Haarlems Dagblad m Koning George reeds in Athene Britsche troepen verlaten de stad .Boschfontein" door brand ernstig beschadigd Neurenberg: Voorspelling over de vonnissen Bloembollen-contingenten sterk verhoogd Deviezen-successen in Engeland «te Jaargang No, T844X Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem ,TeL: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom Zaterdag 28 September 1Ö40 Ottgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p week 31 ct, per kwartaal f 4.— Postgiro 273107 Redactie 10600 Dir.-Hoofdred 15054 Ofschoon gisteren nog gemeld werd dat koning George van Griekenland Zaterdag in Athene zou arriveeren, is de koning reeds Vrijdagmiddag per vliegtuig op het Grieksche vliegveld Eleusina bij Athene aangekomen. De Grieksche bevolking werd door het bericht van aankomst volkomen verrast. Toen de koning ziel» naar de haven begaf om aan boord te gaan van den tor pedojager Miagulus, waar hij den nacht doorbracht, had zich een groote menigte verzameld aan de kade. Spoedig hecrschte in Athene een feeststemming. De vlaggen werden uitgestoken en militaire muziek corpsen concerteerden in de straten. De intocht. Begroet door 101 kanonschoten heeft Koning George van Griekenland heden- morgen om 10 uur zijn intocht in de hoofdstad van zijn koninkrijk gehou den. Na afwezigheid van vijf-en-een- •ihalf jaar zette hij onder luid gejuich van een groote menigte voet aan wal. De koninklijke sloep voerde hem van de Grieksche torpedoboot waar hij- den nacht overbleef, naar de kade. De Engelsche troepen die volgens be lofte zich aan den vodravond van de aan komst van koning George uit Athene zou den terugtrekken, zijn Vrijdag met de evacuatie naar het binnenland begonnen. Een Reuterbericht meldt tevens dat het aantal Britsche troepen in Griekenland thans 50.000 bedraagt en geleidelijk zal worden teruggebracht to' 35.000 man. Ter vergelijking diene, dat de Russen in het naburige Bulgarije naar schatting 100.000 man aan troepen gelegerd hebben. Intus- schen duren de gevechten in Macedonië tusschen regeeringstroepen en communis tische benden voort. Zooals gisteren ge meld, hebben Byrnes en Bevin in Parijs den zorgvolien toestand in Griekenland besproken: Bijzonderheden over dit onder houd zijn niet bekend geworden, doch William Clayton, de Amerikaansche onder minister van Buitenlandsche Zaken, heeft aan de pers verklaard dat de Amerikaan sche regeering zich bezorgd maakt over de Grieksche situatie, en dat zij het betreurt dat de Veiligheidsraad het Amerikaansche voorstel tot het instellen van een onder zoek aan de Grieksche grenzen niet heeft geaccepteerd. Zooals gemeld werd dit on derzoek door. de Sovjet-delegatie onge- wenscht geacht. De Grieksche communistische partij heeft een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de toestand in het binnenland niet kan worden ver- jbeterd door zuiveringsoperaties, die uit-" .sluitend het imperialistische streven van Groot-Brittannië dienen. Voorge steld wordt een verzoening op de vol gende voorwaarden f Vorming van een coalitie-regeering met medewerking van de Eam. vertrek van Britsche troe- pen, een algem'eene politieke amnestie, .nieuwe kieslijsten en verkiezingen voor de constitueerende vergadering op basis van evenredige vertegenwoordiging, het aannemen van een gelijke houding te genover alle geallieerde landen en het sluiten van een vriendschapsverbond met de Balkan-landen, Verhooging van posttarieven Naar het A.N.P: verneemt overweegt de regecring ernstig over te gaan tot ver booging van een aantal posttarieven. De „W orld Chief Guide" op