SS»»* Haarlems Dagblad =ISi== Brood, melk en boter worden duurder Het Buitenland Geen hoogere loonen, maar ook geen huur verhooging Britsch kabinet gewijzigd Uitbreiding van het prinselijk gezin wordt half Februari verwacht j *'L"II - - Te?e(ld5M7Kennemerlaan ,M' Postgiro 273107. Tet: Administratie 10724. Expeditie 14825 Dlrcotct.r-Hoordredactct.rs Robert Pecrcboo... Te,Bedactie ,„600 Dlr.-„o„rdred. 15054 OVER de beteekenis en de bedoelingen van het onlangs opgerichte Nederland sche Genootschap voor Internationale Za ken is al eerder in dit blad geschreven. Er is aanleiding om er vandaag op terug te komen, omdat het Genootschap gisteren zijn eerste officieele samenkomst met de dagbladpers heeft gehouden. Zoowel de Nederlandsche Journalistenkring als de vereeniging van dagblad-directeuren, De Nederlandsche Dagbladpers 1945, waren sterk vertegenwoordigd aan een lunch in Den Haag. Prof. mr. F. M. baron van As- beck, voorzitter van het Genootschap, zette doel en werkwijze van de nieuwe instel ling uiteen, deed een beroep op de Pers om het GenootsAap te steunen in zijn streven naar voorlichting van het Neder landsche volk over internationale aange legenheden en bood anderszijds den jour nalisten de vruchten-van-studie en de documentatie van het Genootschap aan, alsmede cursussen voor journalisten. Mr. M. Rooy, voorzitter van den Nederland- schcn Journalistenkring, aanvaardde be roep'en aanbod van harte. Als het ware als staal van het streven van het Genoot schap sprak dr. C. D. J. Brandt uit Utrecht daarop over het vraagstuk der zeeengten en zijn geschiedenis in een vorm, dien hij bescheidenlijk als causerie had aangeduid, maar die een zeer knappe en heldere uit eenzetting van een eeuwenoud en nog im mer netelig internationaal vraagstuk bleek te zijn. Aan deze korte samenvatting van het geen gisteren in Den Haag geschiedde typccrend voor de beknoptheid, waartoe het Nederlandsche wereldrecord in napier- schaarschte en beperkte voorlichting de 'dagbladen nog steeds dwingt dient com mentaar toegevoegd te worden Ik zou den lezer gaarne op het hart willen drukken dat deze samenkomst niet als een hoffe lijke kennismaking van Genootschap en dagbladpers, met een min of meer vaag ideëel doel. beschouwd moet worden maar 'dat zij een groot Nederlandsch belang raakt. Wii Nederlanders moeten ons beter op de hoogte stellen van het internatio naal bestel en het verloop der gebeurte nissen in het buitenland. Do vooroorlog- sche houding van het Nederlandsche pu bliek ten aandien van buitenlandseho aan gelegenheden. die zich tot een bo'e^fde onverschilligheid bepaalde tenzij het België of Japan (in connectie met onszelf) betrof, is niet meer houdbaar. Dit Genootschap dat in relatie en ook reeds in samenwer king is getreden met gelijksoortige instel lingen in andere landen, is een dringend noodzakelijke nieuwe instelling. Het heeft jden steun van de dagbladpers noodig, maar meer dan dat: het moet een hreeden en steeds groeienden kring van belanstel- lenden in het Nederlandsche volk vinden. Want wij hebben behoefte aan een sterke kern in Nederland, die onze positie ten aanzien van het buitenland overweegt en er een actieve belangstelling in toont. Het geen op deze plaats veelvuldig geschreven Is over de mogelijkheden van Vereenigdc Staten van Europa en over het stelsel der Federale Unie moge gelden als een staal van den omvang der vraagstukken, die zich in dezen tijd voordoen Naarmate de door den oorlog uitgeputte wereld meer tot bezinning komt en meer orde wordt geschapen in de aanvankelijk zoo chaoti sche gedachtenwisseling, na de bevrijding ontstaan, wordt klaarder hoeveel kans be staat op ingrijpende wijzigingen in de in ternationale samenleving. De Indische ontwikkeling van zaken geeft een