Een nieuw Europa Hevige brand in de Centrale Werkplaatsen Churchill pleit opnieuw voor Vereenigd Europa 6 Jo Jaar/rans No. 1843« I 'X IT 1 Vrijdag 20 September 1946 Bureaux: Groote Houtstr. 93 f j 1 I 11 IT I Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem JL ^^^1» JL JL JiO ■fi V,^, V,J I >J *1^ JÊ Abonnementen: p. week 31 ct IJmuiden: Kennemerlaan 154, J Per kwartaal f 4. Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pccrcboo.u Te] Hedactie Dir..Hooldre<i. 15054 v\/ INSTON Churchill heeft een korte en V* krachtige rede voor de Universiteit van Zürich gehouden. Hij is gast van Zwit serland, zooals hij het indertijd van Neder land was. Opnieuw heeft hij zich voor stander van de schepping van Vereenigde Staten van Europa getoond. Daarbij heeft hij in korte trekken een beeld van den heerschenden toestand in dit werelddeel geschetst, dat onze aandacht opeischt. Ik vraag u daarom: lees het korte verslag van zijn kort betoog op deze pagina niet maar even vluchtig door, maar laat zijn woorden en vooral dat beeld eens op u inwerken. Wijd er uw eigen gedachten aan en bedenk daarbij, dat wij in dit land geen afzonderlijke menschengroep vormen, die er in haar eentje wel bovenop zal komen, maar een onderdeel van dat Euro- peesche geheel, dat volgens zijn woord „in Babelsche verwarring" verkeert. Als Europa geen nieuwe levenskracht ver werft. zullen wij ons evenmin kunnen herstellen. Wij moeten dat leeren begrij pen. Wij kijken nog veel te weinig naar buiten; Churchill is in Engeland de leider van de Conservatieve Partij. Dit etiket zal velen van u niet aantrekken en mij evenmin. Maar hij is een te groot man om zich door een etiket en door eenige enge partij opvatting gebonden te achten. Hij toont zich 'dan ook, in zijn voortdurend streven naar een vereenigd Europa, het tegendeel van conservatief. Hij beseft dat een groote greep gedaan moet worden, dat een groot doel moet worden vooropgesteld, dat de verouderde twisten over grenswijzigin gen en schadeloosstellingen geen zin meer hebben, dat Europa zich bevrijden moet uit zijn ouderwetsche bestuursorganisatie ....om een nieuwe levenskans te krijgen! Hij brengt het Fransche kernwoord in practijk, dat voor de groote kwalen de grootê geneesmiddelen voorschrijft: aux grands maux les grands remèdes. Nu heeft hij een koene uitspraak aan zijn betoog verbonden, die door hem is in geleid met de woorden: „Ik ga u iets zeg gen, waarover gij u zult verbazen." Velen zullen zich er vandaag inderdaad over verbazen, en niet alleen in Zwitserland, maar in de geheele wereld. Want dat koene woord luidde: „De eerste stap naar de her-oprichting van de Europeesche ge meenschap moet bestaan in een samengaan tusschen Frankrijk en Duitschland." Chur chill voegde eraan toe: Slechts op die wijze zal Frankrijk het moreele en cultureele "■leiderschap over Europa kunnen herkrij gen" en wie deze zin niet te letterlijk opvat, maar haar als een diplomatieke uiting beziet begrijpt meteen, dat de Brit- sche staatsman zich in Zürich vooral tot de Franschen heeft gericht. Het woord „leiderschap" kan men toelichten door de erkenning, dat zonder twijfel de Fransche beschavings-invloed van groote beteekenis voor het vasteland is en blijft en dat het welzijn van het democratische Frankrijk van overwegende beteekenis voor Europa is. Wie de schouders ophaalt over een ge dachte als de Vereenigde Staten van Euro pa, omdat hijzelf noch zijn vader noch zijn grootvader ooit zulk een groote poli tiek beleefd hebben, zal niet minder scep tisch staan tegenover het denkbeeld van .een samengaan van Frankrijk en Duitsch land. Die hebben, zèl hij zeggen, toch altijd vijandig tegenover