De nationale beteekenis van Zand voort Instelling van een strandschap U Kunt meüeweiKen „De Spaarnestad" Circus in ochtendstemming Twee artisten vertellen Eisch tegen de Marchant et d'Ansembourg verzwaard tot de doodstraf „Weinig minder schuld dan Mussert" >4VU iui oyj 5n;n3|8uoo 11 jc>Ul jjcppuwp jUj juutw^j Donderdag 12 Sept, 1946 Zandvoort heeft zijn groei en ontwikke ling grootendeels te danken aan zijn lig ging in de nabijheid van groote steden als Amsterdam en Haarlem. De bewoners van die steden en de daaraan grenzende gebie den zijn wat zee en duinen betreft, aan gewezen op Zandvoort, de meest nabij gelegen zeebadplaats met het breedste strand en een uitgestrekt duingebied. Dit voor Zandvoort zoo karakteristieke feit heeft nog aan beteekenis gewonnen toen de wederopbouw van het door den bezetter gesloopte representatieve deel der gemeente aan de orde werd gesteld. Sterker gezegd: die wederopbouw ontleent zijn noodzaak en urgentie vrijwel uitslui tend aan het belang van de bewoners van het achterland. De ontwikkeling der ver keersmiddelen en de in de eerstvolgende jaren te verwachten aanmerkelijke ver hooging van de frequentie en de snelheid van het personenvervoer per trein, geeft aan het begrip „achterland" een uitgebrei dere beteekenis; het omvat tevens vrijwel alle Oostelijk gelegen provincies. Over enkele jaren immers zal een treinreis van b.v. Zwolle, Enschede, Arnhem, Nijmegen, Eindhoven, enz. naar Zandvoort zóó snel kunnen geschieden, dat ook voor die ste den Zandvoort tot de gemakkelijk bereik bare plaatsen zal behooren. De te verwachten groei van de nationale beteekenis van Zandvoort als badplaats heeft bij het gemeentebestuur van Zand voort de vraag doen rijzen, of hieraan consequenties moeten worden verbonden met betrekking tot de overheidszorg voor het strand Onder overheidszorg is hier te verstaan de bevoegdheid, welke de ge meenteraad ingevolge art. 168 van de Ge meentewet heeft, om verordeningen te maken in het belang van de openbare orde, zedelijkheid en gezondheid Voor zoover die verordeningen betreffen het strand en het daaraan onmiddellijk gren zende gebied, behooren die te worden na geleefd door de aldaar vertoevende per sonen, derhalve voor het overgroote deel badgasten en dagjesmenschen, dus inwo ners van andere gemeenten, welke te Zandvoort ontspanning zoeken. Hier ligt een belangrijk onderscheid met de overige verordeningen, welke door den raad wor den vastgesteld en welke hoofdzakelijk voor de inwoners van Zandvoort bindende regels geven en derhalve alleen locale beteekenis hebben Een ander feit van be teekenis is, dat in het kader van den Wederopbouw de prominente seizoenbe- Örijven binnen afzienbaren tijd herbouwd en in exploitatie zullen worden gebracht, hetzij door vroegere, hetzij door nieuwe ondernemers. Bij de daarbij rijzende vra gen van kapitaalsinvestering speelt een voorname rol deze: „bestaat er zekerheid, dat de overheidszorg op zóódanige wijze zal worden uitgeoefend, dat de exploitatie mogelijkheid van die op dat punt zoo ge voelige bedrijven niet ongunstig wordt beïnvloed?" Hoewel naar de meening van B, en W. van Zandvoort de raad tot dusverre van zijn bevoegdheid met betrekking tot de overheidszorg voor het strand, gebruik maakte op een wijze, waarop in voldoende mate werd rekening gehouden met de wenschen van de gasten en met de exploi tatiemogelijkheid der bedrijven, meende het co"e?p. dat het onder de huidige om standigheden aanbeveling verdient, na te gaan of het mogelijk is. deze overheids zorg zoodanig te regelen, dat grootere waarborg bestaat, dat daarbij wordt ge handeld overeenkomstig de algemeen