Byrnes Waüace afgetreden op verzoek van President Trurnan De meerderheid der Javanen staat achter de republikeinsche regeering Meer Gas en Electricifeit flic Jaargang No. 1843T TTTT I ~"X "I Zaterdag 21 September 1»16 Bureaux: Groote Houtstr. 93 I 1 IT f ffk G I I/"T I Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37. Haarlem X X W X X 1 O -X—VX VI X-/ X VJL VX Abo nnementen: p. week 31 ct IJmuiden: Kennemerlaan 154, J per kwartaal f 4.— Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredaeleur: Robert Peereboom Tc, Hcdactle I0C00 Dll,_„oofdred. 15051 PRESIDENT Truman heeft zijn minister van Handel. Henry Wallace, die met zijn instemming een buitenlandsch politiek beleid in het openbaar had aanbevolen, dat volkomen in tegenstelling was aan dat van den minister van Buitenlandsche Za ken, tenslotte toch verzocht om af te tre den, Een dag tevoren had hij hem slechts laten beloven, dat hij geen verklaringen meer zou afleggen eer de vredesconferen tie in Parijs was afgeloopen. De indruk, dat een allesbehalve vaste koers in Washington gevolgd wordt, en dat invloe den van buiten zich met wisselend succes in het Witte Huis doen gelden, wordt hier door nog eens versterkt. Byrnes, die zich tijdens den geheelen politieken storm van de afgeloopen week van mededeelingen in het openbaar heeft onthouden en die van den president een telegram heeft ontvangen waarin hij be dankt wordt voor zijn verdraagzame en begrijpende houding, is dus overwinnaar gebleven, al heeft Wallace nu voor de radio de verklaring afgelegd, dat hij den strijd zal voortzetten omdat hij den vrede en dus het heil der wereld met Amerika's buitenlandsche politiek gemoeid acht. Hij zal dat dan als ambteloos burger moeten doen. Ongetwijfeld heeft hij medestanders en zij moeten behooren tot den linkervleu gel der democraten. Hij wil niet mede werken aan een beleid, waarin hetgeen hij Engelands imperialistische politiek noemt wordt gesteund. Hij wil met Rusland on derhandelen over een verdeëling in in- vloeds-zönes, waarvoor Byrnes niets voelt. Hij heeft met zijn beschouwing over En- gelsch imperialisme de Engelschen uit hun tent gelokt. Zij hebben de beschuldiging afgewezen en den bal teruggekaatst: het zijn volgens hen juist de Amerikanen, die tegenwoordig met hun belangenpolitiek in het Nabije Oosten een machtspolitiek voe ren, die Engeland achterwege laat. De Britsche regee'ring heeft door- haar houding ten aanzien van Britsch-Indië bewezen dht zij andere opvattingen huldigt. En zoo meer. Het is niet zoo eenvoudig deze verhou dingen in zwart en wit vast te stellen. Met alle erkenning van de goede bedoe lingen der Britsche regeering zal menige belangstellende in buitenlandsche relaties zich blijven afvragen hoe het in de practijk den Britten mogelijk zal blijken, geen im perialistische politiek te voeren. Het is eveneens moeilijk de waarden van het beleid van Byrnes te schatten, temeer nu wel gebleken is dat dit geenszins on aantastbaar is in zijn eigen land. Het ge beurde van de afgeloopen week schijnt te bewijzen, dat gebeurtenissen en de wisse lende invloeden op den president het tot een onzekere zaak maken. Een krachtige leiding der buitenlandsche politiek gaat zeker nog niet van Amerika uit. En de persoon van Byrnes schijnt daar toe ook niet bijzonder geëigend. Tijdens Roosevelt's bewind in oorlogstijd was hij leider van de oorlogsproductie. Hij stond toen bekend als een goed organisator en als de geschikte man om staats- en parti culiere belangen met elkaar tot overeen stemming te brengen. Hij was sterk in compromissen en hij was ook de man, die in 1944 Truman's candidatuur voor het vice-presidentschap aanbeval, toen Wallace als te zeer links-georiënteerd werd be schouwd. Truman werd vice-president in- plaats van Wallace en toen Roosevelt stierf en hij hem opvolgde benoemde hij Byrnes tot minister