Crooten en kleinen „Griekenland in den maalsfroom van internationale conflicten" Koninklijke belangstelling voor Zeeland s herstel ujil-os^m qiiaiq Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kermemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom [lag 12 Sept. Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 cfc< per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred 15054 T~\ E groote mogendheden nemen een bij— zondere en bevoorrechte positie in de U.N.O. in zij zijn de permanente leden van den Veiligheidsraad, zij hebbén zich een recht van veto voorbehouden en inderdaad beschikken zij dan ook over de militaire macht. De wereld is in fnter- r.ationale zaken zoozeer gewend aan machtspolitiek, dat veel menschen geneigd zijn om een stelling als „De groote mo gendheden moeten overwegende macht uitoefenen, want zij zullen in de eerste plaats de verantwoordelijkheid dragen", maar grif als juist te aanvaarden. De eigenlijke machtigen: de Vereenigde Sta ten, Sovjet-Rusland en Groot-Brittannië, op eenigen afstand, als nummer drie, heb ben niet nagelaten die stelling als een -onaanvechtbare waarheid te verbreiden. Nu wij aanschouwen hoe weinig gemeen schappelijk beleid door hen sinds de be vrijding wordt uitgeoefend, en hoe hun voortdurende tegenstellingen de verwezen lijking van den vrede belemmeren, is het bijzonder nuttig aandacht të schenken aan een staatsman die deze en andere aanspra ken van de groote mogendheden bestrijdt Salvador de Madariaga, vroeger lid van den Volkenbondsraad en Spaansch gedele geerde bij den Volkenbond, stamt niet uit een kleine, maar uit een z.g. middelgroote mogendheid. Hij is scherp tegenstander van Franco en vertoeft sinds lang buiten zijn vaderland. Dit jaar heeft hij in Lon den een belangwekkend boek gepubliceerd -onder den titel „Victors, beware" Over winnaars. past op en daarin heeft hij -klare woorden over dit onderwerp gespro ken. Zij zijn de aandacht waard van ieder, die wat al te schuchter en te berustend tegenover de taal der machtigen staat. De Madariaga erkent dat de drie groote •mogendheden alleen beschikken over de machtsmiddelen, die in een wereldoorlog •worden toegepast en dus de leiding moe ten nemen als militaire actie aan de orde komt. Maar brengt verantwoordelijkheid in oorlogstijd eveneens het recht op over macht, dus op onverantwoordelijkheid in vredestijd mee? Zoo formuleert hij zijn vraag en herinnert aan Churchill, die ge zegd heeft dat de voornaamste last van het behoud van vrede en veiligheid op de groote mogendheden rust. „Wie hebben in den tweeden wereld oorlog meer oorlogslast moeten dragen: de Russen of de Grieken, de Engelschen of de Hollanders, de Amerikanen of de Noren?" vraagt de Spaansche staatsman. „Het is waar dat de drie groote mogendheden alles gedaan hebben wat zij konden. En zij zou den evenveel gegeven hebben als Grieken land, Holland en Noorwegen, als dat noo- dig.ware geweest. Maar ik spreek nu over feiten, niet over goede bedoelingen. De zwaarste last voor de herovering van den vrede is gedragen door de bevolking van de kleine Europeesche landen en niet door de groote mogendheden. Groot-Brittannië, Rusland en de Vereenigde Staten hebben meer in totaal gegeven, maar oneindig minder per hoofd der bevolking. Zij komen veel minder gedeerd en verzwakt uit den oorlog dan de gemartelde kleine mogend heden. Daarmee zakt de bewering in elkaar. Als de vrede opnieuw „gehandhaafd" zou moeten worden door oorlog, hetgeen God verhoede, zouden het opnieuw de kleine Europeesche volken zijn, die het meest zouden moeten lijden. Het vaak gehoorde argument keert zich dus tegen hen die het bezigen Het is reactionair, even reactio nair als de hertog van Blackthunderland zou zijn als hij aanspraak maakte op meer politieke rechten dan Tom Smith, omdat hij tien van zijn veertig huizen in Londen had verloren in het Duitsche bombarde ment, terwijl Tom er maar één verloren had zijn