ir den lande heerschende inzichten en tege lijkertijd de stabiliteit wordt bevorderd. Besprekingen met autoriteiten van het Rijk, de provincie en groote gemeenten hebben B en W. in die meening bevestigd eh de overtuiging gegeven dat daardoor de wederopbouw en de bloei van deze ge meente zal worden gestimuleerd. Indien het gemeentebestuur een daad stelt, waaruit duidelijk blijkt, hoezeer het béseft. welke nationale beteekenis de bad plaats Zandvoort heeft, dan zal het niet moeilijk vallen bij den Wederopbouw een voorrangspositie te verkrijgen. B en W vonden prof. mr. A. Koelma te Alkmaar, buitengewoon hoogleeraar aan de Ned. Economische hoogeschool te Rot terdam, een deskundige op het gebied van het gemeenterecht, in het bijzonder op dat van de samenwerking der gemeenten, be reid, de gemeente van advies te dienen. De bedoeling was te komen lot het stich ten van een rechtspersoonlijkheid bezit tend lichaam, te noemen het „Strandschap Zandvoort". Het bestuur van het Strand schap zal bestaan uit zeven leden, te we ten de burgemeester van Zandvoort, te vens voorzitter, en twee leden door den raad te benoemen, de vier andere leden worden onderscheidenlijk benoemd door den raad van Amsterdam en dien van Haarlem, alsmede door den minister van Binnenlandsche en den minister van Sociale Zaken. De gemeentebesturen van Amsterdam en Haarlem beloofden reeds medewerking, evenzoo de betrokken ministers. Het col lege van Ged. Staten van Noordholland zal (evenals het nu is bij de waterschappen) toezicht houden op het Strandschap. De invloed van Zandvoort is derhalve, hoewel niet beslissend, toch zeer groot. Slechts wanneer alle vier andere leden eenstemmig zijn, kunnen zij een besluit eventueel tegen den wil van de Zand- voortsche vertegenwoordigers tot stand brengen. Wat het gebied van het Strandschap be treft, dit is beperkt tot het strand, en de in de onmiddellijke nabijheid daarvan ge legen strook grond, waardoor alleen die, bedrijven onder de werking van de strand schap-verordeningen zullen vallen, die met het strand nauw verband houden. Tot de taak van het Strandschap behoort het maken van verordeningen, vereischt in het belang van de openbare orde, zedelijk heid en gezondheid. Waar het strandschap een zuiver be stuurlijke taak heeft, zullen de kosten be perkt zijn. Zandvoort zal daarvan dragen 3/5. Amsterdam en Haarlem ieder 1/5 ge deelte AGENDA DONDERDAG 12 SEPTEMBER. HAARLEM. Groote Kerk: Orgelbespeling 19.00 uur. Bioscopen: Rembrandt: Verloren Paradijs (14 j). Palace: De onzichtbare spion; Luxoi Het boek der wildernis (14 j.). Deze drie 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Mayerling (14 j.). 14.00. 16.30. 19.00 en 21.15 uur. City-Theater: Leven in de brouwerij (14 J.). HEEMSTEDE. Sportpark: Nouveau Cirque de' France, 20 uur. VRIJDAG 13 SEPTEMBER. Gem. Concertzaal: Dahlia-tentoonstelling. Bioscopen: Nieuw programma. Het is den laatsten tijd wel eens ge beurd, dat moeders, die uit de ouderlijke macht waren ontzet, pogingen onderna men hun kind weer bij zich te krijgen. Zij gingen dan naar school, om het kind te halen en ook is het voorgekomen, dat een kind, dat voor de deur van zijn pleeg ouders speelde, meegenomen werd. In het algemeen kwamen de moeders er met een waarschuwing af Ernstiger is echter het feit van een vrouw, die vroeger weinig aandacht aan haar kind besteedde en het nu van school heeft gehaald. Moeder kind waren naar Zandvoort gegaan, politie heeft de vrouw opgespoord en haar naar het bureau van politie overgebracht, waar zij is opgesloten. De politie ver zoekt ons er aan te willen herinneren, dat het tot zich nemen van