Haarlems Dagblad Een Amerikaansch getuigenis a décharge voor Griekenland Lange discussie in den Veiligheidsraad Ontwerp van nieuwe Fransche grondwet vandaag naar het kabinet In de mijnen werken thans wu/J«yi iöle Jaargang No. 18427 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. ,TeL: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom XMnsdag 10 September 194® Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 Op de bijeenkomst van den Veiligheidsraad van Maandag heeft de Amerikaansche afgevaardigde, Herschel! Johnson, een verklaring afgelegd over het standpunt der Amerikaansche regeering ten aanzien van de beschuldigingen van de Oekraïne en Albanië tegen Griekenland. Deze verklaring bevatte een getuigenis a décharge voor „een klein, geteisterd en nog hongerig land, dat zeker geen oorlog zal kunnen voorbereiden tegen naburen, die vijfmaal machtiger zijn." De Amerikaansche regeering, aldus John son, verwerpt te eenen male de volgende beweringen van de Oekraïne: „Dat er bij de Grieksche verkiezingen geknoeid is. Dat Griekenland den wereldvrede be dreigt, omdat het beweert, dat het in staat van oorlog is met Albanië Dat de propaganda van Grieksche mo narchistische extremisten den vrede be dreigt." Ten aanzien van de aanwezigheid van Engelsche troepen in Griekenland, ver klaarde Johnson, dat de Amerikaansche regeering verre van te deelen in de critiek van de vertegenwoordigers der Oekraine en Sovjet-Unie integendeel van oordeel is, dat de aanwezigheid van Engelsche troe pen in Griekenland een factor is geweest voor het handhaven van het evenwicht. Paul Hasluck, de Australische afgevaar digde, verwjerp eveneens elke bewering, dat de Engelsche troepen weloverwogen zich in de binnenlandsche aangelegenheden van Griekenland hebben gemengd en dat hun aanwezigheid het handhaven van vrede en veiligheid in den Balkan nadeelig heeft beïnvloed. Volgens Hasluck bewijst een bestudeering van de door de Oekraine geuite beschuldigingen, dat de nieuwe be wijzen zwak en niet ter zake dienende zijn. Albanië beschuldigt. Na lange discussie besloot de Veiligheids raad met één stem tegen (Engeland)-en één stem onthouding (Australië), kolonel Tig Jakova, .afgevaardigde van Albanië, aan de conferentietafel plaats te doen nemen om de zienswijze van Albanië uiteen te zetten. Kolonel Jakova verklaarde, dat Albanië niet in staat van oorlog met Grie- Italiaansch „Toulon" in 't vooruitzicht De Romeinsche correspondent van de „Prawda" maakt gewag van hardnekkige geruchten inzake „anti-geallieerde ele menten", die willen bewerkstelligen, dat de Ttaliaansche scheepsbevelhebbers de oorlogsschepen, welke zij aan de gealli eerden volgens het vredesverdrag zullen moeten overdragen, tot zinken zullen brengen. Alle commandanten zouden dienaangaande verzegelde orders hebben ontvangen. Bulgarije een republiek Met overweldigende meerderheid heeft het Bulgaarsche volk zich uitge sproken voor den republikeinschen staatsvorm: De officieele cijfers van het referendum, zooals deze heden door het Bulgaarsche ministerie zün bekend gemaakt, toonen aan dat ru.im 92 pro cent der kiezers voor de republiek stem den. Er werden ruim vier millioen stemmen uitgebracht 91 y2 procent van het aantal stemgerechtigden. De monarchie verwierf slechts 197.176 stemmen. United Press meldt nader: De koninklijke familie begon gister avond reeds voorbereidingen te treffen voor het aanstaand vertrek, nu bij de volksstemming de overgroote meerder heid voor de republiek heeft gestemd. De kleine Simeon en zijn moeder zullen vermoedelijk aan het einde van deze week of wellicht in het begin van de volgende week naar Alexandrië ver trekken. De regeering heeft besloten, dat de koning en zijn moeder al hun persoon lijke bezittingen mogen meenemen, als ook het personeel en het gevolg dat zij wenschen. Prinses Eudoxia. de oudste zuster van wijlen koning Boris heeft nog niet besloten of zij zal vertrekken of in haar zomerhuis bij Sofia zal blij ven. Een speciale commissie houdt zich bezig met de kwestie van het koninklijk grondbezit. Vermoedelijk zal de Bul gaarsche staat een jaarliiksche rente aan den koning en zijn familie uitkee- Weerbericht NIEUWE STORING OP KOMST. Aanvankelijk droog weer met weinig wolken. Morgen overdag opnieuw regen Weinig verandering in temperatuur. Naar Zuid-West of Zuid terugloopende wind, die In de kuststrook tot kractitig toeneemt. kenland wil zijn. Hij beschuldigde de Grieksche regeering ervan, dat