Haarlem vierde opgewekt Koninginnedag Tips en Tops Haarlem vierde opgewekt Koninginne.. Hoewel de viering van het zevenhon derd-jarig bestaan van de stad enkele weken achter den rug ligt, hebben de Haarlemmers zich Zaterdag opgemaakt Koninginnedag te vieren, waartoe alle stadsdcelcn do gelegenheid boden. Kermis vermakelijkheden waren op eenige plaatsen opgesteld en trokken weer vele bezoe kers. Toch was het aantal minder groot dan anders; het niet constante weer en de herinnering aan de Lunaparken van begin Augustus zullen van invloed ge weest zijn. Vele danslustigen In Oost kennen we al eenige jaren het dansen in de openlucht. Daar trok de dansvloer steeds groote belangstelling er dat was dezen keer ook weer aan de Zo- niervaart. Na de bevrijding is het open lucht-dansen meer op den voorgrond ge komen en misschien is dat voor de be sturen der afdeclingen aanleiding geweest de stad-genoolen te laten dansen. Daartoe was gelegenheid op de Groote Markt, op een terrein nabij de Ohmstraat en op het Santpoorterplein; ook had het bestuur van de buurtverceniging Plein en omge ving de danslustigen tot zich getrokken. Op den hoek van den Wagenweg en de Dreef was een flinke ruimte gereser veerd. Zoowel des middags voor het ruiter feest als des avonds voor de cabaretvoor stelling hadden zich op het terrein langs de Paviljoenslaan velen verzameld Het weer werkte voor de voorstelling bijzon der mee. Ren afwisselend programma was samengesteld. Vooral de acrobaten oogst ten veel bijval. Na afloop der voorstel ling werd een wandeling gemaakt, waar aan de Harmonie Crescendo medewerking verleende. „Zoo zingt de jeugd van Oost" Haarlem-Oost zorgde des middags voor een mooi muziek-programma. Op het Nagtzaamplein kwamen 450 meisjes en jongens uit de buurt bijeen, die onder leiding van broeder Benito een aantal Nederlandsche liederen ten gehoore brachten en onder den titel „Zoo zingt de jeugd van Haarlem-Oost". De prachtige zang van de jeugd kwam goed tot zijn recht. „De Spaarnebazuin" verleende medewerking. De musici begeleidden de kinderen en voerden eenige nummers uit. Een goed geslaagd onderdeel van de feestelijkheden, welke des avonds beslo ten werden met een vuurwerk aan de Zomervaart. Tegen elven was het in de stad minder druk, maar in het oostelijk deel daarentegen waren velen op de been. Het vuurwerk trok enkele duizenden. Het tweede vuurwerk in deze maand was weliswaar niet zoo uitgebreid, doch wel interessant en het publiek heeft genoten. In het zuidwestelijk deel waren eerst de kinderen aan de beurt. Het comité had de jeugd uitgenoodigd voor kinder spelen, welke op een terrein nabij de Ohmstraat gehouden werden. Dan traden eenige artisten op, die de kinderen aan gename oogenblikkcn bezorgden. Voor de avonduren waren de ouderen op het feest genoodigd. Na een lampiontocht was er dansen met attracties. Tot twaalf uur heerschte er een gezellige stemming. In het Kleverpark Volksspelen vallen altijd in den smaak, niet alleen bij de deelnemerc(sters), maar ook bij de toeschouwers. Dat bleek op den Klevcrparkweg, waar het bestuur van het comité uit deze omgeving volks spelen organiseerde. Watersteken op lor ries was een attractie voor velen; ernsti ger werd gestreden bij het ringsteken op de fiets. De deelnemers moesten ervaren, dat het niet zoo gemakkelijk was, om een prijs te winnen. Voor de avonduren ver meldde het programma dansen voor jong en oud op het Santpoorterplein. De pro menades vormden een aangename afwis seling 's Middags waren de buurtgenoo- ten in de bocht van den Schotersingel bijeen gekomen om getuige te zijn van een gecostumeerden voetbalwedstrijd; de grappige kleeding wekte de lachlust op