H&lf Om van Franken! Van Cend en Loos bestaan 150 jaar Ons babyhoekje Van Weert rMIIML'l'l 1:1 :<'M JTTTTTI Ruwe Bruinkool TEEUWEN's Musica Op 18 October 3796 -werd te Antwerpen het huwelijk gesloten tusschen Maria Loos en Jan Baptist van Gend, respectievelijk waardin van het hotel de Kroon aan de Eiermarkt en koetsier in de Sinjoren stad. •Jan van Gend, een ondernemend man, begon eenige diligence-diensten van Antwerpen uit en in 1809 voegde hij de zaak van zijn overleden broer, die zich eveneens met diligence-vervoer bezig had gehouden, samen met de zijne, onder den naam „Koninklijke Postwagens Onder neming van J. B. van Gend en de we duwe P. J. Loos" De erfgenamen zetten na-het overlijden van de oprichters de zaak voort en het diligence-net breidde zich gestadig uit, ook het vervoer naar de Noordelijke Ne derlanden werd ter hand genomen. Toen in 1839 de spoorwegen kwamen, ondervond het vooral in on-s land groeiende bedrijf een begrijpelijken terugslag en de firma werd teruggedrongen tot de eindpunten van de spoorlijnen, waar zij met paardentractie voor „doorverbinding" naar de particu lieren zorgde. Men zat echter in den meest letterlijken zin „niet bij de pakken neer" en eenigen tijd daarna werden spoorwa gons gehuurd, waardoor het treinvervoer in eigen beheer kwam. De naam wijzigde zich met de omstandigheden in Algemeene Expeditie Onderneming Van Gend en Loos De onderneming kon het echter toch niet bolwerken en in 1885 waren de toen malige eigenaren van plan hun zaak te liquideeren. De chef van de exploitatie verzette zich hier echter met succes tegen, hij nam het bedrijf over en wist het nieuw leven in te blazen. Door samenwerking met de verschillende spoorwegonderne mingen wist Van Gend en Loos contrac tueel zoo goed als alle besteldiensten in ons land in handen te krijgen. In 3928' kwam een N.V. in de plaats van de oude onderneming, die grootendeels de aan- deelen van de toen pas opgerichte „Alge meene Transport Onderneming ATO" be zat, zoodat de twee vervoersondernemin gen zich in vruchtbaar samengaan ont wikkelden tot een der grootste transport bedrijven in Nederland. Twee wereldoorlogen hebben niet kun- Massaal mandoline-concert Zes Mandoline-vereeniglngen of zoo men wil: mandoline-orkesten waarvan vier uit Amsterdam, één uit Rotterdam en het Haar- lemsche „Santa Lucia", alle onder leiding van den heer A. J. P. Hakkenberg van Gaas beek staande, en samen 150 speelsters en spelers tellende, werkten Donderdagavond in de Gem. Concertzaal samen. Dat was nu weer eens een geval van collaboratie, waarop niets aan te merken viel, ook niet uit een artistiek opzicht. Integendeel. Instrumenten als mandolines, mandola's en banjo's in een „mandoline-orkest zijn vaak ook nog andere dan pursang-mandolines aanwezig die met een plectrum getokkeld worden, geven reeksen toonherhalingen in plaats van aangehouden tonen, en vullen elkaar aan in evenredigheid met hun aantal. De acoustiek der groote zaal bevorderde dit nog, zoodat in een stuk-als „Plaisir d' amour" van Mar tini werkelijk het effect van een gedragen melodie ontstond. De gitaarfamiiic speelt natuurlijk steeds pizzicati. Behalve het reeds genoemde stuk voldeed mij de Fantasie op thema's uit v. Flotow's „Maj-tha" het best. De overige stukken waren niet overal e gelukkig geharmoniseerd. In een daarvan zong een orkestlid, dochter van den dirigent, verdienstelijk een solo. Vóór de pauze werd de dirigent gehuldigd naar aanleiding van zijn 30-jarig leiderschap van „Santa Lucia", dat tegelijkertijd zijn 30-jarig bestaan herdacht. De voorzitter sprak den dirigent toe en overhandigde hem een geschenk in enveloppe. Hetzelfde geschiedde door den voorzitter van het Anisterdamschc „Jong Avanti". Ook bloemstukken werden