Haarlems Dagblad Minister Jonkman en prof. Logemann over de Indonesische kwestie Blauw Wit Honkbalkampioen Suifiaisuooiuai-Bjiijeü u»^| juamasniue iqoejq ajji/od J ssüdij. soo» jejioej Jeejjy löUUAÜNVZ Maandag 9 September 1940 Op een Indonesisch congres, Zaterdag 'door de Partij van den Arbeid in Krasna- polsky te Amsterdam bijeen geroepen, is een spoedige oplossing van de Indonesi sche kwestie met vreedzame middelen be pleit. De minister van overzeesche gebieds- deelen, de heer J. A. Jonkman, en zijn voorganger, prof. J. H. Logemann, hebben beiden het woord gevoerd. De eerste* ver klaarde, dat de regeering het op prijs stelt de stem te hooren van het volk, dat vertegenwoordigd is in de Partij van den Arbeid. „Wij hebben rechten en plichten ten opzichte van Indonesië, hoe meer wij ons echter bewust worden van onze rechten, hoe meer wij ons ook be wust worden van onze verplichtingen. Moge dit congres bijdragen tot een ver standhouding tusschen Nederland en In donesië, waarbij de belangen van de twee gebiedsdeelen in gelijke mate gediend worden". Prof. Logemann wees op de echtheid van het nationalistische streven der re publikeinen een streven dat noodza kelijk moet uitloopen in den wensch naar zelfbeschikking. „Het valt niet te ont kennen, dat er eenige invloed van de Japansche bezetting merkbaar is. Het is echter zeer overdreven, te zeggen dat de stijl van de leidende republikeinsche figu ren niet democratisch is, al openbaren zich hier en daar wel wat dictatoriale kenmerken". Alle aanwezigen minus één stemden voor een resolutie, die aldus luidt: „Het congres, van meening, dat oorlog tusschen Nederland en Indonesië niet mag worden gevoerd en dat het de taak van Nederland is, de moeilijkheden in Indone sië langs vreedzamen weg op te lossen, is van oordeel: 1. Dat gestreefd behoort te worden naar een samengaan van staatkundige eenheden, gelijk in status, de eene op geenerlei wijze onderworpen aan de an dere in eenig opzicht, vrijelijk vereenigd als leden van een gemeenschap van naties; 2 dat Nederland bereid moet zijn te onderhandelen met vertegenwoordigers van de Repoeblik Indonesia als zoodanig, vrijelijk door haar aan te wijzen; 3. dat ten spoedigste moet worden be- De fakkel der bevrijding van Bayeux naar Eindhoven Lichtjesdag op 18 September. Twee jaar geleden beleefde Zuid-Ne derland een der grootste historische mo menten uit de geschiedenis. Van Bayeux uit trok het Tweede Britsche leger op en baande zich een weg door Frankrijk en België naar Nederland, om het van het juk der Duitschers te bevrijden. Na het looze gerucht, dat Breda bevrijd was, waarop Dolle Dinsdag uitbrak, en de wanordelijke vlucht der onderdrukkers langs de Brabantsche wegen nog toenam, bleven de Engelschen vastzitten te Leo- poldsburg. Zi d-Nederland wachtte in adembenemende spanning af. Toen klonk opnieuw de daverende stampede der tanks. Eindhoven werd bevrijd en de corridor was gevormd. Dit groote feit zal op 18 September bij de bevrijdingsfeesten van Eindhoven op bijzondere wijze herdacht worden. Eind hoven, de lichtstad van Nederland, heeft dezen dag voor de toekomst lichtjesdag genoemd. Eindhoven zal telkenjare op 18 September in een zee van licht baden ter symboliseering van de bevrijding uit de duistere periode. Het bevrijdende licht zal per toorts langs den weg, die het Tweede Britsche leger genomen heeft, van Bayeux naar Eindhoven gebracht worden. Daartoe zullen zich Zondag 15 September drie wielrenners professionals in gezelschap van een vijftal amateurs, naar de Normandische kust begeven. Maandag 16 September des middags om 2 uur zal de burgemeester van Bayeux de eerste fakkel aan het strand aldaar ont steken, waarna het wielerpeloton zich in beweging zet naar Nederland. Binnen drie dagen wordt naar Leopoldsburg gereden, waar de eerste van