Haarlems Dagblad Naar vreedzaam overleg in Indië De Fransche Volksstemming Wapenstilstand vormt belofte voor definitieve oplossing Pseudo-militairen haalden goederen uit Duitschland Minister Van Kleffens krijgt Amerikaansche onderscheiding Jjee6 ODS3ND :>!3linOdai3H3M 3d Nl 01c .TiMirStfmi» 1 1845T Bureaux; Groote Houtstr 83 en Soendaplein 37. Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437.' Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Dlrecteur-Hoofdredactenr: Robert Peereboom Uitgave 8tlchtlng Voorlichting Abonnementen: p week 31 et per kwartaal f 4.— Postgiro 273107 Tel.: Redactie ÏÖ800. Dir.-Hoofdred 15054 RUIM twee derden van het Fransche kiezerskorps hebben gestemd over de herziene Grondwet voor de Vierde Repu bliek. Bijna één derde is thuis gebleven. Van de twee derden hebben zich maar 53.6 vóór de nieuwe Constitutie Ver klaard. 46.4 waren dus tegen en daar mee is zij met een even kleine meerder heid aangenomen, als waarmee haar voor gangster in Mei van dit jaar verworpen werd. Dit is niettemin beslissend en de Vierde Republiek kan in werking treftm, al heeft slechts zevenendertig procent van het totale aantal kiezers zich vóór haar Grondwet verklaard Dit is geen hoopvol begin. Het is ook niet hoopvol, dat Parijs en Lyon in meer derheid tegen hebben gestemd. De eenige winst, die te booken valt, bestaat in het einde van den voorloopigen bewindsvorm. Dat een volk moet weten waar het aan toe is, om werkelijk vertrouwen in zijn lands- beleid te gaan stellen, is zeker. Wij heb ben zelf ondervonden, dat een voorloopig bewind maar korte spankracht bezit en spoedig leidt tot onzekerheid en scepti- De Franschen, kennelijk stemmensmoe, moeten nu hun nieuwe parlement nog gaan kiezen. Zij zullen dat doen volgens het stelsel der Evenredige Vertegenwoordi ging, die in hun taal Représentation Pro- portionnelle heet. Jammer voor hen. Wij hebben ondervonden en dat gedurende langen tijd welke de groote gebreken van dit stelsel zijn en bezitten het trou wens nog. Hopelijk zullen wij er in de toekomst van verlost raken. Redenen, waarom er 734 millioen thuis blijvers bij deze Fransche volksstemming waren, zijn er genoeg. Generaal Charles de Gaulle, Frankrijks groote man, al staat hij buiten de partijen en al bevindt hij zich al acht maanden op den politieken achtergrond, had den raad gegeven, tegen te stemmen. De drie groote partijen, die een compromis over het nieuwe ontwerp hadden bereikt, hadden daarentegen de aanneming aanbevolen. Aldus in een moei lijk geval verkeerend, hebben blijkbaar vele aanhangers der groote partijen, voor al van de M. R. P., maar den middenweg gekozen en zich onthouden. Ook hadden velen genoeg van al die stemmingen en geloofden zij niet erg in de heilzaamheid van een compromis, dat door uitwisseling van partij-wenschdh tot stand was ge komen. Dat is begrijpelijk. Men moet, logisch redeneerend, aannemen dat geen enkele politicus het met den volledigen inhoud van deze Grondwet eens is. En de Franschen houden van logisch redenecren: geen volk meer dan zij. Het na-oorlogsche beleid m/st daarom veler instemming. Het boeit hen niet, het bezielt hen niet, zij halen er de schouders over op. Onwille keurig denkt men aan het befaamde woord van Lamartine. geuit in de nadagen van koning Louis Philippe: la France s'ennuic: Frankrijk verveelt zich. De omstandig heden zijn nu weliswaar anders dan in dien tijd, maar de uitwerking lijkt erop. Politici vervelen Frankrijk. Hun compromis en de tegenstand van „den Generaal" hebben het aantal thuis blijvers hooger doen stijgen dan in Mei. Maar ik herinner eraan dat het toen al 5millioen beliep, hetgeen eveneens ab normaal was. En men kan zich zonder moeite voorstellen, hoeveel Franschen al leen uit sleur, uit verveelde gewoonte, min of meer mopperend ter stembus zijn ge togen. Is dit de ware geest, waarin men zijn staatsvorm herziet en een nieuwe Republiek uitroept? De Generaal wilde een andere Grond wet. Hij wilde dat het staatshoofd grooter bevoegdheden toegekend