Haarlems Dagblad Nieuw Russisch voorstel inzake Triëst Molotof over veto-recht President Truman valt Wallace af 6tc Jaargang \o. 18432 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 10 September 1946 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct, per kwartaal f 4. Postgiro 273107 Tel.: Redactie 10600 Dir-Hoofdred 15054 Nadat de Australische delegatie in de politieke en territoriale commissie voor Italië ter Vredesconferentie een uitge breid amendement had ingediend inza ke Triëst, waarin stelling werd genomen tegen het voorleggen van de oplossing voor Triëst aan den Veiligheidsraad, daar er in dien raad het vetorecht op onverantwoordelijke wijze wordt ge hanteerd, hield Molotof een rede van ruim een uur, waarin hij zeide: „Indien het vetorecht aan den kant wordt ge zet, zal dit de kans geven aan degenen die erop uit zijn een nieuwe groepee ring van staten te vormen om in staat te zijn de belangen van andere vrede lievende landen te ignoreeren". Molotof kwam vervolgens met een gedetailleerd voorstel voor de regeling van de kwestie-Triëst. nadat hij nog had opgemerkt dat Australië probeert „ons terug te trekken naar den bankroeten Volkenbond". Molotof bracht dan zijn voorstellen •voor het statuut van Triëst ter tafel: 1. De vrijstaat Triëst zal neutraal zijn. en gedemilitariseerd. 2. Alle vreemde troepen, welke in den vrijstaat Triëst gelegerd zijn, moe ten binnen dertig dagen vanaf den da tum van inwerking treden van het vre desverdrag met Italië worden terugge trokken. 3. Ter verzekering van gunstige voor waarden voor de economische ontwik keling van den vrijstaat Triëst moet economische samenwerking tusschen den vrijstaat en Joego-Slavië tot stand gebracht worden. 4. Het internationaal bestuur van de haven van Triëst moet er zorg voor dra gen, dat de haven- en transito-facili teiten van Triëst gelijkelijk door den heelen internationalen handel genoten worden, terwijl de nabuurstaten -_ Joe go-Slavië en Italië - vrije zones in de haven moeten toegewezen krijgen. 5. De gouverneur zal er voor moeten zorgen, dat het statuut wordt nage leefd. 6. De wetgevende macht zal worden uitgeoefend door een volksvergadering, gekozen bij algemeene, directe en ge heime verkiezingen. 7. De uitvoerende macht zal komen bij het bestuur van den vrijstaat, dat gekozen moet worden door de volksver gadering en dat aan dezen verantwoor delijk zal zijn voor zijn daden. 8. Het burgerschap van den vrijstaat worde verleend aan de voormalige Ita- liaansche burgers, die er op 10 Juni 1940 woonden en die er nog steeds wo- Op 15 October komen er nieuwe sigaretten Op een vergadering van Amsterdamsche tabakswinkeliers heeft de heer A. Polak, directeur van het Rijksbureau voor Tabak medegedeeld, dat in de komende maand sigaretten in den handel gebracht zullen worden, welke van Zuid-Amerikaansche tabak vervaardigd zijn. Wij vernemen, dat er van 15 October af tot eind van dit jaar 200 millioen van deze sigaretten op de markt gebracht zullen worden, het geen beteekent dat er dan 43 pCt. meer sigaretten beschikbaar zullen zijn dan nu. De rantsoenen worden echter niet ver hoogd. De sigaret, welke tot dit doel ge fabriceerd wordt zal wat samenstelling betreft afwijken van de huidige. Men heeft moeten zoeken naar tabakken die binnen het bereik lagen van de deviezen, welke ter beschikking gesteld kunnen worden. De beoogde verruiming was al leen te verwezenlijken door het gebruiken van donkere Zuid-Amerikaansche tabak ken. Het daardoor verpregen product is te vergelijken met de Fransche Regie sigaret en de Algiersche sigaret „Bastos". Het is een sigaret, waaraan men even zal moeten wennen. Reageert het