9 Half Om van Franken! De nieuwe bonnen Haarlems DaSWad De dood van Per Alhin Hansson Zweden rouwt om een eenvoudig en oprecht man Hooge onderscheidingen voor veldmaarschalk Smuts jeef S31 uj isun)f aqasuidijeen 1 rjaigo» auo|jeio I tcl VJL Nu hot gowono brood er nlot beter op wordt!. Voor de tweede helft van de 11de periode 1946 (13 t.m. 26 October) zijn de volgende bonnen geldig: Bonkaarten Ka. Kb. Kc 610: 610 t.m. 614 brood 800 gram brood 615 brood 400 gram brood 618 boter 125 gram boter 619 boter 125 gram margarine of 100 gram vet 628 boter 250 gram margarine of 200 gram vet 620 algemeen 200 gram kaaa(waarvaa 100 gram korstl. kaas) 621 algemeen 250 gram zachte zeep 622 algemeen 100 gram bloem B 28 reserve 1600 gram brood C 28 reserve 800 gram brood B 29 reserve 100 gram kaas(waarvaa 50 gram korstl. kaas) Bonkaarten La, Lb, Lc 610: 537 vleesch100 gram vleesch 538 vleesch400 gram vleesch A 10 melk 4 liter melk B 10, C 10 melk.7 liter melk Bonkaarten Kd, Ke 610: 110, 111 brood 800 gram brood 118 boter250 gram boter. 119 boter125 gram margarine of 100 gram vet 120 algemeen 100 gram kaasfwaarvaa 50 gram korstl. kaas) 121 algemeen 250 gram zachte zeep D 28 reserve 800 gram brood E 28 reserve 250 gram rijst, kinder meel of kinderbisc. D 29 reserve 100 gram bloem E 29 reserve 300 gram bloem Bonkaarten Ld, Lc 610: 037, 038 vleesch.. 100 gram vleesch D'10, E 10 melk.. 12 liter melk Tabakskaartcn, enz.: T 51 2 rantsoenen tabaksartikelen V 52 200 gram chocol. en/of suikorw. X 51 2 rantsoenen tabaksartikelen X 52 100 gram chocol. cn'of suikerw Voor de week van 20 t m. 26 October zul len nog bonnen worden aangewezen voor tabak, suiker en thee. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt Op de bonnen voor vleesch en melk mag eerst met ingang van Maandag worden gekocht. Voor maaltijden van de Centrale Keuken moeten de bonnen „537 en 037 vleesch" worden ingeleverd. Suikerbon verlengd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de voor suiker of jam aange wezen bonnen 606 en 106 „suiker" en 607, 107 en 108 „algemeen" geldig blijven tot en met 19 October. Voortaan ook een luierbon. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de distributiediensten in den vervolge bij de uitreiking van de babytex- tielkaart aan a s. moeders tevens een bon zullen verstrekken waarop 6 luiers ge-/ kocht kunnen worden Hiervoor wordt ge bruik gemaakt van de vroegere babypak- ketbonnen, welke aan de voorzijde worden voorzien van het stempel van den distributiedienst. De bon moet wor den Ingeleverd bij een winkelier die hiermede luiers bij zijn leverancier moet betrekken. Bij de uitreiking van de zen bon zullen geen punten der babytextiel kaart worden ingehouden De aflevering der luiers geschiedt evenegns zonder in levering van punten. Er worden geen babypakketten meer verstrekt. Babywol zal men voortaan kunnen koopen op de punten der babvtcxtielkanrt. Een film over Vincent van Gogh De door den oorlog onderbroken plan nen tot het vervaardigen van een film over het leven van Vincent van Gogh zullen thans verwezenlijkt worden In Februari zal de Fransche filmregisseur Edmond T. Greville naar ons land komen om In samenwerking met den schrijver Ben van Eyssclsteijn uit diens manu script het draaiboek samen te stellen Een gedeelte van de film zal in kleuren wor den opgenomen. Met de opneming zal eind Mei in de Borlnage, Parijs en Zuid-Frank rijk worden begonnen. De studio-opna men zullen te Bazel worden gemaakt. Onder de Nederlandschc filmtechnici bevinden zich de filmarchitect A H. We- gerif en de operateur Otto van Neyenhof. Uw pijnen verdwijnen met de schadelijke zuren. als ge niet de beroomdo da+celIJkHche (kleine) dosis