Hef Huis fen Bosch hersfefd in Den Helder ontploft Drie millioen fietsbanden tekort Weinig kans op verbetering De Radio geeft vanavond Kort en Bondig Buiten-aanzicht van het herstelde huis ET 7..1I niet algemeen bekend zijn, dat - het Huis ten Bosch in den oorlog aan vele gevaren blootgesteld geweest is. Was dit oude paleis der Oranjes een bouw werk van den beroemden bouwmeester Pieter Post ter nauwernood ontkomen aan den aanvankelijken eisch der bezet ters, het af te breken in verband met het graven van een tankgracht, later heeft h°t onophoudelijk aan gevaren blootge staan, gevaren van bominslag, brand, ex plosies Vlakbij schoten de Duitschers hun V2 projectielen af. Het mag een won der heeten, dat het Huis ten Bosch al die gevaren is doorgekomen. Thans staat het weer ongeschonden. De omgeving heeft geleden. De oude wacht huizen van Pieter Post zijn afgebroken, maar al het materiaal is aanwezig, om ze aan de hand van foto's en teekeningen te herbouwen Een zware bunker van 10 m hoogte ontsiert het oude voorplein. Dez kan nog niet verwijderd worden; opruiming met behulp van dynamiet geeft teveel gevaren voor het Huis ten Bosch zelf De oude oprijlaan van zwaar hout is er niet meer, een nieuwe jonge be planting is aangebracht. De vroegere stille afgeslotenheid is verdwenen, nu rondom het oude huis het zware hout van het Haagsche Bosch aan den bezetter is ten offer gevallen. De mooie oude tuinmuur is heen een draadhek sluit het oude domein van den weg af. Maar toch er is geen sfeer van onder gang. De fraaie oude brug aan de zijde van den Leldschen straatweg afge broken voor de tankgracht kon weer worden opgebouwd, met de oude steen en het oude smeedijzer Het groote hek aan de zijde van het Bezuidenhout her rees evenzeer, nu ontdaan van de verf laag, welke in het begin der vorige eeuw de kleurige baksteen verdofte. En boven al: het interieur van de beroemde Oranje zaal, welke Amalia van Solms ter eere van haar gemaal, Prins Frederik Hendrik, deed schilderen, is in ouden luister her steld. Het was een zware taak voor de des kundigen van de Inspectie der Kunstbe- echerming en den Rijksgebouwendienst om de kunstschatten te bewaren. De kunst verzameling, aanvankelijk geborgen in de kelders van het huis, Is later naar rijks bergplaatsen (Santpoort, Paaschloo en den Pietersberg) overgebracht. De demontage van de doeken in de Oranjezaal kostte het meeste hoofdbrekens. Dit wordt duidelijk, wanneer men nagaat dat het groote hul digingsdoek door Jacob Jordaens geschil derd. 7 bij 71/2 meter is. De bescherming van het Huis ten Bosch in den oorlogstijd bleek ook geen gemak kelijke taak. Het was, door 't vele hout in zijn constructie, zeer brandgevaarlijk. Men heeft al zijn krachten samengetrokken op het behoud van den kern, het architec tonisch meest belangrijke gedeelte, dus op de Oranjezaal en de daarom heen lig- gende vertrekken. De vleugels beschouw- I de men als secundair. Gelukkig zijn ook de vleugels gespaard gebleven. Ter be scherming van den kern werd een auto matische brandbluschinstallatie aange bracht, onafhankelijk van de waterleiding. Rondom de Oranjezaal werd een water dichte wand aangebracht ter voorkoming van waterschade. Het huis bleef den geheelen oorlog on der controle. De wachters zijn zich van hun plicht bewust geweest, trouw bleven zij op post, ook tijdens het bombardement van 22 Februari, waardoor het huis het meest gehavend werd. Nu is de Oranjezaal hersteld. Het Chi neesche kabinet, de Chineesche zaal (welke beide interieurs in 1795 geschonken zijn door den toenmaligen keizer van China aan Prins Willem V van Oranje), de Japansche zaal en de „witte eetzaal" (1732), met een viertal beroemde „witjes" en een beroemd plafond van Daniel Narot, bouwmeester van den koning-stadhouder, alles is in tact. In de Oranjezaal, waaraan behalve Jor daens, de schilder van den overvloed, ook medewerkten Lievens, Van Thulder, De Goebber en Van Everdingen, heeft men ook de in den loop der jaren ver plaatste wandschilderingen op haar juiste plaats kunnen terugbrengen Daarbij is ook een nog onbekend