De nieuwe bonneri Foging tot doodslag met een baksteen Tonnybeschuldigt Johnny" Het Haarlemsche garnizoen Plannen voor de toekomst Grips en Tops mm uo^omopom 4.uit/| Bonkaarten KA, KB, KC 610. 564 t.m. 568 brood 800 gram brood 569 brood 400 gram brood 572 boter enz. 250 gram boter 573 boter enz. 250 gram margarine of 200 gram vet 583 suiker 1000 gram suiker of boterhamstrooisel of 2000 gr. jam. 6troop enZ 574 algemeen 200 gram kaasfwaarvan 100 gram korstl. kaas) 575 algemeen 225 gr. huishoudzeep, of 90 gram toiletzeep B 18 reserve 1600 gram brood C 18 reserve 800 gram brood B 19 reserve 100 gram kaas (waar van 50 gr. korstLJ B 20 reserve 2 K.G. aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 610. 521 vlcesch 100 gram vleesch 522 vleesch 400 gram vleesch A 04 melk 4 liter melk B 04, C 04 melk.7 liter melk 517 aardappelen 3 K.G aardappelen Bonkaarten KD. KE 610. 064, 065 brood 800 gram brood 072 boter enz. 250 gram boter 073 boter enz. 125 gram margarine, of 100 gram vat 083 suiker 500 gram suiker, of boterhamstrooisel of 1000 gr jam, stroop, enz. 084, 085 algemeen 250 gram suiker of boterhamstrooisel of 500 gr. jam, stroop, enz. 074 algemeen 100 gram kaas (waar van 50 gr. korstl. kaas) 075 algemeen 225 gram huish.zeep of 90 gr. toiletzeep D 18 reserve 800 gram brood E 18 reserve 250 gram rijst, kinderm. of kinderbiscuit Bonkaarten LD. LE 610. 021, 022 vleesch 100 gram vleesch D 04, E 04 melk 12 liter melk 017 aardappelen 1 K.G. aardapelen Tabakskaartcn enz. T 47 2 rantsoenen tabaksartikelen V48 200 gram chocol. en/of suikerw. X 47 2 rantsoenen tabaksartikelen X 48100 gram chocol. en/of suikerw. De bonnen voor melk worden In het vervolg voor een periode van 14 dagen aangewezen. Deze bonnen zijn derhalve geldig tot en met Zaterdag 28 September. Dit geldt ook voor de bonnen der versna- peringskaart. Voor de week van 22 tot en met 28 Sep tember zullen nog bonnen worden aange wezen voor: aardappelen, thee, bloem en tabak. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per 14 dagen ontvangt Op de bonnen voor kaas wordt voor de helft korstlooze kaas afgeleverd. Op de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, mag eerst met ingang van Maandag worden gekocht. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen „521 en 021 vleesch" en „517 aardappelen" worden ingeleverd. De Officier van Justitie bii de Arron dissementsrechtbank te Haarlem eisch- te heden tegen den 23-jarigen A. de G., in de wandeling Tonny genaamd, vier jaar gevangenisstraf wegens poging tot doodslag van den heer H. A. Henken uit de Oosterstraat, waarbij deze zwaar letsel opliep. De verdachte ontkende, zoodat de ■president meteen met het. hooren van de getuigen begon. Als eerste kwam het slachtoffer naar voren, dat vertelde hoe De G. van ziin vrouw f 225.- had ont vangen voor het aanschaffen van sui ker. De aflevering ervan liet echter lang op zich wachten en pas na gerui- men tijd kwam De G. met een aantal bonnen ter waarde van f 110.50. Hij zag echter geen kans. om voor de rest ook nog suiker te leveren en beloofde op den avond van den 24en Mei van dit jaar aan Henken en diens vrouw, voor de overgebleven f 114.50 kousen en on dergoed te verschaffen, waarmee dezen instemden. De vrouw zou den volgen den ochtend de partij niet in ontvangst kunnen nemen, maar de man zou thuis blijven. Den volgenden morgen kwatm De G. inderdaad, met een actentasch onder zijn arm. en verklaarde dat een vriend van hem. Johnny - op de te rechtzitting verklaarde hij diens ach ternaam en adres niet te kennen - kort daarop met de manufacturen zou ko men. Dit relaas werd geheel door den verdachte, die onbewogen en nauwe lijks geïnteresseerd zat te