Het Amerikaansche en Engelsche boek Wereldnieuws „Ruiten troef" in Haarlem 1 Ruwe Bruinkolen Kolenhandel KRUL N.V. Tips en Tops Kort en Bondig In de Raadzaal van het Prinsenhof te Haarlem zijn 2200 Amerikaansche en En gelsche boeken tentoongesteld, welke tot en met Maandag te bezichtigen zijn. De bedoeling is dat het Haarlcmsche publiek kennis neemt van de boeken, welke tus- schen 1939 en 1940 verschenen zijn. Mocht een bezoeker belangstelling hebben voor een bepaald boek en het zich willen aan schaffen, dan kan hij het bij een boek handelaar bestellen. Hij dient er echter rekening mee te houden, dat het geruimen tijd zal duren, alvorens het boek in Haar lem aankomt. mlmm Burgemeester Reinalcla tijdens zijn toe spraak op de tentoonstelling..Het Amerikaansche en Engelsche boek J De tentoonstelling, welke den naam draagt „Het Amerikaansche en Engelsche bock" is Maandagavond officieel geopend, waarbij burgemeester Rcinalda het woord voerde. Deze noemde het een voorrecht voor de stad, dat de tentoonstelling ge houden wordt. In de bezettingsjaren was er immers een leegte, omdat we niet wisten wat er op het gebied van kunsten en wetenschappen elders gebeurde. Dat er groote belangstelling voor litteratuur uit Amerika en Engeland bestaat, is kort na de bevrijding gebleken, toen door be middeling van rijksdiensten tijdschriften e.d. in don handel werden gebracht. Nu Het herstel der Jnfanterie-kazerne te Haarlem Er is geen geld meer beschikbaar! Een maand geleden gaven wij een be schrijving van het herstel der Infanterie- kazerne aan den Koudenhorn Wij stelden in het licht hoe men er in slaagde om van bet uitgewoonde gebouw (eerst hadden de Duitschers er in gebivakkeerd en daarna was het gebruikt als bewakingskamp voor N.S.B.'ers) weer in goeden staat te bren gen, zoodat er reden was om te verwach ten. dat het weer een volkomen bruikbare kazerne zou worden. Men was toen half klaar. Het blijkt nu evenwel, dat er sindsdien weinig meer nan gedaan is, wanthet daarvoor beschikbare geld is op! Er zijn blijkbaar geen wegen te bewandelen om het crediet te vergrooten. Het werk blijft nu zoo liggen en de kazerne zal gebruikt worden zooals die is. Binnenkort wordt het Krelagehuis ontruimd, want dat ge bouw kan niet langer aan ..Bloembollen cultuur" onthouden worden Alleen de garage naast dat gebouw blijft bij de mili tairen in gebruik. Do „Mohnmmedaansche broederschap' te Haifa heeft besloten, een Arabische garde op te richten. Deze organisatie gaat de Pa- lestijnsrhe kusten bewaken met het oog op «te Illegale Joodsche immigratie In het Hei lige Land. De Mohammedanen willen de zaak «Ier Arabieren ln Palestina voor den Veilig heidsraad brengen. In België zijn door de Krijgsraden sinds de bevrijding 2841 doodstraffen bij verstok en 1518 in tegenwoordigheid der beschuldig den uitgesproken. De KrIJgshoven hebben reeds 503 doodvonnissen uitgesproken. Op 1 September waren 111 dezer straffen ten uit voer gelegd. In Noord-West Britsch Indlë Is een Da kota. die een oefenvlucht voor parachutisten mankte, tegen een berg te pletter gevlogen. Twintig inzittenden werden gedood. Het Karl Mnrxmuseum in Trier, dat door «Ie Nazi's ln 1933 weid verwoest, zal onder toezicht van een internationaal comité waar- In ook Leon Blum en Attlee zitting hebben, worden herbouwd. Tc Singapore is het proces begonnen te- pen den Japansehen luitenant-generaal Isgl- «ia. die den aanlog van den „spoorweg des doods" tussehen Birma en Siam controleerde. Hij wordt beschuldigd van onmenschelijke behandeling van krijgsgevangenen. BIJ Moskou wordt een stad gebouwd, waarvan de hulzen uit een nieuw materiaal worden opgetrokken, dat volgens Radio-Mos kou veel goedkooper is dan baksteen en uit stekend tegen warmte en koude isoleert. Bovendien gaat het bouwen