HVALARMA W Tips en Tops Ne<1. Christen Vrouwenbond Op de onder leiding van mevrouw E. Frö- Rch-Hoenderdos gehouden bijeenkomst van bel gewest Noord-holland van den Ned. Chris ten Vrouwenbond in de Kloppersingelkerk sprak ds. A. Pos van Djokjakarta over „Vrou wenleven in In-difc". waarbij hij in het licht stelde, dat de komst van de Hollandsche vrouw aldaar een veredelenden invloed op 't leven heeft gewekt. Spr. herinnerde aan de resultaten van de zending en aan den arbeid van de christen-vrouwen, die de Inlandsche vrouwen opwekken tot een nieuwe levens taak in de gemeenschap van Christus. Ver volgens schetste ds. Pos den toestand tijdens de Japansche overheersching en loofde den moed en vastberadenheid der Christenen. De heer W J. van Smeden uit Harlingen sprak over „Het lied in het leven Na over de bcteekenis van het lied als uiting van verschillende stemmingen te hebben gespro ken, weidde hij uit over verschillende soor- ten van wereldlijke cn geestelijke liederen. In dezen bewogen tijd hebben wij het lied noodig Spr. wekte op de goede liederen met Innerlijke bewogenheid veel te zingen en de Jeugd liederen met strekking te leeren. Zangkoren uit Beverwijk en Santpoort, on der leiding van de dames Leiser. en De Koeijer verleenden medewerking. Mevrouw Bakker uit Haarlem sloot den alleszins ge slaagden dag. Merkwaardige hmir-kwestie met politie-bureau Het is bekend, dat de politie eenige huizen aan het Nassauplein in gebruik heeft Dc eigenares heeft reeds eenige keeren op onteigening aangedrongen, maar de politie kan de ruimte niet mis sen. De moeilijkheid zou alleen te onder vangen zijn door den bouw van een nieuw politiebureau, maar daar is in de eerste tjaren, wegens gebrek aan materialen, niet aan te denken. Het eigenaardige is evenwel, dat de huren dezer huizen nog op naam van bet Tijk staan, terwijl de gemeente de huur betaalt (f 1800 per perceel). B. en W. stel len den raad voor daarin verandering te brengen. Al6 het rijk de huur opzegt, kan de gemeente de bedoelde huizen vor deren, zoodat er een administratieve tus- echenschakel verdwijnt. De bestemming van de gebouwen blijft voorshands onge wijzigd. De diefstal in het post kantoor Rotterdam. Geen uiteenslaand gevat! Hoe brutaal en sensationeel deze in braak ook is, men denke vooial niet met een alleenstaand geval te maken ti hebben. Over de meeste inbraken leest men niets in de krant, want de bladen zouden dagelijks wel een kolom ftieraan kunnen wijden. De criminaliteit Is namelijk ontzettend gestegen, in de hand gewerkt door de goederenschaar- ste. Daardoor is geen enkele zaak meer veilig voor langvingcrs en moeten aller lei bedrijven, die vroeger geen diefstal te duchten hadden, zich plotseling hier tegen gaan wapenen. In de praktijk blijkt de beste methode te zijn, het laten aanleggen van een feilloos alarm systeem, dat bij de geringste poging .politie en omwonende alarmeert en de inbrekers op de vlucht jaagt. HEI FEILLOOS ALARMSYSTEEM Afdoende met automati sche A I a r m a -installatie; bij huur is de aanleg en /ff\ hel onderhoud GRATIS. 