luisteren, be vestigd. Aanslag in de keuken. Toen Henken tijdens het wachten het beslag voor een cake in den oven wilde 2etten, kreeg hij een klap met een zwaar voorwerp op zijn hoofd, doch wist niet wat er gebeurde. De naar het leek ver wonderde en geschrokken De G. nam hem bij zijn arm mee naar de trap en zette hem daar neer. De verdachte verklaarde desgevraagd aan den president: „Ik stond bij hem in de keuken en had Johnny juist binnenge laten. Die kwam de keuken in en 6loeg Henken op zijn hoofd". Johnny zou niet gebeld hebben, maar Tonny was toevallig juist bij de voordeur. De getuige ver klaarde echter, duidelijk gezien te hebben, dat verdachte alleen maar even in de kamer was geweest en niet het portaal betreden had. Toen Henken op de trap zat, zag hij Tonny een baksteen achter zijn rug vandaan halen, waarmee hij eenige klappen kreeg. Dit ontkende De G. Wel had hij even met het slachtoffer geworsteld, omdat hij hem niet de straat op wilde laten loopen, aangezien hij zelf in een moeilijk parket zat Johnny was er namelijk snel weer vandoor gegaan. De verwondingen waren: gebroken neusbeen en enkele verwondingen aan hoofd en gezicht. Vier jaar geëischt. De Officier van Justitie .Lang en ver geefs heb ik gezocht naar het motief. Burgerlijke stand HAARLEM, 12 September. Bevallen. 9 Sept.: J. Veldhuisen-B. M. A Vonfelde. z.\ J H. S. Horstman-J. T. Hoen derdos, d.; 10 Sept.: P A. Vlsser-M. Snoek, z.; H. J. J. Speller-L. J. Boogaard, z.; A. Bijl-D. Tanja, z W. S. P v. d Geest-K. Jonkhof, z.P. Klaase-H. E. Brondsema, z.; G. A. Hartog-A. J. Splertngs. z A de Graaf- M. Koster, z.A. R. H de Bruln-M. v Berg, d.; G H. Hogeslag-J. H. Smink, d.; J. J. de Wit-M Rcijer d. 11: L. J. Duits-A, T. van Straten, z.; K. Vijfschaff-G. S. v. Berneveld, d. en z.; P. D Kraaijer-A. R. Borst, z.; C. T. Kok-M. C. Buskermolen d.; J. v. Dijk-A. Smit. z. Ondertrouwd. 11 Sept. '46: A. L. Jonker en W P. Visser; J. W. Kuling en F Koper: T. "Wilkes en J H. Halderman; H. W. v. Wort en J. W rt. v. <i. Heide; P. Kamp en G. F Hageboud; H. Rookhuijzcn cn J. Schilper- oord; H. J. Zegwaart en J. M. A. v. Brugge; W. Sehultz en J M. Dankelman; J. R. v. d Berg en C J. v. Horick; J. dc Gast en G. M Serr.é; J. G. Spoelder en S. I. Haerden; C. ■Akkerboom en H. C. Bats; J. W. B. Seegers en F. Houbein: B J Sanders en E. M. S. Bergman; G. v. Breemen en H. v. d. Laan; J. E Smit en H. E. Folk erts; J. Wenning en A. M. Beekman; G. Morlang en C de Zanijer; J. C. Bosvelt en A. Bekers; P. H. v. Aa en D. M. v. Bruggen; N. Koene en H. P. Boeré; G. Gf v. d. Meer en C. Claassen; J. W. Cappelhoff en T. V Pronk; A. Teljeur en B J Bruijn; J. Verhoef en M. F,, v. d. Worm, W. F. Pel en J M. Goebert; C. v. d. Klin kenberg en M. J. v. <i. Klashorst; C. C. v. Breemen en M. M G. v, Breemen; A. Aarsen en A. Hansen; A. F C. Melchior en M. J. Huijboom; J. A. Inpijn en W. Graal; H J. Maitimo en C. Kors; J. S. Westra en W. J. v Berde; H. J. v. d. Berg en A. J. Smeenk; D. Augustin en A. v. d. Nleuwenhof; P Duijs en M. A. Flcsch; B. J Huurman en G. Lu cas; G. P. Dijkzeul en H. M. v. Duijnhoven; P. Kuhlemaijer en A. Steenstra: T. Koers en S. H. Fije; L. G. Klaus en G. C. v. Riet Paap; H. Teeuwcn en M. J. v. Horick; J. G. v. Impelen en D. de Vries; J. A. Horeman en C. M. M. de Vries; J. F. Reijdon en W. A. Groeneveld; P. Appelboom en P. K. Metier; P. J. Bon en M v. <1. Pol. Gehuwd. 11 Sept. "4G: T. G. v. d. Landen en M. A. Vogels; A. L. Esman en G. J. ,\t. Steeman; J. P. Steeman en E. M M Pompc; P. J. Eerhart en J M A Mosterd; M. G Welagen en E. J. Ricsenbach; J. M. Steen en M. H. Habiecht; J. Rozenbrand en G. N. Miedema; M. v. d. Ham en J. J. Wakka; J. Lindström cn M. II. Alders; H. Oosterbaan en H. v. d. Broek; J. A. Plas en J. Zwart; A. A. Klik en A. Swart; C. Jonges cn L Steenkamp; A. de Vries en G. J. E.Grannetia; R. H. Winkel en A. W. S. v. Raalte; G. H. Roeland en G. T. Maarsen. Overleden. 