Sport in het Kort Haarlems DagMacS Zi De Indische gerepatrieerden Haarlem en omgeving zwaar belast Radio geeft Arthur van Schendel overleden NddODSOIH NdXdnda^iaddd Zaterdag 14 September 1946 Op den Repatrieeringsdicnst in Den Haag vernamen wij dat er thans in ons land 55.000 a 60.000 gerepatrieerden uit Indië zijn aangekomen. Er zijn er nog 10.000 a 15.000 te verwachten. Het to taal wordt dus een kleine 75.000. Het ovengroote deel van de gerepa trieerden gaat naar het. Westen des lands. Vooral den Haag en Haarlem met hun omgevingen zijn in verhouding met de andere deelen van het land zwaar belast. In Haarlem en omgeving werd het aantal gerepatrieerden op 20.000 a 25.000 geschat. Die overbelasting van het Westen des lands werd een nadeel geacht. Zoowel voor de bewoners van die gebieden als voor de gerepatrieerden. Er wordt dan ook naar gestreefd een deel naar ande re streken van het land over te brengen. In Friesland is de Repatrieerings- dienst er toe overgegaan om niet al leen woonruimte, maar ook de meubels die zich daarin bevonden, te vorderen ten behoeve van de gerepatrieerden. Het huisvestingsprobleem stelt den dienst voor schier onoplosbare moeilijk heden. In het algemeen beperkt, de Re- patrieeringsdienst zich tot de zorg voor de gerepatrieerden tot de deur van hun onderdak. Op de boot wordt vanwege den dienst dadelijk geïnformeerd of zij een adres kunnen opgeven waar zij vermoedelijk terecht kunnen. Meestal zijn het familieleden, vrienden of kennissen. De dienst in Nederland krijgt opgaaf van die adressen, contro leert de juistheid en stelt de gerepa trieerden in kennis van het resultaat. Nadat Vrijdagmiddag de internationale dahliatentoonstelling was geopend maakten de heeren M. A. Reinalda, burgemeester en D. J. AGeluk, wet houder, een rondwandeling onder lei ding van dr. A. J. Verhage (rechts) Mislukte overval op Postkantoor Een der daders had tevoren de politie gewaarschuwd Te Vriezenveen vervoegden zich 's avonds aan het postkantoor drie personen, waar van een in een Canadeesch uniform ge stoken was. Deze man wenschte. hoewel het kantoor reeds gesloten was, een pakje af te geven. Toen de kantoorhouder zich bereid verklaarde om te helpen, trok een der lieden plotseling een revolver en dwong den ambtenaar de kluis aan te wijzen. Dit geschiedde, maar de kluis was niet te openen, aangezien de sleïitel zich in het bezit bevond van een anderen ambte naar. die niet aanwezig was. Daarop dwon gen de overvallers den kantoorhouder hun een- werktuig te verschaffen om de kluis te forceeren. Men opende een der kasten, waarin hamers bewaard werden en het merkwaardige geval deed zich nu voor, dateenige politiemannen uit deze kast te voorschijn kwamen. Een der over vallers. die een dubbele rol speelde, had namelijk de politie vooraf een tip gegeven, derhalve waren twee politiemannen in de kast verborgen met de bedoeling de daders op heeterdaad te betrappen, terwijl boven dien nog twee politiemannen in een sme derij naast het postkantoor op post ston den Niettegenstaande deze voorzorgsmaat regelen is het twee der overvallers gelukt te vluchten. Toen zij de politiemannen za gen, gingen zij er ijlings vandoor. De politiemannen durfden niet te schieten, omdat zich tusschen hen en de overvallers de kantoorhouder en nog een juffrouw be vonden. De naam van een der schuldigen is evenwel bekend. Een der mannen werd