c Half Om van Franken! Een speciale stichting wil helpen bij de bestrijding van het inflatie-gevaar Wereldnieuws J Kort en Bondig Sport in het Kort Voor een voedzame boterham. Tegen politiek van goedkoop geld Gisteren is ongericht de ..Stichting tot daadwerkelijke bestrijding van het inflatie-gevaar", welke zich ten doel stelt zoowel de regeering als het volk voor te lichten omtrent alle gevaren dei- inflatie. en te ijveren voor maatregelen, welke dat gevaar kunnen verminderen of doen verdwijnen. In het bestuur van dit nieuwe lichaam., welks voorzitter de heer Ti. Greidanus is. hebben vertegen woordigers zitting, zoowel van werk nemers als van industrieelen, midden standers en het bank- en verzekerings wezen. De oprichters meenen, dat een waar dedaling van den Nederlandschen gul den tot uiting komt in de stijging van de prijzen en van de kosten van het levensonderhoud, en steeds grooteren omvang aanneemt, tot schade van schier alle lagen der bevolking. Dó Stichting is er van doordrongen, dat de waarde van den gulden in zijn koopkracht, zoo wel in het binnenland, als ten opzichte van het buitenland moet worden ge handhaafd en zij verlangt, dat de mo netaire en economische politiek in eer ste instantie gericht zal zijn op de hand having van de koopkracht van den gul den. De bestuurders van de nieuwe stich ting betoogen. dat de bestrijding van het inflatiegevaar ten nauwste samen hangt met de feitelijke situatie van het «ogenblik. Daarom zullen zij de midde len om dit gevaar te bestrijden kiêzen naar gelang de omstandigheden zijn. In een werkprogramma van zeven punten heeft de Stichting de onderwer pen vastgelegd, waarop zij haar aan dacht in eersten aanleg zal richten. Zij zijn: 1. Het bevorderen van het streven naar een sluitend budget in den kortst niogeliiken tijd. waarbij de verschillen de uitgaven-categorieen niet op hun mérites beoordeeld worden, maar wel wordt gelet op de monetaire conse quenties der uitgaven. 2. Het bevorderen van het streven naar een doelmatig en zuinig overheids- beheer, onder andere door het inscha kelen van efficiency- en accountants- bureaux. 3. Bevorderen dat bij het voteeren van uitgaven tegelijk voorzien wordt in de dekking der middelen. 4 Vaststellen van de richtlijnen van de monetaire politiek bij de wet. 5. Bestrijding van de politiek van het goedkoope geld. aangezien de goed- koope-gcld politiek inflationistische ten- denzen inhoudt. Het zal. naar de mee ning der Stichting, in het algmeen slechts mogelijk zijn de rente van het geld kunstmatig laag te houden door het aanbod kunstmatig te vergrooten. dat wil zeggen door uitbreiding van den geldvqorraad. Dit zal tevens moeten leiden tot waardedaling van het geld. De huidige rentetarieven verbergen, volüens de Stichting, de groote behoefte aan kapitaal. Wanneer de kapitaalsgoe-. deren in ruimere mate beschikbaar komen en de bedrijven zouden hun be hoeftes daaraan op te groote schaal kunnen bevredigen, zal de lage rente voet. die niet in overeenstemming is met de verhouding tusschen vraag en aan bod. een gevaar voor inflationistische tendenzen beteekenen. Bovendien bevor dert de politiek van het goedkoope geld het sparen niet, maar wel onnatuurlijke prijsverhoudingen. 