Engelsche film over den slag om Arnhem komt binnenkort in roulatie Gunstige ontvangst V yftig jaar courantenpapier van Nederlandsche makelij V Haarlemsche herinnering aan de Walvischvaart Kort en Bondig De film Theirs is Hie Glory", waarin Gaumont British den hcroïschen strijd rond Arnhem in beeld heeft gebracht, is op een persvoorstelling te Londen guns.tig ontvangen. De voorstelling werd ook bij gewoond door vele oud-Arnhemstrijders, alsmede door Nederlandsche ex-onder- grondsrhe strijders. De film zal op verzoek van den Engel- schrn koning op 17 September, de ver jaardag van den slag om Arnhem, op Bal moral Castle worden vertoond. Op 18 Sep tember beleeft zij haar wereldpremière ii Arnhem. Londen en in Ottawa. Gaumont British heeft van dezen strijd een reconstructie, een levende reportage willen geven. Er werden geen acteurs of decors gebruikt; de mannen van Arnhem beleefden hun strijd opnieuw, thans voor de camera-lens. Dc film heeft vele oogen- blikken, waarin deze strijders diepe ont roering achterlaten, doch anderszijds heeft men niet zoover willen gaan, dat het in den strijd verwoeste beeld van Arnhem gereconstrueerd werd. Voor den Neder- lander is zulks jammer, omdat hij af en toe misschien het gevoel krijgt, dat deze strijd op de film ook even goed ergens anders gestreden zou kunnen zijn. De reportage gaat zoo ver. dat de Duit- sche tegenstander geheel in het filmbeeld is opgenomen; zoo noodig maakte men hierbij gebruik van Duitsche oorlogsfilms. In een enkel geval bezigt de film alleen het geluid om de aanwezigheid van Duit- schers te suggereeren: ..Bitte Herr Major". Afgescheiden van deze. om verschillen de redenen noodzakelijke compromissen en bij de enkele aarzelingen in het v houden aan een bepaalden opzet, vervaar digde Gaumont British een eerlijke, waar dige film. Beginnend met een beeld van het voor- oorlogsche Arnhem-aan-den-Beneden-Rijn, dat uit een schilderslijst naar voren komt, geeft de film vervolgens de voorbereidin gen voor de luchtlandingen; de laatste oefeningen en een vroege nachtrust in de militaire barakken deze scène zien we als slotmotief in de film terug, om er de vele leege kribben te toonen van hen die niet terugkeerden dan de start van de Gliders, de landingen en de Dakota's met de parachutisten. Het zet alles rustig en haast vreedzaam in om dan de hel te ont ketenen. die Arnhem in September 194' was. Van dag tot dag geeft de film het verloop van den steeds grimmiger en steeds wanhopiger wordenden strijd weer. Soms komt het beeld van Nederlanders In de film; bewoners, die de troepen op den landingsdag begroeten; een meisje, dat hun wat toewerpt; een ondergrondsche strijder, die inlichtingen brengt; Engel- schen. die met bewoners voedsel deelen in ren kelder, een verpleegster, die den Ne- derlandschen dokter vraagt „zal ik nog een spuitje geven?" en tenslotte de Neder landsche, die den achterblijvenden woor den van troost en opbeuring voorleest. De film toont dc blijdschap als nieuw parachutisten landen, de teleurstelling als zij in het vijandelijke gebied terecht komen en de toespraak van den gewonden kolo nel, die zijn overgebleven mannen in het verwoeste kerkgebouw toespreekt. Ook brengt ze de heldenfeiten in beeld, waar voor een drietal gedoode strijders posthuum het Victoria-Kruis kregen De beide oorlogscorrespondenten Alan Wood en Stanley Maxted. die den strijd meemaakten, worden herhaaldelijk in het filmbeeld opgenomen en daarbij wordt ge deeltelijk van hun reportages als commen taar gebruik gemaakt. Voor de overlevenden in hun barakken in Engeland terug zijn, is er de groote episode van den terugtocht in den nacht, over de donkere rivier, waarmee de film een stiggestief slot heeft. De jonge koning Feisal van Irak, thans elf jaar oud, bezocht bij zijn rondreis door Engeland de drukkerij, waar de bankbiljetten voor Irak worden ver vaardigd. Feisal is hier gekiekt terwijl hij zijn portret op de bankbiljetten critisch bestudeert. Koni n kl ij ke bel an gstel l i ng H.M. de Koningin cal aanwezig zijn bij de galapremière van dc film „Theirs is the Glory'', die op 17 Sep tember om 18,15 uur in het Luxor- theater te Arnhem zal worden