aangeboden. Medewerking verleende het Haarlemsche accordeon-orkest „Accordia" welks leider Herman Teunissen als solist weer zijn bazende virtuositeit toonde. Verrassende klanken van verschillende registers tooverde hij uit zijn enorm', speciaal voor hem gebouwd accordeon; Liszt's 2de Rhapsodie speelde hij met een vrijheid van voordracht en een tem perament als we van een echten zigeuner nauwlijks zouden verwachten, en in Ouverture „Dichter undBauer" leek zijn instrument haast een heel orkest. Uitbundig was zijn succes. Na de pauze trad ook nog Louis Nolret op als humorist aan den vleugel en verwekte menigen lach. K. DE JONG Bij aankoop van een wieg of ledikant kunnon wij U_ ook laten proflteeren van vele an dere artikelen voor Uw baby.. Komt U eens infoa-miecren. Bekiieede wiegen nu zonder pu ntenin levcrl ng. voor de baby BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: 14 Oct.', A. Hekklng—Tau, d.; 15 Oct., M. H. A. Bloem—Verheijèn, z.; 16 Oct., J. E. C. Meijer—Schepp, d.; J. J M. CobelensFiege, z; W. J, v. d. ZwanWil- lemse, z.; E. J. v. h. NederendBuurman, z J, B. A. Kamerlingv. d, Eisakker, d.; 17 Oct., A. M. A. Geesink—Speekman, z.; M Klaver—Schaap, d.; J. E. Rouffaer—Peters, GEHUWD: 16 Oct., J, N. de Wit en M. C. d. Graaf; F. J. Horsten en G. M. Wassenaar; A. Tcljeur en E. J. Bruijn; H. A. Boerma en A. v. Zonneveld; N M. Vlek en E. G. Her mann; N. D. Prins en F M. E. Friedrlch; D. Augustki en A. v, d. Nieuwenhof; H. P. v. Beugen— C. Koning; Z. v. d. Tas en M. Oe'ke- loen; W. A. v. Oijen en L. Abblnk. OVERLEDEN: 16 Oct., A. Wijnans, 77 Hazepaterslaan 26. non verhinderen, dat Van Gend en Loos zich op het wereldvervoer wierp en vooral na Mei 1945 werden verschillende inter nationale diensten aangepakt. De geregel de „lijnen" op Tsjecho<-Slowakije, België, Frankrijk, Zwitserland en vele andere landen bewijzen, dat het thans verjarende bedrijf niettegenstaande zijn hoogen. ouderdom de kracht der jeugd bezit. Heden wordt het uitzonderlijk jubileum met eenigen luister in Utrecht gevierd. Mevrouw C. J. Miskotte-Cladder f Hedenmorgen vroeg is in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Leiden in den ouderdom van 49 jaar overleden mevrouw C. J MiskotteCiadder, echtgenóote van prof. dr. K. H. Miskotte, die eenige jaren predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem is geweest. Dezer dagen bericht ten wij, dat de familie Miskotte had deel genomen aan een bruiloftsmaal en dat eenige leden daarna ernstig ziek zijn ge worden. Eerst is de 21-rjarige dochter over leden en thans vernamen wij helaas het overlijden van mevrouw Miskotte na een staat van voortdurende bewusteloosheid. Ook de bruidegom, de heer P. Hein, wiens huwelijk door prof. Miskotte was ingezegend, is overleden, zoodat het aan tal slachtoffers thans drie bedraagt Voor „Cultureel Contact" sprak dr. G. Bolkestein „Cultureel Contact", waarbij een aantal Haarlemsche vereenlglngen zijn aangesloten, opende Woensdagavond zijn werkzaamheden met een lozing van dr. G. Bolkestein over „Indrukken van het onderwijs in Amerika en Engeland". Vroeger heeft dr. Bolkestein reeds dit onderwerp ln Haarlem behandeld. HIJ besprak eerst het onderwijs voor de Jeugd in Engeland, vervolgens het middel baar onderwijs, waarbij hij er de aandacht op vestigde, dat het doel ls de vorming van het karakter, om vervolgens een vergelij king te trekken met het middelbaar en hoo- ger onderwijs in Amerika De universiteit staat ln Amerika meer in- het hart der maatschappij. Talloozen krijgen daar hun opleiding voor vele beroepen Dr. Bolkestein merkte op, dat.het onderwijs ln Nederland niet achterstaat. Toch verdient het aanbe veling een studie te maken van hetgeen in andere landen gebeurt en het goede er van over te nemen. De