zouden worden, om te voorkomen dat de situatie herhaal delijk zou vastloopen, zooals bij de tal- looze kabinets-crises tijdens de Derde Republiek gebruikelijk was. Maar hoe denkt de Généraal? Meer en meer krijgt men den indruk dat hij een typische natio nalist van den ouden stempel is, die zich toespitst op „la gloire", op het herstel van Frankrijk als groote mogendheid. Zonder twijfel bezit De Gaulle buitengewone ver standelijke gaven, gesteund door wils kracht en moed. Maar hij lijkt een m^p van de oude opvattingen. Kan men van hem leiding verwachten bij de schepping van een njeuw Europa? Misschien 6pcclt hij een uiterst verfijnd spel en houdt hij combinaties achter de hand, die een ge heel nieuwe ontwikkeling beoogen. Maar tot dusver blijkt het niet. De moeizame geboorte van de Vierde Republiek herinnert aan Ortega y Gasset's 6eherpe definitie van de Europeesche stem ming. gegeven in 1931. „Er zijn geen pro gramma's" zei hij, „die overeenkomen met de werkelijke afmetingen, die het leven in lederen enkeling van Europa heeft gekregen." En hij voegde eraan toe, dat de Europeaan niet meer wist hoe hij de par lementen moest aanwenden, dat hij geen eerbied meer had voor de doeleinden van het traditioneele openbare leven, dat hij geen nieuwe verwachtingen meer koester de ten aanzien van de nationale Staten, waarin hij ingedeeld en vastgezet was. Als men even verder kijkt dan Frank rijk. rijst de vraag of een dergelijke stem ming niet in meer Europeesche landen merkbaar is. Ook nu: nadat de Duitsche greep naar de Europeesche macht mislukt is en het oude herleeft. R. P. Prof. Ir. W, Schermerliorn heeft Maandagavond namens de commissie-generaal op het sluiten van den wapenstilstand den volgenden commentaar gegeven: „De commissie-generaal ziet in liet sluiten van den wapenstilstand een aanwijzing, dat cr klaarblijkelijk mogelijkheden bestaan voor oen wederzljdsch begrip, moge lijkheden, die kort geleden veel moeilijker to schoppen waren, niet alleen voor hot sluiten van den wapenstilstand zelf, doch in hot bijzonder voor de wijze waarop. De thans tot stand gekomen consolideering van zekere posities maakt het mogelijk, dat beide partijen naar beslissingen verlangen, hetgeen ook beloften inhoudt voor hot moeilijke werk, dat nog voor ons ligt." Luitenant-generaal S. H. Sfroor, op perbevelhebber van het K.N.I.L., zeide o.a. het volgende: „Ook in legerkringen wordt het be richt. dat 'de wapenstilstandsbesprekin gen tot, een bevredigend resultaat heb ben geleid, met voldoening begroet. Hoe zeer de op rust en orde wachtende be volking van de dessa's verlangt naar den vrede, weet niemand beter dan wij. Naar ik hoop, zal thans getoond wor den, dat de republikeinsche regeering in staat is haar bevelen te doen gehoor zamen. Na het vorengaande is het wel haast onnoodig te verzekeren, dat de bevelen van het geallieerde opperbevel met de grootste stiptheid en vreugde door miin troepen zullen worden opge volgd". Prof. ir. W. Schermerhorn tijdens het uitspreken van zijn rede op de eerste plenaire bijeenkomst van de commissie- generaal en de Indonesische delegatie. De Britsche officieele woordvoerder heeft er op gewezen, dat het thans be reikte resultaat niet beteekent, dat van heden af het vuren overal automa^ch gestaakt zal worden. Streven naar demobilisatie Hij deelde verder mede. dat de ge mengde wapenstilstandscommissie bij de eerste gelegenheid de mogelijkheden en de voorwaarden voor de verwezen lijking van den wapenstilstand, waar toe thans in principe besloten is. zal uit werken. In verband hiermede zullen zoo spoe dig mogelijk instructies aan de troepen gegeven worden. De gemengde wapenstilstandscom- missie heeft de volgende verklaring op gesteld: „Daar beide partijen den wapen stilstand wcnschcn als een eersten stap naar een vreedzame oplossing van het huidige politieke conflict, ligt het voor de hand. "dat de mili taire sterkte, zooals die momenteel aan heide zijden is, beschouwd moet worden als een maximum, dat, in dien deze