Indische gerepatrieerden passen zich moeilijk aan De gasten van ,,de Schelp te Zandvoort De Radio geeft vanavond; Textielindustrie kan nog 15000 arbeidskrachten gebruiken In een vorig nummer gaven wii bij zonderheden over eenige Repatriee- rings-aangelegenheden. Daaruit blijkt, dat een deel der Indische gasten in ons land zich in het algemeen bezwaarlijk aanpast bij de door den oorlog sterk gewijzigde toestanden in ons land. Diezelfde ervaring doet men op met de gerepatrieerden. die gehuisvest zijn in ..de Schelp" te Zandvoort. Men weet dat het vacantiehuis ..Zomers Buiten" verbouwd is tot hotel. Daar worden nu in opdracht van het Bureau voor Oor logsslachtoffers gerepatrieerden opge nomen die niet in woningen konden worden ondergebracht. Blijkbaar heb ben niet alle Indische gasten het daar volkomen naar hun zin. In Zandvoort verspreiden zij tenminste klachten. De klagers vinden het eten niet voldoende, hoewel de gérant toch hun dubbele bonnen krijgt: zij moeten betalen voor een kopje koffie, enzoovoort. Dit was voor ons aanleiding op on derzoek uit te gaan. Daarbij bleek ons. dat de klachten ongegrond zijn. Maar aan den anderen kant kwamen ver schillende klachten naar voren over de gerepatrieerden. die wel op feiten be rusten. De pensjonprijs is door het D.B.V.O. vastgesteld op f 4.40 per dag. Daarvoor hebben de menschen volledig pension en een eigen slaapkamer met een zit gelegenheid. De eet- en conversatie zalen zijn gezellig ingericht. „Zomers Buiten" was door de Duitschers ern stig beschadigd, maar alle regeerings- bureaux hebben medegewerkt om „de Schelp'-1-behoorlijk in te richteh. Alles ziet er keurig uit: meubilair, stoffee ring. bedden enz. De exploitatie geschiedt door Ruttens Bierbrouwerij. De gérant verzekerde ons. dat de gasten bij eiken maaltijd zooveel eten kunnen als zij willen. Aardappelen, groente en jus zijn er steeds overvloedig. Evenzoo brood. Eiken dag wordt soep en vleesch (of visch) gegeven, alsook toespijs. De gasten krijgen ook geregeld koffie en thee. De toewijzing die men aan koffie krijgt is op dit oogenblik niet hoog: daarom kan slechts één keer per dag koffie geschonken worden, maar daar entegen wordt drie keer per dag thee gegeven. Wil men een extra kopje kof fie. dan moet daarvoor 15 cent betaald worden. Er zijn op dit oogenblik 200 gasten. De capaciteit van het hotel is zoo groot, dat het aantal tot 350 kan worden opgevoerd. Er wordt met een staf van 80 man personeel gewerkt. Hoewel er uitstekend voor de gasten gezorgd wordt, toont zich slechts een enkeling dankbaar. Zij beseffen blijk baar niet. dat er in Limburg oorlogs slachtoffers wonen in krotten en kip penhokken. Alles wat wij in onze in richting op de dubbele bonnen koopon (gerepatrieerden krijgen de eerste 6 maanden, die zij in ons land zijn, dub bele bonnen) wordt voor de gasten be steed. Ik kan bovendien verklappen, dat de exploitatie van ..de Schelp" aan onze onderneming geld kost. De Indische gasten zijn niet gemak kelijk in den omgang. Ik zelf en ook het geheele personeel moeten engelen geduld hebben, maar soms blijken wij daarvan toch nog genoeg te hebben om conflicten te vermiiden. In Indië waren de menschen gewoon op hun wenken bediend te worden, maar zij beseffen blijkbaar niet. dat ze hier niet tegenover koelies staan. Wat te zeggen van 't feit dat een huisknecht die met zware koffers moest sjouwen, een „fooi" kreeg van. 1 cent? Aan tafel mogen de gasten zooveel eten als zij willen. Velen nemen ook nog pakjes brood mee naar hun ka mers. Maar wat er van te zeggen dat men heele brooden door de w.c.'s spoelt en ontelbare stukken brood buiten op het terrein gooit? Ik heb de gasten daar over zeer ernstig aangesproken, want wii meenen. dat het bij onze huidige voedselpositie zeer sterk is af te keu ren - zoo zei de heer van Dijk. Op vele kamers vinden wij jampotten vol met suiker, meegenomen van de