Grenscorrecties Besluiten van de conferentie te Batavia Grenscorrecties ter sprake in besloten Kamerzitting Russen zijn teleurgesteld over den verkiezingsuitslag in Berlijn Slroomlevering reeds gestaakt 1 Ajajjee>iuoq ]Qpouj A\noiM] J^pujl^jo^sjnnz U99 J99M.jr I i H Q rl f~1 <llo .Tanrgnnp» No. IS IBS fl I I B 11 1 22 October 10 m Bureaux: Groote Houtstr. 93 I Q? I 1 1 Uitgave Stichting Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem I V J 1 J I ^.1 I 1 m. "W 1 -J A m. M m. J I 1 M m. M Abonnementen: p week 31 ct. IJmuiden: Kennemerlaan 154, W Per kwartaal 4.-. Telefoon 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom TeJ Redactie 10G00 Dir-Hoofdred. 15054 T N een besloten vergadering van de A Tweede Kamer zal de regeering Donder dagmiddag mededeelingen doen betreffen de de wenschen, die zij aan de vier groote mogendheden wil kenbaar maken omtrent grenscorrecties aan onze Oostgrens. In- tusschcn zijn door het A.N.P. deze plannen in een vrij uitvoerigen vorm bericht en de lezer heeft daar in ons vorige num mer kennis van kunnen nemen. Er ie bij aangeteekend dat de Nederlandsche auto riteiten van meening zijn, dat deze aan spraken niet als annexatie kunnen worden gekenmerkt en slechts het karakter van grenscorrecties hebben. Het schijnt moei lijk, uit te maken waar het begrip annexa tie ophoudt en het begrip grenscorrectie begint. Men wil het eerste woord blijkbaar liever niet bezigen, om een bescheiden karakter aan de geuite wenschen te geven. Maar als men verklaart „dat grenscorrec tie op zichzelf noodzakelijk en redelijk is op ethnologische en geografische gronden" en daarbij niet ontkent „dat het verlangen naar gebiedsuitbreiding althans ten deele wordt gemotiveerd door economische be hoeften en dat de strooken land, waarop aanspraak wordt gemaakt, nuttige kleine rivieren en vindplaatsen van steenkolen en olie omvatten" wordt het verschil tusschen de gebezigde termen moeilijk aanvaard baar. Kort na de bevrijding ontetond de bekende, toen veel beroering wekkende openbare gedachtenwisseling over annexa tie. Er kwamen veel publicaties in boek en brochurevorm en anderszins. Er werden vele vergaderingen gehouden. Door an- nexionisten geopperde mogelijkheden be troffen toen een veel grootcr deel van Duitschland, dan waarop Den Haag nu aanspraken wil doen gelden. Duidelijk bleek, dat een belangrijk deel van ons volk ertegen gekant was. Nu het alleen maar „de groote Duitsche inspringing in de Nederlandsche grens bij Coevorden, Groenlo, Nijmegen en Zuid-Limburg" be treft, met een bevolking van 75.000 a 100.000 Duitschers, wil men kennelijk de tegen stellingen omzeilen door het door zoovelen gewraakte begrip annexatie door het goe dig klinkende woord grenscorrecties te vervangen. Maar het wezen van de zaak verandert niet. Dit is een voorstel tot kleine inplants van tot groote annexatie van grondgebied. In de mededeelingen, door het A.N.P. gedaan treft bovendien nog de zin: „Naar verluidt overweegt het kabinet, of het raadzaam is, de territoriale aanspraken in te dienen in ruimer ver band, doch is het daarover nog niet tot een besluit gekomen." Hieruit blijkt dus. dat de mogelijkheid ook nog bestaat dat om grooter gebied zal worden gevraagd. Ofschoon anderzijds weer wordt opge merkt: „Het eerste ontwerp, dat ongeveer een half jaar geleden was opgesteld, be vatte aanspraken op vrij groote stukken met een Duitsche bevolking van ongeveer een millioen. Sinds dien tijd zijn de aan spraken successievelijk verkleind tot een omvang, welke naar men gelooft meer kans heeft, door de geallieerden aanvaard te worden" Erg duidelijk wordt de zaak op deze wijze niet. Misschien zal de Kamer, met gesloten deuren vergaderend, een klaarder beeld krijgen. Maar dat zal niet geopen baard worden. Wel valt uit het boven staande af te lelden, dat men blijkbaar in elk geval in de markt wil blijven en zien wat men bereiken kan. Ook andere landen zullen wel aan bod komen met aanspra ken op Duitsch grondgebied. Men wil erbij Op deze plaats is bij herhaling tegen annexatie geschreven. De ontwikkeling der gebeurtenissen kan geenszins tot verande ring van