Haarlems Raad Verkiezing van Wethouders „De Spaarnestad" Kolen van Krul Vertrek naar Indië Kort en Bondig Tips en Tops llvt nieuwe college van B. en W. te Haarlem. Van links naar rechts: Mr. Dr. A. F. H. Schreurs, A. J. M. Angenent, D. J. A. Geluk, Burgemeester M. A. Reinalda, Gem.-secretaris Mr. Th. A. Wesstra, Mr. Sake C. van der Wall. Dinsdagmiddag hield de onlangs gekozen Haarlemsche gemeenteraad zijn eerste ver gadering. Na de installatie van de dames «>n heeren (20 legden den eed af, 16 de be lofte) begroette de Voorzitter, bur gemeester Reinalda, den nieuwen raad. Opnieuw hebben de kiezers weer in volle vrijheid de raadsleden gekozen. Daarover zijn wij verheugd. Het is goed zoo ver volgde de voorzitter .ons kort te bezin nen op de taak en de verantwoordelijkheid die op de schouders der raadsleden rust. Gewaarschuwd moet worden tegen te ver doorgevoerde centralisatie. Daarom moet een einde gemaakt worden aan het stelsel van noodlijdendheid van de gemeenten. Het centraal gezag moet maatregelen ne men om de gemeenteraden weer in staat te stellen de verantwoordelijkheid voor de uitoefening van hun taak te dragen. Niets is funester dan de gedachte: „wij kunnen het zelf niet betalen, het rijk moet het maar doen." Het ecbrek dat thans onder een groot deel der bevolking tengevolge van den oorlog heerscht, is ontstellend groot Dit betreft zoowel de onvoldoende huisvesting en de bedreigde volksgezondheid, als het tekort aan kleeding, dekking en schoeisel. Het probleem om hier oplossing te bren gen, is schijnbaar onoplosbaar Toch is spreker overtuigd, dat als iedereen in het land hard werken wil, het herstel zal komen. Overtuigd, dat de Haarlemsche raadsleden in dezen geest willen mede werken. begroette de burgemeester den nieuwen raad De wethoudersverkiezing. Voor tot stemming werd overgegaan, leg den eenige leiders van raadsfracties ver klaringen af. die dezelfde strekking had den als hun uiteenzetting (die door ons gepubliceerd werd) gegeven bij de gedach- tenwisseling die plaats had tusschen de fracties. Het waren de heeren G ré g o i r e (Communist), die betoogde, dat de Com munisten er recht op hebben in het col lege van B en W. vertegenwoordigd te zijn «•n Bakker (A.-R.) die het onjuist vond. «lat de Protestantsch Christelijke partijen uit het college geweerd worden. De stemmingen hadden het volgende re sultaat: le vacature: D. J. A. Geluk (P. v. d. A.) 32. blanco 4 2e vacature: A J. M Angenent (K.V.P.) 29: mr. M D Proper (Comm.) 6. blanco 1. 3e vacature: Mr S C. v. d. Wall (P. v. id A.) 32, blanco 4 4e vacature: Mr. dr. A H. F. Sohreurs (K.V.P.) 24. F. S Noordhoff (P. v. d. A.) en W. C. Bakker (A.-R.) 6. Denkt U er om DE NIEUWE KOLENBONNEN 62 en 65 zoo «poedig mogelijk naar Brandstoffenhandel Dan bent U zeker van een vlotte bediening en eerlijke verd-eeling der koliensoorten. FRIESCHE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 AGENDA WOENSDAG 4 SEPTEMBER ConcertgebouwOpera Concert door de H. O. V. met solisten, 20 uur. Rembrandt: Mijn hart klopt voor Belita. Palace: Ride 'em Cowboy. I.uxor: Het boek der wildernis. Alle drie 14.00, 10.15, 19.00 en 21,15 uur. Frans Hals: De kans van baar leven 14.00, 16,30, 19.00 «n 21.15 uur, City: The Lambeth Walk 14.15, 16.30, 19.0 en 21 15 uur. DONDERDAG 5 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Hosmersholm (Comedia), 20 uur. Bioscopen: als Woensdag. Uw kolenbonnen zijn bij ons in goede handen. Spoedig inleveren gewenseht. Kantoor en magazijnen STATIONSTERREIN OVERVEEN Tel. 23517—24028 A<1\ De gekozen heeren Geluk, Angenent, mr. v. d Wall en mr. Scheurs namen hun be noeming aan. Hun werd door den vc zitter geluk gewenscht. De taak-vcrdccling