ruim twee maal zoo vlug als met baksteen. In een huls te Zürich heeft men een muurschildering uit de veertiende eeuw ont- «lekt, welke verschillende tafcreelen uit het burgerleven toont. Dc schildering was onder een dikke laag kalk verborgen, is een keurcollectie bijeen en dat betee- kent een rijkdom, waarvoor ongetwijfeld groote aandacht zal bestaan. De burgerij krijgt gelegenheid zich te bezinnen op vele onderwerpen. Nadat de burgemeester de tentoonstelling voor geopend had ver klaard, voerden nog het woord de heeren P. Coebergh, voorzitter van de Haarlcm sche Boekverkoopersvereeniging en P. V. de Wit, directeur van de Stads-Biblio- theek en Leeszaal. Laatstgenoemde bracht dank aan allen, die aan de tot standko- ming der expositie hadden meegewerkt. Het handwerkonderwi|S op de scholen Onderwijzeressen k rijgen te Haarlem daarvoor een opleiding Eenigen tijd geleden heeft de regeering plannen uitgewerkt voor uitbreiding en moderniseering van het onderwijs in handwerken aan de oudere meisjes van scholen voor Lager-, Voortgezet Lager- en Uitgebreid Lager Onderwijs. Het ligt o a. in de bedoeling dit uit te breiden met onderricht in knippen, patroonteeke- nen, verstellen en met het aanleeren van diverse technieken van stofversiering. Een eerste vereischte is, de onderwijs krachten daartoe te bekwamen, waarvoor een nieuwe bevoegdheid: de akte „u" voor „Vrouwelijke Handwerken" is ingesteld. Tot de examens daarvoor worden slechts toegelaten zij, die in het bezit zijn van de akte „k" voor zoogenaamde „Nuttige Handwerken". In de „C-afdeeling voor voortgezette studie" aan de Rijkskweekschool te Haar lem is nu, onder leiding van mej J. A. v. Markesteijn, een avondcursus opgeno men ter opleiding voor de bevoegdheid „Vrouwelijke Handwerken". Weer Amerikaansche schoenen Tweeërlei systeem De Haarlemsche winkeliers hebben weer Amerikaansche schoenen gekregen die zonder bon verkocht kunnen worden. Het gevolg was dat er voor verschillende za ken weer rijen kooplustigen stonden; zoo- velen, dat de politie voor de orde moest zorgen. Er zijn ook winkeliers die, ter voorko ming van rijen en om er voor te zorgen dat hun klanten voorrang hebben, een an der systeem hebben gevolgd. Zij legden bestellingslijsten aan om die in volgorde af te werken. Een kwart eeuw lid van een vakbond De Algemeene Ned. Bakkersgezellen- bond, afd Haarlem, hield een welgeslaag den feestavond, die belegd was om het feit te vieren dat 26 leden 25 jaar lid de zer organisatie waren. Gesproken werd door den heer J. Geerlings, voorzitter, die de jubilarissen dankte voor alles wat zij voor de vakorganisatie gedaan hebben Namens het hoofdbestuur overhandigde hij aan elk een oorkonde en een stoffelijk blijk van waardeering. Verder werd nog gesproken door den bondsvoorzitter den heer Koos van Hou ten en den afd.-secretaris den heer E. Jordan. Het verdere deel van den avond werd gewijd aan muziek en ontspanning. DE DISTRIBUTIE Woensdag 23 October Uitreiking distributiekaarten. Haarlem: rest. V en Wa t.m. Wen. Bennebroek: zelf verzorgers 912 uur. Uitr. Bonkaarten: 13.3016 uur, A, B, C. Zandvoort: R—U 912, 2—3 uur. AGENDA Stadsschouwburg: tooneelst. „Spel met het Noodlot", 20 uur. Vroom en Drccsmann, ten toonstelling „Onze voeding in dezen tijd", 2—5 uur. Lange Margarethastraat 19, lezing: „Waarom onderwijsvernieuwing?", 20 uur. Parklaan 34: lezing „De Da rdanell en kwestie in het licht der Bijbelsche Profetie", 20 uur. Gemeentel. Concertzaal: Kamermuziekavond, 20 uur. Rembrandt: De slag om Arnhem. Palace: De zevende sluier. Luxor: Het onzicht bare Paar. Deze drie; 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. rans Hals: Dédé van Montmartre. 2, 4.30, en 9.15 uur. City: Zijn laatste vlucht 2.15, 30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: De Roep- em der Wildernis, 2.30. 