Tips en Tops Tiende Zoinerconceri HOV Het heette „Volksconcert" maar het was een „Zomerconcert", de jure et de facto, rechtens en feitelijk, want het winterseizoen der u.c.V. moet nog beginnen en d« tempe ratuur v/as werkelijk zomersch. En het heet'e ook nog! „Wetrisohe Avond", d.w.z. met mu ziek Uit den tijd toen Weenen nog het muzi kaal centrum en de vroolijkste stad van ÏAiropa was. Daar leefden en werkten Haydn en Mozart en later Schubert en Beethoven en nog later Brahms en Bruckner en Hugo Wolf en, niet te vergeten, de Straussen, Jo- han Sr., Joseph en Johann Jr., die de hof bals verzorgden en voor wie vooral de laat ste Walsen heeft geschreven, over één waar van Brahms getuigde: „helaas niet van mij". Die echt-Weensehe sfeer zit in Mozart's Jiipiler-Symphonie niet, en de vertolking «laarvan was ook de minst geslaagde van den avond: foutieve inzetten, een volkomen over stemming der con sordino spelende strijkers door de blazers in het Andante, een tempo In tic finale dat hel onmogelijk maakte om de geniale 6tructuur te volgen. Maar Schubert's ..Rosamundo'-Ouverture klonk verrukkelijk en Joh. Strauss' kostelijke Fledermaus- Ouverture. zijn Pizzicato-Polka nevens het SCherzo uit Tsehaikowsky's 3de Symphonie een aanbevelenswaardig stuk in dezen tijd, nu het strijkstok haar zoo duur is en zijn geestige instrumentale hors d' oeüvres op een ostinate bas kregen door den dirigent Her- man Woustra al de verve die hun toekomt. OoJt zijn begeleiding van den zang van Lola v. d. Ben was goed; de zang dezer artiste in Ai-ia's van Cherublno en van Suzanna „Le nozze di Figaro" en In den Czardas uit „Die Flcdemiaus veelzijdig, temperamentvol en omvangrijk. De Wals uit „De Rosenkavalier" van Rich. Strauss geen Weener! besloot als een crème de roses la Viennoise dit avondfestijn. dat dus met rozen begon eindigde en waarin zoowel rozen als andere bloemen rijkelyk dirigent en soliste hul digden, K. DE JONG Honderd jaar verzekering, Éc-n van de oudste verzekeringsbedrijver jn den lande, de Hanrlemsche Brandverzeke- j-jng Maatschappij, begon op 1 October 1846 de werkzaamheden, zoodat deze over enkele dagen honderd jaar bestaat. Dinsdag a.s. houdt de directie van drie tot vijf uur recep tie in hotel Lion ri' Or en verder staan fees telijkheden voor de medewerkers op het pro- im geschiedenis van de maatschappij houdt lm vele opzichten verband met die etad Haarlem der laatste eeuw. Uitbreiding van wijken, het stichten van fabrieken enz. beteckenden ook. dat stadgenooten ziel- de maatschappij in verbinding stelden bet sluiten van brandverzekeringen. Beken de Haarlemmers vormden de directie of wa ren lid van den raad van commissarissen. Nadat "op 13 Augustus 1846 een aandeelhou der vergadering was gehouden traden jhrj •nr. a. V. Teding van Berkhout en mr. F, L. "Wil lek es Mac Donald als directeuren op. Een dagtaak hadden zij niet en een vaste beloo nt ng evenmin, doch zij ontvingen een aan- deei n de winst. 