Jubileumtentoonstelling „Kunst zij ons Doel" Wereldnieuws J Begrooting 1947 der provinciale bedrijven Tips en Tops Daar is een muzikaal gevoel voor schil derachtige realiteit bij sommigen expo santen als bij Van der Colk in zijn „Blad begonia's" en Cor Mandersloot in diens „Oude Binnenstad" met het fijrte schuiven van het licht in den achtergrond. Bij an deren: picturale nauwgezetheid als bij Gerbrands in „Amarillissen", Gratama's Stillevens, Jan La r ij's „Grazende Koe" en in Wigersma's minutieuse „Bokking". Vrijer vinden wij die nauwgezetheid in het frappant-gelijkend zelfportret van J. B. Kamp waar de sigaret meer kwaad dan goed doet Rij anderen weer is er de breede schildering, soms spontaan als in Van Voorden's „Nunspcct", soms gedegen als in het knappe „Voorjaarsidylle" van Joh. Petri en in dp rustige doeken van Albert Arens „Pioenen" en „Portretstu die". Mendlik en W. Steijn staan alleen. De eerste met een zijner meesterlijke por tretten van de zee „Storm op den Atlan- tischen Oceaan", de tweede sober, boeiend, compenplatief, meer oorspronkelijk in zijn „Naakt" dan in „Blocmbollenvelden". Een schilder, die veel belooft. Dan: Verbzoog bij wien het schetsmatige zelden gestold is tot een meer uitgewerkt geheel, maar die het verstaat in zijn „Woonschuit" iets compleets te geven aan de schets, die bijna zijn voortreffelijk zelfportret op de vorige tentoonstelling evenaart. Twee uitstekende kleine dingen „Oude woning" van C. van Baaren en „Vrou wenkopje" van Damave, zijn om voor te knielen, in letterlijken zin dan, want alleen Liliputters zouden er rustig van kunnen genieten, zoo laag hangen ze. Veel van het kleinere werk hangt trou wens te laag. Otto met een krijtteekenin.g „Vrouw", Jan Rusman met het sombere doek „Boerderij" en Cor Dik met een op Maks geïnspireerd „portret" vormen het moderne element. Nu is het moeilijk om in een korte be spreking allen te noemen, ik wil echter niemand vergeten omdat het een feest- tentoonstelling betreft waarmee heel het genootschap jubileert. Mio'.ée is godistingueerd in „Weiland", een Hollandsche wei door een Fransch oog gezien, maar fijn geobserveerd Mies Deinum zond „Malsche Kersen": goed van stofuitdrukking en mevr Dingemans Numans „Bessen" en „Appelbloesem", een fraai schilderij, met een onmiskenbaar knipoogje naar Jac. van Looy. Een „forsch" „vioolspelend meisje" zond Waalco Dingemans en een „Betuwsche Boerderij", die hij in laaiende zon heeft gezien. Van G Kerkhof is een rijp „Stil leven", van W. Kloeke een prettig teeke- ningetje „Garage". P. C. Kloes schilderde een stemmingsvolle „Polder", Frans Funeke drie knappe stillevens, H. Even huis een geestig stilleven „Hoed". Jan v. Geem wil de romantiek der ate liersfeer leggen in „Interieur" en D. Hoo- geveen zond drie zeer doorwerkte doeken, waarvan het beste: „antieke kom". R. Heiloo schilderde met liefde voor de bloem „Chrysanthen" en S. Kruijt twee degelijke „Stillevens", C. Laan een fraai „Duindlandschap", J. Loots een goed ge lijkend „zelfportret", Micke Lubberink teekende twee argelooze „Papegaaitjes", M. v. d. Burg een „Stilleven", waarin de materie goed i6 uitgedrukt. Van Noort herinnert aan Akkeringa met een boeiend „Strandgezicht" en een fijn- kleurig portret. H. Pointl Marcus komt met vlot geschilderde „Bloemen"; J. Pan- Dc slotacte van het