Wachtlijst der Ziekenhuis-patiënten De herfst nadert Kort en Bondig Onechte Duitsche Officier veroordeeld wegens moord op leden der B.S. Er worden te Haarlem spoedig meer bedden in gebruik genomen Meermalen hebben wij er op gewezen, dat er te Haarlem trouwens in an dere steden en ook in andere landen doet zich hetzelfde verschijnsel voor! niet voldoende gelegenheid is om pa tiënten in de ziekenhuizen op te nemen. De Geneeskundige Dienst te Haarlem heeft een wachtlijst die ontstellend «root is. Dit betreft alleen de patiënten die geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente moeten worden verpleegd. (Daaronder vallen ook de aangeslote nen bij do ziekenfondsen en de zieken huis verzekering). Die ziekenhuizen zelf hebben ook lange wachtlijsten van par ticuliere patiënten uit Haarlem en bo vendien uit de omgeving die om opne ming hebben gevraagd. Dat wordt, naar ieder begrijpt een onhoudbare toestand. Al is het tot heden nog mogelijk geble ken bij acute gevallen een bed vrij te maken (soms was dit alleen mogelijk door een anderen patiënt eerder naar huis te sturen!), maar ziekenhuizen zijn or niet alleen om patiënten met levens gevaar op te nemen. Herhaaldelijk drin gen de huisartsen bij den Geneeskundi gen Dienst op opneming van een be paalden patiënt aan wiens toestand wel niet zoo is, dat een ..spoedopneming" gewettigd is. maar die toch wel drin gend een behandeling noodig heeft. En dan is er heel vaak toch geen plaats. De directeur van den Geneeskundigen Dienst heeft er, bij wijze van spreken, slapelooze nachten van en de dokter van den dienst die speciaal belast is met de aanwijzing van de patiënten voor de ziekenhuizen, gaat er niet minder onder gebukt. Er moeten dan ook zoo is de algemeene opinie 9poedig afdoende maatregelen genomen worden! De oorzaak van dien achterstand zit niet alleen in een tekort aan ziekenhuis- ruimte. Er zijn thans in de ziekenhui zen een vrij groot aantal bedden die on gebruikt zijn. omdat er een tekort aan verpleegsters is. Als die bedden niet onbezet moesten blijven, zou dit ongetwijfeld den ach terstand belangrijk verkleinen. De verpleegd uur van patiënten in een ziekenhuis is gemiddeld een kleine maand. Over 1945 was hij bijzonder hoog, namelijk 34 dagen, maar over 1944 was het niet meer dan 28. Als er dus bij elkaar eens wachtlijsten zijn van 1200 patiënten, dan wil dat zeggen een jaar bezetting van 100 bedden. Uit deze berekening ziet men. dat het van groot belang zou zijn. dat alle bedden in ge bruik genomen konden worden. De leegstaande bedden vindt men vooral in het St. Elisabeths Gasthuis en het Diaconessenhuis. Het gevolg daar van is, dat er in den laatsten tijd heel weinig patiënten voor rekening der ge meente Haarlem in deze ziekenhuizen konden worden geplaatst. De dienst was dan ook vooral aangewezen op de Ma- riastielvting on St. Joannes de Deo. Als een der oorzaken van het tekort aan verpleegsters werd genoemd de lage salarieering. Daartegen werd opgemerkt, dat de zie kenhuizen niet in staat zijn behoorlijke salarissen aan het verplegend personeel te geven, omdat anders de exploitatiereke ning niet klopt in verband met de ver- pleegprijzen die door de Prijsbeheersching zijn vastgesteld. Onze zegsman achtte de eenige oplossing dat de gemeente zulke subsidies geeft aan alle ziekenhuizen, dat zij in staat zijn aan het verplegend per soneel redelijke salarissen të betalen, zoo dat de meisjes tevreden zijn en niet zoo gemakkelijk bezwijken voor aanbiedingen van een beter betaalden werkkring. Wij hadden over deze aangelegenheid een onderhoud met den geneesheer- directeur van het St. Elisabeths Gast huis. Dr. P. A. Heeres deed allereerst mededeelingen over het verpleegsters- vraagstuk. Er zijn in ons land inderdaad veel verpleegsters Ie kort. Dit zit evenwel niet onder de leerlingen. Die