Half Ooi van Franken! Wereldnieuws Vier ramen aangeboden r~ Tips en Tops De bral van Sultan Sar wit Brufale Haarlemmer in Duitsch uniform H. Laduc, een zoon van den bekenden NSB-agent te Haarlem, was in dienst van de Duitsche weermacht en Ingedeeld op het bureau van den Ortscommandant hier ter stede. Op 5 Mei den dag die volgde op de capitulatie, maar die zich nog kenmerkte door onzekerheid liep H. L. In Duitsch uniform, met een kara bijn gewapend, 's morgens om 915 uur op het Stationsplein. Hij wilde een jongen man, die blijkbaar iets minder vleiends tegen hem geroepen had, aanhouden. Aan zijn sommatie om te blijven 6taan, gaf de jonge man geen gevolg, waarop hij door L. werd achtervolgd. De achter volgde zag eenige agenten in uniform naderen. Daarbij zocht hij bescherming. In Duitsch sommeerde L. zijn arrestant over te geven. De voorman van de agenten (het was een verzetsgroep die er op uit was NSB-ers te arresteeren) kende hem en zei: „Spreek maar Hollandsch, wij kennen je!" Daarop trok L. een handgranaat van zijn koppel en dreigde die tusschen de agenten en don jongen man te gooien. Maar onmiddellijk keek hij in den loop van een revolver van een der agenten en hoorde hij de waarschuwing: „voor je gooit ben je er zelf geweest!" Daarop koos L de wijste partij, sprong op zijn fiets en vluchtte De agenten durfden het niet aan te schie ten uit vrees voor wraak der Duitsche militairen die immers nog deden of zij de macht in handen hadden. Een paar uur later werd L. evenwel aangehouden en opgesloten in het schoolgebouw aan de Raaks, dat tijdelijk tot arrestanten lokaal was ingericht, 's Middags kwamen de Duitschers, die van het geval gehoord hadden, het politiebureau in de Smedc- straat met machinegeweren afzetten. Zij moesten Ldie tot de weermacht behoor de, terug hebben Toen zij gewaar werden, dat hij aan de Raaks opgeborgen was, togen zij daarheen om hem te bevrijden. Het hielp L. evenwel niet, want hij werd later als krijgsgevangene achter gehou den en in arrest gesteld. Hij wordt nu vervolgd wegens het als Nederlander dienst nemen in een vijandelijk leger. Maar ook het incident op het Stations plein zal bij de berechting naar voren gebracht worden Daarom heeft de Poli tieke Recherche afdeeling te Haarlem (Fonteinlaan 3) een oproeping verspreid om inlichtingen te verkrijgen over den jongen man die op 5 Mei door L. werd achtervolgd. Muziek Volgens den ParljscHen correspondent van de ..News Chronicle" zullen de ministers van biittenlandsche zaken der vier groote mogendheden Dinsdagavond op Qua! d' Orsay eenige uren voor de sluiting van de Parij- sche vredesconferentie bijeenkomen om de aanbevelingen, die tweederde meerderheid hebben verkregen, de agenda voor de in November te New Vork te houden vergade ring der vier ministers, en tijd en plaats van een internationale conferentie over Duitsch- land te bespreken. Volgens de New Vork Times van heden verzet de Sovjet-Unie zich tegen de oplich ting van internationale strijdkrachten, die ten behoeve van den wereldvrede ter be schikking van den veiligheidsraad der UNO zouden staan. Do Russische oppositie, aldus de New York Times komt tot uiting in een document, dat in den loop van September aan den militairen staf van den veiligheids raad is overhandigd. Hierin is een op alle Sini van a'en Brom Sini van den Brom hebben we enkele jaren geleden als uitstekende pianiste_ leeren kennen, toen zij met het orkest" der HOV Grieg's Concert voordroeg. Haar vertolking van Franck's Variations sym- phoniques met hetzelfde orkest, eenige ja ren later, viel tegen door een permanenit te zware toonproductie. Een soortgelijke controverse was in haar recital van Zaterdagavond in de Begijn hofkapel. De derde Partita van Bach zelden gespeeld werk klonk zwaar en monotoon, vooral de Sarabande te log efl in de triolen te nadrukkelijk. Een ge heugen-aberratie stoorde in de Alleman de. Ze bleef