Een steeds groeiend Gasthuis Wanneer een nieuw gebouw voor dit Ha'arlemsehe Ziekenhuis? De „Ruys" brengt 2600 militairen naar Indië Kolen voor den tuinbouw Het consumenten-crediet Er moet rente betaald worden! Haarlemsche schakers speelden simultaan N3dCOSOia Zaterdag 28 September 1940 Het St. Elisabeths Gasthuis is eenden zoo verzekerde ons een deskun- eeuwenoude instelling. Aanvankelijk di^e dat een nieuw te bouwen zie- de Botermarkt (St. Gang- kehhuis Was het od eolfslcerkhof) gevestigd, maar in 1576 werd het door een brand, die een groot deel van de stad in asch legde, ver nield. In 1578 kreeg het Gasthuis d< beschikking over het Minnebroeder klooster. op de plaats waar het nu nog gevestigd is, namelijk aan de Gasthuis- vest. Groot Heiligland en Kleine Hout straat. Van de oude kloostergebouwen niet veel meer over, het voornaamste restant is de oude kapel. In den loop der eeuwen is het ziekenhuis herhaal delijk vergroot. Een der belangrijkste verbouwingen dateert van 1871, toen het hoofdgebouw aan de Gasthuisvest Werd gezet; Op den gedenksteen in den voorgevel is ook dit jaartal gebeiteld. De raad stelde toen f 75.000 beschik baar voor dit hoofdgebouw, waarin op den beganen grond en op de verdieping elk 6 zalen werden gemaakt. Dit be drag geeft wel een indruk van de lage bouwkosten in dien tijd! Na 1871 zijn er geregeld nieuwe ver bouwingen uitgevoerd. In 1895 was er door de regenten een plan opgemaakt voor een zeer ingrijpende verbetering en uitbreiding. Daarmede zou f 200.000 gemoeid ziin geweest, maar de gemeen teraad vond dit te grootsch van opzet. Het duurde toen tot 1903 voor de raad genegen was f 145.000 beschikbaar te stellen voor een uitbreiding. Toen werd het nieuwe gedeelte aan het Groot Hei ligland gezet, waarvoor het noodig was de Minnebroedersteeg op te offeren. In den loop der.jaren is vrijwel het 'geheele terrein vol gebouwd. Een nadeel voor een ziekenhuis is, dat 0O'l9de tuin voor een groot deel moest worden op geofferd. In de steeds voortdurende vergroo ting en moderniseering van het Gasthuis is vastgelegd de enorme uitbreiding en verbetering van het ziekenhuiswezen die in den loop van de laatste halve eeuw heeft plaats gehad. Nog in den xijd van Dr. B. J. Kouwer (die* later professor werd) vallende in de jaren 18871898 was het een vrij groote zeld zaamheid als iemand in een ziekenhuis werd opgenomen. De Haarlemsche be volking was toen wel veel kleiner dan thans."maar het is toch teekenend, dat in-het Gasthuis toen ,per jaar niet meer dan 250 patiënten werden opgeno men met tezamen 8000 verpleegdagen. Daaruit blijkt, dat er veel bedden lan gen tijd ongebruikt stonden. In dien tijd was het Diaconessenhuis (pas in 1887 geopend) nog klein. De Mariastichting dateert pas van 1898. Nu zijn hoewel het aantal bedden van -het Gasthuis (met inbegrip van het sanatorium in Aerdenhout) tot over de 400 is uitge breid en de gemiddelde verpleegduur korter is geworden, geregeld alle bed den bezet, terwijl er zelfs lange wacht lijsten voor patiënten zijn! Plannen vc behuizing. een nieuwe Het is steeds een nadeel als een be staand gebouw vergroot wordt. In het bijzonder geldt dit voor een ziekenhuis. Reeds na den vorigen oorlog rees de vraag, of het niét beter zou zijn geen nieuwe bedragen meer beschikbaar te stellen voor uitbreiding en verbetering van het Gasthuis, maar over te gaan tot het stiéhten van een nieuw gebouw. In dien