in het college. In de vergadering van het college van B. en W. in zijn nieuwe samenstelling, ge houden na afloop van de raadsvergade ring, waarin de wethouders wérden ge kozen, zijn de werkzaamheden als volgt verdeeld: De burgemeester zal zich meer in het bijzonder belasten met de behandeling van de arbeids- en de pensioenzaken, be nevens met alle zaken, welke niet aan een der wethouders zijn opgedragen. De heer Geluk met de zaken van het onderwijs en de lichamelijke opvoeding, benevens met de kunstzaken. De heer Angenent met de zaken van Openbare Werken, Bouw- en Woningtoe zicht, Volkshuisvesting en den dienst van den Hout, de plantsoenen en de begraaf plaatsen. Mr. Van der Wall met de gemeente- financiën, de Sociale aangelegenheden en do Volksgezondheid (Geneesk en Gezond heidsdienst); Mr. dr. Schreurs met de gemeentebedrij ven. In deze volgorde zullen de wethouders bij afwezigheid van den burgemeester dezen vervangen De heer Geluk houdt spreekuur lederen Woensdag van 2 tot 3, de heer Angenent Donderdags van 10 tot 11, beiden dus on gewijzigd. Het spreekuur van wethouder Van der Wall zal voortaan zijn op Maan dagochtend van 11 tot 12 cn de heer Schreurs zal te spreken zijn des Maan dagsochtends van 10 tot 11 uur DE DISTRIBUTIE Donderdag 5 September. Haarlem Schoenenbonnen F en G Heemstede. Nieuwe schoenenbonnen 9—12 F. G en H. en 14—16 uur I. J, K. ORGELBESPELING Er wordt eeti orgelbespeling gegeven in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Don derdag 5 Sept 1946 's middags van 15—16 uur, door George Robert. Het programma luidt: 1. Eantalsie (Mode sous - phrw.'ien), Charles Guillet (15..—1654): 2. Sarab-rde et Ftiguette. Frangois Couperin (166317» t; 3. a. Prélude, b. Musette en Ron deau, c. Air Majeslueux. Jean Philippe Ra- meau (16851764); 4. Fantasie a Maajeur, César Franck (1822—1890): 5. Deuxième Suite a. Prélude pastoral, b. Allegretto con moto. c. Andantino, d. Final - Marche. L Boëll- mann (1862—1897) BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: 30 Aug., A. A. M. van Wees- Hermans, J. Rietveld—Cramer, d 31 Aug., A. M. Balm—van Bruggen, d.; 2 Sept., L. A C. Bunvan Wcsemnel. d H. M. van den Berg—Koelemlj, d.; W. Monnier—de Buck. A. BusscherKippersluls. d.: S Sept. J. J. E. B-uma—van Arum, d.; II. P. J. Slee ker—van Remundt, d.: S. J. van Veen—Vrugt, d.; M. van der PuttenBesseling, d M. Sil- mens—Venemn, z M A. L. ten Brink—Jan- sen. d.; G M Busmanvan Zeeland, z. OVERLEDEN. 31 Aug.. W. C. van Royen— Schous. 47 j.. Kamperlaan: 1 Sept., T. Deen— Bont. 38 j Antoniestraat; 2 Sept., J. W Sluisdam. 16 j.. Lombokstraat. GEHUWD: 3 Sept.. A. M. Velting en A Heitlager; P. W. Koen en D. A. M. Ketelaar. Tooneel-avoml van (le Chr. Oranjevereniging De Christelijke Oranjeveteeniging „Prins Willem I" heeft gisterenavond in de Gemeen telijke Concertzaal in besloten kring den verjaardag van H. M. de Koningin gevierd met de opvoering van een historisch tooneel- spel: ..Mijn schilt ende betrouwen". De ver- eeniging, die reeds eérder met een historisch spel den band tusschen ons volk en zijn vorstenhuis uitbeeldde, had zich daartoe dit maal de medewerking verzekerd van de spel groep „De Oranjeghesellen" uit Utrecht. Het spel, geschreven door B, J Bdgeholtz. is gebaseerd op gebeurtenissen uit het Jaar 1574, toen de slag op de Mookerheide nood lottig werd vooi een poging der Nassauers om de Spanjaarden van Leiden weg te lok ken. Het legt vooral den nadruk op het diepe geloof van de Nassauers en op hun vaste trouwen in de uiteindelijke overwinning op de onderdrukkers van de Nederlanden. Rond dit hoofdmotief zijn enkele neven-hande lingen geweven, die de moeilijkheden van een leger van huurlingen