gansche bezit De Madariaga laat het niet bij deze weerlegging. Hij betoogt ook, dat de groote mogendheden den oorlog niet hadden kun nen winnen zonder de kleine. Griekenland, Polen en België hebben onmisbare posities voor den strijd geleverd. Hij voert verder aan. dat de groote mogendheden een zware verantwoordelijkheid dragen in den staat van zaken, die tot den tweeden wereld oorlog heeft geleid, Amerika trad niet toe tot den Volkenbond en volgde een tarie venpolitiek. die Europa in een economische chaos dompelde. Groot-Brittannië weifelde tusschen collectieve veiligheid en herbe wapening en aanvaardde geen van beide politieke gedragslijnen. Sovjet-Rusland sloot in 1933 een verdrag met Hitier, zon der hetwelk hij niet ten strijde getrokken zou zijn. „Als er weer oorlog mocht komen, zal dat opnieuw een®"gevolg van fouten der machtigen zijn, want oorlogen, omvangrijk genoeg om een algemeen gevaar op te leveren, worden niet door kleine mogend heden ondernomen", betoogt de Spanjaard verder. En macht en getal geven geen waarborg voor meer politiek inzicht. Het is overigens duidelijk dat de drie groote mogendheden reeds bezig zijn, naar machts politiek te streven. De Madariaga erkent dat de drie groote mogendheden de kern van eenige wereld organisatie vormen. Maar hoe grooter en Inniger haar samenwerking met de andere naties is. hoe nuttiger voor den wereld vrede die organisatie zal zijn. De gedachte aan een almachtig driemanschap behoort volkomen verworpen te worden, al blijft de overwegende invloed van de drie groote Koning George 20 September naar Athene Hot Grieksche ministerie van openbare veiligheid heeft onthuld dat sedert den eersten September bij botsingen in Griekenland 83 personen gedood zijn. Het ministerie meldt dat no» dagelijks nieuwe aanvallen plaats vinden meestal door „communisten", in de gebieden Salonika en Larissa. liet Britsclie leger heeft aan alle voertuigen van liet Britsclie leger het gebruik van den weg tusschen Saloniki en Athene in Noord-Larissa verboden. De weg is echter nog altijd in ge bruik door vrachtauto's der U.X.R.R.A., hoewel de bandieten met royale hand landmijnen leggen. Van den negenden Augustus tot den negenden September werden door Duit sche mijnen die haastig in Noordwest- Larissa waren uitgezet om de achtervol ging der bandieten door de politie onmo gelijk te maken, een en twintig personen gedood en twaalf gewond. Antonios Varitis, leider van een roya listische organisatie in Griekenland, is gistermorgen door twee mar.nen vermoord terwijl hij zijn leerlingen wiskunde do ceerde. Twee der studenten werden bij den aanslag gewond, evenals trouwens de moordenaars zelf, die echter de vlucht konden nemen. De waarnemend premier Generaal Go- natas heeft een waarschuwing gericht tot de linksche leiders, die bedreigd worden met arrestatie ingevolge de buitengewone wetten, tenzij de linksche benden hun steun aan „de pogingen van het buiten land" om Griekenland voor te stellen als verkeerend „in abnormalen staat" staken. Deze boodschap van Gonatas wordt be schouwd als de eerste stap op den weg naar een nieuwe campagne ter onder drukking van de anti-regeeringselementen, daar de regeering het plebisciet ten gun ste van de monarchie opvat als een man daat haar door het volk verstrekt. Men verwacht dat deze campagne haar hoogte punt zal bereiken voor den terugkeer van koning George. Proclamatie van den Koning Koning George van Griekenland heeft gisteravond een proclamatie uitgevaar digd, waarin hij een beroep op zijn volk doet om een einde te maken aan de lang durige verdeeldheid, welke de natie heeft verzwakt en haar buiten de grenzen in een verkeerd daglicht heeft gesteld. Hij wees erop dat het land zich in een maalstroom van internationale conflicten bevindt, waaraan het hoofd moet worden geboden. Dit was de eerste proclamatie van den Koning sinds het plebisciet van den eer sten September, waarbij het Grieksche volk zich