Na uitvoerige debatten Commissie-generaal goedgekeurd De Camera's draaien weer bij Multifilm Op het oogenhlik is een korte Nederlandsche voor-film in wording De Radio geeft vanavond; Allerwegen vierde men Koninginnedag Eerste Kamer Duitsche erfstukken in Haarlems nieuwe haven - In een ruime, niet meer gloednieuwe villa in een der Haarlemsche parken isvde N.V. Multifilm gehuisvest.'Dat wil voor een bezoeker zeggen: een geheim zinnig domein, waar de werkelijkheid, die ons op het witte doek wordt voor- getooverd er nog heel onwerkelijk uit ziet. Ergens binnen is een gezellig inge richte huiskamer verlicht door den hel len schijn van vele schijnwerpers. Over den grond kronkelen kabels en draden; midden in de kamer hangt aan den „hengel" een microfoon, en natuurlijk ontbreekt ook een camera niet. Mannen in hemdsmouwen, sommigen met ge- kleurden bril, anderen met een zonne- klep voor, loopen druk gebarend heen en weer. De regisseur geeft orders aan den lampenist en de termen, die hierbij ge bruikt worden, klinken den ondeskun dige raadselachtig in dc ooren: „Denk er om het spotje brandt nog niet". Het antwoord op dit latijn is nog vreemder: „Oh, ik zal hem aanzetten, maar denk er wel om dat het zesoog ook ingeschakeld wordt." Tusschen al dit gewoel bewegen zich de spelers, te herkennen aan hun ge schminkte gezichten en aan het feit dat zij er nog al „dik" gekleed bijloopen. De regisseur roept: „Nou, meneer El- sensohn, zullen we nog even repetee- ren?" Onmiddellijk hierop spoeden allen, die in de kamer niet noodig zijn, zich naar het naast gelegen vertrek en ook wij haasten ons van het „tooneel" weg. Alleen twee kinderen, een jongen en een meisje, blijven zitten spelen, terwijl papa Johan Elsensohn, na tuurlijk als filmpapa de kamer op en neer ijsbeert. Het wachten is op moeder, zooals uit den dialoog blijkt. Maar er is iets niet in orde. De schaduw van den microfoon valt nog op de jas van papa. Als dit euvel dan verholpen is, begint men eindelijk.... neen, niet met. de opname, doch nog slechts met proefspelen. De cameraman volgt door ztjn lens alle bewegingen van den speler en con troleert of hij wel „in het beeld" blijft. Als na de noodige herhalingen alles in kannen en kruiken is, wordt de proef- opname gemaakt, en dan tenslotte de eigenlijke opname. Die valt ook niet altijd meteen goed uit, en dan moet weer opnieuw „gedraaid" worden. En als dan de regisseur, de cameraman en de geluidsopnemer tevreden zijn, is ein delijk een scène gereed. W'ij zetten onzen tocht door het ge bouw voort en belanden in de ge luidskamer. Hier zitten twee heeren bij ingewikkelde kasten en meetinstru- Engelselie kinderen danken Haarlem Van een van de leiders der 150 Engelsche kinderen, die eenigen tijd, in gezinnen in Haarlem en omstr'e- keii hebben gelogeerd, ontvingen ivij de volgende dankbetuiging, 'ge richt aan de burgerij van Haarlem, maar ongetwijfeld ook bedoeld voor bewoners van randgemeenten: „Wij leden van de groep Britsche kinderen, die onder auspiciën van de World Friendship Association op 18 Augustus in Haarlem aankwa men. willen van deze gelegenheid februik maken, onze warmste dank- aarheid te uiten voor de prach tige gastvrijheid en de vriendelijk heid die u, inwoners van Haarlem, ons tijdens ons verblijf in uw midden heeft betoond. Dat u den tijd en de middelen heeft gevonden om ons zoo spoedig na de langdurige beproevingen van den oorlog, die u heeft ondergaan, met open armen in uw gezinnen te ont vangen. doet ons het hartelijke wel kom dubbel waardeeren. Voor de meesten van ons was het ons eerste bezoek aan het buitenland en wij gaan naar huis terug met gelukkige herinneringen aan ons verblijf in Holland en aan dc vele vrienden die wij er gemaakt hebben". 16.45 Omroeporkest. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Orgelbespeling door Stanley James. 