6. Volledige betaling door den staat van de Duitsche vorderingen van de Nederlandsche Bank. Het is thans de bedoeling een deel der vorderingen uit te betalen, voor een deel schatkistpapier in betaling te geven, en een deel te laten openstaan in den vorm van een vorde ring van de Nederlandsche Bank op den staat. Hierdoor wordt de Bank gedwon gen een deel van de Staatsschuld tc financieren en daardoor een grooter geldcirculatie te laten ontstaan dan noodig is voor de vervulling harer taak. 7. Het bevorderen van maatregelen, die de productie kunnen stimuleeren en het distributie-proces kunnen rationali- seeren; het'wegnemen van belemmerin gen. die aan een efficiente goederen productie en -voorziening in den weg staan. Onder deze maatregelen rang schikt de Stichting onder andere ver hooging van de arbeidsproductiviteit, beperking van maatregelen, die den kostprijs te hoog maken, bestrijding van den zwarten handel en van het distri butie-systeem. aanpassing der handels marges aan de distributie-kosten, her ziening van prijzen, verscherping van prijzencontróle en tegengaan van „zwar te" loonen. De Stichting zal deze onderwerpen in studie nemen en zich beraden op de wijze, waarop ze haar doel na kan stre ven. Er worden maatregelen getroffen om te voorkomen dat Duitschers te elfder ure nog zullen trachten de veroordeelden te bevrij den.De 8 vertegenwoordigers van dc pers, die «ie executies /uilen bijwonen, worden van hedenavond af onder speciale bescherming gesteld en niet vrijgelaten, alvorens de te rechtstelling heeft plaats gehad. Rond de ge vangenis werd vandaag met pantserwagens gepatrouilleerd, Ter gelegenheid van de opening van het Gentsche academische Jaar 19481947 werden vier buitenlandsche geleerden, n.l. Sir Henry Hallct Dale, oud-directeur van het „Natio nal Institute for Medical Research" te Lon den, prof. C. H. Edelman, rector van de landbouwhoogeschool te Wageningen, prof Neymann, hoogleeraar In de psychlatiic aan de" ..North Western University" le Chicago en prof. ir. W. Schermerhorn, oud-mlnister- pies:denl van Nederland tot doctor honoris causa van d" Gentsobe universiteit benoemd. De geallieerde coördinatie-commissie in Berlijn heeft een maatregel van bestuur goedgekeurd, waarbij commentaar in de Duitsche pers op de politiek van ,de bezet- tmgsmogendheden toegestaan is, terwijl publicatie van geruchten, die bedoeld zijn om de eenheid onder de geallieerden te onder mijnen, verboden wordt. Bij de verkiezingen voor provincie en dist riet in de Fransche zone van het bezette Duiischland heeft de Christelijke^Democrati sche Partij de overwinning behaald (ruim een mlllloen stemmen op een totaal van twee milhoen). De Sociaal Democraten volgden met 524.000, de Communisten met iets meer dan 150.000. De Duitsche Volkspartij staat als "vierde geboekt met 128 000 stemmen en de Liberale Partij als vijfde met bijna 9000. 74 der kiezers is opgekomen. Ook in de Britsche zone hebben de Chris telijke Democraten de leiding. ZIJ verwierven 5'/j mlllloen stemmen en woiden gevolgd dooi- de Sociaal Democraten met ruim 5 mll lloen'. De Communisten vergaarden een mil- lioen stemmen en dc Centrum-Partij 400 000. Ken gevangenis-autoriteit te Neurenberg heeft verklaard, dat de veroordeelden nog geen aanzegging hebben gehad over den da tum van hun executie. Morgen is het de «lag die thans officieel voor de executies Is vastgesteld. Tegen afschaffing van den minimumprijs voor brood In de regeeringsverklaring van October over de loonen en prijzen is medegedeeld, dat de minimumprijs voor brood zal verdwijnen. De Bedrijfsunie in het bakkersbedrijf heeft zich tot dc ^werkgeversorganisaties gewend met het verzoek, gezamenlijk te overwegen, of stappen ondernomen dienen te worden om te bewerkstelligen, dat de maat regel niet ten uitvoer zal worden ge bracht. Dc Bedrijfsunie vreest namelijk een broodprijzenoorlog, welke