uitsprak voor den terugkeer van den vorst, die in 1940 gedwongen was zijn land te verlaten. De koning publiceerde deze proclamatie nadat hij een langdurig onderhoud had gehad met den Griekschen minister-president Constantine Tsaldaris, die inmiddels te Parijs is teruggekeerd en vermoedelijk het volgende weekeinde naar Athene zal gaan om de komst van den Koning voor te bereiden. Koning George zal zich waarschijnlijk op 20 September per vliegtuig naar een haven aan de Middellandsche Zee begeven en daar aan boord van een Griekschen torpedojager gaan om den triomfalen terugtocht naar Athene te aanvaarden. In den Veiligheidsraad Gromyko opende gisteren de discussie over Griekenland met de verklaring, dat de Britsche regeering „terecht staat" voor de gebeurtenissen in Griekenland. Hij be toogde, dat Engeland in Griekenland in tervenieert, hetgeen o.m. zou blijken uit het feit, dat een Britsche missie onder generaal Wickham de Grieksche politie en gevangenissen onder haar controle heeft. Zoo zijn er, zei Gromyko, vele fei ten. De aanwezigheid van Britten in Grie kenland achtte hij onwettig, daar de spe ciale wet. welke zoodanige aanwezigheid zou legaliseeren, nimmer is uitgevaardigd. „Laat de Britsche afgevaardigde bewijzen, dat de Engelsche troepen op wettelijke basis in Griekenland zijn", aldus Gromyko. „Indien de aanwezigheid van Engelsche troepen, zooals men zegt, „een kwestie van evenwicht" is", aldus Gromyko, „be- teekent dit dan, dat het zenden van Ame- rikaansche oorlogsschepen ook tot doel mogendheden in wereld-aangelegenheden een feit. Een beschouwing als deze is de.aandacht waard. Zij is niet volledig, want er is meer te zeggen over de kleine mogend heden. Maar zij brengt belangrijke punten naar voren, die de werkelijke verhoudin gen betreffen. Zij geven temeer aanleiding om aan te voeren: dat een initiatief tot een meer scheppend beleid dan thans gevoerd wordt, zeer wel van de kleine mogendheden kan uitgaan; dat wel degelijk aandacht aan hun woord geschonken zal moet worden; dat er geen reden voor de kleine volken is om zich als makke scha pen te laten voortdrijven. En ook: dat het onverstandig is, als men tot een klein volk behoort, om maar gedwee aan te nemen dat de grooten het wel beter zullen weten. Want zij weten het dikwijls minder goed. „Macht en getal geven geen waarborg voor meer politiek inzicht", zooals de Mada riaga opmerkt. R. P- heeft den toestand in Griekenland in evenwicht te brengen? Wij kennen maar al te goed de uitwerking van „evenwicht- scheppende kanonnen". Albaansche nota De regeering van Albanië heeft een pro testnota aan Trygve Lie gezonden, waar in zij Griekenland beschuldigt van het uitlokken van incidenten, teneinde pro vincies in het Zuiden van Albanië te kunnen bezetten, aldus radio Tirana. De nota is vergezeld van een lijst die 57 wandaden opsomt, in de eerste acht maanden van dit jaar bedreven. Volgens dit radiobericht wordt in de nota gespro ken van „georganiseerde provocatie". Al banië twijfelt er niet aan, dat de activi teit der monarchistische benden door de Grieksche regeering werd voorbereid en ondersteund en dat dit „een bedreiging van den vrede" vormt. Het is, aldus deze nota, in overeenstemming met de Griek sche imperialistische politiek, die niet al leen tegen Albanië, maar tegen het ge- heele Balkanschiereiland is gericht. Minister Lieftinck naar Amerika De minister van Financiën zal na de indiening van de begrooting 1947 naar Amerika vertrekken ter bijwoning van de eerste vergadering van het college van gouverneurs van het. Internationale Monetaire Fonds in de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling. Deze vergadering zal op 27 September a.s. te Washington worden geopend. Minister Lieftinck wordt vergezeld, door prof. mr. A. M. de Jong, directeur, van de Nederlandsche Bank en dr. L. E. W. Soutendijk financieel attaché aan de Nederlandsche ambassade te Washington. De minister heeft het