gehouden. Er zal dan ookt een journaal worden vertoond van een plechtigheid op het Airborne kerk hof, die denzelfden dag plaats heeft. Dit journaal wordt eveneens ge maakt door de Gaumont British. Met een koerier worden de trom mels met de belichte film naar het vliegveld Deelen gebracht, waar twee Britsche legervliegtuigen ge reed staan om ze naar het vliegveld Twente te brengen. Vandaar gaan ze met het lijnvliegtuig naar Lon den In de studio van Shepherds Bush zal dan in ijltempo worden gewerkt om de copieën tijdig naar Arnhem te kunnen terug zenden. De werkzaamheden aan dc groote verkeersbrug over den IJssel bij Zwolle zijn reeds zoover gevorderd dat de rij-baan geplaatst kan worden. Ook aan den overspanningsboog wordt hard gewerkt. Groote drijvende bokken brengen de zware deelen op hun plaats. In December hoopt men zoover te zijn dat de stei gers, die de brug nu nog ondersteunen, verwijderd kunnen worden. Op 17 September 1896 begon van Gelder met de fabricage Op 17 September zal het vijftig jaar geleden zijn dat de papierfabriek van de N.V. Yereenigdc Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder en Zonen in ge bruik werd genomen. In September 1895 was met den bouw begonnen en op 17 September 1896 werd reeds het eerste courantenpapier vervaardigd, aanvankelijk op twee machines, welke papier van 205 en 290 cM. breedte le verden. Een bewijs voor den cnormen vooruitgang op dit gebied bewjjst wel de thans in gebruik zjjnde machine met een meer dan honderd meter lange papierbaan, welke per minuut drie honderd meter courantenpapier van vjjf meter breedte produceert! De courant, aan het begin van de negen tiende eeuw meestal niet veel meer dan een dubbel folio vel papier, kriebelig be drukt met wat politiek en economisch nieuws en wat onopvallende advertenties, groeide in de negentiende eeuw, vooral na de opheffing in 1869 van het zegelrecht op de dagbladen, tot een factor in het dage- lijksch leven, welke men haast een be staansvoorwaarde voor den mensch kon noemen. Aan de papierfabricage werden andere eischen gesteld: snelheid en vooral onbeperkte hoeveelheid. In 1890 gelukte het op een van de pakpapiermachines in de fabriek te Wormer papier voor couran ten te vervaardigen Dit was nog het z.g. formaatpapier. Twee jaar later deed men opnieuw een belangrijke stap vooruit toen men in Wormer het eerste rotatiepapier produceerde. De afzet hiervan nam weldra zoodanig toe, dat de fabriek te Wormer, zelfs nadat het aantal machines was uit gebreid, niet aan de vraag kon voldoen. Bovendien had men met het water in Wormer moeilijkheden, waardoor het niet mogelijk was, helder wit papier te ver vaardigen. De heer P. Smidt van Gelder, onder wiens leiding de fabriek in Wormer stond, besloot daarom een nieuwe fabriek te stichten, uitsluitend voor de fabricage van courantenpapier. De keuze viel op een terrein te Velsen, dat uit een oogpunt van vervoer gunstig gelegen was en waar men ook over helder water kon beschikken. Gestadige groei. Het nieuwe bedrijf in Velsen groeide voortdurend, het aantal geproduceerde ar tikelen nam steeds toe en in 1901 werd een cellulosefabriek bijgebouwd, waardoor het niet meer noodig was. cellulose in te voeren. Deze nevenindustric maakte een groote houtopslagplaats noodzakelijk. Een electrisch smalspoortreintje zorgde voor het vervoer van het hout naar de fabriek. In 1911 werd de celluloseproductie be langrijk vergroot door de stichting van een tweede fabriek Hoewel dit product ook door de fabrieken in Apeldoorn en Wormer werd gebruikt, kon een overschot nog aan het buitenland worden verkocht. Het gebouwencomplex werd bovendien uitgebreid met een houtstoffabriek. In den eersten wereldoorlog is men er in geslaagd, de fabriek draaiende te houden, al leverde dat ook zeer groote moeilijk heden op. In 1918 fabriceerden de cellu- losefabrieken zelfs spiritus. De jongste wereldbrand heeft ernstiger gevolgen gehad, de houtaanvoer stagneer de weldra, zoodat men met oud papier en stroo moest probeeren, de papierfabricage gaande te houden. De machines bleven draaien tot Dollen Dinsdag, toen de direc te de waarschuwing ontving, dat de Duit- schers van plan