Amerikaansch-Joe- goslnvisch Incident van 19 Augustus, toen een Amerikaansch vliegtuig boven Joegoslavië werd neergeschoten, heeft zich Ihans afge speeld doordat de Amerikaansche regeering besloten heeft genoegen te nemen met een schadevergoeding van 150.000 dollar. Zooals men weet werden hij dit Incident vijf men- schen gedood, en de schadevergoeding zal «Henen om de nagelaten betrekkingen der verongelukte vliegers een uitkecring te ver zekeren. Dinsdag zijn in de Britsche zone van Duitschland zestien oorlogsmisdadigers ter dood gebracht, waaronder zich de comman dant cn tien leden van den staf van het kamp Neuengamme bevonden. De andere veroordeelden zijn Dultschers die schuldig waren aan het vermoorden van geïnterneer den In andere kampen, zooals in een inrich ting voor kinderen van tewerkgestelde I vaard. Polen en Russen waar 90 procent der babies' binnen zes maanden aan uitputting cn ver- waarloozing stierf. Generaal de Gaulle heeft tegenover de pers verklaard dat hij hoopte, dat het Fran- neOie volk de grondwet zou verwerpen, daar hij van meening lyas dat 't regiem van heden daardoor een einde zou nemen. Dit regiem Js volgens de Gaulle „kunstmatig". Ken nieuwe golf van terreur spreidt zich uit over Palestina. Ren aanslag op den hoo- gen commissaris sir Alan Cunningham is verijdeld doordat mijnen In de nabijheid van Zijn woning werden ontdekt en bijtijds on schadelijk gemaakt. Op talrijke plaatsen elders werden eveneens mijnen ontdekt. Men acht de Stemgroep verantwoordelijk voor deze aanslagen op het leven van Britsche functionarissen en soldaten. In Alaska heeft eyn volksstemming plaats gebad over de aansluiting bij de Vereenlgdo Staten. De voorlooplge uitslagen doen blijken dat de bevollkng zich in meerderheid voor aanfluiting bij de V. S. heeft uitgesproken, zoodat Alaska waarschijnlijk de 49ste staat van de U. S. A. zal worden. Over den datum van de Dultscshland- conferentle der groote vier, die zooals men weet onmiddellijk na de Vredesconferentie ■te Parijs zou worden gehouden, Is nog niets bekend. Wel neemt men aan dat deze be langrijke bespreking niet voor 14 October zal beginnen. Gisteravond is het proces togen aarts bisschop Stepinac van Joegoslavië geëindigd r.adat de beschuldigde primaat nog een laat ste verklaring had afgelegd, waarin hij zeide volgens zijn geweten en in trouw aan zijn geloof gehandeld te hebben. Het vonnis zal morgen worden uitgesproken. der met twee portretten; Van der Molen met een „Dorpsstraat"; Le Poole met een rustiek „Veldboeket" en J. Roest geeft „Zomer" in fraaien grijzen toon. Picturaal uitstekend behandeld zijn Jan Visser's „Leliën" en „Gedroogde Bloemen". Van A. J Wesseling's inzending is het vooral „Hilversum" dat den vakkundigen schilder verraadt. Van A. Swanevelt vermelden we „Schelpen" en „Kruisbes". De Winter doet ons verlangen naar zijn „Bord met Visschen" op de vorige expo sitie en Teding van Berkhout neemt ons 3000 Meter mee de hoogte in naar de in rose en lila schemerende Alpen. In rusti- gen toon schilderde J. Swen een „Schaal met appelen". Mevr. Woutersenv. Doesburgh is ver tegenwoordigd door een van haar bekende sierlijke „Stillevens"; M. v. d. Weiden door een teekening: „Sprokkelvrouwtje"; J. Veerman door een solied „Stilleven" en A. W. Verhorst door de „oude Bavo" met een van blank licht overgoten muur-frag