zijn er wel voldoende te krijgen. Maar er kunnen er niet meer aangenomen worden, omdat zij moeten werken on der gediplomeerde verpleegsters. En juist die zijn er te kort.'De oorzaken zijn vele. Allereerst zijn er verpleeg sters die hun uniform aan den kapstok hebben gehangen omdat zij thuis zijn gaan helpen nu daar de dienstbode ont breekt. In enkele gevallen zijn ook zus ters bezweken voor een financieel-aan- lokkclijke aanbieding om hulp te ver leen en in vreemde huishoudens waar eveneens een te kort aan hulp was. Aanzienlijk is het aantal verpleegsters dat naar Indië getrokken is, waar zij natuurlijk ook uitstekend werk verrich ten. Veel zusters zijn ook uitgezworven over Europa in dienst van de U.N.R.R.A. Tenslotte traden er ook verscheidene zusters, die al lang trouwplannen had den. na de bevrijding in het huwelijk. Het kan ook niet ontkend worden dat er gegronde klachten zijn over de te lage salarieering van de zusters. Al meermalen is in Den Haag op een ver betering der landelijke regeling aan gedrongen. maar die laat nog steeds op zich wachten. Nu zijn de ziekenhuizen gedwongen met toeslagen te werken om de gediplomeerde verpleegsters te krij gen en te houden, maar dit schept onbil lijkheden. Daarom is het noodzakelijk dot de salarieering spoedig geregeld wordt. Reeds eenige keeren is door Den Haag een toezegging gedaan, maar tot heden is het daarbij gebleven. Tenslotte deed dr. Heeres ons een zeer belangrijke mededeeling. Hö verklaarde, dat maatregelen in voor bereiding zyn, die, naar aangenomen mag worden, tot gevolg zullen hebben, dat over enkele maanden alle bedden in de zieken huizen te Haarlem bezet zullen zijn. Wal het St. Elisabeths Gasthuis betreft, hoopt hij reeds op 1 October zoo ver te zijn. Op dit oogenblik zijn in het Gasthuis tijdelijk fiO bedden buiten gebruik. Ook wordt het aantal bedden neg be langrijk uitgebreid, doordat de barakken, die van de rcgcering zyn gehuurd, in be drijf komen. De barakken die het Gasthuis gehuurd heeft, zijn al op „Eikcngaardc" in Aerden- hout in gebruik. Dit is zooals men weet, een dependance speciaal voor de verple ging van lijders aan tuberculose. Daardoor is het totaal aantal bedden van het Gast huis met 70 vermeerderd. Onder de pa- tienten die op „Eikengaarde" verpleegd worden, zijn er evenwel ook die uit andere deelen van het land komen. Het Diaconessenhuis krijgt óén barak en de Mariastichting drie. Het Gasthuis heeft ook een afdeeling op het Groot Heiligland, namelijk een diph- terie-barak, berekend voor 60 patiënten. Het aantal lijders aan dyphterie neemt gelukkig sterk af, zoodat er meestal niet meer dan 20 patiënten zijn. Daarom bestaat het plan de helft van dat gebouw (een verdieping die dan geïsoleerd wordt) te gebruiken voor de verpleging van andere patiënten. Daardoor wordt dus met elkaar het aan tal bedden in de Haarlemsche ziekenhuizen belangrijk grooter. Maar zoo vervolgde dr. Heeres ik ben er persoonlijk nog niet van overtuigd, dat daardoor op den duur de geheele wachttijd van patiënten kan worden weg gewerkt, want ik verwacht wel, dat als er meer ruimte is, het aantal patiënten dat zich aanmeldt, ook grooter zal worden dan thans. Wij ontvingen ook nog een brief van een gerepatrieerde uit Indië, die er over klaag de, dat hij voorloopig nog niet in een zie kenhuis te Haarlem kon worden opgeno men, omdat een bed besproken was door een aanstaande moeder die een bevalling verwachtte. Is het niet beter zoo vraagt hij om, in een tijd van nijpend tekort aan ziekenhuisruimte, zulke moeders te verplichten thuis hun bevalling af te wachten? Op den Geneeskundigen Dienst werd ons medegedeeld, dat deze gerepatrieerde in dezelfde omstandigheden verkeert als alle inwoners. De spoedgevallen onder de gerepatrieerden worden onmiddellijk in een ziekenhuis opgenomen. De plaats