Loncfenaren annexeeren Patriciërshuizen in West-End De Radio geeft vanavond; Kort en Bondig Wijzigingen in Indië's economisch bestel „De uitwerking der atoombommen wordt overdreven meent Nederlandsch Officier Squatters-invasie Koudt kabinet bezig HEN aantal luxueuse Londenschc flat gebouwen. die tydens den oorlog door het ministerie van Arbeid waren gevor derd en daarna voor verschillende doel einden werden gebruikt, zijn afgeloopen Zondag door een menigte van 1500 Lon- denaren ..bezet waarna een aantal gezin nen zich er vestigden. Deze ..vrijbuiterij in huizen" is in En geland sinds cenigen lyd een meer en meer in zwang gerakende methode die de gezinnen, welke woonruimte te kort ko men. bezigen om zich „levensruimte" te verschaffen. Het begon enkele maanden geleden, toen gedemobiliseerde militairen de traagwerkendc officieele huisvestings- bureaux, die de toewijzing \an huizen steeds maar uitstelden. Imks lieten liggen en op hun eigen houtje woongelegenheid gingen zoeken, die zy binnen zeer korten «ijd in ruime mate vonden. Zy maakten zich namelijk meester van onbewoonde militaire barakkken. die juist netjes schoon gemaakt en opgekalefaterd waren om Poolsche soldaten uit Italië te ont vangen. De Polen grepen er naast en de Eng«lsche gedemobiliseerde huisvaders in stalleerden hunne gezinnen ir. de barak ken. waar zij ruim en prettig konden Engelsche publiek juichte niet „„er om de intrede in de conservatieve Engelsche maatschappij van de „Frissche Anarchie" dan wel om de radicale wijze waarop de traagheid en besluiteloosheid van de officieele bureaux aan de kaak werd gesteld. En aangezien het Engelsche publiek juichte waagden de autoriteiten het vet. russchenbeide te komen en de barakken te ontruimen. De annexatie der oud-militairen bleef een feit en de Pool- 6che soldaten werden elders onderge bracht. Deze invasie heeft aanstekelijk gewerkt op -alrijke Londensche gezinnen, die op een of ander bekrompen kamertje naar ruimer woongelegenheid zaten te snakken. Zij kwamen op hun Zondagsehe wandeling door straten als de eerbiedwaardige en chique wijken Kensington. Marylebone en Moray Lodge, en zij zagen daar de groote. hooge huizen van Duchess Die-en-die en Lord Zus- en zoo, waarin luxueuse flats waren gevestigd geweest voordat zij door de overheid gevorderd waren. Die enorme huizenblokken stonden leeg zijn waren „uitgewoond" door vluchtelingen uit Gi braltar en Amerikaansche soldaten, en moesten grondig worden gerestaureerd, alvorens zij door hot Ministerie van Ar beid weer aan hunne oorspronkelijke eigenaren konden worden teruggegeven. .Teruggeven? Om er weer flats en pieds-a-terre in te vestigen, die driekw van het jaar leegstaan?" zoo zeiden de Zondagsehe wandelaren met het eene ka mertje tegen elkaar „Niets daarvan! Daar zullen wij een stokje voor steken!" En zij togen naar een der vele bureaux, die geacht worden zich in te spannen om menschen zonder woning aan een onder komen te helpen Het bleek echter na langen tijd, dat die bureaux zich niet in spanden en toen het feit van de barakken invasie zich voordeed, was de kogel spoe dig door de kerk. Er werden stille plannen gesmeed en deze plannen kwamen op den regenachtigen Zondag van 8 September tot uitvoering. „De invasie". Een legertje van 1500 pers schillende wijken van Londen kwamen' in de buurt van Kensington Square bijeen en trokken in twee gelederen naar de deftige buurt met de leege huizen. Daar forceerden zij de deuren en er volgde een formeele bezetting, die ongeveer twee honderd gezinnen de gelegenheid ver schafte zich „te vestigen". Wagens met huisraad verschenen voor de zware ge beeldhouwde deuren en spoedig waren de flatgebouwen geheel en al bewoond. Men sloeg binnenskamers aan het timmeren en verven, poetsen en behangen en binnen enkele uren konden een paar honderd buisvaders hun naamkaartje bevestigen 1 op de aristocratische