tijd werd gedacht aan bouw in Haarlem-Noord. De kosten werden toen geraamd op f 2.000.000 a f 3.000.000. Er is toen van afgezien, omdat gemeend werd, dat nog niet de tijd gekomen was om de groote kapitalen die in het, ge bouwencomplex waren vastgelegd, op te offeren. Voorloopig werd er dus van afgezien. Het probleem van den noodzakelijk ge- achten bouw van een geheel nieuw zie kenhuis was daarmee niet van de baan. Het kwam iederen keer naar voren als weer gelden beschikbaar gesteld moesten worden voor nieuwe verbeteringen en uitbreidingen. Ook nu is het niet van de baan. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de tegenwoordige inrichting van de gebouwen de exploitatie moeilijk en kostbaar maakt. Vooral is dit van be lang voor de personeelsbezetting. Een modern ziekenhuis van dezelfde capaci teit kan in een andere stad met 100 personeelsleden minder toe. Zoo iets drukt natuurlijk zeer ernstig op de ex ploitatiekosten! Er zijn al eens plannen voor nieuw bouw gemaakt. Men had toeri niet meer het oog op Haarlem-Noord, maar had voorkeur voor een terrein aan den kant van Overveen. In elk geval buiten de stadsbebouwing. want het feit. dat het Gasthuis nu aan een drukken verkeers weg ligt, wordt ook een nadeel geacht voor de rust die er moet heerschen. Maar er is natuurlijk geen denken aan in dezen tijd, nu het bouwen zoo duur is en ook de materialen schaarsch ziin, een nieuw ziekenhuis te zetten. Op dit oogenblik kost de bouw van een ziekenhuis f 14.000 per bed en waar Haarlem een inrichting voor 600 bed den noodig heeft, zou dit beteekenen een uitgaaf van meer dan 8 millioen gulden. Bovendien moet daarbij bedacht wor- Met meer dan 2600 officieren, onder officieren en manschappen van de 7 De cember divisie aan boord vertrok gieter avond van de Sumatrakade in Amsterdam het motorschip „Ruys" naar de tropen. Z§s treinen, vier uit Assen met de jon gens van het 12 RI. uit de Noordelijke provinciën, één uit Utrecht met een con tingent genietroepen en één uit Ede met een afdeeling van de R.A.T.A. (artillerie) waren in den loop van den dag binnenge stroomd. De commandant van de divisie, de generaal-majoor H. J. A. W. van Duerst Britt en de chef van den genera- len staf, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis waren bij het vertrek aanwezig. De Prins Bernhardkapel stond op de kade en speelde pittige marschen. De Prins Bern hardkapel zal op 12 Oct. met de „Volen- dam" voor ongeveer een jaar naar Indië gaan. De jongens van dit corps hebben daaróm speciaal verzocht. Generaal Van Duerst Britt zal op 12 October per vliegtuig naar Batavia ver trekken. Hij zal dan ter begroeting aan wezig zijn op de reede van Batavia, wan neer de schepen daar achtereenvolgens aankomen Generaal Kruis is voornemens volgend jaar eveneens een inspectiereis naar Java te maken. Als het laatste troepenschip op Java zal zijn aangekomen zullen zich daar on geveer 24.000 Nederlandsche soldaten be vinden. .40 jaar moet worden afge schreven. want. de ervaring heeft ge leerd. dat de medische wetenschap zulke snelle vorderingen maakt, da' men ernstig rekening'moet houden met het feit. dat na 40 jaar een nieuwe huis vesting noodig wordt. Natuurlijk is na 40 jaas zoo'n gebou wencomplex dan nog wel voor een an der doel te gebruiken Zoo is het trou wens nu ook met de gebouwen van het "Gasthuis. Als over jaren (wanneer?) een nieuw ziekenhuis gebouwd zou kunnen