Verandering Premier Tsaldaris „Grieksche moeilijkheden geen binnenlandsche aangelegenheid" Joodsche illegalen over „den volgenden oorlog" tile Jaareans No. 18111 T T "J I >1 "11 DonaerBas IB Sow. 1MB Bureaux: Groote Houtatr 83 |™f Of ff V J Ql T^Hl C? 1 1 f^ï fT M 1 fl D"eaVe Stlclltlns c°°rUCM'"S en Soendaplein 37. Haarlem _j_ \_|-*V_if J B -* A V .1 jl f w per kwartaal f 4. Postgiro 273107 Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: ltobert Peereboo.n TW.1 Redactie 10600. Dir.-Hoofdred 15054 IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Postgiro 273107 HET wordt merkbaar, dat een verande ring in de heerschende opvattingen in treedt. Wij zijn ver genoeg van den oorlog geraakt om tot velerlei bezinning te komen. Het Nederlandsche volk begint weer zichzelf te worden Het is niet meer vervuld van den wraaklust, die een jaar geleden in woorden zoo sterk naar voren kwam. Het is ook in andere opzich ten bedaard. Bij traditie en in groote meerderheid is het een bedaard volk. De onwil, die het na de bevrijding vervulde en die er bijvoorbeeld toe leidde, dat tal- looze menschen een ander beroep dan hun eigen wilden gaan uitoefenen en dat tal- looze anderen wenschten te emigreeren, is verdwenen. Mededeelingen van diegenen, die kortere of langere bezoeken aan het buitenland hebben gebracht, hebben daartoe bijgedragen. Want het blijkt daar ook lang niet alles te wezen. Men is voorts tot de verdrietige ontdekking gekomen, dat een oorlog meer vernielt dan menschen- lévens en huizen, dat zij niet alleen het maatschappelijk bestel ontwricht, maar ook het evenwicht in vele menschen ver stoort en dat dus aan alle zijden hersteld en achterstanden ingehaald moeten wor den. Het is teekenend voor de ingetreden verandering in de heerschende opvattin gen, dat men niet meer voortdurend de vraag hoort „Hebben ze nu nog niets ge leerd?" De oorlog voert den mensch niet op tot beter begrip of hooger levensopvat ting, maar schaadt hem. Nederland begint nu zoover te komen, dat het met herwonnen bedaardheid de weikelijkjieid onder oogen kan zien. Dat het inmiddels zijn normale democratische bestuursinstellingen teruggekregen heeft, draagt daartoe bij. Het ontdekt tevens dat het vele dure en hinderlijke verlengstuk ken, die het bestuursapparaat nog aan kleven. zoo spoedig mogelijk moet zien kwijt te raken Maar ons proces der bezinning Is niet voltrokken. Er hapert nog veel, niet het minst aan den wil tot samenwerking en aan sociaal gevoel. De wetenschap, dat wij in een miserabele financieele positie ver- keeren en een zwaar verarmd volk zijn. begint pas door te dringen. Het begrip, dat er inderdaad hard gewerkt zal moeten worden, om behalve het moeilijke herstel althans een deel van die vernieuwing te kunnen bereiken, waarover zooveel ge schreven en gepraat is, is nog maar een kleine minderheid deelachtig. En het in zicht. dat het stugge volharding en arbeid eischt om een goed vakman te worden, dat menschen met een goeden ondergrond van algemeene kennis een streep voor heb ben in het leven en dat de lanterfanters op den duur onveranderlijk het loodje leg gen, schijnt bij een aantal jonae menschen te ontbreken. Diegenen onder de jongeren, die hun op leiding opgeven, of om den haverklap van betrekking veranderen, zoodat zij nergens gewaardeerd worden en geen grondige er varing opdoen, of die de lijn trekken zon der te beseffen, dat hun noteering met den dag daalt, schaden de gemeenschap en zichzelf. Bij de verandering, die zich in de heerschende opvattingen voltrekt, begin nen zij ook steeds meer in de gaten te loopen. Men vindt hen niet slim en handig, zooals zij zichzelf vinden. Men heeft voor hun houding