PHILIPS LIP 45cent Noordduitsche impressies vanaf Late zon Bemoedigende gang van zaken in ons land Kort en Bondig Wij geven hierbij de tweede ei een onzer .medewerkers over een reis in Duitschland. laatste beschouwing van diens indrukken tijdens De stad Hamburg is door de bommentapijten op vreese- 3ijke wijze in ruiten verdeeld. Maar met overal heeft men '<he tapijten gelegd en als men uit de verte kijkt en het miet al te helder is. zou men soms kunnen denken, dat het als vroeger was. Daar staat het enorme raadhuis, daar ver rijzen de oude eerwaardige torens (maar vraag niet naar hun kerken!). Het Cen traalstation ziet er vreeselijk uit, al begint het verkeer zich er ook al weer in te nes telen Hotels? Zeker, Alleen zijn ze óf door de geallieerden in beslag genomen óf zoo van te voren besproken en overvol, dat men zonder een bijzondere relatie niet aan een onderkomen hoeft te denken Verovert men dan toch een kamer dan onder de voorwaarde, dat men zijn eigen bedlinnen meebrengt. Alleen in heel bijzondere ge vallen worden de bedden met papieren lakens opgemaakt, die echter in hoogstens drie uur doorgelegen zijn. Men kan zeker niet zeggen, dat men duur woont, als men voor een groote tweepersoonskamer (met papieren lakens, telefoon en bad, waarvan de ramen zelfs met karton dichtgemaakt zijn) midden in de stad 12 Mark betaalt. De telefoon werkt, men doet er van over heidswege alles aan, de verbindingen tot stand te brengen, maar de telefoongids is een hopeloos geval. Wie heeft nu nog het nummer „van vroeger?" Het verkeer en de verkeersregeling zijn verbazingwekkend. De electrische tram is ook hier in Hamburg overbelast, met het wagenpark wordt roofbouw bedreven, men komt er handen te kort. Het treinverkeer, vooral op-korten afstand, functioneert goed. De „S-Bahn", een snelle onder- en bovengrondsche verbinding, rijdt op de minuut en doorkruist, vooral gedurende «1e spitsuren, in snelle opeenvolging ^het uitgestrekte gebied van Groot-Hamburg. De Engelschen hebben eigen wagons, slechts zelden mengen, zich er een paar (nooit een enkeling) onder het volk. De wagons zijn zindelijk; er zijn al weer spe ciale coupés voor oorlogsinvaliden, voor reizigers met honden, voor vrouwen; op het „verboden te rooken" wordt streng gelet. De menschen maken den indruk van stil, gedisciplineerd, goed opgevoed te zijn. Men ziet opvallend wéinig oorlogsgewon den Veel afgetobde, verbitterde, oneindig vermoeide en moegestreden gezichten, de jeugd in het algemeen zichtbaar onder voed, bleek, met kringen onder de oogen. Toch bekijkt men met een blijde glimlach het plakkaat, dat uitnoodigt buiten bij Hagenbeek het giraffenjong te bezoeken. Zoo juist reden we nog in snplle vaart door een stad, nu door een geatomiseerd gebied, waar eens fabrieken stonden. Plot seling, als een eiland in een woestijn van puin, een klein, door de bommen vergeten kerkhof; de grafsteenen, half weggedo ken. scheef en onrustig, zijn zwart, lang gras golft als het ware er langs. De haven ligt voor ons het havenkwartier is „Sperrgebiet" roest op roest, waartus- schen de propere Engelsche schepen een bijna parndoxalen indruk m^ken. De „Ree- perbahn" ziet er vuil, eenzaam en ver laten uit. zoo iets als een Oostelijk ghetto, In den tijd van 'de Duitsche bezetting. Maar buiten in Flottbek en in Blankenese, daar staan ze nog, de groote, dikwijls ook mooie bezittingen, deze en gene bescha digd, andere in beslag genomen, soms ook één volkomen verwoest, maar er zijn ook nog verscheidene door de eigenaren, met wie er bij gekomen zijn natuurlijk, be woond en uitpuilend bewoond. Flot- beker- en de Elbchaussee voeren door dit gebied van vroegeren rijkdom en glans. De steile noordelijke oever van de zich wijd *16 een meer openende Elbe, langs welks oevers zich parken en tuin uitstrekten, villa's