I fLLKJjti j[| j- rxj nr-HW jV." "IQ J I L L i Snelverkeer Sfeer van onzekerheid in Middellandsche-Zeegebied Nieuwe Russische Dardanellen-nola Fransche grondwet neemt de voorlaatste hindernis 8fe JaareaiiR No. 18444 TT^T 1 1 1 Tj Miuindng 30 September 1040 Bureaux: Groote Houtstr. 93 |™™i I C? I I |^N| f^N| 'J Uitgave Stichting Voorlichting cn Socndaplein 37. Haarlem J_ J,y,VJ,J, iUliJLd L/U.U JJXLLUi Abonnemen.cn: p week 31 ct IJmuidcn: Kennemerlaan 154, M per kwartaal f 4.— Telef. 5437 Postgiro 273107 Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Dlrcctcur-Hoofdrcdnclcur: Robert Peercboom. Te, Rcdactlc 10000 D„...Hooldred 15054 LJ ET gaat goed met de K.L.M. Snel is zij uit de assche van Schiphol herrezen en heeft haar machtige wieken weer uitgesla gen. De vaderlandsche trots op onze lucht vaart is met haar herleefd. En de wieken zijn zelfs machtiger geworden: zij dragen meer en sneller dan vroeger. Ook vertrou wen veel meer menschen zich aan haar toe. Tusschen bewonderlng-op-veiligcn af stand en zelf meevliegen ligt een verschil. Voor de meesten bestaat dat niet meer en men is nu geen bijzonder mensch, als men als passagier naar Indië of naar Amerika vliegt. De oorlog heeft dat verschil over brugd. Er is één zaak waarin oorlog ver betering brengt: de techniek Het vliegen is veiliger geworden, al zijn in deze eene maand al verscheidene Amc- rikaansohe toestellen, een Fransch, een Deensoh en een Braziliaansch gevallen, hetgeen omtrent tweehonderd dooden ge kost heeft. Dat is treurig, maar het zal zoo niet voortgaan. Het herinnert aan den tijd na den eersten wereldoorlog, toen er ook abnormaal veel vliegtuigen vielen. Het werd toen verklaard uit een nawerking van roekeloosheid en bravour uit den oor logstijd. Gebrek aan voorzorgsmaatregelen en controle ging ermee gepaard. Hetzelfde verschijnsel zal zich wellicht weer doen gelden. Maar wij weten bij ervaring, dat de K.L.M. niet vatbaar is voor deze te kortkomingen. Het snelverkeer in de lucht, ook ons snelverkeer in de lucht, is een nieuwe periode van verhoogde ontwikkeling in getreden. Met ons auto-verkeer gaat het minder goed. Een vakblad heeft er dezer dagen een sombere beschouwing over gegeven Het is „De Auto", die vaststelt dat van Mei 1945 tot 15 Augustus 1946 nog maar 3000 personenwagens in ons land zijn in gevoerd, waarvan 31 uit Amerika (met inbegrip van de leveringen va» de Ford fabriek te Amsterdam), 53 uit Engeland, 14 uil Frankrijk en 2 uit Tsjecho- Slowakije. De schrijver neemt aan dat van de ongeveer 35.000 personen-auto's, die op 1 Januari van dit jaar in Nederland reden en waarvan al een groot deel versleten en onbetrouwbaar was. er tegen 1 Januari 1947 10.000 onbruikbaar zullen zijn. Dit beteekent dat ons autopark, buiten het vrachtvervoer gerekend, kleiner inplaats van grooter wordt, tenzij er in de laatste maanden van dit jaar belangrijke nieuwe import mocht komen. Maar daar is niet veel kans op. De oorzaak ligt vooral in de Amerikaansche stakingen, die den uitvoer belemmeren. Voor aankoop van personen auto's bestemde deviezen zijn intusschen maar ten deele gebruikt. Het vakblad maakt er aanspraak op, dat de niet- gebezigde middelen als reserve beschouwd en later nog aangewend zullen worden. Maar het voelt zich blijkbaar niet zeker, dat dit werkelijk gebeuren zal. Ik ook niet Men moet daar maar niet op rekenen. In tusschen requestreert de K N.A.C. ijverig bij den ministerraad. Zou er misschien, als Amerika niet leveren kan en Engeland al zooveel geleverd heeft, meer in Frankrijk te bereiken zijn? Wie mocht veronderstellen dat er niet veel nood is, als er maar voldoende vracht auto's zijn. vergist zich. De zonderlinge gewoonte, alle personen-auto's als luxe- auto's aan te duiden, stemt niet met de werkelijkheid overeen. Voor plezierritten wordt de auto, tenminste overdag en bui ten de vacantiemaanden, weinig meer ge