HOEDENDOKTER De keuze: Asphalt of klinkers' Tips en Tops Ook financieele overwegingen van belang Vijftien of twintig jaar geleden werd asphalt als het plaveisel der toekomst aan geprezen. Nu wij een lange praktijk daar mee achter den rug hebben, is dit aan vankelijke enthousiasme wel wat gedaald Pit komt vooral omdat men daarna ook goede, zelfs zeer goede klinkerwegen heeft leeren maken Het nadeel van klinker wegen was vroeger, dat zij door het zware verkeer verzakkingen vertoonden, waar door herhaaldelijk bestraten noodzakelijk was. maar zelfs dat was niet voldoende. Toen is men begonnen voor klinkerwegen een onderbed te maken. Dit had een ver- Tassend resultaat. Steeds een vlak rijvlak, zonder verzakkingen. Die moderne klin kerwegen hadden zelfs een voordeel boven asphaltwegen, omdat er veel minder slip gevaar is Asphalt heeft het nadeel dat er als het pas is gaan regenen ernstig gevaar voor slippen ontstaat. Als het eenmaal flink doorregent vermindert het gevaar weer aanzienlijk Het opmerkelijke fèit doet zich dan ook voor. dat het auto-ver keer als het pas aan het regenen is, zich verlangzaamt Helaas zijn niet alle auto bestuurders zoo voorzichtig, anders zouden er zeker minder ongelukken door slippen ontstaan. Slippen op asphaltwegen is met succes tegen te gaan door de wegen met een teer- product te bewerken Haarlem deed dat vroeger op plekken die bijzonder gevaar opleverden Thans is dit evenwel niet mo gelijk omdat het bedoelde product nog niet te krijgen is. Verschillende automobilisten verklaar den de voorkeur te geven aan moderne klinkerwegen boven asphalt. Even vóór den oorlog was de aanleg van de klinker wegen met onderbed slechts iets duurder dan asphalt. Daarom werd toen. terwille van het slipgevaar, in veel gevallen de voorkeur gegeven aan klinkerwegen. Nu Js dit evenwel anders. Een deskundige op wegengebied vertelde ons namelijk, dat de aanlegkosten van klinkerwegen in ver- WAT EEN HOED MET! Uw oude lioed Hernieuwd door Barteljorisstraat 23 Uitbreiding van de sportvelden 1-Iet is bekend, dat de Dultschers verschil lende sportterreinen In Haarlem vernield hebben Eenige konden betrekkelijk gauw hersteld worden, maar andere niet. Het ge volg daarvan was, dat er een groot tekort aan terreinen was. .Gelukkig ls er in de naaste toekomst een belangrijke verbetering te wachten. Op dit oogenblik wordt het terrein aan de Klever laan orvder handen genomen. Bovendien .wordt het vergroot. Voor 1 Januari moet dit .verk voltooid zijn. Binnenkort heeft de aanbesteding plaats ,van de herstelling van de sportterreinen aan de Van Oosten de Bruynstraat. Aan dit terrein is zeer veel te doen, de Dultschers hebben het vrijwel omgeploegd, er schuil- gangen in gegraven, enz. In den tijd van den brandstoffennood waren de omwonenden be-' gorinen het houten kleedlokaal af te breken Openbare Werken vond het toen raadzaam hef heelemnnl te sloopen en het materiaal veilig op te bergen. Daardoor zal het moge lijk zijn ook dit kieedhuis weer op te stellen. Verwacht wordt, dat in het voorjaar ook «iit sportterrein weer in gebruik genomen Jtan worden. DE DISTRIBUTIE Vrijdag 27 September. Nieuwe bonnen. Haarlem: Bram—rest. B (Vleeschhal). BlocmcndaalEH (Jeugdhuis). Heemstede: Dr—El (9—12) en Bm—F1 (13.30— 16 uur) Binnenweg 160. houding veel meer gestegen zijn, dan van asphaltwegen. Als Haarlem over eenigen tijd op dit moment is men al blij als de bestaande wegen behoorlijk onderhouden kunnen worden! weer voor de nood zakelijkheid staat nieuwe wegen aan te leggen, zullen de financieele overwegin gen een belangrijke rol moeten spelen. Het zou indien althans de verhoudings- cijfers van dc kosten zich niet grondig wijzigen wel eens kunnen zijn, dat men. lettende op de lagere kosten, zou overgaan tot de keuze van asphalt, hoewel men klinkerwegen met onderbed zou preferee- ren Vier jaar wegens poging tot doodslag