deurstijlep in Ken- sington. Marylebone en Portland Square, 1 West-End. In de Engelsche bladen werd deze niet- illedaagsche annexatie van woonruimte net groote koppen vermeld en de ver huizers kregen den naam van „squatters", waarmede zij voortaan in de geschiedenis van het koninkrijk zullen worden aange duid. De patriciërswoningen die thans door kantoorklerken, arbeiders en win kelbedienden worden bewoond, behoorden aan de Upper Ten. zooals de Hertogin van Bedford en Lord Uche6ter, die van plan waren geweest de enorme gebouwen te ■erhuren voor prijzen rond f 400 per week. Het Engelsche kabinet is na deze ver- sassende gang van zaken in allerijl bijeen gekomen om den toestand onder het oog te zien en te overleggen, op welke 'wijze een oplossing voor deze delicate aange legenheid kan worden bereikt. De politie is nog niet opgetreden, of schoon Scotland Yard wel een oogje in i houdt voor geval de „squatters"- activiteit tot een epidemie zou uitgroeien. De leider van de „squatters" verklaarde tegenover een verslaggever van United Press: „Wij blijven in deze huizen onge acht de besluiten van de autoriteiten. Wij tarten leger, vloot en luchtmacht om ons te verdrijven!" Dat is mannentaal en het ziet er naar uit dat de Engelsche regeering er niet toe zal overgaan, „leger, vloot en luchtmacht" te gebruiken om de patriciërs huizen schoon te vegen. Zij zal waarschijn lijk het schoonvegen over laten aan de gelukkige huismoeders, die eindelijk weer eens voldoende ruimte hebben om bezem en stoffer te roeren op de uitgebreide, krachtdadige wijze die zij van kindsbeen af zijn gewend geweest. Beleg? Mocht dit niet het geval zijn en zou de regeering besluiten de squatters te ver jagen, dan zal er in West-End „herrie" komen. De squatters bereiden zich name lijk op een beleg voor en hebben levens- middelenvoorraden aangelegd met behulp van vrienden in East-End. Zij hebben de deuren van hun nieuwe woningen van sterke sloten en grendels voorzien en er worden op bepaalde punten wachtposten uitgezet die tegen eventueele overvallen moeten waken. Deze squatters zijn blijkbaar echte ko lonisten. al is het dan in eigen land. „Met de geweren aan den voet" in dit geval waarschijnlijk geen échte! verrichten zij de werkzaamheden die noodig zijn om hun nieuwe tehuis op orde te krijgen, terwijl ieder oogenblik een inval van het overheidsapparaat kan worden verwacht. Wat het einde van dit alles zal zijn, valt moeilijk te voorspellen misschien is het gevolg dat de officieele huisvestingsbu reaux wat sneller gaan werken en reso luter actie gaan vertoonen. Wanneer dan alles zonder slachtoffers afloopt, is het doel bereikt want daar was het ten slotte om begonnen Rechter plaatsvervanger Tot rechter-plaatsvervanger in de arron dissementsrechtbank ie Haarlem is benoemd mr. L. Erades. voorzitter van de achtste ka mer van het Tribunaal voor' het arrondisse ment Haarlem HILVERSUM I. 301.5 M. 19 00. 20 00 en 22 00 uur Nieuws. 17.15 Gra- mofoon. 17.45 Rhapsoda-sextet. 18 30 Ned Strijdkrachten. 19.15 Gramofoon 19.25 Dr Scholten ..De vaart der volken" 19.45 Regee- ringsvoorlichtingsdienst. 20.08 Studio-ster- tocht NCRV (Friesland). 21.45 Gramofoon (Arthur Rubinstein). 22 30 Gramofoon. 22.45 Avondoverdenklng 23.00 Beethoven-cyclus 23.25 Gramofoon (Jos. Haydn). HILVERSUM II. 415.5 M. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 18.15 Mqtro- pole-orkest. 18.15 Sportpi aatje. 19.00 ..De stetn van de viool". 19.15 Prof. N. A. Donkersloot. 19.30 „Een stief boerenkwartiertje". 20.05 Om- roep-orkest. 21.00 Actualiteiten. 21.10 Concert. 22.40 Hoorspelletje KNAC. 21 45 Dansmuziek. 22.13 Mr. K Jansma over het congres te Cambridge. 22.30 Les gars de Paris. 