en buitengoederen elkaar opvolg den. is in verval. Door bommen bescha digde kademuren brokkelen af, worden onderspoeld, de plantsoenen verwilderen, de van hun hout beroofde boschjes ster ven; puin wordt ook hier in breede stro ken gestort, de aarde glijdt weg, de hel lingen gaan er schurftig uitzien. Een ha- velooze boot, tot aan den rand toe vol, vaart moeizaam door het bruine water, naar buiten naar Lühe, het land van de Hamburgsche kersenbloemsem. De reus achtige werf aan den anderen oever is rood van de roest en dood. Dat is wel het vrccsciykstc voor den Europeeschcn mensch. te moeten zien, hoe daar alles omlaag gehaald, noemen we het kind toch bij den naam, een voudig aan het verval wordt prijsge geven, geproletariseerd. Men laat alles maar verroesten, afglijden, ver kommeren. Tot men op zekeren dag zijn oogen niet zal willen gelooven als men ziet hoe vlug ook het rijkste land in een steppe kan veranderen. Op de terugreis nemen we van Bremen af de Noordelijke route en komen zoo door Oldenburg, het land van de Canadeezen. Dwz.; nieuwe soorten wegwijzers, nog minder bezetters te zien, die overal het ahoornblad, hun maple leaf, als herken- ningsteeken voeren. Overigens een tooncel verandering, zooals men zich nauwelijks eterker denken kan. Een stil, een teruggetrokken land, eerst verweven met de nevels van zijn veen- moerassen, dan werkelijk al Hollandsch, Oost-Friesland: van de roode baksteen overal en de gedrongen kerktorens tot aan de witblonde jongens en meisjes voor de huizen De boomen der lange lanen stren gelen hun kruinen in elkaar, een groen dak boven den weg vormend. De óéne boerderij is al trotscher en tegelijk huise lijker dan de andere, een kasteeltje bijna, roei zijn door boomen omzoomde oprit, rechts en links de schuren en stallen, in het midden echter het driehoekige front Hamburg, Olden burg-2 tooneelen in hetzelfde drama een tegenstelling vormend die men zich nauwelijks sterker denken kan van net woonhuis, door een groen, even eens driehoekig gevelruitertje vroolijk ge kroond. En alles bij elkaar door een in een dichte halve boog, als een haag er om heer. loopend boschje tegen de stormen kostelijk beschermd. Midden in deze stilte ligt Oldenburg, het hoofdstadje, volkomen vredig, vol komen onaangetast door den oorlog en den tijd. We weten niet, wat er in de komende jaren door zijn straten trek ken zal: Angelsaksische tanks, Holland- sche matrozen, Kozakken of Duitsche soldaten. Maar ook het slot ligt zoo onberoerd door den tijd in de heer lijke zon. De Ems: het veel beschoten Dortmund- Ems-kanaal naar het Zuiden. De sporen van den oorlog zijn nu weer duidelijk zichtbaar: Hier stootten de Canadeezen door naar het Noorden, hier in dit een zame, moerassige, boschrijke grensgebied kon men zich uitstekend verdedigen. Nu en dan wankelt een met turf beladen wagen over den .weg, snelt een Poolsche ordonnance naar het Noorden, brengt de rij exerceerende ganzen iets wits in al het grijs-groen, dat door de rivier en het ka naal melancholiek doorsneden wordt. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goedkoop en zut Wr iedereen, goedkoop wen zuinig licht voo? iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licbt voor iedereen. Goed, goed koop en zuinig licht voor iedereen „Week der U.N.O." in Engeland In Engeland wordt een „week der U.N. O." gehouden, om belangstelling voor deze organisatie te wekken. Winston Churchill heeft in een bood schap, waarin hij uitdrukking geeft aan zijn wenschen voor het welslagen van „de week der U.N.O.", verklaard: „Met 50 an dere landen hebben wij beloofd, het Hand vest te zullen naleven: Het is onze plicht er voor te zorgen, dat het gesteund en ge trouw nageleefd wordt." De Russische afgevaardigde Gromyko als voorzitter van den Veiligheidsraad. Doodstraf