Krusche-n de zuren verwijdert, die <lo pijnen verwokken. Dan smoort ge Uw rheurnatiek als het ware in de kiem. Niet zonder roden zweren tienduizenden oud-rheumatloktijderB over de goheelo wereld bij Kruschcn Salts Zij weten bij ondervinding wat K.ru."chen voor hen deed. Vol# hun goede voorbeeld, bo#in po-k een bloedzuiverende kuur met KruKo.hon. Fabr. Griffiths Hu ghee Ltd., Manchcetor (Engeland). Adv. IIET AMERIKAANSCHE EN ENGELSCHE BOEK. Van 21 tot 28 October zal de tentoon stelling van het Amerikaansche en Engel- sche boek, welke ln Den Haag groote be langstelling ondervonden heeft, in het Prinsenhof te Haarlem worden gehouden, waarbij de Stadsbibliotheek en do Haar- lemsche boekverkooperevereenlging samen werken. Donderdag ld October1 11)Kt Van onzen correspondent) Stockhólm, 6 October. „Zweden rouwt, want Per Albin is dood", zei vanmorgen het krantenmannetje, dat met zijn zware tasch met Zondagsbladen door den October-grijzen regen schuifelde. De oogen van de menschen gleden over de voorpagina heen, zagen nauwelijks den zeven kolommen breeden kop, dat het han delsverdrag met Rusland eindelijk in orde was. zochten bevestiging van dat onver wachte, voor zeer velen schokkende nieuws dat Per Albin Hansson, de man, die veer tien jaar lang minister-president is ge weest, plotseling gestorven was. Het stond er met een P.S.: dat hij, na een drukken dag met besprekingen met Noorsche ministers, onderbroken voor een Inderhaast bijeengeroepen kroonraad over dat Russische verdrag, nog tot zeer laat met de Noren had zitten napraten en om één uur een nachttram had gepakt om naar huis te gaan. Zonder dat zijn medepassa giers iets bijzonders aan hem hadden ge merkt was hij bij zijn halte uitgestapt en onmiddellijk daarna in elkaar gezakt. Een tramconducteur en een brievenbesteller en nog een paar menschen hadden hem in den motregen de donkere straat langs ge dragen naar zijn woning. Er was niemand thuis, buren belden de politie op, een zie kenauto bracht den premier naar een zie kenhuis. De pols klopte toen al niet meer, in 't ziekenhuis kon de dokter alleen' maar vaststellen, dat Per Albin Hansson, ver moedelijk aan hartverlamming, overleden In het buitenland zal het misschien eenige verwondering hebben gewekt, dat de minister-president van het rijke Zwe den na een langen, door staatszaken druk ken dag met de tram naar zijn woning in een tuinstad, zoowat tien kilometer buiten het centrum, reed. De Zweden besteden nauwelijks aandacht aan dit détSïl. want men wist dat Per Albin Hansson gewoon was. de tram te nemen Hij had sedert een jaar weliswaar een auto. maar gebruikte die bijna alleen om, als er een vrij week end was, naar zijn houten landhuisje in de scheren te rijden. Door de week tramde hij van en naar huls zooals zoovele andere gewone burgers uit de tuinsteden, dat gaf hem gelegenheid om tenminste twee keer per dag rustig eon half uur de kran ten in te kunnen zien. Dit teekent den in heel zijn wezen een voud i geil en oprechten man, die Per Albin Was Hij was afkomstig uit het uiterste Zuiden van Zweden, uit Schonen, en hij figuur, daardoor zijn het niet alleen de sociaal-democraten, maar ook de politieke tegenstanders die vandaag, verrast door de plotselinge doodstijding, zich afvragen wie de leege plaats zal kunnen innemen. Natuurlijk worden er namen genoemd, natuurlijk zullen er dezer dagen een nieuwe partijvoorzitter gekozen en een nieuwe minister-president benoemd wor den, maar als men die verschillende na men overdenkt, de mogelijke candidaten tegen elkaar weegt, moet men constatee- ren, dat er niemand is, die dé aangewezen man geacht kan worden. Dat accentueert de domineerende positie, die Per Albin be