zekere minachting, die zich eerst tot een tikje bepaalde, maar ge stadig tot eén grooten. harden tik groeit. En die tik zal tenslotte pijnlijk op hun hoofden neerkomen Want straks zulen er niet zooveel baan tjes meer te krijgen zijn. Werkgevers en bedrijfschefs. nu al achterdochtig jegens sollicitanten die een reeks betrekkingen achter zich hebben, zullen weer allen om een goede opleiding en goede getuigschrif ten vragen Blijkt die eerste te ontbreken of blijken de getuigschriften onbevredi gend te zijn. dan zullen anderen onverbid delijk voorgaan. Niet alleen onverbidde lijk. maai* ook terecht. Er zijn dingen, waarin de wereld nooit verandert Daartoe behoort het harde feit, dat wie iets bereiken wil daarvoor rryiet vechten en zich zijn plaats waard toor.en. Anders wordt hij verdrongen door hen. die harder werken, bekwamer zijn en meer volharding en menschenkennis hebben dan hij. Zoo gaat het nu en zoo is het altijd ge gaan. Sommigen schijnen te meenen, dat een era is aangebroken waarin de gemeen schap ervoor moet zorgen, dat zij een goed inkomen en een behagelijk baantje hebben. Zij vergissen zich. Dat zal de gemeenschap nooit doen. Nieuwe politieke stelsels zul len het ook nooit doen. Het treffendste bewijs is wel Sovjet-Rusland, omdat velen daar Iets anders van verwacht hebben. Het oude recept blijkt ook daar te gelden In zooverre zal de na-oorlogsehe wereld verschillen van de voor-oorlogsche. dat zij met de lanterfanters en de lieden, die ge brek aan volharding toonen nog minder geduld zal hebben Want zij zal zooveel meer.moeten doen en zoo weinig geld voor luxe kunnen missen. Spoedig zullen wij mislukten tegen komen. die ziph bitter zullen beklagen over de hardheid én onrechtvaardigheid hunner medemenschen. De toekomst zal hard zijn voor lanterfanters Maar niet onrechtvaar dig. want zij zullen het leven hebben mis kend. Het eischt werk. R. P- Churchill is gisteren in gezelschap va zijn dochter Mary op het vliegveld Mei; broeck (Brussel) aangekomen voor een twee-' daagsch bezoek. Joego-Slavië en Albanië leveren wapens Constantin Tsaldaris, de Grieksche premier, heeft op een 'plein in Saloniki een groote menigte toegesproken. Hij zeide dat Griekenland het slachtoffer was van een intensieven zenuwenoor log en dat de aanvallen van gewapende benden werden georganiseerd door hen, d?e toegang tot de Aegeïsche Zee wen- schen te verkrijgen. „Als het een binnenlandsche aan gelegenheid van Griekenland zou zijn", aldus spreker, „zou deze reeds lang zijn geregeld. In den Veilig heidsraad heeft men opnieuw kun nen voorkomen, dat de sluier van liet mysterie zou worden opgelicht door middel van een internationaal onderzoek. Het wapen van het veto heeft zijn werk gedaan", aldus Tsaldaris. Een hoog officier van den Griekschen generalen staf heeft te Athene ver klaard. dat drie bataillons van het twee de legercorps in operaties tegen „een gewapende, in de bergen ten Westen van Deskati West-Macedonië) geïso leerde. bende gewikkeld zijn". Een woordvoerder van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat de Grieksche re- Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Plaatselijk ochtend mist, overdag hier en daar tijdelijk toe nemende bewolking met later,een geringe kans op een onweersbui. In den nacht weinig, overdag zwakke tot matige wind. overwegend uit richtingen tusschen Oost en Zuid. Weinig verandering van tempe- Amerikaansche nota aan Rusland over Hongarije De Amerikaansche regeering heeft in een nota aan de Russische regeering ver klaard. dat Amerika te allen tyde bereid is om met Rusland en Engeland bespre kingen te voeren inzake hulpverlcening aan Hongarije voor de oplossing van zijn