ontwrich tend op het bedrijf zal werken en waaruit voor de arbeiders zeer nadee- lige'gevolgen kunnen voortvloeien. Het bestuur en de Raad van Bijstand van de Ondervakgroep Broodbakkerij hebben een telegram gezonden aan den minister van Landboüw, Visscherij en Voedselvoorziening, waarin zij namens ruim 13.000 kleine en middelgroote bedrij ven verklaren met ontsteltenis en ver ontwaardiging kennis te hebben genomen van het voornemen der regeering, den broodprijs los te laten. Zij verzoeken den minister ter voorko ming van ernstige reacties in het bak kersbedrijf, verantwoorde minimum- en maximum-prijzen voor brood vast te Gtellen. Specerijen weldra zonder bon Binnenkort zullen peper en nootmuscaat zonder bon verlcrijgbaar zijn. De aanvoer uit Indiè is thans zoodanig, dat binnen af- zienbaren tijd aan de normale binnenland- schc behoeften zal kunnen worden vol daan. (dun snijden) Zesmaal de doodstraf De advocaat-fiscaal bij de Rotterdam- sche Kamer van het Haagsche Bijzondere Gerechtshof heeft tegen den 23-jarigen Johan E W.. die in 1944 vrijwillig dienst nam bij de Grüne Polizei te Rotterdam en in 1945 deel uitmaakte van executie-pelo tons, die in verschillend^ deelen van Rot terdam door de Duitschers gevangen ge nomen burgers zonder vorm van proces neerschoten, de doodstraf geëischt. Dezelf de straf werd geëischt tegen den 37-jarigen riviervisscher J. J. C, B., die In de bezet tingsjaren zloh liet honoreeren om Joden en illegale werkers aan te brengen bij de beruchte groep 10 der Rotterdamsche po litie. Een aantal van zijn slachtoffers stierf in Duitsche gevangenschap. Tegen den 42-jarigen C. van der K„ ex- kapitein der Staatspolitiebrandweer te Rotterdam, werd eveneens de doodstraf geëischt, omdat hij den opperwachtmees ter C. Eland, die illegaal werk deed. had neergeschoten. De Groninger Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren twee doodvonnissen uitgesproken tegen twee leden van een „Silbertanne"-com- mando, de 42-iarige waterbouwkundige J. T S. van E. uit Groningen, die den chirurg dr. Roelfsema uit Meppel had vermoord en den 50-jarigen kelner C J. uit Gronin gen. die den dood van den "Staphorster hoofdonderwijzer Boldewijn op zijn ge weten had. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft conform den eisch van den ad vocaat-fiscaal den 51-jarigen M. A. R., bij genaamd „Oome Gerrit" ter dood veroor deeld. Hij speelde vele wapenzendingen, bestemd voor het ondergrondsch verzet in handen der Duitschers en door zijn toe doen raakten bovendien veertig Engelsche agenten in Duitsche gevangenschap, met het gevolg dat allen \yerden doodgeschoten. Daily Telegraph over Smuts' rede De Engelsche bladen hebben met groo te koppen melding gemaakt van de rede, die veldmaarschalk Smuts voor het Ne derlandsche parlement heeft gehouden. De Daily Telegraph, den nadruk leggend op de behoefte aan een bepaalden vorm van Europeesche eenheid, schrijft „Het Nederlandsche gehoor van Smuts zal in verband met de tolunie. die de Nederlandsche regeering heeft gesloten met België en Luxemburg, diens woorden zoowel aantrekkelijk als practisch heb ben gevonden. Het ideaal van een West- Europccschc politieke federatie komt den Lagen Landen niet geheel en al visionair voor Churchill's pleidooi voor hetzelfde voorstel werd in de hoofdsteden van België "en Nederland met applaus ont vangen. De suggestie van Smuts, dat de kleine machten^een plan moeten opperen waar voor grootere landen aarzelen, veronder stelt een zelfvertrouwen bij deze kleine landen dat weinige van de regee ringen