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 23 OCTOBER Stadsschouwburg: operette „De Dollarprin- :s", 19.30 uur. Jacobstraat 6, filmavond over Canada, 20 uur. Camplaan 18 (Heemstede): lezing „Waarom hebben de levende w< voedsel noodig?", 20 uur. Bioscopen: Dinsdag. De gemeente behaalt het record Vanmorgen druilde het zoowat, maar het enthousiasme van de vele honderden jon gelui kon door het siepelende motregentje niet gebluscht worden, toen er tegen negen uur verzameld werd op verschillende plei nen van Haarlem. Uit de gesprekken bleek, dat de meisjes en jongens van Haarlems Middelbare scho len zich hadden voorgenomen, de anderen den loef af te steken en de Keizer Karei- stad geducht in het glas te zetten. Het grauw-groen van 78 groote leger trucks trok vanmorgen bij de Ripperda- kazerne de aandacht; een opmerking uit hot publiek: „Als die allemaal vol komen dan kunnen ze ln Nijmegen wel in broei kassen gaan wonen" toekende voldoende den omvang van de militaire hulp, die de actie van vandaag steunde. De zwerm jongens en meisje^ uit de hoogste klassen der Haarlemsche mid- bare scholen verspreidde zich met snelheid hoogste klassen der Haarlemsche middel door Haarlem en omstreken en de glundere gezichten van de jonge „collec tanten" bij het wegdragen van een stuk ruit, waar verleden week nog een „haven gezicht op Rotterdam" in kleuren achter prijkte, bewees, dat de jeugd met hart en ziel meehielp, de nood in het Zuiden te verlichten. Indertijd heeft het gemeentebestuur toe gezegd, de glas-actie te zullen steunen en dat dit geen holle woorden waren, bleek vanmorgen, toen het gemeentehitis op de Groote Marlet van alle dubbele ramen ont daan werd. Beter hier een enkel raam. dan ginds een leege sponning, zullen de Haar lemsche magistraten gedacht hebben. Dit betcekcnt 20 M2. glas! Er was heden in Haarlem een deputatie uit Nijmegen om de glasactie gade te slaan. Zij waren ingenomen met de flinke orga nisatie. Het bestuur van „Volksherstel" is hedenmorgen, in gezelschap van wethou der D. J. A. Geluk en Pater Henri de Greeve, langs de posten gegaan om de glasinzamelaars nog een injectie van geest drift te geven. Ruiten was vandaag troef in onze stad en Nijmegen zal de slagen binnen halen! „Leerschool voor vrouwen" Op de vierde étage van'het perceel Groote Houtstraat 70 to Haarlem heeft „Huishoudelijke Voorlichting" een twee- daagsche tentoonstelling ingericht, onder den naam „Onze voeding in dezen tijd", waar voor de huisvrouw veel te leeren en nog meer te bekijken valt. In een aantal fleurige beelden, ontworpen door den Amsterdamschen kunstenaar J. Brusse wordt getoond, hoe het grootst mogelijke profijt uit de dagelijksche levensmiddelen gehaald kan worden, zoowel ten dienste van het kind als van den volwassene. Een „Maaltijdenkompas" wijst op vernuftige manier den weg naar het beste voedsel en elders gewagen frissche beelden van brandstoffenbesparing en juiste levens- middelen-opslag. Een aparte afdeeling is aan het tijdverdrijf van onze kleinen ge wijd en de bezoekster kan hier leeren, hoe met beperkte middelen een „speelgoedje" tot stand kan komen. De meisjes van de Huishoudschool ln de Voorhelmstraat maakten de verschillende kleinigheden. Al met al een expositie, die zeker in den smaak van de Haarlemsche moeders (en misschien ook nog wel van de vaders) zal vallen, temeer, omdat elke 500ste bezoek ster een taart in het vooruitzicht wordt gesteld, en diverse „hapjes" gratis wor den uitgereikt. Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan Dit zou een weinig te vroeg zijn. Het is dan ook niet de stoomboot uit Spanje, doch uit hot ZuLden van Limburg met een lading ruwe bruinkolen. Het is ons gelukt een flinke lading per schip aan gevoerd te kirijgen en deze wond onder ons persoonlijk toezicht geladen. Wij kunnen IJ dorhaJvo garandeeren dat de kwaliteit ln alle opzichten zal voldoen. Zonder «chroom kunt U d.us den winter tegemoet zien, mits ruwo bruinkolen spoedig besteld bij Stationsterrein Overveen Tel. 23517—24028 Adv. Melk voor schoolkinderen? Te Haarlem in overweging Het is door de regeeringsmaatrcgclen weer mogelijk op de scholen aan de kin deren melk te geven. Vroeger werd dat te Haarlem ook gedaan, maar door de oor logsomstandigheden moest er mee wor den opgehouden. Het maakt thans een punt van overwe ging uit of het gewenscht is weer met de melkverstrekking te beginnen. Een der moeilijkheden is het transport der melk naar de scholen. Aan de regeeringsinstan- ties is gevraagd daarvoor dc middelen be schikbaar te stellen. Het Onderwijzers- St. Nicolaasfeest Voor «lcn 35sten keer De afdeeling van de N.O.V. (ontstaan uit den Bond van Onderwijzers en het N.O.G.) zal weer een St. Nicolaasfeest organiseeren. Nu voor den 35en keer! De kinderen van de openbare lagere scholen, de Centralé" scholen, de eerste klassen der u.l.o.-scholen, de Doopsgezinde scho len, de scholen voor Buitengewoon I. O. en de voorbereidende scholen, zullen er aan deelnemen. In 14 bijeenkomsten in de Gem. Concertzaal zullen zij bijeen ge bracht worden. Dit feest kost geld. Veel geld. De on derwijzers rekenen op steun. Collectanten zullen er met legitimatiebewijs op uittrek ken om giften in te zamelen. Rokato: ,/n Zomerzotheid" De Roomseh-Katholleke Tooneelvereeml- ging Rokato heeft gisteravond ln den Stads schouwburg te Haarlem een aardige vertoo ning gegeven van Dom de Gruyter's bekende bewerking van 'n Zomerzotheid, het Inder tijd (en misschien nu nog?) populaire meisjes boek van Cissy van Marxveldt. Jonge spelers en speelsters kregen hier onder leiding van den heer F. van Emmerik een kaïns. In het tweede tafereel leek het, of de regisseur met zijn acteurs meer moeite had dan met de actrices in het eerste, maar hoe meer het sink voortschreed, te beter kwam ook het samenspel van het mannelijk element tot zijn reoht. Inzonderheid verdient Gerrlt Jan Loots een compliment, omadt hij aan zijn clowneske rol een zekere zwier en geestigheid verleende, welke boven de gemakkelijke grappigheid uitgangen. Ook Erica bekoorde door haar natuurlijk en pittig spel. De tante had een te zware taak om tussehen dit Jolig gebroed haar houding te bepalen; ondanks haar afzijdige en passieve positie had er toch iets van warmte en huiselijke gezelligheid van haar figuur kunnen uitstralen. Maar zij bracht als gastvrouw geen sfeer in het ver trek, een leemte, welke gelukkig door het onstuimig gedoe der logés niet al te sterk opviel. Van de voor hedendaagsehe toeschou wers wel wat weinig aannemelijke caricatuur maakte Ella wat er van dit verouderde lype nu nog te maken was. Door de vlotheid der vertoonlng, welke ook in het snelle changeeren tot uiting kwam, is de herhaling van dit dankbare blljspellctje genoeglijk verloopen. H. G. CANNEGLETER MET 1500 OP STAP. Een 18-jarige Haarlemsche jongen scheen behoefte te hebben aan een verzetje. Daar is meestal geld voor noodig, en. omdat hij het zelf niet had, nam hij maar f 1500 van zijn vader mee. In Amsterdam, waar hij eens ge zellig uit zou gaan, werd hem al gauw f 1300 ontfutseld, zoodat zijn plannen in duigen vielen. Nu zit hij ln een cel zijn zonden te overpeizen. in De bril van Sultan Sar 'j&s-'fS4' 86. De rooverhoofdman-grootvizier, die Sidtan wilde worden, stond voor de spiegel en nam zijn valsche baard af. „Heerlijk om mijn eigen prettige ge zicht weer te zien", zei hij tevreden ,/en nu gaan we eens kijken wat het tochtje naar Ashbir heeft opgeleverd". Hij besteeg zijn ondervoede 'paard, en daverde langs den ouden Perzischen heirweg. Morgen