kinderen, die onder voogdij zijn gesteld, strafbaar is en dat er een maximum gevangenisstraf van negen jaar op staat. Bakkersgezellen zijn ontevreden De Unie, bestaande uit de samenwer kende organisaties van arbeiders in het bakkersbedrijf te Haarlem, schrijft ons, dat er onder het person'eel ontevredenheid heerscht over de overtredingen van de Arbeidswet. De ontevredenheid heersoht onder de bakkersgezellen, die moeten toezien, dat minder solide bedrijven, dag aan dag, de Arbeidswet overtreden. Zeker, er zijn tal van bedrijven, die zich stipt houden aan de arbeidswetgeving, maar zij worden de dupe. Er zijn bedrijven, waarvan de patroons het publiek trachten wijs te maken, dat zij hun arbeiders goed behandelen, maar zich niet ontzien de arbeiders veel en veel te vroeg te laten beginnen. Tal van over tredingen worden dagelijks begaan. Zelfs op 31 Augustus toen de contact-commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van pa troons- en gezellenorganisaties, besioten had met algemeene stemmen om 31 Aug. als een gewonen werkdag te beschouwen. Dat beteekende dat de bakkerij-arbeiders niet vóór 3 uur des nachts behoefden aan te vangen. De verkoop van versch brood zou dan ook gewoon om 10 uur beginnen. En zie, vele patroons deden alsof er geen afspraak was en begonnen evengoed om 11 uur Vrijdagsavonds en vroeger. Dat deze dingen tot ontevredenheid aanleiding geven, behoeft geen betoog. De Unie heeft zich telegrafisch tot den minister gewend met het verzoek om medewerking tot handhaving van de Ar beidswet. aar. een vlot verloop der kolen- distributie door Uw bonnen 62 en 63 B.V. zoo spoedig 'mogelijk in te leveren. Wilt U liever dat we ze bij U af halen?, Bel dan even 14164 of 13904. Ook nieuwe klanten zijn welkom Brandstoffenhandel FRIESCHE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Bloembollen voor Rusland Met den kustvaarder „Deneb" zijn de tachtig ton bloembollen, die door het Comité „Eereschuld en Dankbaarheid" aan Rusland worden aangeboden, vertrok ken. Aan boord bevinden zich ook de leden der commissie, die de voorbereidende maatregelen hebben getroffen DE DISTRIBUTIE VRIJDAG U SEPTEMBER. Haarlem. Uitreiking schoenenbonnen. T t/m Z. Vogelenzang. Uitreiking schoenenbonnen van 9—13 en 14—15 uur. De Distributiedienst der gemeente Haar lem deelt ter verbetering van de bekend making inzake de distributie van rijwie len mede. dat aanvraagformulieren uiter lijk 14 September ingediend moeten wor den. De zoo veel geroemde circusromantiek en circussfeer oefent altijd op velen een magische kracht uit. Als men echter in den ochtend, als het circus zoo goed als in ruste is, eens een kijkje neomt, dan gaat men de dingen nuchterder zien. De vrouw, die de bezoe kers in bewondering brengt, als zij in het nokje op een fiets balanceerend, allerlei gymnastische toeren verricht, doet nu ge woon boodschappen zooals alle huismoe ders. De clown loopt met een verveeld gezicht rond; hij heeft niets te rooken. De jongste telgen van het geslacht Moustier, die tijdens de voorstelling veel succes oog sten door hun bijzondere prestaties, spelen nu gewoon in het zand als alle kinderen van hun leeftijd. De voormalige „commissaris der provin cie Limburg", E. V. H. J. M. M graaf de Marchant et d'Ansembourg verscheen gis teren voor den Bijzonderen Raad van Cas satie. Hij was door het Bijzonder Gerechts hof te Maastricht veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens het opzettelijk in tijd van oorlog hulp verleenen aan den vijand. Deze hulpverleening omvatte: mis bruik van zijn positie als commissaris, het houden van redevoeringen in nationaal socialistischen zin en het aangeven van eenige Nederlanders bij Duitsche instan ties, terwijl hij voorts in ernstige mate afbreuk had gedaan aan het verzet van de geestelijkheid tegen het nationaal-socia- lisme. De president mr. Haga ondervroeg den verdachte eerst over het oneervol ontslag dat hij een ambtenaar had verleend op grond van het feit, dat deze geweigerd had enkele N.S.B.