gearresteerd. Deze arrestant was echter de persoon, die de politie inlichtingen gegeven had en die maar voor de aardigheid meedeed. Vaak-blijkt evenwel, dat de personen op wier gastvrijheid een beroep gedaan wordt, gemeend hebben, dat het slechts de bedoeling was om de gasten voor en kele weken te helpen. Dan komen na dien tijd de moeilijkheden, want dan is het vaak niet gemakkelijk om ergens anders huisvesting te vinden. Daarbij komt - zoo deelde men ons verder mede - dat herhaaldelijk blijkt, dat onder de gerepatrieerden ve len zijn, die ..totaal uit het lood gesla gen zijn" en 'zich zeer moeilijk kunnen aanpassen aan de tegenwoordige toe- standen in Nederland. Zij hebben on der de Japansche bezetting vreeselijke dingen meegemaakt, velen hebben in de gevangenkampen ontzettend gele den. Daarop kwamen zij naar Neder land en schenen blijkbaar te verwach ten. dat het hier nog was zooals vóór den oorlog. Het begon al op de boot. Hun klaoht is, dat zij niet ruim genoeg gehuisvest waren aan boord. In feite hebben zij wel gelijk, maar. om qen voorbeeld te nemen, de „Tegelberg", die normaal berekend is op 130 passa giers, moest 1600 gerepatrieerden mee nemen. Bij troepentransporten werden evenwel met ditzelfde schip 2000 man schappen overgevaren. Er zijn niet meer schepen beschikbaar en als men op de oude normale wijze het vervoer gere geld had. was er geen denken aan ge weest zooveel menschen in betrekkelijk korten tijd over te Brengen. De regee ring doet voor de gerepatrieerden wat mogelijk is, maar er moet met de om standigheden rekening gehouden wor den. Toen kwam voor de gerepatrieerden in ons land ook de teleurstelling van de huisvesting. Zij waren in Indië gewoon aan een ruime behuizing. Nu moeten zij zich behelpen met enkele kaimers, omdat wij, die zelf al worstelden met het woningvraagstuk, hun niet meer kunnen aanbieden. Daarbij komt nog dat vele gerepa trieerden hun dagen in ledigheid door brengen. Er zou - zoo werd ons gezegd - veel voor te zeggen zijn als er maat regelen genomen werden om te berei ken dat althans een deel van de gere-. patrieerden in het arbeidsproces wer den opgenomen. Voor velen is er im mers voorloopig geen kans om naar In dië terug te gaan. Het is de bedoeling dat de financieele steun van regeerings- wege na 6 maanden wordt stopgezet, zoodat ook dat feit voor velen een prik kel moet ziin om zichzelf meer inkom sten te verzekeren. Bovendien zal het wel noodig zijn om als de tijd komt dat velen den weg naar Indië terug kunnen gaan, er een instantie komt die zich daar in het bijzonder mee bezig houdt. Op dit oogenblik gaan er al naar Indië terug, maar dit aantal is nog zeer klein. N.V.Y. en E.V.C Overeenstemming over fusievoor waarden In een bijeenkomst van vertegenwoordigers van N. V. V. en E. V. C. Is volledige over eenstemming verkregen over de voorwaar den, waarop de fusie tusschen N. V. V. E. V. C. tot stand kan worden gebrael Overeengekomen werd. het fusierapport thans ter definitieve goedkeuring aan de or ganisatie-instanties van N. V. V. en E'. V. C. voor te leggen. Na bekrachtiging van dit fu sierapport zullen de besprekingen over sa mensmelting van de afzonderlijke bonden van N. V V. en E. V. C. beginnen. Daarna zal een, gemeenschappelijk N. V. V.—E. V. C.- fusiecongres gehouden worden, teneinde de nieuwe centrale, het Algemeen Nederlandsch Verbond van Bedrijfsbonden, te stichten. ZATERDAG HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00, 20.00 en 22.00 nieuws. 