Europeesche Statenbond noodzakelijk Internationale commissie acht UNO en Veiligheidsraad machteloos Fransche ambtenaren staken Smokkelaars hebben vrij spel 1 I uj3|jeeH Jooa epuaoy J 8 Ié Jaargang Xo. 18438 "J* *1 I 11 "1 Maandag 23 September Id le Bureaux: Groote Houtstr. 93 J l""" fl f 9 £_2l ÏIl B J SB* Érlf 9 Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem iVJlJ I I I I |J VV 1 V 1 L J I I J I J Abonnementen: p. week 31 ct IJmuiden: Kennemerlaan 154, per kwartaal f 4.— Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboon. TeL; Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 „Dc Internationale Commissie voor Be- Qaice" en voorheen Fransch ambassadeur srtudeering van Europeesche Aangelegen heden", die twee jaar geleden werd opge richt en bestaat uit vertegenwoordigers van zes Europeesche landen, n.l. Engeland, Nederland, België, Denemarken, Frankrijk en Noorwegen, heeft dezer dagen een op zienbarend document overhandigd aan de ministers van Buitenlandschc Zaken en de minister-presidenten van verschillende staten, waarin de meening der commissie leden wordt weergegeven ten aanzien van de politieke lyn die Europa in zün ont wikkeling zal moeten volgen om te helpen bij de schepping van een nieuwe wereld. De commissie verklaart in dit document dat de organisatie der Vereenigde Volken in haar huidigen vorm er niet in zal sla gen een nieuwen oorlog te voorkomen, en dat de Veiligheidsraad machteloos zal blij ken. Een wereldstatenbond te vormen, waarvan de leden onderworpen zijn aan internationaal recht en een internationale wet is de eene mogelijkheid de vor ming van statengroepen, die zich later zullen vereenigen, de andere. Voor Europa verkiest de commissie de vorming van een statenbond, zooals Churchill die aan prijst, aldus het rapport. Men zou er mee kunnen volstaan in ieder parlement een politieke groep op te richten, die de vorming van een inter nationalen statenbond tot doel heeft. De groepen zouden onderling overleg kunnen plegen en de statuten vaststellen voor een algemeene wetgevende vergadering. De Sovjet-Unie zou in den statenbond worden opgenomen en Duitschland eveneens, in dien het voldoende garanties geeft, dat het vredelievende bedoelingen heeft. Inter nationalisatie van streken als het Roerge bied en Triëst onder bescherming van de U.N.O. zou het mogelijk maken, dat de gespannen toestand in deze streken den tijd heeft zich gunstig te ontwikkelen. Reuter meldt nader, dat volgens dc in dit document vervatte verklaring een van de voornaamste fouten van de organisatie der U.N.O. gelegen is in het feit, dat het een internationaal tribunaal is. dat is in gesteld om recht te spreken over staten, die niet zjjn overeengekomen zich aan een gemeenschappelijk recht te onderwerpen en daarom een onafhankelijke politiek vol gen om hun eigen verlangens te bevredi gen. Naast deze internationale rechtgcvcn- de macht moet daarom volgens deze com missie een internationale wetgevende macht staan. Verder oefent de commissie critiek uit op het vetorecht, dat ieder der vijf grootc mogendheden in de gelegenheid stelt zich te verzetten tegen elk besluit der U.N.O. dat zij niet in haar belang acht. De commissie bestaat uit 31 leden, staats lieden, parlementsleden en vooraanstaan de persoonlijkheden. Engeland is onder anderen vertegen woordigd met lord Van Sittart, voorheen permanent onderstaatssecretaris; Frank rijk met Herriot. ex-minister-president: Paul Claudel, lid van de „Académie Fran- Fantasie rond de commissie-generaal Zij zou ,,Repoeblik erkennen De „Evening News" bevat een bericht van het Amerikaansche persbureau As sociated Press, volgens hetwelk de Ne- derlandsclie commissie-generaal den Republikeinschen autoriteiten infor meel heeft medegedeeld dat zij voor nemens is het gezag van de regeering- Sjahrir over Java en Sumatra te er kennen. De secretaris van de commis sie-generaal, Sanders, heeft deze be richten gekenschetst als „volslagen non sens". De voorzitter van de commissie-gene raal. prof. Schermerhorn heeft officieel verklaard, dat „de bewering van de wereldpers en radio, dat de commissie- generaal tegenover vertegenwoordigers van de republiek zekere informeele, politieke beloften zou hebben gedaan, op zuivere fantasie berust". „Tot nu toe", aldus prof. Schermer horn. „is het eenige contact, dat de par tijen hebben gehad, een onofficieele be spreking tusschen de heeren Schermer horn. van Mook en Soedarsono, den re publikeinschen minister van Binnen- landsche Zaken, geweest waarbij uit sluitend problemen van evacuatie, het stop zetten der vilandelijkheden en den technischen kant van de hervatting der besprekingen ter sprake zijn gekomen". Harriman de opvolger van Wallace President Truman heeft te Washing ton medegedeeld, dat hij den ambassa deur der Ver. Staten in Engeland, Averell