-dames in zijn tennis club op te nomen Verdachte zeide van meening te zijn, dat een ambtenaar in zijn privé-leven ook altijd ambtenaar blijft. Gevraagd naar een tweetal brieven, die hij geschreven zou hebben en waarin hij personen bij de Duitschers had aangegeven ontkende verdachte een der brieven ge schreven te hebben, terwijl hij er bij den tweeden brief min of meer omheen draaide. Pres.: „Waarom ging u op 10 Sept. 1944 naar Duitscfiland?" Verd.: „Omdat ik voorzag Pres.: dat het hier misliep Verd.: „O nee, omdat ik voorzag, dat de uitingen van het publiek zeer onaange naam zouden kunnen worden." Op de vraag van mr. Haga, hoe hij dacht over deze houding en die van andere voor mannen van de N.S.B.. die ér meteen van door gingen toen het tegenliep, antwoord de verdachte, dat zijn functie van com missaris had opgehouden Noord-Limburg was. zoo zeide hij, ingelijfd bij Duitsch- land, terwijl het Zuidelijk deel bevrijd was. Hij was dus overbodig geworden. Pers.: „Achtte u nooit den tijd gekomen om uw medewerking aan de Duitschers eerder op te zeggen?" Verd.: „Ja, dat was omstreeks Septem ber 1944." Pres.: „En toen was juist, het'oogenblik van uw vlucht gekomen!" De verdediger, mr. Rv van Oppen betoog de in zijn pleidooi dat verdachte geen voorstander is geweest van verraad aan den S. D. Daarom heeft hij in 1943 een order uitgevaardigd, dat alle klachten aan de kringieiders moesten worden gemeld, die ze verder naar hem zouden doorgeven. Verdachte zou dit gedaan hebben om ge vaarlijke klachten in den doofpot te stop pen en slechts die klachten door te geven, die onschuldige gevallen betroffen Slechts aan één ernstig geval had verdachte ge meend zich niet te mogen onttrekken. Dat was toen een onbekende bij hem gekomen hem een revolver had getoond en had gezegd, dat hiermee binnen 3 dagen de N.S.B-burgemeester van Maarssen zou worden doodgeschoten. Verdachte had ge meend dezen moord te moeten verhinderen en heeft van dit voorval aangifte gedaan. Wat verdachte's houding tegenover de Katholieke kerk betreft zeide mr. Van Oppen, dat verdachte gemeend heeft, dat het Nederlandsche episcopaat zich op dwaalspoor bevond. De 15 jaren gevangenisstraf, die be klaagde door het bijzonder gerechtshof :ijn opgelegd, vond de verdediger te hoog Verdachte was geen scherpslijper. Soms speelde zijn politieke hartstocht hem wel eens parted, maar als zijn drift geluwd was. kwam hij toch nooit op de zaak terug. Verdachte heeft zelfs in enkele gevallen zijn invloed ten goede aange wend bij den S D., ten gunste van Joden en bij een staking ten gunste van ter dood veroordeelde mijnwerkers. De procureur-fiscaal, prof. Langemeiier. zeide dat verdachte had moeten beseffen, welk een invloed hij reeds door zijn repu tatie als goed Katholiek en als iemand uit de hoogste standen moest uitoefenen op het minder ontwikkelde deel van het Lim- burgsche volk. Verdachte heeft in de N S B een zeer hooge plaats ingenomen Zijn schuld is slechts iets geringer dan die van Mussert. Door zijn gemoedelijkheid, ge matigdheid en gezond verstand steekt ver dachte gunstig af bij de meeste andere leidende persoonlijkheden in de N.S.B., maar hij heeft zich door in politieke harts tocht bedreven daden gecompromitteerd als maar weinig anderen De