15.15, 16.45, 17.00 Reportage van de motorkampioenschappen te Assen. 17.15 Jonge kunstenaars stellen zich voor. 17.45 De vliegende Hollander. 18.00 en 19.15 Orkest Jaap Meijer. 18.15 Paul de Waart. 18.30 Ned. Strijdkrachten. 19.45 Depar tementale uitzending. 20.08 Pater Henri de Greeve. 20.30 Gramofoon (Rich. Tauber) 20.- Avonturen Pa Pinkelman. 21.00 Bavo-koor o.l.v. dr. Kat 22.45 Klaas van Beek met orkest. 23.15 ,.Slot-accoord", gramofoon. HILVERSUM II, 415.5 M. 18.00, 20.00 en 23.00 uur nieuws. 17.30 Film- praatje. 18.15 Kinderkoor. 18.45 Scholendiensi Inst. v. Arb. ontw. 19.00 Cooncert Max Rodri guez, cello en Felix de Nobel, piano. 19.30 VPRO Ds. Aris. 20.05 ,,De kleine boer na d< bevrijding". 20 15 „En nuOké". 21.30 Bin nenlandsch overzicht. 21.45 Boyd Bachman er orkest. 22.15 Brieven .voor iedereen afzen der Wim lbo. 22.45 Sweetness and Rhythm 23.15 Oude en nieuwe schlagers. ZONDAG 15 SEPTEMBER. Hilversum I. 301.5 M.: 8.00, 9,30, 13.00, 19.30 en 22.00 Nieuws; 8.30 Protestantsche Studio- dienst; 10.15 Hoogmis; 1.30 Piano, viool en cello; 12 30 Vaudeville-orkest; 13.15 Gramo- foonmuziek; 14.00 Kamerkoor; 14.30 Scala-or kest te Milaan; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Kerk dienst Chr. Geref. Kerk; 19.00 Orgelmuziek; 20.15 Luisterspel; 21.15 Opera „Der Schau- spieldirektor"; 22.40 Pianomuziek; 22.45 Klaas van Beek. Hilversutn II 415.5 M.: 8.00, 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 Nieuws; 8.30 Gramofoonmuziek; 9.15 Omroepkoor; 10.00 Zondagshalfuur; 10.30 Pro testantsche Kerkdienst: 12 00 Walsmelodieën; 12.40 Bergen's mannenkoor; 13.15 Orkest Ma- lando; 14.30 Concert; 16.00 The Skymasters; 17.30 Avonturen van Oome Keesje; 18.15 Me- tropole-orkest; 19.00 Populaire potpourri var. radio-successen; 20.15 Oratorium-solistencon cert; 21.20 Luisterspel; 21.45 Orgel en zang; 22.15 Muzikaal luisterspel; 23.15 Orkest Joe Andy. AGENDA ZATERDAG 14 SEPTEMBER. Stadsschouwburg: Rosmersholm, 20 uur. Gem. Concertzaal: Dahlia-tentoonstelling. Bioscopen: Rembrandt: Liefdesserenade (a. 1.); Palace: Gestolen leven (18 j.); Luxor: De Koning der klaploopers (a.-1.). Deze drie; 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Kampioen op sokken (14 j.). 14.00, 16.30. 19,00 en 21.15 uur. City-Theater: Complot der 29 stappen (14 j.). 14.15, 16.30 19.00 en 21.15 uur. ZONDAG 15 SEPTEMBER. Zie Zaterdag. In zijn woning te Amsterdam is op 72- jarigen leeftijd, na een langdurig ziekbed, overleden de bekende Nederlandsche schrijver Arthur van Schendel. Arthur van Schendel werd op 5 Maart 1874 te Batavia geboren. Nadat hij de acte M.O. Engelsch had behaald werkte hij aan onderwijsinrichtingen in Engeland. Later was hij leeraar in Haarlem. Spoedig wijd de hij zich geheel aan de literatuur. Sinds 1921 woonde Van Schendel in Sestri Le- vante aan de Italiaansche Rivièra. Ieder jaar bezocht hij zijn vaderland. Ook tijdens den oorlog is Van Schendel in Italië ge bleven, waar hij tot 1944 rustig kon blij ven werken. In November van het vorige jaar is hij weer naar Amsterdam terugge keerd. Van SchendelV oeuvre neemt in de Nederlandsche letterkunde een geheel eigen plaats in, omdat het sterk verschilt van dat van zijn tijdgenooten uit de natu ralistische school. Zijn verhalen want Van Schendel was een verteller en geen romancier, al