bruikt. Zij is, evenals de fiets, een vervoer middel voor zakelijke doeleinden gewor den en het moderne bedrijfsleven, in het tempo waarin dat nu eenmaal werkt, heeft er dringend behoefte aan. Door het tekort aan bestelwagens worden trouwens ette lijke personen-auto's tevens gebruikt voor hot vervoer van lichte vrachten En zelfs in de verstrekking van auto's aan doktoren, waarover zooveel te doen is geweest, is nog steeds niet volledig voorzien. Zoo hapert er aan het snelverkeer op den weg, ook aan dat met autobussen, nog veel. Er is hier al eerder geschreven over zijn onregelmatig tempo en over de vertraging, die het ondervindt door de talrijke defecten aan oude auto's. Het wilde rijden door vele militairen, dat al zooveel ongelukken veroorzaakt heeft, Is een ander euvel van het wegverkeer Wie tegenwoordig auto rijdt, doet goed met daar rekening mee te houden en er zijn beleid naar te regelen. Anders loopt hij de kans dat het hem vergaat als Jonathan Gray, dien onverzettelijkcn Brit die oen ontijdigen dood vond, doordat hij zijn recht op voorrang verdedigde. „Gelijk had hij", zegt zijn somber grafschrift „Maar hij is dood. even dood als wanneer hij ongelijk had gehad." In dezen tijd is er aanleiding om den oorspronkelijken tekst van dezen triesten epitaaph uit vooroorloogsche jaren nog eens in herinnering te brengen: Here lies the body of Jonathan Gray, Who died in defending his right of way He was right, quite right as he sped along. But he's dead, as dead as if he had been wrong. Misschien zou ik moeten besluiten met een overpeinzing over het twijfelachtige nut van snelheid en snelverkeer in het algemeen. Maar nieuwe overwegingen op dit eertijds veelbeschreven chapiter doen zich niet voor. De mensch laat zich maar ten deele door nuttigheids-motieven lei den bij zijn gedragingen. En er schijnt geen kans te zijn, dat het tempo des levens ooit meer vertraagd zal worden. Het blijft stijgen. Daarom wordt volledig herstel van snelverkeer vereisdht. R. P. De speciale subcommissie voor Triëst heeft Zondag formeel de algelieele mis lukking toegegeven van de poging om een statuut voor het voorgestelde vrije gebied van Triëst op te stellen, waarbij openhartig de blaam voor de impasse geworpen werd op de „fundamentecle geschillen" welke tusschen de groote vier over dit omstreden brokje land aan de Adriatisclie Zee hccrschen. De subcommissie deed zulks in haar slotrapporl dat gisteren voltooid werd en dezer dagen aan de politieke commis sie voor Italië zal worden overgelegd, aldus deelt Un. Press mede. Het rapport van de subcommissie ver hoogt de sfeer van onzekerheid over de toekomst van het geheele Middelland- sche Zee gebied, welke onzekerheid de afgeloopen vier-en-twintig uur reeds aanzienlijk vergroot was door ten eer ste de hernieuwde Russische eischen ten aanzien van de Dardanelles ten tweede Joegoslavië's dreigement om te weige ren het Italiaansche verdrag te onder teekenen of zijn troepen terug te trek ken uit het gebied dat een vrij-gebied zal worden indien de Italiaansch-Joego- slavische compromis-grens uiteindelijk wordt ingesteld, ten derde de Ameri kaansche en Britsche dreigementen om te weigeren het Italiaansche verdrag te onderteekenen indien het geen bevre digend Triëst-statuut bevat en ten vier de de precaire situatie in Griekenland. Radio-Moskou maakte Zaterdag den tekst bekend van een nieuwe Russische nota aan Turkije, waarin wordt aange drongen op een gemeenschappelijk Itus- sisch-Turksclie verdediging van de Dar- Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond: Gedurende het groot ste gedeelte van den dag mistig of zwaar bewolkt weer. Op sommige plaatsen over dag tijdelijk doorbrekende zon. Geen neerslag van beteekenis. Zwakke wind. Weinig verandering van temperatuur. danellcn. Het voorstel tot. liet houden van een conferentie over den toekomsti- gen status van de