c Sluitende begrooting voor 1947 zonder verzwaring van lasten Wereldnieuws J De Radio geeft vanavond; Kort en Haarlemsche bokssuccessen in Derby Tips en Tops r De financiën can Noordholland Oed. Staten van Noordholland hebben de begrooting der provincie voor 1947 in gediend Het is mogelijk gebleken deze sluitend te maken zonder verzwaring van lasten. Voor onvoorziene uitgaven blijft nog een bedrag van 335 000 beschikbaar. Uit de toelichting blijkt dat de reke ning oVer 1944 sluit met een nadeelig saldo van 165.544, maar dit komt o.a omdat de belastinginning achter is In werkelijkheid geeft 1944 een batig saldo van f 950.000. Daarom wordt voorgesteld die gf 950.000 uit het reservefonds der provincie te ha len. om die aan de begrooting voor 1947 "ten goede te doen komen In dit fonds bli.ift dan nog 3.702.242 De provinciale opcenten op de belastin gen willen Ged. Staten onveranderd laten, hoewel het mogelijk zou zijn de opcenten op de Grondbelasting van 50 op 60 te bren gen De opbrengst der belastirtgen is in totaal op 5.626.200 geraamd Er is door Ged Staten gestreefd naar soberheid in de uitgaven Alleen die voor dc volksgezondheid zijn verhoogd Thans zijn uitgetrokken f 165 000 als bijdragen aan gemeenten ten behoeve van tubercu loselijders. f 150D00 als bijdragen aan ver- eenigingen en stichtingen ten behoeve van de verpleging van zwakke en prae-tuber- culeuse kinderen in herstellings- en va- cantiekolonies en in gezinnen 100 000 is uitgetrokken voor werkver ruiming. Er zullen in het provinciale duin terrein werken uitgevoerd worden tot her stel der groote verwoestingen die daar in de oorlogsjaren zijn aangericht. Daarbij zullen in het bijzonder minder volwaar dige arbeidskrachten worden ingeschakeld Voor het Ontginningsfonds is 100.000 uitgetrokken. Daardoor beschikt dit fonds thans over 740.958 De werken tot het in cultuurbrengen van de gronden van de voormalige veenderij ..De Eendracht" in den Osdorperpolder bii Halfweg worden voortgezet De Provinciale schuld zal op 1 Januari 194" f 82.470 900 bodragen De verplichte aflossing is f 4.533 250. Dc subsidie aan de H. O. V. te Haarler^ Is oo f 5000 gesteld. De openbare aanklager in het pr< tegen mgr. Stepinac, aartsbisschop van Joe goslavië, heeft na afloop van het getuigen verhoor. dat zeer bezwarend was voor den aartsbisschop, een scherp requisitoir gehou den. waarin hij een rechtvaardige straf voor den van collaboratie beschuldigden priester eischte. Hij liet uitkomen dat mgr. Stepinac zijn ambt en de katholieke pers gebruikt heeft om verraad te plegen jegens zijn el volk De gevechten in de Perzische provincie Fars zijn geëindigd met een wapenstilstand die nieuwe onderhandelingen inluidt. Op Zon dag werden de laatste vijandelijkheden rond Shiraz. de meestbedreigdc stad In Z. W. Per- zië, stopgezet. Op het oogenblik hebben on derhandelingen plaats tussehen de opstande lingenleiders en de generaal dor regeerings- troepen, Zahedl. HJalmar Schacht is uit de Neurenberg- sche gevangenis vertrokken naar Stuttgart, waar hij Maandagavond laat aankwam. On middellijk na zijn aankomst bij een in dustrieel die op een .kasteel In Backmann, een voorstadje van Stuttgart woont, werd hij door de Dultsche politie gearresteerd ën in verzekerde bewaring gesteld, op grond van de zuiveringswëtten. Naar men aanneemt verblijven Fritsche en von Papen nog In de Netirenbergsche gevangenis, De Amerikaansche minister van Oorlog heeft in een officieele verklaring het bericht van Drew Pearson, een Journalist, die voor de radio beweerde dat Engeland een voor raad atoombommen van Amerika had toege wezen gekregen, ontkend De minister zei- de: De voor de radio afgelegde verklaring is In geen enkel opzicht Juist Engelsche uitigeverijen hebben van de Britsche Kamer van Koophandel vergunning gekregen, orders tot het drukken en binden van boeken te plaatsen in Nederland, om het groote gebrek aan boeken in Engeland te