Haarlems DaöMad Seyss-lnquart werkf aan „Utopia" Neerslachtige stemming te Neurenberg De N. I. W. I. N. zorgt voor onze troepen in Indi ie Maandag 16 September 1946 De Neurenbergsche beschuldigden ver- keeren thans zonder uitzondering in zwaar moediger stemming dan ooit tijdens het proces. Toen zij nog dagelijks in de proces zaal zaten hadden zij nog de afwisseling van den strijd tegen de aanklagers en van hun gesprekken onder elkaar. Zij aten met elkaar en konden gezamenlijk hun dage- lijksche wandelgang maken. Thans zitten zij eenzaam in hun cel en hebben onder ling geen contact meer. Weliswaar heeft het hof een door de ge vangenisgeestelijken ondersteund verzoek om familieleden te mogen ontvangen, in gewilligd, doch tot dusver is nog slechts Frau Emmy Goering, die in Beieren woont, te Neurenberg aangekomen. Echtgenooten en meerderjarige kinderen van de be- sohuldigden mogen hen dagelijks geduren de een half uur bezoeken, doch voor de meesten zijn de reisformaliteiten zoodanig dat zij nog niet zijn aangekomen. Alle verwanten worden gehuisvest in een villa in een der voorsteden van Neurenberg. Ofschoon Seyss-lnquart zijn innerlijke gevoelens weet te verbergen, is hij wan hopig gestemd. Tijdens de laatste dagen in de gerechtszaal had hij een moreele in zinking als noqit tevoren en hij heeft zijn laatste woorden dan ook uiterst nerveus met een trillende stem uitgesproken. Na de wijze waarop hij zijn verdediging heeft gevoerd, was zijn betuiging van trouw jegens Hitier verrassend. Zij was. naar verdediger Steinbauer ons zeide, onder in vloed van deze moreele depressie tot stand gekomen, Seyss heeft zich gerealiseerd dat de vlucht voor de verantwoordelijkheid, waartoe vrijwel alle beschuldigden hun toevlucht hadden genomen, op de rechters en de openbare meening een zeer slechten indruk moest hebben gemaakt. Daarom wilde hij dien indruk redresseeren door in zijn slotwoord pathetisch trouw te zweren en daarmee uitdrukken dat hij bereid was niet slechts in de goede, doch ook in de kwade dagen mede in de voorste rijen var. het regiem te staan. De verdediger heeft hem gewaarschuwd, dat hij hiermede het geheele systeem van zijn verdediging zou afbreken, doch Seyss heeft zich hieraan niet gestoord en zijn slotwoord zonder overleg met zijn verdediger opgesteld. Over de toekomst. Dit verweer is overigens niet het eenige stuk dat Seyss-lnquart in de gevangenis heeft opgesteld. Hij doodt den tijd en de gedachte aan den oordeelsdag door een koortsachtige geestelijke activiteit. Zoo heeft hij de laatste weken een ontwerp voor een grondwet voor „Utopia" voleind. Hij heeft ook een verhandeling geschre ven over de toekomst van Europa onder den titel „Ausblick im Zukunft". Hierin heeft hij de overtuiging neergelegd dat er een botsing zal komen tusschen Oost en West en dat Frankrijk, Nederland en Bel gië daarbij geroepen zullen zijn de rol van redders van het avondland te spelen. Thans heeft Seyss een geschrift in bewer king getiteld „Bemerkungen über den Nürnberger Prozess" waarin hij de grond slagen van het proces aanvalt. critiek oefent op de bewijsvoering en de meening uitspreekt dat de uitslag van dit proces niet van belang is, omdat de revisie ervan reeds zou zijn begonnen. Hij heeft in dit werk geschreven, dat eens Nederland een andere gedachte over hem zal hebben dan thans. Een speciale