m Duistere daden voor den rechter Kort en Bondig r Tips en Tops f{ o ft Twee bakkers stalen motorfietsen Twee Haarlemsche bakkers hielden el kaar Donderdag gezelschap in het beklaag denbankje van de Arrondissementsrecht bank. Zij waren op deze plek verzeild ge raakt, omdat er in den nacht van 29 op 30 Juli twee motorfietsen in Zandvoort wer den gestolen; de sporen van dezen diefstal leidden naar de- bakkers C. B. en G. C. v. d. V. „Hoe kwamen jullie daar zoo in den nacht aan het strand?" informeerde de president belangstellend. Ze vertelden een omstandig verhaal over ouders, die toe vallig in Zandvoort kampeerden en „het zou wel aardig zijn, ze een bezoek te bren gen." Maar het bezoek werd een diefstal. Tegen de duinhelling stonden onder een dekzeil twee tuffertjes waarvan de eigena ren in het tentenkamp verbleven. De eene, een Eysink, liep niet en daarom ging v. d. V. op de Simplex zitten, om de andere, onwillige motor met berijder naar Haar lem te sleepen. Het snoode zaakje slaagde volkomen en daar v. d. V., de initiatief nemer van het heele geval, wel weg wist met gestolen motoren. zouden de twee voertuigen, gedemonteerd en onherken baar gemaakt, in de richting Hoorn ver dwijnen. Dc politie kreeg er echter de lucht van en de twee vrienden der duisternis wer den gepakt. De Officier van Justitie nam het v. d. V. bijzonder kwalijk, dat hij op deze brutale manier een nieuwen motordiefstal aan de lange rij had toegevoegd en eischte 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. Tegen den twintigjarigen B vroeg hij 8 maanden verblijf in de gevangenis. De verdediger van v. d. V. gaf toe, dat bet dom van zijn cliënt was geweest om een dergelijken misstap te begaan, doch verzocht de rechtbank hem nog een kans te geven. De raadsvrouwe van den tweeden ver dachte deed eenzelfde verzoek. Zij wee.1 er op, dat hij waarschijnlijk onder druk kende financieele omstandigheden voor de verleiding bezweken is. Blikslager heelde kerkgordijncn. Dat een heler nog wel eens erger kan zijn dan den steler, werd bewezen door den 25-jarigcn blikslager, die als volgende klant in het bankje trad. Hij had zijn fiets uitgeleend aan een „goeden vriend" (niet alleen van den verdachte maar ook van de politie, zooals later bleek) en deze kennis was er later eerlijk mee teruggekomen. Maar bovendien had hij bij verdachte een tiental blauwe gordijnen en een cape ach tergelaten, afkomstig van een inbraak ir een kerkje te Aerdenhout. De kerkelijke stukken werden verkocht voor 65er de vrienden deelden de opbrengst broe derlijk. De Officier noemde verdachte een profi teur, die een ander met de heete kastanjes laat sjouwen en eischte 8 maanden tegen „Youth for Christ"-beweging houdt bijeenkomsten te Haarlem Een der grootste Amerikaansche jeugd bewegingen, wier ledental in enkele jaren tot meer dan anderhalf millioen steeg, is dc Youth for Christ Movement, waarvan een groep, bestaande uit de beste sprekers voor de jeugd uit Amerika, een tournee van zes weken door Nederland zal maken. In Chicago, New York en andere groote steden waren jeugdbijcenkomsten van 20.000 jongens en meisjes geen zeldzaam heid. Ook in Engeland en Noorwegen zijn bijeenkomsten gehouden en de grootste zalen waren dikwijls te klein. In ons land zijn de grootste zalen die te krijgen waren, gehuurd. Door de zalennood was te Haarlem, de eerste plaats waar jeugdmeetings gehouden wor den, geen andere zaal beschikbaar dan het gebouw der Ver. van Vrijzinnig Hervorm den aan de Jacobstraat. Daarom is beslo ten twee bijeenkomsten te organiseeren, n.l Dinsdag 1 en Woensdag 2 October. De leider van de groep, Spencer de Jong uit Chicago, is deze week op Schiphol aan gekomen. Op het oogenblik worden be sprekingen gevoerd met leiders van aller lei jeugdvercenigingen in ons land over een nieuwe actie in ons land om de Ne- derlandsche jeugd een geestelijk funda ment te geven en iets over te brengen van de blijmoedigheid en het enthousiasme, waardoor