overbruggen. Vooral het groote gebrek aan binderijen is een handicap voor de Engelsche uitgeverij, die met de noodzaak tot herdruk van pl.m. 40,000 standaardwerken en leer boeken zit en den achterstand steeds grooter ziet worden. Naar verluidt hebben reeds en kele Nederlandsche drukkerijen zich bereid verklaard Engelsche orders te aanvaarden. Radio Moskou heeft melding gemaakt van het bestaan van een geheime lcgerorga- xiisalie In Japan, die beschikt over groote wapenvoorraden en geheime codes. Officie ren en manschappen van het voormalige Ja- pansche leger zouden deel uitmaken van de organisatie, gecamoufleerd in landbouw coöperaties en demobilisatiebureaux. Er zullen eenige geldleeningen aange gaan worden tegen ten hoogste 3 rente. 5.431.000 is noodig voor uitbreidingswer ken van het Prov Electriciteitsbedrijf en 200.000 voor uitbreidingswerken van het WaterVidingbedrijf. Eerst volgende week weer suiker De suikerbon voor de periode van 13 26 October zal niet op 10 maar op 17 October worden bekend gemaakt. Door het slechte weer van den laatsten tijd komt namelijk de suiker uit onzen bin- nenlandschen bietenoogst ongeveer een week later ter beschikking dan werd ver wacht. Het normale rantsoen, dat voor de veer- tiendaagsche periode van 1326 October is vastgesteld op 750 gram per persoon zal, naar verwacht wordt, in het geheele land vóór 27 October beschikbaar zijn. Boter, vet en margarine Nu reeds gedurende twee veertiendaag- sche perioden het aandeel van de boter in het rantsoen vogdingsvetten is ver hoogd om de krappe margarine-positie te ontlasten, zal voor de periode van 13 tot en met 26 October margarine, boter en vet weer in de oude verhouding worden verstrekt Het rantsoen voor personen, geboren in 1941 en vroeger, zal in die periode zijn samengesteld uit: 125 gram boter en 375 gram margarine of 300 gram vet naar keuze. Aan kinderen, geboren in 1942 en later, zal in dié periode 250 gram boter en 125 gram margarine of 100 gram vet naar keuze worden verstrekt Indien mogelijk, zal de samenstelling van het rantsoen voedingsvetten® voorloopig op dpze basis gehandhaafd blijven Daders van „Silbêrtanne"- moorden berecht Voor de Groninger Kamer van het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden ston den terecht J. T. J. S. van E. en C. J M. Van E„ die de leiding had van een „Silbertanne-kommando"' in het Noorden des lands, werd ten laste gelegd in Sept. 1943 dr E. J. Roelfsema. chirurg te Mep- pel. te hebben vermoord. Dr Roelfsema werd na zijn arrestatie nabij Ruinen op den weg tussehen Meppei en Hoogeveen doodgeschoten. In het najaar van 1943 is te Staphorst de hoofdonderwijzer Boudewijn uit huis gehaald en weggevoerd. Even buiten Stap horst werd hij door M. neergeschoten. De advocaat-fiscaal eischte tegen Van E. en tegen M. de doodstraf Het ..kommando" bestond uit vijf per sonen Tegen de drie andere leden was reeds eérder de doodstraf geëischt. Een halve interlocale telefoongids •Vóór half November zal het eerste deel van een nieuwe interlocale telefoon gids verschijnen. Het tweede deel komt eerst drie a vier maanden later Men heeft de gids in twee deelen gesplitst., om het publiek althans een deel zoo spoe dig mogelijk te kunnen leveren Het eerste deel loopt van A tot en met G DE DISTRIBUTIE Woensdag 9 October Haarlem: nieuwe bonnen: J en Ka t.m. Ker (Vleeschhal). Heemstede: idem. Q—Rie (9—12); Rif—Rz (13.30—16 uur). Aanvragen Rijwielbanden eveneens ln de van Merlenlaan van 912. HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00,. 18.00 20.00, 23.00 Nieuws. 17.30 Skymasters. 17.45 Het Rijk Overzee. 18.15 Skymasters. 18.30 Nederl. Strijdkrachten. 19.05 Piano-muzlek 19.45 Departementale uitzen ding. 20.08 Echo van den dag. 20.15» Bonte Dinsdagavondtrein. 21.30 De kleine Misdaad. 21.35 Gram.muziek. 22.15Buitenl. Overzicht. 22 30 Beroepskeuze. 23.1524.00 „De camera loopt". HILVERSUM II, 415.5 M. .7.00, 8.00, 13.00, 19.00. 