dringende economische problemen, on danks het feit dat de Russische regeering niet slechts heeft geweigerd de op de Krim-conferentie vrijwillig op zich geno men verbintenissen na te komen, doch bovendien in gebreke is gebleven de rede nen voor een dergelijke weigering kenbaar te maken. De, nota. gedateerd 21 September, werd den plaatsvervangend minister van bui tenlandsche zaken. V G Dekanozov, te Moskou ter hand gesteld door den Ameri- kaanschen zaakgelastigde A I. Durbrow. De nota werd tijdens een persconferentie bekend gemaakt door den waarnemend minister van buitenlandsche zaken. Clay ton. Er ging een verklaring bij, waarin de maatregelen uiteen werden gezet die Amerika reeds heeft genomen voor het economisch herstel van Hongarije, nadat de herhaalde voorstellen aan Rusland voor een gemeenschappelijke actie waren verworpen In antwoord op een vraag, zeide Clayton dat Amerika geen speciale hulp aan Hon garije op hef oog heeft buiten hetgeen reeds is gedaan, doch dat de economische toestanden in Hongarije zeer slecht zijn en Amerika bereid is om gezamenlijk met de Russen en Britten de situatie aldaar te bestudeeren en doeltreffende maatrege len te nemen voor hulpverleening Houtrustbetooging gaat niet door Door het uittreden van eenige deel nemende organisaties, verband houdende met de gebeurtenissen van de laatste da gen, heeft het landelijk bestuur van de vereeniging Nederland-Indonesië gemeend de betoogingen, die te Den Haag en Rot terdam waren belegd, te moeten uit stellen, aangezien zij haar pogen, om tot een vreedzaam overleg met Indonesië te komen, niet wenscht verward te zien met binnenlandsche politieke verwikke lingen Behalve de Partij van den Arbeid had ook de E.V.C. zich uit het comité van voorbereiding teruggetrokken. Emigratie naar Zuid-^frika De Unie van Zuid-Afrika is voorne mens binnenkort emigratiecommissies naar Europa te sturen, teneinde in over leg met de,betrokken regeeringen na te gaan welke krachten voor emigratie in aanmerking kunnen komen. Stioedige emigratie zal evenwel niet mogelijk zijn wegens het gebrek aan scheepsruimte. Aangezien ook in Zuid-Afrika woning nood heerscht moet daar eerst voor een behoorlijke accomodatie worden ge zorgd. geering Groot-Brittannië bewijzen heeft overgelegd, dat de linksche strijd krachten in Noord-Griekenland door Joego-Slavië en Albanië van wapenen, uitrusting en munitie worden voorzien. De woordvoerder voegde hieraan toe: „Er is geen reden aan de juistheid van de overgelegde bewijzen te twijfelen". Nieuwe Passagierslijsten Op onze kantoren te Haarlem en IJmui den liggen de passagierslijsten van de „Kota Baroe" en van de „Volendam" ter inzage. Deze twee repatrieeringsschepen komen respectievelijk op 2 en op 3 Oc tober in Rotterdam aan. Hef woord is aan. Mare Monnier: De sterkste is niet hij, die de meeste kracht heeft, maar hij die volhardt. Chineesche communisten in het nauw Volgens berichten in de Chineesche pers dreigen krachtige nationalistische strijdkrachten de communistische basis Kalgan in te sluiten. De nationalisten hebben den buitensten verdedigingsgor del reeds doorbroken. Naar verluidt maken de communisten zich in Hweilai, 80 K.M. ten Z.O. van Kalgan. en in Hwai-An, 40 K.M. ten Z.W. var- Kalgan, voor de verdediging gereed. Te Peiping voeren de commandanten van de nationalisten besprekingen in verband niet de dreigende slachting bij Kalgan. Prins Bernhard is de gast geweest van de Zweedscfie Koninklijke familie op een jachtpartij. Van links naar rechts: Prins Gustav Adolf, de oudste zoon van den Kroonprins van Zweden, Prins Bernhard en Koning Gustaaf van Zweden. Met Rusland tegen Engeland In een clandestiene radio-uitzending