Haarlems Dagblad Fransche grondwet bij volksstemming aanvaard Overeenstemming over wapenstilstand m Indonesië bereikt Staakt het vuren binnen enkele dagen •«LCI '11" I «Me .Taarsnnpr \o. I8ir>« Bureaux: Grdote Houtstr. 93 en Soendapleln 37. Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Dirccteur-IIoofdrednctcnr: Robert Peereboom 'U Muantfnx 14 Octot»cr ItflB CJltgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p weelc 31 ct. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107 Tel.: Redactie 1 Dir.-Hoofdred 15054 Evenveel onthoudingen als neen-stemmers De Vierde Fransche Republiek heeft een nieuwe grondwet. De gisteren ge houden volksstemming had tot resul taat, dat het door de regeering aange boden ontwerp werd aanvaard met een matige meerderheid van stemmen. De verhouding der stemmen (alleen Corsica ontbreekt nog) is 9.200.467 vóór. 7.790.676 tegen. 7.776.893 onthou dingen. Dat is op het totaal van 25 mil- lioen stemgerechtigde kiezers een res pectabel aantal. Zooals bekend heeft generaal de Gaulle er op aangedrongen het ont werp te verwerpen, terwijl Bidault, minister-president en minister van Bui- tenlandsche Zaken, den kiezers geadvi seerd heeft voor het ontwerp te stem men. Deze tegenstelling is waarschijn lijk de oorzaak geweest van het groote aantal onthoudingen. De stemming verliep Zondag in de grootste rust en nergens in het land deden zich incidenten voor. Zelfs het gewone verkiezingsenthousiasme ont- brak, wat moet worden geweten aan het feit dat dit binnen vijf maanden de tweede maal is dat over de grondwet moest worden gestemd. Bovendien zijn er verschillende andere zaken, die juist op dit oogenblik de openbare meening sterker bezig houden, name lijk een aantal groote distributieschan- Duitsch ambassadeur woonde nog in Brussel Louis Meyer Falkenberg, die in 1943 tot Duitsch ambassadeur en gevolmach tigd minister te Brussel werd benoemd, is pas enkele dagen geleden met een Amerikaansche legerauto uit Brussel vertrokken. Falkenberg heeft de laatste twee jaar onopgemerkt in een der keurigste buur ten van Brussel met vrouw en kinde ren gewoond. Hij meldde zich geregeld bij de politie, doch zeer weinigen wis ten, dat de vroegere Duitschc ambassa deur nog te Brussel vertoefde. De Bel gische en geallieerde autoriteiten schij nen aan Falkenberg en zijn gezin toe stemming te hebben gegeven te Brussel te blijven, aangezien Falkenberg het vertrek van een trein met zesduizend politieke gevangenen, die in Duitschland een zekeren dood tegemoet girtgen. zoo lang vertraagd heeft, tot de geallieerde gepantserde strijdkrachten de stad bin nenrukten. Reuter verneemt, dat Falkenberg en zijn gezin zich op verzoek van den ge allieerden bestuursraad in een van zijn huizen bij München of Landsberg zul len vestigen. Tegen het clandestien betrekken van huizen Eenigen tijd geleden is een bericht ge publiceerd dat het gemeentebestuur Haarlem aan het clandestien betrekken van woningen onverbiddelijk een einde zou maken en dat de eerste uitzettingen op korten termijn zouden geschieden. Hiermede is inderdaad een aanvang ge maakt. Met behulp van den sterken arm werd een drietal woningen n.l. aan de Lijsterstraat. Hieronymus van Alphen- straat en Hof van Egmond, dezer dagen ontruimd. Het publiek zij dus wel ge waarschuwd. Het onbevoegd betrekken van woningen fd.w.z, zonder geldige vergunning van het Bureau voor Huisvesting) zal in den ver volge bovenstaanden maatregel tenge volge hebben. Losgelaten politieke delinquent eischt zijn woning terug Voor den president van de Haagsche Rechtbank diende in kort geding een zaak, waarbij een uit een kamp ontslagen poli tieke delinquent ontruiming vorderde van zijn vroegere woning. Deze was aan een familie toegewezen, welke bij het bom bardement van