de loopers van de verschillende Eindhovensche athletiek- vereenigingen gereed staan om de fakkel over te nemen. Na elke K.M. wordt de fakkel overgegeven aan den gereedstaan- den opvolger. In totaal zal voor den af stand LeopoldsburgEindhoven een vijf tigtal athleten zijn medewerking verlee- nen. Burgemeester H. Kolfschoten zal met de koningsfakkel de lichtzuil ontsteken. Nadat de Nederlandsche vlag in top ge- heschen is en het Wilhelmus heeft weer klonken zullen de sirenes loeien en vuur pijlen het moment aankondigen waarop de feestverlichting opflitst Natuur lijk staan voor den bevrijdingsdag nog verschillende andere feestelijkheden op het programma. AGENDA MAANDAG 9 SEPTEMBER. neemstcde: Sportpark. Nouveau Cirque de France, 20 uur. Haarlem, Bioscopen: Rembrandt: Verloren Paradijs (14 J.). Palace: De onzichtbare spion (14 J.) Luxor: Het boek der wildernis (14 j.). Deze drie 14.00, 16.15, 19.00 en 21,15 uur. Frans Hals: Mayerling (14 j.). 14.00, 16.30, 19 00 en 21.15 uur. City Theater: Leven in de brou werij (14 j.). DINSDAG 10 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Rosmersholm, 20 uur. Bioscopen: zie Maandag, vorderd het sluiten van een wapenstil stand op in onderling overleg te bepalen voorwaarden en dat de uitzending van de troepen t Nederland dienovereenkom stig moet worden geregeld; 4. dat de eenheid van Indonesië moet worden gehandhaafd onder waarborgen voor Indonesisch.e en niet-Indonesische minderheden; 5. dat gepaste maatregelen tot herstel behooren te worden beraamd voor hen, die uit hun bezittingen en bestaansmidde len zijn gestooten". Esperantisten bijeen op congres in Utrecht In het N.V.-huis te Utrecht werd Zater dag het algemeen Nederlandsch congres voor de propaganda van het Esperanto geopend. Voor dit congres had men een eere-comité en een comité van aanbeveling gevormd, waarin vele vooraanstaande personen zitting hadden genomen, o.a. de ministers Drees en Gielen, alsmede de burgemeesters van Amsterdam en Den Haag. Het congres heeft ten doel propaganda te maken voor de in October beginnende Als laatste van een vijftal sprekers hield de heer G. Waringhien, hoogleeraar aan de universiteit te Tours, een rede in het Es peranto, waarin hij de taalkundige waarde van dr. L. Zamenhoff's schepping naar voren bracht. „Het Esperanto is niet de eenige candidaat voor de wereldtaal, maar het bezit er met zijn levenskracht en levendigheid wel de beste kansen voor," aldus besloot deze spreker. De Commissie-Generaal In haar humoristische „Kleine Krant" geeft de Groene de volgende definitie: „Een commissie-generaal is een com promis tusschen voorstanders van een commissie en voorstanders van een ge neraal" Onze jongens in de Oost Naar aanleiding van door den eersten luitenant van het K.N.I.L., J. W. Wes terhof en door kapitein J. J. Nahuis M. B. E. aan een verslaggever van het A.N.P. gedane mededeelingen betref fende de percentages van lijders aan venerische ziekten in Nederlandsch-In- dië en in Nederland, deelt eerstgenoem de ter aanvulling nog het volgende mede: Het percentage van 4.4 pet. voor de troepen in Nederlandsch-Indië heeft be trekking op die van de Koninklijke Landmacht. Het eerder genoemde per centage hangt samen met het feit. dat in Nederlandsch-Indië na de capitulatie buitenlandsche troepenonderdeelen zijn geland. Het percentage van 24 pet. en zelfs hooger, heeft betrekking op onderdee len, van de troepen in Nederland. Het juiste gemiddelde van het geheel is niet met zekerheid bekend, maar het is ze ker hooger dan in Nederlandsch-Indië, aldus de heer J. W. Westerhof. Ter vergelijking moge nog dienen, dat volgens officieele mededeelingen meer dan één op de drie Amerikaan- sche soldaten aan venerische ziekten lijdt. Buiten! an «Iers waardeer en Koningin Wilhelmina Tijdens de vergaderingen der inter