der Joodsche illegalen van de Palestijn- sche „Stern-groep" werd gezegd: „De volgende oorlog zal de Joden vereenigd tegen de Engelschen zien. Wij sympa- thiseeren niet met Rusland, doch wij zullen ons bij elke mogendheid voegen welke Engeland zal bestrijden". In Arabische en Joodsche kringen zegt men dat beide groepen uiteindelijk hebben besloten, de Palestijnsche conferentie in Londen niet bij te wonen. Naar verluidt werd door den waarne mend voorzitter van het Palestijnsch Arabisch hooger comité Jamal el Hus- seini en den Moefti van Jeruzalem op een bespreking te Alexandrië besloten om de conferentie te boycotten. De Joodsche arbeidersfederatie Mapai stemde gisteren met overweldigende meerderheid tegen het bijwonen van de conferentie, meldt Un. Press. Onderscheiding voor de Koningin Morgen zal de gezant te Londen van het onafhankelijk koninkrijk Nepal in den Himalaya op Schiphol arriveeren De ge zant. generaal Sjinghasjoemsjere Jong Bahadoer Rana. zal Zaterdag door de Ko ningin ontvangen worden. Hij zal aan H.M. de versierselen van de hoogste orde van het koninkrijk Nepal overhandigen. De generaal zal Zaterdag «óór de ontvangst door de Koningin de Storm- school te Bloemendaal bezichtigen Financieele hervorming in Duitscliland Van officieele Amerikaansche, zijde wordt medegedeeld, dat een plan is uit gewerkt voor de financieele hervorming van Duitscliland. Volgens dit plan zal 'het grootste deei..ven de Duitsche na tionale schuld in rijksmarken worden tgniet gedaan. De thans in circulatie zijnde rijksmarken zouden door nieuw geld worden vervangen, waarover de economische deskundigen van de gr'oote vier te Berlijn besprekingen voeren. Afgetreden presidente van het U.V.V. onderscheiden Op het hoofdkwartier der Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers te Amsterdam heeft de overdracht plaats gehad van het praesidium van het hoofdbestuur. De scheidende presidente, dr. Jane de Jongh. die van het begin af het voor zitterschap heeft bekleed, droeg dit over aan mevr, J. B. Ch. Sjollema- 's Jacob, vice-presidente van het hoofd bestuur. Een vertegenwoordiger van den minister van Sociale Zaken deelde de scheidende presidente mede dat de Koningin haar benoemd heeft tot Offi cier in de Orde van Oranje-Nassau. PROTESTVERG ADERING EN TEGEN TROEPENUITZENDINGEN. Te Haarlem en te IJmuiden zijn Woens dagavond vergaderingen gehouden om te protesteeren tegen uitzendingen van mi litairen naar Indië. Te IJmuiden ging de vergadering in ..Flora" uit van den Ned, Bond voor Mili tairen. den Alg. Vrouwenbond en ..De Vredestichters" Het woord werd gevoord door mevr. Van Buuren, voorzitster van den Alg. Vrouwenbond en de heeren Iets- waard (die een betoog voorlas var. „prof. Pootjesen Van Gcssel. bestuurslid van den Ned. Bond van Militairen. Militaire politie zag er op toe, dat de vergadering niet door militairen bezocht werd. De vergadering in den Kegelbond te Haarlem was belegd door de Partij van de Daad. Hier spraken de heeren G. Piloo en P. Kremers AANBESTEDING DER 47 HUIZEN IN VELSEN-NOORI). De woningbouwvereeniging „Velsen" heeft heden aanbesteed het bouwen van 47 woningen In Velsen-Noord. Er waren 48 inschrijvingen, waarvan drie ongeldig. De laagste inschrijvers waren G en J. Broer tjes te Overveon voor f 547 400. DUITSCH „BEVRIJDER" GEARRESTEERD. De Egypt.sche Dolitie heeft een Duitsch officier van hoogen rang gear resteerd in een hotel te Alexandrië, waar hij onder valschen naam verbleef. De arrestatie zou licht geworpen heb ben op het bestaan van een internatio nale geheime organisatie, die zich bezig houdt met het bevrijden van krijgsge vangenen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1