1(1 30 Voor de Nederlandsche strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19 15 Gramofoonmuziek. 19.45 Ir. C. M. v. Schendel over akkerbouw en woide- bouw. 20.00 Nieuws. 20.08 Pianomuziek. 20.15 Volksconcert van het Residentieorkest. 21.00 Appèl van de Gereformeerde Jeugdbonden. 21 10 Vervolg Volksconcert. 22.00 Nieuws 22.15 Actueel geluid van Oost tot West. 22 30 Duet ten Jo Vincent en Louis van Tulder. 22 45 Avondoverdenking 23.00 Beethoven-cyclus. 23.25 Avondconcert. HILVERSUM II, 415.5 M. 17.00 Engelsche muziek. 17.30 Orkest van Norman Cloutier. 18 00 Nieuws. 18.15 Renovn- septet. 18.45 Tooneel'beschouwing door Prof. Dr J. I,, Waleh. 17.00 Em nu naar bed. 19.30 Radio dansorkest, „The Skymasters". 20 00 Nieuws. 20.05 Metropole-orkest. 20 40 Radio spel, „Gevaarlijke bocht" van J. B. Priestley. 22.00 Vioolrecital Theo Golf. 22.30 Wat weet u van Jazzmuziek. 23.00 Nieuws. 23 15 Nabe schouwing schaakwedstrijden te Groningen. 23.30 Ensemble Hubert. meuten en geve« door twee telefoons orders naar de opnamekamer. De luid- spieker, die hier is aangebracht, pro duceert. een ware cacofonie, aangezien spelers zoowel als het opname-personeel bij de microfoon in de kamer dooreen praten. Zoodra echter het signaal „ge luidsopname" een doordringend toeter-signaal door het gebouw heeft geklonken, is het doodstil en begint de opname. Wij benutten een pauze om mevrouw Aal Bouber, die tot de auteurs behoort, te vragen, wat zij liever doet: filmen of looneelspelen. Zij blijkt haar oude liefde trouw geblevente zijn en antwoordt zonder aarzelen: tooneelspelen. Regisseur P. Schuitema vertelt ons over de film, die nu onder handen is. dat het een „short story" is, bestemd om in het voorprogramma van de bioscopen vertoond te worden. Zoo heeft dus ook Multifilm haar aandeel in de weer oplevende bedrijvig heid in het Nederlandsche filmwezen, dat in den oorlog zoo zwaar geleden heeft. Natuurlijk heeft niet uitsluitend Haarlem van zijn liefde voor de l •zijn lust in feestvieren biyk gegeven. Als vanouds was Koninginncd nationale feestdag bij uitnemendheid, die groot en klein een oogenhlik i zal wel zijn kinder rooi Ij ke buurt- halen. Koningin Wilhelmina betrad, verge zeld van het geheele Prinselijk gezin, in den ochtend van den 31en Augustus het bordes van paleis Het Loo, om de zanghulde voor haar zes-en-ze.stigsten verjaardag van de Apeldoornsche be volking in ontvangst te nemen. Onge veer een uur lang heeft het vorstelijk gezelschap op het bordes vertoefd. In de middaguren hadden de Apel- doorners weer de gelegenheid, hun wel gezindheid aan de vorstelijke personen te toonen, toen een auto. bestuurd door Prins Bernhard en met de Koningin en de vier prinsessen als inzittenden, door de stad reed. De route was bekend, maar hoewel de Prins eerder vertrok ken was, zag het in de binnenstad zwart van de menschen, die hun vreugde niet onder stoelen of banken staken. Een groot avondfestijn met vuurwerk aan het einde, besloot den dag in Apel doorn. Het Prinselijk paar en de drie prinsesjes waren aanwezig en vooral de laatsten genoten volop van het vuur werk. Alleen de kleine Margriet vond dc knallen wel een beetje angstig en kroop dan bij haar moeder weg. Grootscheefosche viering in dc hoofdstad. Amsterdam pakte het weer eens op ijrootsche •zleli •sic Kanjer heeft in een 1 i van een commissie-gein i links duidelijk tegeno' i de zijde van 1' en» uit. curd. Hij de staan. De I Arbeid en De eerste sprekers waren van de recht- sche partijen: mr. D. U. Stikker (P. v. d. V.) liet weten, dat zijn stem zou afhan gen van het antwoord van den minister. Hij oefende critiek uit op het feit, dat de Kamer, grootendeels niet op de hoogte t an de portee van het ontwerp, haar stem thans moet uitbrengen. De heer De Zwaan (C.H.U.) achtte de uitzending van een commissie-generaal overbodig en zelfs schadelijk en vreesde, dat prof. Logemann gekozen zou worden als lid van die com missie. Dit laatste