30 jaar bleven zij in functie on na hun aftreden werden de heeren L. G. Graaf van Limburg Stirum en mr. N. G. Cnocp Koopmans directeuren Eerstgenoem- dc- overleed in 1898 en werd opgevolgd door mr. C. M. Rasch. Na diens verscheiden in loia, kwam mr. W, F. C. C. Pijnacker Hor- dij-k, destijds gcmcente-seeretans ir. de direc tie. Toen kort daarop mr. N. G. Cnoop Koopmans overleed werd deze opgevolgd door mr. W. Cnoop Koopmans Onder leiding deze heeren zijn de werkzaamheden uitge breid tot bijna alle soorten van schadever zekering. Iri l'J13 b.v. werd de inbraakverze kering ingevoerd. Doordat er in de oorlogs jaren 1914—'18 ook nieuwe maatschappijen op veizekeringsgebied werden opgericht, moes- bewandeld worden -1 1895" Dordrecht en een voorstel tot fusie werd aanvaard. Sedert 1920 maakt de jubilee rende maatschappij deel uit van het „Holland- concern". Nieuwe mogelijkheden openden zich, welke voor de verdere omwikkeling van l>elang zijn geweest In de eerste circulaire van het bedrijf wer den het tnnef en de voorwaarden opge somd. Daarin stond vermeld, dat van ver zekering waren uitgesloten gevaarlijke pan den, als „inrigtlngen waarin buskruit ge maakt of bewaard wordt", „stoomfabrieken" evenals windmolens. Vijf Jaar later werden echter voor windmolens wel verzekeringen afgesloten, evenals voor enkele fabrieken, zooals de stoomgrutterij van den heer Leu- pen, gevestigd aan de Houtpoort. Hiervan iM-leefde <lc maatschappij geen plezier, want door een brand op 3 November 1854 kon zij over dat jaar voor het eerst geen dividend nitkeeren. Toen het bedrijf ongeveer 25 jaar bestond en er vele industrieën gevestigd wer den, verviel de bepaling der „stoomfabrie ken". Verliezen leed de maatschappij ook in 1893 Er braken vele branden uit door de steeds talrijker pogingen van het publiek, om op petroleum te koken en petroleumkachels voor verwarmingsdoeleinden te gebruiken. Een bedrag van f64 000 moest worden uit gekeerd. Een slecht-jaar was ook 1911 toen er vele branden woedden; het dividend, dat in bet begin der eeuw tusschen 10 en 16 schommelde, moest gepasseerd worden. Het premie-inkomen Jlep steeds omhoog. Bij het afscheid van de eerste directeuren in 3883 was het bedrag f 10G.097; bij het vijftig Jarjg bestaan f 118,146; aan het einde van den eersten oorlog f418.474 en bij het begin van bet jubileumjaar f 528.144. Ook de reserve is rtU-èds toegenomen. Gedurende de honderd jaren is de maat- r.tiiaippij in eenige panden gevestigd geweest; in 1929 is het tegenwoordige gebouw aan den Kruisweg betrokken. Jubileum Sloop's Bad Ter gelegenheid van het feit, dat Stoop's Bad vijf en twintig jaar geleden in gebruik genomen is, hebben commissarissen en-de directeur Vrijdagmiddag een receptie ge houden. Het gemeentebestuur van Bloe- mendaal was vertegenwoordigd door den burgemeester jhr. rnr. C. J. A. den Tex. Namens den Kon. Ned. Zwembond en den kring Haarlem voerde de heer G. Voogd het woord. De heer A. Hoogland, voorzit ter van H.V.G.B. bood den heer P. Schul- tink het eere-lidmaatschap van deze ver- eeniging aan. Verder waren vertegenwoor digd H.P.C. „De Waterratten", „Haarlem", de Watervrienden en vertegenwoordigers van andere vereenigingen, die gebruik ma ken van Stoop's Bad. Des middags en des avonds zijn de fees ten in het bad voortgezet. Leerlingen van scholen waren eerst aan de beurt en later de leden van H.V.G.B., Haarlem, De Wa tervrienden en de Bloemendaalsche Red dingsbrigade. Er heerschte een gezellige stemming, waartoe de hinderniswedstrij den e.d. veel bijdroegen. DE DISTRIBUTIE MAANDAG 30 SEPTEMBER. Nieuwe bonkaarten: Haarlem: Cr tot en met Du. Heemstede: 912 Ges tot en met Go; 13.30—16.00 Gr tot en met Gz. Bloemendaal: 1 tot en met M. „GEPIEPTE KASTANJES" Vroeger een bekende figuur in de straten onzer groote steden. De /venter met zijn galmenden roep: „Gepiepte