echter in dit werk de eenige. Zuiver technische fouten maakte zij den geheelen avond niet. In haar voordracht van Brahms' Handelvariaties wisselden goede en minder goede momenten. In de zwaar opgezette fuga kwam ook een ge heugen fout voor. Maar ziet: na de pauze was het alsof een andere pianiste op het podium zat. Misschien had zij zich toen over den wei nig bemoedigenden indruk dien het groote aantal onbezette plaatsen in de zaal ma ken moest, heengezet; in elk geval: de twaalf Visions fugitives van Serge Pro- kofieff werden een haast oneindig spel van licht en donker, van tinteling en sprankeling en van inkeer en mijmering. Dat was voortreffelijk, en haar vertolking van Ravel's bijna klassiek geworden. So natine stond op dezelfde hoogte. K. DE JONG. Liederen- en piano-avond Annie Loots zong, met begeleiding van Jan Mul Vrijdagavond in de wegens haar goede acoustiek reeds bekende Begijnhofkapel een veelzijdig programma, dat bijna uitsluitend weinig bekende liederen bevatte. Na twee van oude Italiaansche componisten kwamen „Der Zauberer" een „Das Veilchen" van Mo zart, het eene merkwaardig door zijn haast dramatische heftigheid, het andere door zijn vorm, die het eerst bekende voorbeeld van een doorgecomponeerd dus niet in cou pletten verdeeld lied is. Dan „Extase", „Elégie" en „Soupier" van Duparc, 3 Minne liederen met teksten in een Latijn, dat bij eiken Latinist ergernis of spot zou verwek ken. en waarbij Jan Mul.een wel geestige, doch zeer drukke klavierpartij gecomponeerd heeft; 4 mooie van Fauré, 3 heel aardige van Georges Auric, een eveneens aardig lied van Else Barrakie en een petit rlen" van Cllquet Pleyel. De stem van Annie Loots klink aangenaam doch iets gevoileerd en de tonen staan niet vast, maar flakkeren. En haar voordracht mist nog de veelzijdigheid en-diepte om al de verscheidenheid van haar programma tot uiting te brengén; vooral bij Duparc was dat Concerten van Toonkunst De Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst, afdeeling Haarlem en Omstreken heeft voor» het zeizoen 194647 het volgende pro gramma samengesteld: Dinsdag 22 October: Pasqtiier Trio; Donder dag 23 November; Galvet Kwartet; Donder dag 19 December: Eduard del Puyeo, piano; Donderdag 30 Januari: Pierre Bcrnac, zang, aan den vleugel de componist Francis Pou- lenc; Donderdag 13 Februari: Ginette Neveu, viool; Woensdag 19 Maart: Ethel Bartlett en Rae Robertson, twee plano's. Alle avonden worden gegeven in de Gem. Concertzaal te Haarlem. Tweede avond José Torres José Torres had met zijn prachtig program van den vorlgen keer nog een en ander in petto gehouden, dat met het in eerste instan tie gebodene minstens op éénzelfde peil stond, zoo het dit niet nog overtrof. Hij be gon met een bacchantische dans, die zijn meesterschap over lichaam en geest al dade lijk weer openbaarde. Een gavotte van Al- beniz en een Valcncijnsche volksdans, waarin luchtige pirouetten het taranitella-snelle tempo afwisselden, gaven opnieuw blijk van zijn gratie. Als extra-nummer vóór de pauze herhaalde hij den Don Juan van Cadix, welke amoureuze drapeiie-dans als een hoofsche proeve van balletkunst het publiek tot zulk een opgetogenheid voerde, dat het nummer moest worden gobissecid. Hetzelfde gebeurde met de zigeuner-tango, een kleurig gn>mis«h spel van een stierenvechter. De coquette Goyescas en het guitige visscherstafreel, dat ook nu weer na het uitbundige applaus werd herhaald, vormden met de Asturische dans een reprice, maar nieuw waren de leerling toreador en de verlelfde uit Galicië, een choreografisch werkje vol bevallige blijheid. José Torres was-niet zuinig met toegiften; een Argoneesche dans en een reprise van de extatische, tragische weergave van den tegen den dood vechtenden revolutionnair beves tigden dit. Ook nu weer trof de musical! telt van de castagnetten, waarmee hij zijn bewegingsspel scandeerde en In welks eentoonig