belichten en de persoon van Juliana van Stolberg naar vpren brengen. De voorzitter der vereeniging. de heer J J Wallien leidde de druk bezochte en geani meerde bijeenkomst in. De heer J. Hardebol uit Utrecht droeg een cyclus gedichten ove: bezetting en bevrijding voor en „Artl e Religione" verleende zijn onmisbare muzikaL medewerking. Het onstuimige hart Behalve Piet Bron, die als de kolonel li een pijnlijke scène de oude generatie waardij vertegenwoordigde, waren bet uitsluitend jonge acteurs, die in dit soldatenstuk blijk gaven van ernst en lalent. In een van riet matten opgetrokken décor door Willem Deer- ling vervaardigd, dat de sfeer van een tot ziekenbarak ingelichte Aziatische hut op het tooneel bracht, speelde een tragedie zich af, door het komische kader wel eens wat over woekerd, doch door de zorgvuldige regie van Bets Ranucci—Beekman en het volmaakte spel van de hoofdrollen toch de aandacht op zich concentreerend. De tragedie van een gewonde, die ten doode is opgeschreven, maar dit $clf niet weet het door zijn'oogenschIjnlijk herstel aan pla gerij van zijn arts toeschrijft, dat hij nog niet naar zijn regiment mag terugkeeren. De officier van gezondheid heeft de kamerge nooten ingelicht en dezen verzocht, de laat ste levensdagen van hun makker zoo prettig mogelijk te maken. Deze taak wordt zw daar Lacklen. die nooit van iemand vriend schap heeft ondervonden, stug en vijandig jegens de menschheid staat en geen attenties wil aanvaarden, waartegenover hij zelf geen tegenprestatie kan stellen. Eindelijk zwicht hij. vooral door de zachtmoedige genegen heid van de pleegzuster. Doch Juist als hij zijn menschenhaat heeft overwonnzm, deelt de kolonel hem zijn waren toestand mei begrijpt hij, dat alles geen vriendschap, n medelijden is geweest. Totdat deze ontgoo cheling wordt, teniet gedaan door een onmis kenbaar blijk van zuivere genegenheid, da', hem toch nog vóór zijn dood uit zijn zaamheid bevrijdt. Hans Kaart maakte dit delicate gegeven door een tot in finesses juist geschnkei mimiek tot iets ontroerends: ook hel tegen spel van Mieke Flink als de verpleegster en Jack Gimberg als de vulkanische Amerikaan muntte uit door zuiverheid van toon, waar door een evenwichtig geheel ontstond, dat door de wel eens wat grof-komische rol Gerard Hartkamp nauwelijks werd ver ken Het Residentie Tooneel heeft met dit stuk van John Patrick een uitstekende beurt gemaakt. H. G. CANNBGIETER De optimist Dinsdag vertrok van de Handelskade te Amsterdam het eerste contingent dienstplichtigen naar Indië. Tot dus ver waren alleen vrijwilligers ge gaan. Toen het s.s. Klipfontein, met 1400 man aan boord, van de kade los maakte werd het Wilhelmus ge speeld. Die plechtige klanken vervul den aller aandacht. Maar het oogen- blik kwam dat de muziek zweeg en er ontstond de gespannen stilte van het afscheid: beklemming beving de vertrekkenden en de menigte fami lieleden en vrienden op de kade. Ineens riep een van de mannen aan boord de Klipfontein u;as een meter of vijf van den wal „Nou jongens, we zijn onderweg. Ik voel het al warmer worden!" Er was gelach. De erge spanning was gebroken. De optimist had zich doen l&oren. Het moet een Amsterdammer ge weest zijn. Huygens en Haarlem 350 jaar geleden tuerd de groote dichter geboren Heden is het 350 jaar geleden, dat Constantijn Huygens geboren werd en wij zouden, om dezen grooten dichter uit de Gouden Eeuw te herdenken, veel uit zijn werk kunnen memoreeren, dat klassiek en het gemeengoed van alle Nederlanders geworden is. Minder be kend, maar juist voor Haarlem van bij zondere beteekenis, is een onopvallend tienregelig vers, waarin wij zijn stem vandaag willen laten hooren. Want het zijn Huygens poëtische woorden, die hij hier de Stede-stem van Haarlem doet spreken: in feite de eerste ge schiedenis, ooit over de Spaarnestad geschreven. De stadsroem ligt erin ge boekstaafd. „Al heb ik t'mijner tijd der Vorsten Hol gevoed, 't Is mijn geringste roem Mijn hoogste staat in 't bloed, Der Goddeloozen bloed: van toen mijn Stalen Kielen Haar ijz'ren haventouw aanvaardden te vernielen. 