daar voor wordt al gereserveerd terwijl zij nog op de boot zijn. Het opnemen van a s. moe ders voor hun bevalling geschiedt via den Geneeskundigen Dienst alleen om medi sche redenen en als er sociale omstandig heden zijn, die opneming in een ziekenhuis noodig maken. Dit komt den laatsten tijd vaker voor dan vroeger, maar dat is een gevolg van het samenwonen van verschil lende gezinnen. De ziekenhuizen kunnen natuurlijk ook andere a.s moeders voor eigen rekening opnemen. Dit is evenwel een kwestie die alleen de directies dezer inrichtingen aangaat. Dr. Heeres verklaarde, dat het thans tot de uitzonderingen behoorde, dat een as. moeder in een ziekenhuis wordt opgeno men om andere redenen dan medische en sociale. NEDERLANDS CHE DAMBOND. De competitie-commissie van den Nederl. Dam- bond heeft bepaald, dat de competitie 1946 1947 half October a.s. zal aanvangen. Inval lers zullen vier maal voor een hooger tien tal mogen uitkomen; komen ze meer dan vier maal uit, dan mogen ze dit seizoen niet meer in een lager tiental worden opgesteld. In verband met de enorme uitbreiding van den Nederl. Dambond (ruim 400 vereenlgin- gen zijn thans aangesloten met ca 8500 leden) zullen aan deze competitie ruim 000 tiental len deelnemen. Albanië is niet gewild bij <le Vereenigde Naties De Veiligheidsraad heeft besloten over alle aanvragen voor het lidmaat schap der Vereenigde Naties te discus sieeren, alvorens over elk geval afzon derlijk gestemd wordt. Het is intusschen haast zeker, dat Al banië niet toegelaten zal worden als lid van de Vereenigde Naties, omdat zoowel Groot-Brittanmië als de Ver eenigde Staten zich daartegen verzetten. Mongolië werd gesteund door China en de Sovjet-Unie. maar Engeland en de V. S. betwijfelen of dit land zijn plaats in de V. N. naar behooren zou vervullen. Tegen Afghanistan was geen opposi tie, maar over Transjordanië was de stemming verdeeld. Australië en Ne derland weerlegden een bezwaar van Rusland, dat aanvoerde geen diploma tieke betrekkingen met Transjordanië te onderhouden. Frankrijk en Egypte waren ten gunste van opneming van Transjordanië. WIT-GARDISTEN VEROORDEELD. De militaire kamer van het Sovjet- Russische hooggerechtshof te Moskou heeft tegen acht leiders van de „Witte Garde" het doodvonnis, te voltrekken door ophanging, uitgesproken. Meisjes uit Zweden, Nederland en Bel gië kampeeren op het oogenblik bij Cotwalton in Engeland, waar zij de gast zijn wan Engelsche meisjes-organi saties. Een meisje uit Oosterbeek slaat haar tent op Engelschen bodem op. Eens woonde ik op een sub-tropisch eilandje. Het was er altijd zomer en naar den herfst ginds in Nederland ging mijn liefste verlangen. Ik herinner mij, hoe een broeder van de lauwe Westerstranden mij eens, op een heel warmen middag, midden op straat en midden uit zijn Hollandsche hart, toeriep: „Meneer, een knaak voor een sneeuw- storrempic!" Dat dachten wij toen alle maal Knaken waren er, maar ook teveel zomer en veel te weinig sneeuwstormpjes. En nu komt de herfst nader Misschien heeft de zomer te kort geduurd. Mis schien waren er te weinig warme avonden om te luieren aan zee en om de menschen in zomeravondsche rust te laten trekken voorbij uw koffie-tafeltje op het trottoir. Maar met welk welbehagen snuif ik de nervige herfstgeur! En met welk een ont roering gaat mijn ziel te gast aan de von kende herfstbloemen! Vanochtend bij het wakker worden stond de herfst, die door het open raam was binnengevloeid, rechtop en volledig in mijn kamer. Het was half zeven. En de eerste zon zette de asters in '.t kozijn in vuur en vlam. Ge kunt niet zeggen wat ge proeft, wan neer inééns de herfst in uw kamer en in uw leven staat. Misschien: iets weemoe digs. Wellicht: iets bitters. Omdat bij het opslaan der oogen en het eerste bewust zijn van weer een levensdag, de overeen