standpunt leiden. Dit is geen Europeesche politiek, waarvoor zoo drin gende noodzaak bestaat. Dit is niet het initiatief uit den kring der kleine mogend heden, het „verlossende woord", zooals het meermalen genoemd is, waarom on langs nog door generaal Smuts gevraagd is en dat nieuwe richting zou kunnen geven aan de groote Internationale poli tiek. Op deze wijze ontstaat slechts eer? gedrang in het afknabbelen van stukken en stukjes van Duitschland, waarbij men slechts met sombere voorgevoelens aan de gevolgen in de toekomst kan denken en zich bovendien moet afvragen, wat er van de economische herleving moet worden van een volk, dat op hot moment in de diepste misère verkeert. Men kan zeggen: dat heeft het verdiend. Maar dan moet men er meteen bij bedenken, dat Duitsch land altijd het groote achterland voor on zen handel is geweest, dat wij dus bij zijn herleving hot grootste belang hebben en dat het Duitsche volk een uitzicht op her stel moet krijgen. In een Europeesche po litiek, een groot beleid dat het herstel van het zwaar-geteisterde en verdeelde Euro pa als geheel beoogt en dat grooter lijnen volgt dan zijn verouderde versplintering In staten en staatjes, dient toch de Duit sche kwestie tenvolle te worden opgelost. Men kan de veronderstelling opperen, dat deze officieuse bekendmaking van Nederlandsche annexatie-plannen slechts een voorloopige houding bedoelt aan te kondigen. Uit de gebezigde bewoordingen is dat evenwel niet af te leiden. Indien de geopperde beperkte annexatie tot stand zou komen, zouden de 75.000 100.000 Duitschers blijven wonen waar zij zijn met uitzondering van de Nazi's. Dit is in elk geval beter dan hen van huis en hof te verjagen Maar de ongekende erva ring van een vreemde bevolkingsminder heid in ons land die men aanvankelijk het Nederlandsche staatsburgerschap zou Over de gisteren in Batavia gehouden plenaire zitting der Nederlandsche en Indonesische delegaties wordt in een officieel communiqué verklaard, dat de conferentie overeen gekomen is, de wa penstilstandscommissie te machtigen een „staakt-het-vuren"-instructie uit te vaardigen, zoodra zij een beslissing daartoe genomen heeft, zonder dat zij zich tot de plenaire zitting zal behoeven te wenden. Het communiqué zegt voorts, dat een resolutie tot de instelling van een com missie voor burgerlijke zaken eenstem mig werd aangenomen. De volgende bijeenkomst van de vol tallige vergadering zal plaats hebben op 30 October. In een speciale resolutie wordt de taak van de commissie voor burgerlijke zaken als volgt omschreven: „De com missie zal een ontwerp opstellen voor een organisatie ter bestudeering van de problemen van burgerlijken aard. die voortspruiten uit den wapenstilstand en die de door de geallieerden bezette ge bieden op Java en Sumatra en de com municaties met en tusschen de omlig gende gebieden betreffen. Verder zal haar taak bestaan uit het bestudeeren van problemen, die zich voordoen in hetzelfde gebied en die voortspruiten uit het terugtrekken van de Britsohe en Britsch Indische troepen tot 30 Novem ber. Als basis voor haar werkzaamhe den zal de commissie aanvaarden den bestaanden toestand in de betrokken gebieden. Het rapport van de commissie voor Slaking in de mijnen Een derde deel van het aantal mijnwerkers is niet verschenen Naar aanleiding van een oproep tot sta king, welke de Algemeene Bond van Wer kers in het Mijnbedrijf heeft uitgegeven, is vandaag op de vroege diensten, welke om zes uur hedenmorgen begonnen, 32 pCt. der mijnwerkers niet verschenen. Dit per centage geldt voor de Limburgsche mijnen gezamenlijk. Van ongeregeldheden is geen sprake. De staking zal 24 uur duren. De Alge meene Bond van Werkers in het Mijnbe drijf heeft verklaard, dat het werk stil gelegd is, omdat de regeering nog geen beslissing heeft genomen op het voorstel tot verbetering der loonen, dat de mün- industricraad op 24 Augustus heeft inge diend. De Raad van Vakcentrales heeft de sta king afgekeurd. Bomaanslagen een protest tegen arrestatie van Schacht In Stuttgart hebben 300 man Amerlkaan- sche militaire politie, voorzien van auto matische wapenen, tanks en