tournee door ons land Kohing George van Griekenland is on verwacht in Athene gearriveerd. Hij was gekleed in militaire uniform en vergezeld van twee adjudanten. Op bovenstaande foto ziet men Koning George vlak voor zijn vertrek van het vliegveld Heathrow in Engeland in gesprek met de hertogin van Kent, vroeger prinses Marina van Griekenland. Reis naar Zuid-Afrika moet uitgesteld worden Omstreeks kwart over twee in den afgeloopen nacht ontdekte het wacht- personeel aan boord van de „Boschfon tein", het 12.000 ton metende motorschip van de Vereenigde Nederlandsche Scheepsbouwbedrijven, dat bij de Ne derlandsche Dok- en Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam in het dok ligt, brand in de machinekamer. Men waar schuwde direct de brandweer, die zeer snel en met veel materiaal ter plaatse was en die terstond met zuurstofappa raten en een groot aantal slangen met de bestrijding van het vuur begon. Dooi de enorme hitte en de hevige rook ontwikkeling was het onmogelijk, tot de machinekamer door te dringen. Men liet het dok volloopen en opende de schroefgang, zoodat water door de schroefastunnel in de machinekamer kon loopen. De dikke zwarte rookwol ken, welke uit den schoorsteen van het schip opstegen, deden vermoeder!, dat een olieleiding gesprongen was en de olie vlam had gevat. Het gevaar was niet denkbeeldig, dat de beide geheel gevulde olietanks zouden springen, Gelukkig is dit niet gebeurd. Omstreeks halfacht was de brandweer de situatie meester en nam de rookontwikkeling snel af. Er was echter nog geen sprake van dat men de machinekamer kon be treden, daarvoor was de hitte nog te groot. Het was daardoor ook niet mo gelijk de schade te bepalen. Het staat echter wel vast, dat het herstel gerui- men tijd zal duren. De „Boschfontein" was 7 September uit Indië teruggekeerd en lag in het dok om van trpepentransportschip tot passagiersschip te worden verbouwd. Het lag in de bedoeling, dat het schip op 18 October zijn eerste reis naar Zuid- Seyss Inquart zwenkt opnieuw Nu liet .vonnis over de beschuldigden te Neurenberg zoo dichtbij is gekomen, wor den allerwege veronderstellingen gemaakt over de straffen, die het Neurenfrergsclie iogsmisdadigers zal uitspreken. Hot zeer speculatieve karak ter van al deze i schenken, doch e> -\merikaanseh ad beeld te geven var "gruweldaden die sou kennen, betrachten i de het nutteloos, er eenige aandacht lerkwaardige uitlating ovpr deze kwestie van een we hier herhalen, al was het alleen maar om een wekkende neutraliteit ten opzichte van dc Duitsclie ten uit landen, welke die daden alleen op papier sr-juridischc analyse van de Duitsclie schuld. Een Amerikaansch advocaat, Cunningham, de verdediger van den Japanschen generaal Osjima, heeft een bezoek gebracht aan Neurenberg en be studeerde daar de officieele stukken: bovendien had hij een gesprek van drie uur met von Ribbentrop. Als resultaat daarvan verklaarde hij tegenover den correspondent van de Daily Mail te Tokio: „Wanneer er geen Joodsche kwestie was en geen vervolging van minderheden, zou er geen bijzonder hecht gefundeerde aanklacht tegen de beschuldigde Duitschers mogelijk zijn; deze oorlog heeft niet verschild van honderden andere". Hij voegde eraan toe dat Schacht, von Neurath en von Papen Rans hadden op vrijspraak en dat het gerecht ten opzichte van Hess, Keitel, Jodl, Donitz en Raeder toegevend zou zijn, zoo het in deze gevallen al geen vrijspraak zou geven, Cunninghem ver zekerde dat Keitel en Jodl de sympathie en den steun van de Amerikaansche mi litaire leiders genieten, daar deze hen met verantwoordelijk