23 15 Aan sluiting Holland-club" te Amsterdam. De „Squatters" doen hun intrede in het veroverde domein, in dit geval Ken- singtonstreet 59, waar de Hertogin van Bedford weleer een luxueus ingerichte flatwoning bezat. Op deze wijze kwam en tweehonderd gezinnen aan een rui me woongelegenheid. Twee vroolijkc jongedames doen mee aan de invasie en lullen voortaan op haar adreskaartje kunnen rermelden: West-Endiets wat zij nooit ge droomd hebben. In de eerste plaats grondstoffenland HOEWEL het moeilijk is op het oogen blik een economisch bestek van Indone sië uit te zetten, kan wèl worden vastgesteld dat zijn economische structuur in de toe komst een andere zal zijn dan die van vóór den oorlog. Dit is niet alleen een gevolg van oorlog en bezetting. Reeds in de periode 1920—1940 vertoonde Indië dui delijke verschuivingen, en diq zullen voor een deel na den oorlog verder gaan. Dit is het onderwerp van een beschou wing over de economische ontwikkeling van Ncderlandsch Indië, welke prof. dr. E. de Vries, hoogleeraar aan de landbouw kundige faculteit van de Hoogeschool in Batavia, levert in een overzicht van de Amsterdamsche Bank. Ncderlandsch Indië is in de eerste plaats een grondstoffenland, zoo betoogt de Ba- taviasche hoogleeraar. Zijn mijnbouw biedt ongetwijfeld nog ruime perspectieven. Ook de boschbouw en de houtverwerkings industrieën in de Buitengewesten hebben, mits op de juiste wijze aangevat, groote ontwikkelingsmogelijkheden. Hout is over al een schaarsch. duur artikel en de vele industrieelc toepassingen ervan nemen hand over hand toe. Boschbouwproducten komen dus uit een stadium van primitieve winning in de phase van industrieel groot bedrijf. De exportlandbouw is na 1930 bekneld geraakt in de autarkische stroomingen en het is de vraag of Indië, zelfs wanneer het wereld-handelsverkcer eerlang weer ge heel normaal wordt, zijn markten voor suiker, copra, vetten, oliën, koffie en tabak zal terugwinnen. En zelfs als het daarin slaagt, dan zijn er vele synthetische pro ducten, die den afzet bemoeilijken. Natuur rubber wordt ernstig beconcurreerd door synthetische rubber; nieuwe geneesmidde len nemen de plaats in van kinine, glaswol verdringt kapok, kunsthars de natuurhars. D DT het derrispoeder. Alleen genot middelen en voedingsgewassen loopen dit gevaar veel minder. Moderner organisatie. De tropische landbouw zal moeten stre ven naar een beter en goedkooper produc t Volgens prof De Vries kan dit bereikt De kapitein ter zee G. B. Salm, souschef van den marinestaf, die met majoor dr. Bruinink als vertegenwoordiger van ons land aanwezig is geweest bij de beide atoombomproeven bij Bikini, heeft ver klaard dat de bom een bijzonder machtig en gevaarlijk wapen is, doch ze bezit niet die onbeperkte vcrwoestingskracht, welke eraan is toegeschreven. Er zijn veel fan tasieën over verschenen, zulks naar aan leiding van de uitwerking der bommen op Japansche steden. Men bedenke echter, dat steden als Hirosjima voor een groot deel bestaan uit hout en papier, zoodat daar een enorme vuurzee kon ontstaan De eerste bom, welke bij de proeven te Bikini geworpen werd, kan beschouwd worden als een verbeterde uitgaaf van die, welke te Hirosjima gebruikt werd. Deze bom heeft gedaan, wat ervan ver wacht werd. De tweede bom bij Bikini is drie weken later onder water tot ontplof fing gebracht. Er was zoodanige radio activiteit in het water achtergebleven, dat de eerste dagen de lagune niet te be reiken was. Bij de ontploffing van de eerste bom was geen enkel schip van de ter plaatse verankerde proefvloot ge zonken Eerst den volgenden dag is een der schepen ten onder gegaan. Bij de. tweede proefneming zijn twee schepen en wat „klein grut" gezonken. Ontstellend gevaarlijk achtte hij de bommen niet Ze dienen van zeer groote hoogte geworpen te worden, opdai het vliegtuig zelf veilig :s. Het gevaarlijkst achtte kapitein Salm de bommen voor de bevolking. Op een af stand van 500 meter- der ontploffing was aan de schepen geen pantser beschadigd. Uit de beschikbare gegevens was be cijferd, dat een atoombom een