jeeps, razzia's gehouden na de bomaanslagen van Zater dag. Er werden huiszoekingen verricht. Ook 200 man Duitsche politie nam aan de operaties deel. Radio Frankfort heeft een officieele ver klaring van Amerikaansche stafofficieren doen voorlezen, welke verklaring zegt, dat de bomaanslagen in de Amerikaansche be zettingszone van Duitschland noch tegen de Amerikanen noch tegen de bezetting gericht waren, maar dat het protesten van rechtsche elementen tegen de arrestatie van Schacht betreft Provinciale Staten Hedenmorgen kwamen de Provinciale Staten van Noordholland voor de tweede gewone zitting van 1946 bijeen. Na een kort herdenkingswoord van den voorzit ter, Dr. J, E. Baron de Vos van Steen- wijk. over het overleden lid mej. Dr. M. J. W. Hillen, werden de geloofsbrieven van de nieuwe leden de heeren W A. v. d. Donk en E. J. J. Pouw (beiden K.V.P.) onderzocht, waarop zij als lid werden toe gelaten en beëedigd. De verkiezing in de ontstane vacatures in den Raad van Toe zicht op de Provinciale Bedrijven leverde als nieuwe leden op: Prof. Dr. J, R. M. v. d. Brink, Mr. A. de Roos, Dr J. A. Steyn en de heer P. Kuiper. In de com missie van Bestuur van de Provinciale Ziekenhuizen werden gekozen de heeren H. Nolet en J. Warmerdam, ter voorzie ning in de twee vacatures. De voorzitter deelde mede, dat verzoe ken waren binnen gekomen om de Ned. Opera, het Amsterdamsche Concertge bouw en het Comité tot herdenking van P. C. Hooft uit de provinciale kas subsi die te verleenen. de politieke toepassing van den wapen stilstand zegt o.a., dat een gemengde Nederlandsch-Indonesische commissie zal worden gevormd ter uitwisseling van inlichtingen en ter vergemakkelij king van de evacuatie en de hereeniging van families. Verder zullen delegaties van beide partijen toestemming krijgen om de kampen en andere plaatsen, waar de geïnterneerden zich bevinden, te be zoeken ten einde de noodzakelijke ge gevens te verzamelen en hulp te ver leenen bij de verbetering van hun toe stand en bij hun evacuatie. Een andere Nederlandsch-Indonesische commissie zal een onderzoek instellen naar het lot van personen, die zijn ontvoerd of op andere wijze zijn verdwenen geduren de de periode van het conflict. Deze commissie zal verder maatregelen ne men of voorstellen voor hun bevrijding, indien zij nog in leven mochten zijn. Ook zal deze commissie bij beide par tijen aanbevelingen doen met betrek king tot de mogelijkheid van een alge meene amnestie voor gewelddaden, die vóór den wapenstilstand zijn gepleegd, met uitzondering van die zaken, die dui delijk wijzen op moord met voorbedach ten rade en wreedheden, die in koelen bloede zijn begaan. Tenslotte zal een gemengde Neder landsch-Indonesische commissie wor den aangewezen ten einde de publiciteit te bevorderen, die kan bijdragen tot het scheppen van een gunstige sfeer voor de onderhandelingen. Deze com missie zal ook maatregelen nemen, die kunnen leiden tot een beter begrip van wederzijdsche bedoelingen en standpun ten. Hiertoe zullen beide partijen offi cieel gecontroleerde publicaties uitge ven. Beide partijen beloven de vermij ding van elke agitatie te bevorderen in de gebieden, die door de andere partij worden gecontroleerd. Ieder geval van dien aard, dat zidh mocht voordoen, zal aan de commissie worden gemeld. De commissie zal dan een onderzoek instellen en zoo noodig maatregelen voorstellen aan de betrok ken autoriteiten. Het woord is aan. onthouder, en haar dus als een groep min derwaardigen behandelen oefent ook geen aantrekkingskracht uit. En waarom grenscorrectie „noodzakelijk" zou zijn op ethnologische en geografische gronden is mij niet duidelijk. R. P. Vandaag is te Haarlem de glas-actie voor Nijmegen begonnen. Het gemeente bestuur gaf het goede voorbeeld door de dubbele ramen van het Stadhuis be schikbaar te stellen. Lafontaine: Hard loopen dient tot niets; men moet te rechter tijd vertrekken. De omroep wordt gereorganiseerd Moeilijkheden bij „Radio-Nederland" zijn in acuut stadium gekomen Het. tegenwoordige kabinet heeft by ztjn optreden een aantal moeilijkheden in de stichting „Itadio-Nedcrland in den over