procureur-fis caal zeide tot geen andere conclusie te kunnen komen dan tot de doodstraf. Captain Jimmy Roose. Op onzen tocht over het circusterrein staan wij onverwachts voor een rood ge schilderden wagen, waarop met groote let ters geschreven staat Captain Jimmy, Roose. Deze Belg is van beroep leeuwen temmer. Een stevige gedrongen kerel 6taat voor ons; het echte lype van een bokser. Hij is echter nogal terughoudend en niet mededeelzaam. Doch tenslotte komen we dan toch te weten, dat hij reeds veertig jaar „in het vak zit", (Hij is nu 52 jaar.) .Leeuwen temmen is een kwestie van geen angst hebben", aldus Jimmy. „Je moet nooit laten merken dat je „flauwer" bent dan de beesten zelf. Overwicht i< het heele geheim". Dat we niet zoo verkeerd gekeken hebben toen wc hem voor een bokserstype aanzagen, blijkt uit het feit, dat hij in zijn vrijen tijd bokst. Hij is tij dens de beide wereldoorlogen in dienst geweest. De laatste oorlog werd hij reeds vroeg krijgsgevangen gemaakt, doch hij wist te ontsnappen en nam weer dienst bij de Witte Brigade. Hij werd echter andermaaf gevangen genomerT"en toen ter dood ver oordeeld. Doch Jimmy, die zich jarenlang ongestraft door een leeuw laat kussen de z.g. doodelijke kus laat zich door de Duitschers niet afmaken. Hij vlucht en vlak daarop wordt België bevriid. Jim kan zich weer aan zijn beroep wijden en laat de bezoekers van het circus weer tien minuten griezelen. Hoogeschool cn paardeudressuur We ontmoeten daarop onzen stadgenoot, den heer H. J. Lijsen, den bekenden hoogeschoolrijder en paardendresseur. En waar zal het gesprek anders over gaan dan over paarden. „Ach, al dat gepraat over de trouw van een paard is maar onzin. Bij een paard gaat ook de liefde door den maag. Een paard is dom. Het Ls te vergelijken met een achterlijk klein kind." Dit als ant woord op onze vraag of de beesten aan' hun meester hechten. „Doch al is het paard dom. door geregelde oefening en met geduld kan men ze wel het. noodige bijbrengen Hetgeen allereerst bijgebracht wordt, is de stap, draf en galop. Zit dit er goed in, dan kan men overgaan tot de passen met een onnatuurlijk karakter: de zoogenaamde stellinggang, gangen waarin het paard zich zijwaarts beweegt en kijkt naar de richting waarin het zich beweegt. Men kan dus nooit spreken van dansende paarden, of zich op de muziek voortbe wegende paarden, aangezien de muziek wordt aangepast aan de bewegingen van het paard. „Heeft if nog een speciaal doel. om met dit circus mee tc trekken, of doet u het enkel uit liefhebberij?" „Ja. ook met een speciaal doel; ik doe indrukken op voor een nieuw boek. Zooals u wel weet, heb ik al meer circus'ooeken geschreven, doch men is nooit uitgestu deerd en beleeft altijd weer iets nieuws. Een aardig voorbeeld van het feit wat men met liefde voor een beest gedaan kan krijgen, is het volgende geval dat Ik in Leiden beleefd heb. Wij hebben hier bij het circus een wild zwijn. Nu sta ik op bijzonder goeden voet met dit dier; ik kan gewoon mijn vinger in den bek steken zonder dat het bijt. Nu was het in Leiden tijdens een voorstelling uitgebroken uit het hok, waarin het zat en kwam tijdens het leeuwennummer de tent binnen. Onmiddellijk gingen vier mannen met touwen gewapend er op uit om het te vangen. Evenwel zonder resul taat, Ik heb ze toen weggestuurd en ben er zelf naar toe gegaan. Ik heb het var kentje bij zijn naam geroepen, waarop het naar mij toekwam. Al strelende en pra tend heb ik het toen mee gekregen en weer in het hok teruggebracht. „Ja. u was blijkbaar de geschikte man .om dat varkentje te wassehen!"

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5