kastanjes". Tegen het vallen van den avond zag men den rossigen gloed van het ka cheltje, waarop de kastanjes ge piept werden. En voor enkele centen kon men genieten van heete, gepofte kastanjes. Een kastanje is geen koffieboon, maar in de zeventiende eeuw roosterde men in Amsterdam de koffieboonen op een dergelijke manier. Een ijzeren cylinder met handvaten werd boven een open vuur gedraaid en zoo werden de kostbare boonen „gebrand". Later heeft men geleerd dat het branden van deze edele boonen meer zorg vereischte. De kwaliteit van een kop koffie is grootcntfeels afhan kelijk van de ervaring en kennis van den koffiebrander en van de moderne installaties. Dc vak- menschen van de Gruyter hebben die onmisbare kennis en de jaren lange ervaring. Daarom is de Gruyter's koffie zoo opvallend geurig en fijn van smaak. Alle goede eigenschappen' van vcrsch gebrande kofiie blijven voor U behouden door de speciale aroma beschermende kolfiesilo's. Trac- teert U zelf en Uw gasten. Er is weer de Gruyter's koffie. U ge niet als vroeger en U spaart nog door de Gruyter's 10 pCt. korting. Huisvrouwen openen het seizoen Er waren Vrydagmiddag een paar honderd huisvrouwen naar het Concertgebouw geto gen. waar in de turnzaal het winterseizoen werd ingeluid van de Hanrlemsche afdeeling der Vereeniglng van Huisvrouwen. BIJ- on- stentenis van de voorzitster opende cle secre- ■sse. Mevr. M. A de Bruyn de bijeen komst. Hierna zong het koortje van de af deeling onder de beproefde leiding van Mc). C. Igesz het „Sainte Marie Magdelaine" van d' Indy, waarbij dc gave alt van mej. R. Schuitemaker opviel terwijl voorts bewezen werd. dat er voortreffelijk stcmmenjnateriaal onder de zangeressen schuilt. Het rustige en beheerschte accompagneeren van orgel en piano droeg de verschillende liederen uil- stekend, zoodat het muzikale deel van den middag een succes .werd. Niet minder bijval oogstte de jonge kunstennresse Mej. M. Cos- saar met haar voordrachten uit het werk van Arthur van Schendel en Johan Fnbricius. Er werd nog medegedeeld, dat in October een demonstratie met een moderne Amerikaan- sche electrische naaimachine gegeven zal worden. BIOSCOPEN REMBRANDT. Mariene Dietrich, Randolph Scott en. John Wayne spelen de hoofdrollen in deze nieuwe Amerikaan- sche film, die de belevenissen in beeld brengt van twee vrienden met zeer uit- eenlo^>ènde karakters, twee mijnwerkers, die het, ieder op zijn manier, weten te brengen tot leiders van enorme fabrieken, welke oorlogsmateriaal produceeren. Een eenvoudige mijnwerkersdochter, een „hunky" speelt in beider leven een vaak beslissende rol en volgt hen op den weg naar" succes. Het is een ongemeen boeiend verhaal, waarin de spanning niet ont breekt en vooral het spel van de drie hoofdfiguren de aandacht verdient. Het is ook een film met een moraal, die iedereen ter harte mag nemen. LUXOR THEATER. „Melodie der liefde" heeft een merkwaardig procédé: Eenerzijds brengt de film het leven van Franz Schubert in beeld, anderzijds houdt zij zich bezig met de belevenissen van twee moderne menschen, die in Schubert's muziek troost, bemoediging enelkaar vinden. De Franz Schubert die men in deze geschiedenis een waarschijnlijk niet zeer historisch liefdesavontuur ziet be leven, is een tikje Amerikaansch In zijn doen en laten Hongarije en Weenen, de tooneelen waarop zich het verhaal af speelt, hebben eveneens een ondefinieer bare