elkaar gestaan! Maai de wereld bestaat langer dan de conflicten tusschen Franschen en Duitschers. De wereld heeft grooter oplossingen gezocht en gevonden dan in den tijd van onze grootvaders en vaders, en tot dusver in onzen eigen tijd, zijn nagestreefd. Wie kan de mogelijkheid loochenen dat op de periode van diepe inzinking met haar machteloos gedoe op internationaal gebied, die wij thans beleven, een machtige op leving zal volgen? Hebt ge wel opgemerkt dat, terwijl het vruchtelooze gekrakeel in Parijs voortduurt, zich steeds meer stem men beginnen te verheffen voor federale Unie, voor Vereenigde Stalen van Europa, zelfs voor dat schijnbaar-onbereikbare ideaal: Wereldregeering? Misschien zijn wij van dat laatste nog ver verwijderd. Misschien. Maar het heeft geen zin alle streven naar nieuwe een heid ongeloovig te bejegenen met het woord: De Russen zullen niet willen mee werken. Er zijn altijd zulke tegenstellin gen. Als de regeering van een land, zelfs een groot en machtig land. samenwerking in nieuwe vormen weigert, zal dat voor anderen tenslotte geen beletsel, maar veel eer een aansporing zijn om hun plannen te verwezenlijken Wij kunnen de reeks internationale mis lukkingen van dezen tijd betreuren, maar wij moeten ons er niet door laten ont moedigen. Wellicht zijn zij noodig. Zou het niet erger zijn als het verwarde complex van verouderde lapmiddelen, dat na iederen oorlog den volgende placht in te luiden, toch weer werd doorgevoerd? Iedere tijd zoekt uit zijn moeilijkheden den uitweg. Is er voor dezen tijd nog een andere uitweg dan die, door steeds meer stemmen en ook door den ouden staats man Churchill gevorderd? Een gedachte is rijpende, die een nieuw doel en nieuwe bezieling en levenskracht aan het oude Europa kan schenken. De teekenen nemen steeds toe die bewijzen, dat jongeren dat hebben verstaan. Wagenlichterij en modelzolder uitgebrand Donderdagavond omstreeks half negen loeiden de brandweer.' en eenige oogcnblikken later was de Oostelijke hemel rood lellen brand. De wagenlichterij van de Centrale werkplaatsc Spoorwegen aan de Anistcrdanisclic vaart bleek in vuur en vlam duizenden begaven zich derwaarts om den brand te aanschouwen. Om half negen kwam het eerste alarm en vijf kwartier later was goed als bedwongen. Dit snelle resultaat komt voornamelijk op rel: werkplaatsbrandwecr der Spoorwegen, die Donderdagavond juist voo avond bijeen was. Uit elf slangen bestreden zoowel de Haarlemsche- als de werkplaatsbrandweer den als razend om zich heen grijpenden gloed, die in den aanvang het ergste deed vreezen, ook al omdat een vrij hevige wind de vlammen aanwakkerde. De wa genlichterij stond in lichter laaie en het duurde niet lang, of de vlammen hadden zich op den modelzolder geworpen, die evenals de lichterij een prooi van den brand werd. Vele houten en metalen mo dellen gingen verloren. door Haarlem u rd door een Xcdorlandsche Belangrijke schade. Men had heel wat rijdend materiaal te elfder ure weten te redden, maar toch werden drie rijtuigen (een le en 2e klasse en twee 3e klasse stoomrijtuigen) vernield. Dank zij het voortdurend nathouden van de omliggende werkplaatsen bleven deze gespaard en tegen elven was het gevaar definitief bezworen, zoodat het meeste brandweermateriaal kon inrukken Een groot gedeelte van den nacht is men met het nablusschingswerk bezig geweest. De burgemeester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda en de hoofdcommissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck, kwa men om ongeveer kwart voor tien op het terrein van den brand aan. Aan den over kant van de vaart stonden duizenden men- schen naar het ongetwijfeld