Haarlems Dagblad Van Klef fens verzet zich tegen propaganda in den Veiligheidsraad Rusland eischt te ree h twijzing Gevaar voor Amerikaansche kabinetscrisis Dr. Beel opent de Staten-Generaal De Groote Luchtslag Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peercboom TMnsdasr 17 September 1 !>4« Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31, ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107 Tel.: Redactie 10600 Dir.-Hoofdred 15054 Mr. van Kleffens, de Nederlandsclie afgevaardigde, opende de debatteii op de bijeenkomst van den Veiligheidsraad die gisteren gehouden werd en waar de aan klacht der Oekraïne tegen Griekenland opnieuw werd besproken, met een scherpen aanval op de methode om den Veiligheidsraad dienstbaar te maken aan propa ganda. Hij kreeg later felle verwijten te hooren van Manoeilsky, den gedelegeerde van de Oekraïne, die hem verweet dat lilj het Handvest wilde veranderen. Het is te betreuren, aldus mr. Van Klef fens, dat de Oekraine de zaak in den hul digen vorm heeft voorgebracht. De op merkingen van Manoeilsky bij den Raad- zouden bij zijn landgenooten vervolgings waanzin kunnen verwekken. Dat had moe ten worden voorkomen, teneinde de inter nationale atmosfeer vrij van spanning te houden. Mr. Van Kleffens vervolgde: „Sommige leden trachten den Veiligheidsraad te ge bruiken om hun nationale politiek en ideo logie naar voren te brengen eii niet als een lichaam ter oplossing van geschillen. Gromyko houdt misschien niet van het Montgomery en Eisenhower, het be roemde duo dat de verplettering van Duitschland „volgens de plannen uit voerde", tijdens het recente bezoek van Montgomery aan de Vereenigde Staten. Bioscoopbond aanvaardt accoord met Amerika De algemeene vergadering van den Nederlandschen Bioscoopbond heeft gistermiddag met algemeene stemmen besloten het accoord. dat het hoofdbe stuur met vertegenwoordigers van de Amerikaansche filmexporteurs getrof fen heeft, te aanvaarden. Oordeelsdag van Neurenberg uitgesteld Officieel is medegedeeld, dat de uit spraak van de vonnissen over de door het tribunaal te Neurenberg berechte be schuldigden is uitgesteld van 23 Septem ber, den oorspronkelijk vastgestelden datum, tot 30 September aanstaande. Door het hoofdbureau van de Fransche Communistische PartU zijn de berichten, volgens welke Maurice Thorez, de leider van de'Fransche communisten, een geheim bezoek aan Moskou zou brengen, ontkend. woord „misbruik", doch dat is wat een groeiend aantal weldenkende menschen in vele landen dergelijke practyken noemt. Het is de plicht van deu raad zich daar tegen te verdedigen, aangezien zyn prestige en waardigheid erdoor worden verzwakt." Mr. Van Kleffens stelde voor een com missie van drie te vormen ter bestudee ring van kwesties alvorens zij voor den Veiligheidsraad worden gebracht. De Sovjet-Unie diende een motie in,- waarin den raad wordt verzocht van de Grieksche regeering te eischen, dat zij haar provoceerende handelingen aan de grens staakt en ophoudt met het vervolgen van minderheden. Manoeilsky beschuldigde mr. Van Klef fens van pogingen om het Handvest der Vereenigde Volken te wijzigen. Hij werd door den Britschen afgevaardigde Sir Alexander Cadogan in de rede gevallen. Deze verklaarde, dat Manoeilsky was uit- genoodigd om de kwestie met Griekenland te bespreken en niet de procedure van den raad. Gromyko merkte op. dat het niet de eerste maal was, dat afgevaardigden door Sir Alexander in de rede werden geval len. Hij vond dat het tijd werd daar een einde aan te maken. De voorzitter, dr. Oscar Lange (Polen), die tevoren met den vice-secretaris-gene- raal Sobolef (Sovjet-Unie) had overlegd, besliste dat Manoeilsky kon voortgaan, Manoeilsky noemde de door mr. Van Kleffens voorgestelde commissie een „guil lotine" en vond haar in strijd met het Handvest. Albaneesche aanvallen? In Athene is officieel bekend gemaakt, dat aanvallen op Grieksch grondgebied, van Albanië uit ondernomen, zonder ver liezen aan