verslaggever van het A.N.P. seint: Teneinde eenigermate te kunnen voldoen aan de aanvragen tot bijwonen van den grootsten dag van het proces is aan het gerecht gevraagd toe te staan om een televisie-installatie in de zaal aan te brengen, teneinde de menschen. die in de rechtszaal zelf geen plaats krijgen toege wezen. in staat te stellen om in een andere zaal het uitspreken van het vonnis te vol gen. Het gerecht heeft evenwel dit verzoek afgewezen. Wel wordt overwogen om in de vier zalen van het gebouw gelegenheid te geven de uitspraak in verschillende talen te volgen. Zetels in de rechtszaal zullen uitsluitend ter beschikking zijn van de hooge autoriteiten, die verwacht worden. De Fransche regeering zal door drie mi nisters vertegenwoordigd worden. Op de bezoekers-tribune zullen plaatsen worden gereserveerd voor tolken en ambtenaren, die ambtshalve tien maanden in deze zaal gewerkt hebben. Voor elk der vertegen woordigde kleine naties zijn hier twee plaatsen beschikbaar. Het gerecht heeft zelf, teneinde aan de waardigheid van den oordeelsdag niet door onnoodige drukte afbreuk te laten doen. een aantal orde maatregelen bevolen, die nog strenger zijn dan welke golden op den openingsdag Hess krijgt waanideeën. Er zijn teekenen dat de verwarring in de hersenen waarvan Hess gedurende het proces en speciaal in de laatste zitting heeft blijk gegeven met den dag erger wordt. Te oordeelen naar hetgeen ver nomen wordt omtrent zijn gedrag in deze dagen van afwachting is hij bezeten vai waanideeën. Nadat hij eerst de overtui ging geuit heeft dat Hitier geen zelfmoord gepleegd heeft doch door Joodsch vergif werd gedood, loopt hij thans rond met de gedachte dat het Jodendom het op hem zelf gemunt heeft. Hij is beangst door waandenkbeelden dat de Joden ook hem zullen vergiftigen. Gisteren weigerde hij het hem aangeboden eten te gebruiken omdat hij aan vergif dacht. Hij at eerst nadat hij zijn, portie met Sauckel geruild had. Toen Goering hem tijdens het mid dagmaal, dat zij nu weer gezamenlijk ge bruiken, opmerkzaam maakte op het feit dat Sauckel geen nadeel van het vergif tigde eten ondervond, antwoordde Hess „Sauckel is immuun voor Joodsch vergif". Verwacht wordt dat het uitspreken van het vonnis twee dagen zal duren. 23.000 voor herstel van speelterreinen Voor het gedeeltelijk vernieuwen van afscheidingen, enz. van speelterreinen aan de Zomervaart. de Godfried vari Bouillon straat, de Westergracht, den Rijksstraat weg, de Anth. Fokkerlaan, den Spaarn- damscheweg en den Vergierde weg is een bedrag van f 23000 noodig. B en W. vragen dit crediet aan den raad. Inbrekers en dieven aangehouden De Bloemendaalsehe politie heeft een man aangehouden, die in Aeraenhout met prent briefkaarten langs de huizen ventte. Als er ir. een huis, waar hij aanbelde, niemand aan wezig bleek te zijn. brak hij in en stal tafel zilver en kostbaarheden. De man, die in Den Haag thuishoort en reeds vele malen veroor deeld werd. is iri het politiebureau opge sloten. Een man, een vrouw en een jongen uit Haarlem zijn 's nachts in Overveen aange houden, toen zij een geit uit eer>. schuur wil den stelen. De man had een groot mes bij zich, zoodat het wel de bedoeling geweest zal zijn, de geit te slachten. De vrouw is na verhoor vrijgelaten, de man en de jongen zijn in arrest gesteld. De politie hield "s nachts in Aerdenhout een