ander doorslaand bewijs van groote veranderin gen, die ons direct raken en waarbij tot dusver de beteekenis der internationale invloeden door velen niet of onvoldoende wordt begrepen. In aansluiting op hetgeen gisteren ter conferentie van Genootschap en Pers be sproken is, zou ik daarom een ietwat on gewoon beroep op den lezer willen doen: interesseer u zelf sterker in de buiten- landsche zaken, dan u tot dusver gedaan hebt. Bepaal die belangstelling niet tot uw krant, die er helaas door den dwang der omstandigheden niet zooveel ruimte aan kan besteden, als zij zelf gaarne zou willen (en in de toekomst ook zeker aan zal geven) maar houdt er rekening mee ook bij de keuze van uw boeken, van uw lidmaatschap van vereenigingen, van bij te wonen lezingen en voordrachten, van deel neming aan studiekringen Het zal de moeite ruimschoots loonen, want wij heb ben een tijdvak bereikt waarin deze zaken van veel grooter werkelijke beteekenis voor ons zijn. dan zij ooit voor voorgaande generaties waren. Om ze te kunnen begrij pen. om er u een mcening over te kunnen vormen, zult u een actiever belangstelling moeten ontwikkelen dan vóór den oorlog in dit land bestond. Het behoeft geen uit voerig betoog, dat dit noodzakelijk is bij een democratisch geregeerd volk. dat bin nen afzienbaren tijd voor belangrijke be slissingen betreffende zijn levenslot kan komen te staan. R. P. Haarlemsche gemeente-zaken Voorgesteld wordt den heer D. H. Suerink, thans waarnemend directeur, te benoemen tot directeur van den dienst voor Sociale Zaken, qp een totaal salaris van f 5856. Het raadsbesluit om f 41.000 te be stemmen voor den bouw van twee ka- noloodsen aan den Schalkwijkerweg.is door Ged. Staten niet goedgekeurd. B en W. stellen voor het raadsbesluit in te trekken. I)o minister-president, «Ir. Ij. J. M. Beel,« heeft gisteravond ln een radiorede een uiteenzetting gegeven van de loon- en prijspolitiek der rcgccrliiB. De inhoud van deze rede kwam overeen niet een rojfeerlngs verklaring, welke aan de leden «Ier Sinten-Generaal Is toegezoinlen. De minister-president <l««lt mede, dat het noodzakelijk Is, de subsidies op de prijzen «Ier levensmiddelen, welke vele honderden nilllhienen ixm jaar Ix-dragen. te ver minderen. Als gevolg hiervan /al «Ie broodprijs met 1 cent verhoogd mogen wor den. De minimumprijs voor brood zal ««liter vervallen, zoodnt bakkers wier bedrijf dit mogelijk maakt hun brood tegen een lageren prijs mogen verknopen. Voorts wordt de maximumprijs voor melk met t «-«'111 per Hier en «Ie maximumprijs voor boter met ISO eent per pond verlioog<I. De huidige inargnriiieprljs blijft gehand haafd. Overwogen wordt op «len bon voor versnaperingen ook suiker beschikbaar te stellen. De regeerIng is voorloopig niet bereid verhooging «Ier huren toe te staan. Zij a«'ht verdere verlioöglng van loonnormen ontoelaatbaar, ultgczoiulcrd enkele strikt niaodlgc correcties. Wel wil zij een ruimere toepassing van het systeem der pres- tatlebeloonlngen bevor«leren, zo«xlat het mogelijk is door grooter prestatie"het loon te doen stijgen. Kr zullen nieuwe maatregelen worden genomen tegen ongemotl- veerd liooge winsten en tegen «len zwarten handel. Om tegemoet te komen aan «le moeilijke |M>sltle van gezinnen met kinderen die nog niets verdienen, is de kinder toeslag uitgebrebl tot het eerste en twO«Nle khnl. Het consunient«*iier«xliet maakt het voorts mogelijk voor mliulcr draagkrachtIgen, duurzame gebruiksgoederen aan «haffen an Pr Ij zen commissi c« zullen de lievolking en het lxxlrljfslevei worden bij de «xmlróle op «le naleving «Ier prljsvoorsohrlften. Het woord is aan. A. Roderich: De pessimist zegt: geen roos zonder doornen. De optimist zegt hetzelfde, maar een beetje anders: aan een doornstruik groeien