22.00 Nieuws. 16.45 Ka mermuziek. 17.15 Kamermuziek. 17 45 Dlner- muziek. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Dolf v. d. Linden. 19 15 Nederlandsche Jeugdgemeen schap. 19 30 Voor» de jongeren 20.15 Omroep kamerorkest. 20.45 Fiilmkwartier. 21.00 Om roep kamerorkest. 21.30 Konikl. Zangvereenl- ging. 22.15 Katholiek Nieuws. 22.35 Avondge bed. 22.50 Myrya Hess, piano. 23.00 Gram.mu ziek 23 30—24.00 ..Slotaccoord" (gr.muz.). HERO-VRUCHTENDRANKEN Bereid uit het zuivere sap van het beste Nederlandsche Iruit. PERL CASSIS FRAMBOZEN CERISE KOSTELOOZE INENTING. De kostelooze inenting en her-inenting zal plaats hebben te Bloemendaal op Woensdag 9 October in de Hartenlust- school en te Vogelenzang in de Graaf Floresschool, te Overveen op Woensdag 16 October in de Julianaschool, te Aerden- hout op Woensdag 23 October in de Von delschool, telkens des middags om 4 uur. Schaaktournooi te Praag De afgebroken partij in het schaak tournooi te Praag tussehen Rohachek en Kottnauer is zonder hervatting door eerstgenoemde opgegeven. De tweede af gebroken partij van Rohachek tegen Stoltz eindigde remise. Sajtar won van Guimard en de partij OpochenskyOli- gorich werd remise. Foltys leidt met 3 punten, gevolgd door Oligorich met 2Vfe punt en Najdorf met 2 punt Nederlanders gekozen in de internationale hockey-federatie Op het te Parijs gehouden congres van de Féderation Internationale d'Hockey werd jhr. J L. Quarles van Ufford tot president gekozen. Nog twee andere Ne derlandsche vertegenwoordigers werden in het pestuur gekozen, n.l. jhr rar. W C. Hooft Graafland als gewoon bestuurslid en mej. E. de Josseün de Jong als presi dente van het Comité féminin. Japan en Duitschland werden als leden geroyeerd, terwijl Italië, Hongarije en Oostenrijk op nieuw tot de F.I.fi werderi toegelaten. Verder wprd de organisatie van het wereldkampioenschap voor dames aan Nederland toegewezen. Het tournooi zal in 1948 te Amsterdam plaats vinden. Het wereldkampioenschap voor heeren wordt gehouden op de Olympische Spelen te Londen Sport in 't kort INTERNATIONAAL HOCKEYPROGRAM- MA. Op het Internationaal programma van den Kon. Nederlandsehen Hockeybond voor het seizoen 1946/47 staan de volgende wed strijden Eind April: Frankrijk—Nederland. 24 Mei: NederlandZwitserland en twee wed strijden tegen Belgie. I.KIMONIAS KAMPIOEN VAN NEDER LAND. In de derde etappe van de beslis sing om het competitie-kampioenschap van Nederland tennis heeft Leimonias een van de twee nog resteerende partijen tegen „Het Spiegel" (Bussum) gewonnen en daardoor den eindstand gebracht op 5—3. De Haagsche club is dus wederom kampioen van Neder land. VALSTE IN NEDERLAND. De Finsche athletlektrainer Valste Is ln Nederland aan gekomen en zal gedurende twee maanden als gast van de Koninklijke Nederlandsche Athletlek Unie ln ons land zijn. Hij zal na deze twee maanden beslissen, al dan niet als officeele K.N.A.U.-trainer ln Nederland te blijven. Hoe Derksen in Zürich wereldkampioen werd Prachtig weer begunstigde Maandagmor gen den wedstrijd om het wereldkampioen schap sprint beroepsrenners, welke wedstrijd Zondag niet door kon gaan. Derksen won op zeer gemakkelijke wijze den eersten rit, waarbij hij den Franschman Senfftleben met niet minder dan drie lengten achter zich Het. In den tweeden rit, welke 20 minuten later werd gereden, slaagde Derk sen erin op het laatste rechte eind, toen de Franschman nog leidde, met een prachtige demarrage, zijn tegenstander te verrassen, waarbij hij een buitengewone snelheid ont wikkelde. Voordat Senfftleben van zijn ver rassing was bekomen had Derksen reeds de eindstreep gepasseerd, zij het met gering verschil op zijn tegenstander. De tijd, dien Derksen op de laatste 200 me ter noteerde, bedroeg 11,4 sec., een tijd, wel ke gedurende de wereldkampioenschappen in Augustus door geen der deelnemers werd gemaakt. Derksen heeft op afdoende wijze Senfft leben geslagen, zoodat geen twijfel