ontbijt tafels. Het tart alle besohrijving hoe de toi letten er soms uitzien. In 3 weken heeft men kans gezien in een geheel vernieuwd hotel een kamer geheel uit te wonen. Er zijn, zoo vervolgde de heer van Dijk, gasten die met koffers vol siga retten zijn aangekomen, die zij of zwart aan den man willen brengen of laten beschimmelen. Er komen er ook met 16 paar schoenen, die zij ook trachten zwart te verkoopen. Dat ziin niet de juiste manieren om zich in Nederland een plaats waardig te maken. Wij zouden onze moeilijkheden en be zwaren - zoo besloot de heer van Dijk - niet openbaar gemaakt hebben als wij niet daartoe genoodzaakt werden omdat de gasten ongemotiveerd zijn gaan kla gen. De gerepatrieerden hebben het in ons land zoo goed als wij het ze slechts kunnen geven. Bij den Repatrieeringsdienst in den Haag verklaarde men ons. dat uit ons geheele land vriiwel dezelfde klachten komen. Ieder zal zich kunnen inden ken. dat het op den duur voor velen vermoeiend is in een hotel te wonen, waar men natuurlijk het in tieme huiselijke verkeer moet missen, ook al tracht men die leemte zooveel mogelijk aan te vullen, o.a. door in de eetzalen gezinstafels aan te richten. Een verblijf in een hotel voor gerepa trieerden. die nog een blijvend tehuis moeten zoeken, is natuurlijk uitste kend. maar daarna moet getracht wor den zooveel mogelijk een andere huis vesting te verkrijgen. Daartoe zal even wel in het bijzonder een beroep gedaan moeten worden op andere deelen van ons land, want het Westen is al overbe last met de gerepatrieerden. „Kolonisten" in Duitschland De Duitsche vereeniging voor kolo nisatie in Groot-Hessen (Amerikaan- sche bezettingszone van Duitschland) heeft met instemming van Duitsche en bezettingsautoriteiten een nieuw plan tot het vormen van nederzettingen op gesteld. Men wil nederzettingen van 80 tot 100 kolonisten vormen, elk onge veer 50.000 m2 groot. Elk huis in deze nederzettingen zal een groote keuken, een huiskamer en vier andere kamers bevatten. Een kleine boomgaard zal ruimte bieden voor kippenrennen met ongeveer 300 kippen. De resteerendc 40.000 m2 van elke nederzetting moet worden bebouwd, waarvan twee derde verplicht met alle soorten groenten, in het bijzonder aardappels, boonen en erwten die op de markt kunnen wor den verkocht. De bezittingen zullen door moerbezieheggen, die voedsel ver schaffen aan zijdewormen, van elkaar gescheiden worden, ook wordt een hok aangebracht voor het fokken van Angorakonijnen, waarvan het haar tot wol verwerkt wordt. Elke nederzetting krijgt een gemeenschappelijke bakkerij en kruidenierswinkel en een klein res taurant. Alle ter markt aangeboden producten zullen op coöperatieve basis en overeenkomstig de voorschrifterf van het prijsbeheei-schings-instituut worden verkocht. De vereeniging zal steun verleenen aan leden, die tijde lijk in financieele moeilijkheden ver- keeren en ook de verkoopsprijzen vast stellen. Het plan beoogt het stichten van een soort agrarisch-communisti- sehe gemeenschap binnen het kader van een vrije economische samen leving. Agenda voor Haarlem MAANDAG 16 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Het onbewoonde eiland. 20 uur. H. K. B.: Het Godsgericht, 20 uur Gebouw Vrijzinnig Hervormden: Kunstavond voor de Volksuniversiteit van Haarlem en Omstreken. 20 uur. Bioscopen: Rembrandt: Liefdesserenade (a. 1.). Palace: Gestolen le ven (18 j.). Luxor: De Koning der klaploo- pers (a 1.). Deze drie: 14.00, 16.15. 19 00 en 21.15 uur. Frans Hals: Kampioen op sokken (14 J.) 14.00. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City- Theater: Complot der 39 stappen (14 J.) 14.15. 16.30. 19.00 en 21 15 uur. DINSDAG 17 SEPTEMBER adsschouwburg: De kuische Suzanna, 20 Groote Kerk: Orgelspel, 19 uur. Biosco pen: zie Maandag. MAANDAG 16 SEPTEMBER. Hilversum 1, 301.5 M.: 19,00. 