zee-engte wordt ver worpen. In de nota wordt opnieuw be toogd dat slechts de Zwarte Zce-mo- gendheden bevoegd zijn deel te nemen in liet beheer der Dardancllcn. De nota werd op 24 September overhandigd. Molie van vertrouwen door Cura^aosclie staten De staten van Curasao hebben op Vrijdag 27 September te Willemstad met vijf stemmen tegen drie, uitdrukking gegeven aan hun vertrouwen, dat dc regcering van Nederland binnenkort de verwerkelijking van de wenschen van Curacao met betrekking tot het politiek bestaan van de Nederlandsche Antillen, mogelijk zal maken. Perzische luchtmachf grijpt in Volgens de Perzische kranten heeft dc luchtmacht der regeering de stad Boesjir aan de Perzische Golf gebom bardeerd. De bladen voegden er aan toe dai de halve stad in handen der re bellen is. In Chazeroen wordt zwaar gevoch ten. De opstandelingen hebben daar de strijdkrachten der regeering opnieuw terug geslagen. Het woord is aan. Verandering van werk is reeds ontspanning. Legioen van Eer voor Prins Bernhard Prins Bernhard is Zondag op het vliegveld „le Bourget" van Parijs aan gekomen. Hij werd ontvangen door ge neraal le Gentilhomme, den militairen gouverneur van Parijs en jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, den Nederlandschen gezant te Parijs. De prins zal heden bij een plechtigheid worden onderscheiden met het Groot kruis van het Legioen van Eer en het oorlogskruis. Arbeider omgekomen op Walserij Oost der Hoogovens Zaterdagavond om ongeveer 20.30 uur is op de afdeeling Walserij-Oost van de Hoog ovens te Velsen bij het stapelen van platen een doodelijk ongeluk geschied. Doordat een partij heete plater die juist door de kraan waren neergelegd, ging glijden, ge raakte de 35-jarige gehuwde kraanarbeider Van der Mark uit Haarlem, beklemd tus schen twee stapels. Hoewel de getroffene spoedig kon worden bevrijd, overleed hij aan de bekomen brandwonden. De Amerikaansche militaire autoriteiten hebben hun goedkeuring gehecht aan een amnestie, waarbij alle Duitschers, die om po litieke redenen waren gearresteerd, en die na t Januari 1919 geboren zijn, worden vrij gelaten. Naar officieel wordt medegedeeld is het ontwerp voor de nieuwe Fransche grondwet door de Fransche Constituante met 440 tegen 106 stemmen goedge keurd. Nadat het resultaat van de stemming was bekend gemaakt, nam Bidault, het hoofd van de voorloopige Fransche re geering, het woord. Hij verklaarde, dat de regeering zich verheugde over de beslissing der constituante. Desgevraagd Prins Bernhardkapel gaf afscheidsconcert Zaterdagmiddag stond de Prin Bern hardkapel voor hot Palcis Soestdijk aan getreden om vóór het vertrek naar Indië op 12 October afscheid te nemen van Prins Bernhard. Nadat de jongens met veel élan ecnige marschen hadden ge speeld, onderhield de Prins zich met don majoor W. Hensen, commandant van het tweede bataljon van het eerste regiment infanterie, uit welk bataljon de kapel is gevormd. Ook sprak Prins Bernhard met den eersten luitenant W. R. J. Koedam, secretaris van het muziekfonds, met den tweeden luitenant C. J. Binnema, die als commandant de reis naar Indië zal mee maken en met den kapelmeester adjudant M. de Graaf. De Prins nam van ieder met een hartelijken handdruk afscheid. Prinses Juliana kwam met de prinsesjes enkele oogenbltkken naar het afscheids concert luisteren. Natuurlijk hadden dc prinsesjes groote belangstelling voor de mascotte van de kapel, den bok Kees, die de tournee door Java, welke een jaar zal duren, niet zal meemaken. Met een défilé voor den Prins en een marsch door Soestdijk eindigde dit af scheidsbezoek. Afscheidsconcert. De Prins Bernhardkapel geeft Dinsdag avond een afscheidsconcert, hetwelk wordt gehouden bij Villa Dc Rijp aan den Blocmendaalschewcg, hoek Mollaan. Aanleg van vliegvelden Rijkswaterstaat onderzoekt terreinen Over de proefboringen en melingen welke de Rijkswaterstaat momenteel