ment. „Fieschjes met distel" van P. Veen is bijna pieus van behandeling. Met „Wolkenlucht" breekt W. de Wijn op smaakvolle wijze met de traditie, ter wijl G. Huijsser met zijn in gobelintonen geschilderd „Ardennen-landschap" een eigen plaats inneemt. Eindelijk merken we nog op een gevoelige kleine studie „Bosch" van Van Tilburg, een grinnikende clown door Benno Logtenberg, een „bekende on bekende" genoemd en „Adam en Eva", dat wil zeggen: een romantisch bootje in da verende zon. Het is geen spelevaren in het paradijs op de kabbelende golfjes van de Euphraat, maar een vergissing in den catalogus. Dit melodramatisch geval, hoe 't ook zij, is van den nestOT A. J. Grootens, die het geestdriftigst is van allen. Hij durft de zón aan te pakken en, altijd jong, uit den band te springen. Het is prettig in zijn buurt te zijn. Onder wuivende palmen staat het beeld houwwerk: een 6toere „bok" en een origi neel-gedachte luchter van Hoogwout, een fijne streng gemodelleerde „Heerpij" van S Klinkenberg en een relief in gips van H. J. Puts. Tenslotte vermelden we nog van Ras— Lundbye: „Emmaüsgangers", een tafereel in gekleurd glas. In 't algemeen: een wel sympathieke ten toonstelling met een paar hoogtepunten, hier en daar wat sentimentaliteit, weinig humor, rustig en bedaard-verdienstclijk, een enkele maal burgerlijk-nadrukkelijk. Kunnen we nu zeggen, dat hier een or kest aan 't spelen is? Neen. Wel een uit gebreid strijkje met versterking. HERMAN MOERKERK. Krankzinnigenverpleging Tekort aan verpleegruimte in Noordholland Indertijd deden wij uitvoerige mede- deelingen over het tekort aan verpleeg- ruimte in de provinciale ziekenhuizen voor krankzinnigen. In de door Ged. Staten bij de Prov. Staten ingediende begrooting voor 1947 van de Prov. Ziekenhuizen blijkt, dat aangenomen wordt, dat de linkervleugel van het nieuwe, gedeelte van het Zie kenhuis te Santpoort spoedig gereed komt. zoodat daar in den loop van 1947 geleidelijk meer patiënten kunnen wor pen opgenomen. Daardoor zal het aantal patiënten van 976 kunnen stijgen tot 1130. Bij de samenstelling der begrooting 1947 was de situatie van het zieken huis te Bakkum zoodanig, dat van een normale exploitatie nog steeds geen sprake kon zijn, aangezien het bewa- ringskamp voor gedetineerden het groot ste deel der verpleegruimte bezet hield, tengevolge waarvan de re-evacuatie van de afdeeling te Den Dolder, omvat tende 170 verpleegden met verplegend personeel, nog niet kon worden ver wezenlijkt. Hierdoor is het Ziekenhuis vooralsnog verhinderd om door gelei delijke opneming van nieuwe patiënten en concentratie van krachten den we deropbouw tot een normale, goedbezette verpleeginrichting, ten uitvoer te brengen. Voorzoover bekend, is nog geen be slissing genomen, waaruit zou kunnen blijken, hoelang de tegenwoordige toe stand zal bestendigd blijven, zoodat hij dus ook voor 1947 moest worden aan- DE DISTRIBUTIE Vrijdag li October. Uitreiking Bonkaarten. Haarlem: rest. K. Heemstede: Sif—Spo 9—12, Spr—Sz 13.30— 16.00 uur. Aanvragen van rijwielbandcm: v. Merlen- laan 2, 912 uur. O verveen m gebouw Domi: GM 24 uur. Charlotte Köhler: „Oompjes Droom" Voor een uitverkochte zaal hééft Charlotte Köhler gisteravond in den Stadsschouwburg Dostojewski's novelle „Oompjes Droom" voorgedragen, hiermee een nieuw proefstuk gevend van haar