y Haarlems DaöMaii D Natuurbescherming in Nederland De radio geeft Internationale foto-salon in Amsterdam - v->y? a dixi laiaxsiu au 7/atcrdag 21 September 1MB Een der pioniers, J. Drijver te Santpoort wordt 60 jaar E heer J. Drijver te Santpoort, de Ernstiger zijn de vernielingen die de bekende ornitholoog en secretaris Duitschers in het duingebied hebben van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten, wordt 29 Septem ber 60 jaar. Wij zijn een praatje met hem gaan maken, de bescheiden man wilde niets weten van een persoonlijke huldiging, maar natuurlijk greep hij de gelegen heid aan om nog eens over het mooie werk van zijn vereeniging te spreken. Sinds 1913 is hij secretaris, zoodat hij in die 33 jaar, meer dan een half men- schenleven, een belangrijk aandeel ge had heeft in het succes dat „Natuur monumenten" heeft, mogen boeken. Reeds in zijn jonge jaren was de heer Drijver een bewonderaar der natuur en een vriend van de vogels. Van 1905 tot 1913 was hij werkzaam bij de Post, maar dat ambtelijke werk gaf hij er gaarne aan toen hem in 1913 het secreta riaat van „Natuurmonumenten" werd aangeboden. In 1914 volgde ook zijn benoeming tot secretaris van de Ned. Vereeniging tot bescherming van vo gels. Eerst toen kon hij in vollen om vang beginnen aan zijn levenstaak en nauwer samenwerken met zijn door hem vereerden vriend en leidsman, den nu sterk betreurden Dr. Jac. P. Thysse. Op dit oogenblik heeft „Natuur monumenten" niet minder dan 12.500 H.A. grond en water in eigendom. Daaronder zijn buiten gewoon belangrijke bezittingen die nu niet alleen voor het tegenwoor dige, maar ook voor komende ge slachten veilig gesteld zijn. Alleen in Gelderland liggen reeds 4.500 H.A.. ook in Noord-Brabant zijn groote uitgestrekte bezittingen. In Noordholland heeft „Natuurmonumen ten" eigendommen in de omgeving van Alkmaar, in de Zaanstreek, het Gooi (in het mooie Naardermeer) en Texel. Een natuur-reservaat bij 11 aarlem? Wij zoo merkten wij op voelen ons in Haarlem en omgeving wel stief moederlijk bedeeld. Waar moeten wij wandelen? De Hout is klein en Groe- nendaal is ook gauw bekeken. De dui nen zijn voor ons gesloten Alleen kun nen wij in de duinen van de Amsterdam- sche Waterleiding komen, maar daarbij is 't ongemak, dat er eerst een dagkaart gehaald moet worden. Al vele jaren is gepraat over de wenschelij'kheid, dat ten W. van Haarlem het. duinterrein onder Bloemendaal, Zandvoort en Vel- sen en daarbij behoorende buitens, o.a. „Elswout-" een natuur-reservaat zou worden ingesteld, maar daarvan is nog steeds niets gekomen. Toen wij er on langs naar informeerden, werd ons ge zegd: „de zaak is op dit oogenblik sla pend". Hoe staat het er nu toch mee? Het antwoord van den heer Drijver was: Tot mijn spiit kan ik op dit oogen blik ook niets naders meedeelen. Het is een moeilijke zaak die geregeld moet worden, waarbij niet alleen financieele medewerking verleend moet worden door de betrokken gemeenten waarin de terreinen liggen, maar ook door de gemeenten die voor haar inwoners van het recreatieoord zullen genieten (Haarlem en Amsterdam), yerder door de Provincie en door het Rijk. Wii kregen evenwel den indruk, dat de heer Drijver wel overtuigd is dat er toch veel kans is. dat binnen niet al te langen tijd inderdaad een middel ge vonden zal worden om tot de openstel ling van dit natuur-reservaat te kun nen komen. Dan krijgt deze omgeving een belangrijk terrein, dat zoo uitge strekt is. dat het aan alle verlangens op dit gebied zal beantwoorden. De wandelaars zullen volop kunnen ge nieten van al het schoons dat de na tuur biedt, maar daarnaast zal het ook mogelijk zijn speciale maatregelen te nemen voor