portret van Amalia van Solms te voorschijn gekomen. Op het La Guardia-vliegveld van Neiv York arriveerde prins Ali Faisal, de afgevaardigde van Saoedie-Arabië voor de vergadering der Vereenigde Volke ren, met zijn negenjarigen zoon Mo hammed. Weer een zuurstofcylinder Vier arbeiders hadden zich juist bijtijds uit de voeten gemaakt Voor de tweede maal is in Den Helder een zuurstofcylinder ontploft. Vier arbei ders waren in een smederij in de Molen straat aan het werk met een autogeen laschapparaat. Plotseling hoorden zij een gesis en zagen zij een steekvlam bij den kop van den zuurstofcylir»der. Onmiddel lijk snelden zij naar buiten. Onmiddel- conden later ontplofte de cylinder met een daverenden slag. De smederij werd volkomen vernield. De politie van Den Helder heeft het ge bruik van autogene laschapparaten ver boden, tot de oorzaak van de twee ont ploffingen is onderzocht. De arbeids inspectie van het district Haarlem heeft terstond een onderzoek ingesteld. Tegengehouden telegram men van „De Waarheid" Het Eerste Kamerlid de heer Koejemans had aan den minister van Verkeer eenige vragen gesteld over het feit, dat eenige telegrammen, welke op 24 September door het dagblad „De Waarheid" ter verzen ding naar couranten in het buitenland waren aangeboden, op het hoofdpostkan toor te Amsterdam zijn gestuit. De minister heeft thans geantwoord, dat de telegrammen op last van den directeur generaal der P.T.T. na overleg met den minister zijn tegengehouden, omdat de in houd niet beperkt was tot feitelijke mede- deelingen over de stakingsgebeurtenissen van dien dag, doch bovendien enkele pas sages bevatten, welke in strijd moesten worden geacht met de veiligheid van den staat en de openbare orde De minister is van oordeel, dat de internationale pers vrijheid niet geschonden is. INieuw model bonkaarten Met ingang van 27 October worden bon kaarten voor voedingsmiddelen van een nieuw model in gebruik genomen. Deze kaarten zijn verdeeld in vier horizontale strooken. Elke veertien dagen zullen slechts bonnen van een strook aange wezen worden. In de bonnenlijst zal ver meld worden van welke strook bonnen worden aangewezen. Zoodra de bonnenlijst in de bladen van Donderdag 24 October 1946 is gepubliceerd, doet men goed strook no. 1 van de bon kaart af te knippen. Men kan de bon kaart dan weer opbergen en alleen de afgeknipte strook bij de hand houden. Al leen van deze strook worden voor de periode van 27 October tot en met 9 No vember bonnen aangewezen. Zoodra in de bladen van 7 November de bonnenlijst voor de periode van 10 tot en met 23 No vember is opgenomen kan men de niet aangewezen bonnen van strook 1 vernie tigen. Extra snoep met St. Nicolaas en Kerstmis Er bestaan plannen om met St. Nicolaas en Kerstmis voor dè geheele bevolking een extra bon voor versnaperingen aan te wijzen Begin November pindakaas o]) den suikerbon Binnenkort zal een restantpartij pinda kaas in den handel worden gebracht. In de zaken, welke hiermee bevoorraad wor den, zal men van 2 November af op den suiker-jambon eventueel ook pindakaas kunnen koopen. Een pot pindakaas van 370 gram wordt gelijkgesteld met 500 gram jam. De luchtballon Ranibaldl, welke Donder dagavond ln Den Haag was opgestegen is na een korte lusschenlandlng bij Parijs, ten Zui den van Rouaan gedaald. VELE zijn de bezwaren tegen de distri butie van fietsbanden. Niet alleen duurt het ontstellend lang voor een be slissing genomen wordt over de aanvra gen, maar de hoeveelheid banden is veel te gering en wordt bovendien op een ma nier verdeeld, die naar het schijnt niet in overeenstemming is met het aantal in woners van de gemeenten. Van bevoegde zijde wijst men er op, dat bij de toewijzing van banden in de eerste plaats rekening gehouden moet worden met vijf nauwkeurig omschreven cate gorieën van menschen, die voorrang heb ben. De ziekenverpleging, de geestelijk heid, land- en tuinbouw, de economische wederopbouw en arbeiders, die ver van hun werk wonen moeten eerst geholpen worden Dan pas komt de zesde categorie aan de beurt, die heel toepasselijk „Ove rige