waren, geheel Velsen- Noord met den grond gelijk te maken. In allerijl werden kostbare electromotorcn naar de fabriek in Wormer overgebracht, maar het was natuurlijk onmogelijk de reusachtige papiermachines ergens te ver stoppen. De fabriek bleef gespaard voor de sloopwoede der „Edelgermanen", die, hoewel zij in April 1945 de gebouwen be zetten. ook dc kostbare machines onaange roerd lieten. Zoo kon dus spoedig na de bevrijding het bedrijf weer op gang ge bracht worden en al heeft men ook hier nog te kampen met gebrek aan kolen en grondstoffen, de productie bedraagt reeds weer zèventig procent van die van vóór. den oorlog. Ruim 700 ton courantenpapier verlaat elke week de fabriek, dat zijn weg vindt naar de dagbladpersen in alle dee len des lands. Op den jubileumdag, 17 September, zal de directie des middags in gebouw Con cordia te Velsen recipieeren. Voor het personeel wordt Zaterdag 21 September een feestavond gegeven in een der groote fabriekshallen, .welke plaats biedt aan ongeveer tweeduizend personen. Voor de jeugd is er op 28 September in Concordia een jubileumfeest. ORGELBESPELING. Lr wordt een orgelbespeling gegeven ln de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dins dag 17 September 1946 's avonds van 7-^-B uur door George Robert. Het programma luidt: 1 Dorische Toccata, J. S. Bach; 2 Ricercare, H. Distier; 3 Variationen tlber den bassocon- tinuo des erslen Satzes der Kanlate: Wcinen. Klagen, Sorgen, Zagen, Angst und Not, sind des Christen Tranenbrot und des Cruel fixus der H moll - Messe von Sebastian Bach, Franz Liszt; 4 Fantaisie C maj., César Franck; 5 Pastorale, Ch. Toumemire: 6 Choral Varlé. (uit „Prélude, Adagio et Choral vane" sur le thème du „Veni Creator"), M. Duruflé. Meisje verried haar vader aan den S.D. De 21-jarige A. J. K. uit Zwolle heeft voor het Bijzondere Gerechtshof te Arn hem terechtgestaan, omdat zij op vele manieren verraad had gepleegd. Zij bracht haar vader bij den SD aan, omdat hij Jo den verborg. Voorts hielp zij de Land wacht en de Duitschers bij het opsporen van onderduikers en illegale werkers. De procureur-fiscaal noemde haar een „moffenmeid van het ergste allooi" en eischte 20 jaar gevangenisstraf. komen? Snellere pro motie, betere positie en B hoger Inkomen Dan stu B M deren bi) Resa I Opleiding B m voor erkende examens 4l W Vraagt ons prospectus B M Nederlandse Handels- B correspondentie. Frans, B B Duits. Engels. Spaans. B r Middenstandsdipl. B Bekende Schriftelijke C E Walvischvaart staat weer in het L-/ middelpunt, der belangstelling, aan gezien er op het oogenblik in Amster dam hard gewerkt wordt om een schip voor dat doel in gereedheid te brengen. Haarlemmers willen gaarne met den aan staanden tocht mee en mis schien nemen zit in de toe komst-herinne ringen uit het hooge noorden mee. welke voor de histo rie van belang zijn. In vroeger eeuwen heeft een Haarlem mer, die een reis naar de noordelijke IJs zee had ge maakt. zijn stad niet vergeten. Hij bood in 1595 een groot wal- visohikaakbeen a het Raadhuis een plaats heeft gevonden en bij de bezoekers bekend is. Het geschenk is van Jan Huijgen van Linschoten, Haarlemmer van geboorte, die vele zeereizen gemaakt heeft. Op jeugdigen leeftijd vertrok hij naar Lis sabon, om in dienst te treden van den aartsbisschop van Goa. In diens gezel schap bezocht hij vele malen Indië. In 1589 verliet hij Goa, om tot 1591 op te treden als agent van een handelsonder neming op de Azoren. Een jaar later vestigde van Linschoten zich in Enk huizen, waarna hij tot tweemaal toe meereisde op een schip, dat zonder succes een weg naar Indië zocht door de noordelijke IJszee. Bij die gelegen heid heeft hij een walvischkaak voor zijn geboortestad meegenomen. In 1597 werd hij Tresorier van Enkhuizen, waar hij 8 Februari 1611 op 47-jarigen leef tijd overleed. De walvischkaak in het Stadhuis is tevens een herinnering aan de werk zaamheden, welke eenige Haarlemmers in de zestiende en zeventiende eeuw hebben gehad in het hooge noorden. Nadat Ba- rendsz in 1596 de eilanden groep Spitsber gen had ont dekt, volgden er vele reizen naar die cmge ving. De Neder landers richt ten er traanko- kerijen op en