de Amerikaansche jeugdbewe ging zich kenmerkt Het doel is om de Jïederlandsche jeugd in al haar schakee- xingen te bereiken. In Haarlem heeft zich een comité gevormd, dat de actie plaatse lijk voorbereidt. den blikslager. In de verdediging werd ge refereerd aan een reclasseeringsrapport, dat bij nader inzien slechts op mededee- lingen van verdaqhte bleek te berusten. Hierna moest een Zandvoortsche opper man zich verantwoorden, omdat hij in April op de spoorlijn door het duin ge- loopen had. Het verweer van den beklaag de, dat er geen andere weg was, werd vlot ontzenuwd door den verbaliseerenden poli tieman. Toen bovendien nog bleek, dat de Zandvoortenaar een record op zijn naam had van 62 jachtovertredingen en 16 andere vonnissen, vroeg de Officier de uitspraak van den kantonrechter (waartegen de ver dachte appèl had aangeteekend) te beves tigen. Vier borrels en een zig-zag loopbaan Tenslotte verscheen een boer uit dc Haarlemmermeer voor de groene tafel. Hem werd ten laste gelegd, dat hij op een Zondag in Mei'rare schuitiers in een auto over den openbaren weg had gemaakt. De vier borrels van een familiefeestje, die deze manoeuvre hadden veroorzaakt, re kende de Officier hem zwaar aan en hij gaf den ambtenaar van het O. M. gelijk, dat hij appèl had aangeteekend tegen de geldboete, die de kantonrechter dezen ver dachte had opgelegd. „Niemand kan auto's krijgen en drank is ook schaarsch, maar deze man wist de twee gevaarlijk te combineeren De Officier wilde het vonnis vernietigen en den dronken chauffeur voor drie weken opbergen. Bovendien mag hij, volgens den eisch van mr. v. d. Valk Bouman, een jaar lang niet rijden. Uitspraak in al deze zaken over veertien dagen. Dr. W. G. N. van der Sleen 60 jaar Dr. W. G. N. van der Sleen, oud-leeraar aan het Haarlemsche Gymnasium, en be kend door zijn groote buitenlandsche reizen, hoopt Vrijdag 4 October zijn zestigsten verjaardag te vieren De aan staande jarige, die na het door- loopen van de H. B S. te Haarlem aan de Universiteit te Amsterdam studeerde, promoveerde 27 November 1913 in de scheikunde op een proefschrift, dat de sa menstelling van het duinwater in verband met den bodem behandelde. Zijn studiën brachten hem in nauw contact met de geologie, maar ook met het planten- en dierenleven der duinen, waarvoor hij van jongsaf als een der eerste volgelingen van Heimans en Thysse een groote belangstel ling koesterde. Dr. Van der Sleen zette zijn studie in de zoölogie en geologie voort. Van 1917 tot 1926 was hij leeraar aan het Gymnasium. Voor het maken van groote reizen verliet hij het onderwijs. Met zijn echtgenoote ging hij naar de Himalaya, trok later de oerwoudelj van Nieuw-Guinea in en bezocht rcrder West- Indië, Chili, Bolivia, Peru, Canada en Zuid-Afrika. Over zijn reizen schreef dr. Van der Sleen prachtige reisverhalen, waarvan er vele in dit blad zijn versche nen. De gave van het woord maakte hem tot een spreker, naar wien men gaarne •luisterde. Het reizen zit Dr Van der Sleen in het bloed. Reeds heeft hij plannen gemaakt, binnenkort weer naar Indië te vertrek ken, doch daarvoor zal hi> nog in vele plaatsen voordrachten houden. Hongaarsch Strijkkwartet Over het geperfectionneerde samenspel van de kunstenaars Szekely, Moskowsky. Koromzay en Pnlötai is niets nieuws meer te zeggen. Men. kan het slechts telkens weer bewonderen. Dit was nu dezen tweeden avond in het kwartet op. 77 no. 2 van Haydn, het laatste volledige van de enorme reeks van 83 er volgt nog slechts een Andante op. 103 op vervolgens In Beethoven's op. 59 no. 2 en in het eerste der drie Strijkkwar tetten van Tsehaikowsky In Haydn's Kwartet trokken enkele merk waardigheden in 't bijzonder mijn aandacht: in het Menuetto de metriek en het opduiken van het motief dat later in het brein van Rich. Strauss een kiem of gene van „Till Eulenspiegel" werd; dan de verhouding der toonsoorten van het Trio en van het An dante tot die der overige deelen. Een