zou hij ongewenscht vinden, aangezien de politiek van dr. Van Mook en prof. Logemann in zijn oogen weinig genade kon vinden en naar zijn meening een andere richting insloeg dan Koningin Wilhelmina bij haar rede van 7 December 1942 heeft bedoeld. De A -R. afgevaardigde de heer Algra, sprak zich ook uit tegen de uitzending van een commissie van drie onbekende per sonen. Hij verlangde de verzekering van dc regeering. dat er geen gedwongen toe stand zal ontstaan door de voorbereidende besprekingen door en met Lord Killearn. Gesteund door generaal H. F. N baron van Voorst tot Voorst (K.V.P.) wees hij er op, dat voor goed materiaal gezorgd moet worden, indien men troepen naar Indië zendt. Party v. d. Arbeid: vóór. Voor de Partij v. d. Arbeid sprak mr. Stufkens een betoog uit voor een breeden blik in de Indonesische kwestie. Deze af gevaardigde hoopte op de verkiezing van menschen, die zoowel hier als in Indonesië het vertrouwen van velen genieten. Het communistische Kamerlid Koeje- mans sloot zich bij de rede van den heer Stufkens aan, reageerde zeer fel op de uitlatingen van den heer Algra en diende een motie-in, waarin wordt aangedrongen op een bereiken van een zoo spoedig mo- gelijken wapenstilstand en het opschorten van het zenden van troepen naar Indo nesië. De heer Kerstens van de K.V.P., die bekend staat als autoriteit in Indische aangelegenheden, sprak zich namens zijn fractie uit vóór een commissie-generaal, waaraan reeds lang voor de laatste kabi netsformatie in de Indische kampen be hoefte zou hebben bestaan. Hij waar schuwde, niet het verschil tusschen 'ex tremisten en nationalisten uit het oog te verliezen Dc minister zelf aan het woord. Irr de tweede vergadering kwam mi nister Jonkman aan het woord. „De regeering ziet geen anderen weg", zoo verklaarde hij. Reeds de vorige re geering zou plannen gekoesterd hebben over een commissie-generaal, maar ten aanzien van het regeeringsprogram heeft dat geen punt van overweging uitgemaakt. Spreker verklaarde, geheel vrij te zyn geweest om zijn eigen weg te gaan. Er zijn representatieve personen noo dig voor de commissie. De spoed die hierbij -wordt betracht is echter niet Er bestaat bij den minister steeds de bereidheid tot onderhandelen met Sjahrir. Uitdrukkelijk verklaarde hij ook, dal een oorlog zeer beslist on- gewenscht wordt geacht. De naam „7 December-divisie" voor het nieuwe contingent troepen, dat naar Indone sië gezonden zal worden, is dan ook veelzeggend: het moet den oorlogstoe stand met de Japanners afwikkelen en een toestand scheppen, waarin een nieuw Indonesisch staatsverband kan ontstaan. De motie-Koejemans werd verworpen mei 394 stemmen. Ook een andere motie nl. van den heer Stikker, werd met 2221 stemmen verworpen, waarbij de A.-R. en de K.V.P. zoowel voor als tegen stem den. De inhoud hiervan was. de Kamers in comité-generaal in kennis te stellen van de instructie, die de commissie-ge neraal zal meekrijgen. Het wetsontwerp zelf werd met 2914 stemmen aangenomen. Voor deze zitting bestond groote be langstelling. aan: diensten in de fanfare-muziek in de tent op den Dam, sportwedstrijden in het Olympisch en Ajax-stadion, buurt feesten zonder tal, een flinke parade voor den bevelhebber van de eerste mi litaire afdeeling, kolonel F. J H. Dudok van Heel. Het meest onvergetelijke was echter een schat van bloemen, zooals Amsterdam wellicht nog nooit heeft ge zien. Vijf-en-twintig met de mooiste Aalsmeersche bloemen versierde auto's, vijftien motorfietsen en twintig fietsen, die alle wedijverden in schoonheid van tooi, vormden tezamen een vrij snel rijdend bloemencorso, dat in enkele uren tijds een groot gedeelte van Am sterdam doorkruist heeft. Tien ruikers met misschien de mooiste rozen ter wereld werden meegebracht voor de ziekenhuizen. Bij het monument voor de gevallenen op de kruising Beethoven- straat-Apollolaan werd een prachtige krans