voornemen om van deze gelegenheid gebruik te maken tot het afleggen van een bezoek bii de Canadeesche regee ring. Nog meer arrestaties voor de distributie-fraude Over de fraude op de Haarlemsche afdeeling van het Centraal Distributie kantoor in de Smedestraat kan nader worden gemeld, dat nog enkele per sonen zijn aangehouden. De verdachten zullen morgen voor den Officier worden geleid. Uit de bekentenissen is komen vast te staan dat het hier gaat om 7950 rant soenen, waaronder vet, boter, kaas, tabak, versnaperingen en andere levens middelen. Het betrof coupures, die ongeldig ge maakt hadden moeten worden, doek aangezien blijkbaar het vernietigings-, systeem, dat gevolgd werd. ondeugde lijk is, waren de betreffende bonnen nog voor het gebruik geschikt. De ambtenaren verkochten deze bon nen aan winkeliers en particulieren. Voor den eersten keer sedert de totale bevrijding van ons land heeft de Koningin weer een bezoek gebracht aan het door den oorlog zoo zwaar getroffen Zeeland en heeft zij persoonlijk de vor deringen in oogenschouw genomen, die tot nu toe bij den wederopbouw zijn ge maakt. Omstreeks twaalf uur kwam zij per trein te Vlissingen aan. Per auto begaf de Koningin zich daarop via Koudekerke en Biggekerkc naar Westkapelle. het eigenlijke doel van haar reis. Onderweg werden haar door de bevolking, die zich overal langs de wegen had opgesteld en die op en thousiaste wijze blijk gaf van haar aan hankelijkheid, fraaie bloemen aan geboden. Bij het gemeentehuis te Westkapelle. een eenvoudige z.g. Zwitsersche barak van de Don Suisse, aan den voet van den met zooveel inspanning herstelden zee dijk gelegen, stonden schoolkinderen opgesteld, die de landsvrouwe toe zongen. Hierna bezichtigde de Koningin eenige noodbarakken en onderhield zij zich op ongedwongen wijze met de in Zeeuwsch-costuum gekleede bewoners van Westkapelle. Op het gemeentehuis liet H. M. zich uitvoerig inlichten over de vorderingen, die reeds gemaakt zijn bij den weder opbouw van Walcheren over de toe komstplannen, over de problemen van wederopbouw, het noodnerstel en het nijpende gebrek aan materialen. De heer Geschiere. voorzitter van de „Stichting Gedupeerde Grondgebrui kers" voerde het woord over den nood van den boerenstand, waarna onder scheidene burgemeesters spraken over de schadevergoeding, een probleem dat alle boeren bezig houdt. Naar de stem der praktijk kon wor den geluisterd in toespraken van een landbouwer en een timmerman. Een in- De bevolking van Westkapelle verwel komt de Koningin. Naast de Lands vrouwe de burgemeester van West kapelle, jhr. mr.A. F. C.de Casembroot. woner van Westkapelle zette de bezwa ren ziiner dorpsgenooten uiteen tegen de ruilverkaveling. Tenslotte voerde de voorzitter der „Stichting Nieuw Walcheren", de heer J. L. Verhagen, het woord, speciaal over den toestand in Vlissingen. Deze stad heeft een directe behoefte aan een extra toewijzing van 500 a 1000 woningen boven de 308 voor 1946 en 1947 toe gezegde. Hij bepleitte ook het behoud van Vlissingen als marinebasis en een zoo spoedig mogelijken terugkeer van de scheepvaart mij. Zeeland naar de Walchersche havenplaats. Om half drie uur vertrok H.M. naar Domburg, waar zij een bezoek bracht aan twee tot woning ingerichte bunkers. Tenslotte reed de koningin via Oost- kanelle naar Veere. om hierna over Middelburg, Souburg en Ritthem naar Vlissingen terug te keeren. Overal wer den H.M. bloemen aangeboden en werd zij op levendige wijze door de bevolking toegejuicht. Vandaag brengt H.M. een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Weerbericht VERANDERLIJK Verwachting geldig tot Vrijdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt of geheel bedekt met tijdelijk eenigen regen, L.ater op den dag opklarend, doch met kans op nog een paar verspreide buitjes in den namiddga. Iets koeler dan vandaag. Meest matige wind tusschen Zuid en West.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1