L Tabak. Regeering zal correcties van onze Oostgrens voorstellen Morgen zullen in Batavia politieke besprekingen beginnen USpjQ3IJ4GdöJ0D 008£ I jonsfu^sfaaaa Sajui-'y 1 |L J. 3L ®<o .Taarffnng ?fo. 181(12 I I 1 B I 1 Mnaitdng 21 October lft 16 Bureaux: Groote Houtstr. 93 f*™V B dk CJ I 1 I 1^1 Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem JL _Mj thj mkj Abonnementen: p. week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, Per kwartaal 4. Telefoon 5437. Postgiro 273107 Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooiii Te] Redactie ]0600. Dir-Hoofdred. 15054 IJ ET was geen vroolijke beschouwing, die ■*- wij Zaterdag betreffende de tabaks vooruitzichten gepubliceerd hebben. Zij hield immers in dat er groote kans be staat, dat het in Januari of Februari spaak zal loopen en dat tot diep in den zomer van '47 een „fnuikend" tekort aan tabak zal bestaan. Wij koopen niet op de Amerikaan- sche markt, omdat er geen deviezen voor beschikbaar zijn en de regeering wenscht van een aangeboden crediet voor aankoop van tabak geen gebruik te maken. De oude oogst is verkocht en de nieuwe zal pas -in Juli aan de markt komen. De eenheids- sigaret dreigt terug te keeren, hetzij onder den naam Rhodesia (die indertijd vertaald word met: Regeering Holland Ontdekt De Ellendigste Sigaret In Amerika) of onder den pralenden titel Superbe. Men zal mis schien het meest voelen voor een naam, die voortreffelijkheid suggereert, maar veel baten zal dat niet. Mooie namen kun nen suggestieve uitwerking doen gelden, maar alleen als aan zekere eischen van goed gehalte werkelijk voldaan wordt. Men overweegt nu om den sigarettenbon voor dames af te schaffen. Het lijkt een moedig man, die dit voorstel gedaan heeft. Maar zijn naam is niet bekend gemaakt: misschien heeft hij het anoniem ingediend. Een waarlijk onversaagde zal eerst hij zijn, die een dusdanig besluit neemt en de ver antwoordelijkheid in het openbaar op zich durft te nemen. Met dat al blijft de tabaks-kwestie een ernstige zaak. In wezen is zij veel ernstiger dan zij er uit ziet. Wij sukkelen in Neder land nog steeds met een verminderde ar- beids-productiviteit. Wil men die verhoo- gen, dan bereikt men dat niet met zede- prceken en zelfs niet met zakelijke ver- toogen, maar wel door begrip te toonen voor het welzijn van den werker. 'Tot de voorwaarden voor zijn welzijn behoort in verreweg de meeste gevallen, want de groote meerderheid der mannen rookt zijn pijp tabak of zijn sigaret. Die stem men hem bchagelijk, bezorgen hem aflei ding, bevorderen zijn gezelligheid en ge moedelijkheid in den omgang met zijn medemenschcn. De gedachte aan zijn mo kertje doet hem met meer plezier zijn werk verrichten. Het feit, dat daarvoor gezorgd wordt, geeft hem het gevoel dat aan zijn belangen wordt gedacht. De Hol lander is in het algemeen geen man met veel politieke belangstelling, maar de tabakspolitiek interesseert hem levendig en alle nieuws daaromtrent heeft zijn groote aandacht. Om deze redenen lijkt het mij onverstan dig, als men in Den Haag geen deviezen voor aankoop van tabak beschikbaar stelt en van een aangeboden crediet geen ge bruik wil maken Als men daar eenvoudig redeneert, dat andere aankoopen wegens hun direct nut voor moeten gaan bij „een genotmiddel", volgt men een kortzichtig beleid. Van direct nut is immers zeer ze ker, dat de arbeidsproductiviteit wordt op gevoerd. Als men die stimuleeren kan met oen behoorlijke tabaksvoorziening, die ruimer inplaats van nog geringer dan de huidige zou dienen te zijn, beteckenen de daarvoor bestemde deviezen een goede belegging. Ik heb indertijd in denzelfden trant geschreven ten aanzien van het ge ringe vleeschrantsoen en de aanzienlijke export van vleesch. De bezettingstijd heeft aangetoond, zooals ook door veel medici is bevestigd, dat vooral mannen behoefte hebben aan