't Huis heb ik ook, voor God, voor goed en vrijigheid Mijn Borger en gewaagd, en Spanje nooit gevleid. Zijn 't koele wonderen, en hooren z'and'ren meer toe, Van 't allerwonderste komt mij alleen de eer toe: Geen ongeziener naam, geen aangenamer stuk: 'k Heb konst en konstenaars geholpen in den Druk." Dat het Hol: van de graven van Holland in Haarlem gevestigd is ge weest, zoo laat de dichter de Spaarne stad zeggen, is nog het minst roemvolle, waarop de stad kon bogen. (Wellicht heeft Huygens, toen hij schreef: „dei- Vorsten Hof gevoed", een toespeling op graaf Floris de Vette willen maken!) De hoogste roem ligt in den bloedigen strijd tegen de Saracenen; graaf Wil lem is onder Barbarossa mee naar het Oosten getrokken en zijn Haarlemmers hebben de stad Damiate veroverd, „snijdende de ketenen, die de haven sloten, met zagen, die ze aan hun kielen hadden bevestigd". In het vijfde en zesde vers is Haarlems aandeel in den strijd tegen de Spanjaarden gememo reerd, waarbij de dichter vooral aan het beleg (15721573) heeft gedacht. (Voor: „Vrijigheid: leze men: Vrijheid.) In vers zeven laat Huygens de Stede- stem bescheidenlijk zeggen: Als deze wonderen U onverschillig laten, omdat ze eigenlijk meer door anderen zijn ver richt (immers Haarlem had in den strijd tegen Saracenen en Spanjaarden slechts een klein aandeel), dan (vers acht) zult ge toch moeten toegeven, dat mij van het wonderbaarlijkste de eer alléén toekomt. Dat wonderbaarlijkste is de boekdrukkunst, en de dichter laat Haarlem zich blijkbaar niet verdiepen in de vraag, wie haar het eerste uil- vond: Lourens Coster of Johann Guten berg te Mainz. Er is, zegt Huygens in het negende vers, „geen aangenamer stuk" (=r daad) dan deze uitvinding, doch tegelijk is er geen. die zoo be schimpt is: ..Geen ongeziener lce- lnker) naam". Met dit laatste doelt de dichter op de narigheid, die het in druk uitgeven van hun geschriften voor vele schrijvers ten gevolge had: zii stelden zich bloot aan vervolgingen e.d. Eigenlijk had deze „Stede-stem" tijdens de feesten van Haarlems 700- jarig bestaan niet mogen ontbreken, maar dit verzuim zij bij dezen ten halve goed gemaakt. Het is toch tevens de stem van Huygens. die heden vóór 350 jaar het levenslicht aanschouwde.... Oud-N.S.K.K.-ers voor het Tribunaal Twee Haarlemmers, die reeds door het Btt- zonder Gerechtshof veroordeeld zijn, omdat zij gewerkt hebben voor de NSKK, stonden voor de tweede kamer van het Haarlemsche tribunaal terecht, beschuldigd lid te zijn ge weest van de NSB De los arbeider B, A had gewerkt voor de transportactie der NSKK op vliegvelden en moet nu drie jaar in Veen- huizen doorbrengen. Hem was thans ten laste gelegd, dat hij werkte bij de Holland Nautic, dat hij met Volk en Vaderland colporteerde en dat hij raambiljetten had opgehangen, waaraan buurtgenooten zich ergerden De vroegere metercontroleur bij het Waterlei dingbedrijf A. A. de C. is veroordeeld tot een Jaar gevangenisstraf en vier jaar moet hij in Veenhulzen doorbrengen. Thans werd hij be schuldigd, dat hij lid was van de NSB, van de Motor WA en van het Ned. Arbeids front. Het tribunaal zal Dinsdag 17 September uit spraak doen. in De bril van Sultan Sar vy 45. Hassan die een jioot op zijn neus had gekregen, keek naar boven. Daar zag hij hoe zijn heer en