van de toeschouwers. Natuurlijk kwam de bal wel eens in het water terecht. onder de Haarlemmer Van Beel uit te loopen, echter zonder succes. De sprint moest dus de beslissing brengen Het re sultaat werd: 1 A. Schopman, Amsterdam 55 min. 36 sec.; 2 K. Vet, Amsterdam; 3 L. Spierenburg, Hilversum; 4 B. Keizer, Amsterdam. Bij de amateurs, die 60 K.M. reden vormde zich na vijf ronden een kop groep, waarbij waren H. J. Smit, Van Os, J. H. Smit en Simonis. Geleidelijk aan vergrootten de renners den voor sprong. Daarna volgde een groote groep. Neeft en Portegies speelden hierbij een belangrijke rol en zetten verschillende malen jachten in, waardoor renners af vielen of een flinken achterstand noteer den. Het gelukte het peloton toch den achterstand te verkleinen. Ook hier bracht de sprint de beslissing. Eerste werd W. Simonjs, Amsterdam 1 uur 41 min. 46 sec.; 2 H. J. Smits, Amsterdam; 3. J. van Os, Landsmeer; 4. G. Slop, Am sterdam; 5. J. van der Veen, Amsterdam; 6 K. Neeft, Haarlem; 7 J. H. Smits, Am sterdam. p'-ppc. w.,,gr,r *5 was „Wajang-topèng" in Haarlem. Ber nard IJzerdraat, de reeds bekend gewor den leider van een uitstekend gamelan gezelschap schreef den tekst van het spel „Ganita en Semar", waarin het samen gaan tusschen Oost en West wordt uitge beeld en Herman Francken declameerde het verhaal, dat zich lenig aansloot bij de schoone gebaren van de spelers. Al was het dan een moderne vorm van wa jang de Europeesche dansen werden vertolkt door Maud Kool het publiek heeft de geschiedenis van den witten clown en de grijze heks met. gespannen aandacht gevolgd. Deze manifestatie van Oostersche waardigheid verdient een herhaling, daar zij voor een ieder begrij pelijk is en zich nergens verliest In de zwevende mystiek van het Javaansche godenpantheon. De krontjong- en guitaar- muziek, het fantastische kleurengcwemel en de soli van mevr. Kool omlijstten de geslaagde romantiek van de ontmoeting tusschen Europa en Indonesië. Onze hulde voor deze frissche uiting van belangstel ling in de contactpunten van twee we relden, die in samenwerking ongetwijfeld een bron van cultureel genot kunnen vor men! sr.p.pp'y1 - jonge garde van de Bloemendaalschel Gymnastiekvereeniging, waarvan de meis- jes met oranjébloemen versierde bogen droegen. In Overveen gaf de Harmonie Euphonia des avonds een poneert op het Dorpsplein en daarna was er bal-champêtre. In Aerdenhout waren 's morgens kin derspelen en 's middags wedsrtijd.en met kruiwagens, rijwielen enz. en een optocht^ 's avonds was daar ook dansen op een de* pleinen. In Vogelenzang waren 's morgens kin» derspelen en 's middags volksspelen, waarbij de ronde van Vogelenzang ver>- reden werd, des avonds hield Kunst na Arbeid een ommegang, terwijl er in de Bekslaan tot laat feest gevierd werd. Te Bennebroek Op Vrijdag werd een concert gegeven! door de drie plaatselijke zangvereenigin- gen op de buitenplaats van freule van Willink. De burgemeester mr. K. baron van Hardenbroek, hield een korte rede over den band tusschen Nederland en Oranje. Er werd één minuut stilte betrachit voor hen die in den strijd voor het va derland vielen, waarna men gezamenlijk het Wilhelmus zong. Mmmm Oranjeronde In samenwerking met de H. S. V. „De Kampioen" organiseerde de afdeeling Noord een wielerronde in de omgeving van de Planetenlaan. De belangstelling was niet zoo groot als anders. De nieu welingen reden 30 K.M. en hadden veel hinder van den sterken wind. Over het algemeen bleven de renners bij elkaar. Af en toe trachtte een der renners, waar- Ruiterfeest De landelijke rijvereenigingen „De Venneperruiters", „Pegasus", „De Bad- hoeveruiters", „Ritmeester De Kruijff" en „De Amstelruiters" hebben