boeiende schouwspel te kijken. De oorzaak. Daar er zich geen personeel in de afge brande complexen bevond, neemt men aan, dat in een van de te repareeren rij tuigen de brand ontstaan is. De brandweer heeft echter nog niet kunnen vaststellen, wat de eigenlijke oorzaak van den brand is. Accoord over evacuatie Uit Batavia wordt medegedeeld, dat men aangaande de evacuatie van geïnterneer den met de republikeinen tot overeen stemming is gekomen. Heden werd vernomen, dat de Indone siërs het eerste voorstel van generaal Man- sergh hebben aanvaard, hetgeen dus betea- kent. dat de T.R.I. de geëvacueerden slechts tot Bekassi zal begeleiden. In de overeenkomst is echter vastgelegd, dat drie officieren van de T.R.I. de tocht tot het station in Batavia zullen meemaken. Voor het eerst sinds de zeventien dagen durende staking van vrachtauto-chauffeurs, kwamen de trucks in Ncw-York weer in be weging doordat 317 werkgevers een ov< komst met de stakers hebben gesloten Het woord is aan. Wijnaendts Francken: Wetens of onwetens, wil lens of onwillens, worden wij allen gedreven door sociale beweegkrachten, on verschillig of wij dat al dan niet erkennen, geluk kig prijzen dan wel bejam- Dubbele villa uitgebrand in Overveen. Hedennacht tegen half een werd de brandweer van Bloemendaal gealarmeerd voor een zwaren uitslaanden brand in een dubbele villa in de Lonbar Petrilaan te Overveen, bewoond door de families C. F. N. Hin en mevr. de Wed. H. N. Brandt Muller. De brand is door onbekende oorzaak ont staan in een schuurtje, er vielen toen vonken op het rieten dak en door den straffen wind grepen de vlammen snel om zich heen. Hoewel de brandweer met al ha-ar materiaal werkte, -was het niet mo gelijk de huizen te behouden, zoodat zij vrijwel uitbrandden. Gelukkig waren er in de nabijheid geen andere woningen met rieten daken, zoodat er geen ernstig gevaar voor de omliggende perceelen bestond. Pas om half zes kon de brandweer in rukken. De omwonenden hebben gelukkig een deel van den inboedel van de familie Brandt in veiligheid kunnen brengen. Het was slechts mogelijk een klein deel te ber gen van den inboedel der familie Hin, omdat in dat perceel de brand is uitgebroken, zoodat men minder tijd had om meubels weg te sleepen De bewoners waren verzekerd, maar men begrijpt dat in dezen tijd het verlies van de goederen zeer ernstig is. In het huis van mevr. de wed. Brandt woonden ook twee gezinnen van kinderen die uit Indië gerepatrieerd zijn. Eerst hebben zij in Indië alles verloren, nu hadden zij in het ouderlijk huis een veilig onderdak gevonden, maar nu staan zij opnieuw voor huisvestingsmoeilijkheden. Hedennacht vonden alle slachtoffers lo gies bij omwonenden. Een Amerikaansch gevechtsvliegtuig met straalaandrijving heeft „onofficieel" het wereldsnelheidsrecord van 616 mijl per uur met drie mijl verbeterd. Het bestaande re cord van de Britsche Meteor is echter nog het officieel geldende, daar niet aan alle regels van recordpogingen werd voldaan bij de vlucht van het Amerikaansche toestel. (United Press) Samengaan van Duitschland en Frankrijk vereischt Fel laaiden de vlammen in de Lonbar Petrilaan te Overveert, waar een dub bele villa uitbrandde. De onderscheidingen. Op de lijst van Koninklijke onderschei dingen komt voor de naam van onzen oud-stadgenoot den heer G. H. Heintzen, oud-consul te Bombay,."die benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Winston Churchill heeft gisterenmorgen in de universiteit te Zürich een rede ge houden. Hij zeide: „Ik wil u heden spre ken over de tragedie van Europa". Hij wees erop, dat het Europeesch vasteland, beschikkende over de beste en meest ge cultiveerde streken