bescherming van speciale terreinen. Duinen zijn namelijk zoo zei de heer Drijver een kwetgbaar bezit. Men moet er tegen waken, dat niet te veel bezoekers op bepaalde pun ten komen, want dan hebben deze te veel te lijden. Dan worden de duinen „weggeloopen", zooals wii dat gezien hebben bij de Blinkerd bij „Elswout". Het is waar de Blinkerd was vele jaren haast het eenige duin waarop het pu bliek mocht komen, dat gaf natuurlijk een overbelasting. Als er uitgestrekte duinstreken komen voor ieder toegan kelijk, vermindert het gevaar natuur lijk belangrijk. Verspreiding van bezoe kers is noodig. want men moet beden ken, dat dan de duinen open komen voor een bevolking van eenige millioe- nen. Bovendien zijn er in deze dumen nog zeldzame planten en bloemen en kweekplaatsen van zeldzame vogels, die in elk geval beschermd moeten worden. Oorlogsschade. De oorlogsschade die „Natuurmonu menten" geleden heeft, valt gelukkig mee. De Duitschers hebben wel vrij veel vernield en ook de brandstoffen- nood der burgerij was oorzaak, dat veel boomen vielen, maar als men let op hetgeen gespaard bleef, mag er niet ge klaagd worden. Er worden maatregelen genomen om aan te planten wat. verlo ren ging. zoodat de zekerheid bestaat, dat de oorlogsschade over eenige jaren in de bosschen wel voor een belangrijk deel hersteld zal zijn. De vogelstand leed ook in de oorlogs jaren. maar ook die gaat zich gelukkig al herstellen. aangericht. Het zal nog vele jaren du ren voor men die weer te boven is. Een stelselmatige zuivering der duinen is noodig, maar toch mag men als de zaak goed wordt aangepakt, de hoop koeste ren, dat ook die ellende der vernieling weer overwonnen kan worden. Het is te begrijpen, dat de heer Drij ver tenslotte de gelegenheid aangreep nog eens te wijzen op het feit, dat „Na tuurmonumenten" alleen kan werken als landgenooten haar financieel daar toe in staat stellen. Zij kreeg gelukkig vele schenkingen, maar het moet be treurd worden, dat er nog vele duizen den in ons land zijn, die geregeld, voor al in den vacantietijd, genieten van de vrije wandelingen op de terreinen, maar er nog niet-toe kwamen zich als lid op te geven. Voor een rijksdaalder in het jaar staat men te boek als lid en geniet dan vei-schillende voordeelen. En heeft bovendien het gevoel ook in deze zijn plicht gedaan te hebben. Het adres is: „Natuurmonumenten", Rokin 92. Amsterdam. ZATERDAG 21 SEPTEMBER. Hilversum I, 301.5 M.: 19.00 20.00 en 22.00 Nieuws: 20.30 „Aïifforderung zum Tanz" (Gr.); 20.40 Luisterspel; 21.00 Volkszang; 22.15 Benno Moisseiwitsch. piano (Gr.); 22,40 Gra- mofoonmuziek; 22.45 Klaas van Beeck; 23.15 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 415.5 M.: 18.00, 20.00 en 23.00 Nieuws; 19.00 Gemengd Omroepkoor; 2015 Radio-Cabaretrevue; 21.30 Luisterspel; 22.00 „The Montmartre Players"; 22,30 „The Ram blers"; 23.15 Jan Corduwener; 23.35 Bekende Orkesten (Gr.) ZONDAG HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 13.00, 19.30, 22.00 Nieuws. 10.00 Geref. Kerkdienst. 11.30 Gewijde muziek. 12.30 Or kest Klaas v. Beeck. 14.00 „Der Freischütz". 17,00 Ned. Herv. Kerkdienst. 20.15 Stichtsch Kamerorkest. 21.00 Luisterspel. 21.20 Vervolg Kamerorkest. 23.00 Symphonisch concert. HILVERSUM II, 415.5 M. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00, 23.00 Nieuws. 11.00 Klemkunst-programma. 13.15 Orkestwerken. 13.50 De Spoorwegen Spreken. 14.30 Concert Bachvereeniging. 15.45 Thé dansant met Sky- masters en Malandó. 17.00 Collegium Musi- cum Amstelodamense. 19.00 Ned. Herv. Stu- diodienst. 20.45 Hersengymnastiek. 21.15 Sym- phonie in G gr. t„ Mahler. 22.10 Luisterspel. 