wapenstilstand slaagt, en de politieke situatie zal zijn opge klaard, nog zal worden verminderd. liet feit, dat een groot aantal van de Nederlandsche troepen bestaat uit de „militie", die voor langen tijd is gemobiliseerd, is een verdere aanleiding om een vreedzame op lossing te bespoedigen, zoodat de mobilisatie daarvan mogelijk zal worden. Hetzelfde geldt voor het verlichten van den last, die dc huidige Sterkte van de Indonesische strijdkrachten, de on geregelde troepen inbegrepen, voor het land beteekent. Beide partijen zullen elkander op de hoogte houden omtrent de maatregelen, die ten aanzien hiervan worden over wogen en genomen. Basisovereenkomst vóór 30 November? De operbevelhebber van de TRI, Soedir- man, heeft gisteren in een radiotoespraak het Indonesische volk mededeeling ge daan van den wapenstilstand, aldus be richt het republikeinsche persbureau An- tara. Soodirman heeft order gegeven, dat alles moet worden gedaan om botsingen te voorkomen. Hij sprak verder de ver wachting uit, dat zijn orders zouden wor den uitgevoerd. Officieel wordt medegedeeld, dat de commissie-generaal oplimistische ver wachtingen heeft ten aanzien van de totstandkoming van een basisovereenkomst vóór 30 November. Hef woord is aan. Heinrich Heine: In deze dagen strijden wij voor ideeën, en de kranten zijn onze vestingen. Voorloopige bespreking over Duitschland Heden slotzitting der Vredesconferentie Het laatste ontwerp-vredesverdrag, namelijk dat voor Finland, werd gedu rende de plenaire zitting der vredes conferentie van Maandag aangenomen, waarmede het werk der conferentie voorloopig geëindigd is. De nog te be handelen kwesties. Duitschland en Oostenrijk, komen later aan de beurt. Gisteravond hebben de vier ministers van Bui tenia ndsche Zaken besloten, op den vierden November een voorloopige bespreking van het Duitsche vraagstuk te New York te houden. Molotof heeft zich tijdens dc afgeloo- pen zitting ontevreden getoond over de op de Vredesconferentie bereikte resul taten. Hii critiseerde de methoden der Westelijke landen en betoogde dat „een bepaalde groep" op de conferentie den boventoon heeft gevoerd. Om drie uur hedenmiddag zal de slotzitting van de Vredesconferentie een aanvang nemen. Volgens den Waslilngtonschen correspon dent van de „New-York Times" overweegt het Amerikaansche opperbevel dc mogelijk heid om duizenden zware bommenwerper» om te bouwen tot radiografisch bestuurd» projectielen. De beoogde maatregel Is ge baseerd op de te Bikini opgedane ervaringen. Weerberichf WEINIG VERANDERING Verwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Weinig verandering. Voor een Engelsche militaire rechtbank te Gronau is gisteren een proces begonnen tegen twee Nederlanders en een Dultscher, die op 3 Augustus op den weg tusschen Ogtrup en Gronau waren aangehouden toen zij in een militaire auto een groote partij electrlsch materiaal naar Nederland wilden vervoeren. Zij waren gekleed in Engelsche militaire uniformen en hadden valsche papieren, waarmee zij over de grens waren gekomen. Eerst stond terecht G H. S., groothan^ delaar Ir. electrotechnischeartikelen te Enschede, wien ten laste was gelegd het ongeoorloofd overschrijden van de grens, het gebruiken van vervalschte militaire papieren het onbevoegd dragen van de Britsche 6ergeantsuniform. hot smokkelen van electrische apparaten uit Duitschland en het afsluiten van transacties met JDuit- schers. hetgeen volgens de bepalingen van het Britsche militaire bestuur verboden is. De andere Nederlander was de taxi chauffeur B. B. i»it Enschedé, die de mi litaire vrachtauto had bestuurd. Ook hij werd vervolgd wegens onrechtmatig dra gen van een militaire uniform en het ge bruiken van valsche papleren. In dc verklaring, die S. hij zijn arresta tie had afgelegd, deelde hij mede, dat hij reeds vóór den oorlog zijn artikelen uit Duitschland betrok. In het voorjaar wer den In Amsterdam tijdens oen vergadering van grossiers de invoer-moeilijkheden van Duitsch electrotechnisch materiaal bespro