Grieksche zijde zijn afgeslagen. Volgens de officieele Atheensche verkla ring hebben Albaneezen op Vrijdag en Za terdag een hevig vuur geopend op 3 Griek sche grensposten, teneinde gewapende benden, die naar beweerd wordt uit Al baneezen bestonden, de gelegenheid te geven Grieksch grondgebied te betreden. Het woord is aan. Etienne Rey: Gelukkig toeval is vaak de naam, dien men geeft aan de verdiensten van an deren. Groote bonnenzwendel te Haarlem Zestigduizend rantsoenbonnen verhandeld De afdeeling Economische Dienst van de Politie te Haarlem is een groote ver duistering van coupures van distributie bonnen op het spoor gekomen, waarbij twee agenten van politie betrokken zijn. Reeds zijn in deze zaak zes arrestaties verricht. De verduistering betreft on geveer 60.000 rantsoenbonnen van ta bak, margarine, boter, vet, melk, enz. De politie heeft beslag kunnen leggen op 20.000 rantsoenbonnen en f 20.000. Deze onregelmatigheden ziin bedre ven door drie personen, namelijk een. lid van den controledienst P.T.T. welke dienst belast is met het toezicht op den aanmaak van distributiebescheiden, in samenwerking mei twee man van het personeel van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zoon N.V. Ondanks de strenge controlemaatregelen heeft dit drietal gelegenheid gezien een ge deelte der coupures te laten verdwijnen en ten eigen bate te verkoopen. Bovendien was een agent van politie in het complot. Dit viermanschap ver handelde de bonnen en verdeelde de opbrengst onderling. Als medeplichtigen zijn nog twee per sonen aangehouden, waarbij eveneens een agent van politie. De zes daders zul len binnen eenige dagen aan den Offi cier van Justitie worden voorgeleid. Deze zaak is aan het rollen gebracht door de arrestaties in den bonnenzwen del bij de afdeeling van den Centralen Distributiedienst in de Smedestraat, aangezien een van de arrestanten ook zijdelings bii de nu ontdekte verduiste ring betrokken was. Dank zij het voortvarende onderzoek van den Economischen Dienst is nu oak dit geval aan liet licht gekomen. Henry Wallace, de Amerikaansche mi nister van Handel, heeft gisteravond in een verklaring gezegd, dat hij blijft bö zijn te New-York uitgesproken rede en dat hij voornemens is in de naaste toe komst meer over dat onderwerp Ie zeggen. Wallace vindt het interessant, dat zoowel uiterst rechts als uiterst links het niet met hem eens zijn. Voor het publiceeren van zijn verklaring heeft Wallace met president Truman ge telefoneerd. In Washington neemt men aan, dat hij dezen zijn verklaring heeft voorgelezen. In de republikeinsche pers is een cam pagne in vollen gang onder het motto „Wallace moet gaan". Men eischt. dat de president op het aftreden van Wallace aandringt, indien deze niet uit eigen be weging aftreedt. Kringen, die nauw bij Wallace zijn betrokken, verklaren beslist, dat hij niet zal heengaan. Als gevolg van de verklaring van Henry Wallace, dat hij zal blijven strijden voor een toegevender polilick ten aanzien van de Sovjet-linie, wordt te Washington een kabinetscrisis verwacht. Sic Jaargang» No. 18433 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 IN Engeland herdenkt men den grooten luchtslag the Battle of Britain heet die daar die in September 1940 werd uitgevochten en het eerste en beslissende keerpunt in den strijd tegen Duitschland bracht. Want toen streden de Engelschen alleen, zonder bondgenooten die het eeni- gen bijstand konden verleenen. Zij hadden een zwakke luchtvloot tegen een Duitsche overmacht; hun productie van nieuwe toestellen was gering en alles moest erop gezet worden om het luchtoffensief van den vijand, dat als inleiding van een inva sie in Groot-Brittannië bedoeld was, te breken. Dit gelukte op 17 September, van daag zes jaar geleden, toen 185 Duitsche toestellen werden neergeschoten en de Engelschen er maar een dertigtal verloren. De Duitschers deinsden af. Het heeft weinig gescheeld. Zoo weinig, dat men verbaasd staat, als men de nu ge