zij meer dan honderd maal grenzen van Albanië geschonden, terroristische daden bedreven heeft en aanspraak tracht te maken op een deel van Albanië „Al wie de grenzen van Albanië schendt", verklaarde Jakova, „zal bloedvergieten veroorzaken." Weer schending? Volgens radio Moskou heeft het officieele Albaansche nieuwsbureau wederom twee schendingen van de Albaansche grenzen door Grieksche vliegtuigen gerapporteerd. Volgens het radiobericht werden in beide gevallen de „indringers" verdreven. Prins Philip van Griekenland, die, naar men in Engeland meent, zich zal verloven met Prinses Elisabeth van Engeland. Hij is een neef, zoowel van den Engelschen als van den Grielcschen koning. Na maandenlange discussies door de po litieke partyen is het ontwerp voor de nieuwe Fransche grondwet thans in een stadium gekomen, dat het kabinet zijn mcening over de plannen kan geven. De inter-ministerieele grondwetscommissie heeft het nieuwe ontwerp namelijk een stemmig goedgekeurd, zoodat het aan de regcering kan worden voorgelegd. Heden zal het kabinet beslissen, of het zijn goed keuring aan het ontwerp kan geven. Daar- zal het aan de Assemblée worden door gezonden, die het na goedkeuring aan een referendum zal onderwerpen. Naar de „Parisien Libéré" onlangs mededeelde, zal het nieuwe ontwerp voor zien in de vorming van twee kamers der volksvertegenwoordiging, de Nationale Vergadering en de Republikeinsche Raad. Terwijl de president van de Fransche re publiek volgens het eerste, op 5 Mei door de volksstemming verworpen ontwerp een louter representatieve rol speelde, zal de president volgens het nieuwe ontwerp uit gebreide bevoegdheid hebben. Hij zal de Nationale Vergadering kunnen ontbinden en hij heeft het recht van gratie, en hij zal tevens optreden aLs „scheidsrechter tusschen de partijen" en „Bewaker der grondwet". Opening en sluiting der Staten-Generaal In het Staatsblad is opgenomen een Koninklijk besluit, dat den minister van Binnenlandsche Zaken machtigt de bui tengewone zitting van de Staten-Gene raal in naam van H. M. de Koningin te sluiten in een vereenigde vergadering der beide Kamers op Zaterdag 14 Sep tember te drie uur. De minister van Binnenlandsche Za ken wordt voorts gemachtigd in naam van H. M. de Koningin de gewone zit ting der Staten-Generaal te openen in een vereenigde vergadering der beide Kamers op Dinsdag 17 September te een uur. Het nieuwe grondwetsontwerp voorziet in een geheel andere methode ter wijzi ging van de grondwet dan het vorige. In het eerste plan kon de grondwet worden gewijzigd door een besluit van de Nationale Vergadering na een desbetref fend referendum, het thans aanhangige ontwerp maakt wijziging mogelijk door een grondwetscommissie, gekozen door de Assemblée. waarvan de leden kunnen wor den voorgedragen door den president van de Republiek of den Republikeinschen Raad. Deze commissie zal echter eveneens pas tot wijziging der grondwet kunnen overgaan nadat een referendum zulks heeft goedgekeurd. Wereldvoedselraad in principe aanvaard Sir John Boyd Orr, directeur-generaal van de Food and Agriculture Organisation der U.N.O., deelt mee, dat de voorstellen voor een wereldvoedselraad door de af gevaardigden ter F.A.O.-conferentie in be ginsel zijn aanvaard. Sir John meent, dat de F.A.O. de belangrijkste van alle interna tionale organisaties is. Sir John voegde eraan toe, dat de vol keren er bij hun regeeringen op aan moes ten dringen de voorstellen, betrekking hebbend op den wereldvoedselraad. te on derschrijven, daar anders eenzelfde crisis dreigt als na den vorigen wereldoorlog Hij is van meening, dat de geheele wereld tweemaal zoo veel voedsel kan voortbren gen, als thans het geval is. De commissie, die het voorstel voor een wereldvoedselraad moet bestudeeren, zal, behalve de Sovjet-Unie, de volgende vijf tien landen omvatten: Australië, België, Canada, China, Cuba, Denemarken, Egypte, Frankrijk, Britsch-ïndië, Ne derland, de republiek der Philipnijnen, Polen, Groot-Brittannië en de Ver. Staten. Londen, Parijs, Washington en Genève worden als mogelijk hoofdkwartier voor de commissie genoemd. Op het Koningsplein in Batavia is, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin een parade gehoude n, die door een aantal autoriteiten werd bijgewoond. Van rechts naar links: generaal Spoor admiraal Pinke, de luite nant-Gouverneur Generaal van Mook. luitenant-kolonel Palmer van den Broeck met helm) en Walk Foote, de Amerikaansche consul