voor Joegoslavische valsche-munters Het volksgerecht te Susan in Joego slavië heeft het doodvonnis uitgesproken over 6 mannen die beschuldigd waren van het invoeren en in circulatie brengen in Joego-Slavië van valsche bankbiljetten van duizend dinar, aldus meldt het nieuws bureau Tanjug. Dertien andere beschul digden kregen dwangarbeid Volgens het nieuwsbureau was komen vast te staan, dat de beschuldigden de valsche bankbil jetten uit Triëst invoerden en ze in Joego slavië in omloop brachten, om de Joego slavische economie te ondermijnen. Ook zou de politie Ie Triëst verschillende per sonen, waaronder drie *bekende oorlogs misdadigers garresteerd hebben, in ver band met het maken van valsch buiten- landsch geld FILM OVER MADAME 'CURIE. Er is een film gemTiakt naar het be kende boek van Eve Curie over het leven van haar ouders Pierre en Marie Curie.' Greer Garson speelt de rol van Marie,' Walter Pidgeon die van Pierre Curie. „LONDON ARTS" THEATER OP TOURNEE. In December komt het „London Arts"- theater onder leiding van Alex Clunes ih een aantal Nederlandsche steden voorstel lingen geven van „Hamlet", Othello", „Candida" en „Don Juan in de hel" uit „Man an^ superman" van Bernard Shaw. Vandaag schijnt de zon, net nu wij dach ten dat het goed getij onherroepelijk had plaats gemaakt voor de grauwheid van den winter. Aardig van de zon. Zij schijnt op een toef brandend rood- en-gele dahlia's. En ge denkt, dat het niet leuk is wat ouder te worden. Een beetje pathetiek. Een boeketje zelfbeklag'. En een gemakkelijke vergelijking: zooals de laat ste zon van''t jaar de laatste bloemen streelt Achtduizend millioen mannen«vóór mij hebben het zelfde gedacht: dat het niet leuker wordt. Ge klimt, blij en sterk, de wankele ladder-des-levens op bovenaan kijkt ge naar beneden en ge ziet, dat het goed was met al-maar dahlia's tusschen veel aard appelplanten en princesseboontjes en nog al wat onkruid ook en dan gaat ge be hoedzaam, behoedzaam, want de beenen worden wat stram óver den top van de ladder en begint te dalen. En bij iedefe sport komt het onkruid wat nader en worden de dahliajs herf,sti- ger. En die zon schijnt maar vandaag. Zij schijnt op die lieve bloemen voor het venster. Zij schijnt op l\et glas van de portretten aan den wand: portretten van wie aan den anderen kant een hand hiel pen, wanneer de volgende sport wat hoog lag voor kleine beenen. Zij schijnt, glanzend en verrukt, op al die laddersporten aan den anderen kant, op de princesseboontjes en de rozen, op de aardappeltjes en op de zonnebloemen. En zij schijnt in het hart van den man-nazaat van achtduizend millioen mannen. Juist op dezen dag is het kermis in het stadje van mijn jeugd. Ik ruik de poffer tjes. En ik zie de wonderschoone Miss Amelia, die troonde in den salonwagen van professor Mullens' helderziende doch ter- En de draaimolen. Noga-met-apies. En voor het liefste meisje van de stad waren alle serpentines. Vroeger aan den anderen kant gij^gen alle lieve vriendjes naar den draaimolen en de poffertjes. Een van die vriendjes is president van de rechtbank En een ander, verslaafd aan zuurbaHei^en Miss Amelia, is niettemin, met late ijver en eere, hooggeleerd ge worden. Maar de draaimolen zou hen duizelig maken. En welke zwakke maag kan poffertjes met pepermuntstokken verdragen? Late zon op de dahlia's. En in het hart, een welbehagen. Omdat het. licht-uit-den-hooge óók valt op den draaimolen-mijner-droomen. En goud slaat uit de loovertjes van Miss Amelia's korte rokje. ELI AS. Effecten- en mar De handel op de Amsterdamsche beurs blijft van geringen omvang en is deze week, wat de 'aandeelenmarkt betreft, zelfs weer wat-Ingekrompen. Ook de bijzondere vraag naar Indische cultuurwaarden is verminderd. Wonderlijk is dit ook niet omdat het koers- niveau de laatste weken