publiek gunstig, dan zal deze sigaret normaal in omloop gebracht worden. Als de sigaret in den smaak valt is er een behoorlijke kans, dat na dien datum de fabricage kan worden voortgezet. De prijs zal 48 cent per pakje bedragen. Extra treinen voor militairen De militairen, bestemd voor de garni zoenen Utrecht en Ede moeten heden avond reizen per extra trein uit Amster dam. Amsterdam C.S. vertrek 21 35 uur. Utrecht aankomst 22.22 uur Aankomst Ede 23.25 uur. De militairen bestemd voor het garni zoen Harderwijk moeten heden avond reizen per extra electrischen trein uit Amsterdam naar Amersfoort: Amsterdam C.S. vertrek 22.25 uur; Amersfoort aan komst 23.05 uur. nen op den datum van inwerking tre den van het vredesverdrag met Italië. Actieve aanhangers van het fascisti sche regiem in Italië en dergelijke per sonen worden' uitgesloten. 9. Er worde ingesteld een intergeal- lieerde commissie bestaande uit ver tegenwoordigers van Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten, de Sovjet-Unie en Frankrijk, welke een voorloopig be stuur van den vrijstaat zal vormen. 10. Speciale taak van het voorloopig bestuur zal zijn het vaststellen van ver kiezingen, binnen drie maanden, voor de volksvergadering. Debatten over de kwestie Triëst wor den voortgezet. Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. In den nacht opklarend met later hier en daar mistvorming. Mor gen overdag gedeeltelijk bewolkt, droog en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tus schen Zuid-West en Zuid. „Voorloopig accoord" te Fonfainebleau De president van de Indo-Chineesche republiek Vietnam, Ho Chi Minh. en de Fransche minister van koloniën, Marius Moutet, hebben Zondag een voorloopig accoord gesloten, waarmede dus de on derhandelingen te Fontainebleau, die anderhalve maand geduurd hebben, be ëindigd zijn. De inhoud van deze overeenkomst is niet bekend gemaakt, doch men verwacht, dat in de eerstkomende dagen een ge zamenlijk communiuqé zal worden uitge geven. Fransche koloniale deskundigen hebben evenwel verklaard, dat de overeenkomst de. belangrijke kwesties betreffende de positie van Vietnam in de Indo-Chinee sche federatie onopgelost heeft gelaten en dat in Januari opnieuw conferenties zullen worden gehouden om tot een meer volledige overeenstemming te komen. „Luchtslag om Engeland" herdacht Zondag is de „slag om Engeland" door het geheele land herdacht. Het was zes jaar geleden, dat de jagers van de R.A.F. op een dag 185 vijandelijke bommenwerpers neerschoten. In Westminster Ajpby werd een dank stonde gehouden, die door piloten uit den slag werd bijgewoond. De luoht- maarschalk lord Tranohard onthulde nadien een nieuwe inscriptie op het gedenkteeken voor de gevallenen van de luchtmacht. Squafter-leiders in arrest Te Londen zijn vijf leiders van de „squatters", namelijk vier mannen en een vrouw gearresteerd. Drie van hen zijn prominente communisten. Zij zul len heden terecht staan. Tot de gearresteerden behooren Ed ward F. Bramley. districtssecretaris van de communistische partij te Londen. Hij is een van de twee communisten die in 1939 tijdens een diner van Ne ville Chamberlain in Downingstreet 10 aan het Engelsche koningspaar een pe titionnement aanboden, waarin werd geprotesteerd tegen de aanpassingspo litiek van de regeering. Een andere ge arresteerde is Gabriel Caritt. commu nistisch raadslid van Westminster, zoon van den hoogleeraar in de philosofie aan de Oxfordsche universiteit. Terugkomst van de Gaulle verwacht Men verwacht dat generaal De Gaulle een belangrijke rede zal houden, die zijn definitieve terugkeer in de politieke arena zal beteekenen, bij gelegenheid van de 29 September