Personen" heet. Maar ook zij moe ten wederom een bepaalden minimum af stand per dag afleggen, willen zij voor een bandenbon in aanmerking komen. En, de selectie nog scherper te maken, is ook nog bepaald, dat geen dezer voor- rangs-klanten een bon krijgt, zoolang hij van een openbaar vervoermiddel gebruik kan maken. e hoeveelheid banden, die beschik baar wordt gesteld, is echter aanzienlijk kleiner dan het aantal aanvragen. Een lange wachttijd is dus onvermijdelijk. Dat het aantal banden, dat aan een gemeente wordt toegewezen, soms in het geheel niet in overeenstemming is met haar aantal inwoners komt, omdat als grondslag voor de toewijzingen het aantal aahvragen geldt. Hoe men de zaak keert, het gebrek aan banden blijft het voornaamste euvel. De bandenproductie heeft een tekort aan be paalde materialen. De hoeveelheid rubber HILVERSUM I, 301.5 M. IC.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. IS.15 Kwar tet Jan Corduwener. 18.30 Ned. Strijdkrach ten. 19.00 Urgentie-program Partij van den Arbeid. 19.15 Meisjeskoor „De Krekels". 19.45 I-andbouwi ubrlek. 20.05 Gezinsweek; toe spraak Prinses Juliana. 20.20 „La damnation de Faust" 21.20 Hoorspel „Achter de deur". 21.45 The Ramblers. 22.20 Syl vest re-trio. 22.45 «is. A. A Wildschut. 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II, 415.5 M. 19 00, 20.00 en 22.00 uur Nieuws. 17.30 Paasch. bergkoor. 18.30 Rotterdam roert de trom. 18.40 sportuilzending. 19.15 Meesterwerken voor klavier. 20.05 Gezinsweek; toespraak Prinses Juliana. 20.15 Marinierskapel. 21.00 Kerkwerk onder gerepatrieerden. 21.20 Chr, Zangver- ceniging „Ex Animo" Leiden. 22.30 Gramo foon. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Cello- Koordracht C, Preuyt. 23.30 Gramofoon. Onze hande n sit uatie in cijfers: 1. toerbanden. Over de periode Juli 1945 tot en met Augustus 1946 werden: toer- toer- buitenbanden binnenbanden geproduceerd 1.649 540 1.226 290 geïmporteerd 607.800 538.200 totaal 2.257.340 gedistribueerd 2.051.000 beschikb. voor distributie in September 2 transportbanden. De productie van transportbanden bedroeg over de periode Juli 1945 tot en met Juli 1946: transportbuitenbanden 115.000 transportbinnenbanden 89.000 Ook de Engelschen gaan ter walvischvangst. Deze boot, de 15.000 ton metende ,.Bal(icna zal als moederschip fungeeren voor een vloot van tien walvischvaar- ders. Ze is zeer modern uitgerust en heeft onder andere vliegtuigen aan boord om de ivalvisschen te helpen zoeken. Binnenkort zal de walvischvloot van Southampton uitvaren. is nu voldoende om 400.000 banden per maand te maken, maar er kan niet vol doende staaldraad worden ingevoerd. In ons land wordt het niet gemaakt; de be stellingen in het buitenland kunnen niet vlot worden uitgevoerd en onze vroegere leverancier, Duitschland, kon tot nu toe niet in de leverantie worden betrokken. Ook op gebrek aan canvas hokt de ban denproductie. Weliswaar is de twijncapa- citeit vergroot, maar voldoende is dit nog niet De chemicaliën, de zoogenaamde weekmakers en vulstoffen zijn evenmin ruimschoots voorhanden. Dan is er ge brek aan vrouwelijk personeel, maar niet in ernstige mate en tenslotte is de pro ductie gehandicapt door dat de inwerking stelling der Hevea Fabrieken van Januari tot Juli uitgesteld moet worden, daar de installaties nog niet gerepareerd waren. De import van banden is, hoewel de be stellingen reeds kort na de bevrijding van het zuiden van ons land werden gedaan nog steeds zoo gering, dat daarvan geen verbetering verwacht behoeft te worden. Ook in de toekomst zal de import van frcel geringe beteekenis blijven. Het gebrek aan transportbanden kan evenmin uit het buitenland worden aangevuld en wanneer in ons land transportbanden worden ge maakt gaat dat weer ten koste van de productie van toerbanden. Aan de hand van de opgaven der distri butie-diensten kon worden vastgesteld, dat het aantal aanvragen, dat nog niet gehonoreerd is met een bandenbon, op 31 Juli van dit jaar twee millioen bedroeg. Dit is nog niet de werkelijke behoefte aan banden. Bij de bevrijding moesten naar