schreef hij romans zijn verhalen dan, ontleenen hun onderwerp niet aan het dagelijksche leven en de om ringende werkelijkheid. Dat geldt vooral in de tweede periode van zijn schrijver schap, na de Zwerververhalen, die zijn naam vestigden. Er spelen verschijningen in, die aan zijn fantasie ontsproten, ze zijn personificaties van een elementair verlangen naar schoon heid. liefde en wijsheid, dat zijn heele schrijversloopbaan heeft gekenmerkt Na „Dragon" zijn debuut in 1896, een middeleeuwsch verhaal, en een klein werkje „De 6choone jacht", volgen „een Zwerver verliefd" en de andere „zwerver"- boeken. Daarna steeg Van Schendel's werk steeds verder in een ijle, geidealiseerde wereld, waarin de gestalten blank en on werkelijk schenen te zijn. ..Rose angelique" is een over-verfijnde droom. „Blanke gestalten" en „Pandora" vertoonen hetzelfde karakter Maar in 1.930 verschijnt een geheel nieu we, onverwachte Van Schendel. „Het fre gatschip Johanna Maria" is helder en grijpbaar. Een kloek en kernachtig werk is dit, vervuld van het zilt der zeeën en alles anders dan irreëel. Zijn boek is niet alleen klaar en stoer, maar deskundig tot in finesses. Het kan den toets der deskun digheid doorstaan en is een van de indruk wekkendste voorbeelden van de uiterste conscientieusheid, waarmee Van Schendel werkte. Er volgen dan verscheidene verhalen in denzelfden trant, waarin de Hollandsche atmosfeer leeft: „Jan Compagnie", „De Waterman", „Een eiland in de Zuidzee" Op den duur werd het beeld van den veranderden Van Schendel duidelijker. Wel vertoefde hij opnieuw buiten de grenzen van de werkelijkheid zooais in „De fat, de nymph en de nuf", maar zijn vertoef op dit plan was geen ijle droom meer, maar had eer het karakter van een sprookje, een parabel, vervuld van den glimlachenden humor van den ouderdom. Weinig schrijvers hebben zoo veel en zoo regelmatig gepubliceerd als Van Schendel. Zijn bibliografie is zeker een der indruk wekkendste van onze literatuur en ner gens is een werk aan te wijzen dat het kenmerk van haast of oppervlakkigheid draagt. Al zijn werk is gaaf en evenwich tig en typisch Hollandsch Want het schijnt dat zijn verblijf in het buitenland zijn gevoel voor de schoonheid en den eigen aard van ons land verdiepte en ver scherpte. Wat wel, wat niet exporteeren De meening van hei publiek Midden Augustus vroeg het NederlandscK Instituut voor de Publieke Opinie aan mannen en vrouwen uit alle lagen der be volking: „Om voedsel, grondstoffen, auto's enz. in het buitenland te kunnen koo- pen moet Nederland zoo veel mogelijk exporteeren, dus aan andere landen verkoopen. Daardoor houden wij weinig van onze Nederlandsche producten voor ons eigen gebruik over. Welke arti kelen vindt u, dat wij best kunnen missen voor uitvoer naar het buiten land en welke moeten wij in Neder land beslist eerst zelf voldoende krij gen?" En het antwoord: Textiel, fietsbanden, schoenen en huishoudelijke artikelen zijn onmisbaar. Daar moeten wij eerst zelC voldoende van krijgen, zegt resp 92'/», 86%. 84°/o en 74°/» van het publiek Bloembollen, gloeilampen, stofzuigers en radio's kunnen gerust geëxporteerd worden, Dat is n.I, de meening van 98"/» (bloembollen), 63% (gloeilampen). 