1 Commissie-Generaal vertrekt waarschijnlijk Zaterdag Groote Vijf bevelen een maand uitstel aan De Vrijheid Nederlandsche missie vertrekt Zondag naar Djokjakarta 8!c Jaargang Jfo, 18426 I I j 1 11 1 Maandag ft Septeml>er tftia Bureaux: Groote Houtstr. 93 «"""l f jl f 1 III !C~ 1 E I g Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem JL JL JL JL 5*3 T m'A ^^^L Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, per kwartaal f 4.— telef. 5437. Postgiro 273107 Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 DIrecteur-Hoofdrod.clcur: Robert Peereboo.ü Te, Redactie mm D|t _Hoofdred 150sl J. B. Priestley, de Engelsche romanschrij ver, heeft rake dingen over Groot-Brit tannië en de vrijheid geschreven in de British Digest. Hij heeft herinnerd aan de leuze der. Fransche revolutie: Vrijheid, gelijkheid en broederschap. „Welnu", heeft hij gezegd,- „de regenboog van vrijheid, gelijkheid en broederschap staat er nog. nadat wij de fascisten hebben opgeruimd. Ik geloof evenwel, dat Groot-Brittannië, Amerika en Rusland niet denzelfden re genboog zien. Elk van hen tuurt naar zijn éigen speciale kleur: Groot-Brittannië droomt van vrijheid, Amerika van gelijk heid en Rusland van broederschap. Maar omdat er een tegenstelling bestaat tus- schen droom en werkelijkheid, heeft elk volk zijn eigen dilemma. Drie droomen drie dilemma's". Daarop houdt hij zich bezig met Enge- lands droom van de vrijheid en hij is een te diep-aanvoelend mensch om zich te vreden te stellen met opheffing van wette lijke en verordenende bepalingen en be reikbaarheid van materieele voordeelen voor iedereen. Want die dingen zijn wel belangrijk, maar geenszins voldoende en zij vormen, als men over de vrijheid spreekt, niet de hoofdzaak. Het is niet gemakkelijk, in korte woorden te zeggen waarin die dan wel bestaat en Priestley heeft dat ook gevoeld, want hij zoekt en tast ernaar. Hij komt tot dit: de uiteinde lijke bloei van de persoonlijkheid, niet gebonden aan eenig voorgeschreven pa troon dat is het, wat wij verstaan onder vrijheid. Maar daarmee heeft hij het Britsche dilemma nog niet verklaard. Dat acht hij kennelijk niet eenvoudig. Hij zegt: „De oude Engelsche levensstijl is behalve in de films van Hollywood nagenoeg verdwenen, de nieuwe is er echter nog niet. Wij voelen ons onzeker en daarom zijn wij. niet zoo vitaal als de Amerikanen en de Russen. Volgens mij is ons dilemma, dat de vrijheid van onzen droom vlak voor ons staat, doch dat zij zoo leeg lijkt; dat onze persoonlijkheid kan bloeien, doch er niet aan toe is. Wij weten, dat ons* een groote taak wacht, maar hebben geen fut. Wij lijden aan een geestelijke vermoeid heid, teweeggebracht door de laag-bij-de- grondsheid van de jaren tusschen de oor logen en door den oorlog zelfWij willen meer echten ernst, meer besef van een groot, gemeenschappelijk doel. Wij wenschen een scheppende gemeenschap en geen armhuis. Wij moeten deze onze vrij heid weer hoog opheffen en in glorie laten stralen." Dat zegt Priestley over Groot-Brittannië en de vrijheid. Maar ik -geloof dat iedere Hollander, die zich van zijn eigen gevoe lens in dezen tijd rekenschap geeft, die van Priestley beamed zal. Hetzelfde geldt voor den Franschman, den Belgja, waarschijnlijk voor al die andere Europea nen, die trachten het gevoel van onbeha gen en afmatting te verklaren, dat hen zoo vaak bevangt. Daarmee is het gezegd: Europeanen Vanzelf volgt daaruit de herinnering aan Ortega y Gasset's betoog, anno 1933, in zijn boek De Opstand der Horden: „De waarachtige toestand van Europa zou dus deze blijken te zijn: zijn luisterrijk en lang verleden heeft het tot een nieuwe levenstaak doen