worden, zou het bestaande ge bouw voor verschillende andere doelein den nog uitstekend te gebruiken zijn. Loonen en prijzen Binnenkort radiorede van Dr. Beel Volgens de Zwolsche Courant zou 'er in het kabinet- oneenigheid zijn ontstaan tus- schen den minister van Landbouw en den minister van Sociale Zaken over de prij zen der levensmiddelei).. Er worden jaar lijks door het rijk op de levensmiddelen" miLlioenien bijgepast en de minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie-_ ning zou deze willen verminderen door" een prijsverhooang, waarmee de minister van Sociale Zaken het echter niet eens zou zijn. On?e Haagsche correspondent heeft naar aanleiding van dit bericht informa ties ingewonnen en deelt op grond daar van mede, dat van oneenigheid in het kabinet geen sprake is. Er bestaat een interdepartementale commissie onder voorzitterschap van mr. dr. Van Rijn, secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, die regelmatig de si tuatie van loonen en prijzen bespreekt en eventueele maatregelen voorbereidt. In deze commissie is, wat de loonen tyetreft, het departement van Sociale. Zaken en> icKCiiaiJuuiris. luaui. ivieiuuitr wat de prijzen betreft het departement der Liefde. Deze drie H.oo, 16.15, 19.00 en 2U5 v.an Landbouw, Visscherij en Voedsel- uur. Frans Hals: geen voorstellingen. Circus voorziening vertegenwoordigd. Men heeft saltarino: Vleeschranisoen slechts tijdelijk verhoogd Nu er een ruim aanbod van .slachtvee is, waartoe het ongunstige weer van den laatsten tijd heeft bijgedragen, is reeds enkele malen een extra bon voor vleesch aangewezen. Hierdoor is de vleeschvoor- ziening tijdelijk verbeterd. Het vleesch- rarvtsoen kan evenwel niet blijvend wor den verhoogd. Zelfs is een tijdelijke ver laging gedurende de wintermaariden niet uitgesloten. Door het aankoopen van bui- tenlandsch vleesch zal de regeering trach ten het huidige rantsoen, dat gebaseerd is op 400 gram per persoon per twee weken, op het bestaande peil te handhaven. AGENDA ZATERDAG 28 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Jongenslyceum (Comedia) 20 uur. Rembrandt: Pittsburgh. Palace: Onzichtbare tegenstanders. Luxor: Melodi zich dezer dagen bezig gehouden met het opstellen van een ontwerptek^ voor een radiorede van minister-president Beel over de loonen en de prijzen. Over den inhoud van deze rede, dus" ook over de in concreto te nemen maatregelen zelf, be staat in het kabinet volkomen overeen stemming. Slechts de vorm van de rede maakt nog een onderwerp van gedachten- wisseling uit. WIJDINGSDIENST „KINDERZORG" Ter gelegenheid van de jaarlijksche bij eenkomst van de Vereeniging „Kinder- zorg" in de Classis Haarlem der Ned. Herv, Kerk op Woensdag 2 October, wordt des avonds om 8 uur in de Groote Kerk een wijdingsdienst gehouden, waarin zal voorgaan dr. E. Emmen van 's-Graven- hage. Medewerking verleent Louise Dentz (zang). Voor den tuinbofcw zullen voor het sei zoen 19461947 brandstoffen beschikbaar worden gesteld, wftardoor een vervroegde teelt van kasproducten wordt mogelijk ge maakt. De toewijzingen zullen worden ver strekt in den vorm van Amerikaansche kolen, .gedeeltelijk aangevuld met cokes. Het ligt in het voornemen nog voor het einde van dit jaar het grootste gedeelte van de toegewezen hoeveelheden aan de bedrijven af te leveren. ZONDAG 29 SEPTEMBER Agenda als Zaterdag, bovendien: Gem. Con certgebouw: Boyd Bachman, 20 