geklepper hij een ongelooflijke expressie legt. De pia nist Ramon Tragan sloot zich met zijn gevoe lige begeleiding hierbij harmonisch aan. De Spaansche danser, die bij zijn kunst over een rijke collectie weigekozen costu mes beschikt, heeft het publiek tot een luid ruchtige opwinding gebracht, zooals wij hier In den Haarlemschen schouwburg zelden waarnemen. Tenslotte uitgeput, nani José Torres met een beroep op zijn vermoeidheid afscheid van zijn bewonderaars, die in hun enthousiasme niet genoog van hem konden krijgen. H. G. CANNEGIETER Als U over het gewone brood moppert. Plechtigheid in de Ned. Herv. kerk te Santpoort begeleidingen klonken veelal sterk tegenover de zangstem, toonden echter een zeer goede pianistische ontwikkeling, waarvan hij ook in zijn solo-stukken nog doorslaande bewijzen gaf. Dit wan Sonatine van Wouter Paap (3 deeltjes, van het eerste 1 minuut duurt en weinig meer dan leege kwintenreeksen bevat, maar door een gevoelig Lento en een aardig, rondo achtig Vivo gevolgd wordt) en twee door weelderig harmonisch coloriet gekenschetste Préludes van Fauré. Ook dit pianistische deel van 't programma was dus interessant. K. DE JONG Georgette Hagedoorn droeg Fransche chansons voor Voor de Literaire Club heeft Georgette punten afwijkende meening van die van de Hagedoorn Zaterdagavond ter herdenking andere vier leden van den militairen staf, van Yvette Guilbert een reeks Fransche Frankrijk, Engeland en Ver. Staten, chansons voorgedragen, bijgestaan door Pierre Verdonck, die voor dit doel oude me- Volgens de „Daily Herald" hoeft Winston lodleën heeft geharmoniseerd en nieuwe ge- Churchill eindelijk besloten een boek te componeerd. schrijven over den achtergrond van den oor- I Na een tiental deels aan christelijke motie- log. De voorbereidingen voor het vervullen 1 ven, deels aan volkslegenden ontleende oude van deze taak, die naar verwacht wordt, I liederen had zij enkele chansons van Béran- ger, Xanrof. Soulary en P. de C< repertoire genomen alsmede de b lade van Georges Duhamel over den gewon den soldaat, die blijft leven, zoolang moeder wakende blijft. De fijne nuanceering en de expressieve mimiek van deze met een welluidende en buigzame stem begaafde ehansonnière be koorden ook ditmaal weder, en boeiden op nieuw, doordat Georgette Hagedoorn zich niet gewonnen geeft aan het succes van het cliché, doch telkens weer wat zij geeft met nieuw leven bezielt. Men bemerkte ook bij dit optreden nog weer vooruitgang in raffine ment en perfectionneering. Al wat zij doet, komt voort uit een inner lijke lust in haar werk, welke haar tèlkens weer origineel doet zijn. Hoezeer ook haar gevoeligheid in de bovengenoemde ballade, de vijf etages, den bultenaar en het lied van den zeeman waardeerend, bewonderen wij haar bijzondere kunst toch het meest in het guitige genre, waarin zij met een aansteke lijke joligheid, welke de grenzen van het decente nimmer te buiten gaat, de wel eens gewaagde thema's van het Parijsche cabaret bezingt. H. G. CANNEGIETER DE DISTRIBUTIE Dinsdag 15 October Uitreiking Bonkaarten. Haarlem: rest. M en N. Heemstede: Vom—Wah 9—12, Wal—Wee 13.30—16 uur. Overveen, gebouw Doml: T—Z 24 uur. Intrede mej. da. C. A. Soutendijk De Vereenigde Doopsgezinde gemeente 'n Haarlem heeft haar eerste vrouwelijke merkbaar; bij Auric was haar dictie te "weinig i predikant gekregen in da. C. A. Souten- puntig. Toch gaf deze avond, als dubuut dijk, overgekomen uit Zwolle. Zondagmor- beschouwd, zeer goede beloften. Jan Mul's gen deed zij haar intrede met een predi- De Ned. Hervormde gemeente to Santpoort werd 14 November 1844 ge sticht. Om het 100-jarig bestaan op waardige wijze te herdenken werd reeds in 1940 een commissie gesticht, die besloot, gelden bijeen te brengen voor het aanbrengen van vier gebrand schilderde ramen in een der zijgevels van het kerkgebouw. Zondagmiddag kon eerst de eigenlijke „onthulling" en