20.00 en 22.00 Nieuws; 19.15 Pianoconcert (Gr.); 19.30 Sport- praatje; 20.08 80-jarig bestaan van de C. J. "1 V. „Onesimus" te Rotterdam; 21.00 Radio- •hilharmonisch Orkest; 22.30 Bach-program- ra (Gr.); 23.00 Kamermuziekwerken. Hilversum II. 415.5 M.: 18.00, 20,00 en 23.00 Nieuws; 19.05 Gramofoonmuziek; 20.05 Staf- uziekcorps van de Amsterdamsche Politie; 20.45 Luisterspel; 21.25 The Inkspots en Char les Magnante (Gr.); 22.00 Pianomuziek; 23.15 Balletmuziek van Engelsche componisten. Op een Britschc tentoonstelling van aviatische producten staat ook deze zonderlinge machine, die meer op een segment van een pijpleiding lijkt, dan op een vliegtuig. Het is de „Cierva Helicoptère", een in empirisch stadium verkeerendc autogiro met straal aandrijving. Buitengewone Killing der Staleii-generaal gesloten Daartoe gemachtigd door de Koningin heeft de minister-president en minister van binnenlandsche zaken, dr. L J M Beel, Zaterdagmiddag de buitengewone zitting van de Staten-Gencraal gesloten. De beide Kamers kwamen daartoe te kwart voor drie in het gebouw van de Tweede Kamer in vereenigde vergadering bijeen onder voorzitterschap van den president der Eerste Kamer prof. mr. R. Kranenburg. Dr Beel hield de volgende toespraak: „Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd mij op te dragen deze buitenge wone zitting in haar naam te sluiten. De korte spanne tijds U toegemeten moge het onmógelijk hebben gemaakt vele zaken te behandelen, alleen reeds de totstandko ming gedurende deze zitting van de wet inzake de Commissie-generaal wettigt het resultaat Uwer werkzaamheden op hooge waarde te schatten Hare Majesteit de Koningin heeft mij verzocht u haar erkentelijkheid te betui gen voor Uw toewijding in het behartigen van 's lands zaken In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze buiten gewone zitting te zijn gesloten" Door den Stadsschouwburg te Haarlem worden dit seizoen weer series abonnements- voorsteilingen georganiseerd. Een serie op Zondagmiddagen en een op weekavonden. De voorstellingen worden verzorgd door ..Comedia". „Amsterdamsch-Rotterdamscn Tooneelgezelschap", ..Het Resldentte-Too- neel" en ..Het Vrije Tooneel". Van de productie komt 60 pet ter beschikking der bevolking Hei zal mogelijk zjjn in den loop van de eerstkomende maanden wederom een aantal punten van de Textielkaart geldig te verklaren. Ook zal misschien binnen niet al te langen ttfd het aantal luiers in babypakketten, dat thans zes bedraagt, iets verhoogd worden. Overigens bestaat de mogelijkheid luiers te koopen op ge wone textielpunten. Het deviezenbedrag. dat voor den aan koop van textiel-eindproducten in het buitenland kan worden besteed, is, in verhouding tot de behoeften, uiterst be perkt. Uit de beschikbare middelen worden in de eerste plaats de behoeften der industrie aan grondstoffen en half fabrikaten gedekt. De voorziening van de textielindustrie met ruwe katoen en ruwe wol biedt over het algemeen geen moei lijkheden. Ten aanzien van de bastvezels, in het bijzonder van sisal en de manilla is dit niet het geval zoodat de touw- industrie nog niet op vooroorlogsche basis kan produceeren. Ernstiger is het met de garenvoorzie ning van de industrie gesteld, aangezien de spinnerijcapaciteit niet voldoende is Tekort aan personeel. Zeer sterk doet zich het tekort aan ge schoold personeel gevoelen. Ook is er groote achterstand ontstaan in de oplei ding Het algemeene verschijnsel van een sterk gedaalde arbeidsproductiviteit doet zich dan ook op textielgebied gelden. Op het oogenblik werkt gemiddeld 75 pCt. van het aantal arbeiders, dat voor den oorlog in de textielindustrie werk zaam was. in de textielfabrieken. Met deze arbeiders wordt gemiddeld 50 pCt. van de vooroorlogsche productie bereikt. Voor de wolindustrie is dit percentage aanmerkelijk hooger. Den laatsten tijd geeft voorts de kleur en verfstoffenvoorziening groote zorg, in het bijzonder door het uitschakelen