23.40 Swing-parade. Een TS edcrl vredesbeweging. Met de vorming van een Nederlapd- sche vredesbeweging, die deel zal uit maken van de groote internationale beweging, belichaamd in het Bureau Internationale de la Paix, Genève, is een begin gemaakt. Zij zal pogen ons volk in al zijn geledingen er van te over tuigen, dat met het bereiken van haar doel: één internationaal wetgevend lichaam, één internationaal rechtsinsti tuut en één internationaal machtsinsti tuut de wereldvrede cn daarmee noodzakelijke voorwaarde voor wereld welvaart verzekerd is. Zij meent dat indien ons volk en alle volkeren zulk een enkelvoudige wereldorganisatie po sitief willen, hun verantwoordelijke leiders in staat zullen blijken de U.N.O. zich in die richting te doen ontwikkelen. Het documentatie- en propaganda- bureau is gevestigd in de Leidsche- straat 106108 te Amsterdam, direc teur is de heer Jan van Hinte. De stichting stelt zich op den grondslag, vastgelegd in het beroep op de volke ren der wereld van de R.C. Wendell Stone Deal of the College for Rollins College Conference on World Govern ment, van 16 Maart 1946, Winterpark, Florida. Zij acht dit beroep de sociaal- politieke formule, die alle partijen bindt en het nieuwe wapen is tegen alle agressie. Zij onderstreept, dat het be roep zich richt tot de volkeren en niet tot de regeeringen der wereld. Regee ringen hebben tot taak de directe lands belangen te behartigen. Het individu dient voor de menschheidbelangen op de bres te staan. De stichting wil allen omvatten, die hieraan willen medewer ken. Zij richt zich speciaal tot coimmer- cieele instellingen, daar deze de wel vaartsvernietiging door den oorlog het scherpst waarnemen en overzien. Zij richt zich eveneens tot humanistische vereenigingen. godsdienstige groepee ringen en politieke partijen, kortom tot alle staatsburgers om door middel van een derde wereldvredesconferentie, zoo mogelijk in Nederland te houden, te komen tot'verwezenlijking van de richt lijnen, vastgelegd in de Rollins College formule. MR. F. J. GERRITSEN TOT KANTON RECHTER BENOEMD. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot kantonrechter te Haarlem mr. F. J. Ger ritsen, advocaat en procureur en kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Haarlem. Mr. Gerritsen is in Hillegom geboren, waar hij nu nog woont en studeerde aan de Leidsche universiteit. Hij was tot dus verre secretaris van de Ondervakgroep Bloembollen veilingen. De installatie zal waarschijnlijk op Vrij dag 27 September geschieden. In 1935 werd voor het eerst de Inter nationale Focus Fotosalon in Arti et Amicitiae te Amsterdam gehouden en daarna jaarlijks tot en met 1939. Het ontbreken van internationale verbin dingen maakte verdere tentoonstel lingen tot nu toe onmogelijk. Men zal zich herinneren dat het houden van nationale tentoonstellingen als het domein van de fotoclubs wordt be schouwd en zoo is een directe vergelij king van de prestaties in binnen- en buitenland niet mogelijk. Wie verwacht heeft dat de invloed van den oorlog op de fotografie zich zou aankondigen op deze fotosalon, komt bedrogen uit. Wie echter denkt dat de foto's daarom onbelangrijk zijn, vergist zich evenzeer. Het naar elkaar toegroeien van de beste fotographen in verschillende landen, valt sterk op. Dit treft vooral m de keuze van onderwerp. De „romantische" richting vindt zelfs aanhangers in Rusland. Ook portretten uit dat land wijken weinig af van de rest. De edele procédés zijn bepaald te weinig snel of te moeilijk, zij komen op deze tentoonstelling niet voor, noch de kooldruk, nóch de broomverfdruk. Wel zijn er nuances in bromide-afdrukken van gevaluxe tot hoogglans toe. Het is moeilijk alle mooie stukken te vermelden, zonder andere te