luister bij gezet aan de viering van Koninginnedag. In de ochtenduren maakten de leden een tocht door de stad. Bij aankomst op de Groote Markt hielden zij een défilé voor Burgemeester en Wethouders en het be stuur van het Centrum-comité. Nadat het Wilhelmus was gespeeld, inspecteerde Burgemeester Reinalda de paarden. Voor het ruiterfeest op het terrein aan de Paviljoenslaan bestond groote belang stelling en gelet op het feit, dat allen tot tegen zessen de verrichtingen gade sloe gen, was een bewijs, dat zij het gc-bodene op prijs stelden. Toch was het program ma wat gerekt en in het begin minder interessant. Prachtig waren echter later het carroussel-rijden en de springmanoeu- vre. Toen het wedstrijd-element werd in- gelascht was er eenige spanning. Bij „Het Klavertje-drie" ontvingen de Venneper ruiters, met prachtige vossen en zwarte paarden de voornaamste prijzen. Het springen voor groepen van vier bracht moeilijkheden voor vele paarden en geen der ploegen ging zonder fouten over het parcours. Eerste werden de Amstel ruiters onder leiding van den heer Saar- loos; 2 Badhoeveruiters; 3 Venneperrui ters. Met het springnummer werd het programma besloten. Aangezien de deel nemende paarden veel op het land wer ken, zijn ze niet alle even geschikt voor een wedstrijd van acht hindernissen. En kele slaagden er niet. in het einde te ha len. De heer Saarloos won den eersten prijs door het parcours zonder fouten en in den snelsten tijd af te leggen. Over het algemeen kan over een goed geslaagd ruiterfeest gesproken worden, doch het deelnemen van andere paarden dan die van landelijke rijvereenigingen zou een aantrekkelijker programma geboden heb ben. Indische avond aan den Schotersingel In het Noorden van de stad kon men zich Zaterdagavond in een Javaansche dessa wanen: duizenden zwijgende men- schen, wier aandacht werd getrokken door een platform van enkele meters, drie flambouwen en de rustige stem van den verteller, een sfeervol verhaal, ten tooneele gebracht door levende wajang- Zóó vierde Haar lem Koninginne dag. Hier naast de stoet der lan delijke rijvereeni gingen. Onderste foto: een Javaan sche dans uit den Indischen avond op den Schoter singel. In de omstreken Te Heemstede De feestelijkheden begonnen met een kinderaubade, in twee groepen, van elk ongeveer 1500, trokken de kinderen naar het Raadhuisplein. Daarna trokken de kinderen, voorafgegaan door de drie plaatselijke muziekvereenigingen, naar Groenenidaal, waar zij werden getrak teerd en waarna ook allerlei spelen wer den gehouden om fraaie prijzen. Des middags gaf de buurtvereeniging „Wilhelmina" nog een kinderfeest in de bovenzaal van de St. Agustinusschool. waar goochelaar en snelteekenaar optra den. Des avonds waren de verschillende buurtvereeniging in touw waarbij vooral de Jan van Goyenstraat en omgeving ori gineel was door het laten optreden van een groep Veluwsche boerendansers. De baten van dit feest waren bestemd voor den afbouw van het Jan van Goyenhuis te Putten en volgens een voorzichtige ra ming van het bestuur schat men de baten op niet minder dan f 1800. Op het Raadhuisplein werd een concert gegeven door de muziekverceniging „Eens- gezindheid", met medewerking van het Kath. Gemengd Koor. Teneinde het spe ciale nummer voor vierstemmig mannen koor „Domine Salvam fac" beter te doen 6lagen, had men de medewerking inge roepen van de zangers der -beide Katho lieke kerken. Na het concert trok men naar het Sportpark, waar een openlucht filmvoorstelling werd gegeven Te Bloemendaal Des morgens hadden kinderspelen plaats op een terrein tusschen de Dr. D. Bakkerlaan en Korte Kleverlaan. Des middags maakte de Harmonie Sur- in