in dc Haarlemmermeer verricht op een ter rein ten Zuiden van den LLsserweg tus schen den Hoofdweg en den Rijksweg weet dc „Hoofddorpsehe Courant" te melden, dat deze verband houden met plannen van de Fokker-vliegtuigenfa- brieken, om daar een vliegveld aan te leggen Dit laatste is evenwel volkomen onjuist. De Rijkswaterstaat verricht der gelijke boringen en metingen niet aljccn in de Haarlemmermeer, maar op talrijke andere plaatsen in Nederland, om na te gaan, welke terreinen eventueel geschikt zouden zijn voor aanleg van vliegvelden, indien de Sterke toeneming van het lucht-, vaartverkeer het in dc toekomst noodza kelijk zou maken tot uitbreiding van het aantal bestaande vliegvelden over te gaan. Dc werkzaamheden van den Rijkswater staat staan volkomen los van de plannen van de Fokkerfabrieken tot aanleg van een eigen vliegveld, dat noodig is, omdat het drukke luchtvaartverkeer op Schiphol niet meer toelaat, dat dit vliegveld ook gebruikt wordt bij het invliegen van nieuwe toestellen. Hot Egyptische kabinet Is Zaterdag af getreden. Isinael Swlky Pasja heeft ministerraad bijeengeroepen. bevestigde Bidault. dat het referendum over de nieuwe grondwet op 13 October zal plaats vinden. De zitting werd hier op verdaagd. De Gaulle niet tevreden. Zondag heeft generaal de Gaulle in een rede te Epinal verklaard, dat de nieuwe door de nationale vergadering aangenomen grondwet onbevredigend is. „Wii zouden zelfs verbaasd zijn", al- du® de Gaulle, „indien velen van hon die er voor gestemd hebben om re denen welke ongetwijfeld zeer ver van het probleem der grondwet liggen zelf tevreden zijn". De generaal sprak vervolgens tegen hem ingebrachte beschuldigingen, als zou hii persoonlijke macht nastreven, tegen. De Gaulle onderwierp het grond wetsontwerp vervolgens punt voor punt aan critiek. vergelijkingen treffend met zijn eigen constitutioneel plan. waarover hii zeide: „Deze opvattingen zijn van ons. Zii bchooren niet tot een partij, zij zijn noch links, noch rechts. Zii hebben slechts een doel: het land te dienen". Sprekend over den internationalen toestand zeide de Gaulle, dat er in de hedendaagsche wereld een groepeering der Slavische landen is onder leiding van een sterke en centrale mogendheid. Hiertegenover staat het jonge Amerika, dat zich bewust begint te worden van de nieuwe opvattingen over den oorlog. „Frankrijk." aldus de Gaulle, „kan zijn onafhankelijkheid niet verdedigen tenzii de staat sterk en rechtvaardig is". Tsaldaris opnieuw formateur Koning George van Griekenland deed Zaterdagavond in een radio uitzending een beroep op het volk om eensgezind de moeilijke proble men aan te pakken. De koning zei de dat het zijn eenige wensch was om de natie vereend te zien opdat zij zoo de moeilijke omstandigheden het hoofd zou kunnen bieden. De Grieksche premier Tsaldaris dien de Zaterdagavond bii den koning het ontslag van zijn kabinet in. Als leider van de meerderheidspartij de popu listen werd hem onmiddellijk ver zocht om een nieuwe regeering te vor- De eerste secretaris van de Russische ambassade bracht Zaterdagavond een bezoek aan den koning om hem de wel- komstwenschen van den Russischen zaakgelastigde over te brengen. De regeering meldt dat do benden- activiteit voor het oogenblik geluwd is» Men gelooft dat het rustig zal blijven totdat Tsaldaris' nieuwe regeering be kend zal ziin. De koning bleef vandaag in afwachting van de nieuwe ministers- lijst van Tsaldaris. (U. P.) LIQUIDATIE VAN NEDERLANDSCHE AANDEELEN IN AMERIKA. Prof. Lieftinck. de minister van Fi nanciën. heeft te Washington verklaard, dat binnen enkele weken de liquidatie zal beginnen van aandeelen uit Neder- landsch bezit, die thans een waarde vertegenwoordigen van 600 tot 800 mil- lioen dollar. De voorbereidende maat regelen voor het certiticeeren van de stukken zijn genomen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1