bewonderenswaardige kunst. Hoofdpersoon in het verhaal is Marja Alexandrowna, een echte Dostojewskl- figuur in haar sluw berekenend spel om haar m-oie dochter te koppelen aan een rijken vorst, een aan hersenverweeking lijdend wrak van een man. De dochter, een fiere en zuivere natuur, die walgt van het bedrijf, waarvoor zij zich door de schoonschijnende motleven der moeder heeft laten verleiden, en een argeloos jonkman, die uit wraak over een blauwtje het spel bederft, zijn de bij figuren De roddelende en inlngeerende kring der „vriendinnen" vormt het kader waarin de geschiedenis zich afspeelt. Charlotte Köhler beeldt met een verbluf fend rake psychologie en techniek deze per sonages uit, in hun onderlinge reacties. Zij doet dit zonder ander effect dan wat recht streeks uit de novelle zélf voortspruit, die, hoewel van een huiveringwekkende humor, volmaakt reëele typen en situaties weergeeft. Een enkele ontsporing in de richting der charge zou den fijnen zin van het verhaal be derven, maar deze voordrachtkunstenares met haar markante mimiek en dictie blijft steeds behoedzaam binnen de perken. Men vrage ntiet, welk een zorgvuldige studie er ook voor een talent als het hare noodig is om tot een dergelijk resultaat te komen, gezwegen van het uithoudingsvermogen van stem. geheugen en geestkracht. Als de kern van deze zeldzame prestatie valt het gesprek tusschen moeder en dochter te bewonderen, waarbij de levensechte ex pressie van het wisselende gelaatsspel den toeschouwer fascineert. Als even boeiende tegenhanger amuseert de tragi-komisehe figuur van den senielen vorst. Een afzonder lijke waardeering verdient het raffinement van het gewaad, waarin de kunstenares de sfeer van het oude -aristocratische Rusland oproept H. G. CANNEGIETER Johannes Passion als kerkdienst De Commissie voor Bijzonder Kerke- werk der Ned. Herv. Gemeente te Haar lem stelt zich voor op Goeden Vrijdag van het volgend jaar de Johannes Passion van J. S. Bach als kerkdienst te doen uit voeren. Dat is naar den oorspronkelijken opzet van den componist; op een enkele uitzondering na worden Bach's werken thans als concert-stukken uitgevoerd Voor deze uitvoering zal het Bavo-Koor worden uitgebreid; de^coralen zullen door de kerkbezoekers worden gezongen AGENDA DONDERDAG 10 OCTOBER Parklaan 34: Lezing, „Waar zijn onze Doo- den", 20 uur. Zuiderkapel: Lezing, „Moeite en zegen in den Ziekenarbeid", 20 uur. Rem brandt: Marie Louise. Palace: Nachtboot naar Dublin. Luxor: Made for each other. Deze drie 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: Het begon met Eva 2.15, 4.30, 7.00 cn 9.15 uur. Frans Hals: Gekooide Jeugd 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarnc Theater: Het Wapencomplot 2.30, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 11 OCTOBER Stadsschouwburg: Spaansche Dansavond, 20 uur. Begijnhofkapel: Liederenavond. Bioscopen: Nieuwe programma's. Haarfemsche kunst In 125 jaar Ter gelegenheid van het 125-jarig be staan van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel" te Haarlem is in het Teyler Mu seum een tentoonstelling ingericht van, teekeningen uit Teylers kunstschatten, werkstukken van overleden meesters, die in die 125 jaar lid waren van het teeken en schildercollege. De bezienswaardige tentoonstelling, die kosteloos toegankelijk is, zal tot 6 November te bezichtigen zijn. Zondag 10 November zal in Engeland beschouwd worden als een nationale herden- dingsdag voor den wereldoorlog van 1914— 1918 zoowel als van 1939—1945. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 9 October 1949 BEVALLEN: 7 Oct., C. F. J. Braak—Koot, z.; N. Kaart—Weesnian, z.; 8 Oct., J. J. Saeij9 —Molenaar, z.; H. C. Werdekker—Akersloot, z.; A. M, Le FevreAkerboom, z.; M. Tool— Hoomans, z.; C. E. v. d. BlomVisser, d.; M. KlompEland, d.; A. M. C. SlkkemaCoe- horst, z.; A. Versteeg—Kreule, z.; C. Sier—' Beeber, z.; H. I. Dirken—Waalewijn, z C. J. Kuijper—Paardekooper, d.; 9 Oct., L. Berg manSmoorenburg, d.; L. B. H. MolSchilt- mans, d. en z. ONDERTROUWD: 9 Oct., T. Holzscherer en E. Boonstra; J. L. Brink en J. M. v. Steij- nen; W. F. Kolder en M. M. Timmerman.; G Guffroy en F. W. Riphagen; A. Kruithof en S. C. v. d. Blom; J. G. v. Driel en M. C. Sm ei ik; G. Meijer en T. Mol; C. Konings en J. A. Plu; A. v. d. Weiden en A. M. A. Horstman; H. Ducro en M. C. Kieft; S. Nieuwenhuis en G. de Ridder; J. M. Seppen en I. Cornell® S. Meijer en A. M. Lablans; C. P. Koek en A. M. C. v. Rossum; P. Kruij- ver en E. Zuiderdiiijn; G. C. v. Balen Blan ken en N. Postma; W. R. Burgess en J. J. H. Caro; J. J. Hoefsmit en C. H. Siegerist; J. v. Dusschoten en P. Gomes; H. v. d. Ham en C. C. v Veen; H. W. Borst en P. N. v. Heuven; P. W. G. v. d. Heijden en H. W. Pos; R. Doets en J E. Bi-eed; A. Twlest en A. R. T. Liefrink; J. de Haan en T. d. Jong; J, L. V(itte en L. Pus; B. H. Froger en K. Zuider- baan; J. B. v. Ebskamp en M. C. P. Verbeek; (C. Dolk en W, A. C. Hol; C. M. La Grouw en A. J. M. Emaflis; J. Hoogend'orp en A. Stoelinga; T. J. Kuiper en A. W. Admiraal; P. d. Regt en S. Verbroeck; H. L. C. d. Hoog en C. Rol. GEHUWD: 9 Oct., J. G. Schol ten en A, Geldman; H. A. Spaans en G. J. Lucassen; J. Visser en M. J. v. Zanten; A. J. Zijlstra en A. Bonhof; J. v. d. Laan en G. v. Oyen; G. A. v. An del en A. Hilliger; J. N. Koppelman en B. A. Warnier; D. W. C. Joppe en G. E. Schenken; A. Draijer en A. J. Baars: C. Piers en A. v. d. Mee; H. Schouten en A. Borsje; F. Schooneveldt en L. A. Bosch; F. Biere en M. H. Berens; H. P. d. Koning en M. G. P. Evers; T. Jukes en A. C. Klomp; F. Vlveen en M. H. Hqiskens; F. J. Korst- jens en J. A. Bijlmer; J. S. Onck en J. M. v. Tunen; C. Huijbens en A. M. Hoofman; S. J. Kuijper en C. T. v. Bruggen; W. H. .r. Meijer en G. Morin; P. N. v. Loenen cn J. Kroon; M. Schneider en H. Pluer; G. C. d. Oudsten en W. S. v. Lemel. OVERLEDEN: 5 Oct., C. Mars, 74 J., Wou- wermanstraat 41 zw.; 6 Oct., G. Bakker, 86 J., Kenaupark 33; 7 Oct., H. d. Vries, 64 J., Ko ninginneweg 87; J. Haver, 61 J„ Bantam- straat 98; 8 Oct., A. M. WillemseCorstcn. 41 j„ Midden Tuindorplaan 14; A. Meijer— Bac, 76 j., Rollanadstraat 1 F; 9 Oct.. P. N. Vester, 66 j., M. v. Heemslkerkstraat 2. Ged. Staten van Noordholland heb ben aan de Prov. Staten ter goedkeu ring ingezonden de begrootingen voor 1947 van de bedrijven. Electriciteit. Het electriciteitsbedrijf zal over 1947 volgens de raming een winst opleveren van f 613.000, nadat eerst f 2.341.000 bestemd zal zijn voor afschrijving. Al leen op de centrale te Velsen wordt f 1.127.000 afgeschreven. Ged. Staten merken op: „De aard en de omvang van het bedrijf gebieden het bezit van een behoorlijke