rozen. Kjfaderuitzeiidinf'eii Nog steeds is het voor een aantal kinde ren, wier gezondheid in de oorlogsjaren sterk geleden heeft, zeer noodig dat zij ecnigen tijd doorbrengen in een der Scan dinavische landen of Zwitserland. Het Comité Kinderuitzendingen 1945 District Haarlem, dat deze taak voor dit district op zich heeft genomen, heeft dames van de U.V.V. bereid gevonden voor dit mooie en noodzakelijke doel te collecteeren na alle voorstellingen van de Zwitsersche film Maria Louise in het Rembrandt Thea ter te Haarlem. Het is te hopen dat hieraan mild gegeven zal worden, zoodat deze voor de lichamelijke gesteldheid van onze jeugd zoo belangrijke uitzendingen kunnen wor den voortgezet. Een Haarlemsch gezelschap van een en twintig personen onder leiding van wet houder D. J. A. Geluk is Vrijdagavond vertrokken voor een reis naar Derby. Elf boksers maken de reis mee, die in het kader van de sportuitwisseling hun krachten zullen meten met Engelsche tegenstanders. Maandag worden in Derby de eerste wedstrijden gehouden en Donderdag volgt in Matlock de tweede serie. Bij het vertrek op het Haarlemsche station waren eenige leden van het Sportweek-comité en vele fami lieleden, die afscheid van de reigipers^j namen. Een ministerie van Defensie ingesteld Reuter heeft gisteravond een aan tal mutaties in het Britsch kabinet bekend gemaakt. Er is een nieuw departement dat van Deftyisie gevormd, dat komt onder leiding van A. V. Alexander, thans eerste Lord van de Admiraliteit. Onder hem zullen de drie ministers voor de afzonderlijke strijdkrachten staan. De benoeming wordt van kracht, wanneer het nieuwe ministerie (ten gevolge van de hergroepeering in het kabinet) in werking treedt. Alexander zal voorloopig minister zonder porte feuille zijn. In de algemeene hergroepeering van het kabinet zullen alle drie ministers voor de afzonderlijke strijdkrachten worden vervangen. De minister van Koloniën, George Hall, volgt Alexander op als eerste Lord der Admiraliteit (mi nister van Marine). Hij wordt daarbij tevens Viscount (burggraaf). De minis ter van staat Philip Noel Baker wordt minister van luchtvaart als opvolger van Lord Stansgatc. Frederick John Bellinger, onderminister van oorlog, wordt minister van oorlog in plaats van J. J. Lawson. Lord Nathan wordt mi nister van burgerlijke luchtvaart, als opvolger van Lord Winster, die op zijn beurt is benoemd tot gouverneur en op perbevelhebber «>p Cyprus in de plaats van sir Charles Woolley. Deze laatste is benoemd tot gouverneur en opperbevel hebber van Britsch-Guyana. Hall wordt opgevolgd door Arthur Creech .Jones, onderminister van kolo niën. Hector Mcneill, plaatsvervangend minister van buitenlandseho zaken, is tot minister van staat bevorderd. Lord Stansgatc zal, hoewel hij geen lid van de regeering meer zal zijn, voorloopig Bevins plaatsvervanger zijn bij de onderhandelingen over de herziening van het Britsch-Egyptische verdrag. Er zijn voorts een aantal lagere minis- terieele benoemingen aangekondigd. De belangrijkste hiervan is die van majoor Christopher Pagcet Mayhew (econoom) tot parlementair onderminister van Buitenlapdsche Zaken. Deze reorganisatie Is bekend gemaakt in een regccrhigsrapport «lat zegt, dat de wijziging berust op «le logische ont wikkeling in de laatste 40 jaar. I)e be zetting van het kabinet zal van 20 tot 18 worden terug gebracht. Weerbericht WEINIG VERANDERING Geldig tot Zondagavond: Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tusschen West en Noord-West. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, enkele regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. Enkele dagen geleden bezochten de prt:- sidente en de secretaresse van de Unie Vrouwelijke Vrijwilligers haar eerepresi dente, Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana. Het bleek n.l. in U.V.V.