komen, waarin alles groo teren omvang heeft gekregen, doch tege lijkertijd zijn de in stand gebleven instel lingen van dit verleden dwergachtig klein, en beletten zij den tegenwoordigen groei. Europa is tot grootheid geraakt als een samenstel van afzonderlijke naties. In zekeren zin zijn de idéé en het gevoel van nationaliteit zijn kenmerkende uitvinding. Doch nu ziet Europa zich verplicht, zich zelf te overvleugelen.... Zal Europa zich kunnen bevrijden van overleefde instel lingen of zal het voorgoed 'narin opge sloten blijven? Het is eerder gebeurd dat een groote beschaving ten onder ging om dat zij de traditioneele opvatting van den Staat niet kon veranderen." En een andere uitspraak van Ortega was: „Het zijn niet de instellingen, die als instrumenten van het openbare leven ge brekkig werken maar de taak. waarvoor zij bestemd zijn. is gebrekkig. Er zijn geen programma's die overeenkomen met de werkelijke afmetingen, die het leven in iederen enkeling in Europa heeft gekre gen." Het is eigenlijk voldoende, u de opval lende aaneensluiting tusschen de woorden van den Spaansctyen Europeaan in 1933 en die van den Eugelschen auteur in 1946 ter overdenking aan te bieden. Slechts zou ik nog het woord van een derden scherpen waarnemer van mensche- lijke verhoudingen, den Franschman Paul Brulat, willen citeeren. In zijn Pensées (1919) schreef hij: „Een hervorming houdt alleen stand, als zij te rechter tijd komt en in overeenstemming is met de zeden, de geestesgesteldheid en de gewoonten van een volk." Er schijnt aanleiding om dit weldoor dachte woord ten deele om te keeren en ook dat te aanvaarden: „De geestesgesteld heid van een volk houdt alleen stand als hervorming te rechter tijd komt." R. P Weerbericht AFNEMEND BUIIG. Wisselende bewolking met langere periode van zonneschijn. Vannacht aan de kust nog enkele buien, overigens uitstervende activiteit van buien. Iets warmer dan van daag. meest matige Westelijke wind Duitsche kwestie in November aan de orde? „Rekening houdende met de moeilijk heden, die het gelijktijdig verrichten dei- werkzaamheden van de vredesconferen tie en de algemeene vergadering der V. N. met zich meebrengt, verzoeken de regeeringen van Sovjet-Rusland, Frank rijk, China en België (die van Engeland voorloopig) Trygve Lie, de leden van de organisatie der V. N'. te raadplegen over de al of niet vvensclielijkheid van het uitstellen der bijeenkomst van de alge meene vergadering tot 23 October". Aldus werd de conclusie geformuleerd, waartoe de groote vijf Zondagavond zijn gekomen na een nieuwe bespreking op het Fransche ministerie van buitenland- sche zaken, die ruim vier uur duurde." Spaak, de voorzitter der Vereenigde Na ties zal deze boodschap vandaag onver wijld overbrengen aan Trygve Lie, den secretaris-generaal der V. N. Tijdens de besprekingen van Zondag avond legde Alexander, die Bevin als vertegenwoordiger van Engeland ver vangt, er den nadruk op, dat zijn regee ring in uitstel van de algemeene ver gadering der V N. zal toestemmen, mits dit geen uitstel beteekent van de bespre king der Duitsche en Oostenrijksahe kwesties. Byrnes deelde aan de andere ministers mee, dat de V. S., hoewel zij zich niet bij het verzoek aansluiten, geen bezwaar zullen hebben tegen uitstel, gezien de moeilijkheden, die sommige delegaties zouden kunnen hebben om zoowel op de vredesconferentie als op de algemeene vergadering der V. N. voldoende verte genwoordigd te zijn. Men vermoedt, dat de Engelsche re geering. die zich voorloopig met het ver zoek eens heeft, verklaard, haar defini tief oordeel pas zal uitspreken, nadat t De chef van den Franschen generalen staf, de tegen het einde van dezen oor log bekend geworden generaal J. J. M. G. de Lattre de Tassigny, kwam tijdens zijn bezoek aan ons lana ook een kijkje nemen op de stormschool Wildhoef te Bloemendaal. Op de foto: de generaal (rechts), de chef van den Nederland- schen generalen staf, It.