van de I. G -Farben als leverancier. Op papier is slechts 50 pCt. van de behoefte ge dekt, doch in feite is de situatie nog on gunstiger, omdat verschillende landen aan hun in de handelsverdragen vastge legde verplichtingen niet voldoen. Indien niet op korten termijn een oplossing Dezer dagen is in Rotterdam het eerste veerdienst, die regelmatig zal worden Rotterdam. landingsvaartuig aangekomen voor den onderhouden op het traject Tilbury wordt gevonden, moet met een ernstigen terugslag op de productie rekening wor den gehouden. Vernieuwing en aanvulling van het productie-apparaat is ook noodig Boven dien is in de katoenspinnerijen belangrijke oorlogsschade geleden. In de confectie- industrie bestaat een groote behoefte aan speciale machines. De textielproductie komt niet volledig voor de voorziening van de bevolking ter beschikking Van de textielgoederen be stemd voor kleeding en dekking wordt 6 pCt. aan wollen goederen en R pCt aan katoenen en kunstzijden goederen ge ëxporteerd. De helft van deze exporten geschiedt in den vorm van weefsels, de andere helft in den vorm van confectie. Bovendien wordt van de productie voordat zij aan de bevolking ter beschikking wordt gesteld, afgetrokken de voorziening van leger, marine en luchtmacht. Neder- landsch-Indië, de overheid met al haar diensten, de ziekenhuizen, andere takken van industrie, landbouw en verkeer (schoenvoering en canvas voor banden). De omvang van deze bijzondere voorzie ningen kan tot dusverre op circa 30 pCt. van de productie worden geraamd. Op deze wijze komt netto slechts ongeveer 60 pCt. der textielproductie direct ter beschikking van de bevolking Aankoop van textielproducten in het buitenland geschiedt voorzoover de devie- zenpositie zulks toelaat en alleen voor be paalde artikelen, ten aanzien waarvan onze industrie practlsch geen leverings mogelijkheden heeft. De verdere ontwik keling van het productie-niveau hangt voornamelijk af van den arbeidsfactor. Het ploegenstelsel, dat vóór den oorlog in een groot deel der industrie algemeen was. wordt momenteel nog slechts in zeer beperkte mate toegepast Indien in het bijzonder in de katoenspinnerijen over de geheele linie tot wedcr-invocring van het 2-ploegenstelsel zou worden overgegaan, zou jaarlijks circa 20.000 ton katoenen ga rens meer kunnen worden verkregen, overeenkomende met 45 punten per hoofd van de bevolking per jaar! De huidige textielproductie komt overeen met één punt per hoofd per week De textiel industrie kan nog 15.000 arbeidskrachten gebruiken Wil men een grootere textiel productie bereiken, dan zullen vooral vrouwelijke arbeidskrachten voor deze industrie gewonnen moeten worden Op het oogenblik wordt een voorraad- vorming in de winkels bevorderd om ze kerheid te krijgen, dat op de aan te wijzen punten ook gekocht kan worden. Plaat selijke commissies zullen 't mogelijk kun nen maken winkeliers, die zwart verkoo pen te boycotten. Vóór den oorlog werd per jaar 6000 ton aan garens uit Engeland aangevoerd. Thans mag men blij zijn, als er één ton per kwartaal gestuurd wordt. Voeringstoffen kwamen voor den oor log voor 50*/» uit Duitschland. Vroeger was de toestand, wat de confec tie betreft, zoo, dat men gemiddeld eens in de drie jaar een pak kocht. Als de productie normaal was, zou thans iedere Nederlander 1/3 pak kunnen krijgen Door de nieuwe regeling voor babypakketten wordt de achterband ingehaald. Dat zal deze maand het geval zijn. De verstrek king van knotten wol bij de babypakket ten is afgeschaft, omdat er thans meer babykleeding te krijgen is. De industrie hier te lande vervaardigt nu ook corset- stof. De hoeveelheden zijn nog betrekke lijk gering. Prijsopdrijvings- en hamsterwet Bij K. B. is bepaald, dat de Prijsopdrij vings- en Hamsterwet 1939 opnieuw in wer king zal treden met Ingang van 27 Septem ber.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 7