U hebt geluk gehad rr. Tips en Tops r - U3I9dpjeBAi BaopUB|U91inai IL IL" Gitaar- recital Koos T/gges De geschiedenis der gitaar gaat terug tot diep in de middeleeuwen. Door de Mooren naar Spanje gebracht kwam het .instrument vandaar naar Italië, later ook naar de Noor delijke landen, evenals de er mee verwante luit, wier oorsprong nog ouder is. Als huis instrument. voornamelijk ter begeleiding van zang, zijn beide langen tijd zeer geliefd en verbreid geweest, maar de historie vermeldt ook beroemde solisten, tevens componisten van gitaarmuziek, zooals Fernando Sor (1760 —1839) en Ferdinando Carulli (1770—1841) en, van onzen tijd, Andrés Segovia (1896). Ook Paganinl was gitaarvirtuoos; Berlioz bespeel de eveneens het instrument. Onze landgenoot Koos Tigges toonde Za terdagavond in de Muziekzaal van Brinkmann zijn talen', als gitaarspeler cn Improvisator. Hij speelde arrangementen van werken van Frescoba'.di, Höndel, Bach en G. Benda, daarna werkjes van Sor en Carulli, na de pauze moderne Spaansche composities, o.a. van Turina en Albeni/. Hij bezit een groote technische vaardigheid, die zich in velerlei speelwijzen uit, waardoor zeer verschillende klankeffecten ontstaan, zoowel in verband met de actie der rechterhand die de snaren «u hier. dan daar tokkelt of ook wel slaat, als met die de:- linker, die het vibrato en de harmonische tonen naast de gewone kan voortbrengen. Mijn indrukken kan ik als volgt samen vatten. De oorspronkelijke werken voldeden veel beter dan de arrangementen. Als plaats vervanger van het klavier kan ik de gitaar dus niet hoog aanslaan. Muzikale bezwaren voelde ik tegen ongewilde portamenti; tegen korte stompe tonen tusschen heldere en plot selinge versterkingen van andere, die daar- van voor niet tn aanmerking kwamen; tegen de zwakte an dubbelslagen en andere snelle iiguren, die twee of meer tonen in één tok kel vere s. hen. Dit neemt niet weg, dat Koos Tigges een vaardig virtuoos en (in zijn Fla menco) Improvisator is, van wien gitaar beoefenaars zeer veel zullen kunnen leeren. K. DE JONG Arsenicum en Oude Kant Zoo hebben dan de twee oude dametjes, die met haar eigenaardige uiting van meedoogen op haar triomftocht over heel de wereld het schouwburgpubliek hebben verrukt en de cassa's hebben verrijkt, ook Haarlem bereikt. De reputatie, welke haar komst was voorafgegaan, heeft een storm op de loketten ontketend; en wij gelooven, dat haar beminnelijk bedrijf niemand teleurgesteld heeft. Hetgeen be halve aan het talent van haar auteur, de Amerikaan Kessclring, die in een geestige persiflage den „thriller" ook technisch schaakmat heeft gezet, mede te danken is geweest aan de volmaakte vertolking door Sara Heyblom en Tilly PérinBouwmees ter, welke laatste de in deze rol ook zeer geroemde Nell Koppen vervangen heeft. Het spreekt bijna vanzelf, dat na een zoo lange routine het samenspel vlot ver loopt, hetgeen gelegenheid biedt om uit dit aan tooneeltrucs en verrassingen over- rijke stuk alles tot in de kleinste finesses te halen, wat er te halen valt. Ook de andere rollen géén bijrollen vaak! hebben hierdoor een tot in de puntjes geciseleerde afwerking verkre gen. Wij noemen Wim van den Brink als de gek, die zich president Roosevelt waant; Politie bracht amusement Het Haarlemsche Politic Amusementsorkest onder leiding van Jack Wildschut, dat een tournee door ons land gemaakt heeft ten bate van de Betuwe slachtoffers, trad gisteren op voor Haarlemsche Invaliden in hotel „De Leeuwerik". De politiemannen brachten een groote muzikale show, waaraan meewerkten The Rancheio's met r.cw tunes, The Singing Sailors en Ukclelemike. Hoewel de opkomst niet groot was, kregen de wegblijvers weer eens ongelijk, want het was een middag van gezellige en beschaafde kunst, waarvan het dankbaar applaus na ieder 'nummer wel getuigde. ORGELBESPELING. Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dins dag 10 Sept. 1348 's avonds van 7—8 uur door George Robert. Het programma luidt: 1. Dorische Toccata, J S Bach 2. Ricercare, H. Distier. 3. Varia- tionen tlber den Basso - Continuo des ersten Satzes der Kantate: „Weinen, Klagen, Soi- gen. Zagen, Angst und Not, sind des Christen Tranenbrot" uivd des Cruclflxus der H moll - Messe von Sabastlan Bach, Franz Liszt. 4. Fantaisic C maj., César Franck. 5. Pasto rale. Ch. Tourncmlre. 6. Choral Varié, (uit .Prélude Adagio et Choral varié" sur le thè- me du ,,'Veni Creator"), M. Duruflé. DE DISTRIBUTIE als Uw leverancier nog net een pakje Maïzena Duryea voor U kon reserveeren. De aanvoer is nog beperkt maar iedereen vraagt m Een Dalilïa-lenroonstellïng 1315 September te Haarlem. Enkele dagen geleden is., melding ge maakt van een Dahliatentoonstelling, op 13, 14 en 15 September in het Gemeent. Concertgebouw te Haarlem te houden Bij den opzet van deze tentoonstelling heeft de bedoeling voorgezeten haar op te nemen in het program van feestelijk heden, gehouden bij de viering van Haar lem's 700 jarig stadsbestaan. De dahlia kon echter haar tijd van bloei niet ver vroegen en zoo verschijnt een maand na de feesten deze feestelijke bloem in ons midden. Het zal een bijzondere gebeurtenis zijn, omdat voor de eerste maal de nieuwste aanwinsten van deze cultuur niet alleen uit het binnenland, njaar ook uit het bui tenland zullen worden geëxposeerd. Bui- tenlandsche kweekers hebben zich hier voor beijverd. Met het oog op het internationaal ka rakter der tentoonstelling zijn er wed strijden aan verbonden, met het doel de beste bloem aan te wijzen voor de ver schillende doeleinden waarvoor de dahlia gebruikt kan worden. De tentoonstelling kan daardoor een manifestatie van bloem- sierkunst worden. Alle zalen van het Concertgebouw zul len voor de dahliatentoonstelling in ge bruik worden genomen. Nieuw hoofd afd. Collaboratie Tot hoofd van de politieke recherche, afdeeling collaboratie te Haarlem, is be noemd de heer K. H. R. Meinema, die te Haarlem inspecteur van politie was, tot dat hij door de Duitschers was gevangen genomen. Na de bevrijding werd de heer Meinema verbonden aan het bureau Na tionale Veiligheid te Parijs en nadien is hij werkzaam geweest bij de bewaring van politieke delinquenten. Franscli circus in opbouw Tegen de middaguren stonden op het terrein aan de Sportparklaan te Heemstede enkele palen overeind, een stal voor paar den was gereed en in de omgeving waren eenige wagens geparkeerd van het Fran- sche circus van Moustier Frères. De toe schouwers kregen niet den indruk, dat daar vanavond een voorstelling moet be ginnen. De medewerkers(sters) liepen rus tig in het rond, de verzorger van de leeu wen had meer belangstelling voor zijn hondje en de clowns gaven een demonstra tie worstelen. Te verwachten is, dat de werkers vanmiddag in actie zullen komen. Als de bezoeker vanavond aankomt, zal hij niet vermoeden dat er kort te voren nog weinig te zien was. Zoo is nu eenmaal het leven in een circus. *D. Been overleden De heer D. Been, oud-!eeraar aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te ae geK, aie zien presiuem nuuscveu waa,,., eeniging van Vrijzinnig-Hervonnden be Leo de HarLogh als een griezeliger, mis- .ÏÏ.