lila dahlia's gelegd de fraaiste die Aalsmeer dit jaar heeft voort gebracht. Den Haag had zijn parade voor den gouverneur dier stad, luitenant-gene raal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst.. In Londen was de feestviering ter ge legenheid van Koninginnedag gecon centreerd in de Club voor Nederland sche strijders op het Russell Square en in de vereeniging Neerlandia op het Bloomsbury Square. Kostbaar ceschenk uit Zuid-Afrika. Aan den vooravond van den verjaar dag van Koningin Wilhelmina heeft generaal J. J. Pienaar, administrateur van Transvaal, een bezoek gebracht aan den Nederlandschen gezant te Pretoria en hem 12.722 pond sterling overhan digd als bijdrage voor het steunfonds voor Nederland. Het geld is hoofdzake lijk door 50.000 Transvaalsche school kinderen bijeen gebracht. Zaterdag ochtend zeide J. H. Hofmeyer, waar nemend eerste minister van Zd-Afrika, op een receptie ten huize van den Ne derlandschen gezant, onder meer, dat Koningin Wilhelmina een verpersoon lijking is van de edelste kenmerken van het Nederlandsche volk zii heeft door haar voorbeeld niet alleen Nederland, maar de geheele wereld verrijkt. In Batavia Te Batavia is een parade gehouden, waar men de kleurrijke rokken van de Seaforth Hooglanders en de witte uni formen van de Nederlandsche Wrens zag en muziek hoorde van de Seaforth „Pie-brochs". Britsche detachementen van de Royal Navv, mariniers. Britsch- Indiërs, Nederlandsche stoottroepen en Nederlandsch marinepersoneel namen deel, terwijl daarboven lt.A.F.- en Ne derlandsche Dakotas, Mitchells, Thun derbolts en Mustangs in formatie vlogen. De parade werd afgenomen door dr. van Mook. Ook waren aanwezig ge neraal Mansergh, lt. generaal Spoor, vice-generaal Pinke, de Britsche con- sulgeneraal Mackereth en andere hooge autoriteiten. Een zonderling smaldeel Waar in de toekomst Haarlems nieuwe industrieën, markten en spoorwegwerken zullen verrijzen, in het vlakke polderland ten Noorden van den Oudeweg, kabbelen nu nog slechts de golfjes in de reeds ge graven industriehaven. Er grazen een paar koeien, er groeien wat tabaksplanten en een meeuwenkolonie heeft er een rus- zooals door den heer Algra geopperd tig plekje gevonden. In de haven zelf werd uitsluitend veroorzaakt door de missie van Lord Killearn. De Britsche regeering wil zich niet in interne kwes ties van het Koninkrijk der Nederlanden mengen en de uitzending van den Brit- schen waarnemer en bemiddelaar is ge schied na overleg met de Nedérlandsche regeering. De Republiek Indonesië kan niet meer genegeerd worden, zooals som mige leden van de Kamer zouden kun nen wenschen. echter trekt iets minder gewoons de aan dacht: er dobberen drie groote, sinister uitziende schuiten op en neer. Nu eens ziet men ze aan den cenen kant, dan weer aan den anderen, al naar den wind be lieft ze te sturen. Niemand vaart in deze schuiten, ze zijn ook niet erg gastvrij: zwaar gepantserd met een laag beton, hebben zij elk een drietal stalen torentjes, die doorkijk geven in het wijde stalen ruim, waarin men niet kan afdalen. Dit zonderlinge smaldeel is een erfenis van den bezetter, die het liet bouwen als tankschepen voor zijn ijdelen verove- ringsdroom: de bestorming van het Brit sche eiland. De Duitseher en zijn droom zpn verdwenen en het Britsche eiland werd nooit bestormd, maar de drie be tonnen veroveraars zijn er nog. Zij dobbe ren op en neer, stuurloos en machteloos, als een symbool van wat er van de Duit sche glorie rest. De schepen zijn waar schijnlijk nergens meer voor te gebruiken; wellicht zal men ze in de golven tot zin ken brengen, alle drie, plons-plons-plons. Aan den rand van de haven staan bo vendien vier Duitsche bunkers, die men dezer dagen heeft uitgegraven Aanstaande Maandag gaan zy de lucht in, een somber voorproefje voor hun gepantserde broeders op het water.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 7