overdracht van de ra men plaats hebben. Onder de vele aan wezigen bevonden zich o.a. de burge meesters van Velsen en Haarlem, de heeren M. Kwint en M. A Reirialda. Nadat op gebruikelijke manier de •leiftle uit Galicië, een "dienst, waarvoor een speciale litur gie was samengesteld, was begon nen, verkreeg de heer A. P. F. Bijtelaar, voorzitter van het herdenkingsfonds, de gelegenheid de ramen aan de Kerkvoog- dii over te dragen. De heer Bijtelaar maakte bekend, dat van de koninklijke familie en den Com missaris der Koningin brieven waren binnen gekomen. Hare Majesteit had geschreven, dat zij hoopte, dat deze ra men een zegenrijke herinnering moch ten bliiven voor de gemeente Hierna werd overgegaan tot de onthulling van het eerste raam, verstellende het oor logsbeeld „de vernietiging", en met vers 27 voorgelezen, en de overdracht van het derde raam „het behoud van het geloof", werd be geleid door Ps. 31 2 tot en met vers 6. Nadat het kerkkoor zich had doen hooren, werd het vierde raam, hetwelk „de vrede" lütbeeldt. onthuld. Hierbij werd gelezen Openb. 21:1 tot en met vers 5. De President-kerkvoogd, de heer W. A. Dölleman. kwam vervol gens naar voren om namens de Kerk voogdij de ramen te aanvaarden. Hij sprak woorden van dank en herinner de aan het jaar 1944, toen men door oorlogsgeweld verhinderd was de ra men te plaatsen. djt blad uit twee of drte deelen bestaan veel tot nog toe niet-gepubliceerde histori sche doóumcnten bevatten. Do Vereenigde Staten hebben ln een nota aan Moskou de Sovjet-regeering verzocht haar rekening van 11Vmilliard dollar onder de leen- en pachtregellng te willen vereffe nen. De Sovjet-Unie werd ultgenoodigd een financieelc missie naar Washington te zenden om de onderhandelingen te beginnen. De nota is reeds verscheidene weken geleden verzonden, doch tot dusver ls geen antwoord ontvangen. In deze Amerlkaansche nota worden de besprekingen over de leen- en pachtschulden gescheiden gehouden van de onderhandelin gen over een eventueele leening van een milliard dollar aan de Sovjet-Unie. „Als hoofdredacteur van de New Republic zal ik alles doen om het Amerlkaansche volk, het Britsche volk, het Russische volk, het Fransche volk en in feite alle liberaal den kende mensohen van de geheele wereld op te wekken deze gevaarlijke bewapeningsrace te 6toppen', aldus Henri Wallace. katie naar aanleiding van Johannes 14 vers 6, n.l. „Ik ben de weg, de waarheid en het leven." Da. Soutendijk richtte 4ich in haar voor woord het eerst tot haar collega's, die zij dankte voor de hartelijke wijze waarop zij haar tegemoet zijn getreden. Zij sprak den wensch uit, dat er een samengaan met de collega's moge zijn in het bouwen en vruchtbaar uitwisselen van gedachten. In "de kentering der tijden heeft ook de Doops gezinde Broederschap opnieuw een fris- sche jonge houding te bepalen. Sprekende tot de gemeente, vroeg de nieuwe predi kante of de leden hun hart in vreugde en strijd geheel voor haar wilden open stel len, opdat er een innig vertrouwen moge groeien tot zegen van het geloofsleven. In Christus' leiding en stuwkracht zeide spr. haar nieuwe taak te aanvaarden. Na de predikatie werd de predikante toegesproken door ds. J. M. Leendertz. Deze wenschte zijn vrouwelijke collega een bewogenheid des harten toe om door de ontreddering dezer wereld heen de men- schen naar Christus te leiden. Tenslotte voerde mr. Van der Goot namens de dia kenen het woord. KERKELIJK EXAMEN. De heer J. C. Salverda te Hoofddorp is aan de universiteit te Utrecht geslaagd voor het kerkelijk voorbereidend BURGERLIJK ESTAND HAARLEM, 12 October 1946 BEVALLEN: 10 Oct., N. E. Wambach—Bie der, d.; 11 Oct., m. A. VerputtenMolekamp, A. I.. Voskuilde Zwart, z.; M d. Rooij Ruljter, z.; W. A. v. d. Grient—Mol, C. A. Roorda—v. Marls, d.; N. Bos—Vis, Stinls—Dolstra, d.; J. H. M. Schlatma: Drlessen, d.; M. G. Sneeboer—Veen, d.; Hooijdonk—Pennarts, z.; 12 