ÏÏSïïSS Bevestiging en intrede Ds. J. de Graaf Een bijzondere en indrukwekkende plech tigheid had Zondagmorgen in het gebouw van de Vcreeniging van Vrijz. Hervorm den te Haarlem plaats. Ds. J. de Graaf, voorheen Indisch predikant in Medan, die eenige jaren vele ontberingen in een ge vangenkamp in Indië had moeten onder vinden. werd tot predikant bij de Ver- Haarlem^is^'"^ jaar'oud'"— overleden. zwvslrt.rirt Vr Ü71 n n irr.T-I pruArmn^n hp- dadiger; Dick van Veen als opvolger van Gijs Tersteeg in de rol van den eenigen normale in dit gekkenhuis en vooral Jan Teulings rnet zijn grandiozen humor als dr. Einstein (niet Albert, maar Hermann). Cor Ruys heeft in een drieledige functie voor de rozijnen in deze smakelijke koek gezorgd; in een komisch intermezzo van eigen vinding drukt hij er zijn origineel merk op, dat er een bijzondere waarde aan toevoegt. H. G. CANNEG1ETER. „Zang cn Vriendschap" Jack I'. Loory definitief dirigent. De Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap" hield een drukbezochte jaarver gadering. Een belangrijk agenda-punt vormde de benoeming van een dirigent. Gezien de uitstekende resultaten onder leiding van den heer Jack P. Loory in kor ten tijd bereikt, besloot de vergadering vol vertrouwen de muzikale leiding defi- 1 nitief in zijn handen te leggen. Een door den heer G Mes vervaardigde oorkonde werd hem hierbij overhandigd. Uit de verslagen van secretaris, penning meester, muziekfonds en propaganda-com- misste bleek overduidelijk, dat de vereeni- ging steeds vooruitgaande is. Alle rekenin gen sluiten met een batig saldo. Het aan tal leden en begunstigers is ook dit sei zoen weer toegenomen. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. E. Voet, G. D van Wengen en A. A. Ramaker werden bij acclamatie herkozen. Voor het komende seizoen staan oun. op het programma opera-concerten op 23 en 24 Januari met medewerking der H.O.V. en de solisten Greet Koeman, 60praan en Theo Baylé, bariton. Het koor brengt man nenkoren uit verschillende opera's ten ge- hoore. In April volgt een voorjaarsconcert terwijl ook optreden buiten de stad in het vooruitzicht is gesteld. Voorts zal binnenkort voor de leden en begunstigers een lezing gehouden worden door dr. C. Spoelder. dinga, met eeri predikatie over 2 Corinthe 5 vers 18, waarin de bevestiger o.m. in 't licht stelde, den dank, die allen jegens God bezielde en de vreugde over het gebeuren, dat ds. De Graaf, na vier jaren gevangen schap, een eigen woning en een eigen ge meente heeft mogen ontvangen. De Ge meente zong hierna Gezang 121 vers 1, 2 en 3. De nieuwe leeraar deed zijn intrede naar aanleiding van Hebr. 10 vers 39 Spr. zeide o.m. zich scherp te realiseeren de zware taak van God's wege hem opgedragen. Maar met groote vreugde, die naar hij hoopte niet overschaduwd zal worden door verkeerde vrees, heeft hij zijn beroep aan vaard. Tenslotte richtte ds. J. de Graaf zich o.m. tot wethouder Geluk, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde. Hij sprak hierbij o.m. den wensch uit, dat de verhouding tusschen Kerk en Overheid één deelneming aan een gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid moge zijn. Voorts dankte spr. de vertegenwoordigers van den kerkcraad der Ned. Herv. Ge meente van Haarlem en Schoten, de Kerk voogden en andere notabelen der Ned. Herv. Gemeente van Haarlem, die hij om goede samenwerking vroeg in de moeilijke taak tot vernieuwing der Ned. Herv. Kerk. Vervolgens wendde ds. De Graaf zich tot vertegenwoordigers van Vrijz. Protestant- sche kerkelijke groepeeringen uit Haarlem cn omliggende gemeenten, tot het Prov. Bestuur der Vcreeniging van Vrijz. Her vormden, tot den Vrijz. Prot. Jeugdraad, tot zijn voorganger ds. Van Biemen, zijn bevestiger ds. J. Heidinga en tot de vele gerepatrieerden uit Indië, die zelfs uit an- dere plaatsen hier aanwezig waren. Mr. B. Bouman, de voorzitter van het Kerkbestuur, herinnerde in eenige gevoel volle woorden aan den grooten steun, die ds. De Graaf in Indië voor velen is ge weest. Deze gaf blijk van groote geest kracht en Godsvertrouwen. Op zijn ver zoek zong de gemeente staande Gezang 263 vers 1 cn 5 uit de Gezangenbundel der Ned. Herv. Kerk. Eenige tientallen jaren geleden was de heer Been een bekende persoonlijkheid in stad, die zich in het bijzonder beijver de voor het