komst van de steeds-wisselende getijden met groei en laten bloei van uw leven on herroepelijke zekerheid is. Maar ook iets van een wijde, onbegrij pelijke vreugde ge weet niet waarom en ge kunt niet zeggen waarvóór. Zoo staat ge op en kleedt u aan en gaat den nieuwen dag in. Met een beetje zon op de straten. En geuren van water en gras. Een lichte hemel. En een klaarte in alles, die zich spiegelt in uw hart. Ik hoor een tokkerend bootje op het water. Een vrouw zeemt de vensters van haar kleine huis, totdat ze zilver zijn. Een heer rookt een feestsigaar en de geur is een regaal. Zoo gaat ge uw werk kamer binnen. En zet u, naast het geopend raam. aan uw schrijftafel. Een heelemaal nieuwe dag, denkt ge, in een heelemaal nieuwen herfst. En terwijl ge uw eerste cigaret opsteekt, denkt ge aan dat eeuwig-zonnige eilandje van voorheen. Neen. het was niet slecht. Maar Holland-in-de-herfst is zooveel beter. E. ELIAS. Meer brood in Franschc zóne. Het brood rantsoen in de Fransche bezettings-zóne van Dultschland zal met ingang van 1 September met 50 gram per hoofd per dag worden ver hoogd. zoodat het dagelijksch rantsoen 300 grain zal bedragen. Het is zoodoende in de Fransche zóne gelijk aan dat in Frankrijk zelf. Het HJk van Mussolini is in een verzegel de stalen kist onder escorte van politie agenten naar een geheime begraafplaats ver voerd. Van schoorsteenveger tot ,,Hauptmann" Een nog niet 21-jarige Duitsche jonge ling Willy Herold, een schoorsteenvcgers- leerling, werd in September 1943 na zijn diensttijd in den Duitschen arbeidsdienst volbracht te hebben, opgeroepen voor den militairen dienst. Hij kwam bij de para chutetroepen en vocht te Monte Cassino en Nettuno, waarbij hij eenige onderschei dingen verwierf en tot „Gefreiter" werd bevorderd. Op het laatst van den oorlog was hij in Nederland en toen de Duitschers van daar terugtrokken, geraakte hij zijn troep kwijt en trok op eigen houtje verder. In de buurt van Bentheim vond hij een verlaten auto vol met bagage van een Hauptmann van de Luftwaffe. Het uniform hetwelk 'hij bij deze bagage vond, trok hij aan. waarna hij zijn weg vervolgde als Hauptmann. Onderweg verzamelde hij nog Hr. Ms. Jacob van Heemskerk" is na een jaar patrouille-diensten in ons land teruggekeerd. De aankomst van den lichten kruiser aan de Parkkade ie Rotterdam anderen, die eveneens hun troep waren kwijt geraakt en vormde hij de „Einheit- Herold". Hij vorderde een auto, vond een stuk 2 cM. afweergeschut en kwam ten slotte in Papenburg, waar hij goede sier maakte. Daar kreeg hij een uitnoodiging om het strafkamp Aschendorfer Moor II. een van de kampen van de Emslandgroep, te be zichtigen. Toen hij daar hoorde, dat er vele vluchtelingen waren, nam hij de teu gels in handen en arrangeerde op 12 April 1945 een massa-exeeutie. waarbij gebruik gemaakt werd van het 2 cM. afweerge schut. Hij had zich inmiddels zelf ook maar „snelrechter" gemaakt en. had een indrukwekkende auto met het woord „Standgericht" er op. Hij veroordeelde een honderdtal van de wederom gepakte vluch telingen zonder vorm van proces ter dood. Voor deze executie en voor nog drie andere aanklachten wegens moord stond hij met 13 anderen terecht voor een bijzon der gerechtshof van de Britsche militaire regeering. Bovendien had hij zich nog te verantwoorden voor een misdaad tegen de mensehheid In het bij Papenburg gelegen plaatsje Leer had hij namelijk op 25 April van het vorige jaar vijf Nederlanders op eigen houtje en zonder vorm van proces ter dood veroordeeld. Deze Nederlanders J. Kok. P. Fielstra. ,T. Magcrmans, C. Magermans.