A de G. te Haarlem, tegen wien veer tien dagen geleden 4 jaar geëischt was wegens poging tot doodslag, subs, zwaar lichamelijk letsel door 6Chuld is heden morgen door de Haarlcmsche Arrondisse mentsrechtbank conform den eisch ver oordeeld F N. R en C. P. S. werden beiden ver oordeeld tot 1 fz jaar wegens diefstal van de auto van den directeur van Volksher stel. In ons vorig nummer deelden wij me de, dat de advocaat-fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam 20 jaar gevangenisstraf heeft geëischt te gen den N.S.K.K.'er Arie van der Voet te Haarlem. Hem waren verschillende feiten ten laste gelegd. Daaronder was ook de uitlevering van een onderduiker aan het Gewestelijk Arbeidsbureau, welke jongeman, door de Duitschers naar een kamp gevoerd, later zou zijn gefusilleerd. Dit feit werd door ver dachte evenwel ontkend. De advocaat fiscaal heeft, omdat uit het getuigenver hoor geen bewijs naar voren kwam, op dit punt vrijspraak gevraagd. Ook de verdediger Mr. L. V. Hoog meent, dat voor dit onderdeel der tenlastelegging vrijspraak zal moeten volgen. Staking bij de Hoogovens geëindigd De arbeiders van de Walserij-Oost en eenige andere afdeelingen der Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken te Velsen, die het werk hadden neer gelegd om op deze wijze te protestecren tegen de troepenuitzending naar Neder- landsch-Indië, zijn hedenmorgen weer aan het werk gegaan. Burgerlijke stand HAARLEM, 25 September 1846 BEVALLEN: 22 Sept., C. J v. Haaster— Verdonkschot, z.; H. P. ItzEvers, d.; 23 Sept., II. Braaksma—Zuidam, z 24 Sept., M. A. W Leurs—Koomen. z A. M. Broekhul zenKres. d.; J. M. C. UitermarkAchten, z.; H. G. ZippLonzeckz.: 25 Sept., R. Mok— Leeraar, d; P A. A. J. Homburg—Hubbers, z.; J de Lugtv. Duyn, z.; M. P. de Boer Ran, d.; C. M. Kramer—Hesselman, d. ONDERTROUWD: R. H. Kroon en M. B. J. Roerade; P. J. Verver en J. J. Ricmens; F. Biere en M. H. Berens; G. dc Vries en II. M. Eekhout; G. C. den Oudsten en W. S. v. Lemel; P. v. tl. Wal en C. Portegles; A. Draijer en A. J. Baars; J. H. Smit en B. A. W. Galjard; G. A. v. Andel en A. Hilllgcr; R J. Vos en N. v. Essen; M, M, Taytelbnum en J. E. Gieske; L. v. <1. Werff en F. Hartsui ker; W. H. Meijer en G. Marin; H. P. de Ko ning en M. G. P. Evers; G. Derksmn cn F. Schrama; A. J. Zijlstra en A. Bonhof; J. Vis ser en M. J. v. Zanten; H. ter Borg cn A. v. d. Velde; T. Jukes en A. C. Klomp; J. J. Evers en J. v. d. Ouden; H. P. v. d. Veek en P. A. Groene veld; F. J. Korst Jens en J. A. Bijlmer; F. Viveen cn M. H. Hulskens; G. Ruisbroek en H. M. Snel; S. W. Balm on M. M. Dirks; H. Schouten cn A. Borsje; D. W. C. Joppe en G. E. Schenken; M. Schneider en II. Pleur; J. S. Onek en J. M. v. Tunen; P. N. v. Loenen en A. J. Kroon; S. J. Kulj- per en C. T. v. Bruggen; H. Ruth en F. D. Nieüwdorp. GEHUWD: 25 Sept., C; v. d. Klinkenberg en M. J. v. d. Kinshorst; M. v. Hagen cn M. v. Trigt; J. C. v. d. Berg cn C. J. v. Horiclt; II. L. Brouwer en C. A. Nieuwcnhuis; J. G. Spoelder en S. I. Haerden; P. J. Bon en M v. d. Pol; H. W. v. Wort en J. W. v. d. Heide; N. Koene cn H. P. Boeró; T. Teeuwcn en M. J. v. Horiok; J. C. d. Graaf en C. Vrijhof; T. Wilkes en J. II. Haklcrman; J. Roosen en J. G. T. Spoor; J. A. Horemnn en C. M. M. de Vries; J G. v. Impelen en D. d. Vries; W. F. Pel en J. M. Geebert. OVERLEDEN: 21 Sept., J. G. Sipkes—Pro- sée. 54 j.. Molukkenstinat 11; 22 Sept., A. C. Bauschde Vos, 69 j., v. Keulenstraat 20; 23 Sept., H. J. Laatsch—Soellaart, 60 J., Haze- paterslaan 24; 24 Sept., J. Overmars, 55 J., Vooruitgangstrant 96. Willem Andrlcssen Dat de aankondiging van Andriessen's „Volksconcert" een volle zaal zou trekken was te verwachten; dat voor menigeen een deel van het voorgedragene rijkelijk zwaar en onbegrijpelijk zou zijn kon ik pas na ken nisneming van het programma vermoeden. Ik heb hier het oog op Schumann's „Kreis- leriana", een cyclus van acht stukken, ge- inspireerd door de fantastische figuur van „Kapellmeister Kreisler" uit „Kater Murr' van E. Th. A. Hoffmann (1776—1822), den veel zijdig begaafden jurist, teekenaar, schrijver en componist, wiens „Vertellingen" ook in Offenbach's bekende opera herdacht zijn. Maar de karakterteekening in Schumann'! „Kreisleriana" is niet scherp genoeg, om den hoorder voor onoplosbare problemen te vrij waren, en de formeele inkleeding met al haar herhalingen werkt vermoeiend. Toch bevat deze muziek, ook in klaviertechnisch opzicht, veel oorspronkelijks en zelfs ge niaals en de meesterlijke wijze waarop Andnessen ze speelde is boven lof verheven; virtuoos en romantisch. Ik hoorde ze reeds in 1909 van hem, bij zijn voordrachten t den Prijs van Uitnemendheid; zijn techniek en de diepte van zijn opvatting hebben sinds dien nog heel wat gewonnen. Een beetje ro mantiek had ik gaarne ook in zijn vertolking van Beethoven's 2de Sonate gehoord; die ging vrij vlak en vluchtig voorby en muntte ook niet door „Instrumentatie" uit. Daarentegen gaf hy In Chopin's 24 Préludes een schat van poëzie, daarby technische schittering proeven van uithoudingsvermogen, die on danks het grijzen der haren onverminderd biyven. Ook zyn beide toegiften klonken volmaakt frisch. De ovaties waren verdiend K DE JONG Vonnis voltrokken Dat de première van een door een bekend auteur geschreven tooneelstuk aan een dilet tantengezelschap wordt toevertrouwd, mag voor onze stad wel een byzondere gebeurte nis heeten. Maurits Dekker heeft met Vonnis voltrokken de gedachte opgeroepen aan den dramaturg, naar wien de arbeiderstooneel- vereeniglng Herman Heyermans zich heeft genoemd. De verdiensten, maar ook de te kortkomingen, welke wij naar de maatstaven van onzen tijd ln Heyermans' realistisch, propagandistisch en min of meer rhetorisch werk opmerken, treffen by Dekker als een minder markante afschaduwing den, schouwer, die hier nog meer toehoorder is dan bij Dekker's genialen voorganger. Er is aan oorlogs- en verzets-stof niet veel nieuws meer voor den dramaturg overgeble ven; zelfs het Joodje, wiens tragische gijn nu ook weer door het publiek komisch werd opgevat, was uit de Naamloozen overgeloo- pen en de procuratiehouder uit Oranje-Hotel was nu een notaris geworden. Vermoedelijk heeft de schryver evenals die van Oranje-Hotel een documentaire willen geven; de toelichting van den regisseur Ferd. Koolbergen, aan wiens uitnemende leiding naast het toegewyde spel der acteurs een goed deel van het succes is te danken ge weest, verbindt aan deze naturalistische weer gave zelfs de tendentie van een waarschu wing tegen „misplaatste barmhartigheid". In de gesprekken, die hierdoor vaak in boeken taal worden gevoerd, krijgen wy het relaas van wat wij nog te goed hebben onthouden om door deze uiteenzettingen geboeid te kun nen biyven. Het dramatisch karakter lijdt schade onder de te uitvoerige gesprekken er de muziek-dirigent, die als raisonneur op treedt, maakt het wel wat bont door de sen sationeelste incidenten met zyn woorden stroom te commentariëeren. Heyermans, die in zyn dialoog het betoog ook allerminst verwaarloosde, hield zich toch steeds met de vaste hand van het genie aan de dramatische structuur en de tragische situatie, welke beide in dit stuk van Dekker vry zwak zyn. Dit alles doet ndets af aan de gewaagde geslaagde onderneming, welke de arbeiders- tooneelvereeniging met de vertooning dit verzetsstuk heeft volbracht. H. G CANNEGIETER Piano-recital van Sas Bnnge De nog zeer jonge doch in de kunst reeds ver gevorderde pianist Sas Bunge gaf in zyn woonplaats Aerdenhout in het gebouw den Religieuzen Kring Woensdagavond recital dat veel belangstelling had en veel voldoening schonk. Sas Bunge verwierf dezen zomer na zyn eindexamen aan het Amsterdamsche Conser vatorium dey „Prix d' Exellence" cn dt hooge