van Buitenlandsche Zaken, waaruit een erkenning voor ontvangen hulp bleek. Evenmin als een andere prominente mi nister in dezen tijd, de Franschman Bi dault, kon Byrnes op internationale ei varing bogen, maar evenals Bidault bleek hij zich snel en handig in de zaken te kunnen inwerken. Overigens heeft Bidault den indruk gewekt, een man van grooter kaliber te zijn. En Byrnes de woordvoerder van de buitenlandsche politiek van het machtige Amerika. De Zwitser Jungk heeft-hem in het Züricher blad Die Weltwoche geschetst als een man. die geen vast beleid weet te voeren en die schuldig is aan de vele koerswijzigingen van de Amerikaansche buitenlandsche oolitiek sinds Roosevelts dood. Hij verwijt hem gebrek aan karak ter. Hij merkt op dat hij „Roosevelts erfenis" niet wil verraden en tevens wordt beïnvloed door hen. die willen dat hij de verzoenings-gezinde politiek van den ouden president jegens Rusland prijs geeft. Hij laboreert aan wisselende stem mingen en komt sterk onder den invloed van critiek. Gaarne wil hij met iedereen op goeden voet blijven en vaak ziet hij op tegen beslissingen. Zijn critici verwij ten hem gebrek aan ruggegraat en vrees voor het verlies van zijn populariteit. Jungk spreekt over „Amerikanen, die met ontzetting zien hoe Roosevelts groote erfenis verprutst wordt" en over „pro vinciale politici, die de politiek naar doodloopende sloppen stuwen", terwijl be hoefte bestaat aan groote vredesleiders, mannen die inter-continentaal denken. Wie "deze Zwitsersche critiek wat te scherp acht zal niettemin erkennen mde- ten, dat de Amerikaansche koers in de buitenlandsche politiek onzeker blijft en Europa niet bemoedigt. R. P. Toch succes voor de squatters. Om te pogen het squatters-probleem op te lossen heeft de Britsche regeering 718 kampen aan plaatselijke autoriteiten ter beschikking gesteld ter inrichting voor gezinnen, die door het tekort aan huizen gedupeerd zijn. ,,Het winnen van den vrede is belangrijker dan het bekleeden van een hooge functie De dreigende tweespalt in liet kabinet der Vereenigde Staten is geëlimineerd door het aftreden van Henry Wallace, den minister van Handel, die door zijn oppositie tegen de huidige buitenlandsche politiek van Byrnes en Truman een storm ver wekte. Truman heeft thans volledig partij gekozen voor Byrnes, dooi- Wallace te verzoeken uit het kabinet te treden. In een radiorede heeft Wallace Vrijdagavond medegedeeld dat hij na zijn aftreden den strijd voor den vrede zal blijven voort zetten. Hij -verklaarde: „Het winnen van den vrede is belangrijker dan het be kleeden van een lioogc functie". President Truman heeft op een perscon ferentie Vrijdagmiddag medegedeeld, dat hij Wallace had verzocht af te treden. De president voegde erbij, dat hij volledig vertrouwen had in den minister van Bui tenlandsche Zaken Byrnes en diens mede gedelegeerden ter conferentie in Parijs. „Er zal geen verandering komen in onze buitenlandsche politiek." aldus Truman, die verder nog zijn spijt betuigde over de noodzaak, zijn officieele relaties met Wal lace te moeten verbreken. Hij sprak de hoop uit „dat Wallace als ambteloos bur ger meer geluk zou hebben bij het uit oefenen van zijn recht van meenings- uiting." De radiorede van Wallace werd door alle Amerikaansche stations uitgezonden. Zij was een laatste poging tot rechtvaardiging van zijn veel-gewraakte uitingen. „Ik wensch duidelijk te maken dat ik tegen imperialisme en agressie ben. of zij nu van Russischen. Brïtschen of Amerikaan- schen oorsprong zijn," zoo zeide de afgetre den minister. „Wij moeten de rechten en belangen van andere volken respecteeren zooals wij van hen verwachten dat zij de onze respecteeren. Ik ben besloten om den strjjd voor het winnen van den vrede voort te zetten. Ik ben van meening, dat onze huidige politiek de fundamenleele rea liteiten, die tot de twee