Oct., J. W. BoksRouwenborst, z.; L. Maas—de Zwart, J. G. DassenAddlnk, d.; S. v. d. Vliet- Geelen, z.; M. P. brechts, z. GEHUWD: 12 Oct., Bekkers. OVERLEDEN: 8 Oct., Gasthuislaan 149. Vrijdagavond 18 October zal in de Groote Kerk een bijzondere samenkomst worden gehouden. Ds. J. Overduin, predi kant te Amsterdam zal spreken over „De hel en de hemel van Dachau". Jo Vincent (sopraan) en Frans Hasselaar (orgel) ver- leenen medewerking. Na afloop zal een collecte worden gehouden door „Eere schuld en Dankbaarheid" ten bate van de nabestaande betrekkingen der sedert Mei 1940 gesnéuvelde militairen. C. HeeremansHul- J. C. Bosvelt en A. H, C. d. Groot, 58 J., in 79. Onze vrienden waren van h:.n paarden afgestapt om te zien of er een spoor van de roovers was te ontdek ken. Maar dat was niet mogelijk. Over al waren sjx>ren van paarden in het zand te zien. De weg van Ashbir naar het paleis werd veel bereden. „Je hebt zooeven verteld, dat je een van de Sul tans van zijn bril hebt beroofd/ Tips", zei Tops plotseling, „heb je dien bril nog?" „Ja, die zit in mijn jaszak", ant woordde Tips, Hij haalde den bril te voorschijn en terwijl de anderen in spanning toekeken, zette hij deze op. „Is het nu wel de juiste i"d om bril len te passen?" vroeg Hassan weife lend. „Zwijg", zei de Sirdar, „misschi- i is het de wonderbril." OFFICIEELE PUBLICATIE CONSUMENTENCREDIET, Ingezetenen van de gemeente Bloemendaal kunnen tot en met 9 November a.s. de for- mulieren voor het Consumentencredlet In leveren op de afd. Sociale Zaken der gemeen tesecretarie. Bloemendaalscheweg 237a, Over- (geoj>end van 913 uur), alwaar tevens inlichtingen omtrent de wijze van Invulling worden verstrekt. CONSUMENTENCREDIET De Gemeentelijke Dienst voor Sociale Za ken brengt ter kennis, dat zij die Overbrug- gingsuitkeering dan wel ondersteuning van dezen Dienst ontvangen en een aanvraagfor mulier voor consumentencrediet wenschen ln te dienen, hiervoor gelegenheid hebben op Maandag, Dinsdag, Woensdag, Vr(Jdag en Za terdag van 9 tot 12 uur in het tijdvak van 14 October tot en Inet 9 November a.s. en wét volgens onderstaande indeeling aan het Schoolgebouw Leidscheplcin hk Jan Nieu wen hu i zens traat. Er wordt met nadruk op gewezen, dat vers schillende bewijsstukken dienen te wowleni medegebracht bij het Indienen der aanvra gen, o.m, de 2e distrlbutiestnmkaarten van alle gezinsleden, werkgeversvcrklnringen van alle werknemers in het gezin, trouwboekje, spaarbankboekje (ook van de huisgenooten) eventueel pensioenakte, giroafrekening per 15 Juli 1946, bewijzen van ingeleverde grens- marken, legitimatlekaart Sociale Zaken en voorts alle bescheiden, welke kunnen dienen tot bewijs van inkomen en bezit. Voor hen wier familienaam begint met d« letter: Maandag 14 Oct... A Dinsdag 15 Oct... B Woensdag 16 Oct... B Vrijdag 18 Oct..... C Zaterdag 19 Oct... D Maand. 21 Oct. E, F Dinsdag 22 Oct... G Woensdag 23 Oct... H Vrijdag 25 OctH Zaterd. 26 Oct. I, J Maandag 28 Oct... K Dinsdag 29 Oct... Ij Woensdag 30 Oct... M Vrijdag 1 Nov. N, O. Zaterd. 2 Nov. P. Q Maandag 4 Nov... R, Dinsdag 5 Nov... S Woensdag 6 Nov... S Vrijdag 8 Nov...„. T, u en V, Zaterdag 9 Nov..... w, X, IJ en Z zal' Voor opvarenden van binnenschepen een bijzondere regeling ten aanzien van het aanvragen van consumentencredieten wor den getroffen. De indiening van aanvraagfor^ muiieren ten behoeve van opvarenden van de binnenscheepvaart (met uitzondering van de binnenbeurtvaart en zoogenaamde eigen rvoersbedrijven) dient niet bij de plaatse lijke districtsraden te geschieden. Nadere bij zonderheden over deze regeling zullen zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt worden. Wel"kan reeds thans worden medegedeeld, dat voor deze groep van personen de indie- nlngstermljn der aanvragen vermoedelijk niet op 9 Nov. a.s. zal sluiten, doch zal wor den verlengd.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2