millioen <ost. Een kruiser is duurder Wanneer deze bommen in den zee oorlog toepassing zouden vinden zullen de schepen verder uiteen moeten gaan varen. Bij geconcentreerde activiteit der vloot wordt het gevaar uiteraard grooter. Wanneer Duitschland de beschikking zou hebben gehad over atoombommen, zouden de geallieerden bij hun landing in Nor- mandië er stellig veel schade van hebben kunnen ondervinden. Maar vermoedelijk zouden ze toch niet gebruikt zijn. omdat le wind landwaarts was en de Duitschers en de Fransche bevolking de nadeelen daarvan ondervonden zouden hebben. worden door verdere bedrijfsconcentratie, dat wil zeggen door het vormen van grootere bedrijfs-eenheden. die een moder ne installatie in stand kunnen houden. Overeenkomstig de reeds aan den dag ge treden tendens moeten deze bedrijfseen- heden opgenomen worden in ondernemings complexen, die zich niet op één product toeleggen, maar zic'h door het vormen van nieuwe cultures, steeds aan de wisselende behoeften van de wereldmarkt aanpassen. Bevordering van de nijverheid op het dichtst bevolkte eiland van den archipel, Java, is een van de dringende vraagstuk ken De verbrokkeling van den archipel in eilanden is echter uitermate ongunstig voor den groei eener nijverheid. In een land, dat zóó open ligt voor den invoer uit groote wereldhavens, is deze import aak goedkooper dan binnenlandsch ver- Niettemin groeit de nijverheid op Java gestadig, een bewijs voor de behoefte aan bestaansmiddelen voor de steeds toene mende bevolking. Een „arbeidsintensieve" industrie is voor dit gebied de aantrekke lijkste Dwars door de technische aspecten loopt echter de economische en sociale lijn. De groote moeilijkheid zal zijn de commer- cieele en wetenschappelijke eisdhen te ver eenigen met de_sociale wenschelijkheid om de groote landJ en mijn bouwbedrijven zoo veel mogelijk te assimileeren aan de In dische samenleving als geheel. Iri deze dualistische maatschappij met haar groote sociale spanningen moet de samenwerking tusschen regeering en be drijfsleven inniger zijn dan in landen met een andere en evenwichtiger economische structuur. Vele export-producten kunnen het niet of nauwelijks stellen zonder in ternationale goederen-overeenkomsten, waarin rcgocring en bedrijfsleven elkaar moeten vinden De zich ontwikkelende nijverheid heeft behoc-fle aan een centrale vestigingspoli- tiek. Het economische leven van Indië is, nog sterker dan dat van andere gebieden, verweven met algemeene politieke en maatschappelijke vraagstukken. De eerste belangen zijn dan ook rechtszekerheid en een vertrouwen tusschen regeering, onder danen en bedrijfsleven. Gouden fietsen-jubileum Deze maand hei-denkt de N.V. Groninger Ritwielfabrlek A. Fongers haar gouden ju bileum. Zoowel de oprichting van de ven nootschap. als haar 50-jarig bestaan en haar voorgeschiedenis zijn ten nauwste verbon den aan de namen van de beide oprichters, A. en T. Fongers. In 1884 zag A. Fongers welke mogelijkheden de fiets bood en in zijn smederij aan het Nieuwe Kerkhof te Groningen begon hij met den bouw van rijwielen, aanvankelijk nog de hooge modellen. Tien Jaar later werd de eerste fietsenfabriek gesticht en sindsdien heeft het bedrijf zich gestadig uitgebreid, overeenkomstig de steeds toenemende betee- kenis van het rijwiel. Deel van Bussums raa<l liep kwaad weg De wethoudersverkiezingen hebben in Bus- sum een ongewoon verloop gehad. De K.V.P. welke 8 raadszetels van de 23 bezet en de p. v. d. A., die zes zetels heeft, hadden on derling uitgemaakt, leder twee wethouders zetels te .bezetten. Zij waren van de gedachte uitgegaan, dat de Protestantsch-Christelijke groepen in het college van B. en W. verte genwoordigt! zijn In den persoon van den burgemeester. Na een debat, waarbij een voorste', van de Protestantsch-Christelijke groepen en de P. v. d. V„ het aantal wethou ders van vier op drie te