wereldoorlogen aanleiding gaven en nu tot een der den een atomischen oorlog, aanlei ding dreigt tc geven, niet erkent." zoo besloot Wallace zijn korte, doch met bezieling uitgesproken rede. De portefeuille van Handel van de Ver- eenigde Staten zal ad interim worden be heerd door Harold Young. Vastreclitkaarteii voor treinreizigers. Ten behoeve van hen, die veel reizen, doch niet vaak genoeg om de kosten van een algemeene abonnementskaart goed te maken, worden met ingang van 1 October door de Nederlandsche Spoorwegen vastrechtkaarten inge voerd. Het woord is aan. Inayat Khan: Geld! Gij zijt een zegen en een vloek tegelijk. Gij maakt vrienden tot vijan den, en vijanden tot vrien den. Gij. neemt de zorgen uit het leven weg en schept ze gelijktijdig. Russisch aanklager verliest kroongetuige. Luitenant-generaal Tatsoemi Koesaba, een van de belangrijkste Japansche getui- gen voor den Sovjet-Russischen openba ren aanklager bij het tribunaal te Tokio, heeft in het Sovjet-Russische kamp. waar hij onderdak gekregen had, zelfmoord ge pleegd. Hij liet een brief achter, waarin hij verklaarde tot zijn daad te zijn ge komen, omdat hij gefaald had in zijn militaire plicht in Mandsjoerije. Hij ver klaarde verder, door zijn overwinnaars fair behandeld te zijn. Britsche regeering wijst verantwoordelijkheid af. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandsche zaken te Londen heeft Bevin, de Engelsche minis ter van buitenlandsche zaken, de tekst van de redevoering, die Churchill Don derdag aan de universiteit te Zürich heeft gehouden, niet onder oogen gehad, voor dat deze wereldkundig werd gemaakt. Op een vraag, of Churchill's verklaring de zienswijze van de Engelsche regeering vertegenwoordigt, antwoordde deze zegs man. dat het de zienswijze van Winston Churchill alleen is. Weerbericht ONVAST WEER. Geldig tot Zondagavond. In den naoht vrij helder en koud met weinig wind. Morgen overdag weer toenemende bewolking met later plaatselijk lichte regen en aanwak kerende Zutd-Westclnke wind. Iets min der koel. Dr. Koets rapporteert: Enkele dagen na de geallieerde invasie in Nederland werd Einhoven bevrijd en op den 2en verjaardag van dit feit is „De fakkel der Vrijheid" van Bayeux aan de Normandische kust, via den weg dien de geallieerde troepen destijds aflegden, naar Eindhoven gebracht door Eind- hovensche wielrenners en estafette- loopers. Hierboven het moment waarop de Britsche soldaat Granger, die deel nam aan de bevrijding van Eindhoven, den fakkel aan een der wielrenners overhandigt. De leden van het gezelschap van dr. P. J. Koets hebben gisteravond te Ba tavia een persconferentie gegeven over hun tocht naar het binnenland van Java. Dr. Koets deelde mede. dat de stations waren volgepropt met toe schouwers. die speciaal waren gekomen om het gezelschap te zien. Nergens had men teekenen van vijandelijkheid ont moet. men was getro.'fen door de hof felijkheid. met welke men ontvangen werd. De bevolking heeft een opmerkelijke verandering ondergaan en heeft thans Ranisoenverhooging op 1 October De verbetering in de Nederlandsche ko- lenvoorziening heeft het mogelijk ge maakt. wijzigingen in de gas- en elec- triciteitsrantsoeneeringsregeling aan te brengen, welke per 1 October 1946 zullen ingaan. De rantsoenen zullen als volgt worden gewijzigd: Kookrantsoen «as Voor gezin van twee personen 54 M3 (in plaats van 34 M3); voor elk gezinslid meer 6 M3 (onveranderd) Voor alleenwo nende personen die zelf koken 48 M3 (in plaats van 28 M3), alles per periode van twee maanden. Kookrantsoen electriciteit. Voor gezinnen van twee personen 135 KWH (in plaats van 85 KWH): voor elk gezinslid meer 15 KWH (onveranderd) Voor alleenwonende personen die zelf ko ken 120 KWH per periode (in plaats van 70 KWH) Eelcctriciteit voor verlichting enz. De periode-rantsoenen voor electrici- teitsverbruikers bedragen voor de zes achtereenvolgende perioden van het rant- soeneeringsjaar. beginnende in of om streeks de maand December: 90. 