9 Sept.: M. R. J. Jore, 24 j., Rei gerstraat 122; L. Schijf. 68 J., M. v. Heems kerkstraat 2; 10 Sept.. II. W. Gorselink, 73 J.. Velserstraat 56; L. J. van der Weerd, 45 j„ Hazepaterslaan 24. Hoewel niemand zal twijfelen aan de schuld van verdachte, geeft deze door zijn ontkennen ons niet de gelegenheid, een motief te vinden, dat verzachtende omstandigheden naar voren brengt. Nu kan het eenige motief nog slechts zijn: zich van een schuldeischer te ontdoen". Zijn eisch luidde vier jaar gevangenis straf. De vej-dediger, mr. Van Löben Seis Jr., gaf toe, dat weliswaar verscheidene sla gen uitgedeeld waren, maar dat de ver klaring van den verdachte, dat hij het slachtoffer slechts met bloote handen be dwongen zou hebben, niet onmogelijk is, aangezien bijvoorbeeld iemands neusbeen gemakkelijk door een vuistslag kan bre ken Ook het motief dat de Officier naar voren bracht noemde hij twijfelachtig, aangezien men in zwarte-handelaarskrin- gen niet voor honderd gulden iemand vermoordt. Mr. Van Löben Seis conclu deerde vrijspraak wegens gebrek aan be wijs. Uitspraak 26 September, 9.30 uur. #n voorbereiding Waar van Vrijdag tot en met Zondag de kleuren van dahlia's tentoon gespreid zullen worden, was vanmorgen nog een kale op pervlakte Het Concertgebouw moet worden ingericht voor de jaarlijksche tentoonstelling, welke de Nederlartdsche Dahlla-vereeniging in samenwerking met de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde or ganiseert en waaraan de gebruikelijke keu ring van deze maatschappij verbonden is. De heer R. M. van der Hart, tentoonstellingsse- cretaris was druk in de weer aan de voor bereidingen, Als in den loop van den avond de versch gesneden dahlia's aangevoerd zul len worden, kunnen de kyeekers vannacht verder werken, om hun stands in te richten. De groote zaal en de tuinzaal zijn noodig voor de vele inzendingen en als er nog meer ruimte beschikbaar was geweest, zou die ook gebruikt worden. Verder heeft een Haar- lemsche firma een hoekje voor andere bloe men. De regelingscommissie verwacht groote be langstelling voor de tentoonstelling. Reeds is bekend, dat groepen uit het land, o.a. uit Oss naar Haarlem z.ullen komen, om de ten toonstelling te bezoeken. Ook de reisver- eenlgingen hebben excursies uitgeschreven. De kazerne aan den Koudenhorn te Haarlem wordt in gereedheid gebracht voor de legering van de infanterie. Met man en macht wordt gewerkt om het danig uitgewoonde gebouw nadat de Nederlanasche soldaten het in 1940 ontruimd hadden, zijn er, zooals men weet, eerst de Duitschers ingekomen, daarna werd het gebruikt als bewa- ringskamp voor N.S.B.'ers weer goed bruikbaar te maken voor onze mi litairen. Wij hebben vanmorgen met den be- velvoerendcn overste een rondwande ling door het gebouw gemaakt De conclusie is, dat het oude gebouw het dateert al van 1770 nog zeer goed bruikbaar is. Maar elke kamer en zaal moet geducht onderhanden genomen worden. Getracht wordt, overal waar dit mogelijk is, licht en lucht te brengen en ook een vroolijk kleurtje. Als alles klaar is, behoeft de kazerne niet onder te doen voor veel later ge zette gebouwen. Men verbaast er zich over, dat er in dit oude gebouw zooveel groote lichte kamers zijn, temeer omdat het niet de oorspronkelijke bestemming van kazerne had, maar van diaconie huis. In den tijd van Napoleon werd het voor het eerst als kazerne gebruikt. Voordat men met de restauratie kon beginnen, moest er heel wat rommel uit het gebouw