het Bezuidenhoutkwartier haar huis had verloren. Het gezin be stond uit een 81-jarigen man, een 71- jarige echtgenoote, drie dochters, waarvan een bij het bombardement een been had verloren en een andere ernstig aan het hoofd was gewond, een zoon met zijn vrouw en twee kinderen, pas uit Indië gerepatrieerd en een 70-jarige dame met een dochter, eveneens Bezuidcnhout- slachtoffers, in totaal elf personen De los gelaten politieke delinquent vorderde ont ruiming van het huis binnen twee dagen en indien de bewoners hieraan niet vol- delen een dwangsom van f 100 per dag. Voorts verlangde hij machtiging, de ont ruiming zelf uit te voeren, eventueel met behulp van de politie. De president van de rechtbank ver klaarde. niet van plan te zijn dezen eischer terwille te zijn en verwees de partijen naar den kantonrechter. dalen, waarbij de namen van politieke figuren in het spel zijn. Er is geknoeid met wijn. meel en textiel en deze on derwerpen hebben wellicht ook bijge dragen tot de lijdelijke houding van vele kiezers, zij hébben het aantal neen- stemmers waarschijnlijk eveneens ver hoogd. Na drie maanden verbitterd worste- leh tusschen de drie groote partijen is het ondanks alles thans zoover, dat Frankrijk weer spoedig door een wer kelijke regeering zal worden geleid en dat er nu daadwerkelijk kan worden begonnen met plannen voor het herstel van handel, industrie en financiën. Nu de nieuwe constitutie van kracht is. zal Frankrijk 10 November voor de vijfde maal in minder dan 13 maanden ter stembus tijgen, thans om volgens het systeem der evenredige vertegen woordiging voor vijf jaar een parlement te kiezen. Veldmaarschalk Lord Montgomery en Generaal Eisenhower ontvingen Vrij dagmorgen op de Cambridge-Universi- teit het Eere-Doctoraat in de Rechten. Montgomery en Eisenhower in den- stoet tijdens de ceremonie in Cambridge. Licht en warmte in de treinen De verwarming van clectrisohe en Dieseltreinen zal in den komenden win ter geen moeilijkheden opleveren, doch dié van stoomtreinen zal nog wel wat te wenschen laten. Nog niet alle En- gelsche locomotieven beschikken over een verwarmingsinstallatie en de stoom- kranen in de rijtuigen verkeeren ten gevolge van de oorlogsomstandigheden nog in een zoodanigen toestand, dat het niet is uitgesloten, dat de verwar ming van de stoomtreinen niet steeds vlot zal verloopen. Een klein deel zal zelfs in het geheel niet verwarmd wor den. terwijl in de treinen met gaslam pen een rijtuig-om-rijtuigverlichting zal worden toegepast. Naar coördinatie van federalistische idealen Te Luxemburg is het eerste federalis tisch wereldcongres geopend, waar 15 lan den vertegenwoordigd zijn. Men zal in de komende drie dagen trachten te komen tot de oprichting van oen wereldbond van federalistische gemeenschappen, die in deze 15 landen gegroeid zijn. Het initiatief tot dit congres is door de Britsche beweging voor een federalisti sche unie genomen. ONTSPANNING VOOR MILITAIREN. Vanavond zal in de Cadiclub aan den Zijlweg te Haarlem het Regenboog-caba ret van Willy van Hemert voor militairen en burgers de revue „Niemand de deur uit" ten tooneele brengen. Dinsdagavond volgt een tweede voorstelling. Op Vrijdag 26 October wordt in de can- tine van de Ripperdakazerne een popu lair opera-concert gegeven door vier so listen met pianobegeleiding Dit concert is niet voor burgers toegankelijk STADION FEIJENOORD. Als directeur van het stadion „Feijenoord" Is door com missarissen aangewezen de heer B. van Krim pen, die enkele jaren bestuurslid van ..Feijen oord" is geweest. Bij zijn aftreden in 1940 werd hij tot lid van verdienste benoemd. De benoeming tot directeur behoeft alleen nog de bekrachtiging van de nlgemeene vergadering De bevelhebber in de Amerikaansche me van Duitschland, generaal