vlot vivace sluit dit in menig opzicht curieuze werk af Tschaikowsky's op. 11 is in 1871 geschreven, maar men vindt er reeds kenmerken in, die ook b.v. in zijn later gecomponeerde Sym- phonieen lei ugkecrcnde ostinate herhalin gen en de figuratieve omspelingen van som- miee motieven en thema's; een muzikaal cos- mopolitisme, dat slechts af en toe een natio nale kleur laat doorschemeren. Zoo hooren we in het door afzonderlijke voordracht be kende Andante even een herinnering aan het „El uehjnem" van het Wolga-Ued klinken Welk een weelde van klank schonk ons daar Szekely's prachtige viool! Zoo komt nu het eene, dan weer het andere der 4 partners eens'speciaal voor den dag. zonder dat ze elkaar aan voortreffelijkheid iets toegeven. K. DE JONG Ter gelegenheid van het feit, dat Stoop'i feestelijk verlicht. Fgest in Stoop's Bad Vandaag is het 25 jaar geleden dat Stoop's Bad te Overveen officieel in gebruik geno men is en daarom is het feest in de Inrich ting. In de hal wordt een eerbiedige hulde gebracht aan den stichter, wijlen ir. A. Stoop. Een prachtig geschilderd poitret Is daar geplaatst. De directie ontving in den loop van den morgen reeds vele bloemstuk- Ken. o.a van zwemvereenigingen en groepen, die gebruik maken van het bad, van de lei ders met herstellenden aan kinderve'rlam- jning en van het personeel. Het binnenbad is feestelijk versierd. Op de galerij zijn vele vlaggen aangebracht en op een kleurig bord staat te lezen, dat de in richting in 1921 geopend is. Niet alleen de aankleeding maakte een feestelijken aanblik, maar ook de kleedij van de vaste bezoe- kers(sters) die vanmorgen aan wedstrijden deelnamen. Boegspriet loopen, zwemmen, springen enz. stonden op het programma. Een musicus verhoogde met piano- en accordeon- muziek de stemming. Vanmiddag en vanavond wordt het feest voortgezet met wedstrijden voor scholieren en leden van vereenigingen. die in het bad geregeld oefeningen houden. Meer dieren in den hertenkamp In het komende jaar hoopt de gemeente over meer dieren in den Hertenkamp in den Haarlemmerhout te beschikken. De directeur van Hout en Plantsoenen zal vandaag naar Bergen op Zoom gaan. waar hij een hertenbok zal aankoopen, welke vanavond naar den Hout overge bracht zal worden. Zooals bekend vertoe ven daar reeds eenige herten, doch het aantal is niet groot. Ook zullen enkele schapen een verblijf in den hertenkamp krijgen en als het aan tal in het voorjaar toeneemt met lamme tjes zal de jeugd zich daar kunnen ver maken. DE DISTRIBUTIE Zaterdag 28 September. Nieuwe Bonnen. Haarlem: Ca—Co. Heemstede: Fo—Ger (9—11) Bloemendaal: geen uitreiking. TOCH EEN HOUTRUSTMEETING. De massameeting, welke Zaterdag onder auspiciën van de Vereeniging Nederland- Indonesië in de Houtrusthallen in Den Haag gehouden zou worden en die was afgelast, omdat een aantal organisaties zich uit het comité van voorbereiding had teruggetrok ken. zal toch doorgaan. De Communistische Partij Nederland ..De Waarheid" heeft na melijk deze meeting overgenomen. GOEDERENWAGONS KOMEN TERUG. In totaal zijn thans ruim 8000 wagons der Nederlandsche Spoorwegen teruggekeerd Hiervan zijn slechts 750 personenrijtuigen. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: 24 Sept., H. Tempelhof—Sto ker. d.; B. G. M. Hogeveen—Schnitger, d.: 25 Sept., Z. Achterhof—Cornelisse, z.; S. v. Oenev. Ake, z.; K. H. ErbrinkBos. d.; C. M. BankBarnhorn, d.: J. F. v. d. Erf—v. d Water, d.; G. Y. MeekhofBuis. d.; J. de Wit —Spijkerman, z.; F M. BakkerGoossens. d.; 26 Sept., S. Roessen—Kloek. A J. Hui- nink—Affourtit. z.; H. Wansleeben—Ponger*. d.; A. LipholtKarsdorp, z.; C. Kruithofv. d. Putte. z. GEHUWD: 26 Sept., H. J. Zegwaart en J. M v. Brugge: A. Aarsen en A. Hansen; P. Kamp en G. F. Hageboud: P. F. W. Schild wacht en F. Hesseling; F. Fortgens en T. v. Hofwegen; J. S. Westra en W. J. v. Eerde: P. Kleinhout en M. v. d. Mee; T. Koers en S. H. Feije; C. Dielemans en A. Lijnzaad; J. de Gast en G. M. Semé; J F. Reijdon en W. A. Groeneveld; A. F. C. Melchior en M. J. Huijboom; H. J. v. d. Berg en A. J Smeenk: C. Akkerman en H C. Bats; W. Schutz en .1. ivf. Dankelman. OVERLEDEN: 25 Sept., V. de Looze. 