Haarlems Dagblad 'f SÜ Gromyko brengt Indonesië in den Veiligheidsraad ter sprake De Snelle Mannen Binnen tien dagen hervatting van de evacuatie op Java Per dag sullen 500 personen per trein of vliegtuig worden vervoerd Kolen, Suiker en Fruit Grieksche kwestie op de agenda 61o Jnarsang No. 18422 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Dlrccteur-IIoofdredactcur: Robert Pccrcbooin Woensdag 4 September 191® Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct, per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 T~\INSDAGAVOND heb ik de revanche •'-'van de wereldkampioenschappen wiel rennen in het Amsterdamsche Stadion bij gewoond. Er waren, geloof ik, zoo onge veer vijftigduizend menschen. Het Stadion was niet heelemaal uitverkocht, maar som mige tribunes waren het wel. Meer dan dat. En de ontzaglijke menschenmassa, dicht samengepakt, wonderlijk beschenen door stralende lichtbundels aan de toppen van lange masten, was in overgegeven aandacht voor de kleine, kleurige figuren op de blinkende lichte fietsjes, die over het helwitte breede lint snelden rond het donkere groene veld. Dreigende zwarte wolken hingen boven het Stadion. Ieder oogenblik scheen een zware regenbui te kunnen loskomen. Maar zij bleef uit, tot het eind. Het tafereel was prachtig van kleur en stemming. Ook door de spanning: de schil der die een Spaansch stierengevecht heeft weten te herscheppen zoo dat de Zuide lijke hitte en de Zuidelijke kleur en op winding erin trillen, zou zijn Noordelijke variant hier kunnen vinden, met haar grappige afwijkingen incluis: de Amster damsche gijn vooral, onuitputtelijk in haar uitingen. Motoren denderden over de baan; zes kleurrijke figuurtjes op hun blinkend metaal kleefden achter de breede ruggen van hun roerlooze gangmakers, zelf fel gebogen over hun gespannen krachtsont wikkeling, met snel-malende beenen, een uur en tweeëntwintig minuten lang, hon derd kilometer ver. En zij vielen elkaar vaak en scherp aan achter den wereld kampioen Frosio, den Italiaan, die lang de- leiding had. Zij verdrongen elkaar onder ling van de tweede tot en met zesde plaat sen, tot de twee Franschen Lemoine en Chaillot er door slimme samenwerking in slaagden, samen de leiding te nemen. En Chaillot ving telkens de aanvallen op, terwijl zijn landgenoot, vooraan, een hoog tempo reed. Frosio kon hen niet meer voorbij komen. Intusschen vielen de twee Hollanders, Van der Voort en Bakker, niet alleen de anderen maar ook elkaar telkens aan. Zij reden goed, maar matten elkaar af. Het stemde tot overpeinzing. Die twee Franschen wonnen natuurlijk. Ziet u? Onze Haarlemsche wereldkampioen Pe ters reed er nummer drie uit den strijd in Zürich, den Deen Pedersen, ondanks de verwantschap in familienaam, glad uit. Het is een erg zwaar werk, die achter volging op de fiets. Mij lijkt het niet pret tig dat je tegenstander aan den overkant vertrekt en dat je telkens een haastigen blik naar de verte moet mikken om te zien waar hij nou weer is, intusschen zelf jezelf „leegrijdend". Dit is een vakterm die ik geleerd heb. Peters vindt zijn werk kennelijk niet zoo erg en hij doet het met de vinnige Zeker heid, die den wereldkampioen kenmerkt. Maar de amateur-kampioen in hetzelfde uitputtende vak, een Franschman, legde hel af tegen den Hollandschen amateur Gieseler, dien de Bond niet naar Zwit serland had gestuurd omdat hij het te zwaar werk voor amateurs vond. Wij heb ben blijkbaar een teederlijk-bezorgde Bond. Die Gieseler triomfeerde nu en hij was dolblij. Zijn corpulente vader was ook dolblij en zijn „soigneur" eveneens. Zij sprongen rond en het