1 0 Z. Voorburgwal 161, A dam, Tel. 34076 Amerikaansche onderscheiding voor Schermerhorn. De Amerikaansche militaire attaché colonel Frank M. S. Johnson heeft aan den oud-ministerpresident prof. ir. W. Schermerhorn dc Medal of Freedom met den gouden palmtak uitgereikt, wegens buitengewoon verdienstelijk optreden als organisator van ondergrondsche verzets groepen in Nederland van 7 December 1941 tot 8 Mei 1945, waardoor aan de Ver- cenigde Staten steun gegeven werd bij de oorlogvoering tegen den vijand op het continent van Europa. De Medal of Freedom met den zilveren palmtak is uitgereikt aan den oud-minis ter van Oorlog, mr. J. Meynen, uit soort gelijke overwegingen. Geen vergoeding voor de ingeleverde radio's Eenige weken geleden deelden wij mede. dat nog gewacht wordt op een beslissing uit Den Haag over de uitbetaling der gel den. die de Duitschers kort voor de be vrijding hadden overgemaakt aan het Haarlemsche gemeentebestuur ais vergoe ding voor de „gevorderde" automobielen en textielgoederen. Een lezer vraagt ons of ook geen ver goeding te verwachten is voor de destijds ingeleverde radiotoestellen. Wij verna men. dat daarop geen kans is Het is met de radio's een ander geval dan met tex tielgoederen en auto's. De Duitschers hebben de toestellen niet gevorderd, maar in beslaggenomen met de daaraan gekoppelde verplichting tot in levering. Er is ook in oorlogstijd nooit eenig geld door de Duitschers beschikbaar gesteld voor uitkeering van schadeloos stelling aan de gedupeerde eigenaars. Van Nederlandsche zijde is het nie-t te ver wachten dat alsnog voor dit doel een ver goeding zal worden gegeven; het stand punt der regeering was, dat geen toestel len aan de Duitschers mochten worden ingeleverd. Veranderde kwaliteit van het brood baart den bakker zorg Naar aanleiding van de officieele mede- deeling, dat de samenstelling van het brood veranderd wordt, schrijft de plaat selijke Bakkerij-Commissie, dat de brood bakkerij in ons land voor groot e moeilijk heden staat. De aanvoer van tarwe uit Amerika is stilgelegd als gevolg van de staking der Amerikaansche zeelieden. Het was juist deze tarwe, die den bakker in staat stelde het uitstekende brood te bak ken, dat wij in ons land gewend zijn. Nu zijn we aangewezen op mecï, waaraan een grootere hoeveelheid inlandsch product 16 toegevoegd In normale tijden zou dit geen bezwaar zijn, aangezien ook daarvan uit stekend brood is te bakken. De omstan digheden zijn echter niet normaal, daar de kwaliteit van de inlandsche tarwe door de aanhoudende regens veel geleden heeft. Het gevolg is. dat de kwaliteit van het brood niet meer kan zijn, zooals voorheen het geval was. Het publiek houde er rekening mee. dat het niet de schuld van de bakkers is. dat het brood achteruit gaat Zij willen niets liever dan goed brood bakken. Maar zoo lang de goede grondstoffen er niet zijn. kunnen ze niet anders doen dan al hun vakmanschap toepassen om te trachten er van te maken, wat er van te maken is Dit vakmanschap staat in Haarlem op hoog peii en het publiek kan er zeker van zijn. dat alles gedaan zal worden om zoo goed mogelijk brood te leveren. Het kan verder zijn. dat de eerste dagen de ecne bakker nog wat langer van zijn voorraad goed meel kan bakken dan de andere. Men veranderde hierom niet van bakker. Het is hoogstens een voordeel van een a twee dagen, daarna is het meel van nieuwe samenstelling overal in gebruik. Beroep bij de Kroon inzake niet-toegelaten raadsleden Het is bekend, dat het college van Ged. Staten van Noordholland de raadsbeslui ten van Haarlem en Heemstede, waarbij beslist werd, dat eenige heeren niet als raadslid kunnen worden toegelaten, omdat zij een betrekking vervulden van leeraar aan een Lyceum, vernietigd heeft. Thans wordt door de colleges van B. en W van die gemeenten aan de raden