der bevrijde landen op het oogen- blik fullen hebben Maar iemand in Europa moet zeer zeker spoedig in actie komen opdat het gebouw van onze ge meenschappelijke beschaving niet ge schonden worde door gebrek aan politieke en economische bouwstof" Voorzichtig met zuurstof- cylinders Dezer «lagen zijn door liet explodeer cylinders met samengeperste zuurstof eenige ongelukken gebeurd, waarbij enkele perso nen gedood en andere zwaar gewond werden. De Arbeidsinspectie vestigt er daarom de aandacht op. dat liet gebruik van zuurstof- cylinders. welke voor andere doeleinden zijn gebruikt, buitengewoon gevaarlijk is. In den, bezettingstijd zijn vele zuurstofcylinders ge bezigd als reservoir voor methaan, methy- lecn en lichtgas, het laatste vooral ten behoe ve van nutotractie. Weliswaar was hiervoor een vergunning noodig, maar hieraan werd in den bezettingstijd meestal niet de hand ge houden. Worden dergelijke cylinders thans weer met samengeperste zuurstof gevuld, dan kan dit zeer ernstige gevolgen hebben. Dc Arbeidsinspectie doet derhalve een dringend beroep op een ieder, die zuurstof cylinders voor andere doeleinden gebruikt heeft, dit bij .teruggave uitdrukkelijk aan den leverancier of depöthouder te vermel den. zelfs, indien dc cylinders zijn gebruikt voor samengeperste lucht. Ook zuurstoffabri kanten en hun personeel worden dringend verzocht de uiterste voorzichtigheid te be trachten met cylinders, welke langen tijd af wezig zijn geweest. Volgens radio Moskou, zal de Sovjet-dele gatie b«l dc komende algemeene vergadering van de UNO tc New-York uit de volgende personen bestaan: Molotof (leider der delega tie), Wysjnskl. Goesef, Gromyko en Novikof. Uitspraken Bij'zondere Raacf van Cassatie De Bijzondere Raad van Cassatie heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen C. H J. C. te Bloemendaal, die vrijwillig was toegetreden tot het vrijwilligerslegioen Nederland. Hij was door het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam veroordeeld tot 20 jaar gevangenis straf. Hij werd thans veroordeeld tol 10 Jaar gevangenisstraf, waarvan 7 Jaar rijkswerk inrichting. A. de J. te Haarlem werd wegens verraad en hulpverleening aan den vijand veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. Het Bijzonder Ge. rechtshof te Amsterdam had eveneens 8 Jaar gevangenisstraf opgelegd. DE DISTRIBUTIE Woensdag 16 October Uitreiking Bonkaarten. Haarlem: O en Pa t.m. Pop. Heemstede: Wef—Wes 9—12, Wet—Wil 13:10 Zantlvoort: A—C 912, 2—3 uur. Wintertraining op het Kolkje Zondagmorgen waren weer vele leden van de Haarlemsche Athletiekvereenlging „Haarlem" op het Brouwerskolkje aan wezig. om de gebruikelijke wintertraining te «eginnen. Er heerschte een prettige stemming. Het ligt in de bedoeling op Zondag 24 November in deze omgeving den jaarlijkschen veldloop te houden. De loopers uit de A- en B-klas komen voor een loop van 8 K.M. aan de start, de C- klassers loopen 4 K.M. en niet-lëden \an de K.N.A U. 2' '2 K.M. Hpt voornemeil be staat militairen en politie-agenten in een afzonderlijke klas te laten starten. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Tijdens te Maastricht gehouden wedstrijden in het zwemmend redden hebben de dames en heeren van de Haarlemsche Reddlngsbri- gade voor Drenkelingen zes eerste, twee twee de prijzen en een derden prijs gewonnen. In den wedstrijd 4 maal 25 m. gekleed pop- sleepen werd de damesploeg eerste in 2 min. 12.3 sec. en de heerenploeg in 2 min. 19 sec. Nel Turkenburg won den tweeden prijs in het nummer 100 m. gekleed schoolslag zwem men in 1 min. 49 sec. en Kees Vrugt den prijs in 1 min. 38 sec. Het popduiken neens voor Vrugt en Ton Geerts werd tweede. Mej. Turkenburg behaalde een prijs in het nummer 50 m. rugslag ec. en Hetty Cassee een derden in 1 sec. Verder won de damesploeg het 4 'maal 25 meter wisselslagestafette in 1 min. 27.2 sec. De damesploeg, bestaande uit Do Turkenburg, Nel Turkenburg, Hetty Cassee en Corrie Theel en de heerenploeg, welke samengesteld was uit T. Geerts, W. Geert?, V. Snel en K. Vrugt ontvingen een extra-prijs voor de beste prestatie. HANDBALOVERWINNINGEN VOOR HOC. De plaatselijke ontmoeting Rnpiditas— HOC (heeren) is in een overwinning van 8—4 voor HOC geëindiigd. Voor de rust was Rapi- ditas het meest in den aanval en verkreeg een voorsprong van 21. Na de hervatting kwam HOC spoedig opzetten. De aanvallen werden nu beter afgewerkt en leverden door geode schoten van J. Overweter en R. den Oudsten een aantal doelpunten op. De wedstrijd HOC—Bato (dames) bracht HOC een overwinning van 7—0. In het veld waren de ploegen goed tegen elkaar opge wassen, maar de grootere sehotvnardigheid der speelsters van HOC en .het goede doel- verdedigen van mevr. R. Wijers gaven den doorslag voor dit resultaat. AGENDA Stadsschouwburg: Tooneelst. „Achter Wal len en Poorten", 20 uur. Gem. Concertzaal: Eerste ledenconcert II.O.V., 20 uur. H.K.B.: Nederl. Filmwerk „Perpetuum Mobile". 21 u. I.ange Margarethastraat 19: Lezing voor Huis houdelijke Voorlichting. Rembrandt: Marie Louise. Palace: De zevende sluier. Luxor: De gevangene van Zenda. Deze drie: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur Frans Hals: Baccara, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur.' City: Rlo, 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: Jagers van Texas. 2.30, 7 en 9.15 uur WOENSDAG 16 OCTOBER StadsscholwbuirgTooneelst, Achter Wal len en Poorten", 20 uur. Gem. Concertge bouw, Tuinzaal, Groote Psychometrische cn Bloemenseance, 20 uur. Jacobstraat 6: Lezing dr. G. Eolkestein, 20 uur. Nwe Gracht 90: alg. verg. „Het Witte Kruis", 20 ppr. Hccrcn- weg 141 (Heemstede): Lezing ..Roepen, trots bevel tot zwijgen". 20 uur. Bioscopen: als .Dinsdag. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301.5 M. 18,00, 20.00 23.00 Nieuws. 17 00 „Dat kun jij ook". 17.30 Opera-muziek. 17.45 Rijk over zee. 18.05 Pierre Palla, 18.30 Strijdkr. proigr. 19,00 En nunaar bed. 19.05 Strijkkwartet. 19.45 Departementale uitzending, 20 05 Weerpraat je 20.08 Echo van den dag. 20.15 Bonte Dins- dagavondtrefn. 21.30 „De kleine misdaad". 21.35 „Contact". 22.15 Buitenlandschover zicht. 22.30 RKV Beroepskeuze on psycho logie 23.15 Skymasters. 23.45 Albert Sandler. HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00. 20.00. 22.00 Nieuws. 17.05 Uit Neder lands glorietijdperk IV. 17.45 Vibrafoon- sextet. 18.15 Sport. 18.30 Klaas van Bccck. 18.50 's Avonds als ik slapen ga. 19.15 „NI- WIN". 19.30 Op de brug. 20 05 De gewone man20.15 Kamerorkest. 20.45 Fllmkwar- tier. 21.00 Metropole-palet. 22 15 Katholiek nieuws. 22.20 KRO correspondenten. 22.35 Avondgebed. 