kleedde, nu al jaren lang, dat verklaart de weemoed en de leegte, die men voelt, in alle kringen van de Zweedsche maatschap pij, nu hij zoo plotseling in die kille Octo- beruacht is weggerukt uit dit leven. C. G. B. Na zijn bezoek aan de Koningin op paleis Soestdijk werd veldmaarschalk Smuts uitgeleide gedaan door Prins Bernhard. Achter hen in het midden de minister-president dr. L. J. M. Beel. Grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en Eeredoctor der Leidsche Universiteit De Koningin heeft veldmaarschalk Smuts, die op het oogenblik een bezoek brengt aan ons land onderscheiden met het Grootkruis in de Orde van den Ne derlandschen Leeuw. Bovendien heeft de Leidsche Universiteit veldmaar schalk Smuts benoemd tot doctor hono ris causa in de rechtsgeleerdheid. Veldmaarschalk Smuts kwam giste ren in het particuliere vliegtuig van Montgomery op het militaire vliegveld Valkenburg aan en begaf zich per auto naar het paleis Soestdijk. waar hij met de Koningin. Prinses Juliana en Prins Bernhard de lunch gebruikte. De minis ter-president, dr. L. J. M. Beel. de mi nister van Buitenlandsche Zaken. mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout en de heer Egeland. gezant van Zuid-Afrika, zaten mede aan. Na zijn bezoek aan Soestdijk keerde veldmaarschalk Smuts naar Den Haag terug, waar hij in Hotel des Indes voor persvertegenwoordigers een uitvoerige beschouwing gaf over de mogelijkhe den tot opbouw van een nieuwe wereld, zooals hij die ziet. Ten aanzien van de naaste toekomst had de karaktertrekken van de menschen van de wereld verklaarde de heer 1 die streek. Zijn kalmte en zijn onver stoorbaarheid waren spreekwoordelijk en hoewel zij tijdens den oorlog minder even wichtige en minder verstandige lieden wel eens erg konden irriteeren, waren het toch deze eigenschappen, die er sterk toe bij droegen, daKbij gedurende een reeks van Jaren niet alleen als minister-president de leidende politicus in Zweden was. maar ook de politieke leider, die algemeene achting en vrijwel onbeperkt vertrouwen genoot. En al is er achteraf wel critiek ge oefend. dat zijn beleid tijdens den oorlog niet heroïsch was omdat het er voor alles op gericht was, het Zweedsche volk voor de rampen van den oorlog te behoe den toen, in die bange jaren aan het begin van den oorlog, gaf het welhaast Iedereen in Zweden een zeker gevoel van veiligheid, dat koning Gustaaf Per Albin Hansson als eersten raadsman aan zijn zijdq had. Zijn partij, de sociaal-democratische, heeft Per Albin Hansson als leerling en opvolger van Hjalmar Branting tot de machtigste in den lande gemaakt. Hij was zelf als arbeiderskind geboren, was maar vier jaar op school geweest voor hij als loopjongen in Malmö den kost moest gaan verdienen. Hij kwam iri den sociaal-demo- cratischen jeugdbond, toonde al vroeg zijn aard door met de lichtelijk anarchistische richting in dien bond te breken, werd jour- i zialist. kwam in de Kamer en in het partij bestuur, werd, nauwelijks 35 jaar oud. of schoon anti-militairist, minister van oor log zooals het destijds, in 1920, nog heette, volgde ln 1925 Branting als partijleider op, vormde ln 1932 zijn eerste kabinet en bleef sedertdien, met een korte onbeteekenende onderbreking in 1936. minister-president, hoe ook de samenstelling van de kabinet ten veranderde. Por Albin Hansson was een verstandig en knap politicus, een meester in de tac tiek. oen reformist, die het niet direct bereikbare poogde te benaderen door het mogelijke te verwerkelijken. Zijn positie- in de parlij was. althans ln latere jaren, onbestreden. Maar hij zag over de partij- grenzen en de partijbelangen heen. hij zag het groote geheel, dat het Zvveedsche volk vormt. Daardoor