Harriman tot opvolger van Wallace als minister van Handel zal be noemen. te Washington; en Joliot Curie, directeu: van het nationale centrum voor weten schappelijk onderzoek. Jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland, minister van staat, ex-minister van buitenlandsche zaken, heeft voor Nederland zitting in deze com missie. Het document is 20 September aan de minister-presidenten en ministers van bui tenlandsche zaken van verschillende staten overhandigd. Spaansch antwoord over kwestie-Degrelle Het Spaansche antwoord op de Bel gische nota, waarin de regeering van Franco van medeplichtigheid inzake het verdwijnen van Degrelle uit Spanje wordt beschuldigd, is gisteren aan de Belgische regeering overhandigd. Men verwacht echter, dat het pas na enkele - dagen gepubliceerd zal worden. Het so cialistische blad Peuple meent te we ten dat het Spaansche antwoord „we derom een onbeschaamdheid jegens België" zal zijn. Volgens het blad moet het antwoord hierop neerkomen, dat Spanje België een dienst bewezen heeft door Degrelle te laten ontsnappen, om dat Degrelle toch maar een oorzaak van oneenigheid tusschen de Belgen is. Vervolgens zou de nota verklaren, dat het voortdurende bewaken van Degrelle niet met de Spaansche hoffelijkheid strookt. Een man. die men er sterk verdenkt de Belgische fascistenleider Leon De grelle te zijn. wordt wegens kwetsuren, door kogels veroorzaakt, in het univer- siteits-ziekenhuis te Coimbra (Portugal) verpleegd. Het Belgische ministerie van Buiten landsche Zaken deelt mede: „Op 20 September heeft de zaakge lastigde van Spanje bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken van België een antwoord afgegeven op de nota van de Belgische regeering van 3 Septem ber jl. Aangezien dit antwoord geen enkel nieuw argument bevat wijzigt het niet de houding van de Belgische regeering, die er toe besloten blijft haar grieven tijdens zitting van October voor de U.N.O. te brengen". Referendum over Fransclie grondwet op 13 Oetober. De Fransche regeering heeft bij de creet bepaald dat het Fransche volk op 13 Oetober a.s. zijn meening over het nieuwe grondwetsontwerp zal moeten uitspreken. De datum voor het referen dum werd bepaald zonder de tweede en laatste lezing van het ontwerp af te wachten. IJsland wordt ontruimd Naar verluidt zal de Amerikaansche marine heden beginnen haar basis op IJsland te ontruimen. Burgemeester van Amsterdam beëedigd Hedenmiddag om half één is de burge meester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, door den Commissaris der Koningin in Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, in een besloten bijeenkomst ter Provinciale Griffie te Haarlem be- eedigd. Geen pardon meer voor deserteurs Luitenant-generaal mr. H. J. Kruis heeft zich door de radio gericht tot de familieleden van de militairen, die bin nenkort naar Indië zullen vertrekken. Hij waarschuwde opnieuw tegen mis leidende propaganda en verklaarde dat een groot deel van de militairen, dat aanvankelijk was weggebleven na het verlof, zich alsnog heeft bedacht. Hij verzocht aan de verwanten der solda ten met nadruk, de jongens, die als ge volg van onverantwoordelijke propa ganda de neiging hebben te deserteeren, daarin niet te steunen. Millioenenorders op de Najaarsbeurs Mr. J. Milius, directeur van de Neder- landsche Jaarbeurs heeft verklaard, dat de Najaarsbeurs blijk gaf van de ver hoogde economische activiteit in ons land en in vele gevallen ook van een verhoo ging van de kwaliteit. De expositiedagen hebben de verwachtingen verre overtrof fen. Mr. Milius» schatte de expositie orders op enkele millioenen guldens. Het grootste gedeelte van de deelnemers was doordrongen van het groote belang van den export. De heer Milius toonde zich zeer voldaan over de Agrarische Beurs. De boeren en tuinders hebben hier de ge legenheid gehad de nieuwste snufjes op hun gebied te zien. Besloten- is de Agra rische Beurs op de Najaarsbeurs te hand haven en niet naar de Voorjaarsbeurs over te brengen. Het totaal aantal be zoekers van de Najaarsbeurs wordt op 200.000 geschat. „Staakt den strijd" in China. Naar officieel te Nanking bekend ge maakt is, heeft generaal Foe-Tso-Yi (regeering) een telegram gezonden aan Mao-Tse-Toeng, voorzitter van de Chi- neesche communistische partij, waarbij den communisten verzocht wordt den strijd te staken en zich aan de zijde der Chineesche regeering te scharen. Het telegram werd verzonden op den voor avond van het offensief der regeerings- troepen tegen de groote communistische operatiebasis Kalgan. Volgens pers berichten hebben de nationalistische troepen Zaterdag de communistische basis Hotse in het Zuid-Westen van Sjantoeng ingenomen. Hel woord is aan. Gustave le Bon: In onze dagen kan een eco nomische strijd den over winnaar verrijken; een