22,50 Bruno Walter. I De bril van Sultan Sar jaSasD 80. Tips zette den bril op en keek naar cle verlaten Perzische heuvels. „Hé wat een merkwaardige groote steen", zei hij plotseling. ..Ik zie niets", zei Tops. „Ik zie ook niets", riep de Sir dar die met zijn scherpe oogentin de verte tuurde. „Ik sic toch een steen door dezen bril", herhaalde Tips, „la ten we er eens heengaan. Je kan \100it weten waar het goed voor is". De an deren keken nu ook door den bril. En ja, zij zagen allen dien steen zoo dui delijk alsof hij vlakbij was. „Wij moe ten erheen", riep de Sirdar, „wannéér er iets bijzonders met dien steen aan de hand is, dan is ook het bewijs gele verd, dat dit de wonderbril van den werkelijken Sultan is!" BINNENLAND Brieven aan het personeel van «le 7 De cember divisie, dat reeds In Indië is, moeten op de enveloppe voorzien zijn van de toevoeging „7 December divisie". De adresseering wordt dus: naam, rang. legernum- mev', onderdeel, 7 De cember divisie, veld postkantoor Batavia. Op 15 October wordt de „Unie-HJn", een nleu-, we scheepsdienst Rot terdam—Gent, geopend, welke geëxploiteerd wordt door een Rotter damsche en een Gent- sehe reederU. Dc sche pen, welke geen tus- schenhavens zullen aan doen, vertrekken Dins dags van Rotterdam en Vrijdags van Gent. Hedenavond om streeks 23 uur komt de Flying Dutchman „Edam" van de K. L. M. terug van de bijzondere vlucht naar Zuid-Afrt- ka. Het ligt in de bedoe ling deze terugkomst een eenlgszins feestelijk karakter te geven. De bietencampagne in Zccuwsch-Vlaamleren kornt evenals ln Brabant slecht op gang door den tragen bletenaan- voer. De verwachting :s dat er volgend jaar ln Zeeuwseh-Vla.ui deren aanzienlijk minder bie ten verbouwd zullen worden. De hooge rooi- loonen zouden den ver bouw van bleten nauwe lijks loonend maken. 're Rotterdam is »s nachts een Jampot met zwavelzuur in de slaap kamer van een 53-Jari- gen schctjpsschilder ge worpen. die daardoor zeer ernstige brandwon den opliep. BUITENLAND Een leidende figuur ln de campagne in Bir ma. de bevelhebber van het zesde leger der Ver- eenlgde Staten, gene raal Joseph Stilwell ls op 63-jarlgen leeftijd ten gevolge van een buik operatie overleden. Haarlem en Omgeving Het Haarlemsche Re vue- en Cabaretgezel schap Dc Zomer- muizen geeft a.s. Zater dagavond 19 October ln Hotel Vreeburg te Bloe mendaal een uitvoering. De" bibliotheek ln het Jeugdhuis aan de Donkere Laan te Bloe mendaal wordt Woens dagmiddag weder her opend. Dc oud-Haarlemmer Ds. J. van Dullemen te Aarlanderveen ontving een beroep naar do Ned. Herv. gemeente te Oude- ga W D. De heer W. v. Doorn tc Heemstede viert mor gen, Woensdag, zijn 25- jari.g Jubilé als besteller bij de P.T.T. Op den autoweg AmsterdamSassenheim (Den Haag) ontbreekt op den middenberm de be planting grootendeels. Dc K.N.A.C. heeft. In verband met de bijzon dere anti-verblindende werking de aandacht van den betrokken dienst daarvoor ge vraagd. Haarlem-Zuld-Wcst, «1e vereenlging ter be hartiging der belangen van de bewoners ln die wijk, houdt een feest avond op 23 October in den H.K.B., Tempeliers- straat. Het amusements programma wor«lt ver zorgd door het gezel schap van den heer J. Klzema, terwijl „The H n riem Swingers", on der Jan v. Ake, de dans muziek verzorgen. Het besluit tot het In stand houden van de AnslijnschooU Frlesche Varkenmarkt, waartoe de Haarlemsche Nood- raad op 9 Jahuari be sloot. is door Ged. Sta ten goedgekeurd. De heer A. P. van der Haak, die vandaag veertig jaar werkzaam ls bij de firma F. Per- quln, steenkolenhandel. Is vanmiddag gelnildlgtf, waarbij hem geschenken zijn aangeboden dpor den heer Pcrquin en het personeel. Ook van an dere zijden ontving hij blijken van belangstel ling. Dc Stichting Haar lemsche Opera geeft op 23 en 28 October ln den Stadsschouwburg opvoe ringen van „De Dollar prinses"," operette van Leo Fall. In gebouw Jacob straat 6 worden op 23 October cultureelei films over Canada en Zwitser land vertoond..

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2