- J. Verbiest, die behoorden tot de Nederlandsche Bin- nenlandsche Strijdkrachten te Groningen waren vlak na de bevrijding van deze stad er op uit gestuurd om Nederlandsche ar beiders uit Duitschland te halen. Daarbij waren zij door een Duitsche stoottroep ge pakt en door de S.S. in de gevangenis te Leer geworpen, verdacht van spionnage. Herold en zijn mannen haalden deze Ne derlanders uit de gevangenis, vroegen hoe zij heetten en waar zij woonden en ver oordeelden allen ter dood. Zij moesten hun eigen graf graven, waarna zij neergescho ten werden. Een hunner was nog niet heelemaal dood en moet in het graf ge stikt zijn. Deze „Hauptmann", -dien iedereen zoo maar geloofde en dien men nooit om zijn papieren gevraagd had, werd aan drie van de vier aanklachten wegens moord en aan misdaad jegens de mensehheid schul dig bevonden en ter dood veroordeeld. Van zijn medeverdachten in de moordzaken werden zes ter dood veroordeeld. Zeven verdachten werden vrijgesproken. BINNENLAND Een cabaret, waarin Ficn <lc la Mar en Chicl «le Boer op hetzelfde toonecl verschenen, be leefde in het Amsler- damsche Concertgebouw onder grooten bijval van het publiek zijn pre mière Een hoeveelheid Je never, sigaretten en siga ren, benevens 600 gul den In contanten was de buit van twee gemasker de bandieten niet revol vers, die in het nachte lijk uur een achteraf ge legen café te Hengelo (O.) binnendrongen. Chauffeurs van «ie Amsterdamsche Taxi centrale hebben naar aanleiding van de me nigvuldige recente aan slagen, die op hen ge pleegd zijn, besloten zich tot het hoofd van de Rijkspolitie te wenden, met het verzoek veilig heidsmaatregelen te ne- Een 21-Jarige adel borst liep ernstige In wendige verwondingen op, toen hij in Amster dam. op een fiets rijdend ten superieur wilde groeten. Hij reed n.l. meisje heen, liet los. zwenkte naar links en werd door een vracht auto gegrepen. Een protest tegen «1e prljsbeschlkking voor schoenen is namens de vakgroep detailhandel in schoenen aan den mi nister van economische zaken gezonden. 73.828 telegrammen zijn in Juni uit het bui tenland ontvangen, 86.100 gingen naar het buiten land en in het binnen- landschc verkeer zijn 451.398 telegrammen ver zonden. Haarlem en Omgeving Een Inspecteur van «le Ityicsrechcrclie uit Amsterdam, die op den Sclioterweg op bezoek was, vernam aldaar, dat kort te voren een fiets gestolen was. Per auto ging hU met den gedu peerde naar het station en hield daar den Am sterdammer T. J. V. aan. die in het bezit van de fiets wius. De man is aan de Haarlemsche po litie overgeleverd. Een boterhande- laar uit Heemstede, die eenige klanten in Haar lem had bezocht, is tot de minder prettige ont dekking gekomen, dat uit zijn auto een enve lop. Inhoudende 6800 rantsoenen boter en 4000 rantsoenen mar garine, is gestolen. Ter gelegenheid van liet honderdjarig bestaan van de bakkerij De Dood ontving de te genwoordige eigenaar, de heer W. P. de Dood van vele zijden biyken van belangstelling in den vorm van bloem stukken. Het personeel bood een geschenk aan. I>e heer F. de Kor te. die Zondag den dag vierde, dat hf) veertig Jaar geleden in dienst trad van den Juwelier J. J. Driessen in den Ane- gnng, is des morgens door dc directie, com missarissen en perso neel gehuldigd. Ge schenken. waaronder een radiotoestel, werden hem aangeboden. De dag is besloten met een feestavond. Aan «len ontvanger «Ier «Ilreete belastingen, invoerrechten en accijn zen T. H. J. Kramer ter inspectie der invoer rechten en accijnzen J.e Haarlem Is, op zijn ver zoek, met Ingang van 1 November eervol ontslag verleend. De Inspecteur van *s Ityics belastingen B. J. SI roes, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie \cr belastin gen te Haarlem. Is. on der intrekking van ver plaatsing naar Utrecht verplaatst naar Zutphen en aangewezen «ls hoofd van de inspectie der belastingen, 2de af deeling. aldaar. BU «le Gcreform. Kerk te Heemstede is bericht ontvangen, dat Ds. G. Toornvliet te Groningen bedankt voor het beroep.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6