heer D. J. A. Geluk,1 voorzitter van „Cultureel Contact", die ln een Inleidend woord het dool had uiteengezet, dankte tenslotte dr. Bolkestein voor z\Jn voor dracht. NIEUWE LOONEN VOOIt MELK- IN Itl ('ft TINGEN Door den Ccntralen Bond van Transport arbeiders wordt ons medegedeeld, dat een nieuwe regeling van loon- en arbeidsvoor waarden voor het melklnrichtlngsbedrijf is afgekomen waaraan terugwerkende kracht is verleend tot 5 Mel JJ. Omtrent de Indeeling van de gemeente klasse ls nog geen beslissing genomen. Van werknemerszijde is betoogd, dat Haarlem in de eerste klasse thuisbehoort. Exploitant van Utrechts raadskelder stond terecht Van Geelkerken en Zondervan als getuigen Voor het tribunaal tc Utrecht heeft zich de exploitant van den Utrechtschen raadskelder en eigenaar van het restau rant „De Dictschc Taveerne" te verant- worden gehad. Deze inrichtingen waren tijdens de bezetting verzamelplaatsen van N.S.B -ers en Duitschers De exploitant V. werd na de bevrijding gearresteerd maar later vrijgelaten. In April van dit jaar is hij opnieuw aangehouden en in kamp Millingen gedetineerd. Als getuigen werden gehoord C. van Geelkerken, de ex-plaatsvervanger van Mussgrt en ex-leider van den jeugdstorm cn A. J. Zondervan, ex-leider van de W.A. Op cèn vraag van den president verklaar de Van Geelkerken zonder beroep te zijn. Als adres gaf hij op Wolvenplein 27, het geen het adres van de Utrechtsche straf gevangenis bleek te zijnVan Geel kerken zei, dat hij den exploitant van de Dietsche Taveerne eigenlijk nooit ver trouwd had. „Er was van het goede teveel, er hingen portretten van Mussert en Hit- Ier, zoo groot als nergens in Nederland, en de kellners liepen er met SS-speldjes op hun revers". Zondervan had nooit eenig wantrouwen tegen V. gehad. Andere getuigen verklaarden, dat V. van 1941 af belangrijke inlichtingen aan het ondcrgrondsche verzet had gegeven en ook wel eens gezorgd dat een illegale werker een revolver kreeg. In het dossier lagen ook brieven, waarin verklaard werd, dat V. hulp verleende qan Joden en studenten en dat velen, die door de Duit schers gearresteerd waren, hun leven aan hem te danken hebben. Het tribunaal zal over 14 dagen uit spraak doen. Democratiseerinq der vakgroepen verlangd De Federatie van Nederlandsche Bedrijven ter bestrijding van de economische dictatuur cn bevordering van het particulier Initiatief heeft in een te Apeldoorn gehouden verga dering een motie aangenomen, waarin demo- cratiscering der vakgroepen wordt verlangd en aan het bedrijfsleven het advies wordt gegeven, met ingang van 1 Januari 1947 geen contributie te betalen, zoolang deze democra tiseering niet is geschied. Indien de vakgroe pen aan het verlangen tot democratiseering niet voldoen, dienen de vrije bedrijfsorgani- -s zich zoodanig te organiseer en, dat zij representatief zijn voor de verschillende bedrijfstakken en organen van overleg met de regeering kunnen vormen. Als U broodbonnen tekort komt en U zoekt voedzamer brood. (dun snijden) Adv. Een boete van f50.000.- Door den Tuchtrechter te Haarlem opgelegd aan een Zaanschen houthandelaar Voor den oorlog was H. B in Koog aan de Zaan pluimveehouder. Voor bijverdien sten iftndelde hij in afval van de Zaansche houtindustrieën. Toen was dit weinig of niets waard. Hij verkocht alleen iets aan collega's om er kippenhokken van te ma ken. In den oorlog, toen al het hout schaarsch werd, kreeg ook het afval waarde Het werd zelfs een gewild artikel, zoodat B. er een flinken afzet van kreeg. Hij had vooral veel afnemers onder de Zaansche klein-industrieelen, die zich toe legden op het maken van speelgoed Afvalhout viel buiten de Distributie maar nu meende B. dat hij ook vrij was in het bepalen van zijn verkoopprijzen. Hij deed of