29 H. v. Alphenstraat 26. AGENDA VRIJDAG 27 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Arsenicum en oude kant. 20 uur. Concertzaal: Weensche avond. 20 uur. Rembrandt: Pitssburgh Palace: Onzichtbare tegenstanders. Luxor. Melodie en liefde. Deze drie 14, 16 15. 19 en 21 15 uur. Frans Hals: geen voorstellingen. Circus Saltarlno: 20 uur. ZATERDAG 28 SEPTEMBER Schouwburg: Jongenslyceum, 20 uur. Biosco pen als Vrijdag. Circus: 14.30 en 20 uur. Bad 25 jaar bestaat, is het gebouw Installatie mr. Gerritsen Hedenochtend werd in het kantongerecht aan de Jansstraat mr. F. J. Gerritsen, die reeds eenigen tijd kantonrechter-plaats- vervanger is geweest door mr. Th. F. Raedt geïnstalleerd als kantonrechter. Voor deze gelegenheid waren verscheidene collega's van den nieuwen functionaris en personeel van griffie en parket in de Zittingzaal bijeengekomen. Mr. Gerritsen werd tóege sproken door de meesters J Wiarda, C. J. M. de Jongh en R. C. Bakhuizen van den Brink. Deze laatste, de deken van de orde van advocaten, gaf hoog op van de kwalir telten van mr. Gerritsen, zooals diens nuchter oordeel. Hij zei echter, niet het geheele leven van mr Gerritsen te willen beschrijven, aangezien men dit doorgaans bij iemands overlijden doet en hij hoopte, dat het nog wel eenige tientallen jaren zou duren eer het zoover is. Na afloop feliciteerden de vele aanwezi gen den nieuwen kantonrechter. Prof. <lr. ir. J. Sehmutzer overleden Te Utrecht is prof. dr. ir. J. I. J. M. Sehmutzer, hoogleeraar in de physische faculteit in den leeftiid van 63 jaar overleden. Prof. Sehmutzer was van 19181929 lid van den Volksraad van Nederlandsch Indië. Na ziin repatrieering werd hij hoogleeraar aan cfê universiteit te Utrecht. Ook was hii lid van den Radio- raad. In 1940 werd hij wegens ziin hulp aan vluchtelingen door de bezetters opge pakt. Eerst werd hii naar het kamp Oraniënburg overgebracht, later naar Buchenwald. Tenslotte kwam hii in St. Michielsgestel terecht, waaruit hij tijdens de bevrijding van het Zuiden van Ne derland ontvluchtte. In September 1944 stak hii over naar Engeland waar hij van 24 Februari 1945 tot 16 Mei van dat jaar in het kabinet Gerbrandy als minister van Overzeesche Gebiedsdeelen optrad. Vredesconferentie accoord met voorstellen der Groote Vier De voorstellen van de vier ministers van Buitenlandsche Zaken aan de Vre desconferentie tot bespoediging der werkzaamheden en tot vaststelling van 15 October als einddatum voor de ple naire zittingen zijn Donderdagavond in een voltallige bijeenkomst van de con- terentie door den secretaris-generaal Fouques du Pare voorgelezen. De con ferentie nam deze voorstellen zonder discussie aan. In dezelfde zitting probeerde de Joe goslavische afgevaardigde Kardelj de Grieksche kwestie ter sprake te bren- een wat echter door den voorzitter James Byrnes verhinderd werd. Even eens moest de Oekrainsche afgevaardig de Baranofski. die van de zaal uit pro beerde om het woord te nemen, tot cje orde worden geroepen. Tenslotte werd het duidelijk dat Kardelj een Grieksch voorstel van 30 Augustus, dat beoogde Griekenlands betrekkingen met Albanië te bespreken, weer in discussie wilde brengen De Grieksche delegatie trok hierna een desbetreffend voorstel in. Het incident werd gesloten met een verkla ring van Molotof, waarin deze zijn vol doening uitdrukte over het annuleeren van het besluit der conferentie van 30 Augustus, om het Grieksche voorstel te aanhooren. Minister Van Kleffens zal vóór de opening van de Assemblée der Vereenigde Naties op 23 October een bezoek aan Neder land brgngen, teneinde besprekingen te hou den met zijn ambtgenooten. in De bral van Sultan Sar V 65. „Jammer dat het al afgeloopen is" zei de Sirdar teleurgesteld nadat alle volgeliridcn van den Sultan aan boord waren geklommen. En toen schrok hij. Waar is onze onvolprezen Sultan?" vroeg hij angstig. „Er wordt aan ge werkt, heer Sirdar", antwoordde men l'l 'M Utrecht, hem. En jawel, eenige mannen waren hard bezig de enorme gestalte van den Sultan aan boord te hijschen. Gemak kelijk was het niet. Er is een fijn ge voel voor evenwicht noodig om een kogelrond lichaam op de juiste wijze aan boord te krijgen. Ieder die ivel eens een voetbal vit het water heeft ge- vischt, weet dit. Maar tenslotte slaagde men er toch in den Sultan over de ver schansing te trekken.