verwachtingen, die men daardoor var den jongen kunstenaar koestert, blijkt hij tcnvolle te honoreeren. Zijn concert oogstte dankbaar en bewonderend applaus, dat ge accentueerd werd door een welverdiende bloemenhulde. Het programma bleek met zorg te zyn mengesteld, doch stelde zware eischen aan den pianist door dat het meerendeel der werken, een emotioneel karakter droeg; „Prelude, Choral et Fugue" van C. Franck, Sonatine van Ravel en de tweedeellge Pre lude van Bach, benevens „Esserclzl" van Scarlatti en niet te vergeten een eigen com positie van Bunge „Le Collier de Coraü" welke laatste uit niet minder dan tien leder voor zich veel concentratie verelschende „kralen" bestond dat alles werd met veel vaardigheid en overgave voorgedragen en Sonate in Es gr. t. van Mozart voor de pauze gaf den pianist eigenlijk slechts weinig ademing, ofschoon zij ook zonder de bezieling die Bunge haar ruimschoots gaf, een dank baar werkje kan zyn. Uiteraard concentreerde de virtuositeit en geestdrift van Bunge zich op zijn „Kralen snoer" en het mag gezegd worden dat de kunst der compositie die de Jcmge pianist zich biykbaar reeds vroegtydig heeft eigen gemaakt by deze uitvoering wedyverde met zijn groote vaardigheid. Sas Bunge zal ongetwüfeld nog veel zich doen hooren. in Dc bril van Sultan Sar v J 64. Dc Sirdar rekende op uiterst doelmatige wijze met zijn tegenstan ders af. Nadat hü den mast van het schip der roovers nad geveld,' greep hij de wapperende touwen die erbij neer hingen en slingerde die om de tegen standers die het nog hadden gewaagd, in de boot achter te blijven, De roovers raakten zoo in het touw verstrikt, dat zij zich niet meer konden verdedigen. Zelfs Tips en Tops werden per ongeluk gekneveld. Tenslotte was het werk ge daan. De Sirdar had het touw in vele stukken gehakt. Ieder stuk was groot genoeg om er één roover onschadelijk mee te maken. „Na gedaan werk is het goed rusten", riep de Siraar tenslotte. „Als U ons nu losmaakt kunnen wij méérusten", zei Tips nijdig. tJOhé", zei de Sirdar aangedaan, „mijn pocdc vrienden, wreed gebonden". En hy be vrijdde de beren. n-«1ILJl JL Afscheid Ds. IT. E. Beker In meer intiemen kring hebben de be woners van wijk 5 der Ned. Herv. Ge meente van Haarlem Woensdagavond ge legenheid gehad afscheid te nemen van ds H. E. Beker en mevrouw E. Beker- Van Eldik. De bijeenkomst had plaats in de Begijnhofkapel. De drukke opkomst be wees wel dat ds. Beker zich vele vrienden heeft gemaakt. De heer K. J. L. Vernhout, ouderling en voorzitter der wijkvereeniging, herinnerde er aan dat ds. Beker een twintigtal jaren in de wijk heeft gearbeid en verklaarde dat in die jaren een hechte band tusschen hom en de wijkbewoners is gelegd. Spr. dankte ook mevrouw Beker voor haar medeleven in het lot der wijkbewoners. Namens de leden der wijkvereeniging en vele vrienden van ds. Beker bood spreker als souvenirs aan een radiotoestel en het bekende boek van dr. Melchior over den ouden St. BaVo. Daarna is een zeer af wisselend programma afgewerkt. Mevr. Bep MissetVan Andel verleende haar medewerking door het zingen van eenige liederen en de heeren Hendrik Lasschuit, orgel, en Gé van Kolen, hobo, brachten klassieke stukken ten gehoore. Mevrouw C. J. Niemeyerv. d Wall droeg eenige gedichten voor. Padvindsters en kabouters uit wijk 5 demonstreerden hoe het er .in het padvindersleven aan toegaat. Tenslotte was ds. Beker aan het woord. Deze dankte allen voor den mooien avond, die oen treffende herinnering bij hem zal nalaten aan zijn arbeid in Haarlem. De aanwezigen maakten daarna nog ge bruik van de gelegenheid om persoonlijk afscheid van ds. Beker en familie te nemen. Kinder-bewaarplaats „Haarlem-Noord" Ten bate van de kinderbewaarplaats Haar lem-Noord wordt Woensdag 2 October in de Begynhofkapel een kunstavond gegeven, waaraan medewerking verleenen het dames-* koor „ZIGEA" onder