vrij belangrijk ge stegen is en de feitelijke gegevens voor de beooixleeling der fondsen nog altijd blijven ontbreken. Voor zoover er thans gegevens voorhanden zijn, staat het wel vast dat van den aanplant der cultures een aanmerkelijk percentage gerooid is, dat vele fabrieksge bouwen zijn verwoest en van de installaties een groot deel verdwenen of omgebouwd is. Intusschen beweegt de productie van thee en rubber zich weer ln stijgende richting en zijn er zelfs experts, die in verband met de snelle opkomst van de synthetische rubber, van dit product binnen afzienbaren tijd een overproductie verwachten, welke internatio nale organisatie van productie en distributie noodzakelijk maakt Ook uit dezen hoofde is het element van onzekerheid in waarde en de toekomstige rentabiliteit der aandee- len thans heel wat grooter dan voor den oorlog. Dit geldt trouwens ook van Industrieele aandeden, waarvoo'r deze week grootere vraag aan den dng trad. De meeste indu strieele ondernemingen hebben het jaar 1945 De bisschop van Keulen heeft in het Engelsche plaatsje Colchester een bezoek gebracht aan een kamp, waar Duitsche krijgsgevangenen ondergebracht zijn. met een verlies moeten afsluiten, omdat het bedrijf na September 1944 werd stilgelegd en eerst in den loop van 1945 kon worden her vat. Een onderneming als de Hoogovesn sluit ook het op 31 Maart 1945 geëindigde boekjaar met een tojaal verlies van rond f2 millioen af, terwijl De Muinck Keizer het jaar 1946 met een verliessaldo van flVfc millioen is ingegaan. Stork Co. met een tekort van circa zes ton. Dit zijn enkele voorbeelden van de in 1945 verkregen financieele 'resul taten, welke in het algemeen negatief zijn geweest. Wanneer thans de vraag naar Industrieele aandeelen toeneemt, houdt die ongetwijfeld verband met de recente mededecjing dat een der grootste belemmeringen voor een nieuwe ontplooiing onzer industrieele bedrijvigheid, het kolengebrek, thans is opgeheven en dat ook het euvel der onderbezetting van het per soneel geleidelijk afneemt De Nederlandsche bedrijven kunnen langzamei hdtid hun vleu gels weer breeder uitslaan, daarop wijzen ook de cUfers van onzen export. Deze steeg van f39 millioen in Juni tot f 94 millioen ln Juli, waarop nu Augustus met f 60 millioen ge volgd is, een cijfer dat voor deze zomer maand zeker niet onbevredigend mag woixlen genoemd. De invoer heeft zich op f 207 mil lioen gehandhaafd en weliswaar heeft dus ook de Augüstusmaand weer een invoerover- schot van f 147 millioen opgeleverd, dat we op de een of andjre wijze zullen moeten beta len, maar het gaat met onzen bultenlandsehen handel dan toch ln de goede richting. Een symptoon daarvan vindt men ook in de maandstaten onzer vier groote banken, blijkens welke het bedrag dei debiteuren (handelscredieten). dat ultimo Dec. 1945 f240 millioen en eind Juni 194C f254 millioen be droeg, in Juli tot f 300 millioen gestegen is* Ook bij de kleinere banken neemt de vraag naar normail handelscrediet toe, terwijl thans ook het hypotheekbedrijf zich in op gaande lijn beweegt, nu de uit vrij geld ver strekte bedragen ook ln vrij geld ter beschik king wórden gesteld. Opnieuw blijkt dat de bedrijfsontwikkeling van industrie en ban ken hand in hand gaat en de beurs heeft over dezen bemoedigenden'gang van zaken deze week" haar voldoening getoond door voor in dustrieele- en bankaandeelen hoogerc koer sen te noteeren. De Obligaticmarkt. ligt onder de schaduw van de in de Millioenennota opnieuw aange kondigde reconstructie onzer staatsschuld, waarbij de 4 mogelijk ook de 3Vj °/o lee ningen zullen worden geconverteerd en voor andere de looptijd zal worden verlengd. Met het oog hierop zijn de 4*/» obligaties tot 101 soms zelfs even beneden dat niveau gedaald, zoodat ze thans lager noteeren dan de 316 en 3 obligaties, waaruit