onderwijs in handenarbeid. Hij was op dit gebied een der voortrek kers van ons land. Bovendien werd hij als leeraar in dit vak zeer gewaardeerd. Nijverheid en Handel In de Vrijdagavond onder leiding van den heer Ch. E. Visser gehouden alge- meene ledenvergadering van het departe ment Haarlem van de maatschappij voor Nijverheid en Handel is het bestuur als volgt samengesteld: Ch. E. Visser, voor zitter, P. C. André de la Porte, secretaris, mr. A. E. C. de Groot van Embden, ir. van Delden, E. Lefebvre, mr. F J. D. Theijse en ir Holgen. Den periodiek afgetreden bestuursleden werd dank gebracht. Voorts is besloten de contributie te wijzigen. Gemeenteraad in staking Ontslag; zou burgemeester onverdiend blaineeren. Naar de Volkskrant meldt, is de bur gemeester van de gemeente Grootebroek, waartoe oa. ook het dorp Lutjebroek be hoort, eervol ontslagen. Dit ontslag zou geen anderen grond hebben dat de naar het oordeel van sommigen te weinig ge toonde anti-Duitsche gezindheid van den betrokkene gedurende de bezettingsjaren. Op een bijeenkomst is met algemeene stemmen zoowel van de R.K. meerder heid als van de Protestantsche minder heid de inhoud van een telegram goed gekeurd, dat de pastoor van Grootebroek uit protest tegen dit ontslag, dat onver diende blaam op den burgemeester zou werpen, inmiddels aan den minister van binnenlandsche zaken heeft verzonden. De gemeenteraad heeft de wethouders verkiezing onmogelijk gemaakt en is ver volgens in zijn geheel in staking gegaan. Een Nederlandsche handelsdelegatie zal zich binnenkort naar Hongarije begeven om de economische betrekkingen tusschen beide landen te hervatten. ZANDVOORT De Raad komt bijeen De agenda van de vergadering van den: raad der gemeente Zandvoort op Dinsdag 10 September 1946, n.m 7.30 in de raads zaal, vermeldt o.a. de volgende voorstel-» len: Verbooging presentiegelden raadsleden, van f 3 op f 4 p. zitting. Aan en verkoop grond Plan Noord, in. verband met het door den minister goed gekeurde aanvullende bouwplan voor 1946 betreffende het bouwen van 46 woningen, in plan Noord, welke woningbouw even-i eens zal geschieden door de woningbouw- vereeniging „Eendracht maakt macht". Dei bouwoppervlakte bedraagt 11.261 M2. Voorts zullen in een interp&llatie de volgende vragen worden behandeld, aan hot college van B. en W. gesteld door. het communistisch raadslid J Blom: 1. Kunnen burgemeester en wethouders den raad inlichten betreffende het aantal vrijgekomen en binnenkort in vrijheid te stellen politieke delinquenten in Zand voort? Welke maatregelen zijn getroffen of zullen worden getroffen ten aanzien van de huisvesting dezer personen en zijn Burgemeester en Wethouders bereid, er bij de betreffende instanties op aan te dringen de invrijheidstelling dezer per sonen op te schorten, indien er geen hui zen voor hen beschikbaar zijn? 3. Zijn burgemeester en Wethouders bereid aan évacués, die wegens gebrek aan woningruimte nog niet naar Zand- voor konden terugkeeren, de voorrang te verlccncn boven de reeds eerder genoem de politieke delinquenten? Een verkeersverbetering a een onderhandsche aanbesteding had deze week de gunning plaats van het wederom doortrekken van den Van Haem- stedeweg, welke prachtige asfaltweg door de Duitschers werd opgebroken en ver anderd in een mijnenveld. Het éénrich tingsverkeer, dat oorspronkelijk bestond tusschen Haarlem en Zandvoort, zal met de herstelling van dezen weg wederom kunnen worden ingesteld, hetgeen een, belangrijke verkeersverbetering beteekent, daar alle verkeer in het dorp nu via de Zandvoortschelaan moest geschieden. Het werk werd gegund aan de N.V. Wegen bouw te Utrecht en zal onmiddellijk wor-» den aangevangen. HILLECOM Vergadering van den nieuwen raad De nieuwe wethouders. Vrijdagmiddag kwam de raad bijeen. Be halve Dr. A. v. Straaten, die