Amsterdammer aan, die twee groote ledige koffers en een collectie inbrekerswerktuigen bij zich had, zoodat aan zijn voornemens", niet behoefde te worden getwijfeld. Ook hij is opgesloten. Twee mannen, die in Bloemendaal twee fietsen gestolen hadden zijn in Heemstede ".ngehouden. De fietsen zijn opgespoord. Mgr. dr. G. C. van Noort overleden Na een ziekte van enkele maanden overleed Zondag te zijnen huize te Am sterdam, in den ouderdom van 85 jaar, mgr. G. C. van Noort, huisprelaat van den Paus, oud-hoogleeraar aan het Seminarie te Warmond, kanunnik-poenitencier van het Haarlemsch kapittel, oud-pastoor en oud-deken van Amsterdam. Mgr. Van Noort werd op 9 Mei 1861 te Stompwijk geboren. Hij studeerde te Weert, vervolgens aan het seminarie „Ha- geveld" destijds te Voorhout, daarna te Warmond en ontving de priesterwijding op 15 Augustus 1884. Tot 1887 was hij ka pelaan te Medemblik. vervolgens tot 1892 te Amsterdam. In 1892 werd hij hoog leeraar aar. het groot-seminarie te War mond. In 1908 kwam hij als pastoor naar de hoofdstad waar hij meer dan twintig jaar de St. Willibrordusparochi bestuurde en tevens optrad afe algemeen directeur der vereenïging tot weldadigheid van den Allerheiligsten Verlosser. Ir. 1929 werd pastoor Van Noort kanunnik van het Haarlemsche kapittel, deken van de hoofdstad en rector van de alom bekende Bagijnhofkerk. Als geleerde verwierf mgr. Van Noort groote vermaardheid. Ook in niet-katho- lieke kringen werd hij om zijn persoon lijke eigenschappen zeer gewaardeerd. Bij zijn heengaan als deken in September 1945 werd hem de gouden medaille "der stad Amsterdam toegekend. De regeering erkende zijn verdiensten door zijn be noeming tot Ridder in de Orde van Oran je Nassau en Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Vrijdagmorgen zullen in de Willibror- duskerk te Amsterdam de pontificale uit vaartplechtigheden gehouden worden, waarna het stoffelijk overschot in het priestergraf op het kerkhof St. Barbara zal worden bijgezet Onteigening ten behoeve van den wederopbouw B. en W. van Zandvoort hebben op het raadhuis ter inzage gelegd een lijst van te onteigenen perceelen en perceelsgedeel ten, alsmede twee kaarten, waarop zij aangeduid zijn. Op Maandag 23 September des voor middags te elf uur zal een door het college van algemeene commissarissen voor den wederopbouw aangestelde commissie ten raadhuize zitting houden, teneinde even- tueele bezwaren tegen deze onteigening aan te 'hooren. Belanghebbenden kunnen tot uiterlijk twee dagen vóór deze zitting ook schriftelijk hun bezwaren indienen bij het college van Alkemadelaan 350 te 's-Gravenhage. „ZILVEREN DOEL" VOOR RÏPPERDA. De voetbal-eindstrijd Ripperda—HRC om het Zilveren doel. welk toumooi SLTO organi seerde, eindigde ge!ijk; bij het nemen van strafschoppen was Ripperda beter op dreef won den prijs. Tevoren waren gespeeld de halve eindstrijden: Ripperda—Halfweg 32; HRC—fVV 2—1. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 14 September 1946 BEVALLEN: 13 Sept. S. de Milde—Verbeek, z.; D. S. SmitHoes. d.; F SmalenBrand, z.; C. M. SpronkReep d.; T BlomMetz, z.; 14 Sept.. E. Lubbers—Schekat. z.; C. J. v. d. Veldt—Blaas. d. GEHUWD: 14 Sept., A. v. d. Wiel en M. H. Knauf; P. G. Duijns en E. J. Hes; H. J. F. de Bruin en D, M. Kelderman; S. C. Laurens en M. A. J. Wehr.es; D. J. Kluit en F. E. v. .Denderen. OVERLEDEN: 11 Sept.. C. Hameetman, 76 Busken Huetstraat 23; 12 Sept., A. Post— Breuker, 35 j Patriarchstraat 10: A. M. Lui- ting—de Vos. 6 8j„ Pijntorenstarat 12; B. P. Buhrs. 