van de aarde en met zijn gematigd klimaat, het tehuis is voor alle oorspronkelijke menschenrassen van de Westersche wereld, de bron van het Christelijk geloof en van de Christelijke moraal, en dat dit continent, wanneer eens vereenigd in gemeenschappelijk ge not van zijn erfgoed, een onbegrensden voorspoed zou kunnnen beleven met zijn bevolking van 3 a 400.000.000 zielen. In sommige van de kleinere landen, al dus zeide Churchill, valt inderdaad goede vooruitgang op den weg van herstel te bemerken. Verder echter zitten massa's gekwelde, hongerige en in verwarring ge brachte menschelijke wezen bij de ruïnes van hun steden en tehuizen den horizon af te zien, vreezend de nadering van nieuwe tyrannie of verschrikking Hij sprak van de Babelsche verwarring, welke in Europa hecrschte. Wanneer niet de groote republiek aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan zich gerealiseerd had, dat een verwoest en tot slavernij ge bracht Europa ook haar eigen lot zou aangaan en hulp had geboden, zouden de duistere tijden in al hun verschrikking te ruggekeerd zijn, aldus zeide hij Vereenigde Staten van Europa. Als remedie tegen de kwalen waaron der Europa thans gebukt gaat. bepleitte Churchill de vorming van Vereenigde Staten van Europa, Alleen op die manier, aldus zeide hij, zullen honderd-millioenen in staat gesteld kunnen worden de sim pele vreugde en hoop, die het leve:, levenswaard maken, te genieten De Volkenbond heeft niet gefaald van wege zijn beginselen, doch doordat die beginselen door de staten werden ver laten. Churchill betoogde, dat Vereenigde Staten van Europa niet in conflict be hoefden te komen met de wereld-organi satie van de UNO, doch er een opbouwend onderdeel van zouden kunnen vormen. De schuldigen moeten ges'raft worden, zoo zeide Hij verder. Duitschland moet de mogelijkheid tot herbewapening ontnomen worden, doch daarna moeten wij ons af wenden van het verleden en onze oogen richten op de toekomst „Ik ga nu iets zeggen, waarover g(j u zult verbazen: de eerste stap naar de her-oprichting van de Europee sche gemeenschap moet bestaan in een samengaan tusschen Frankrijk cn Duitschland. Slechts op die manier zal Frankrijk het moreele en cultureele leiderschap over Europa kunnen her krijgen". Churchill waarschuwde tenslotte, dat er haast gemaakt diende te worden met het vormen van evenlueele „Vereenigde Staten van Europa". De atoombom is nog steeds alleen in handen vhn een natie, van welke wij weten, dat zij haar nimmer zal gebruiken dan alleen voor de zaak van recht en vrijheid. Doch de mogelijkheid bestaat, dat dit verschrikkelijke vernie lingswerktuig binnen enkele jaren wijd en zijd in bezit zal zijn en de ramp, welke zou ontstaan door het gebruik ervan door verschillende oorlogvoerende mogend heden zal niet alleen alles, wat wij be schaving noemen, vernietigen, doch mo gelijk zelfs den aardbol zelf uiteen doen vallen" De eerste practische stap, aldus Chur chill, zou moeten bestaan in de vorming van een Europeeschen raad. Bij al dit dringende werk zouden Frankrijk en Duitschland tezamen de leiding moeten nemen, met Groot-Brittannië, het Brit sche gemeenebest en het machtige Ame rika en, naar ik vertrouw, Sovjet-Rusland, want in dat geval zou alles goed komen. „Ik zeg u, laat Europa herrijzen", al dus beëindigde Churchill zijn rede, welke zestien minuten duurde. Weerbericht STORM. Verwachting van Vrijdagavond -- terdagavond. Storm, aanvankelijk uit het Zuid-Westen, in den nacht met windstooten, ruimend naar Noord-west. Daarna geleidelijk afnemend. Wisselende bewolking met regenbuien, hier en daar :zeld i koele

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1