achten voor de beslissingen hunner regeering. Tenslotte Lady O. Baden Powell, de World ^eide de Amerikaansche advocaat dat ,;„,j de .Tannnsehe norlnPsmisdriHifïprs nnc Chief Guide van de meisjes-padvind- sters. die morgen in ons land aankomt, heeft een uitgebreid tournée od haar programma staan. Omstreeks het middaguur komt zij uit Praag op Schiphol aan. Eenige uren later zal zii een défilé od den Dam te Amsterdam afnemen. Biina alle steden van eenig belang in ons land zullen door deze vooraanstaande figuur uit de oad- vinderswereld in een tiendaagsche reis bezocht worden, waarbij zii vaak twee défilés per dag afneemt en een demon stratie bii woont. Het grootste deel van den Dinsdag- is gereserveerd voor een bezoek ^an het Prinselijk Paar te Soestdijk én aan Ko ningin Wilhelmina od Het Loo. Een ander hoogteount van haar be zoek aan ons land is ongetwijfeld Maan dag 7 October. Od dien dag" wordt in .Botterdam een vlaggenDarade gehouden en 's middags een défilé od het Binnen hof in Den Haag. waarna een receotie volgt ten huize van de oresidente vafl het Nederlandsche Padvindstersgilde. Dinsdag 8 October, na nog een tooneel- soel in het Gebouw van Kunsten en We- tenschaoDen te Den Haag bijgewoond te hebben, vertrekt Lady Baden Powell naar Engeland. de JaDansche oorlogsmisdadigers nog meer kans op vrijspraak hadden. Het laatste weekeinde. Uit Neurenberg wordt gemeld, dat de familieleden van de beklaagden heden hun laatste bezoek zullen mogen bren gen aan de gevangenis. Zondag zullen zij Neurenberg moeten verlaten. Na het vonnis zullen zii geen bezoek meer aan de veroordeelden mogen brengen. De stemming in de cellen is thans zeer gedenrimeerd. Alleen Göring blijkt zich goed te beheerschen en tapt mop- Den tegen den verdediger van Jodl. pro fessor Jahrreis. die alle beklaagden uit- teekent. Seyss Inquart blijkt volgens medc- deelingen van zijn verdediger weer te zijn teruggekomen op zijn slotspeech. waarin hij trouw zwoer aan Hitier. Hij heeft thans schriftelijk verklaard, dat hij bedoeld had te zeggen: Ik. die in de voorste rijen heb gestaan toen Hitier machtig was, ben niet de man om hem thans te veroordeelen. Ilij had niet wil len zeggen dat degenen, die Ilitlar thans veroordeelen, ongelijk hebben. Thans wacht heel Neurenberg en de heele wereld in spanning od het mo ment, waaróp het -vonnis" zal vallen. Owen Dinsdag wordt de uitspraak bekend ge- maakt. Op het oogenblik van het uit spreken der vonnissen zullen geen foto's mogen worden gemaakt. Russen willen Japansclie gevangenen loslaten Een officieele woordvoerder van het hoofd kwartier van generaal Mac Arthur heeft ver klaard, dat, naar verluidt, de Sovjet-Unie bereid is Japansche krijgsgevangenen," die door haar vastgehouden worden, te repa- trieeren. De Sovjet-regeering zou genegen zijn-maandelijks 10.000 15.000 Japanners met ingang van October uit Zuid-Sachalin te evacueeren. Ook zou de Sovjet-regeering maatregelen willen treffen tot repatrleerlng van Japanners In Noord-Korea en Zuid- Mandsjoerlje. INTERNATIONALE SAMENWERKING VOOR „HET WEER". Volgens verklaring van het Britsche mi nisterie van luchtvaart zullen negen staten in het Noord-Atlantische gebied namelijk het Vereenigd Koninkrijk, België. Canada, Frankrijk, Eire. Nederland, Noorwegen, Zweden en de Vereenigde Staten, een direct aandeel nemen In de leiding of de financie ring van de dertien weerstations, welke In het noordelijk gebied van den Atlantischen Oceaan worden ingericht. Een internationale overeenkomst te dezer zake ligt gereed voor onderteekening. Weerbericht GEEN VERANDERING