gangstijd" aangetroffen, welke een in grijpen noodzakelijk maakten. Het vorige kabinet had den Radioraad reeds ingescha keld en hem verzocht een advies uit te brengen. Inmiddels zijn de moeilijkheden in de stichting in een acuut stadium getreden en is onverwijld ingrijpen noodzakelijk geworden, zoodat de regeering verplicht was zich met spoed omtrent in dit opzicht te nemen maatregelen te beraden. By dit beraad is een bepaalde gedachte omtrent een reorganisatie van het tijdeiyke ra- diobestei in concretcn vorm gegoten. Deo voorzitter der stichting is machtiging ver leend hierover in contact met de bestaan de omroepvcrecnigingen te treden. Dit overleg is nog gaande en over het resul taat daarvan zal de Radioraad in de gele genheid worden gesteld zich op korteo termijn uit te spreken. Daarna zal de re- gecring een beslissing i De Tweede Kamer is telegrafisch bij eengeroepen voor een besloten vergade ring op Donderdagmiddag, ten einde de regeering in de gelegenheid te stellen een verklaring af te leggen betreffende de door haar aan de vier groote mogend- beden kenbaar te maken wenschen om trent grenscorrecties. Bemoedigende woorden van Molotof De Queen Elisabeth" is gistermor gen in de haven van New York aange komen. Bij aankomst te New York heeft Molotof verklaard, er zeker van te zijn, dat de vraagstukken, die de Vereenigde Naties in de naaste toekomst zullen bespreken, kunnen worden opge lost. Iedere moeilijkheid zou volgens hern met goeden wil en den waarachti- gen wenseh om tot overeenstemming te komen overwonnen kunnen worden. De delegatie der Sovjet-Unie zal er toe bijdragen, dat het werk der algemeene vergadering en den raad der ministers van buitenlandsehe zaken met succes ten einde wordt gebracht ter verster king van den vrede en voor het welzijn der volken, zoowel groote als kleine. Weerbericht KOUDER Verwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met voornamelijk ln het Zuiden van het lar.d hier en daar nog eenlge re gen. Later brekende bewolking. Daling van temperatuur. Matige, tijdelijk krach tige wind tusschen Noord-Oost en Zuid oost. CiDrie leiders van do Na de groote overwinning der sociaal democratische partij bij de gemeente raadsverkiezingen in Berlijn achten politieke kringen in de Duitsche hoofd stad het waarschijnlijk, dat de door de Russen gesteunde socialistische een heidspartij een nieuwe poging zal doen tot een fusie, of ten minste tot nauwe samenwerking te komen met de sociaal democraten. Men achtte het echter on waarschijnlijk, dat deze laatsten hier toe bereid zullen zijn. Zij zullen er eer der toe overgaan een accoord met de christelijk-democraten te sluiten. Ten aanzien van de verkiezingen in de Russische bezettingszone verklaren de leiders van christelijk democraten en liberaal-democraten dat het hun par tijen daar uiterst moeilijk is gemaakt en dat de socialistische eenheidspartij even zeker een nederlaag zou hebben geleden als in Berlijn, indien de omstandigheden voor alle partijen gelijk waren geweest. Drie leiders van de socialistische een heidspartij zijn uitgenoodigd voor een conferentie met leidende Russische functionarissen. Naar verluidt hebben de Sovjets te kennen gegeven, dat zij verrast en te leurgesteld waren over de uitslag en dat de partijleiders hen onjuist hadden voorgelicht over de opvatting van de Berlijners ten aanzien van de socialis tische eenheidspartij. Verder zouden zij de leiders ervan hebben beschuldigd, dat deze een verkeerde verkiezingstac tiek hadden toegepast. Men verwacht, aat de nederlaag van de door de Russen gesteunde partij van invloed zal zijn op de Russische gedrags lijn met betrekking tot Berlijn, wat be treft de leveranties uit de Russische zone. De levering van electrischen stroom aan de Russische sector van de stad en aan Charlottenburg in de Brit- sche sector is reeds gestaakt. Van de zijde der socialistische een heidspartij neemt men aan, dat de „stroom van gaven", zooals extra voed sel. kleeding en tabak, welke door de Sovjets voor de Bcrlijnsche bevolking ter beschikking werden gesteld, nu wel zal ophouden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1