bouwden er een soort dorp, dat Smeerenbung genaamd werd. Ook in latere jaren oefenden de Nederlan ders de wal vischvaart uit en wel in de zee tussehen Spitsbergen en Groenland. De vloot bestond wel eens uit tweehónderd schepen. Aan het einde van de achttiende eeuw verminderde de belangstelling bij onze landgenooten en later verschenen er in het algemeen Engelschen in het noorden. De gemeente Haarlem heeft het ge schenk op hoogen prijs gesteld en liet de kaak met zware kettingen aan een balk ophangen. Kacel van Mander maakte het volgende gedicht er bij, om te voorkomen, dat het nageslacht in het onzekere werd gelaten; J, A. Linschoten Cs. H; Patrae suae D.D. 1595. T' Walvis kaekbeen bij Oost Waijgat's gevonden Des Novae Zemblae eerst reis ghcdencken gheeft Linschoten een, daer eerst naer tos ghesonden, T" gheboorten siadt dit hier doen schenckc-n heeft. ■SSKIBJ De walvischkaak in het Haarlemsche Raadhuis, aangeboden door Jan Huijgen van Linschoten dat in de hal van BINNENLAND. Een pscudo-rccher- chcur ls in Utrecht, ge arresteerd wegens op lichting. Hij bood fami lieleden van gedetineer den bemiddeling aan ten behoeve van een spoedige vrijlating en nam daarvoor geld en goederen aan. Dc Koningin heeft aan dc K.L.M. gezag voerders A. van Oor schot en J. J. Abspoel wegens hun moedig ge drag in de Meidagen van 1940 het Vliegerkruis verleend. I)e cxpcditiekncclit van een Ainsterdam- schen groothandel in textiel is gearresteerd omdat hij 50.090 textiel punten had weggeno- Een inwoner van Deventer die meende «lat zijn vrouw hem be droog, heeft haar zoo mishandeld, dat zij over leed. De Zwolsche recht bank hoeft den man, die al 12 maal wegens mis handeling was veroor- dteld, 3 Jaar gevange nisstraf opgelegd. nün c i acht opc- landmUnen zijn spoeld op het strs Schcvenlngen. Op 7 October ncn de Nederlandsche Spoorwegen tussehen Zwolle en Nijmegen een uurdienst met oplegger bussen, welke 80 passa giers kunnen vervoeren. BU Ilhcncn moest een motor met zijspan plotseling uitwijken voor een kind. dat de straat overstak. De vrouw van den motorrijder werd uit hel zijspan geslin gerd en zoo ernstig ge wond, dat zij even later overleed, Zij, die voedselpak ketten aan landgenoo ten in Oostenrijk willen zenden, kunnen z.ien wenden tot het hoofdbe stuur van het Nederland sche Roode Kruis ln Den Haag. De minister van Fi nanciën heeft de Bank- raad geïnstalleerd, wel ke een advlseerende taak heeft bij het over leg tussehen den minis- de bankdirecties het en financieel regeeringsbe- leid. Vijftien Engelsche stedebouwkundigen bren gen -een bezoek aan ons land om de plannen voor den wederopbouw te bestudeeren. BUITENLAND. I)e Belgische minis ter van Economische Zaken heelt besloten aan leden der Jeugdbe weging voorlangsbons voor rijwielbanden uit te reiken. Haarlem en omgeving. Het echtpaar J. van Mclscn en A. van Mel- scn-.Niemann, Zuid-Brou wersstraat 24, hoopt 23 September a.s. den dag te herdenken waarop zij 55 jaar geleden in net huwelijk tiaden. i>e heer F. H. van Weerkom hoopt 19 Sep tember zijn zilveren ju bileum le vièren bij de Ned. Spoorwegen De a.s. Jubilaris ls oprich ter van de Excursie- en St.-Nleolaasvereenlging Haarlem", van het VIschcolleRe „Vriend schap zij ons doel", van de „ilei-denkings en Ont spanningsvereenlging ln nc-t Slnchthiilskwartier" en van de Haarlemsche Reis- en Onlspannlng- vereeniging „Ons Genoe gen". waarvan hij 10 Zr. llenzel, die werkzaam is geweest in het Meppelsche Diaco- alleerd a da- be- lerohul gen gein sturende zuster van het Haarlemsche Diacones- senhuls ln de plaats van Zr. Voorhoeve. I)e gemeenteleden van wijk V der Ned. llerv. Gent. van Haar lem zullen Woensdag 25 September gelegenheid hebben afscheid te ne men van Ds. F. Beker, die zooals gemeld, met emeritaat gaat. De bij eenkomst wordt gehou den in de Begijnhofka pel en begint te half acht uur. Tc Hoemstcde zullen te beginnen op 22 Sep tember, vanwege de •Ned. Herv. Gemeente voortaan des Zondags twee avonddiensten worden gehouden en wel in het kerkgebouw aan het Wllhelminnpleln en ln de kapel Nieuw Vre- denhof. Ze zullen te ze ven uur beginnen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6