brengen, werd ver worpen. protesteerden de Protestantsch- Christelijke groepen tegen den gang van za ken Zij wenschten niet deel te nemen aan de wethoudersvet'kiezing en verlieten de raadszaal. De fractie van de P. v. d. V. wenschte evenmin deel te nemen aan „deze dictatuur van twee partijen" en verliet even eens de raadszaal. De overige raadsleden be noemden hierop de heeren J. P. J. Haakman (K.V.P.), G. A. Schmidt (K.V.P), L. Bouw man (P. v. d. A.) en J. A. J. Terlinge (P. v. d. A.) tot wethouders. BINNENLAND. Sinds eenige dagen ls de experimenteele uitzending van de sta tions P. L. S. en P. L. C. Jn Batavia weer hoor baar in Nederland. De zenders beginnen hun uitzending in het Neder lnndsch om 17 uur Ne- derlandschen tijd en blijven een half uur In de lucht. Ontvangstre sultaten kunnen worden gezonden aan de omroep leiding Batavia. Ko ningsplein West 5, of naar den luisterdienst van Radio-Nederland," Melkpad, Hilversum. Vijftien Jaar gele den, op 12 September 1931, werd te Leiden de vereenlging voor inter nationaal jeugdverkeer opgericht onder voorzit terschap van dr. J. E. baron dc Vos van Steen- wijk, thans Commissa ris der Koningin in Noordholland. Het doel der vereenlging, het be vorderen van een vriend schappelijk verkeer tus schen de Nederlandscne en buitenlandsche jeugd heeft deze organisatie met stijgend succes in Nederland gepropageerd Voor nieuwe gebou wen en woningen kan behangselpapier worden aangevraagd bij de bu reaux van den weder opbouw. Op ultnoodiging der Nederlandsche regeering zal een Itahaansche handelsdelegatie aan het eind van deze maand een bezoek aan Neder land brengen. M. S. uit Koog aan dc Zaan, een der beulen van het kamp Ommen die tallooze gevangenen mishandeld had, was door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam ter dood veroordeeld. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft hem 20 Jaar gevangenisstraf op gelegd. I)c Nederlandsche delegatie bij het Inter nationale Vredesbureau, dat te Genève is ge opend, bestaat uit de heeren: dr. C. C. J. de l'Espinasse. voorzitter der stichting Algemeene Nederlandsche Vredes- actle A.N.V.Ads. J. B. Th Hugenholtz, se cretaris der A.N.V.A. en M. Dörr president van de jongerenafdeeling der AN V.A. Uit een kast in het modemagazijn Hirsch te Amsterdam zijn 30.000 textielpunten- gestolen. De tuchtrechter heeft een kruidenier te Leeu warden 1 300 boete op gelegd en sluiting van zijn zaak voor een jaar gelast. De man verkocht boter, vet. rijst, kaas enz. zonder bon. ver- strekte onjuiste opga ven aan het distributie kantoor en beheerde zijn distributiebescheiden zoo slordig, dat groote tekorten waren ont- ilij 's-Gravenzande ls de 43-Jarige motorrij der C. F. uit Naaldwijk door een vrachtauto aangereden en gedood. Het inschepings verlof voor militairen der „7 December-divi- sie", dat Zondag 15 Sep tember eindigt, is ver lengd tot Maandag 16 September. Bi) het smokkelen van vee is de 20-jarige F. uit sluis door de Ne derlandsche douane dood geschoten. Haarlem en Omstreken. De vereenlging van vakscholen voor kappers zal Vrijdagavond 13 Sep tember een vakichool voor Haarlem openen ln bet gebouw Cultura in dc Jansstraat. Dc heer H. J. J. Slothouber te Haarlem weid door de Haarlem- sche Reehtban kbeëedigd als makelaar in Onroe- rehde goederen. Het. echtpaar Hage- man-FIoris hoopt op 30 September zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Zondag 22 Septem" her geeft de R -K. Man dolineclub. onder leiding van den heer Hakkert van Gaasbeek een con cert in het R.-K. Ver- eenigingsgebouw te Heemstede, met mede werking van het caba ret Van Meurs. Dc strijd om de wet houderszetels te Benne- liroek zal op Woensdag 18 September, 's avonds 8 uur behandeld wor den in een openbare vergadering van de Ka tholieke Volkspartij in het R.-K. Verenigings gebouw.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6