-kringon, dat onder de Nederlandsche vrouwen de be hoefte leeft, uiting te geven aan haar vreugde over het feit, dat er in vrij Ne derland weer een oranjetelg gaat komen. Reeds nu zijn veel vrouwenhanden aan het werk om kleertjes voor de baby te maken. Hierover ontspon zich het volgende ge sprek: H.K.H.: „Ik ben erg gevoelig voor deze blijken van medeleven Maar ik heb zelf voor de nieuwe baby al voldoende Zoo veel meer heeft die niet noodig. Als de schenksters dan eens goed vonden, dat ik met hun gaven andere moeders hielp?" Presidente U.V V.: „Dan zou de U.V.V. het maken van babygoed kunnen stimu- leeren, zoodat U zooveel mogolijk voor dit doel ter beschikking krijgt". H. K. H.: „Daarmee zou men mij nog veel meer plevier doen dan door het enkel voor mijn kindje te geven. Maar ik zou het toch heel prettig vinden, als alle ge schenken naar Soostdijk gezonden wer den. zoodat ik ze zelf kan bekijken en zoo doende weet. wie de goede geefsters zijn." Pres. U.V.V.: „Graag zal de U.V.V. er, dan voor zorgen, dat d«- kleertjes worden doorgezonden aan de baby's, die gelijk met Uw kindje geboren worden." II. K. II.: ..Dat is een prachtig plan. Ik hoop, dat. als ongeveer half Februari «le babv komt de U.V.V. andere gelukkige moeders kan verrassen." Het hoofdbestuur van de U.V.V. doel nu een beroep op allen, die over wol of ander materiaal beschikken, aan het werk te B. en W. stellen den raad voor f 750 voor 1916 ter beschikking te stel len voor de snortuitwisseling Haarlem- Derby. Door onachtzaamheid van een brugwachter der Catharijnebrug is een motorjacht aangevaren. B. en W. stellen voor f 1476.30 aan den eigenaar te ver goeden voor de schade. gaan. Ook goede, gebruikte kledingstukjes zullen welkom zijn. Alle pakjes geadresseerd aan Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Juliana, Paleis Soestdijk, 'worden gaarne vóór 15 Januari a.s. verwacht. Het wordt zeer op prijs gesteld, als naam en adres van afzendster aan de kleertjes worden gehecht. TRUMAN VERWERPT FEDERATIEF PALESTINA Presi«lcnt Truman heeft gisteren een op zienbarende verklaring over Palestina af gelegd, die tevoren aan de Britsche regee ring was toegezonden. HU verwierp daarin het Britsche plan voor vorming van een federatief Palestina en sprak zich uit ten gunste van «le voorstellen, die het Joodsche bureau in deze kwestie heeft gedaan: De vorming van een Joodschen staat en de hervatting der immigratie met een onmid dellijke toelating van honderdduizend Joden. De Britsche regecring, die verzocht had om uitstel van deze verklaring, heeft haar spijt betuigd over deze verklaring, „die een oplossing zal kunnen verhinderen" Truman verwees naar het voorstel van Morrison voor een federatief Palestina, waarin een plan wordt ontvouwd voor provinciale autonomie, dat uiteindelUk tot een staat van twee naties of tot verdee- ling zou leiden. Tengevolge van «le oppo sitie der leden der voornaamste pfilitieke partijen had hü geen steun aan dit plan kunnen verleenen. Hij verwees verder naar een voorstel van het „Joodsch bureau" inhoudende dat een „levensvatbare" Joodsche staat in een deel van Palestina zou worden gesticht, welke zelf de immigratie en economische politiek zou mogen bepalen, en dat on middellijk 100.000 immigratievergunningen voor Joden zouden worden uitgereikt. Dit voorstel trok allerwege in de V. S. de aandacht. „Te oordcclen naar de gesprekken, die hierop zijn gevolgd, geloof ik. dat een op lossing in deze richting den steun van het Amerikaansche publiek zou verkrijgen. Truman's verklaring is de eerste open lijke aanduiding, dat hij het Britsche plan voor een federatief Palestina heeft ver worpen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1