68 j.. Kamperlaan 4; 13 Sept., H. J, Handgraaf, 7fl j„ M. v. Heemskerkstraat 2. Het werk der overheid wordt gecoördineerd met het particulier initiatief De minister-president dr. L, J. M. Beel heeft Zaterdagavond een radiorede ge houden, waarin hij o.a. zeide, dat binnen enkele weken wederom velen van onze beste mannen naar Ned -Indië zullen ver trekken. teneinde zich te voegen bij de troepen, welke zich reeds daar bevinden en zich op bewonderenswaardige wijze kwijten van hun moeilijke opdracht. Wij hebben een taak over te nemen van onze Engelsche bondgenooten en wij hebben voorts te waken voor orde en rust, willen wij in Indië het ongestoorde verloop van den arbeid aan het herstel der ook daar verloren gegane welvaart mogelijk maken en de verantwoordelijkheid dragen voor het wel en wee der volken, waarmee ons eeuwenlange banden verbinden. Zij, die zich in Ned.-Indië bevinden en zij, die eerstdaags zich zullen inschepen, zien zich voor een moeilijke taak gesteld. De regee ring weet, dat hun een zware opdracht is gegeven. Zij rekent erop, dat zij aan de vervulling daarvan hun beste krachten zullen geven, omdat het welzijn van ver scheidene tientallen millioenen menschen hier en overzee ervan afhangt. Het is de regeering niet onbekend, dat deze mannen naast geestdrift en goede voornemens, ook zorgen meenemen, welke voor een groot deel betrekking hebben op een dreigend gïmis aan contact met het moederland. Zij vreezen, dat zij, die mee werken aan de bevordering van het wel zijn van ons volk en van de Indonesische volken, door hun eigen landgenooten in den steek zullen worden gelaten. De regeering heeft deze zorg tot de hare gemaakt. Zij deed wat in het vermogen ligt om het verblijf van de Nederlandsche soldaten in Indië zoo goed mogelijk te ordenen. Zij spant alle krachten in om den mannen een behoorlijke ligging, kleeding en voeding, behoorlijke materieele verzor ging en behoorlijke bewapening te ver schaffen. Zij beseft echter, dat dit niet voldoende is. Dat het voor het moreel van dê troep noodzakelijk is om ook het gees telijk contact met het moederland levendig te houden Reeds hebben velen het belang van het contact tusschen de soldalen in Indonesië en degenen, die achterblijven in het moe derland. ingezien. Spontaan is uit alle lagen van de bevolking een actie voortge komen om de troepen te voorzien met hetgeen zij voor het geestelijk contact noodig hebben. Er zijn brieven, boeken, tijdschriften, gramofoonplaten. sportarti kelen, muziekinstrumenten gezonden, doch dat alles is niet voldoende. Deze actie moet worden saamgebundeld, opdat met vertiendubbelde kracht deze arbeid kan worden voortgezet. Daartoe is een orga nisatie in het leven geroepen, die den naam draagt van „Nationale Inspanning Welzijnverzorging Indië". de N.I.W.I.N. De regeering heeft ir. P. S. F Otten uit Eind hoven bereid bevonden om als voorzitter van- deze organisatie op te treden. Zij zal de activiteit der verschillende regeerincs- instanties op dit punt coördir.eeren met die van het particulier initiatief. Zij zal open staan voor suggesties van alle zijden. Ver- eenigi.ngen en particulieren kunnen hun ideeën en hun verlangens ten