volksstemming ten gunste van den terugkeer van den koning is verloopen. Volgens een regeeringsmededeeling is tot dusver ongeveer 70 pCt. der stem men vóór den koning uitgebracht en zal dit percentage vermoedelijk nog stijgen. In Athene bedroeg het 60 in Sa loniki 65 en in de previncie gemiddeld 90. In Thessalië. waar men een republi- keinsche meerderheid had verwacht, behield de koning de overhand. Gonatas heeft bekend gemaakt, dat er geen demonstx-aties gehouden mogen worden ter viering van de monarchis tische overwinning. In republikeinsche kringen betwist men de juistheid van het opgegeven percentage stemmen ten gunste van den koning. De communisten verklaren dat in de groote steden, waar de stem ming inderdaad vrii was. een geringe meerderheid voor den koning is be reikt. terwijl „terrorisme en intimida tie" de hooge percentages in de lande lijke districten bewerkstelligd hebben.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1