kort te doen. Toch mag men niet nalaten eens de nos. 139 en 140 te vergelijken, twee portretten, een uit Portugal (een prach tig en krachtig mannenportret) en een „De herder" van Rudolph Jarai uit Boedapest, Kinderstudie van dr. H. Zinram, Engeland. uit Noorwegen (een eerlijke, sublieme foto van een jongedame), zij hebben ieder een eigen sfeer. No. 11, Lenten service, van Eleonor Parke Curtis, Washington, is m.i. de mooiste foto van de salon, met een onderwerp dat een schilder zou doen watertanden. No. 151 van den Rus Baltermanst heeft tot titel „Tschaikows- ky, Breslau, 1945", het is een afbeelding van soldaten die in een oorlogs-ruïne zich vermaken met een piano die toe vallig niet vernield is. Het is vrijwel de eenige foto van het oorlogsgebeuren, doch zij valt op door goede afwerking van een prachtig getroffen actie. Zij, die van kleurenbeelden houden, moeten Dinsdags- of Zaterdagsavonds naar Arti gaan, dan worden kleurendia's ge projecteerd. De officieele opening van deze zesde internationale Focus Foto salon had heden, Zaterdag, plaats. Rest ons nog op te merken dat twee derde van de foto's van amateurs zijn, dat 19 landen zijn vertegenwoordigd en dat Dick Boer, de bekende redacteur van „Focus" Maandagavond 9 uur voor den radiozender Hilversum I zal spre ken over „Fotografie in den loop der tijden." De kunstfotografie leert ons het schoone te zoeken, het is, om met den heer Boer te spreken, een opwekking tot het beleven van schoonheid. Daarom aarzelen wij niet een bezoek aan den Focus foto-salon aan te bevelen. v. O. ,,T>e IScdcrlandsche V!aie en haar Driemanschap" Onderzoekcommissie brengt gunstig rapport uit Bij boekdrukkerij Roelants te Schiedam is verschenen het „Rapport", uitgebracht door de daartoe op verzoek van het Driemanschap door prof. ir. W. Schermerhorn benoemde commissie over „De Nederlandsche Unie en haar Driemanschap" een boekwerkje van 65 bladzijden, onderverdeeld in 19 hoofd stukken die een objectief en zakelijk over zicht geven van het ontstaan, de oogmerken, de organisatie en de lotgevallen van De Ne derlandsche Unie en haar bestuurders ge durende haar kortstondig bestaan, alsmede van de tactiek, de standpunten ten aanzien van de internationale politiek en de verhou ding der Unie tot andere politieke bewegin gen van dien tijd. Het op een na laatste hoofd stuk bevat een duidelijke omschrijving van de grievgn tegen de Unie en het Drieman schap, waarna het besluit „Balans en Con clusies" omvat een formuleering van wat de commissie beschouwt als de uitkomst van het in voorafgaande hoofdstukken samenge vatte onderzoek. Zij zegt dan: „Wij moeten onderscheiden het Uniewerk als geheel ge nomen en hetgeen te dien opzichte door ieder der leden van het Driemanschap is ver richt. Ten opzichte van het Uniewerk als geheel genomen, sluit, naar ons gevoelen, de balans met een voordeelig saldo. De oprich ting van de Nederlandsche Unie heeft onge twijfeld in meer dan een opzicht heilzame gevolgen gehad. Zij versterkte het nationaal bewustzijn en schraagde het verzet tegen de NSB en haar trawanten". Memoreerend, dat uit de Uniekringen zeer vele illegale wertcers zijn voortgekomen, waardoor de Unie iri werkelijkheid belangrijk heeft bijgedragen tot het ondergrondsche verzet, eert de com missie de Drig mannen, die „veel lof verdie nen voor hun organisatie, doorzettingskracht en toewijding". Het rapport vervolgt aldus; „Ongetwijfeld heeft het Driemanschap ook fouten gemaakt. Bij de beoordeeling van die fouten moet worden vooropgesteld dat de zuivere, warm- ■aderlandsche gevoelens van ieder der IcdAi •an het Driemanschap boven twijfel ver.re^ ven zijn," Na een opsomming der fouten van het