in militairen dienst ls. waren alle leden aanwezig. Nai de Installatie wenschte de voorzitter, bur gemeester Jhr. Mr. O. van Nispen tot Pan- tierden, de gekozenen geluk. Hij deed een beroep op de raadsleden om zich het ver trouwen van de kiezers waardig te toonen. Voor dat tot de wethoudersxetklezing werd overgegaan, sprak de heer Vermeer (Prot. Chr. groep) zijn bevreemding uit over het feit, dat Inzake de wethoudersbenoe ming door de andere fracties geen voeling ls gehouden met de .Prot. Christ. Fractie. Op grond daarvan en mede omdat men de keuze niet de gelukkigste vindt, kon zyn fractie aan deze samenstelling niet mede werken. Daarna uitte de heer F. v. Lierop (K. V. P.) zijn teleurstelling over het optreden van den heer W. F. v. Dam (K. V. P.) dia hem ettelijke malen had verzekerd, ln geen geval een wethoudersbenoeming te accep- tceren en ln dit verband twijfelde hij aan het woord en de standvastigheid van den heer v. Dam. Spr. besloot zijn verklaring met een pleidooi voor de benoeming van den heer B. M. Loerakker (K. V. P.) ala wethouder. De heer W. v. Dam (K. V. P.) bestreed de opvnttlng van den heer v. I.lerop, als zou hij zijn woord hebben gebroken en wenschte dat de heer v. Lierop zijn woorden zou Intrekken. Daarop verklaarde de heer B. Loerakker, (K. V. P.) dat de heer v. Dam ook hem herhaaldelijk dezelfde verzekering heeft ge geven. Op herhaald verzoek van den voorzitten wyzigde de heer v. Lierop zijn woorden zoo danig, dat hy verzekert, dat de houding van den heer v. Dam hem heel erg tegenvalt. Nadat vervolgens de heer P. Fijma (Partij v, d. Arbeid) de verklaring van den heer Vermeer had gecritiseerd, waarop de heer Vermeer repliceerde, werd eindelijk to* stemmen overgegaan. Tot wethouders werden met groote meer derheid van stemmen gekozen de heeren W. F. v. Dam (K. V. P.) en P Fijma (Partij v. d. Arbeid), waarbij de Prot. Chr. Groep zich van stemming onthield. Nadat de raad de vernieuwing van de beschoeiing by de Asselaarbrug aan den Stationsweg had goedgekeurd en er f 3000 ter beschikking voor had gesteld, sloot de voorzitter de vergadering. in De bril van Sultan Sar 49. De kleine vloot van Sultan Sar voer regelrecht op het paleis aan. De maan was al opgekomen en er was wei nig wind. Intusschcn was de grootvizier erg onrustig. Hij liep maar steeds heen en weer en viel iedereen lastig met vragen. Tenslotte ging hij aan den oever i; van het meer zitten nadenken over de beste middelen om zijn heerschappij niet te verliezen. Maar wat zag hij daar? „Er beweegt iets op het wateP 4 riep grootvizier Joessoef, „is het niet genoeg dat de minaretten uit varen gaan? Hale!, Hale/.'" brulde hij. Hale/ kwam aanhollen. „Uwe Hoogheid is on rustig", zei hij. „Beweegt daar iets op het water, Halef?" „Ik zie niets", zei liale!, „het zullen wilde ganzen zijn, het sieraad van het Perzische landschap „Schei uit met je Perzische landschap", kreunde de grootvizier. BLOEMENDAAL KERMISAVOND C. J. M. V. Zaterdagavond ging het gezellig toe lm het Jeugdgebouw aan de Donkere Laan- Daar waren ouders en vrienden van de leden der Chr. Jonge Mannen Vereeniglng en Bloemendaalsche Jongensclub uitgenoo- digd voor een kermisavond door den; kampstaf, die dezen zomer met een groot aantal leden op Texel gekampeerd had- Er werden wat levensmiddelen, die op do bonnen waren overgebleven, verloot em zoo was menige huismoeder gelukkig met een half pond boter of een ons thee. Maar er waren ook andere attracties, voordrach ten, Ameriknansche songs, pianomuziek, een gramofoon enz. Het was er roezemoe zig, gezellig en druk en de voorzitter, do heer H. Vis, kon aan 't eind constateereiv, dat de kas der vereeniging een flinke ver steviging had ontvangen Met de kamp-» weken was ook deze avond goed geslaagd.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2