parlementaire unie te St. Moritz viel de verjaardag van onze Koningin. Op bij zondere wijze uitte zich de Engelsche delegatie ter gelegenheid van dit feit. Zij zond aan den voorzitter der Neder landsche groep, den heer P.. J. S. Ser- rarens, lid der Tweede Kamer, het ver zoek. aan Hare Majesteit de gevoelens der Britsche groep van de interparle mentaire unie te doen toekomen. In dit schrijven getuigt de voorzitter der Britsche groep. mr. Rhys J. Davies M. P.: „Gedurende den oorlog hadden wij de eer, Hare Majesteit in Groot-Brit- tannië te ontvangen en wii kunnen u verzekeren, dat wij gedurende dien tijd met bewondering haar sterkte en uitste kend voorbeeld onder de ernstigste om standigheden hebben gadegeslagen. Wij verzekeren u, dat het Britsche volle het diepste respect en de warmste vriend schap voor Haar koestert, zoowel voor haar persoon als voor het staatshoofd van een volle, dat zoo nauw met ons verbonden is en dat voor de gemeen schappelijke zaak der Vereenigde Vol ken zoo ontzettend geleden heeft. Wii hopen, dat u aan Hare Majesteit de beste wensch en voor Haar geluk en voorspoed en voor die van Haar land namens de Britsche groep van de inter parlementaire unie wilt overbrengen". Collecte voor t.b.c.-bestrijding Op Zaterdag 28 September wordt een collecte gehouden ten bate van het sup- pletiefonds van het sanatorium Zonne gloren te Soest. Dit sanatorium is inge richt voor tuberculose-patiënten van alle gezindten, die hun verpleging niet of slechts gedeeltelijk betalen kunnen. De nood van d^ze instelling is groot. Het is voor een groot gedeelte de jeugd, die aan deze vreeselijke ziekte lijdt laat daarom de gezonde jeugd iets voor de zieke doen en den Zater dag vrijhouden voor het collecteeren. Het Centraal bureau voor deze col lecte is gevestigd in het clubhuis naast d'Appelaar, Damstraat 19, Haarlem. Se cretariaat: Julianastraat 12. tel. 10888. Wilkes naar een Belgische club? Ten gevolge van de verscherpte toepassing der overschrijvingsbepalingen door den K. N. V. B., zal de Internationaal Wilkes het ko mende seizoen niet voor zijn nieuwe club MVV uitkomen. Ook wil hij niet terug naar zijn oude' club Xerxes. Naar „Sport" ver neemt, overweegt Wilkes thans, om het ko mende seizoen voor een Belgische eere-divi- sieclub uit te komen. Van Maastricht uit. behoeft hem dit geen moeilijkheden op te leveren. Engelsche league De uitslagen van de Zaterdag in Engeland gespeelde League-wedstrijden luiden: Eerste divisie: ArsenalSunderland 22; Blackburn Rovers—Everton 4—1; Blackpool— Wolverhampton W. 2—0: Bolton W Portsmouth 10; BrentfordHuddersfield T. 20; Charlton Athl.Manchester Un. 23: Derby C Aston V. 1—2; Grimsby T.—Preston N. E. 2—3; Leeds Un—Sheffield Un. 2—2; LiverpoolChelsea 74; Middlesborough— Stoke C 54, Sport in het Kort JEUGD CRICKETWEDSTRIJD VERREGEND. De te Hilversum gespeelde wedstrijd tus schen' het Nederlandsch jeugdelftal en het Ned. Cricketbondselftal is verregend. Bij den stand 88 voor 2 voor het bondselftal werd gestopt. LIMBURG— CURASAO. Het Limburgsch elftal won den voetbalwedstrijd tegen Cura sao met 62. Zaterdag a.s. spelen de West Indiërs nog eenmaal tegen Feijenoord, BW WINT ZILVEREN BAL. De finale van het zilveren balloumool, tusschen BW on Heracles Is geëindigd in een overwinning van 4—2 voor BW. Onderlinge wedstrijden van „Het Spaarne" Zaterdag en Zondag hield de Roel- en ,Zeil- vereeniging „Het Spaarne" onderlinge roei-'- wedstrijden op het Zuider Bulten Spaarne. De afstanden voor de hoofdnummers heeren. bedroeg 1000 meter en voor de dames 750 meter. Voor de overige nummers was de af stand 750 meter behalve voor het extra-num mer gemengd; de dames en heeren roeiden 400 meter. De uitslagen lulden: Hoofdnummer: Oude Vier heeren (ovetn.) in 4 min. 2 sec. W. van Ree (bg), H. Broeke- ma, J. Stapensea