verwijderd worden. O a. ook muurschilderingen die de N.S.B.'ers in de cantine hadden aangebracht. Op dit oogenblik zijn er in de kazerne aan den Koudenhorn 200 man gelegerd, maar over eenigen tijd zullen het er 800 zijn. Dat zal dan voorloopig de sterkte zijn van het Haarlemsche garnizoen. De Ripperda-kazerne is in gebruik voor de afdeeling aan- en afvoer van troepen. Het is nog niet bekend, welke plannen de legerautoriteiten daarmee voor de toekomst hebben Voorloopig worden er niet meer troe pen naar den Koudenhorn gebracht. Er wordt nu gewacht tot de restauratie geheel voltooid is. Aanvankelijk was die al op 1 September gesteld, maar het werk is tegengevallen. Zeker is, dat men op 1 October ook nog niet klaar is. Het zal vermoedelijk 1 November wor den. Als er nieuwe tegenslagen komen, kan het ook 1 December worden, maar in elk geval in den loop van dit jaar is alles voltooid. De ontruiming van het Krclagchuis. Nog dit jaar komt het Krelagehuis dus weer vrij. „Bloembollencultuur" zal haar eigen gebouw dan weer kunnen betrekken Natuurlijk zal daaraan ook wel een restauratie moeten vooraf gaan. De garage bij het Krelagehuis kan, naar ae overste ons mededeelde, nog niet vrijgegeven worden. Dit komt om dat er bij de kazerne aan den Kouden horn geen garages zijn. Vroeger had de infanterie in vredestijd slechts een enkelen wagen (daarvoor was wel plaats in de kazerne), maar nu zijn er wel een 50 zware auto's. Er wordt nog de mo gelijkheid onderzocht om op het terrein aan den Koudenhorn een groote garage te bouwen, maar men zit met terrein- moeilijkheden en bovendien zijn de ma terialen schaarsch. Op het terrein voor de kazerne aan don Schoterweg staan soms wel eenige honderden auto s in de open lucht. Dat is nadeelig voor de wa gens, zoodat ook daarvoor gezocht moet worden naar een behoorlijk onderdak. Het garnizoen tc Bloemendaal. Een deel van de troepen die in Bloe mendaal gelegerd waren, zijn al over gebracht naar den Koudenhorn en naar ae Veluwc De overigen zullen in den loop van dit jaar volgen. Dan zullen alle groote huizen die in Bloemendaal tijde lijk door de militairen bewoond waren, weer aan hun gewone bestemming teruggeven worden. Alleen eenige uit zonderingen zijn er. Op „Wildhoef" zal de stormschool wel gehandhaafd blij ven. „Elswout" blijft ook voorloopig nog in gebruik bij de marechaussee. Ook is er nog een klein detachement troepen voor de bewaking van het N.S.B -kamp „Duinrust". Het is evenwel bekend, dat dat kamp binnenkort ontruimd wordt en dan gaan ook die bewakingstroepen naar elders. Haarlems Tooneel Ensemble Haarlems Tooneel-Ensemble, dat de laatste keer met de vertooning van een society-stuk minder goed was geslaagd, heeft bij het eei- ste optreden in het nieuwe seizoen weer een betere beurt gemaakt. In Tropenadel bleek dit gezelschap in zijn element. En dan doet het er niet veel toe, dat deze klucht momen teel sterk verouderd ls, gesteld al, dat zij ooit op werkelijke toestanden in Indië heeft ge slagen. Van Wermeskerken is het er met zijn tegenstelling tussehen de kleinburgerlijke Kattenburgers cn de tropische omgeving al leen maar om te doen, hilariteit te verwek ken en daaraan heeft het dezen avond dan ook niet ontbroken. In het eerste bedrijf is de situatie nog min «f meer serieus en vra gen stemmige menschen als Rudolf en Oom George de aandacht, maar zoodra in het tweede de Amsterdnmsehe juffrouw met ka- pothoed en karbies verschijnt, gaat het van dik hout zaagt men planken! Nu, die komi sche rol was aan deze actrice wel toever trouwd! Zij had een voortreffelijken partner in de mannelijke kluchtfiguur Willem van Vliet, die in grappigheid niet voor haar on derdeed. Het deed wat vreemd