61%i (stofzuigers) en 57"/» (radio's) van het heele publiek. Over strijkijzers zijn de ipeeningen ver deeld. Van de mannen vindt slechts 30'/», van de vrouwen echter 40"/» ze onmisbaar, maar de percentages, die ze wel voor ex port willen bestemmen zijn ongeveer evert groot. Behalve de sexe heeft ook de welstand der ondervraagden eenigen invloed op het oordeel. Radio's b.v vindt 24% der beter ge situeerden. maar 29% der arbeiders on misbaar Stofzuigers wil 32% der beter gesitueerden eerst aan eigen land ten. goede laten komen, maar van de minder gesitueerden is er maar 23'/# die bezwaar tegen uitvoer naar 'het buitenland heeft. Hieronder tenslotte er. staatje waar de meeningen over tien artikelen in pro centen zijn weergegeven: Onmisbaar Exporteeren Geen. zegt: meent- meening: Textiel 92% 1% 7%)' Fietsbanden 86% 5% 9%) Schoenen 84% 2% (14%) Huish. art. 74% 11% (15%) Meubilair 68% 15% (17%) Strijkijzers 36% 44% (20°/®) Radio's 27% 57% (16%) Stofzuigers 26% 61% (13%) Gloeilampen 23% 63% (14%) Bloembollen 1% 98% 1%) Verraadzaak die het leven kostte aan Hanny Schaft Maandag om 10 uur zal voor het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam te recht staan de Velsensche W. N. van der Meyden, aan wie vier feiten ten laste zijn gelegd: verraad van den distributie ambtenaar J. van Leeuwen, van de be kende ondergrondsche strijdster Hanny Schaft, van notaris W. Boerlage en van den verzetsman P. Kelder. Accoord met Amerikaansche filmexporteurs Uit New York is bericht ontvangen dat de leden van de Motion Picture Ex port Association het ontwerp-accoordi met den Nederlandschen Bioscoopbond hebben geaccepteerd. De M.P.E.A, zal zich aanmelden voor het lidmaatschap van den Nederlandschen Bioscoopbond. Zij is voornemens gedurende 1947 een honderdtal films in Nederland te distri- bueeren. Maandag a.s. zullen de leden van den Nederlandschen Bioscoopbond over het accoord beslissen. Kano-wedstrij'den op het Spaarne Zondag worden op het Noorder-Spaarnfl kanowedstrijden gehouden, waaraan alia kampioenen van Nederland deelnemen Da Haarlemmers mej. A. de Waal Mnlefijt', W. F. v. d. Kroft, A. J. A Bosse en Tl. Kuperui komen uit, waardoor de strijd bijzonder spannend belooft te worden. De wedstrijden beginhen om 11" uur en worden gehouden tusschen de Zaanenstraat en Paul Kruger- kade De K.v. Trekvogels en de Haarlemsche Kanovereeniging hebben de organisatie op zich genomen. SCHERM KAM PIOEN SCHAPPEN VOOR DE POLITIE. Bij de nationale sehermkam- pioenschappen voor de politie, welke te Lei den zijn gehouden eindigden in de tweede afdeeiing Guiran (Den Bosch). Inspecteur Endlich (Haarlem) en Vermeer (Leiden) geliik met zes gewonnen partijen van de acht. Een verschil van slechts één treffer bracht het kampioenschap aan Guiran; tweede weid Endllch. Beiden promoveeren naar de eersta afdeeiing. DAM WEDSTRIJD HA ARLEM—HEEMSTEE DE. De tweede ontmoeting tusschen dam mers uit Haarlem en Heemstede hebben de Haarlemmers met 128 gewonnen, waardoor de eindstand 23—17 voor Haarlem Is gewor den. KAMPIOENSCHAP VAN KENNEMERLANO DAMMEN. Aan den eindstrijd om 't dam kampioenschap van Kennemeriand eerste klas, welke Maandag in het clublokaal van „Het Noorden" begint, nemen deel P. Hol- lenberg, H. G Rump. G Bakker. J. Boer- koel, A. F. Leuffen, A. P Wassenaar. M. Herben, H. Wtllemse. H. Berk en W Dljkho". H. R. C. „EXCELSIOR" hield Donderdar- avond een klassement wedstrijd over 20 K.M. De uitslag luidt: 1 J. v. Maris 9 punten; 2 L. Kiekens 12 punten; 3 B. Schelle Jr. 21 punten.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5