publiceerde mededeelingen van de Engel- sche luchtmacht, de Royal Air Force, leest, dat van een- zoo klein aantal menschen en zoo weinig materiaal de beslissing heeft afgehangen. Het rapport van Chief Air- Marshal Lord Dowding bewijst, dat de luchtmacht de uitputting zeer nabij was. Toen de oorlog begon produceerde Groot- Brittannië niet meer dan twee Hurricanes en twee Spitfires per dag. De luchtvloot was zoo bescheiden van omvang, dat men niet zonder zorg en beklemming de Franschen te hulp kwam. Die hulp bleek zeer kostbaar. Tusschen 8 en 18 Mei had den de Engelschen 250 Hurricanes ver loren in den strijd. Niettemin hielden zij zoo weinig achter, dat na den terug tocht van het Britsche leger via Duinker ken er maar drie eskaders waren, die niet in gevechten boven het vasteland betrok ken waren geweest. Op deze periode van zware Britsche ver liezen volgden de hevige Duitsche lucht aanvallen op Engeland. In lagen boven elkaar snorden de massa's bommenwer pers en jagers over de Noordzee en stort ten hun verderf over het land uit. Piloten en gronddienst van de R.A.F. hadden te weinig rust gehad; de dienst was feitelijk overwerkt. Een groote winst verklaart Lcrd Dowding was in die dagen het optreden van Lord Beaverbrook, wiens krachtige leiding van de productie van jagers „een magische uitwerking" had. In- tusschen haperde het nog bij de opleiding van nieuwe piloten;- er kwamen er niet genoeg om.de opengevallen plaatsen in te nemen, door den strijd veroorzaakt en de verliezen waren vooral zwaar onder de nieuwe, onervaren bemanningen. Groote schade werd intusschen ook aan de vlieg velden toegebracht. „Wij moesten onze perikelen voor den vijand verborgen hou den, die natuurlijk door niets meer aange moedigd zou zijn dan door éenig teeken van verzwakten weerstand. Dus besloten wij een houding aan te nemen alsof ons niets ontbrak, hetgeen meebracht dat wü °P allerlëi listige wijzen te werk moesten gaan met onze sterk verminderde strijd krachten. Wij hebben evenveel te danken gehad aan scherpzinnig overleg voor en tijdens den luchtslag als aan jeugdigen durf en koelbloedigheid". De Manehestér Guardian heeft op het rapport van Lord Dowding deze commen taar gegeven: „De Battle of Britain was de slag, dien wij wonnen toen wij in de minderheid waren en alleen stonden. De naties die het meest op ons afgeven ter vredesconferentie moesten eens erken nen. dat zonder onze overwinning in die dagen zij nu misschien volstrekt geen vredesconferentie zouden kunnen houden." Dit is. al zal het Engelsche blad zelf moeten toegeven, dat men op grond van een inder tijd behaalde overwinning bij het verder verloop van zaken niet vrij van critiek kan blijven, een begrijpelijke uiting. In Engeland moet men wel eens bitter wor den als men. zich herinnerend hoe men „er alleen voor gestaan heeft" en de laatste hoop op den Engelschen weerstand geves tigd was. nu de scherpste crit'iek en vele verdachtmakingen te hooren krijgt. Indirect houdt het rapport een blaam voor de Duitsche militaire leiding in. De Duitschers hebben zich kennelijk laten bedotten door de schijnvertooning van on verminderde weerstandskracht, opgezet door een bijna uitgeputten tegenstander. Ondanks hun enorme oorlogstoerustingen, hun militairistischen geest eri hun zucht tot verovering, ondanks hun organisatie die zij zelf altijd zoo verheerlijkt hebben, maar waarin de velé gebreken en tekort komingen ditmaal wel heel duidelijk ge bleken zijn hebben de Duitschers het afgelegd. Evenals in den eersten wereld oorlog. toen zij ook met een meerderheid en groote successen in den aanvang be gonnen. hebben zij het in den tweeden ver loren van een slecht-voorbereide tegen partij. die misschien over minder methode maar zeker over meer intelligentie en verbeeldingskracht beschikte. Dit is een overweging, waartoe de herin nering aan den grooten luchtslag boven Engeland bijzondere aanleiding geeft. Het Duitsche plan voor de invasie van Groot- Brittannië is