Amerikaansche atmosfeer meege kregen en de typeering van den ouden Beethoven, die ook in de geschiedenis op treedt, is evenmin van Yankee-invloeden vrij te pleiten. Overigens bevat deze rol prent ettelijke, wel niet zeer moderne, elementen van spanning en romantiek, die vele daar voor gevoelige bezoekers wel licht pleizier van deze muzikale rolprent zullen doen beleven. PALACE. Er bestaat een kenmerkend verschil tusschen films van het verzet die in een voormalig bezet land gemaakt zijn en die welke in Engeland of Amerika hun bakermat hebben: de eerste grimmig en met grootere juistheid van détails, de tweede met een beter „plot" en vaak meer geneigd tot fijnen humor. Van de tweede eoort is „Onzichtbare Tegenstanders", waarin het optreden van de Croix de Lor raine verzetsbeweging in een klein kust- plaatsje bij St. Nazaire behandeld wordt. Hoewel dit Engelsche product niet geheel de werkelijkheid dekt, valt er toch veel in te waardeeren, al ware het slechts de tot voorbeeld strekkende nationale gevoe lens van de bewoners van het plaatsje. Er is zorg besteed aan de bezetting der rol len en aan het camera-werk, zoodat men een boeiend en.sympathiek aandoend film werk te' zien krijgt, dat eer bewijst aan de best georganiseerde verzetsorganisatie in Frankrijk, waaruit later vele leiders van het nationale Fransche verzet voort gekomen zijn. FRANS HALS heeft een ongewoon werk: een uitgebreide documentaire van den tweeden wereldoorlog „De groote beproeving" (La grande épreuve), ge maakt met medewerking van het Fran sche ministerie van oorlog. De gebeur tenissen zijn dus door eén specifiek Fran- schen bril bekeken, maar het algemeene verloop der gebeurtenissen, dat in groote trekken is weergegeven, blijft voor allen hetzelfde. Bovendien heeft deze film zoo doende als bizonderheid een serie zeld zame opnamen van den .strijd-der „ma- quis". Wij hebben óok films kunnen zien, cfie de emoties van oorlog, verzet en bevrij ding in gedramatiseerden vorm gaven. Voor ons, die nog zoo dicht bij de ge beurtenissen staan, is nog géén kunste naar noodig om het jongste verleden weer levend te maken. Een reeks beelden als deze, die zoo nuchter mogelijk de werke lijkheid weergeeft, is in haar simpele montage overtuigender en wekt sterker climax op, dan welke ver-beelding ook kan bereiken. Het werk heeft trouwens geen enkele artistieke pretentie. Het eenige wat men er van kan zeggen is, dat de montage pakkend is en, door ge bruik te makeji van buitgemaakte films van den vijand, een suggesüeve contrast werking oproept. Maar juist door dezen eenvoud is „De groote beproeving" het zien zeer waard. Op bepaalde dagen geeft Frans Hals geen voorstellingen, dan is het theater gereserveerd voor militairen, die in groo- ten getale de voorstellingen komen bij wonen. CITY THEATER. Het is vreemd, hoe de afstand van den tijd den aanvankelijken indruk van een film kan wijzigen. Zagen wij de creatie van Danielle Darieux „Katja" aanvankelijk als een brillant meesterwerk van de Fransche actrice, thans is deze ervaring bezonken in het bed van de vergelijking. Natuurlijk, de kwaliteiten van deze romance zijn onaan tastbaar en de fotografie en camerabe- heersching hebben niet aan bekoring in geboet, maar het verhaal kan niet méér boeien dan een goede roman. Wien deze in Dg bral van Sultan Sar €6, Nog dienzelfden avond was er feest in het paleis van Sultan Sar. De hoo ien, bemand