uur. Frans Hals: Antarctis, 11.30 uur. Offensief tegen zwarten handel heeft succes Het offensief van Prijsbeheersching, C. C. D. en Economische Recherche tegen den zwarten handel in de hoofdstad wordt met onverminderde kracht voortgezet. Een aantal banketbakkers werd aon da tand gevoeld en bijna allen gingen op den bon. Zij namen te veel geld voor liet foon- bakken of verkochten gebak zonder bon tegen vaak fabelachtige prijzen. Bij één banketbakker werd de „zwarte" boek- houding gevonden. Hieruit bleek, dat hij in enkele maanden tijd voor 10.000 gulden •aan grondstoffen, vooral vet en boter, "buiten de distributie om had gekocht. Ook is een aantal paardenslagers geverbali- seerd wier prijzen te hoog waren. Hun leverancier liet zijn klanten 50 cerut per K.G. bijbetalen boven den gefactureerdén prijs. Het aantal cafés, dat borrels, koffie, thee en bier te duur verkocht liep deze week weer in de tientallen. In de komende weken zullen honderden fabrikanten en grossiers overal in het land een bezoek van de opsporingsambte naren kunnen verwachten. De intensieve controle bij de winkeliers leverde diverse aanwijzingen op. Tenslotte blijkt, dat niet alleen in Am sterdam', doch ook elders het prijspeil belangrijk is gezakt. Vooral in de meubel en huishoudelijke-artikelenbranche is dit' duidelijk te constateeren. Twee bekers voor Wooderson Sydney Wooderson heeft voor zijn presta ties in het afgeloopen athletlekseizoen, zoo wel de Harvey-beker als- de Jackson-beker ontvangen. Het Britsehe comité van de athy leliekkamploenschappen voor amateurs erkent Wooderson hiermee als de beste kam pioen van dit jaar en de beste Britsehe winnaar in de A.A.A. kampioenschappen. Slechts drie andere Britsehe athleteri heb ben de tropheeën tegelijk ontvangen. Het waren Lord Burgley in 1936. Roberts in 1937 en Finlay in 1938. De Harvey Cup werd ver- schillende malen aan ntet-Engelsche aUilfeten toegekend. Sport in 't kort VOETBALCLUB BLOEMENDAAL. In de ledenvergadering van de Voetbalclub „Bloe- mendaal" is het bestuur als volgt samenge- steld: G. Voogd, voorzitter, J. Houwen, secretaris, A. Jansen, penningmeester, L H. Hajema. 2e secretaris. Lindeman, 2e penning- Peters en W, F. Mommers, com- OM DEN ST. BAVO-WISSELBEKER. DO eindstrijd om den St. Bavo-beker tusschen de R.K. Dam- en Schaakvereeniging „St_ Bavo" en de Haarelmsche Damclub 2 is bij den stand 99 afgebroken. HDC 2 heeft do beste winstkansen in de afgebroken partijj DAMCLUB „OOSTERKWARTIER". Op de jaarvergadering van de dam vereeniging „Het Oosterkwartier" is het bestuur als volgt samengesteld: H. Wals, voorzitter, Aebe de Jong, secretaris, W. Beider, penningmeester, K. Bakker, 2e voorzitter en A. Douma, com missaris. In reeds vorig nummer gaven wij eenige bijzonderheden over het ten-èrediet. Het is bekend, dat het de be doeling is, dat 100 per hoofd kah worden aangevraagd. Een man en vrouw die in gezinsverband leven kunnen evenwel 100 extra vragen. Dat wil dus zeggen, dat een gezin van man, vrouw en twee kinderen 500 kan aanvragen. Er worden alleen veelvouden van 100 gegeven. Nu wij de aanvraagformulieren voor ons hebben, blijkt er uit, dat Voor elke 100, die als crediet gegeven wordt, 5,wordt ingehouden voor administratiekosten en rente. Aanvankelijk was de indruk gewekt, dat het crediet renteloos zou zijn. Daarop is men dus teruggekomen. De rente die be taald moet worden, afgezien van de admi nistratiekosten, is dus ongeveer 5)4 De normale wekelijksche afbetaling is vastgesteld op 1.per 100. De werk- In restaurant Brinkmann kwamen Vrijdagavond vele schakers bijeen, die deelnamen aan sl- multaan-séances, uitgeschreven door den Haarlemschen Schaakkring. 