leiding van Rie Schoute, mevrouw W. Stenger—Van der Velden (be geleiding), Tiny Kaiser (Piano) en Gré Smit (sopraan). Volksuniversiteit vergaderde De Volks-Unlverslteit voor Haarlem en Om streken hield ln het gebouw van het Nut van 't Algemeen een ledenvergadering. In zyn openingswoord heette de voorzitter dr. van Dis de nieuwe bestuursleden welkom, en stelde hen aan de leden voor. 600 dames en ticeren .zyn reeds ingeschreven voor de luister- en werk cursussen, en zonder een in tensieve propaganda zyn reeds 220 leden toe getreden. De leden zullen toegang hebben tot twee lezingen, in samenwerking met „Cultu- rced Contact". Een hiervan kon spreker reeds mededeelen. Op 16 Ocotber zal oud- minister Dr, Bolkestein spreken over zyn Angelsaksische ervaringen bij het M. O. Hier na las Dr. Wieringa zyn financieel verslag voor, waarna de begrooting 1947 werd bespro ken. De heer Braakman gaf het bestuur in overweging een commissie van aanbeveling, vrienden van de V. U. dus, uit te noodigen, om naast de propagandacommissie de propa ganda voor de V. U. uit te breiden. Dan ko men er zeker meer leden. De heer Gerhard oprichter der V. U. werd tot eerelid benoemd. Congress van ex-politieke gevangenen In Enschedé is gisteren het congres van dc landelijke vereeniging van ex- politieke gevangenen geopend door den voorzitter, mr. B. W. Stomp6 uit Haarlem, die een bijzonder woord van welkom richtte tot den heer M. J. Prinsen, secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Za ken, die den minister-president ver tegenwoordigde. Door een interpella tie in de Tweede Kamer was dr. Beel verhinderd, zelf aanwezig te zijn. De heer Prinsen zeide dat ten aanzien van het begrip gevangene thans een an dere maatstaf wordt aangelegd dan voor den oorlog, doordat de bezetter zijn po litieke tegenstanders in de gevangenis wierp. Thans denkt niemand er aan, iemand te vervolgen die een andere poli tieke meening is toegedaan. De waardee ring voor elkanders inzichten is grooter geworden. Tenslotte zeide spreker, dat de regeering gaarne zal overwegen, hoe de belangen van de ex-politieke gevangenen het beste behartigd kunnen worden. Na het zingen van het Wilhelmus heette mr. Stomps verschillende autoriteiten, onder wie de Commissaris der Koningin ln Overijsel, welkom. Ter nagedachtenis van hen, die in kampen en gevangenissen zijn omgekomen, werd vervolgens een minuut stilte ln acht genomen. Mr Stomps zeide daarna, dat tusschen degenen, die do bevrijding mochten beleven een band is gelegd, die voor de rest van hun leven, onverbrekelijk is. Voor hen, die in den strijd zijn gebleven bestond de zekerheid, dat voor hun vrouwen kinderen zou woe den gezorgd. Spreker was dankbaar, dat de regeering zal zorgen voor invalide oud- illegale strijders," niet door liefdadigheid, maar door een wettelijke regeling Nadat twee Poolsche afgevaardigden en de commandant van de Belgische Witte Brigade hadden gesproken, werden do congressisten op het gemeentehuis ont vangen. Daarna werd een défilé van ver- eeniginger^. gehouden. WINTERLEZINGBN TE BLOEMENDAAL In liet Jeugdhuis aan de Donkerelaan zul len vanwege den Bloemendaalschen Contact kring dezen winter lezingen worden gehou den. Op 14 November zal mej. dra. E. B, A. Poortman; Remonstrantsch predikant, spre ken over „Gezag en verantwoordelijkheid ln de opvoeding", 9 Januari mevr. A. J. de Leeuw—Aalbers over „Sexueele opvoeding", 6 Maart mej. mr. dr. B. C. Lekkerkerker over „Geestelijke volksgezondheid", 17 April mej. Carla Kohnstamm over „Het Neder landsche volkslied". Op 10 October wordt dit wlnterprogramma Ingezet met een licderenmiddag door mevr. J. C. ten Cate—Stheeman, begeleid door Hans Schouwman, op 6 Februari zal de bekende voordiach tskunr.tenares Nel Oosthout een voordrachtmiddag geven. Ook de lezingen bobben des middags plaats.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2