reserve, welke ten minste 15 van de aanschaf fingswaarde der objecten zal moeten bedragen. De aanvankelijk gevormde reserve is echter, als gevolg van de onttrekking daaraan van de belangrijke tekorten der jaren 1944 en 1945. welke verband houden met de financieele na doelen der oorlogsomstandigheden, per 31 December 1945 geheel opgebruikt; zelfs moest het jaar. 1946 worden aan gevangen met een ongedekt gebleven verliessaldo van f 811.000. Het groote belang, dat aan een reserve moet worden toegekend, is tijdens de laatste oorlogsjaren wel sterk tot uit drukking gekomen. Er zal derhalve naar moeten worden gestrèefd om, zoo de resultaten dit toelaten, in de eerst komende jaren belangrijke bedragen voor reserve-vorming aan te wenden". Voor buitengewone werken is een be drag geraamd van f 6.247.000. Daaron der is een bedrag van f 3.000.000 als tweede termijn voor de 150 kVolt kop- pelverbinding LeidenVelsenAmster dam. Ged. Staten schrijven daarover: Op de eerste suppletoire begrooting voor het jaar 1943 werd een eerste termijn, groot f 3.000.000.geraamd voor het door het bedrijf te betalen aandeel in de kosten voor den bouw van de 150 kV koppelverbindingen LeidenVelsen— Amsterdam met bijbehoorend schakel- station te Velsen. De regeering, die er op aandringt, dat de totstandkoming van dit gedeelte van het landelijk kop- pelnet met spoed voortgang zal vinden, heeft terzake voor zoover het door het P.E.N. te betalen gedeelte betreft voor rekening van het bedrijf reeds ver schillende bestellingen geplaatst. Ten einde de verdere uitvoering van dit werk te kunnen financieren, is thans een tweede termijn van f 3.000.000. uitgetrokken. Hoewel momenteel elke redelijke grondslag voor een gefundeer de kostenraming nog ontbreekt, wordt bij de huidige kennis van zaken niettemin gehoopt, dat na deze aanvul ling het crediet voldoende zal 2iin om de totale kosten te dekken. Ook voor het versterken van andciA geleidingen zijn belangrijke bedragen uitgetrokken. Nu door een geleidelijke opheffing van de beperkende bepalingen de elec- triciteitsvoorziening eerlang weer haar normale karakter zal herkrijgen, is het noodzakelijk om in de allereerste plaats de hoofdvoedingsverbindingen een zoo danige capaciteit te geven, dat zij in staat zullen zijn de ongetwijfeld stijgen de energiebehoefte veilig naar de plaat sen van afname te transporteeren. Waterleidingbedrijf. De raming is dat het Waterleidingbe drijf in „1947 een sluitende rekening zal hebben. in De bril van Sultan Sar V 76. „Wat gelukkig, dat U zich heeft kunnen bevrijden, heer Sultan", zei Tips honingzoet. Tenslotte ben ik mijn vij anden toch baas geworden" antwoordde de Sultan minzaam. „Ik noodig U allen, nogmaals aan mijn tafel en ik ben ervan overtuigd dat de maaltijd dan niet meer op een voor mij onaangename wijze zal worden gestoord". De Sultan lachte da verend. alsof hij dit een best grapje vond. Er was iets in dit lachen, dat Tips' meening, dat hij niet. de ware Sultan Sar was, bevestigde. „Je hebt knap je best gedaan, waarde vriend", zei dc Sultan tegen Tips, „maar als ik zelf ook niet 100 slim was geweest, had ik nu toch ge vangen gezeten." „Zeker Sultan", ant woordde Tips beleefd, „het is altijd goed, meer op eigen kracht te vertrou wen dan op die van anderen]"

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2