88 schakers namen achter de borden plaats en hun tegen standers waren Cortlever, v. Schel- tinga of Bouwmees ter. De heer J. Lankamp voorzitter van den Schaakkring, sprak een inleidend woord waarna de wedstrijd begon. De zeven tienjarige Haarlem mer Bouwmeester speelde voor 't eerst een dergelijken wedstrijd en te be grijpen is het, dat hij voor een zware taak stond. Toch won hij van de 29 partijen 19, 5 ver loor hij en 5 partijen eindigden remise. Scheltinga boekte het beste resultaat. Hij won 27 partijen en 2 eindigden remise. Cortlever bleef ook ongeslagen. 25 partijen tegen 5 spelers behaalde hij Op de foto ziet men rechts H. Bouw meester aan zet tegen den jongsten deel nemer J. K. H. Buddé, die tien jaar oud is. gevers moeten het geld voor de afbetaling van het loon afhouden en daarvoor zegel tjes plakken op de spaarkaarten hunner werklieden. De verplichting tot afbetaling begint op 1 Januari 1947. De aanvraagformulieren zijn zeer ge detailleerd. De aanvragers moeten, door dat zij op een heele serie vragen antwoord, moeten geven, een volledig inzicht geven van hun'financicelen toestand. Er moet niet allen worden opgegeven welk loon men ónt vangt, maar ook welke andere gezinsin komsten er zijn. (Vergoeding voor verhuur van kamers, voor kostgangers, nevenbe trekkingen, inkomsten uit onroerend goed, j enz.) Zelfs inkomsten in natura moeten worden vermeld. Bij het opgeven van do verdiensten moeten worden afgetrokken de bedragen voor loonbelasting, premie vooV ziekengeldverzekering, ziekenfonds premie, premie voor pensioen, Invaliditeita weduwen- en weezenvoorzieningen. Be dragen voor Inkomstenbelasting moeten ook vermeld worden. Ook wordt een specificatie gevraagd van bezittingen in contant geld (huishoudgeld uitgezonderd), spaartegoeden (vrij en ge blokkeerd), giro-gelden, effecten en direct opeischbare vorderingen. Tenslotte moet ook worden opgegeven of men na 1 October 1945 reeds een voorscnot of leening heeft opgenomen voor het aan koopen van goederen, waarvoor nu ook het Consumenten-crediet wordt gegeven. Ook privé-schulden moeten vermeld worden, evenzoo hoeveel men daarop moet afbetalen. Gedetailleerd moet opgegeven worden, waarvoor men het geld van het Consumen ten-crediet wil gebruiken. In de staat staat vermeld: bovenkleeding, onderktee- ding. linnengoed, schoeisel, serviesgoed en keukengerei, dekens, matrassen en rijwiel banden. Er is evenwel ook ruimte om andere goederen op te sommen. Uit dit aanvraag-formulier blijkt dus wel, dat de credietgevende Staat niet „over ijs van één nacht" gaat. Ook de werkgever moet op het aanvraag formulier de geldelijke verdiensten van den aanvrager invullen. De aanvrager verklaart tenslotte, dat hij alle vragen naar waarheid en beste weten heeft ingevuld. Hij geeft door zijn onder- teekening te kennen, dat het hem bekend: is, dat hij zich bij onjuiste invulling aan strafvervolging of geheele of gedeeLtelijke intrekking van het verleende crediet bloot stelt. Indien de credietaanvrager zich niet In staat acht 1.per week per opgenomen 100.terug te betalen, moet hij de reden daarvan opgeven,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5