dierlijk eiwit. Vegetariërs mo gen dat feit loochenen, maar er is een groot verschil tusschen de lichamelijke ge steldheid die aan zulke voeding gewend is. plus de geestesgesteldheid die er waarde aan hecht, en het tegenovergestelde. Ten aanzien van het rookert doet zich hetzelfde voor: de niet-rookcr haalt er de schouders over op, voor den rooker is het een be langrijke zaak. die zijn levensvreugde be ïnvloedt. Als men hem zegt dat het een ondeugd.is zal hij antwoorden, dat er erger bestaan en dat hij dit onschuldig genoegen wenscht te blijven genieten. Het is merkwaardig dat men in Den Haag in dit soort zaken zoo weinig begrip blijkt te toonen. Men is daar veelal zeer gebrand op economische theorieën en be rekeningen. maar zwak in menschenken- nis. De neiging tot een intellectualisme, dat alle wijsheid uit boeken, rapporten en statistieken wil halen, en te weinig reke ning houdt met do voorkeuren en behoef ten van den levenden mensch. treedt tel kens weer aan den dag. Op geheel ander terrein hebben wij dat sinds do bevrijding ook telkens gezien. Het is zeker nuttig, ertegen te blijven waarschuwen. Men ziet in Den Haag vaak niet. hetgeen men vlak voor zijn neus heeft. Dien dames-bon voor sigaretten zou ik liever niet afschaffen. Het liikt een onvriendelijke en onverstandige daad De meeste vrouwen moeten in dezen tiid ook hard werken. R. P. Amerikaan neerqeschoten door Russisch soldaat In de Russische sector van Berlijn is een Amerikaansch burger, die foto's nam van de Duitsche gemeenteraadsverkiezingen door een Russischen soldaat neergeschoten. Volgens een officleele verklaring zou de Amerikaan het bevel van een schildwacht om hem naar het bureau van den geal lieerden bestuursraad te volgen, niet heb ben opgevolgd. Toen de Amerikaan weg reed. werd op hem geschoten. De Ameri kaan bekleedde een hooge burgerlijke rang bij het departement van Oorlog der Ver- eenigde Staten. Aanspraken omvatten gebieden met vindplaatsen van olie en steenkool rcRcori»B teneinde eenlge ■1 het parlement aangelegenheid Een diplomatieke medewerker van het A.N.P. heeft vernomen, dat de overweegt, de Sta ten-Generaal in plenaire zitting bijeen te roepen, besloten zitting de voorstellen te behandelen, welke zij wil indic correcties van onze Oostgrens te verkrijgen. Na de bespreking zal de regeering de groote geallieerde mogendheden over d polsep. De voorstellen hebben betrekking op een gebied met niet meer dan 75.000 tot 100.000 Duitscliers. De Nederlandschc autoriteiten zijn van meenlng. «lat de aan spraken niet ais annexatie kunnen worden gekenmerkt en geen ruimer karakter dan dat van grenscorrectie hebben. De gebieden in kwestie omvatten de groote Duitsche inspringing in de Nederlandschc grens bij Coevorden, Groenlo, Nijmegen en Znld- Tjlmburg. Voorts verluidt, dat de Nederlandschc regeering van plan Is het eiland IJorkum te vragen om gevangenen onder te brengen. De kwestie der grenscorrectie is nauw verbonden met de Nederlandsche plan nen voor een algemeenen economischen wederopbouw. Mogelijk is. dat. wan neer de grenskwestie definitief te berde zal worden gebracht, zij deel zal uitma ken van een grooter program van eco nomische eischen jegens Duitschland. Naar verluidt overweegt het kabinet, of het raadzaam is, de territoriale aan spraken in te dienen in ruimer ver band. doch het is daarover nog niet tot een besluit gekomen. Het programma der economische eischen jegens Duitschland zal in ruime mate afhankelijk zijn van de regeling, die de groote mogendheden uiteindelijk voor de Duitsche kwestie zullen tref fen, maar intusschen is een aanzienlijke hoeveelheid voorbereidend werk ver- icht in de betreffende Nederlandsche ministeries. Terwijl de Nederlandsche hooge ambtenaren van meening zijn. dat grenscorrectie op zichzelf noodzakelijk en redelijk is op etnologische en geo grafische