De bril van Sultan Sar 43. Het vreemde verschijnsel van een is vast en zeker dat Allan de torens van minaretspits die over het meer dreef, werd door de vreedzame Iraniers die aan den oever stonden, met verbazing gadegeslagen. „Dit is een merkwaardig teeken", zei een hunner, „wat zou dat beduiden?" „Misschien heeft het iets te waken met onzen goeden Sultan, die is verdwenen", meende een tweede. „Het zijn huis niet zoo maar op het water laat drijven"f vond een oude herder, „Die grootvizier die zoo schandelijk huis houdt in ons goede land en die mina retten laat omhakken, zal zonderlinge dingen beleven. Er zit wat in de lucht", zei een oude wijze Oosterling. Ook Joessoef had het verschijnsel gezien. Hij was heclemaal niet gerust. Onmid dellijk zonderde hij zich af en raad pleegde zijn oude tooverboek. Onder voorteekenen las hij: „Wanneer een minaret in de aara zinkt, komen er slechte tijden. Wanneer een minaret op het water drijft, zijn de dagen van de booze en zijn schare geteld". „Oei, oei", zei Joessoef, „dat klinkt bar. Ik moet daartegen iets doen". Ds. Van Wijngaarden wees op de be» teekenis van Koninginnefeest. De baten van dit welgeslaagde concert (f 100) komen ten goede aan de stichting „Putten's Jeugd". Intusschen was op het Wilhelminapleini de kermis reeds begonnen. Op den feestdag zelf werden des mor» gens kinderfeesten gehouden. In den mid dag vonden volksspelen plaats, waarbij een gecostumeerde voetbalwedstrijd veel belangstelling had. Ook de wedstrijden op rijwielen met massieve banden mochten zich in veel belangstelling verheugen. Des avonds was er een gezellig samenzijn in gebouw „Rehoboth". Te Hillegom Vrijdag weid een concert gegeven door alle plaatselijke zangkoren onder leiding van den heer S. P. Visser. De feestdag zelf begon met muzikale ommegangen, klokgelui, kinderoptochit met versierde rijwielen en soortgelijke vervoermiddelen en een zanghulde in den Hof, waarbij de burgemeester, jhr. mr. O. van Nispen tot Pannerden, het woord voerde. Daarna gingen de kinderen weer naar hun scholen terug om verder feest te vieren. Des middags was er een optocht waarbQ verschillende vereenigingen vertegenwoor digd waren en waaraan een „foutenwed- strijd" was verbonden. Voorts werden of volksspelen gehouden, de behendigheids wedstrijd voor motorrijders In de Sixlaan trok enorme belangstelling. Het hoogte» punt van den feestdag was de opvoering van het openluchtspel „Herwonnen Vrij heid" op het terrein van „Treslong". De volksdansen die door spelers en speelsters keurig werden uitgevoerd, had den ook veel succes. Tot slot was er een vuurwerk. Te Spaarndam De feestdag werd begonnen met een reveille. Om 9 uur maakten de schoolkin- een rondgang met muziek van „Crescendo" door het dorp waarna de aubade werd uitgevoerd. Het Gemeente bestuur was vertegenwoordigd door den Burgemeester en zijn echlgenoote en an>» dere autoriteiten. Na de aubade richtte de voorzitter van de feestcommissie zich in enkele woon den tot het Gemeentebestuur en de ver dere aanwezigen en hij verzocht den Bur gemeester om namen6 de burgerij van Spaarndam aan H.M. de Koningin de har telijke gelukwenschen over te brengen. Na de uitreiking van eenige versna-» peringen werd met de kinderspelen be gonnen. Des middags werd met een mu iknie wandeling en een concert van de muziekvereeniging „Kunstkring" het feestprogramma voortgezet, waarna het ringrijden per rijwiel, het kikertje rijden en liet tobbetjesteken werden afgewerkt. Later op den avond kwam een uitste kend geslaagd waterballet aan de beurt, waarna deso Koninginnedag voor Spaarn- Idam weer tot het verleden behoorde.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2