-gen. mr, H. J. Kruis (midden) en de commandant van de Wildhoef, majoor J. A. H. K. Gual- thérie van Wee rel, slaan demonstraties op de hindernisbaan gade. Alexander met Bevin en het kabinet te Londen overleg heeft gepleegd. Op aandringen van Alexander beslo ten de ministers, dat de raad van mi nisters- van Buitenlandsche Zaken zoo spoedig mogelijk na de vredesconferen tie de uiteindelijke ontwerpen der vijf vredesverdragen zal voltooien. Volgens gezaghebbende Engelsche kringen werd besloten, dat de- raad van ministers van Buitenlandsche Zaken hiertoe in No vember bijeen zal komen en dan ook de Duitsche kwesties zal bespreken. Een belangrijk deel van den avond werd besteed aan de bespreking van de vraag, of de Oostenrijksche kwestie ook op de agenda van de vergadering der ministers van Buitenlandsche Zaken zou worden geplaatst. Men kwam niet tot overeenstemming. Molotof had er geen bezwaar tegen, indien deze vergadering samen zou vallen met de algemeene vergadering der V. N. Toen men Lie vannacht meedeelde, dat de Groote Vijf besloten hadden een maand uitstel voor de vergadering der V. N. aan te bevelen, zeide hij een bij eenkomst te zullen houden met voor aanstaande gedelegeerden der V. N. Dr. van Mook heeft een uitnoodiging van de Indonesische republikeinen aan genomen om een Nederlandsche missie naar Djokjakarta te zenden. Men neemt aan, dat de republikeinen bereid zijn om liet programma van den tocht der missie, wanneer die eenmaal in Djokjakarta is aangekomen, geheel aan haar over te laten. De missie, die op 15 September zal vertrekken, zal bestaan uit dr. P. J. Koets, prof. dr. C. B. de Langen, prof. dr. Baas Becking en W. A. van Goud oever. Haar doel is het in oogenschouw nemen van de verschillende aspecten van het openbax-e en sociale leven in de gebieden der republiek. Voorts verneemt A.N.P -Aneta. dat dr. van Mook waai-schiinlijk vandaag een brief aan Sjahrir zal zenden, waar in hij hem zal voorstellen samen te be- spi-eken, of zij Loi-d Killearn al dan niet zullen uitnoodigen zijn diensten te ver- leenen bij de oplossing van het Neder- landsch-Indonesische comfort. Ook wordt gemeld, dat het doel van het contact tusschen dr. van Mook en Sjahrir is elkaar te raadplegen over de wijze, waarop de Nederlandsch-Indone sische besprekingen kunnen worden hervat, gegeven de aanstaande komst van de commissie-generaal. Sjahrir is inmiddels uit Batavia in Djokjakarta gearriveerd. Men neemt Bulgarije stemt over zijn staatsvorm In Bulgarije is een volksstemming ge houden, die beslissen zal over den staats vorm. Overeenkomstig de verwachtingen duiden de eerste stemmingsuitslagen op een sterke meerderheid ten gunste van een republiek. Mijnwerkersstaking bij Charleroi Bij Chax-leroi, in de kolenmijn Aiseau- Presles te Tergnee-Farci'ennes. is het meerendeel der mijnwerkers in staking gegaan Ze protesteeren togen de met- uitbetalingen van de achterstallige loo- nen, waarop zij recht hebben. Het woord is aan Mark Twain: De mensch is het eenige dier dat bloost of dat er reden toe heeft. Honderden schepen kunnen de V.S. niel verlaten De Zeeliedenstaking in de Vereenigde Staten belet honderden schepen de havens te verlaten. Aan de Atlantische kust ligt het havenverkeer volkomen stil Vati Seasport tot Jacksonville liggen 157 bui tenlandsche schepen en vele Amerikaan- sche. In New-York liggen 344 schepen, waaronder 