aanzien van de cultureele verzorging der troepen ken- j baar maken De N.I.W.I.N. zal de uit-I voeringsmogelijkheden onderzoeken en in- dien de uitvoerbaarheid blijkt, ze op de snelste en de meest effectieve wijze uit voeren Zij zal tijdschriften vragen, boe ken verzamelen spelen sturen en hetgeen noodig is om het muziekleven in stand te houden, om sport te kunnen beoefenen en om ontspanning en gepast vermaak te bieden. Zij zal tooneelgezelschappen en artisten uitzenden, radio-uitzendingen ver zorgen en bekostigen cantines inrichten, waar de sfeer van het gezellige Nederland sche huis heerscht. Zij zal de mannen in Indië van dag tot dag in contact houden met wat in Nederland leeft De troepen die binnenkort vertrekken zullen -ginds met hen, die reeds in Indië vertoeven, het Kerstfeest vieren. De N.I. W.I.N. begint haar actie met een groot opgezette zorg voor het Kerstfeest var> onze mannen ginds. Reeds nu stelt zij de gelegenheid open voor ieder, die daartoe wil bijdragen, om aan de militairen in Indonesië een Kerstpakket te overhandi gen. verzorgd door het Roode Kruis. Eerstdaags zal worden medegedeeld, hoe men zijn medewerking aan deze actie kan verleenen. De N I.W.I.N. vraagt geen lief dadigheid. maar een daad van dankbaar heid. v/elke beteekenen moet: „Wij in Nederland zijn trotsch oo jullie en wij zullen ondanks den afstand, die ons scheidt het Kerstfeest samen vieren." De regeering is ervan overtuigd, dat de N.I.W.I.N., een volkomen onpolitieke or ganisatie. den voltedigen steun zal krijgen van het geheele Nederlandsche volk." Nationale Veteranenwedstrijden Het Spaarne wint vier van de vijf nummers. De jaarlijksche Nationale Veteranenwed strijden, voor den oorlog ingesteld, werden Zondag op het Spaarne hervat. Na een over laden wedstrijdseizoen was het aantal deel nemende ploegen gering, maar er werd met opgewektheid en strijdlust gekampt. Het leeuwendeel van het succes was voor de wedstrijdgevende vereeniging. De uitslagen, der racenummers voor heeren waren: Gladde Twee (1000 M.): 1 De Amstel, 2, Het Spaarne; Overnaadsche Vier (1000 M.); 1. Het Spaarne. 2. Z. V. V.; Gladde Vier (1460 M.)1. Het Spaarne, 2 De Amstel; Acht (1400 M.): 1 Het Spaarne, 2. Z. V. V. Daar Het Spaarne voor de derde achtereenvolgende maal den Haar lems Dagblad Beker, uitgeloofd voor liet nummer Gladde Vier, won werd deze eigen dom van de vereeniging. Het nummer stijlroeien voor dames in overnaadsche vierriemsgiek. werd eveneens door Het Spaarne gewonnen (Iweede was de Vliet). Nationale Jeugdwedstrijden Het Spaarne wint vier nu minei's. Op de Nationale Jeugdwedstrijden, Zater dag te Hilversum gehouden en georganiseerd door de R V Cornelis Tromp Won Het Spaarne vier van de zeven wedstrijd-num mers. Cornelis Tromp won er twee en Viking (Utrecht) één. Het Spaarne won het race nummer vierriems oefengieken voor jon gens van 14—16 jaar en de stijlnummers oefengieken voor meisjes van 1416 jaar, overnaadsche vierriemsgleken voor meisjes van 17 en 18 jaar en skiff voor meisjes van 17 en 18 jaar. Haarlemsche handballers zetten de competitie goed in De Haarlemsche handbalclubs, die door het niet beschikbaar zijn der gemeente lijke sportvelden tot October uitwedstrij den moeten snelen. zijn Zondag niet slecht gestart. In de eerste klasse dames behaalden zoowel Rapiditas als Concor dia in de hoofdstad overwinnineen