mi litaire strijd riüneert hem voor langen tijd. Milifair gedood in de hoofdstad Politie verhindert demonstratie tegen troepenuitzending Reeds eenige dagen geleden waren door zekere groepen voorbereidingen getroffen, om in Amsterdam demonstra ties te houden tegen het uitzenden van troepen naar Nederlandsch-Indië. Zon dagavond verzamelden zich op verschil lende punten in de binnenstad groepjes demonstranten. De Amsterdamsche po litie, bijgestaan door de militaire poli tie. dit voor het geval, dat ook militai ren aan de demonstraties zouden deel nemen, greep echter in voor dat zich. een stoet kon vormen. Op den Haarlem merdijk moest de politie met kracht op treden, waarbij zelfs enkele schoten, vielen. Hierbij werd een militair, die weigerde gehoor te geven aan de som matie van de militaire politie, door te loopen, zoodanig getroffen, dat hij later is overleden. Vervoerverbod voor eieren. Met ingang van 21 September is het ver voer van eieren verboden. Tot dusverre was het vervoer van geringe hoeveelheden (tot 25 stuks) ook aan particulieren zonder vergunning toegestaan. In het vervolg zul len slechts eieren mogen worden vervoerd, indien dit door de vereischte formulieren wordt gedekt. De reeks wordt voortgezet. Een Amerikaansche bommenwerper is in de nabijheid van het vliegveld van Washington omlaaggestort. Een aantal militairen werd gedood. Nadere gege vens zijn nog niet bekend. De Fransche ambtenarensiaking bij het ministerie van Financiën schept vele pro blemen. De ernst van den toestand weer spiegelt zich in de woorden van Pierre Nevmayer, secretaris-generaal der amb- tenarenorganisatie, die verklaarde: „Het is nu slechts een kwestie van geweld tus schen de regeering en ons". Deze woor den dient men te zien, als vervolg op een verklaring van Bidault, dat de regeering niet kon en niet wilde besluiten tot het verstrekken van een voorschot op toe komstige loonsverhoogingen. Berichten, die uit de provincie te Parijs binnenkwamen, meldden dat de staking daar „honderd procent" is. In Parijs zelf functionneert geen enkele tak van het ministerie van Financiën. In Frankrijk ziet men nu met belang stelling" naar Bidaults volgenden maat regel uit. Voor het eerst in de geschie denis van Frankrijk zijn de grenzen on bewaakt, waartoe dit gebied wijd open staat voor den grenshandel. Langs de Zwitsersche grens zaten de douane ambtenaren en de grensbewakers rustig te kaarten en glimlachend te kijken naar de mannen en vrouwen, die met koffers In de buurt van Londen ontspoorde een trein van de Southern Railway. Een gedeelte viel van dén hoogen spoordijk op het terrein van het Cat ford-stadion. vol zwarte koopwaar Frankrijk binnen kuierden. In financieele kringen maakt men zich in het bijzonder bezorgd over de groote sommen verboden valuta, die Frankrijk thans ongetwijfeld binnenstroomen en de stabiliteit van de franc in gevaar zullen brengen. Een officieele verklaring is over dit aspect van de staking nog niet uit gegeven. De staking der financieele ambtenaren vindt weerklank in andere officieele bedrijven. Zoo hebben de ambtenaren van openbare werken in de beroemde porce- leinstad Limoges aangekondigd dat zij heden gedurende vier en twintig uur in staking zullen gaan om de aandacht te vestigen op de noodzakelijkheid van her ziening hunner loonklasse. Aan de Belgische grens bleven de doua nes op hun posten, doch verrichtten geen werk. Op enkele punten controleerde de politie de identiteit van de reizigers, maar nam geen maatregelen tegen mogelijke smokkelarij. De Belgische arbeiders die in Roubaix en Tourcoing werken, konden zonder controle de grens passeeren. In Bordeaux debarkeerden de passagiers van de Jamaica. Zij trokken voorbij de douane, die werkeloos toekeek. De politie plaatste posten in het havengebied om eventueele incidenten te voorkomen, maar verrichtte geen douane-onderzoek. De smokkelaars zijn buitengewoon te vreden. Zij verwachten groote zaken te doen voordat de staking voorbij is. De prijzen op de zwarte markt in Frankrijk zullen vermoedelijk scherp dalen, tenge volge van den verwachten grooten toevloed van gesmokkelde waren, meldt Un. Press. Weerbericht VERANDERLIJK Verwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond: Aanvankelijk geheel bewolkt met eenigen regen. Later tijde lijk brekende bewolking. Matige Zuid- Westelijke tot Westelijke wind, Iets koeler. Geen plannen voor een onderhoud Truinan-Stalin Persberichten, volgens welke Tru man, ingeval de Amerikaansche delega tie te Parijs geen goede resultaten zou verkrijgen, een onderhoud met Stalin zou hebben, beantwoorden, aldus Ross. pers-secretaris van Truman, niet aan de waarheid. Sedert het ontslag van Wal lace, aldus Ross, heeft Truman geen mededeelingen van Byrnes ontvangen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1