er geen Prijsbeheersching was en j verdiende groote bedragen. Dit was aanleiding dat B Donderdag voor den Tuchtrechter voor de Prijzen te Haarlem terechtstond. De geheele dag ging heen met de behandeling van deze eene zaak. Niet minder dan 20 getuigen werden gehoord. Uit het getuigenverhoor bleek, dot B. cr bijna geen administratie op na hield. „Het was een soepie" zoo constateerde de Tuchtrechter, waarna hij er op liet volgen: „ik krijg den indruk dat dit opzet was om te trachten uw enorme winsten te ver bergen". De accountant van B verklaarde dat de 'winst over 1944 f 52.000 heeft bedragen en over 1945 f 75.000. De verdiensten werden eerlijk aan de Belastingen opgegeven, zoodat B. groote sommen aan den Fiscus heeft betaald en nog moet betalen Er was een zekerheidsstelling van f 40 000 opgelegd. Verdachte bleek ook groote partijen boomschors verkocht te hebben die ver werkt werden bij de fabricage van surro gaten. Mr. F. W. van Dijk uit Zaandam, die als raadsman optrad, erkende dat zijn cliënt verkeerd gehandeld had en 6traf verdiende. Hij hoopte evenwel niet, dat de Tuchtrechter hem zoo'n hooge boete zou opleggen, dat het hem onmogelijk zou worden zijn bedrijf voort te zetten. Temeer omdat daardoor ookde klein- industrie getroffen zou worden. Boven dien is B. voornemens zijn administratie te moderniseeren en zich te houden aan de voorschriften der Prijsbeheersching. - De Tuchtrechter verklaarde dat hij het bedrijf van B. niet kapot wilde maken, maar hem nog een kans wilde geven. Voor zijn ernstige zonde moet hij evenwel boe ten. Daarom werd een boete van f 50.000 opgelegd. Oplichter aangehouden In Haarlem vervoegde zich eenigen tijd geleden een persoon aan vele woningen, die mededeelde ambtenaar te zijn. Hij zeide, dat de gemeente artikelen leverde voor dc elcc- trische verlichting en vroeg f 125. Eenige Haarlemmers betaalden het bedrag, doch moesten later ervaren, dat zij opgelicht wa ren. Het is de Haagsche politie gelukt den oplichter aan te houden. De man, die zijn oplichterspraktijken in vele steden van het land uitoefende, was een bekende van de politie. DE DISTRIBUTIE Zaterdag 19 October. Uitreiking Bonkaarten. Haarlem: Schil t.m. Spro. Onderwijs te Vogelenzang ondervindt geen nadeel Bloemendaal zal verbetering brengen aan de verlichting In de vergadering van den gemeenteraad van Bloemendaal deelde wethouder Roh- lirig (K.V.P.) naar aanleiding van het voo stel tot het verleenen van eervol ontslag aan mevrouw J. Piersma, als onderwijze res aan de Graaf Fiorisschool te Vogelen zang, omdat het aantal leerlingen te ge ring is geworden, mede, dat er een rege ling getroffen zal worden, waardoor het onderwijs geen schade zal lijden, het voor stel werd aangenomen. Aan den heer P. van der Vuurst de Vries werd eervol ont slag verleend als schooltandarts, met spe ciale dankbetuiging van den raad, in ver band met het feit, dat hij meer dan 25 jaar de taak verricht heeft en den stoot voor dc verzorging heeft gegeven. Tot zijn opvolgster werd benoemd mej. I. van Dorsser. De rondvraag was voor een belangrijk deel gewijd aan de straatverlichting. Maat regelen worden genomen, om verbeterin gen aan te brengen, merkte wethouder Van Geluk (P.v.d.V.) op waarbij ook ge dacht zal worden aan Vogelenzang. Het is waar, dat de openbare veiligheid in gevaar komt, maar er wordt reeds meer gebruikt, dan toegestaan is Het gemeentebestuur is voor den oorlog te zuinig geweest en thans ondervindt men daarvan de moei lijkheden. De heer Cassee (P.v.d.A.) be treurde den gang van zaken betreffende het maken van een uitbreidingsplan voor den kop van den Zeeweg De gemeente raad heeft getoond, wat goeds te willen bereiken, maar nu verleenen Ged. Staten weinig medewerking door een besluit om een