gronden, ontkent men niet, dat het verlangen naar gebiedsuitbrei ding althans ten deele wordt gemoti veerd door economische behoeften. De strooken land. waarop aanspraak wordt gemaakt, omvatten nuttige kleine ri vieren en vindplaatsen van steenkolen en olie. Het eerste ontwerp, dat ongeveer een half jaar geleden was opgesteld, bevatte aanspraken op vrij groote stukken met een Duitsche bevolking van ongeveer 1 millioen. Sinds dien tijd zijn de aan spraken successievelijk verkleind tot een omvang, welke naar men gelooft, meer kans heeft om door de geallieer den aanvaard te worden. Van gezaghebbende zijde wordt ont kend. dat de verkleining der aanspra ken zou zijn beïnvloed door de rede van den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken. Byrnes in Stutt gart, waarin hij verklaarde, dat de Ver- eenige Staten geen steun zouden ver- leenen aan eischen tot annexatie van Duitsoh gebied. Men verklaart, dat het ontwerp was voltooid vóór de rede van Byrnes. Men kan echter aannemen, dat Den Haag zich bewust was van de Amerikaansche houding, waaraan later door Byrnes uiting werd gegeven. Een van de problemen, die bestu deerd worden, is de vraag wat er ge daan moet worden met de Duitschers in de gebieden, waarop aanspraak wordt gemaakt. Uitzetting naar Duitschland komt niet in aanmerking, omdat de Britsche bezettingsautoriteiten zulk een nieuwen last zouden weigeren en om dat de Nederlanders van nature niet tot dergelijke drastische maatregelen ge neigd zijn. Het schijnt daarom vast te staan, dat de Duitsche bevolking zou blijven, met uitzondering van oorlogsmisdadigers en andere nazi's. De opvatting der regee ring is, dat men den Duitschers beperk te burgerlijke rechten zou toestaan, maar dat men hun althans voorloopig het Nederlandsche staatsburgerschap zal onthouden. Hedenmorgen om tien uur plaatselijken lijd is In Batavia onder leiding Killcarn de plenaire zitting der Ncdcrlandsolie en Indonesische delegatie Met algemeenc stemmen werd een motie anngenome de politieke besprekingen tusschen de Nederlanders mogelijk dienen te beginnen. I)e hoop, dat ook een vuren zou worden uitgevaardigd, is echter niet in vei klaard wordt dat n de Indonesiërs zoo spoedig »rder tot het staken van.liet tilling gegaan. De reden hiervan is dat de gemengde wapenstilstandscommissie niet vóór de plenaire zitting bijeen kon komen, aan gezien de opperbevelhebber van de T.R.I., Soedirman, eerst om elf uur plaatselijke tijd in Batavia aankwam. Een andere resolutie welke werd aangenomen behelsde aanstelling van de commissie van vier leden voor bur gerlijke zaken. Tot leden zijn aange wezen de heeren Van Mook, De Boer, Sjarifoedin en Gani. Verder zal een lichaam worden inge steld ten einde voor de uitwisseling van Romusha's (dwangarbeiders) en Heiho's tegen geïnterneerden en een aantal Menadoneezen en Ambonneezen, die zich nog in het binnenland bevin den, zorg te dragen. Ook zal een ge meenschappelijke propaganda-commis- sie worden ingesteld. Ten derde zal een commissie worden aangewezen, belast met het onderzoek van politieke mis drijven. Tot de categorie politieke de linquenten worden ook gerekend zij, die er van verdacht worden zelfstandig of gemeenschappelijk misdaden te heb ben begaan en thans hetzij door de Ne derlanders, hetzij door de Indonesiërs worden gevangen gehouden. Volgens een nader bericht uit Ba tavia zullen de politieke bespre kingen tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs reeds morgen, Dinsdag, beginnen. In Batavia werd een bijeenkomst ge houden tusschen de Nederlandsche en de Indonesische delegaties, waarbij de wapenstilstandsovereenkomst werd on derteekend. Prof. IV. Schermerhorn en Soetan Sjahrir schudden elkaar de hand. Het woord is aan. Een Latijnsch spreekwoord: Iemand, die alle voetpaden welke hij ziet, inslaat, komt nooit waar hij wezen wil. De Duitschers