voor gesteld van deze beslissing in beroep te gaan bij de Kroon. Het betreft voor Haarlem het raadslid ir. P. C. v d. Heyden (KVP) en voor Heemstede mr. O. H. v. Wijk (AR) en M Weyers (KVP). GEHEIME WAPENS IN EEN PERSOONLIJKE VEETE. Wanneer blijkt dat na een tweegevecht de eene kemphaan zijn tanden heeft ver speeld en bij den andere al de haren van het hoofd werden gerukt, is men geneigd te spreken van ernstig letsel en dat zou bij een ruzie tusschen twee dames in De Zilk, waar bovengenoemde schade viel te constateeren. dan ook zeker het ge val zijn geweest, wanneer niet na afloop van het duel moest worden vastgesteld dat de eene een kunstgebit had gedragen en de andere een pruikZoo liep deze strijd onbloedig af. waaruit blijftt dat „ge heime wapenen" ook in persoonlijke vee ten nuttig defensief werk kunnen doen. GOEDE SLAG VOOR DE ECONOMISCHE RECHERCHE. De economische recherche heeft ten huize van P. C. van T. te Heemstede in besfcirg genomen 154 liter jenever pl.m. 150ftfeakjes Amerikaansche cigaretten en ongHPer 15 pond suiker, welke voorraden bestemd waren voor den zwarten handel. Straatbelasting moet verhoogd worden Bij circulaire van den minister van Bin- nenlandsche Zaken, afd. saneering ge- meentefinanciën, wordt de eisch gesteld, dat de Straatbelasting te Haarlem ten minste zal bedragen 6 van het totaal der belastbare opbrengst gebouwd volgens de Grondbelasting en 3 van het totaal der belastbare opbrengst ongebouwd. Dit wil zeggen, dat de opbrengst der Straatbelasting verhoogd moet worden van 560.000 tot 687.000. B. en W stellen den raad daarom voor het tarief te wijzigen om tot bedoelde op brengst te komen. Aan de In de verorde ning genoemde gevallen voor vrijstelling is meteen eenige uitbreiding gegeven. WAT DE POLITIE AAN HAARLEM KOST. De Haarlemsche politie kost in 1946 in totaal 1.586.606. Daar de gemeente slechts behoeft te betalen wat zij in 1939 per in woner aan de politie uitgaf, wil het zeg gen, dat voor haar rekening komt 713.200 Het overige 873.416) komt voor rekening van het rijk. INBRAKEN TE HEEMSTEDE. Door verbrijzeling van ruiten aan de voor- en achterzijde van een woning aan het Spoorplein tijdens afwezigheid van de bewoners, hebben dieven kans gezien, een Philips radiotoestel te ontvreemden. Ver der ;s ingebroken in een perceel aan de P. Aertszlaan. De inbrekers hebben een aantal gouden en zilveren voorwerpen, eenige juweelen, een fototoestel, porte feuille en portemonnaie met inhoud en een tabsksicaart gestolen. DE DISTRIBUTIE Dinsdag 17 Septembei Contróiezegel T. D. 2 op de Tweede Distri- butiestamkaartE t.m. H. AFSCHEID Ds. T. JANSMA. Ds. T. Jansma, predikant bij de Baptis ten gemeente te Haarlem, die een benoe ming als vrijgestelde bij de Unie van Bap tisten Gemeenten in Nederland heeft aan vaard, heeft Zondagmorgen zijn afscheid gepreekt in het kerkgebouw aan de Park laan. De predieatie handelde over Efeze 3 verzen 14—20. Spr. memoreerde zijn 3Vi- jarigen arbeid in Haarlem die hij onder moeilijke omstandigheden heeft moeten vervullen Na de predikatie speelde het orgel het „Ga niet alleen door het leven". De heer Vreugde, ouderling, herdacht in groote dankbaarheid het vele, dat de ge meente aan ds. Jansma heeft te danken. Op zijn verzoek werd de zegenbede uit Psalm 134 staande gezongen Verder sprak een afgevaardigde van de Unie van Bap tisten gemeenten, de heer Van Rekum. „HAERLEMMERS" BEZOCHTEN DE CRUQUIUS. Het bestuur van de