McCarney, heeft medegedeeld, dat het Amerikaansche legen geen film van de executie voor publie ke vertooning zal maken Officieelc fotogra fen zullen aanwezig zijn om de gebeurtenis voor de geschiedenis vast te leggen. De Haarlemmers die niet stemden Over een vervolging Bij de laatst gehouden verkiezingen waren er, onder de ruim 94.000 kiezers cfie Haarlem telt, veel thuisblijvers. De cijfers waren: Tweede Kamer 5819, Prov. Staten 7082 en Raad 10605. Later zijn de thuisblijvers in de gelegenheid gesteld schriftelijk een verklaring in te zenden over de redenen van hun niet nakomen van den stemplicht. Daarop zijn slechts weinig verklaringen ingekomen, namelijk voor de Tweede Kamer 264, Prov. Staten 332 en Raad 1036. Een onderzoek wees uit, dat het grootste percentage niet-stemmers gevonden wordt in de wijken der gegoe den. in de arbeiders-districten waren de minste thuisblijvers. Blijkbaar waren, vooral bij de raadsverkiezingen, velen met vacantie. Er wordt thans nagegaan welke kiezers die niet aan hun stemplicht voldaan heb ben voor een vervolging in aanmerking moeten komen. In het bijzonder wordt daarbij gelet op personen die bij geen en kele verkiezing zijn opgekomen. Haarlemsche Boksers uit Derby terug Na een voorspoeiige reis is Zondagmor gen het gezelschap Haarlemmers, waaron der elf boksers, uit Derby teruggekeerd. Vele leden van de boksclub „De Ring" wa ren op het perron ter begroeting aanwezig en boden bloemen aan De reizigers wa ren uiterst tevreden over hun tocht en successen in Derby en Matlock. Steeds hebben zij goed weer gehad. Het woord is aan. Carmen Sylva: Het leelijke wordt vaak waarheid en het ruwe eer lijkheid genoemd. Paratyphus in Alkmaar Dertig bewoners van den Stationsweg to Alkmaar, die op een buurtfeest gebak hadden gegeten, waarin zeer waarschijn lijk eendeneieren waren verwerkt, liggen thans met hooge koortsen te bed. Er heb ben zich reeds verschijnselen van para typhus voorgedaan Smuts naar Parijs De stad Antwerpen bereidde veld maarschalk Smuts Zondag een glorie rijke ontvangst. Smuts vertrok heden morgen per vliegtuig van Brussel naar Parijs, waar hij de laatste vergaderin gen van de Vredesconferentie wil bij wonen. Woensdag a.s. vliegt hij naar Londen en hij heeft het plan vervolgens Zondag naar New-York te vertrekken om aldaar de algemeene vergadering der Vereenigde Volken bij te wonen. De „Karei Doorman" in Tandjong Priok Het Nederlandsche vliegtuigmoeder schip de „Karei Doorman" is de haven van Tandjong Priok binnengeloopen. United Press deelde hedenmorgen mede. dat in Batavia overeenstemming is bereikt ten aanzien van een wapen stilstand. Deze overeenstemming kwam tot stand gedurende een bijeenkomst van drie uren ten huize van den Brit- schen consul-generaal te Batavia van Schermerhom en Sjahrir onder voorzit terschap van Lord Killearn, in het bij zijn van Nederlandsche en Indonesische militaire adviseurs. Heden, om 17.30 uur Bataviasche tijd, zal de overeenstemming worden voorge legd aan de plenaire zitting der com missie-generaal en de Indonesisohe de legatie ter ratificatie. De overeenkomst werd bereikt nadat Sjahrir de Indonesische militaire lei ders er van had kunnen overtuigen, dat zij de stopzetting van de Nederlandsohe troepenzendingen als primaire eisch tot het staken der vijandelijkheden moesten laten vallen. Van zijn kant heeft prof. Schermerhorn de verzeke ring gegeven dat de commissie-generaal eventueele beperking der troepenzen dingen en de begrenzing van de taak der Nederlandsche troepen -zou bespreken. Men verwacht niet. dat het bevel tot het staken der vijandelijkheden wegens technische moeilijkheden in de eerst komende dagen zal worden gegeven. Er is een wapenstilstandcommissie ge vormd uit hooge