zal ik Sultan zijn, dan is de heilige bril van mij", zong hij in slecht Perzisch, terwijl de magere hoeven van zijn paard de maat sloegen op den rolsigen grond. De puinhoopen van Ashbir kwamen in zicht. „Jonge, jonge, wat heeft dat gebrand", zei Joessoef vol bewondering, „nu moet ik alleen nog maar afrekenen met den Sirdar, den derwisj en de beren! BINNENLAND De doodstraf is ge- elscht tegen den 44-jari- gen Amsterdamschen koopman G. J. de G. die tallooze Joodsche land- genooten uit concurren- tienijd aan de Duitschers had verraden. Hij was lid der N.S.B. en lokte zijn slachtoffers naar zijn magazijn, waar ze door SD-ngenten werden gearresteerd. Na elke arrestatie kreeg hij f 50 en 10 procent van het geen er ln de woningen der gearresteerden In be slag genomen werd. Dc minister van Ovcrzeeschc Gebiedsdee- lcn, mr. J. A. Jonkman, heeft gisteren de radio- telefoonverbinding met Batavia heropend. Hij voerde een gesprek met den lultcnant-gouver- neur-generaal Dr. Van Mook, Benige hooge Fran- sche politic-autoriteiten brengen een bezoek aan Nederland om den grondslag te leggen voor samenwerking met de Nederlandsche politie ter bestrijding van inter nationale misdadigers. Tien Jaar gevange nisstraf luidde het von nis tegen den N.S.B.'er W. S. die van 1940 tot 1943 directeur van het postkantoor te Dordrecht is geweest en die als lid van de Ordnungs- pollzel meegeholpen had aan de arrestatie van een Dordrechtenaar, die daarna werd neerge schoten. I)e minister van Buitenlandschc Zaken, baron van Boetzelaer van Oosterhout, ls niet meegegaan met de Ne derlandsche delegatie naar dc algemeene ver gadering der Vereenig- dc Naties te New York. De behandeling van een aantal belangrijke zaken maakt voorlooplg zijn aanwezigheid ln Den Haag noodzakelijk. Haarlem en Omgeving nu Kon. Besluit is aangewezen als voorzit ter van de commissie van advies voor het S taats visschershavenbe- drijf te IJmuiden lr. T. H. Wisselingh, hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem. Tot lid dier commissie ls benoemd lr. J. Volkers, hoofd ingenieur van den Rijks waterstaat te Haarlem. BU beschikking van den directeur-generaal der P.T.T. ls te rekenen van 1 Augustus af be noemd tot hoofdcom mies bij het hoofdbe stuur der P.T.T. te 's Gravenhage de heer A. Dijkstra, voordien chef aan het magazijn van postzegels te Haar lem. Te IJmuiden ls be roepen als predikant bij dc Gereformeerde Kerk (Onderh. art. 31 K. O.) Ds. W. J van Otterlo van Zuidhorn. Dc Katholieke Ar beidersbeweging te Hll- legom hield Maandag avond een vergadering, waarbij de R.K. Harmo nie „Crescendo" mede werking verleende. Als spreker trad op de heer Dre de Wolf die over de branding van den nieu wen tijd sprak. Hij deel de mede, dat de Katho lieke Arbeidersbeweging in ons land 50.000 leden meer telt dan voor den oorlog. Do vereeniging „Haerlem" houdt Zater dagmiddag een excursie naar het landgoed „Els- wout" te Overveen. De heer II. H. Jans sen, Junoplantsoon 91, viert Donderdag 24 Oc- tober zijn 25-Jarlg Jubilé als boekhouder van de N.V. Wed. Oosten en Zoon te Haarlem. Te Hillegoin zal Dondcrdagavpnd de her oprichting plaats vinden van dc Reisvereenlging voor Katholieke Arbei ders. Do schrUver Piet Bakker zal op Donder dag 24 Oct. een lezing houden ln de Tulnzaal van het Gem. Concert gebouw over zijn nieuwe roman „CIS de MAN". Aerdenlioutscli Vrou wenkoor. Tot dirigent van het Aerdenhoutsch Vrouwenkoor, dat zijn repetities hervat, is be noemd Albert de Klerk. Een R.K. vereeni ging E.ii.B.O. is te Haar lem opgericht. Het Wit- Gele Kruis heeft veel brancards, spalk- en ver- bandmatcraal ter be schikking gesteld. Voor zitter van het bestuur is de heer C. v. Doom, secretaris de heer J. v. Haak, Burgwal U,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2