behoeft te bestaan, of het wereldkampioenschap bij den sterksten renner Is terecht gekomen. De kampioen gehuldigd. Eenige uren nadat Derksen het wereldkam pioenschap in Zürich had gewonnen, zette hij weer voet op vaderlandschen bodem. Om half vier kwam hij op Schiphol aan. Daar waren aanwezig Ben v. d. Voort, Jan Hijzelendoorn, Cor Bijster e. a. Men begaf zich naar het Olympisch Stadion, waar Derksen gehuldigd werd door den voorzitter van de A. S. C. ..Olympia", den heer Bouquet. Hierna namen de nieuwe wereldkampioen en zijn eehtge- noote plaats op een ouderwetgche mailcoach, die hen door de straten van Amsterdam voer de naar het huls van zijn schoonouders in de Albert Cuypstraat. Voor het huls waren eenigen honderden Amsterdammers samen gestroomd om hun buurtgenoot te huldigen. Hier spraken de heeren Egglnk, namens de N. W. U., Bouquet, namens Olympia, en E. Kupers, inspecteur van het lich. onderwijs te Amsterdam namens het gemeentebestuur. Zondag a.s. rijdt Derksen in Zürich. waar alle bekende sprinters, zooals Van Vliet, Scherens, Gerardln, Astolfie, Senfftleben hem naar de kroon zullen steken Links Jan Derksen, rechts de Fransch- man Georges Senfftleben na den strijd in Zurich. Ko Hessels wint door k. o. van Gwinnutt Tijdens dc Maandagavond in Derby gehouden boks wedst rijden tussehen boksers uit Haarlem en Derby hebben de Nederlanders goede resultaten ge boekt. In het bijzonder Ko Hessels, die zijn tegenstander Gwinnutit in de derde ronde k.o. sloeg. Beide steden wonnen vier partijen, zoodat de resul taten voor de Haarlemmers beter wa ren dan in Juli J.J. in het Concert gebouw. De partijen duurden zes maal iwee minuten. Van belang was de overwinning van Hessels. In de derde ronde werd de strijd geëindigd, omdat Hessels zijn tegenstan der uitsloeg. Gwinnutt bleef, nadatr hij in De bral van Sultan Sar VV 74. De vrienden zochten het heele eiland nauwkeurig af. Veel werk ivas het met, want het was een heel klein eiland. Dc inwoners van Ashbir en an dere dorpen die om het paleis van Sultan Sar lagen, hielpen een handje. Maar t was alles vergeefs. Noch van den Sultan, noch van zijn ontvoerders was een spoor te ontdekken. De Sirdar bleef een oogenbdk somber voor zich uitstaren. Daaiop begon hij met zich zelf te vechten. En hij sloeg raak ook, want na een paar enorme klappen viel hij ruggelings achterover. „Dat doet de Sirdar ultija, wanneer iets hem niet bevalt", legdt Hassan uit, „het is een eerwaardige. Perzische gewoonte". Misschien zijn de roovers om het eiland heen gevaren en ergens anders geland',, opperde Tops. Maar dat ivas onmoge lijk. want het schip, dat door de roo vers was gebruikt, lag een eind verder aan de kust van het eiland gemeerd. was uitgeteld van pijn op den grond lig gen en appelleerde tevergeefs voor dis- qualificatie van Hessels, vanwege een te lagen stoot. De uitslag bleef echter ge handhaafd, zoodat de Haarlemmer win naar was. Gwinnutt, die in 1944 en 1945 kampioen van Midlands was, werd blijk baar door den snellen aanval van den Neder lander verrast. Hij moest door zijn hel pers worden weggedragen. Zooals bekend had Hessels een aanbieding, om met de Nederlandsche boksploeg een reis mee te maken naar Denemarken, maar hij had de voorkeur aan Derby gegeven. De Haarlemmer Ph. Deys ontving een beker voor het beste gevecht van den avond. De spannendste strijd was die tus sehen de middengewichten J. van Slooten en Greasley, waarin de boksers elkaar flinke klappen toebrachten. De eigen aardige boksstijl van Van Slooten ver baasde aanvankelijk het publiek. Maar de manier, waarop de Haarlemmer zijn straight-left gebruikte en ook diens snel terugspringen van de touwen werden weldra door de toeschouwers gewaar deerd. Toch moest Van Slooten het on derspit delven. Hij werd op punten ge slagen, maar kreeg de grootste ovatie van den avond! Th. Terstal won in het lichtgewicht van Davidson op punten en L. Brouwer verloor van