mislukt. Gode zij dank. door onvoldoende inzicht, onvoldoende rekening houden met alle mogelijkheden en onvol doende begrin omtrent den tegenstander. Want van zijn geestesgesteldheid en vol harding heeft de Duitsche leiding blijkbaar niets begrepen. Wie faalt in menschen- kennis is geen goed. maar integendeel een slecht organisator. R. P. De minister-president dr. L. J. M. Beel, heeft heden in de vereenigde zit ting van beide Kamers tot opening van de zitting 19461947 der Staten-Gene raal de volgende rede uitgesproken: „Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen deze zitting in haar naam te openen. Voor het eerst sinds jaren is het weer mogelijk het grond wettelijk voorschrift, vervat in de ar tikelen 103 en 106 onzer hoogste Staats wet. na te leven en de gewone iaarliik- sche zitting der Staten-Generaal op den derden Dinsdag in September te ope nen. Met u verheugt de regeering zich. dat aldus de normale paden weder in vollen omvang betreden worden. Op tal van gebieden doen zich intusschen de gevolgen van den oorlog nog schier da gelijks gevoelen en ziin de problemen, welke om oplossing vragen, ontelbaar. Van haar verantwoordelijkheid te dezen is de regeering zich diep bewust. Haar voornemens zijn u uit de Troon rede bekend en zij wenscht thans met de spade op den schouder om het beeld van Thorbecke te gebruiken aan den slag te gaan. Zij is er van over tuigd. dat ook u. leden van de Staten- Generaal. bereid bent het op u rustende deel der verantwoordelijkheid voor des lands zaken te aanvaarden en in ge meen overleg met de regeering de ter zake noodige maatregelen te treffen. Dat het voor de regeering slechts dan mogelijk is haar bijna onmenschelijk zware taak naar behooren te verrichten, indien zij zich geschraagd weet door het vertrouwen van een zoo breed mogelijke meerderheid uit de Staten-Generaal. behoeft nauwelijks vermelding. Moge Gods zegen ons werk ten deel vallen en het ons gegeven ziin voor het Nederlandsche volk den weg te banen naar een minder zorgvolle toekomst. In naam der Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik de jaarliiksche gewone zitting der Staten- Generaal te ziin geopend". Een aftreden van Wallace zou de kan sen van de democratische partij bij dc verkiezingen in November in gevaar kun nen brengen. Wallace en Truman hebben beide hun standpunt bekend gemaakt Men neemt aan, dat de volgende zet van de zijde van Byrnes zal komen. Sinds het incident heeft deze nog niet telefonisch met Tru man gesproken en naar verluidt ligt het in zijn bedoeling nogmaals een verklaring te geven over de Amerikaansche buiten- landsche politiek. Een partijgenoot van Henry Wallace heeft gezegd dat president Truman en Wallace bij hun telefoongesprek van gis termorgen zijn overeengekomen zoo spoe dig mogelijk een bespreking te hebben. Het nadeel van een rechtsch autostuur Op den rijksweg te Ede reed een vrachtauto, waarvan de bestuurder door middel van richtingaanwijzer en uitge stoken linkerhand te kennen gaf, dat hij den weg naar Otterloo wilde inslaan. Kort daarachter reed een tweede vrachtwagen, bestuurd door iemand uit Alphen aan den Rijn. die wel opmerkte, dat de voorrijden de auto vaart minderde, maar de teekens voor de richtingverandering niet kon zien, omdat zijn wagen voorzien was van een reehtsche stuurinrichting. Eerst bij het inhalen zag hij den uitstaanden richting aanwijzer, maar toen was het te laat, want de voorste wagen draaide reeds naar links. Den bestuurder van de in halende auto bleef om een ernstige botsing te voorkomen niets anders over dan ook den Otteloschen weg in te draaien, doch zijn wagen kwam daarbij op den berm waar juist twee meisjes stonden, die wil den oversteken. De vijfjarige W. R. werd overreden en gedood. Haar oudere zusje werd licht gewond. Weerbericht IETS WARMER. Gedeeltelijk bewolkt en overwegend droog weer met weinig wind. Iets hoo- gere temperatuur dan vandaag.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1