236 Amerikaansche In New-York wordt de staking uitge breid tot de bemanningen van de haven- sleepbooten. De sleepbooten hebben tot dusver schuiten en lichters met voedsel voor de wereldstad gesleept, dpch de be manningen gaan nu ook in staking. Hier door komen nog 2200 schepen stil te lig gen Laguardia, de directeur-generaal van de UNRRA, heeft medegedeeld dat de voorzitter van de nationale scheepvaart unie van de CIO zich bereid heeft ver klaard zijn menschen opdracht te geven bij de staking een uitzondering te maken, voor schepen met UNRRA-goederen. aan. dat hij aan den president van de i-epubliek, ir. Soekarno. die een dezer dagen van zijn vacantie in Oost-Java zal terugkeeren, een lijst van nieuwe kabi netsleden zal voorleggen. Engelsche prinses verloofd? Volgens het Londensche blad „The Star" verwacht men de aankondiging van de verloving van Prinses Elizabeth, de oudste dochter van het Britsche ko ningspaar, met den Griekschen prins, Philip, Het blad schrijft, dat de aankon diging zal geschieden op hef oogenblik, dat dit den adviseui's van den koning geschikt voorkomt. Tot dat tijdstip zal het Engelsche hof officieel verklaren, dat niets van deze vei-loving bekend is. Sir Alan Lascelles. de privé-secreta- ris van den Koning, verklaax-de later in derdaad dat de prinses niet verloofd is. Nederlandsche studenten in Praag teleurgesteld De delegatie Nederlandsch studenten op het wereld studenten congres te Praag, welk congres van 18 tot 31 Augustus werd gehouden, heeft zich ge noodzaakt gezien te verklai-en, dat het voor den Nederlandschen Studenten raad onmogelijk zal zijn lid te worden van de nieuw opgerichte internationale unie van studenten. De delegatie schrijft, dat zij dit be sluit genomen heeft op grond van het feit, dat de constitutie van de nieuw op gerichte ox-ganisatie niet voldoende waarborgen biedt tegen een vérgaand ingrijpen in het interne leven van de Nederlandsche studentenorganisaties, terwijl de eenzijdige politieke tenden- zen in het nieuwe Tichaam geen gezon de basis vormen voor internationale sa menwerking. Er zij op gewezen, dat het hier gaat tegen het feit der eenzijdig heid, niet tegen haar politieke kleur. Het Staunton-schaaktournooi in Gro ningen is na een spannenden strijd ten einde. Botwinnik, de overwinnaar, ont vangt den gelukwensch van den heer Visser, den voorzitter van den Noorde lijken Schaakbond. Volgens regeeringskringen in Den Haag heeft de minister van Overzeesche ge- biedsdeelen overeenstemming bereikt met de heeren prof. ir. VV. Schermerhorn, F. de Boer en Max van Poll als candidaten voor de commissie-generaal voor Neder- landsch-Indië. De ministerraad zal waarschijnlijk heden een beslissing over de samenstelling van de commissie nemen. Waarschijnlijk ver trekt het driemanschap Zaterdag a.s. naar Indië, om daar intrek te nemen in het Paleis Rüswük te Batavia. Prof. Schermerhorn. lid van de Partij van den Arbeid, mag voldoende bekend geacht worden. Zijn benoeming in de com missie heeft reeds lang min of meer vast gestaan, sinds hij afgetreden is als mi nister-president De heer F. de Boer trad na de /bevrij ding op als waarnemend burgemeester van Amsterdam. Hij is directeur van de Stoomvaart Maatschappij Nederland en heeft kort geleden een reis naar Batavia gemaakt. De heer M. van Poll is degene, die eenige maanden geleden het initiatief nam voor de uitzending van een parlementaire commissie naar Indië. waarvan hij ook zelf voorzitter is geweest. Hij is lid van de Katholieke Volkspartij. Dr. van Mook wil overleg plegen met Sjahrir over hervatting der besprekingen

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1