Britsche, Nederland- Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond: Meest geheel bedekt tot zwaar bewolkt. Geen neerslag van be- teekenis. Zelfde temperatuur als vandaag. Tijdelijk wat toenemende wind tusschen West en Noord. Geen visa meer tusschen Engeland en Frankrijk Het besluit om de visa tusschen En geland en Frankrijk achterwege te la ten, wordt als de eerste stap be schouwd naar het verwijderd doel van Ernest Bevin om do paspoorten op te heffen. Goed ingelichte kringen in Londen verwachten dat Engeland zich met an dere West-Europeesche landen en in het bijzonder met België en Nederland zal verstaan over een voorstel om de visa tusschen de respectievelijke lan den op te heffen. Men zegt in dezelfde kringen dat Engeland bereid is met elk land op basis van reciprociteit een overeenkomst voor de opheffing der visa aan te gaan. Deskundigen zeggen dat de opheffing der visa het touristenverkeer zal stimu- leeren doch zii waarschuwen dat het niet lucratief zal zijn omdat zoowel En geland als Frankrijk de sommen gelds beperkt hebben die de reizigers het land uit mogen brengen. De Engelschen mogen 75 pond meenemen, de Fran- schen een bedrag tot een waarde van twintig pond. (U. P.) sche en Indonesische officieren, die be last is met de taak, onmiddellijk de overeenkomst uit te werken en daarna de verschillende militaire commandan ten op de hoogte te stellen. De wapenstilstandsovereenkomst om vat naar schatting 20.000 Brioche, 50.000 Nederlandsche en minstens 100.000 Indonesische gewapende troe pen. Weer vijandelijkheden in Indo-China In Indo-China, waar sinds 6 Mei. toen een overeenkomst tusschen de Fran sche autoriteiten en de Annamieten werd gesloten, een gewapende vrede heerschte. zijn opnieuw vijandelijkhe den uitgebroken. De Franschen en An namieten beschuldigen elkaar over en weer van schending der wapenstil standsvoorwaarden. Te Kaap Varella in het Zuidelijke deel van de provincie Annam is thans een gevecht uitgebro ken, waarbij Fransche gevechtsvliegtui gen in actie kwamen. Volgens Fransche berichten werden 75 Annamieten gedood. De Annamieten- van hun kant melden dat de Fransche strijdmacht 2000 man sterk was en de Annamietische posities belegerde, zonder dat hunnerzijds ge provoceerd was. Een ongenoemd aantal Fransche vliegtuigen heeft de burgers in deze streek aangevallen. Dc Fran sche aanval zou echter met zware ver liezen ziin afgeslagen. Hongaarsch verdrag aanvaard Zaterdag heeft de plenaire vredes conferentie het ontwerp voor het vre desverdrag met Hongarije na lange dis cussies. waarbij het Donauvraagstulc weer de hoofdschotel vormde, aanvaard. De Oekrainsche afgevaardigde protes teerde tegen de aanbevelingen der com missie om de Donau open te stellen voor alle nationaliteiten. Een Ameri- kaansch voorstel om dc Hongaarsche herstelbetalingen van 75 tot 50 millioen pond terug te brengen werd afgewezen. Voor vandaag waren twee bijeen komsten. een in den morgen en een iit den middag, vastgesteld voor do slot debatten over het verdrag met Finland, het laatste ontwerp waarom gestemd moest worden. Morgen. Dinsdag, zal een officieele slotbijeenkomst gehouden worden. De afgevaardigden maken zich reeds ge reed voor het vertrek uit Parijs. Bij de opening van de ochtendzitting van heden was slechts een dertigtal af gevaardigden aanwezig. Paiikalpinung gei'iinligcl De conferentie van Pankalpinang is geëindigd met een slotrede van dr. van Mook. Tevoren waren elf resoluties aangenomen. waarin tot uitdrukking werd gebracht dat de conferentie het werk van de commissie-generaal haar vertrouwen schonk en dat zij de resolu tie van de Malinoconferentie ten aanzien, van de vorming van een federatie uit de vier deelen Java. Sumatra. Borneo en de Groote Oost goedkeurde.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1