aanstaande te houden bevrij dingsherdenkingsfeesten in het stadje Epinal in Oost-Frankrijk Chineesche communisten wijken Tusschen het communistische politie ke centrum Jenan en de militaire basis der communisten Kalgan word] thans door sterke nationalistische strijdkrach ten een wig gedreven, teneinde de ver bindingen tusschen beide plaatsen te verbreken. Tegelijkertijd melden be richten van communistische zijde dat een terugtocht uit Charbin naar het Noordoosten in de richting van Kia- moedse in vollen gang is. Men neemt aan, dat de communisten van plan zijn laatstgenoemde stad tot hun hoofdstad in Mantsjoerije te ma ken. Kiamoedse ligt 240 km. van Car- bin af. Haagsche K.P.-ers gaan houtkappen in Suriname Eenige leden van de Haagsche K.P. „De speciale Brigade" hebben, met aan bevelingen van Prins Bernhard en staf officieren van de B.S., het initiatief ge nomen tot het oprichten van een hout aankap- en cultuurondememing in Su riname. Reeds is een concessie, groot 2500 H.A. overgenomen en vergunning verkregen om op diverse plantages, groot 3300 H.A. den landbouw te be oefenen. Verder is vergunning verleend, voor houtaankap op een terrein van 1500 H.A. Bovendien is nog een con cessie voor houtaankap aangevraagd voor een gebied van ca. 6000 H.A. Op 26 dezer zal de adjunct-directeur der onderneming, de heer A. J. M. Ju- dell, naar Paramaribo vertrekken. Naar men hoopt zullen dank zij deze onder neming weer Surinaamsch hout en an dere Surinaamsche producten, zooals rijst en sinaasappelen op de Neder- landsche maf kt verschijnen. Vier jaar voor ex-boerenleider in Haarlemmermeer De Bijzondere Raad van Cassatie heeft C. B. te Nieuw-Vennep, ex-boerenleider in Haarlemmermeer, tot vier jaar gevan genisstraf veroordeeld. B. was in beroep gekomen van het vonnis van het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam, waarbij hij tot zes jaar gevangenisstraf was ver oordeeld. omdat hii een inwoner van Haarlemmermeer naar Duitschland heeft willen sturen en omdat hij verraden had, dat iemand een clandestiene telefoonaan sluiting had. De procureur-fiscaal had tot verwerping van het beroep geconcludeerd, De legerleiding heeft met het vormen van discu: in actueele onderwerpen van allerlei aard onder leiding van het kader, met de soldaten zullen worden besproken, evenals dit in het Engelsche leger gewoonte is bij de z.g. „current affairs". „Geen verandering in buitenlandsche politiek" Zaterdag; heeft President Truman on een persconferentie voor een nieuwe sensatie gezorgd door zijn instemming met de opzienbarende rede van den Amerikaanseheii minister van Handel, Wallace, in te trekken en te verklaren, dat li ij slecht.-, bedoeld had l»et recht van Wallace lot liet uitspreken dezer rede te erkennen. „Ik bedoelde niet aan te geven dat ik instemde niet de rede als zijnde een verklaring over tie buitenlandsche politiek van dit land", aldns zeide Truman than-. Hierbij dient te worden opgemerkt dai een der journalisten j.l. Donderdag in het bijzijn van Truman de woorden van Wallace voorlas: „Toen de presi dent deze woorden las, zeide hij, dat zij de politiek van zijn regeering weerga ven". Hij vroeg daarop Truman of dat sloeg op de geheele rede. waarop de president bevestigend antwoordde. Zaterdag j.l. voegde de president aan zijn verklaring, dat hij niet bedoeld had in te stemmen met de rede van Wallace, nog het het volgende toe: „Er is geen verandering gekomen in de aangenomen buitenlandsche politiek De slag om Arnhem wordt herdacht Steenhouwers leggen de laatste hand aan een mo nument, dat H. M. de Koningin mor gen zal overdragen aan generadl-ma- joor R. E. Urquart den commandant, die