en A. Starink si., st. E. v. d. Laaken. Hoofdnummer: Jonge Vier heeren (overn.) in 3 min. 55 sec. (Dit was dus een betere tijd dan de oude ploeg!) J. H. Kersten Jr. (bg), S. Minnema, R. F. Adrian, S. W. F. Hendrikse Jr. (sl.) en W. de Vries (st.) Hoofdnummer: Snelvieren dames (overn.) in 3 min. 21% sec. Mej. N, de Breuk, R. de Vr-ies, A. de Ronde, M. van Riet Paap, L. IJntema, (st.vr.). Ou.de Twee heeren in 4.41%: T. W. Pals, A. Dapper en Lex FUhri st. Jonge skiff heeren in 3.20: Jan Kruyt. Jonge twee heeren in 3.44: Da Costa, Ai Kruyt en A. Bruyning st. Oude skiff heeren in 4.44: J. Boerma, Jonge skiff dames (stijlroeien) Mej. C. Wijntjes. Oude skiff dames (stijlroelen) Mej. Ine Mol ij n. Oude vier dames (stijlroeien) Leni IJntema (bg), C. Wijntjes, M. Verduyn, A. van Gastel, Loes IJntema stvr. Extra-nummer Mixed Snelvieren in 1.42: Nel de Breuk, Bas Sorgdrager. Bert Bos, Ine Molijn en Lex Führi st. Athletiekkampioenschappen te Beverwijk De Districtkampioenschappen van Noord- holland, die op 25 Augustus wegens den regel moesten worden afgebroken, werden 'Zondag op de DEM sintelbaan te Bever wijk voortgezet. Helaas lieten thans di- serve prominenten verstek gaan. waar door de wedstrijden veel aan belangrijk heid inboetten. De 800 M werd een on bedreigde zege voor De Ruyter in 1 min. 57.4 sec. vóór de Haarlemlooper v Gog, die 2 min. 2.1 sec. noteerde. De 100 M had een zeer spannend verloop. Nussc (AAC) won in 115 sec., doch voor Schaap (Haar lem) werd dezelfde tijd genoteerd Zijn clubgenoot Heyn werd derde in 11.6 sec. Zeer zwak bezet was de 5000 M en Jor- dens (Haarlem) won dan ook zonder eenige moeite. De tijd bedroeg 16 min. 37 4 sec De 4 x 100 M. estafette was voor A V. '23 in 45.6, doch „Haarlem" met den polshoogsp ringer Lamoree weer in zijn midden, leverde feilen strijd en kwam slechts 0.1 sec. later aan. Het discuswerJ pen leverde successen op voor „Haarlem"; Kluft werd eerste met een worp van 36.74 M. en zijn clubgenoot Dirkse tweede met 35.32 M. Ook de 400 M was zwak bezet cn hier kon de Haarlemmer Dekker zon der moeite zegevieren in 52 4 sec Tevens werd gisteren op de DEM sintel- baan het nationale clubkampioenschap voor Juniores verwerkt met als inzet de Wouter Groenensteyn Beker Het Rotter- damsche DOS won met zeer grooten. voorsprong. Het betaalde 74 punten tegen „Haarlem" 45 en Suomi 43 punten Het meest verrassende resultaat was ongetwij feld de overwinning van de „Haarlem"- junior Sloos op de 100 M Hij sloeg daar bij de Nederlandsche jeugdkampioen op dit nummer Gerstens ^an DOS. die zich eveneens geslagen zag door E Scholten (Haarlem), Zeer interessant was de 4 x 100 M. estafette voor juniores. „Haarlem" en DOS kwamen practisch gelijk aan. Voor beide ploegen noteerde men 48.4 6ec., hetgeen voor „Haarlem" een nieuw clubrecord beteekende. Damkampioenschap van Nederland De uitslagen van de Zaterdag gespeelde wedstrijden om het Nederlandsch dam kampioenschap zijn: Van der StaayBlom remise. Rozen burgKinnegin remise; Vos wint van Van Doorn; MetzDe Graag remise: Ligthart wint van Huisman De uitslagen van Zondag luiden: Groep A: Blom verliest van Huisman; De Graaf verliest van Ligthart; Van Doorn verliest van Metz; KinneginVos remise: Van der StaayRozenburg remise Groep B: Wagter verliest van Beers; Dukelvan Dijk remise; Keiler wint van Kooymans; Beers wint van Verhoeven; Kooymans wint van Drent, Wagter Bandstra remise; Van DijkKeiler remise. Hoving verbeter! eigen record De Nederlandsche kampioen 100 M. borstcrawl, ir. C. Hoving, is er in het Sportfondsenbad te Delft in geslaagd het nationale record op dit nummer dat sinds 1 Dec 1938 met 59 2 op zijn naam stond, met 0.1 6ec. te verbeteren Hoving, die voor deze poging regelmatig in het Delft- sche bad heeft geoefend, maakte Zaterdag voor een week bij een training een