schatting twee en een half millioen fietsen van banden worden voorzien. Dat beteekent, dat er vijf millioen banden noodig waren. Aangezien er eind Augus tus twee millioen banden gedistribueerd waren kan het bandentekort in ons land op drie millioen worden geschat. Daar bij is dan nog geen rekening gehouden met de inmiddels opgetreden slijtage van de thans gedistribueerde banden Om de voedselvoorziening niet in gevaar te brengen, zijn van den zomer in ruime mate banden toegewezen aan degenen, dio in den landbouw werken. De achterstand bij deze categorie, ongeveer 330.000 bui tenbanden, is nu vrijwel ingehaald. Maar dat is ten koste gegaan van de andere groepen. Er is dus geen enkele reden om optimistisch te zijn en een verbetering van de banden-situatie te verwachten, BINNENLAND Een aantal Belgische Inspecteurs en lnspectri- ces van het gevangenis wezen bezoekt momen teel interneeringskam- pen en tuchtscholen in Nederland. De K.L.M. heeft van de K.N.I.L.M. drie Sky- masters gehuurd, waar door het aantal vluch ten naar en van Indië uitgebreid kan worden. Twee van de drie daders van den te Zuna igepleegden roofoverval op de boerenleenbank zijn in Nijverdal gear resteerd. Het ontvreem de geld, ruim f 7000, is teruggevonden. Bij een ontploffing tijdens het demonteer en van granaten op het ter rein van de springstof fenfabriek te Muiden zijn twee politieke de linquenten zwaar ge wond. Een is later over leden. Inbrekers hebben uit een winkel in de hoofdstad 200 paar Ame- rikaansche schoenen ter waarde van f 3000 ge stolen. Op het kruispunt Jan van Galenstraat Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam is weer een zware vrachtauto tegen een tramtrein der N.Z.H. gebotst. Een der tramwagens werd zwaar beschadigd. De vracht auto kon verder rijden. De prijzenbeschik- kingen 1940 cn 1942 voor honing zijn ingetrok ken. De prljsstop voor honing 1945 is buiten werking gesteld. In de vacature Dr. L. J. Zimmerman is tot lid van de Tweede Ka mer benoemd de heer J. G. Suurhoff (P. v. d. A.) te Amsterdam. De regeering heeft de medewerking der burgemeesters ingeroe pen voor een registratie van door de Duitschers ln Frankrijk, België en Luxemburg gestolen goederen, welke zij in Nederland hebben ach tergelaten. Door het springen van een mortier op het schiet terrein te Bergen aan Zee zijn twee kor poraals uit Alkmaar ernstig, doch niet levens gevaarlijk gewond. Tien Jaar gevange nisstraf is geëlscht tegen den 35-jarigen B. uit Helmond, die na een twist over een verloren voetbalwedstrijd zijn plaatsgenoot J. v. d. W. had doodgestoken. B. is sinds 1931 reeds 13 maal veroordeeld, waarbij eenmaal tot 7 Jaar. De laatste groep Ncderlandsche kinderen, die in Augustus in Bel gische gezinnen werden opgenomen, zijn uit Gent naar Nederland teruggekeerd. De eerste van de 29 t(jdcns den oorlog vernielde bruggen over het Twente-Rijnkanaal ls hersteld. Er is een studie commissie ingesteld, wel. ke de mogelijkheid van het gebruik van heiicop- tères ln Nederland zal onderzoeken. Haarlem en Omgeving De Kerkeraad der Ned. Hcrv. Gemeente te Bloemendnal heeft be noemd tot Jeugd-ouder- ling de heer H. Vis, voorzitter'der Chr. jon gemannen Vereeniging en der Vereeniging van Jong Hervormden. In het kader der Gezinsweek wordt a.s. Donderdagavond 8 uur in de Groote Kerk te Haarlem een Gezins- dlenst gehouden. Voor ganger is Ds. H. v. d. Loos, met muzikale me dewerking van trompet en orgel. B. en W. van Bloc- mendaal hebben aanbe steed het ophalen en ver wijderen van huishoud en tuinafval en van asch, gedurende de ja- Jaren 1947—1949. Inge schreven was door de heeren van Roode f 2300, Maas f 22G8, Heybens f 2100. Bamhorn f 2049, Veldhuizen f 2058 of f 1784. De lieer C. de Jong, onderwijzer aan de Chr. School te Purmcrend, is benoemd tot onder wijzer aan de Chr. School te IJmuiden-O. De heer A. van Driel te Haarlem is be stuurslid geworden van den opgerichten Ned. Chr. Bond van Over heidspersoneel, ontstaan door fusie van de vier Chr. Bonden van Over- keadspersoneel.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 6