tijdens den slag om Arnhem de gevechten leid de. Het monument, dat ontworpen is door den Nijmeeg- schen beeldhou wer Maris, staat tegenover hotel Hartesteinwaar de First Airborne Division haar hoofdkwartier had Extra rantsoen vleesch Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat gedurende de periode van 15 t.m. 21 September de bon 523 vleesch recht geeft op een extra rantsoen van 100 gram vleesch. m.s. „Oranje" De lijst met namen der passagiers van het m.s. „Oranje" ligt op onze bureaux ter inzage De vermoedelijke aankomst van het schip is 19 September te Amsterdam. Mr. M. Rooy vraagt ontslag als lid van den Persraad Mr M. Rooy, hoofdredacteur van de Nationale Rotterdamsche Courant heeft aan den minister van Binnenlandsche Za ken eervol ontslag verzocht als lid van den Persraad, aangezien hij overwegende be zwaren heeft tegen de motiveering van de uitspraak van de Commissie voor de pers zuivering inzake functionarissen van de N.R.C. en tegen het optreden van den van- wege den minister aangewezen getuige- deskundige bij de procedure, welke deze commissie onlangs tegen bedoelde functio- narissen heeft gevoerd. van onze regeering. Er zal in die poli tiek geen wijziging van beteekenis wor den gebracht zonder bespreking en con ferentie van den president met den mi nister van buitenlandsche zaken en de leiders van het congres". Te Washington acht men de nieuwste manoeuvre van Truman een groote overwinning van Byrnes op Wallace en een diplomatieke triomf van zijn buiten landsche politiek, welke thans door den president is erkend als de aanvaarde buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten. De New-Yorksche correspondent van de Dail.v Mail deelt mede, dat aldaar een door de dagbladen on dersteunde actie is begonnen voor het ontslag van Wallace, daar men van meening is dat deze „hopeloos gecompromitteerd is" door de „bruuske verklaring van Truman". Wallace heeft den steun van al zijn collega-ministers verloren; zii ne- het hem kwalijk dat hij geprobeerd heeft de regeering naar links te sturen en zij gelooven dat thans hun Jeans gekomen is om hem „politiek te scalpeeren". Uit welingelichte bron verneemt Reuter echter, dat Henry Wallace vastbesloten is zijn strijd voor een gematigder politiek der regeering ten opzichte van de Sovjet-Unie voort te zetten, tenzij Truman hem dit uitdrukkelijk zou verbieden. Vandenberg steunt Byrnes De Amerikaansche senator Arthur H. Vandenberg. voorzitter van de commis sie voor buitenlandsche zaken van de senaat en een der adviseurs van Byr nes. heeft zich heden in het openbaar gedistancieerd van de rede van Wal lace, den Amerikaanschen minister van handel. Vandenberg wijst er op. dat de buitenlandsche politiek van Byrnes ge lijkelijk den steun heeft van republi keinen en democraten in Amerika. Dit is ook de eenige weg om een georgani- seerden vrede en collectieve veiligheid te verkrijgen. Zii. die hier van afwij ken, brengen deze doelstellingen in ge vaar. „Ik ben er zeker van", aldus Van denberg, „dat de meeste republikeinen, ondanks onvermijdelijke verschillen in sommige opzichten, ook verder steun zullen willen verleenen aan de regee ring voor een buitenlandsche politiek, die gebaseerd is op de twee partijen, en op een gezonde Amerikaansche basis, die een dictatuur van wie dan ook ver werpt. die niet vijandig noch onderge- schikt is aan eenige andere macht op aarde en die de rechten van den mensch en de fundamenteele vrijheid verdedigt. De toestand eiséht eenheid binnen de regeering zelf. Wii kunnen slechts sa menwerken met één minister van bui tenlandsche zaken tegelijk".

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1