vereeniging „Hacr- lem" had de leden uitgenoodigd Zaterdag een boottocht te maken langs het Zuider Buiten Spaarne naar de Cruquius, waarin thans een museum gevestigd i6, Ongeveer 150 dames en heeren namen aan de excur sie deel. De leden genoten van de prach tige vergezichten aan de Oostelijke zijde van het Spaarne. In de Cruquius -werd het gezelschap rondgeleid en ontving uitleg van de daar opgestelde machines en over den plattegrond der waterschappen van Nederland. Gemeentelijk bureau voor vercleeling der woonruimte De toewijzing van woonruimte te Haar lem geschiedt thans via het woningbureau Kenaupark 3. een onderdeel van het Prov. Bureau voor de Verzorging van Oorlogs slachtoffers. Dit bureau werkte voor 70 voor de gemeente Haarlem, die dan ook een deel der kosten betaalde. Overleg heeft evenwel geleid tot een besluit -om het Bureau op te heffen. In de plaats komt dan een gemeentelijk bureau. Dit geschiedt mede in verband met het feit. dat een wettelijke regeling inzake de herverdec- ling van de beschikbare woonruimte te verwachten is. waarbij vrijwel de geheele materie aan de gemeente wordt opgedra gen. De kosten, huur van een gebouw, salarissen, enz. worden op 50.000 per jaar geschat. B. er, W. deelen aan den raad verder mede, dat het in het voornemen van den burgemeester ligt een commissie te be noemen om advies te geven voor de vor dering van woonruimte. Weer groenten naar Duitschland. Als resultaat van besprekingen tusschen <le Nederlandsche en Engelsche regeering is de afzet van onze overtollige groenten naar Duitschland met ingang van 12 September 1946 hervat. in De bril van Sultan Sar 55. Ook Sultan Sar dreef hulpeloos in het water. Gelukkig had hij zich aan zijn boomstam kunnen vastklampen. Hij kon namelijk niet goed zwemmen. Zijn tulband was door den schok scheef gezakt en viel plotseling af. Toen ge beurde er iets héél onverwachts. Toen tie tulband naast den Sultan in het wa ter viel, gleed zijn bril, waarnaar allen vergeefs hadden gezotht, naar beneden, op zijn voorhoofd. Als goede Mohamme danen hadden de roovers den tulband van den Sultan niet aangeraakt toen ze de kleeren van den vorst onderzochten om den bril te vinden. Sultan Sar toets een verstrooid man. Hij had eens, toen hij zich waschte, zijn tulband afgezet om ook zijn voorhoofd te bereiken. Zijn bril had hij naar voren geschoven. Daarop had hij z'n tulband weer opge zet en vergeten den bril naar beneden te schuiven. „Mijn bril", riep de Sultan verheugd, „ik heb mijn bril weer". NEDERLANDSCHEI PIONIERS De Oost-Indische Compagnie.! Het is Jan van Linschooten, een Hollandsche zeevaarder, die reeds in het jaar 1596 in zijn reisverJ halen melding maakt van het ge bruik van Thee in hei verre oosten. Later, in het begin van de 17e eeuw, brengen de Neder- landsche schepen de Thee van Macao naar het depot van de O. IJ Compagnie op Java. De koene Nederlandsche zeevaarders waren de eersten, die de kostelijke Thee in Europa brachten en sindsdien bleef Nederland een der grootste! Theeverbruikers. Geen wonder,, deze fijne,opwekkende drank past' zoo echt bij onze Hollandsche- 6feer en gezelligheid Na jaren van ellende brengen de: Nederlandsche schepen opnieuw, Thee naar het vaderland. Nog niet zooveel als wij graag wilden, maar in ieder geval is er weer de Gruyter's Thee. Zelfs het bekende rood-zilvermerk in luchtafsluitende metaalverpakking. De "Gruyter s vakkundige theeproevers zijn weer aan het werk en