valt af te leiden dat men vooreerst nog geen stijging van den rentestand verwacht. Intusschen zal er mee rekening moeten worden gehouden, dat bij verlenging van den looptijd der staatsobli gaties het risico van koersdaling aanmerke lijk grooter' wordt en daar de Staat door zulk een verlenging in feite Inbreuk maakt op de leeningsvoorwaarden. wordt niet zon der eenige spanning afgewacht wat de Mi nister vah Financiën daarover naar zijn be lofte zal mededeelen. i BINNENLAND De gemeenteraad van Nijmegen besloot, bij de regeering aan te dringen op inbeslagne ming van den overbodi- gen voorraad glas in het Westen, welke in den zwarten handel dreigt 1e komen en deze te la ten overbrengen naar het Oosten waar groot gebrek aan glas Is en 'vele bewoners voor den winter hun huizen niet glasdicht kunnen krij gen. Als eerste van een serie van elf. welke op Nederlandsche werven voor Zwitsersche reke ning worden gebouwd en die bestemd zijn voor de vaart op den R'"a tusschen Rotterdam en Bazel, is op Duyven- dljk's Scheepswerf te' Lekkerkerk te water ge laten het dubbelschroef motorschip „Hiffelalp". In DelfzUl is de brug over het Eemska- iui.ii, welke door de Duitschers was vernield, weer in gebruik geno- Twee 13-jarige kna pen zijn ln Rotterdam betrapt bij het stelen van tabaksbonnen uit de toonbanklade van een sigarenwinkel. Ze had den dit reeds meer ge daan en verkochten de bonnen aan twee 16- jarlge zwarte handelaars, bij wie de politie f 1260 in beslag nam. Op 2 October zal op „Zorgvlled" te Amster dam een monument onthuld worden ter na gedachtenis van mej. H. Oostlnga. tijdens de be zetting commandant van de verzots- en sabotage- groeop .iptef". In een te Utrecht gehouden vergadering van den'Nederlandschen Bond van Gemeen te am btenaven is met al- gemeene stemmen beslo ten toe te treden tot het Ambtenarertcen- trum. Er werd een motie aangenomen, die.tot uit- drukking brengt, dat de regeering onverwijld drastische maatregelen dierffc te nemen tol ver betering van de finan cieele positie van het overheidspersoneel en hun nagelaten betrek kingen. Nu gedurende <|e laatste weken zooveel vliegtuigongelukken ge beuren op buitenland- sche luchtlijnen, ver dient het vermelding, dat de K. L. M. in de periode van 1 tot en met 26 September op haar vluchten 45.000 passa giers vervoerde en bo vendien nog 4000 in West-Indiö, waarbij zich geen enkel ernstig on geval heeft voorgedaan. Haarlem en Omgeving De Overijselsche- Geldersrhe en Drentsche A musementsvereeniging „Eensgezindheid" houdt op Zaterdag 5 October in de Tulnzaal van het Concertgebouw te Haar lem hanr openingsavond met een Non-stop Caba retavond. De heer W. May uit Hnanem is aan de Tech nische Hooge School te Delft gesloagd voor het examen scheikundig 3n- Aan het einde van dit jaar zal vermoedelijk eenig materiaal ter be schikking komen om het rijwielpad langs den weg Hoofddorp—Cru- qtnus te verbeteren. liet Kinderkoor Inter Nos geeft Vrijdag 4 October, onder leiding van Jan Booda. een uit voering in de Groote Kerk te Haarlem. Solis ten Corry Bijster, Jac. Lagas en Emmy van Eden. begeleiding. Uit gevoerd zal worden de Cantate „Leidens strijd en zegepraal" en op veelvuldig verzoek de Bevi iidingscantate .Hol land Herboren" van Jos. de Klerk. Het Hongnarsch Strijkkwartet geeft Don derdag 3 October een kwartetavond ln d» <i°m Concertzaal te Haarlem, meldt werken van Beet hoven (op. 59 no. 3), De bussy op. 10 en Schu- bei t op. 161. In den Stadsschouw burg te Haarlem wordt 1 October een voorstel ling gegeven van „Het "Wilt* Paard", tooneel- spel van P. V. Carroll, onder regie van Albert van balsom. Een Spaansche dans avond wordt in den Stadsschouwburg gege ven op Woensdag 2 Oc tober door den beroem den danser José Torres.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6