crediet beschikbaar te stellen, dat een half jaar geleden is genomen, nog niet te bekrachtigen. De burgemeester deelde in aansluiting hierop mee, dat aan het alge meene uitbreidingsplan reeds gewerkt wordt Op een vraag van den heer Hcm- penlus (P.v.d.V.) over een strandschap, antwoordde de burgemeester, dat er be sprekingen zijn gevoerd, om één strand schap voor Zandvoort en Bloemendaal in te voeren, maar er waien bezwaren aan verbonden Inmiddels is Zandvoort alleen gaan werken. Mededeelingen werden nog gedaan over- een verkeersverbetering op den Bovenweg, waarvoor plannen bestaan en over het plaatsen van banken in de omgeving van het Kolkje, eventueel in het voorjaar, omdat gevreesd wordt, dat ze in den winter gesloopt zullen worden. Woensdag 23 October zal aan de Unlversi- te Amsterdam promoveeren tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer A. D. de Groot, geboren te Santpoort op een proefschrift, ge titeld „Het denken van den schaker", een experimenteel psychologische studie. Phoenix speelde „Hartenvrouv/" De Zandvoortsche tooneelvereeniging „Phoe nix" gaf Ln Monopole een opvoering van „Hartenvrouw" door J. A. Liepman. Deze coniedle werd door de Phoenixleden met veel vaart en enthousiasme gespeeld. Speciaal genoemd mogen worden de heer P. Dekker ais tooneelschrijver en de heer C. Tak als rechercheur. Ook mevrouw L. Rinkel gaf zeer goed spel te zien. De aankleeding van het toooneel was welverzorgd. Het was een opvoering, waar Phoenix eer mee Inlegt en waarvoor den regisseur den heer C. Tak alle lof toekomt. EEN GLASINZAMELING A s. Zaterdag wordt in Bennebroek een in zameling gehouden van glas voor de geteis terde gebieden. Ook worden inteekenlijsten aangeboden .voor geldelijke bijdragen voor den aankoop van glas. Alles is bestemd voor hulpverleenlng aan de geteisterde gebieden. Wie reeds nu glas wil laten afhalen, kan dit opgeven aan de firma's Schotte, tel. 282, Tem pelman, tel. 430, v. d Aart, tel. 664 en K. Hulsevosch, transportondernemeng. NIEUWE GRACHT SPREEKT SINDS PA VOOR ZICHZELF MAKELAAR P. HOOGEVI3EN ZOON. VEILEN 24 OCTOBER KIJKDAG 23 OCTOBER INBOEDEL en andere goederen. BIJZONDERE VEILING van geselecteerde inboedelgocderen, antiek meubi lair. schilderstukken, porselein, kunstvoorwerpen, koper en tin, goud en zilver etc. DONDERDAG 28 NOVEMBER Ook voor deze Veiling kunnen nu aliroods degelijks goe deren worden aflgehaald of ingebracht. Tel. 13845 Het stoken met Is geen onverdeeld genoegen en moot be schouwd worden als een noodmaatregel. Maar nu met het brandstoffen tekort moet U vooral denken aan Uw gezondheid en Uw meubelen. Kilte en vocht in Uw huls kunt U nu met een beetje meer zorg doen verdwenen. Lef op onze advertentie van morgenavond! KOLENHANDEL KANTOOR ALLééX: RAADHUISSTRAAT 23 HEEMSTEDE. TEL. 28037. Muziekliefhebbers! Iets voor U? Mandolines v.a t 27 50 plat en bol, Guitaren v.a. f 65 (geen Hollandsche) Jazz- trompet v.a. f 55, Jazz trompet verzilverd f 85, Klarinetten, lage stemming v.a. t 65, Viool met kist en stok v.a. f 30, Tenor Banjo's v.a. f 50, Melodie Banjo's v.a. f 45, groote Dwarsflui ten div. stemmingen va. f 30 Mandola's v.A. f 27 50, Lui ten v.a. f 70. Koffers voor accordeon, trompet, klari net, plntenkoffers^tafelles- senaars, besnaringen, on derdeden, plectrums etc. etc. Speciale aanbieding 120 bas. Frontalinl, pianokla vier, stroomlijn 3 registers, mooie Studie-piano f 500, Hulsorgel, 3 registers t 150. Schulftrombóne m. fou- draal f 150. Inrichting voor reparaties aan alle muziekinstrumen ten, Accordeons enz. Ruime keuze ln alle prijzen bU NASSAULAAN 10. Tel. 21769. HAARLEM. Fotooopieën beter, sneller en goedkooper Foto Hilarius Groote Hoiitstr. 102, tel. 1086Q

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3