meester, de Sultan, boven in den boom was gebon den. Met een zware ijzeren ketting ivas hij aan de takken gesmeed. „Ah", riep BINNENLAND Het verkeersongeluk bjj Muiden, waarvan wij gisteren melding hebben gemaakt, heeft nog een vijfde doodelljk slachtof fer geëischt, aangezien een vijftienjarige jongen aan zijn verwondingen ls bezweken. Men neemt aan, dat het ongeluk is wij te Door onachtzaam heid varv een bewaker, die met eenige gedeti neerden stond te praten, hebben achttien gedeti neerden in Rotterdam kans gezien te ontvluch ten. Acht, waarvan som mige uit eigen bewe ging, zijn teruggekeerd De bewaker is ont slagen. Zesentachtig Jonge oflicieren van het corps mariniers werden Dins dag te Rotterdam door gen. maj. H F. J. M. A. v. Frijlag Drnbbe be- eedigd. welke plechtig heid gevolgd werd door een parade. Prins Bern- hard was aanwezig. BUITENLAND Radio Moskou heeft opnieuw verklaard, dat de Nederlandsche regee ring „alles doet, wat in haar macht is" om de repatrieering te bemoei lijken van Sovjet-bur gers, die door de Duit- schers naar Nederland zijn overgebracht. I)e Grleksche ko ning is volgens officieele kringen te Athene ..met vet lol" Dientengevolge is er geen sprake van het zenden van een par lementaire missie naar Londen om den koning uit te noodlgen naar Griekenland terug te koeren. Men verwacht hem binnen enkele we ken. Dc Palest Unscho kwestie. Een woord voerder van de Arabi sche Liga heeft te Washington verklaard, dat de Palcstijnschc kwestie medio Septem ber voor den Veiligheids raad gebracht zou wor den door een der Arabi sche landen, behoudens wanneer op de conferen tie te Londen een be vredigende oplossing ge vonden zou worden. Haarlem en Omgcylng Een automobilist. woonachtig te Heemste de is de dupe geworden van het liften Een mi litair verzocht hem. mee te mogen rijden van Apeldoorn naar het kamp Milllgcn. Op dit korte traject heeft hij kans gezien, uit een por tefeuille welke geborgen was In een handtasch, vier briefjes van f 25 te stelen. Wethouder A. van Geluk zal Zaterdag spreekuur houden in het bureau Publieke Wer ken te Bloemendaal. en plaats van 8 30—9.30. Weihouder mr. F. I». Th. Rohling zal Za terdag spreekuur hou den ten Bloemendaal- schen raadhuize Ovei 10.30—11.30. wel de Sirdar, „mijn Sultan, dat is 7liet te verdragen". En met één sprong ivas hij in den boom. „Heb je een tang?" vroeg de Sultan. Maar een tang had de Sirdar niet. Daarom greep hij de ketting met twee handen vast en met één enkele ruk trok hij hem stuk alsof hij een stukje papierlouw was. „Ziezoo Majes teit", zei de Sirdar, „en nu zal ik eens even een hartig woordje spreken met de onverlaten". „Laten wij eerst liever uit dezen dekselschen boom klinimen, Sirdar. En.... kijk eens om je heen". Onze oud stadge noot I)r. W. C. van Un- nik, thans predikant bij dc Ned. Ilerv. Gemeen te te Schiedam, is be noemd tot gewoon hoog leeraar in de faculteit der Godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Ds. E. T. v. d. Bom, die vroeger predikant te Heemstede is geweest, thans predikant bij de Geref. Kerk (Onderh. art. 31 K. O.) te Amers foort heeft een beroep naar Lelden ontvangen. Er z(|n Haarlem mers, die 's avonds -hun schuren niet sluiten en den volgenden dag moe ten zij' tot de minder prettige ontdekking ko men, dat hun fiets of banden gestolen zijn Een waarschuwing is op haar plaats. Konlgen tijd geleden z(jn enkele personen in arrest gesteld, die in Haarlem, Zandvoort en Hoorn motoren hebben gestolen. Thans is ook R. L. aangehouden, ver dacht van medeplichtig heid. De bonnen voor melk zullen met Ingang van 15 September per veer tien dagen worden aan gewezen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2