Het woord is aan. Thomas Hood: O God! dat brood zoo duur moet zijn en vleesch en bloed zoo goedkoop! Parijsche conferentie 23 October klaar Molotof heeft Trygve Lie. den secretaris generaal der U N.O. per telegram de ver zekering gegeven, dat de vredesconferen tie te Parijs in staat zal zijn haar werk zaamheden per 23 October te beëindigen. Deze mededeeling werd door Lie aan. den voorzitter der algemeene vergadering der U.N.O., Spaak, in een telegram gedaan. Lie vroeg Spaak hierin een verzekering van de ministers van Buitenlandsche Za ken te verkrijgen, dat 23 October de vaste datum zou zijn, daar verder uitstel zeer groote moeilijkheden met zich mee zou brengen. Na antwoord van Spaak zal Lie den leden der U.N.O. vragen per 13 Sep tember mee te deelen, of zij met het uit stel accoord gaan. Te Parijs wordt heden vernomen, dat Engeland heeft besloten de aanbeveling aan de U.N.O tot uitstel der algemeene vergadering tot 23 October a.s. te steunen. Positieve resultaten. Van Britsch standpunt bezien heeft de jongste bijeenkomst der groote vijf drie positieve resultaten gehad: 1. de algemeene vergadering der U.N.O. zal niet zoo lang worden uitgesteld als China en de Sovjet- Unie aanvankelijk verlangden (n.l. niet tot 11 November a.s.); 2. De kwestie Duitsch- land zal in November door de vief minis ters van Buitenlandsche Zaken behandeld worden. 3. De bijeenkomst der vier minis ters heeft gelijktijdig met de algemeene vergadering der U.N.O. plaats. Niet beslist is over deze twee punten: Zullen de vier ministers de algemeene ver gadering der U.N.O. bijwonen? Zoo ja, zullen dan ook de discussies over de Düit- sche kwestie te New-York plaats hebben?. 2000 politieke gedetineerden Op het oogenblik zijn 2000 politieke gedetineerden in de Limburgse he mij nen tewerk gesteld. Dr. R. C. T. Groot- hoff, beheerder der mijnen, heeft aan de regeering verzocht in totaal 7000 ge detineerden de gelegenheid te.geven in de mijnen te gaan werken. De men- schen komen vrijwillig, verklaarde dr. Groothoff, en zij werken goed. Na de aanneming van de eerste 2000 is de te werkstelling van anderen echter eeni- gen tijd stop gezet, om in de kamnen de gelegenheid te geven de geestelijke en. sociale verzorging en de bewaking bij het vervoer naar en van de mijnen be ter te organiseeren. Dit is thans ge schied en met de aanneming kan nu worden doorgegaan. In den regel wor den S.S.'ers en personeel van de Kriegs- marine bij de mijnen aangenomen, waarvan mag worden aangenomen, dat zij nog wel enkele jaren voor hun mis dragingen tijdens den oorlog zullen moeten boeten. Zij worden streng maar menschelijk behandeld en getracht wordt. o.a. door het geven van behoor lijke voorlichting, hen weer geschikt te maken voor opneming in de maatschap pij. Bij de beoordeelmg van de vraag, of en wanneer zij voor reclasseering in aanmerking komen, speelt ook de wijze, waarop zij hun werk op de mijnen ver richten. een belangrijke rol. Worden zij behoorlijke burgers, dan kunnen zij ook na den straftijd in de mijnen blijven werken. Met behulp van deze gedeti neerden wordt thans een moeilijke pe riode overbrugd. Er is te weinig perso neel, waardoor hot ondergrondsche ef fect ongunstig wordt beïnvloed. Het be draagt rond 1550 kilo per dienst en moet op 1890 kilo worden gebracht. Daar in de andere deelen van het bedrijf de be zetting toch normaal moet zijn, betee- kent iedere nieuwe man, die aan het ko- lenfront wordt gezet en die daar al bin nen korten tijd per dienst ongeveer 4000 kilo kolen produceert, een stijging der productie en ook een verbetering der productie per ondergrondschen dienst. Dc tewerkgestelde gedetineerden krij gen loon en de gezinstoeslagcn. Zij moe ten daarvan de kampkosten betalen, maar kunnen de rest van het verdiende geld aan hun familie sturen. De mogelijkheid bestaat, ook enkele duizenden Poolsche arbeiders voor de mijnen naar Nederland te halen. De wiize, waarop de moeilijke periode moet worden overbrugd (met gedetineerden of Polen) is overigens een vraag waar over de regeering moet beslissen. Kwartaal extra pensioen Naar het Vrije Volk meldt zal ook over '46 aan de gepensionneerden, die daarvoor in 1945 in aanmerking kwamen, een gratifi catie worden toegekend van een bedrag overeenkomende met een kwartaal pen sioen. Door verschillende omstandigheden zal deze uitbetaling echter nog vrij geruimen tijd op zich moeten laten wachten.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1