werd hij een centrale De nieuwe sigaret verschijnt volgende week Eenige weken geleden Is medegedeeld, 'dat een nieuw soort sigaretten, vervaar digd uit Zuid-Amerikaansche tabak, op de markt gebracht zou worden. Eenige fabrieken zijn thans met de aflevering begonnen De nieuwe sigaret is niet overal tegelijk verkrijgbaar, doch ver wacht wordt, dat tusschen 15 en 20 Oc tober alle winkeliers bevoorraad zijn. Smuts dat hij niet pessimistisch ge stemd is over de Parijsche conferentie. De grootste moeilijkheden liggen ach ter ons, niet voor ons. zoo zeide hii met nadruk. „Het is niet de eerste vredesconfe rentie die ik thans meemaak. Reeds 44 jaar geleden heb ik in Transvaal de eer ste vredesconferentie medegemaakt. Toen was mijn land verpletterd door een oorlog, maar na 44 jaar harden ar beid werd het met vooruitzienden blik door het Zuid-Afrikaansche volk, be zield met goeden wil en met verstand en onder het nationale devies „Vasthou", weer opgevoerd tot nieuwen en groote ren bloei". "Sprekende over Nederland zeide de heer Smuts dat wat toen in Zuid-Afrika is bereikt, ook voor het Nederlandsche volk te bereiken is. Nederlands taak. „De wereld gaat een der grootste re voluties in haar geschiedenis tegemoet", aldus vervolgde hij. „Wij moeten de zaken niet kortzichtig beschouwen. De revolutie die men thans kan waarne men is met de twintigste eeuw begon nen. Reeds eeuwen geleden stonden de Hollanders na den Tachtigjarigen Oorlog voor moeilijke en nauwelijks oplosbare problemen. Nederland heeft steeds bijgedragen om Europa in een bepaalde richting te leiden. Dat kan ook in de toekomst weer zoo worden. Kijk niet-alleen naar de groote drie of vier mogendheden. De oplossing der moeilijkheden geschiedt meestal niet door de grooten, maar door de kleintjes. Deze kunnen mede bepalen welke rich ting een nieuwe wereld zal inslaan". Met nadruk verklaarde de heer Smuts dat hij hiermede niets tegen de groote staten wilde zeggen. Vervolgens gaf hij mogelijkheden aan voor de wijze, waarop een nieuwe we reld tot stand kan komen. Hierover spre kende, verklaarde hij dat een zeer groote verantwoordelijkheid op de Pers rust. De Pers is tot een nieuwe kracht in de maatschappij geworden, een kracht die ten goede of ten kwade kan worden gebruikt. Na dit geconstateerd te hebben, drukte hij den journalisten nog eens op het hart, dat zij hun voor naamste taak moeten zien m de wijze waarop aan de nieuwe wereld leiding kan worden gegeven. Sprekende over de verhouding tus schen Zuid-Afrika en Nederland zeide de heer Smuts dat de harten der twee volkeren precies dezelfde zijn gebleven ondanks kleine taalverschillen, die in den loop der jaren zijn ontstaan. De heer Smuts eindigde zijn toespraak met te zeggen, dat men nieï moet wan hopen ten aanzien van een nieuw Europa. De nazi's zijn thans uitgeroeid. Eeredoctor. Na de persconferentie ontving veld maarschalk Smuts in Kasteel Oud-Was senaar te Wassenaar de leden der Ne derlandsche regeering, alsmede het ge- heele diplomatieke corps, vertegenwoor digers van de Leidsche universiteit, en voorzitter van de Eerste Kamer prof. mr. dr. R. Kranenburg. Prof. R. P. Cleveringa deelde mede dat de Leidsche Universiteit veldmaar schalk Smuts tot doctor honoris causa in de rechtsgeleerdheid had benoemd. Bij de promotie, welke later zal ge schieden, zal prof. mr. dr. Kranenburg als promotor optreden. In voorname Londensche hotels is een staking van kokspersoneel uitgebroken, waardoor de bekende gelegenheden als Ritz en Savoy hun gasten met een leege maag naar elders moesten verwijzen. Bovenstaande foto geeft de uittocht derstakers uit Ritzhotel te zien

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5