Verwachting van Zaterdagavond tot Zon dagavond: In den nacht en ochtend op vele plaatsen mist, o'verdag warm na- zomerweer met weinig wind. Het woord is aan. Wie de Goddelijke gave van de geestdrift bezit wordt wel ouder, maar nooit oud. Afrika zou maken, waarvan echter nu geen sprake kan zijn. Over de oorzaak van den brand kan. nog niets wordén gezegd. Het machine- kamerpersoneel, eenige schilders en timmerlieden hadden tot twaalf uur 's nachts op het schip gewerkt. Ongeval bij de Hoogovens Vrijdagmiddag werd een brand gemeld achter de Walserij West. Op de brand weerauto, die uitrukte, bevond zich o.a. de gehuwde storingsbankwerker I. Note- boom uit IJmuiden. Toen de wagen door een bocht reed, greep N. zich vast aan den steel van een pikhouweel, met hel gevolg dat de man op den grond werd geslingerd. Met een hersenschudding en schaafwon den werd hij in het Roode-Kruis zieken huis te Beverwijk opgenomen. Hedenmor gen was zijn toestand bevredigend. l'ROV. STATEN VAN NOOItimOLLAND BEHANDELEN DE BEGROOTING. De tweede gewone zitting der Prov. Staten van Noordholland zal worden ge opend op Dinsdag, 22 October, des voor middags te half twaalf. Er zal wprden voorgesteld de begrootingen en rekenin gen in handen van de afdeelingen ta stellen. 1 De openbare behandeling van de be grootingen zal aanvangen op Dinsdag 19 December des voormiddags te half elf. Da behandeling zal zoo noodig worden voort gezet op de volgende dagen, telkens aan vangende om half tien des voormiddags. Na afloop van de behandeling der be grootingen en rekeningen c a. zal de zit ting worden verdaagd tot Dinsdag 7 Janu ari 1947, des voormiddags te half twaalf, op welken dag de overige stukken en voordrachten aan de orde zullen wordea gesteld. De zitting zal vervolgens worden ver daagd tot Dinsdag 28 Januari 1947, des voormiddags te half elf, op welken dag de openbare behandeling zal plaats heb ben van de stukken, "die op 7 Januari 1947 door de commissies zullen zijn onder zocht. Een staartloos straalvliegtuig met naar achter gerichte vleugels, dat door de Engelsche industrie toas vervaardigd met het doel, het wereldsnelheidsrecord te breken, is bij zijn proefvlucht, waarbij het bestuurd iverd door Geoffrey da Havilland, een beroemd Engelsch „tcst- pilot", verongelukt. Een ooggetuige verklaarde dat hijde beide vleugels zag afbreken, waarna het toestel omlaag- stortte. Het wrak, waarvan de over blijfselen zich over een grooten afstand verspreidden, kwam in de Theems neer, waar het door een R.A.F.-verkenner werd ontdekt. Even voor het vertreki van de machine werd de bestuurder, over wiens lot nog niets bekend is, doch aan wiens dood niet kan worden ge twijfeld, gefotografeerd, terwijl hij in gesprek was met eenige Engelsche luchtvaartautoriteiten: Geoffrey de Ha villand (tweede van links) u-as een van de meest vermaarde proef-piloten ter wereld. Dc driedaagseiic reis van dc Ik Verecniging voor Blocinbollcm lieer A. .1. Rijnveld uit Hillegoi Hot contingent bloembollen. mag worden uitgevoerd hebbe ton zien verhoogen. welk surpli veelheid uitmaakt. Voor liet I maar in pereenten uitgedrukt voorjaarscoutingent aanzienlijk klein. •zittei i de Algei iclitig resultaat gehad. i Dr. A. J. Verhage, ur en van het Bedrijf scha tar Engeland heeft een pi i'oor het looponde herfstseizoen naar Engelamt lieidc afgezanten, na lang eonfcrecren met 5(M» ïgovecr 10% op de reeds eerder vastgestelde hoe- rnde voorjaar is dezelfde verbooging toegezegd, zou deze suppletie boven dc 10% komen, daar het dan dat van dezen herfst.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1