stelden 4 me-| langes samen. In dé Gruyter's winkels is het druk, want hef. publiek verlangt goede kwaliteit] en weet het extra voordeel deiy 10 pCt. korting te waardecren., WERKSTER PRONKTE MET -\NI>EItMANS KLEEREN Een jongedame zag Vrijdagavond In de Groote Houtstraat een zes en dertig jarige vrouw wandelen, die vroeger bij haar moe der werkster is geweest; zij droeg een Japon, welke haar bekend voorkwam. De politie werd hiervan in kennis gesteld en bij een huiszoeking vond zy eenige kleedingstuk- ken, welke aan de familie toebehoorden. Zij waren tusschen October 1945 en Januari 1946 gestolen. Tegen de vrouw is proces verbaal opgemaakt. GEDENKPLAAT IN HET GEBOUW DER N. Z. H. In de hal van het hoofdkantoor der Noord Zuid Hollandsche Tramwegmaat schappij aan de Leidschevaart zal Woens dag een gedenkplaat worden onthuld, aan gebracht ter herinnering aan de leden van het personeel, die in de oorlogsjaren over leden zijn. De gedenkplaat is ontworpen door Nel Bakema. Cricket-zege op Valentine's elftal Century van Van Weelde Den te Rotterdam gespeelden tweedaag- schen cricketwedstrijd Nederlandsch elftal B H. Valentine's elftal hebben onze landgenooten met drie wickets gewonnen. Den eersten dag waren de totalen laag. De Engelsehen scoorden in de eerste innings 88 runs en de Nederlanders 105. Daarna maakte de gasten 89 runs voor het ver lies van 3 wickets en Zondag zetten zij de innings voort. Het totaal werd nu 216 runs, zoodat. door de Nederlanders 200 runs gemaakt moesten worden, om te winnen. Glerum (0) en Stolk (7) waren spoedig verdwenen. Gallois en Van Weelde zetten, een goeden stand op, doch daarna kwam weer een inzinking (596). Dank zij schitterend batten van Van Weelde, die 129 not out scoorde, werd het totaal der Engelschen voor het verlies van 7 wickets gepasseerd. Van Weelde sloeg vijf zessen, en veertien vieren. OFFIC IEELE PUBLICATIE DISTRIBUTIEKRING BLOEMEND AAL UITREIKING bonkaarten 12de periode 1916. De Directeur van den Distri butiedienst Bloemendaal maakt bekend, dat de uitrei king van bovengenoemde kaarten zal plaats hebben op: te A EJt DENHOUT in de Gemeentekweekerij van 9—3 uur op: Maandag 23 Sept. 1946 voor de letters AH Dinsdag 24 Sept. 1946 voor de letters IR Woensdag 25 Sept. 1946 voor de letters SZ te BLOEMENDAAL in het Jeugdhuis van 9—1 en van 2—4 uur op: Donderdag 26 Sept. 1946 voor de letters AD Vrijdag 27 Sept. 1946 voor de letters E—H Maandag 30 Sept. 1946 voor de letters I—M Dinsdag 1 Oct. 1946 voor de letters N—-Q Woensdag 2 Oct. 1946 voor de letters R—U Donderdag 3 Oct. 1946 voor de letters V—Z te VOGELENZANG in het Vereenigings-i gebouw van 9—1 en van 23 op: Vrijdag 4 Oct, 1946 voor alle letters, te O VERVEEN in gebouw Domi van 9—1 en Donderdag 10 Oct. 1946 voor de letters AF Vrijdag 11 Oct. 1946 voor de letters GM Maandag 14 Oct. 1946 voor de letters N—S Dinsdag 15 Oct. 1946 voor de letters T—Z te ZANDVOORT in het Distributiekantoor van 9—12 en van 2—3 op: Woensdag 16 Oct. 1946 voor de letters A—C Donderdag 17 Oct. 1946 voor de letters D— G Vrijdag 18 Oct. 1946 voor de letters H—K Maandag 21 Oct. 1946 voor de letters LN Dinsdag 22 Oct. 1946 voor de letters O—Q Woensdag 23 Oct. 1946 voor de letters RU Donderdag 24 Oct. 1946 voor de letters V—Z Na-ultrclking: Vrijdag 25 Oct. 1946 van 9—12 te Zandvoort in het Distributiekantoor. Maandag 28 Oct. 1946 van 9—12 te Overveen dn gebouw Domi.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2