Driemanschap, dat soms „minder ver standig zelfs gevaarlijk handelde", besluit de copimissie haar oordeel als volgt: „Alles tesamen genomen spreekt onze commissie als haar overtuiging uit, dat het optreden van het Driemanschap ondanks de in het eerste moeilijke oorlogsjaar begane fouten over het geheel genomen in het belang van Neder land is geweest en dat het werk van de Ne derlandsche Unie dank zij het initiatief van het Driemanschap tot stand gebracht als zoodanig voor Nederland een wezenlijke positieve waarde heeft gehad." Zeventig jaren De Jong. De bekende zaak van huishoudelijke ar tikelen, firma A. L. de Jong in de Groote Houtstraat, bestond gisteren zeventig jaar het heeft haar daarbij niet aan belang stelling ontbroken. Ongeveer twee hon derd personen waren op de receptie aan wezig en meer dan tachtig bloemstukken kennissen en zakenrelaties van den heer De Jong sieren den winkel. Ook op andere wijze heeft men van zijn belang stelling blijk gegeven: verscheidene kost bare cadeaux vielen den eigenaar ten deel. De zaak zelf heeft ter eere van het jubi leum een moderniseering ondergaan naar een ontwerp van den architect Fred. Kra mer, die inderdaad erin geslaagd is, het terieur op smaakvolle wijze te herschep pen. CANDID A ATSEX AMEN RECHTEN. De heer C. Pet te Haarlem is aan. de Leid-, sche Universiteit geslaagd voor het candi- daatsexamen rechten. BIOSCOPEN. CINEMA. Van de tragische belevenis sen der twee gezusters Kleh aanschouwt men eerst het slot: de oudste schiet haar zusje neer. De beweegredenen voor deze daad liggen aanvankelijk volkomen in het duister en zelfs de scherpzinnige rechter van instructie weet het raadsel niet op te lossen. Maar tenslotte volgt de oplossing, typisch Fransch wat gegeven en uitwer king betreft. Corinne Luchaire is de cen trale figuur in deze boeiende film, sober en beheerscht speelt zij de rol van de jonge vrouw, wier moederliefde haar dwingt, het huwelijksgeluk van haar zus ter te verstoren. LUXOR. Charles Laughton is een van de steunpilaren van de Engelsche film, maar hij zal waarschijnlijk nooit een meer besproken succes gehad hebben dan in de kostelijke film van Alexander Korda „Het intieme leven van Hendrik VIII". Deze ongelikte beer van een koning, die zes wettige vrouwen „versleet", had moeilijk een beter vertolker kifhnen yjnden dan den karakterspeler Laughton, die ervoor zorg draagt dat de goede humor de rol niet doet ontaarden in een van een „Drei- groschenoper". Alle figuren in het bij zonder de vrouwelijke en die van Crom well zijn uitstekend en dragen bij tot soms onvergetelijke momenten in deze op vallende film. CITY THEATER. Deze week draait in het kleine theater aan de Groote Markt oude film, waarin de twee Fransche sterren Jean Gabin en Annabella de hoofd rollen vervullen. Al is de intrige pakkend genoeg het variétéleven biedt nu een maal stof te over voor een boeiende film de indruk, dat hier een papicr-maché schijnwereld is opgetrokken rond een lief desaffaire is onontkoombaar. Sterk spel slechts een incidenteel verschijnsel en de camera weet geen bijzondere effecten op te roepen. Te traag rolt het scenario r de ontknooping en te weinig grijpt de film in het werkelijke leven om blij vend te boeien. Toch heeft „Variété" on getwijfeld verdiensten: er wordt door een bijna doodelijk ongeluk een climax ver kregen en de driehoeksverhouding (waar om zeggen de menschen in liefdesdrama's nooit, waar het op staat!) wordt met klem mende fataliteit verteld. In het voorpro gramma trekt een aardig zwart-wit teeken filmpje de aandacht en het nieuws geeft een uitmuntende reportage van een polo wedstrijd.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5