ken. Tijdens deze vergadering had S. mede gedeeld, dat door een functionaris van den wederopbouw te Enschedé materiaal In het bureau van den Amerikaan- schen Ambassadeur, Dr. Stanley K. Hornbcck is hedenmiddag om 12 uur aan minister van Kleffens de Vrüheids- mcdaillc met zilveren palmtak (Medal of Freedom with #silverpalm) uitge reikt. De officieele vermelding luidt: Eelco Nicolaas van Kleffens, Neder- landsch staatsburger, vopr buitengewoon verdienstelijk werk, die de Vereenigde Staten geholpen heeft bii de oorlogvoe ring tegen den vijand als minister van Buitenlandsche Zeken, vau 7 December 1941 tot 8 Mei 1945. Zijn toewijding aan de Geallieerde zaak en .wijd begrip van internationale zaken waren verant woordelijk voor de oorlogsverklaring a onmiddellijk door Nederland aan Japan na den aanval op Pearl Harbour, als mede voor de overeenkomst waarbij Amerikaansche troepen in staat Waren deel te nemen aan de verdediging van Nederlandsch Curacao. een hoogst be langrijk olie-centrum. Door de talrijke artikelen die hij schreef voor Amerikaansche periodie ken en vooraanstaande dagbladen, heeft hii zijn wijsheid bijgedragen aan de Amerikaansche gedachte op het gebied van buitenlandsche aangelegenheden en het weren van den oorlog. Ziin leiderschap en onvermoeide ijver hebben op belangrijke wijze bijgedragen tot de nederlaag van de gemeenschap pelijke vijanden en vriendschappelijke betrekkingen gesmeed tusschen de Ver eenigde Staten en Nederland. uit Duitschland met militaire wagens en soldaten werd gehaald. Om nu in het bezit te komen van electrotechnisch materiaal stelde deze functionaris zich in verbieding met een inspecteur van de Invoerrechten en Accijnzen Deze zou aldus de ver klaring van S. gezegd hebben: „Wij maken u tot sergeant en dan kunt u zon der risico in Duitschland zaken doen." S. kreeg een uniform, paybook en rclsbcvcl. Hem werd een militaire auto ter beschik king gesteld, welke door B, werd be stuurd. Op 1 Augustus reden zij de grens over en kwamen via Nordholm in Gronau, waar S. den Duitscher J., die vroeger zijn vertegenwoordiger was, ophaalde Vervol gens gingen zij te zamen naar het Roer gebied om bij verschillende fabrikanten nkoopen te doen. De verklaring van den Duitschor hield in, dat hij in de meening verkeerde, dat bij de Britsche autoriteiten toestemming was gevraagd om goederen uit de Britsche zone naar Nederland te exporteeren. Aan gezien deze toestemming op zich liet wach ten, werd de uitvoer door S. onder auspi ciën van het „Reconstruction Command of the Netherlands" zonder toestemming de Britsche autoriteiten ter hand ge nomen. De zitting werd hierna verdaagd. Over den achtergrond van deze zaak vernam het A.N.P. op de rechtszitting van bevoegde zijde het volgende: Dooi; het ontbreken van een handelsover eenkomst met het door de geallieerden bezette Duitsche gebied, Is de Nederland sche regeering meermalen gedwongen ge weest langs niet-officleelen weg goederen in Duitschland te koopen. Deze goederen werden echter aan de grens gedeclareerd en langs officlcelen weg ln Nederland in den handel gebracht. In het geval echter, dat ter zitting werd behandeld, hebben enkele Nederlanders door gebruik te maken van vervalschte papieren eveneens goederen uit Duitsch land betrpkken Zij werkten niet voor officieele instanties, maar in hun eigen belang. Deze rechtszaak is derhalve hoofd zakelijk gericht togen het „Reconstruction Command of the Netherlands", een door particulieren in het leven geroepen orga nisatie, welke geen enkele officieele er kenning had. De R.C.N maakte niet alleen gebruik van valsche of vervalschte papie ren, maar de leden van deze organisatie droegen ook teh onrechte geallieerde mili taire uniformen. Verdachte S. heeft zich van deze organisatie bediend, om gemak kelijker Duitsche artikelen naar Nederland te kunnen uitvoeren. Maanden lang schijnt deze organisatie met succes te hebben ge werkt, totdat op 1 Augustus de zaak aan het licht kwam.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1