K. Ashwood. In 't middengewicht ver sloeg Ph. Deys den Engelschen politie agent W. Smith op punten, maar een andere politie-man D. Thomas won op punten van den Haarlemmer W. Jansen. Een goede partij boksten J Brouwer en K. Winfield in het weltergewieht Zij wa ren boksers met goede kwaliteiten. Brou wer verloor op punten. Tenslotte won C. Roelof van Malkin uit Derby De scheids rechter moest dezen strijd vijf seconden voor het einde van de zesde ronde staken, ten 'gunste van den Haarlemmer Donderdagavond boksen de Haarlem mers in Matlock, een plaats in de om geving van Derby. BINNENLAND Een vijfjarig meis je Is ln de vlammen om gekomen toen door het ontploffen van een pe- troleumvergasser brand ontstond ln een huis in de Pleter Wielandt- straat te Amsterdam. In Rotterdam is een 47-Jarlgc koopman door drie Jongemannen neer geslagen en van f 1700 beroofd. De politie wist de daders te arresteeren. De koopman werd naar een ziekenhuis gebracht, maar kon later naar huls gaan. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft J. v. d. S. wegens verraad, mishandeling en hulp aan den vijand, conform de uitspraak van het Bijzonder Gerechtshof, tot dc doodstraf ver oordeeld. Ter gelegenheid van de marine-tentoonstel ling te Den Haag zal hedenavond om acht uur een nachtvaart worden ondernomen per lucht ballon „Rambaldo". Het ls 15 Jaar geleden, dat een nachtvaart met een ballon in Necferland ge houden werd. I)e K.L.M. heeft een dagelij ksehen vracht- dienst op Londen ge opend. Haarlem en Omgcvnig Ds. H. J. Plagge- mars te Spaarndam staat op een viertal voor pre dikant der Ncd. Herv. Kerk te Groningen. Te Bloemendaal fs, nu de Chr. Nationale Werkmansbond ln Ne derland ls opgeheven de afdeellng van dezen Bond omgezet in een Ned. Hervormde Man- nenvereenlglng. Tot voorzitter van de Jonge Kerk, de Ver- eenliglng van Hervorm de Jongeren te Bloemen, daal, ls benoemd de heer H. Vis, voorzitter van de Chr. Vereenlging van Jonge Mannen. I)e heer A. W. Ham burger te Bentveld Is to Lelden geslaagd voor het candldaatsexamen rechtsgeleerdheid. Aan den Inspecteur ln algemccncn dienst der Posterijen, Telegra fie en Telefonie den heer T. W. L. M. de Winter, aangewezen als hoofd van het Telefoon district te Haarlem, ls op zijn verzoek, met in gang van I November 1946, eervol ontslag ver leend. Dc wethouder van Onderwijs der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk zal eerst Don derdag 17 October om 2 uur spreekuur houden. De procureur-fis caal bij den Bijzonderen Raad van Cassatie heeft verwerping geyraagd van 't beroep, door Jo hanna G. R. te Santpoort Ingesteld tegen hel von nis van het Bijzonder Gerechtshof waarbij zij wegens verraad tot 2 Jaar gevangenisstraf was veroordeeld. De heer P. Grootjes was gisteren een kwart eeuw bij de gemeente reiniging ln dienst. Hij werd door den directeur toegesproken en ont ving het gebruikelijke geschenk. De BennebrocUsche vereenlging voor zieken hulsverpleglng vergadert 10 October, o.a. ter ver kiezing van bestuurs leden. De ouden van (lagen ln Bcnnebroek hebben; door ingezetenen daar toe in staat gesteld, op 17 October een feestdag. ZIJ gaan per auto naar Schiphol, vervolgens naar een bioscoop In Amsterdam. In het ver- verschlngshiris van „Groenendaal" wordt tenslotte gegeten. In Hillegom Is de 60-Jarige heer C. R. door een auto met aanhang- - wagen overreden. HIJ werd zeer ernstig ge wond, zoodat hij ter plaatse werd bediend. Tijdens de overbrenging naar de Marla-Stlchtlng te Haarlem ls het slacht offer overleden. Inbrekers hebben uit een huls In de Spoor- zlchllaan te Heemstede een radiotoestel en en kele kleeden gestolen. Dc bcej H. J. Ti- mens uit Haarlem Is aan de Rijksuniversiteit te Utrecht geslaagd voor het candldaatsexamen in de Theologie. Ds. II. I). Molenaar uit Halfweg komt voor op het drietal voor pre dikant bij de Ncd. Herv. Gemeente van Kamperi,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2