Rapi ditas zegevierde mot 10 over Niloc. ter wijl Concordia met niet minder dan 8I de Simson-dames de baas bleef. Ook Zee burg zette het seizoen goed in door de nieuwelinge in de eerste klasse. het Stichtsche Achilles met 91 te verslaan. Bij de heeren behaalde Concordia tegen APGS een 66 gelijk spel, nadat de rust stand een 52 voorsprong voor de rood- witten te zien had gegeven De Niloc- heeren wonnen met geflatteerde cijfers (103) van Achilles. In de tweede klasse behaalde HOC een niet onverdienstelijk resultaat door DOS een gelijk spel af te dwingen (77). Honkbalcompetitie geëindigd O.V.V.O. promoveert naar de eerste klasse. Het was Zaterdag te merken dat de be slissing in de honkbalcompetitïe reeds ge vallen was Er werd niet meer zoo vinnig gestreden. De wedstrijd Blauw-Wil—V.V. G.A. eindigde in een 32 overwinning voor de landskampioenen. SchotenAjax 29. Keulemans noch Geurts. die bij Schoten op de plaat stonden, beletten Ajax het scoren. De Schotenaren werden nogal ge slagen en daar in het veld fouten gemaakt werden, vergrootte Ajax. dat in de eerste innings reeds de leiding genomen had. den voorsprong regelmatig en won mot 9—2. Schoten kon slechts in de zesde en ze vende slagbeurt een man over de thuis plaat krijgen, o.a door een hor.ksicg vari Lohman. De werpersresultaten waren: Keulemans en Geurts 3 x 3 s! 3 x 4 w.t 6 honksl. Geestman: 2 x 3 sl 5x4 w., 3 honksl. Gescoord werd als volgt- Schoten 000001 ino- 2 Ajax lOlSOjaoo^O E.D.O.—H.H.C. 1—8 Het zag er niet naar uit. dat H. H. C. uiteindelijk een zoo groote overwinning zou behalen, immers na de zesde innings was de stand slechts 3—1. Hierna beletten de weroers. aoed door hun veld gesteund, vier inninc= lang het scoren, doch in de zevende slagbeurt ver grootte H.H.C. door honkslagen van Wil- lemse en Gaartman, na 2 x 4 wiid en fou ten in het E.D.O -veld. den voorsprong tot 81. De beste hitters warer. bij ...D O. Van der Berg en Augustinus. terwijl bij H.H.C. Duinker het beste s'-^oemiddelde had. De werpersresultaten zijn: Van Hulst 7x3 sl.. 3 x 4' w 3 honksl. Leuven en v. d. Born 6x3 sl.. 9x4 w., 6 honksl De inningscijfers waren: E. D. O. 0 1 0 0 0 0 0 0 0 1" HHC 120000500 8 Door de monsteroverwinning van O.V.V. O op Quick (200) promoveert eerstge noemde naar de eerste klasse, terwijl in de Overgangsklasse Watergraafsmeer de plaats van Blauw-Wi'. 2 zal innemen, daar de wedstrijd tusschen deze ploegen in een overwinning van 128 voor Watergraafs meer eindigde. Voetbalcompetitie voor de Zuidelijke eerste klassers begonnen De voetbalcompetitie Is begonnen, echter alleen in het Zuiden en het Oosten voor de lagere klassen. Waarom wordt er zoo lang gewacht in hel Westen? F.en goede gelegenheid, om Zondag een be gin te maken heeft men voorbij laten gaan. Mogelijk is het bondsbestuur er van over tuigd, dat het weer zal meewerken aan een vlot. verloop der competitie en dat op 1 Met alle wedstrijden gespeeld zijn. EERSTE KLASSERS IN HET ZUIDEN. De uitslagen van district 4 waren: Willem t —VVV 2—!: BW—RKTVV 1—0; Longa—NAC uitgesteld District 6: MaurltsJuliana 61; Sportclub EmmaBrabantia 5—4; Bleijerheide —Eindhoven 2—4; Spechten— Slttardsche Boys 14. OM DE DAVIS-CUP. Door met 5—0 van Zweden te winnen hebben de Vereenigde Staten den eindstrijd ln de interzone om de Davis-cup gewonnen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5