70. 45. 40. 45 en 70 KWH; voor rantsoenen, be ginnende in of omstreeks de maand Janu ari: 85, 55, 40, 40, 55 en 85 KWH. Practisch komt dit neer op een rantsoen in de maanden: Januari en December 45 KWH; Februari en November 40 KWH; Maart en October 30 KWH; April en September 25 KWH; Mei tot en met Augustus 20 KWH per maand. Totaal 360 KWH in plaats van 156 KWH. Gas voor verlichting. Ook de gasrantsoenen voor de verlich ting worden herzien Dc tot dusverre gel dende rantsoenen van 36. 24. 12. 12. 24 en 36 M3 per periode worden gebracht op 50, 40. 30. 30. 40 en 50 M3 per periode. Dit komt overeen met een rantsoen in de maanden Januari en December 26 M3: Februari en November 24 M3; Maart en October 21 M3; April en September 19 M3: Mei tot en met Augustus 15 M3 per maand. Nu dc rantsoenen zoodanig zijn ver hoogd. dat voor eiken aangeslotene aan redelijke behoeften kan worden voldaan en bovendien met dc verstrekking van petroleum, als aanvulling op de kook- rantsoenen. op den bestaanden voet zal voortgaan, zullen verbruikers, die deze rantsoenen overschrijden, thans als regel worden afgesneden. De Nederlandsche kolenpositie is op het oogenblik van dien aard, dat volledig ir. de behoefte der uiteraard nog beperkte industrie kan worden voorzien Zelfs is het mogelijk tot voorraadvorming in de bedrijven over te gaan. Industrieën zullen niet langer aan een eleetriciteitsaanvraag gebonden zijn. wanneer hun verbruik minder dan 100.000 KWH per maand be draagt. Het verbruik van electriciteit voor reclamedoeleinden en etalagever lichting kan echter nog niet worden toe gestaan. een gevoel van eigenwaarde, speciaal de jeugd beseft haar tekortkomingen. Een onaangename gewaarwording was hel Japansche karakter van de gewa pende troepen, wier kreten deden her inneren aan het barbaarsche gebrul der Japanneezen. Toen dr. Koets hierover sprak, waren verschillende Indonesiërs liet met zijn mcening eens. Een ander Jid van hei gezelschap, dr. ir. P. Honig onderdirecteur van het Ne- derlandsch-Indische departement van Economische Zaken, deelde in een op somming mede. dat hij vijf fabrieken had bezocht, die naar zijn indruk goed geleid werden Een derde lid van het gezelschap, prof. C. B. de Lange bezocht verschillende hospitalen en ook. onaangekondigd, een krankzinnigengesticht. I-lij deelde mede, dat deze instellingen in goeden toe stand verkeerden, Voorts verklaarde hi), dat de voedselpositie in het bin nenland bevredigend was. In antwoord op talrijke vragen deel de dr. Koels mede, dat hij den indruk had, dat de meerderheid van dc bevol king, voor zoover deze in staat was zich een oordeel over politieke aange legenheden tc vormen, achter de Indo nesische republikeinsche regecring stond. Op de vraag, of de leden van het ge zelschap de bevolking van Java rijp voor zelfregeering achtten, antwoordde dr. Koets: ..Op dit oogenblik zeker niet, omdat het benoodiede aantal deskun digen niet voorhanden is en hieraan speciaal op financieel gebied een groot gebrek is. Doch na zeker tijdsverloop zou het mogelijk zijn". Toen men hem vroeg, of hii den in druk had, dat hii een „democratische gemeenschap" had bezocht, deelde dr. Koets mede. dat er een opmerkelijke ontwikkeling in democratische richting is, maar hii meende, dat het bijvoor beeld niet zonder gevaar was om op een hoek van een straat zich niets eens met de republiek te verklaren. Tenslotte deelde dr. Koets in ant woord op een desbetreffende vraag mede. dat hii vanmorgen een monde ling rapport over zijn bezoek had uit gebracht aan de commissie-generaal, die hem had medegedeeld, dat zii het or> prijs zou stellen, indien een rapport over zijn bezoek naar Den Haag were gezonden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1