aan, op het program ma te lezen, dat het stuk in den tegenwoor- digen tijd speelt. Actueel is alleen nog de belangstelling voor bruine buitenlandsche schoenen en de aantrekkingskracht, welke Engelsche jongens op Ilollandsche meisjes uitoefenen. Maar, al heeft het stuk in geen enkelen tijd gespeeld, het kan in iederen tijri dienst doen om een goedlachsch publiek te vermaken, al is dit vermaak wel een beetje goedkoop. H. G. CANNBGIETER. Radiorede minister-president De minister-president dr. L. J. M. Beel zal zich Zaterdagavond in een radiorede tot het Nederlandsche volk richten. Deze rede, welke over beide zenders wordt uit gezonden, begint om vijf minuten over acht. HERSTEL VAN DE CENTENBRUG TE IIENNEBROEK. De bekende Centenbrug, die tegelijk met eenige bruggen te Heemstede door de Duitschers werd opgeblazen, nadert thans haar volledig herstel. Het brugdek is alweer geheel klaar, het gaat er nu al leen nog maar om de beide opritten te doen aansluiten aan het brugdek. Het is te betreuren, dat men geen kans heeft gezien, de brug meteen wat breeder te maken; het is thans uitgesloten dat twee auto's elkaar op de brug kunnen passee- ren. De naam Centenbrug vindt zijn ver- moedelijken oorsprong in een tol die daar destijds geweest is en waar men een cent moest betalen om te passeeren. Het herstel van de brug kost niet min der dan f 12000; de gemeente Bennebroek doet moeite van dit bedrag iets terug te krijgen. Toiletzeep of Huishoudzeep? Wat zal hot zijn? U boft, indien U fiunllghtzee.p op Uw bo-n kunt krijgen. Wilt IJ toiletzeep, vraag dan naar Lux Toilet Zeep. Iets betera kunt U niet op Uw zcepboai nemen 1 Adv. PERSONALIA. Tot hoofdcommies der posterijen, tele grafie en telefonie is benoemd de heer J. Nieland, hoofdbureelambtenaar te Haarlem. Militaire voetballers verliezen van de Denen De voetbalwedstrijd tussehen het Deensöh militair-elftal en een ploeg van de eerste mi litaire afdeeling, waarin spelers uit Haarlem en Amsterdam uitkwamen was Woensdag avond in het Olympisch Stadion aantrekken lijk en zeer snel. Met 85 wonnen de gasten* Tennistournooi „Bloemendaal" Op de banen van het tennispark „Duin- wijck" hield de T. C, „Bloemendaal" een goed geslaagd tournool. De eindresultaten luiden: Invitatie. B-afd. Heeren-enkelspel: A. Schütz sl. .1. Potharst 75, 61, Heeren-dubbelspel: Dr. L J Vreellng en Ir. P. Heringa sl. A. Schütz en M. Kant 6—1. 6—3. C-arUceling. Heeren-enkelspel: J. v. d. Bronic sl. J. Dalmeijer 6—3, 36. 61 Heeren-dub belspel: P. Burger en J. Dalmeijer sl. H. v. Buuren en Mr Povel 3—6, 6—2, 8—6. Dames enkelspel: mej W. Scheer sl. mevr. Helling-^ man 16, 6—3, 61. Dames-dubbelspel: mej. P. en D Slebbeles sl. mevr. N. Burger en mevr. Gerssen 46. 64, 75. Gemengd-dub belspel: mej. L. Bergmans en H. v. Buuren sl. mej. A. Nieland en J. v. d. Bronk 57, 6—3, 6—0 in De bril van Sultan Sat 52. „Daar komen ze, de honden" riep de Sirdar blij, toen hij zag dat de groot vizier er niet de voorkeur aan gaf op een invasie te wachten. „Met volle kracht voorwaarts". Nu beteekende dat „met volle kracht" niet veel, want er waren niet meer krachten om te roeien - 'J 52 dan een paar tengere beren en een aan tal hovelingen. Een klein beetje in de achterhoede blijven" riep Sultan Sar tegen Tops, „met omdat ik bang ben, maar omdat mijn buik een te groot doelwit vormt". Nauwelijks had Sultan Sar deze woorden gesproken, of de eer ste schoten vielen. Het was natuurlijk Sirdar die het eerst had geschoten. Men hoorde in het hout van een der vijande lijke booten den kogel slaan. De ande ren lieten het vuur natuurlijk niet on- beantwoord en de kogels gonsden door de lucht.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2