heele Stadion lachte en juichte. Het lachte vooral. Het publiek van de Spaansche arena verlangt tragiek en het publiek van de Hollandsche arena verlustigt zich in gijn. Maar beide snak ken zij, behalve naar Brood, naar Spelen. De sprinters bekampten elkaar en Arie van Vliet, die geen wereldkampioen meer is, maar bliksemsnel blijft op de korte baan, bleek weer te snel voor de anderen. Derksen en Gosselin stonden, na hun start, minuten lang stil in hun streven om elkaar te laten voorgaan Dat is weer heel iets anders dan het geren achter motoren en de zwoegende achtervolgers. Tot het in eens in een wilde jacht overgaat, die even snel uit is als zij is aangevangen. Een won derlijk bedrijf. Vreemd ook, dat wij Hol landers daar zoo goed in zijn. In menig opzicht zijn wij anders dan anderen en wijzelf denken. Wie zou ons niet beter ach ten op de lange baan dan in de korte, flitsende sprint? Maar op de wielerbaan blijkt veelal het tegenovergestelde en dat moet toch iets met den aard van het beestje te maken hebben. Zij is een bijzonder soort bedrijf, die wielerbaan. Niet omdat er zooveel kran sen en eererondjes aan te pas komen, want daar zijn ook andere menschclijke activiteiten niet wars van. In de wieler baan-editie verhoogt deze ijdelheid de kleurig- en vroolijkheid van het geheel evenwel bizonder. Toch hebben veel men schen zulk een schouwspel nooit gezien. Sommigen vinden het, geloof ik, een beetje beneden hun waardigheid. Ten onrechte. Het zou hun een aardige bijdrage leveren tot de kennis van hun medemenschcn bij vijftigduizend tegelijk. Die is veel waard. En een tafereel, dat toch wel aan grijpt en boeit. Ja. Een brok kleurig mei schenleven. R. P. Weerbericht IETS KOEEER. Geldig tot Donderdagavond. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Vooral aan de kust tijdelijk nog krach tige wind tusschen Zuid en Zuid-West. Iets koeler. Uit ccn officieele bron tc Batavia ver neemt A.N.P.-Ancta, dat de evacuatie van geïnterneerden uit het binnenland van Java binnen tien dagen zal worden hervat. Men zal daarbjj geen gebruik maken van vliegtuigen of schepen. De 3000 Europeanen en Indo-Europeanen die destijds door de Japanners werden op gesloten, zullen in groepen van 500 man per trein worden geëvacueerd. Daar het in de bedoeling ligt om iederen dag een trein tc doen vertrekken, zal de evacuatie aan het einde van September voltooid zijn. Bij de 3000 zijn inbegrepen alle familie leden van vroeger door de Japanners ge- interneerden. Alle anderen, dfe thans door de republikeinen geïnterneerd zijn, kun- indien zij daartoe den wensch te ken nen geven, eveneens met hun familieleden worden geëvacueerd. Het vermoedelijke aantal van deze lieden wordt geschat op 13.000. Ook zij zullen met 500 man tegelijk per trein worden vervoerd. De Britten hebben beloofd om zoowel de kolen voor de treinen ais de reserve-onderdeclen voor de vrachtwagens te leveren. De komende onderhandelingen. Het Indonesische blad „M erdeka" maakt een vergelijking tusschen de stand punten der Britten en der Nederlanders ten aanzien van de komende onderhande lingen over het Indonesische probleem. Het schrijft: „De eersten houden onver anderlijk vast aan hun geloof in een vreed- Prins Bernhard heeft aanrijding te Londen Prins Bernhard Is ongedeerd gebleven bij een auto-ongeval, dat hem heden och tend te Londen is overkomen. Toen de Prins, in gezelschap van zijn adjudant en twee Noderlandsche officie ren, per auto van het vliegveld Hendon kwam, kwam zijn wagen in botsing met een Nederlandschen legervrachtwagen. De auto van den Prins werd zeer zwaar beschadigd, doch