met Sars trouwe volge lingen, waren onder gejuich van de be volking naar het palcis teruggekeerd. „De beren die zooveel tot mijn redding nebben bijgedragen, komen aan weers zijden van mij aan tafel", besliste de Sultan. Links en rechts daarvan kwa men natuurlijk de Sirdar en Hassan. De zeeslag had de helden hongerig ge maakt. Men deed daarom het feestmaal eer aan. En wat nog prettiger was, bij dezen maaltijd werd geen woord, ge wisseld. „Men zou het kostelijke eten beleedigen" zei de Sultan, die liet voor beeld gaf en zwijgend groote bressen sloeg in de machtige schotels. Alles zou nu verder in orde -zijn geweesten het verhaal zou uit zijn, wanneer niet plot seling de deur was opengegaan. Sultan Sar, die juist wilde afrekenen met een stuk gebak, schrok hevig, want hij zag, (Einde van het eerste deel). zelf de Katjaflguur van Danielle, zoonIf» ze door alle mesalliance-verhalen spookt en zooals ze hier is opgeheven tot he® martelaarschap van een beminnende, op offerende, maar falende vrouw. Eens tö meer rijst de vraag, waarom het Fransche volk, bij uitstek verkondiger van de vreugde, in zijn filmkunst telkens weer naar het dramatische zweemt en hier aan ook de noodige overtuiging weet bij te zetten. Hoewel „Katja" velerlei lichte elementen bevat en ofschoon deze met gratie tot den toeschouwer komen, aan den deprimeerenden invloed van een verloren liefde is niet te ontkomen. Gelukkig wordt in het voorprogramma een flinke dosis tegen deze gevoelens toe gediend: Mickey Mouse goochelt in een gekleurde teekenfilm een lach op het ge laat van den grootsten nurks en het wereldnieuws bevat de 6chier ongeloof lijke prestatie van een salto op de schaats. PREDIKBEURTEN ZONDAG 29 SEPTEMBER HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Groote Kerk Zaterdag 7 30: Avondgebed. Ds. I. P. van der Waal. Zondag 10: Ds. E. H. van Leeuwen. Em. Prcd. te Arnhem. 7: Ds, H. E. Beker*" Afscheid. Nieuwe Kerk 10: Ds. G. J. Waar denburg.' Noorderkerk 9:Ds. I. P. van der Waal. 10,45: Ds. W. C. Posthumus Meijjes, van Hoogland. Stichtingsbeurt. Oostcrkerk 10: Ds. A. J. van Rhijn, Doop. Bakenesser- kerk 9.30: Klnderkerk Ds. W. J. van Elden. Kapel Bethel 9.30: Klnderkerk. Dhr. T. P. Plantlnga, te Amsterdam. 1045: Ds. I. P, van der Waal. Stads Evangelis&tie 10 en 7.30: W. F. Kloos, Evang. te Gouda. Koor zang Ebcn Haëzer. Vr(Jz. Chr. Jeugd. 4.30: Ds. Hcldlnga. Jeugddienst. Zuidcrkapel. 10: Dhr. Joh. van Oostveen, Evang. te Alkmaar. 4: P. D. Bardelmeyer, Noordwijk Zee. Dank- en getulgenlsdlenst. 7.45: Jeugdea- menkomst. Opwekkingssamenkomsten Don derdag 8: Ds. I. Vasscur, Vrij Evang. pred. te Bussum. Youth for Christ-Beweging, ge bouw Jacobstr. 6 Dinsdag en Woensdag 8.J Jeugdmeetlngs. Spr. Spencer de Jong, Don- Devos en Douglas Fisher Chicago. Broeder gemeente, Rlpperdastraat 8. 3: Ds. Blelke O R. O. Centrum 10.30: Ds. A. R. de Jong, Christian Science. 10: Ned. taal: 11.15: Eng. taal. Evang. Luth. Gemeente 10 30: Ph. Haumersen. Ver. Doopsgez. Gemeente 10.30: Ds, Daalder. 7.30: Ds. Leendertz. Zangavond Jonge Jcugdkerk 9.15: Mei. Schepers. Ver. v. Vrij/.. Herv. 10.30: Ds. N. Padt, van Zutfen Rem. Gcref. Gemeente 10.30:^Ds C. B. Heyn Gcref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. M. Boeylrtga. 6: Ds. L. Hoorweg. Wilhelml- nakerk 10: Ds. J. W. Slertsema 5: Ds. H. Vos van Hendrik Ido Ambacht, Zuid-Ooster- kerk 10: Ds. H. Vos. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Geref. Kerk (Art. 31) 10 en 5: Ds, J. Keizer. Ood-Geref. Gemeente Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk. van den Haag. Chr. Geref. Gem. 10 en 4.30: Ds. M. Holtrop. BAptistc Ge meente 10 en 5: Dhr. J. v. Dam. theol. stud. 8: 'Jeugddienst. Pinkstergemeente Zaterdag 8Openlucht Soendapleln. Zondag 10 en 7.30: Openbare Samenkomsten Gemeente des Heeren. 10 en 5: Openb. Godsdienst oefening. Vergadering van Geloovlgen. 11: Samenkomst (Broodbreken), Hersteld A post. Zeiulingsgemecnte WilhelminastrftatJ 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost, Zendingsgemeente. -Jacobljnestr. .10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweglng (Unlverseele Ecredienst) Ged. Oude Gracht 47 10.30: Mej. C. C. Voute Ned. Ver. van Spiritisten „'Harmon la", Wijdingsmorgert 10.30: Mevr. Servaas Smits-Pelen tier. Het Rozel^rulsers Genootschap 7.15: Tempel dienst Dhr J. Leene. HAAKLF.M-NOÖRD, Ned. Herv. Kerk. Ju- llanakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zon dag 10: Ds. G. Koch. 7: Dr. M. v. d. Voet. Immanuëlkerk 10: Dr H. v. d. Loos. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. H. J. Plag- gemars. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. A. Trouw, Den Haag. Ver. v. Vr(jz. Herv. In geb. M. P, 13. 7: Ds. J. de Graaf Geref Kerk. Noord-Schoterkcrk 9 en 10.30: Ds. L. Hoor weg. 5: Ds J. W Slertsema. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wllhelmlnapleln. 10: Ds. Bartlema. 7: Ds. v. Nleuwenhuljzen. Kapel Nieuw Vre- denhof 10.30: Ds. v Nieuwenhuijzen. 7: Ds. Plaggcmars. van Spaarndam. Ned. Prot. Hond. 1030: Ds. H. A. Enklaar. Hv„ den Helder. Geref. Kerk. Koedlefslaan. 10: Dr. P. J. Richel 5: Ds. A. Dondorp, Camplaan 10: Ds A Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Gcref. Kerk. (Art. 31 K.O.) 8.15 en 3: Ds. J, Keizer. AERDENHOUT, Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. P. J. Mackaay, Haarlem Reltg. Kring. 10.30: Ds. J Ph. Egglnk, Ned. Herv. pred. te Rot terdam BLOEMENDAAL. Ned. llerv. Kerk. 10: Ds. Th. G. Tonnon, te Amsterdam Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. H. W. Bloemhoff, Hv. Hel- loo. Vr(|e Kath. Kerk. 10.30: Gez H. Mis. OVERVEEN. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. D. Crommelln. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. G. Lekkcrkerker. 7: Ds. Kelder, van Lel den. Jeugddienst. VIJFHUIZEN. Ncd. Herv. Kerk. 10: Dhr. A. C Brörens. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. 7t Ds. H Bartlema, van Heemstode. West. Kon, Emmaschool. 10: Ds H. J. Plaggemars. BEVERWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. J. Smit, van Heemstede. Ds. G. NUTBEY. De heer G. Nutbey, tot 15 dezer hulppredi ker bij tie Ned. Herv. Kerk, Bloemendaal, zal a-s! Zondag bevestigd worden door ds. J. C. van Dijk alhier tot predikant van Wilhelminadorp. Dit bdhoort kerkelijk tot Goes. OFFICIEELE PUBLICATIE DISTRIBUTIE/DIENST IIEEMSTED E-BENN BB ROEK AA1WRAAG RIJWIELBANDEN. Voor de volgens Instructie in aanmerking komende personen bestaat van 1 t.m. 9 Oc tober gelegenheid tot afhalen van formulie ren voor het aanvragen van rijwielbanden, kantoor v. Merlenlaan 2, 's morgens van 912 uur, behalve Donderdag en Zaterdag. Zij, die reeds eerder hobben aangevraagd behoeven dit niet opnieuw te doen, maar moeten bericht afwachten.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2