- „Alles wel aan boord", werd geroepen, en langzaam ging de vlag van Sultan Sar in top BINNENLAND Uit de gelichte „Groningen IV", die !n den laatsten oorlogswin ter op het IJsselmeer is vergaan, zijn thans 13 lijken geborgen. Hier van zijn er 11, alle van Amsterdammers, geï dentificeerd. Met ingang van I October wordt de ben zineprijs van 20 tot 19 cent per liter verlaagd. Aan mobilisatie- slachtoffers zal een ex tra uitkeering van 25 procent van het in 1945 genoten bedrag worden toegekend. De auto de minister var mi, J..H. van veen op weg Den Haag naar ls aangereden door andere auto en licht beschadigd. De minister kreeg geen letsel. Voor de derde maal is de 53-jarige broodbe zorger B. te Rotterdam veroordeeld wegens het maken van valsche kwartjes en dubbeltjes. Hu kreeg nu anderhalf Jaar gevangenisstraf. De tol op de Haas- trechtschc brug In Gou da ls opgeheven. Op 69 plaatsen in ons land moet men nu nog tol betalen De opzichter B. die in een houten keet in een steengroeve te Be- melen zat te schrijven is door een steen die van 30 M. hoogte door het dak sloeg, getroffen en gedood. De 200 tons drUven- de bok „Valk" van de Kon. Marine is gisteren, getrokken door de ma- rinesleepbooten „Bea trix" en „Margriet" u|t Vlaardingen naar Cura sao vertrokken De PartU van den Arbeid houdt op 12 No vember in Amsterdam een congres over de ge meentepolitiek en op 8 en 9 November een con gres over actieve cul tuurpolitiek. Paul Ostra geeft thans met zUn gezel schap cabaretvoorstel lingen op een sqhlp, dat eiken avond van de De Ruyterkade achter het Centraalstation vertrekt. Als er veel belangstel ling is, gaat de helft van het publiek dansen, ter wijl de andere helft de cabaretvoorstelling bij woont. Halverwege gaan de dansers luisteren en de luisteraars dansen. Op 6 October, als de wlntcrdienst begint, zul. len de diensten der K. L. M. worden beperkt. Ir. W. F. Eysvogel te Batavia ls benoemd tot hoogleeraar aan de landbouwhoogeschool te Wageningen. De bruggen In het weggedeelte Gorinchem —Meteren zijn hersteld. Te Weert is gear resteerd de 35-jarige drs. E. C. B. uit Amstelveen, verdacht van een veer tigtal gevallen van eco nomische collaboratie. nc A.K.U.-rayonve- zelfabriek bij Arnhem, waarvan de machines door de Duitschers wa ren geroofd en het ge bouw door oorlogshan delingen zwaar was be schadigd, ls weer in be drijf gesteld. BUITENLAND De leider ilcr com munisten in dc Britschc zone van Oostenrijk heeft verklaard, dat hij van de Brltsche autori teiten opdracht heeft ge kregen opgave te doen van het aantal leden van zijn partij, zulks on der bedreiging met „zware straffen Een Antwerpsche vereeniging heeft een ontwerp in studie geno men,dat in den bouw van een derden tunnel onder de Schelde voor wielrij ders voorziet. Haarlem en Omgeving Dc gedenksteen op liet graf van w(Jien dr. ir Kerk van Zandvoort, zal morgen Zaterdag 28 September des namiddags te vier uur aan de familie wor den overgedragen. Het plan voor den opbouw der Gereformeer de Kerk aan de Rambon- netlaan te IJmulden is door tien kerkeraad goedgekeurd. Besloten is aan den architect op- - dracht te geven het plan nader in details uit te werken. De heer W. F. Hoo ning te Haarlem slaagde aan de Technische Hoo- geschool te Delft \oor zijn propaedeuti6ch exa men civiel Ingenieur.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2