tijd van 58.8 sec. De geringe verbetering van het record is toe te schrijven aan het feit, dat hij zijn derde baan wat stroef zwom en het derde keerpunt niet goed nam Zijn tijd over de eerste 50 meter was 27 4 sec. Kanokampioenschappen Ter gelegenheid van haar 15-jarig be staan organiseerden „De Geuzen" Zondag middag op de Voorzaan de nationale ploegkampioenschappen. De belangrijkste uitslagen war: KI senioren 1000 M.: 1. v. d Kroft (HKV) 4 min. 32 sec.; 2. Stroo (Geuzen) 4 min., 36.4 sec.; 3. Kraayer (Geuzen) 4 min. 40 sec. K2 senioren: KraayerStroo (Geuzen) 4 min 11 sec.; 2, Van der Vlietvan den Berghe (Mechelen) 4 min. 15 sec.; 3. Wij- dekopKneulman (Viking) 4 min. 20.8 sec. K4 senioren: 1. Geuzen 3 min 48.8 sec.; 2. Viking 3 min. 52.6 sec.; 3. Mechelen, 3 min. 54.4 sec. Blauw-Wit is er' in geslaagd van Ajax te winnen en heeft daardoor wederom beslag gelegd op het kam pioenschap. Blauw-WitAjax C0 Vijf innings lang bleef het volkomen de vraag, wie zou winnen. De veldpartijen speelden zeer goed en hielden de score blank. In de zevende slagbeurt echter maakte Ajax drie fouten, die na een vrijen loop en een honkslag van Linke 4 punten opleverden. Toen zakte het spel bij Ajax ineen en in de twee volgende beurten voegde Blauw-Wit nog 2 punten aan de score toe en het kampioenschap was behaald. De inningscijfers waren: Ajax 000000000 0 BI.-Wit.00000411x 6 E.D.O. verliest van V.V.G.A. E.D.O. heeft het zonder Schijvenaar, Odenthal en de Koekoek niet tot een over winning kunnen brengen tegen het slag vaardige V.V.G.A De ballen, welke de drie werpers, die E.D.O. op de plaat heeft gehad gooiden werden flink geslagen, zoodat het veld veel werk kreeg, hetgeen de oorzaak was van talrijke fouten. Reeds in de eerste innings behaalde V. V.G.A, een voorsprong van 3l, doch vlak hierop maakte E.D O. gelijk door een honkslag van Leuven. De vierde slagbeurt was echter fataal. Honkslagen van Smit, Bouman. F. Bloem en Holewijn, 2 vrije loopen en het missen van een moeilijke vangkans leverden zes punten op (410). Wel werden de ballen van v. d. Velde weg geslagen. doch het veld van V.V.G.A. was goed op dreef en maakte geen fouten meer. Vooral een fraaie vang van K Bloem dient vermeld te worden. De beste slagman bij V.V.G.A. was Bouman, terwijl voor E.D.O. slechts Leuven het tot een honkslag wist te brengen. De werpersresultaten waren: v. d. Born, Vrenegoor en De Smidt 7X3 sl., 7 X 4 w. 8 h.s. tegen; v. d. Velde 6X3 sl., 5 X 4 w, 1 h.s. tegen. Gescoord werd als volgt: V.V.G.A. 301601102 14 E. D. O. 121000000 4 H.H.C.—Haarlem 17—2 Het natte veld, waarop H.H.C. en Haar lem elkaar ontmoetten, vergde veel van het kunnen der spelers Het pleit dan ook voor het aanpassingsvermogen der rood- broeken. dat zij slechts twee fouten maak ten. Reeds in de eerste slagbeurt nam H. H.C. de leiding door honkslagen van Duin- ker en Baas, terwijl in de tweede innings de overwinning practisch een feit was, toen deze voorsprong voornamelijk door fouten in het Haarlem-veld vergroot kon worden tot 90. Haarlem scoorde slechts tweemaal in de 7e innings door Kok er de negende na een foutje van Gaartman. De werpersresultaten waren: Van Holst 7X3 sl., 7 X 4 w., 2 honksl. tegen; Smidt 10 X 3 sl., 11 X 4 w„ 5 honksl. tegen De inningscijfers waren: Haarlem 00000010-1 2 H. H. C. 4 5 0 0 4 0 4 0 x 17 Door de overwinning van Spartaan op Quick (117) zijn de kansen van O.V V O. relatief gestegen. Het heeft nu aan een gelijk spel genoeg om te promoveeren. H F C. Haarlem is er na een zeer span- renden wedstrijd in geslaagd van de Kana ries te winnen met 43 en promoveert naar de Overgangsklasse. H.C.K. 2 blijft tweede klasser, doordat het van Watergraafsmeer verloor met 7—8. In de Overgangsklasse is gespeeld: Cele- ritas—H.H.C. 2 9—6.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5