gingen gisteren ter stembus Gemeenteraadsverkiezingen zijn overal rustig ver loopen Gisteren zijn in Duitschland gemeente raadsverkiezingen gehouden onder de ge meenschappelijke controle van de vier be zettende mogendheden. Het zal eenige dagen duren voordat de officieele uitslag bekend is. De verkiezingen zijn te Berlijn zonder incidenten verloopen. Uit Fürstenwalde bij Berlijn wordt echter gemeld, dat de Duit sche politie vele leden van de Chr. Demo cratische Unie en van de Liberaal-Demo cratische Partij arresteerde om hen zoo doende te verhinderen hun stem bij de verkiezingen in de Sovjet-zone uit te brengen. In de Thüringsche steden Weimar en Eisenach in de Sovjet-zone hadden de Liberaal-democraten volgens de officieuse berichten met CO procent der stemmen de leiding. Hamburg-radio meldde, dat 95 procent der kiesgerechtigden te Dresden en Chemnitz gestemd heeft, hetgeen een record beteekent. Men verwacht, dat de Sociaal-Democra tische Partij in de Britsche zone van Ber lijn de leiding zal hebben. De eerste ver kiezingsresultaten wijzen op de vojgorde: Sociaal-Democraten, Chr. Democraten, Liberaal-Democraten en Socialistische Eenheidspartij. Uit de Amerikaansche zone wordt ge meld, dat men daar eenzelfde volgorde verwacht, hoewel Socialisten en Chr.- Democraten elkaar niet veel toegeven. In sommige districten van de Sovjetzone ging 9(5 procent der kiezers ter stembus, verwacht wordt, dat de socialistische een heidspartij in deze zone weinig moeite zal hebben om zich van een groote meerder heid te verzekeren. In Berlijn is bijna 86 procent der kiezers opgekomen. Het percentage bedroeg in de Britsche sector 86. in de Fransche 87 in die der Sovjet-Unie 88 en in de Amerikaan sche zone 75. Meerderheid voor de Sociaal-Democratische Partij Volgens een voorloopige telling heeft de Sociaal-Democratische Partij in Berlijn een groote overwinning behaald. Van het totaal aantal van 1 866 890 gestelde stem men heeft zij namelijk 886.564 of 48.8 pro cent verworven. Do Christen-Democraten verwierven 410 933 stemmen (22.4 procent); de Socia listische Eenheidspart i| 348.750 stemmen (19 procent) en de Liberaal-Democraten 171 414 stemmen (9.5 procent). Zes procent van de stemmen moet nog geteld worden. Deze uitslagen zullen ingrijpende ver anderingen in het bestuur van Berlijn ten gevolge hebben. Tot op heden was dit be stuur overwegend in handen van de So cialistische Eenheidspartij. Volgens Radio-Leipzig zij de definitieve uitslagen voor Saksen als volgt: uitge bracht 3.252.282 stemmen, waarvan voor de Socialistische Eenheidspartij 1.595.723; Liberaal-Democraten 806.163; Christen- Democraten: 756.740. Weerbericht IETS KOUDER. Verwachting geldig tot Dinsdagavond: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk ne vel of mist, hier en daar eenlge lichte regen. Weinig wind, iets minder zacht. Het volgende proces tegen Duitschers Volgens den Amerikaanschen nieuwsdienst in Duitschland, zullen Alfred Krupp en Fritz Thyssen bij het in Januari 1947 beginnende proces tegen Duitsche in- dustricelcn niet tot de verdachten be- hooren. Hoewel do Amerikaansche prose- cutie reeds weken bezig is, de zaak tegen deze twee industricelen voor te bereiden, heeft men na de vrijspraak van Schacht besloten tegen Thyssen geèn vervolging in te stellen. Thyssen, die Duitschland in 1939 verliet, is later naar Duitschland teruggekeerd. Krupp, die verleden jaar door een vier- mogendhedcncommi6sie te ziek werd ge acht om ln het zoojuist geëindigde eerste Neurenbergsche proces berecht te worden, is nog niet hersteld. Zijn zoon, Alfred Krupp Jr., zal wèl in de beklaagdenbank verschijnen met vertegenwoordigers van de I.G. Farben en andere Duitsche in- dustrieele concerns. In November zal waarschijnlijk een proces tegen doktoren van de SS beginnen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1