zoowel Prins Bernhard als de officieren, die hem vergezelden, bleven geheel ongedeerd. Toen Prins Bern hard bij het hotel Brown aankwam was hij opgewekt en glimlachte hij. Fransch vliegtuig verbrand Een Franseli vliegtuig, dat uit Kopen hagen naar l'arys was vertrokken is ten Zuiden van Kopenhagen omlaag gestort. een en twintig inzittenden kwamen om het leven. Onder de passagiers waren een En- gelschman, een Amerikaan, vier Fran schen, twee Noren, een Spanjaard, een Zweed en zeven Denen De bemanning be stond geheel uit Franschen. Post voor de voedsel- en landbouworganisatie der V N en Roode Kruispaketten voor Frankrijk gingen verloren. De „Kota Baroe" is naar Nederland ver trokken met 100 evacués uit Semarnng, 400 uit Bandoeng en 420 uit Batavia. De „Sabajak" is naar Australië vertrokken om de laatste groep Nederlanders van daar weg te brengen. De „Oranje" Is van Batavia naar Neder land vertrokken met 775 evacués uit Soera- baja aan boord, alsmede 350 zieken van gezin nen uit den geheelen archipel. Het woord is aan. H. Emerson Fosdick: Menschen te haten is iels dergelijks als je huis af laten branden om een rat kwijt te raken. zame methode in tegenstelling tot de laat- sten, die hardnekkig aan wapengeweld blijven vasthouden. De Indonesiërs wen- schen geenszins den huldigen toestand waarin alles in de lucht hangt, te hand haven. Daarvoor is slechts verantwoorde^» lijk de gewapende inmenging van de Ne derlanders. Wat de Indonesiërs wenschen is een overeenkomst, die beide partijen voldoet. Met andere woorden: cenerzijdS blijft het recht van de Indonesiërs op on afhankelijkheid en op een regeering die met hun wenschen strookt, erkend, ander zijds blijven de Nedcrlandsche belangen, meer bijzonder die, welke het economische leven van het Nedcrlandsche volk raken, gegarandeerd. Wij wachten nu op het oogenblik, dat de oogen van het Noder landsche volk en de politici eindelijk zul len opengaan voor de werkelijkheid en dat de minister van Overzeesche Gebicds- deelen in vele opzichten uiteindelijk gevolg geeft aan den wind, die uit den Angelsak- sischen hoek waait." Indonesische activiteit bij Batavia groeit Heden deelt het officieele legercommu niqué mede, dat volgens melding van luchtwaarnemlngsposten de Indonesische activiteit ten Zuid-Oosten en ten Oosten van Batavia zeer is toegenomen. Toch conferentie over' Palestina Ondanks de moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan, is het volgens A.N P. Aneta onwaarschijnlijk, dat de conferen tie te Londen over Palestina uitgesteld zal worden. Het ligt in de bedoeling, dat zij a.s. Maandag zooals oorspronkelijk werd vastgesteld zal beginnen, zelfs indien slechts de Arabische landen zonder de Palestijnsche Arabieren vertegenwoor digd zullen zijn. Prettig distributienieuws De bezitters van een brandstoffenkaart T 606 dienen de daarop voorkomende bon nen 62 BV en 63 BV in het tijdvak van 5 September tot en met 30 Novem ber bij den brandstoffenhandelaar in te leveren. Op deze bonnen zul len in totaal drie eenheden vaste brand stoffen worden geleverd. Er wordt bij het publiek op aangedrongen deze bonnen vóór 20 September aan den kolenhandelaar te overhandigen. Op bon 62 BV zal worden geleverd één eenheid bruinkoolbriketten of gascokes, naar keuze van den leverancier en op bon 63 BV twee eenheden vaste brandstoffen, eveneens naar keuze van den leverancier. In de provincies Noordholland, Zuidhol land, Utrecht en in het Westelijk van den IJsel gelegen gebied van Gelderland, als mede in de Betuwe, mag op bon 62 BV ook huisbrandturf, afkomstig uit de productie gebieden in.de provincies Noordholland en Utrecht worden afgeleverd. De op de brandstoffenkaart T606 voor komende bonnen 58 en 59 kunnen worden vernietigd. Eén kilo suiker extra. In de tweede helft van September zal in verband met het feit, dat eenigen tijd geleden het suikerrantsoen niet volledig kon worden gehandhaafd, thans voor alle leeftijdsgroepen een extra bon worden aangewezen voor één kilogram suiker. Nieuwe fruitbon. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat men uiterlijk op Woensdag II September de bonnen 563 en 063 bij een handelaar in groenten en/of fruit moet in leveren ter verkrijging van een nader vast te stellen hoeveelheid fruit. De aflevering op bovengenoemde bonnen zal beginnen, zoodra men op de bonnen 476 en 976 twee kilogram fruit heeft ontvangen en de rantsoenwaarde van boven gepubli ceerde bonnummers is gepubliceerd. Tijdens de jongste vergadering van den Veiligheidsraad heeft Gromyko, de Sovjet-Russische afgevaardigde, naar aan leiding van de behandeling der klacht tegen Griekenland, ook de Indonesische kwestie op het tapijt gebracht. Hij ontken de, dat de toestand in Indonesië normaal was en verklaarde, dat millioenen men schen vochten voor hun elementaire rech ten. „Wanneer er sprake is van de aan wezigheid van Britsche troepen in Indo nesië en van het gebruik van Japansche gewapende machten door de Britten en de Nederlanders tegen de plaatselijke bevol- Het stoffelijk overschot van de vijf Am erikaanschc vliegers, die in Joego Slavic zijn verongelukt, is in Rome aangekomen. Amerikaansche militaire politie vormde een eerewacht op het vliegveld Ciampini. king daar, beschouwen sommigen dit als propaganda en dan zeggen zij, dat de toe stand in Indonesië normaal is", aldus zeide Gromyko. De vergadering begon met het voorlezen van een brief van Manoeilsky, den Oekrain schcn vertegenwoordiger, die Engeland en Nederland beschuldigde inbreuk te maken op het handvest van de Vereenigde Naties, aangezien zij trachten tc verhin deren, dat de klacht van de Oekraine tegen Griekenland op de agenda wordt geplaatst. Gromyko betoogde voorts, dat het ple bisciet in Griekenland onder den druk van het „terrorisme" gehouden zou zijn. Met de vertalingen in het Engelsch en I'ransch nam Gromyko's rede twee en een half uur in beslag. Nadat de Fransche afgevaardigde, Alexandre Parodi, het voorstel om de Oekrainsche aanklacht tegen Griekenland op de agenda te plaatsen, had ondersteund herhaalde de Nedcrlandsche afgevaardigde Van Kleffens, dat naar zijn meening de aanklacht te weinig gefundeerd is. Sir Alexander Cadogan vond, dat Gromyko's beschuldiging inzake bescherming, welke Britsche troepen Grieksche fascistische elementen tegen de vakvereenigingen zou den verleenen, „zoo komiek" was, „dat niemand die ernstig kon nemen". Tenslotte werd de Oekrainsche aanklacht tegen Griekenland op de agenda geplaatst met zeven stemmen voor, twee tegen (Gr. Brittannië en Nederland) en twee ont houdingen (Australië en Brazilië). Men verwacht, dat de Oekrainsche minister van Buitcnlandsche Zaken en de Grieksche vertegenwoordiger zullen worden uitgc- noodlgd voor de volgende bijeenkomst van den raad. Men neemt aan. dat aan het Grieksche verzoek om tien dagen uitstel van behan* deling der zaak zal worden voldaan. Zwitserland wil vóór alles neutraal zijn De minister van buitenlandschc zaken van Zwitserland heeft verklaard, dat Zwitserland, alvorens een aanvrage voor het lidmaatschap van de Vereenigde Na ties te doen, zou informeeren of de V. N. bereid zijn de Zwitscrache neutraliteit te i erkennen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1