Bal! Om van Franken! „Haarlem, wij danken U Wereldnieuws Nederland koopt Tips en Tops na XsiO'j pacyi p.|av«aSfiaA vaiji javsaiaj >L_1L JljL Glas voor Nijmegen, hartelijke woorden voor Haarlem Woensdagavond werd in het Concert- I dan te ontvangen, uit welk besef weer sbouw „De Vereeniging" te Nijmegen de actie voor de getroffen steden groei- -i- ttiDat vooral ook de jeugd hierbij gebouw als sluitstuk van de actie „Haarlem helpt Nijmegen" een voorstelling van het tooneelgezelschap „Comedia", van het bekende Fransche stuk „Tartuffe" van Molière gegeven. De opbrengst van dit tooneelfestijn kwam in zijn geheel ten goede aan het Algemeen Hulpcomité dat in de Keizer Karelstad reeds zooveel goeds heeft verricht. Na de pauze vond de burgemeester van Nijmegen gelegenheid, om zijn dank voor de hulp uit Haarlem onder woor den te brengen. Hij verwelkomde aller eerst de Haarlemsche gasten, burge meester M. A Reinalda en echtgenoote, wethouder D. J. A. Geluk, de heer W. van Liemt Jr. (directeur van Volks- stel) en de vele andere genoodigden. Zooals de heer Ch. Hustinx zeide. was het doel van den avond hulde te bren gen aan de stad in het Westen voor alles, wat door haar bevolking bijeen gebracht werd voor het getroffen Nij megen. In een overzicht van alles, wat Nijmegen reeds is binnengestroomd, teekende spreker de omvang van de hulp met cijfers, die meermalen zelfs de Haarlemmers verbaasd deden staan. Afzonderlijk vermeldde de heer Hustinx nog de gaven van de Haarlemsche win keliers aan hun Nijmeeg'sche bedrijfs- genooten, de St. Nicolaas-actie voor de Niimeegsohe jeugd, om tenslotte te recht te komen op de glasinzameling. In warme woorden sprak de bur gemeester zijn erkentelijkheid uit voor den „glazen oogst", die Nijme gen in de schoot viel. Het goede voorbeeld van het Gemeentebestuur, om voor het petekind de dubbele ramen van het stadhuis te offeren en de ongelooflijke hoeveelheid, die in onze stad door de burgerij is ge schonken, legden den burgemeester tenslotte de woorden in den mond: „Haarlem, wij danken U!" Als stoffelijk blijk van dankbaar heid bood de heer Hustinx den verte- Êenwoordigers van het gemeente- estuur onzer stad een in zilver uitgevoerd wapen van Nijmegen aan, dat nu nog slechts in teekening aan wezig is, maar zoo spoedig mogelijk in edel metaal naar Haarlem zal komen. Nadat spreker nog even de verschillen de groepen en personen, die de hulp actie voor Nijmegen tot zulk een succes maakten, lof had toegezwaaid, en gewe zen had op de cultureele banden, die er tusschen de twee steden gelegd zijn, nam de heer M. A. Reinalda. burge meester van Haarlem het woord. Hij bracht de dagen van „Zuid helpt Noordr* in herinnering en zeide, dat in dien tijd van barren nood in Haarlem het besef groeide, dat het toch beter te geven is zoo'n groot enthousiasme aan den dag legde, noemde de heer Reinalda een „rijkdom van blijvende beteekenis" Aan het eind van zijn rede zegde de heer Reinalda toe, dat het zilveren wa pen een goed plaatsje in het Haarlem sche stadhuis zal krijgen. De leden van het gezelschap „Come dia" ontvingen aan het eind van de voorstelling een schat van bloemen. Stichting Haarlemsche Opera: „De Dollarprinses" Een drietal operettes maakte in de eerste Jaren dezer eeuw furore: „Die lustige Witwe" van Franz Léhar, „Ein Walzer- traum" van Oscar Strauss en „Die Dollar- pr+nzessin" van Leo Fall. De „treffers' daaruit, steeds in Walsformaat, voi-spreldden zich door middel van gramofoonplaat. draai orgel of klavier over een groot deel der we reld. Veel soortgelijke werken zijn sindsdien verschenen, zonder dat ze de genoemde drie geheel hebben kunnen verdringen. De „Stichting Haarlemsche Opera" hoeft Woensdagavond „De Dollarpnnses", ln Ne derlandsche vertaling opgevoerd, en nu ik nr langen tijd deze muziek weer eens hoorde moet ik erkennen, dat er toeh werkelijk aar dige vondsten ln voorkomen, die een her leving wettigen. Daar zijn b.v. het duct Allee Fred bij de schrijfmachine en het duet Daisy—Hans, allebei in het 2de bedrijf en dan de beroemde Wals. Toch kwamen de fines ses der orkestratie wegens de kleine bezet ting van hot orkest niet alle voldoende '-*• hun recht, al leverden verschlllendi mentalisten, vooral Gosse Kroese aan uc piano, goed werk. Over 't geheel genomen was hot een aar dige opvoering. Vocaal onderscheidde Truus Morten—Blom zich door krachtige stem en geschoolden zang; als acteur stond Ely Huy- boom wel aan de spits. Bij hem berustte ook de regie en ook deze was te prijzen, al had het tempo hier en daar nog wat sneller kun nen zijn en de groepeering wat losser. Simon Verstraten speelde in 't begin beter dan later de rol van den rijken mijneigenaar. Beb Ki-oon verwierf als oude malloterige huis houdster een verdiend succes. Judith van Dam speelde wat stijf, Ko v. d. Nouwlar.d, Jan v. Tricht, Rie van 't Vlle en Bert v. d. Born leverden elk in hun rol aardig werk, De ensemble-dansen hadden in dit stuk een bijkomstige beteekenis. Er was een overvloed van prachtige bloemen. instri K. DE JONG „Weten en Werken" De Haarlemsche vereeniging „Weten en Werken", die dit jaar (op 12 December) haar 90-jarig bestaan herdenkt, heeft voor de leden in het komende winterseizoen 10 lezingen in petto. De eerste van deze reeks wordt op 14 November door dr. C. Brou wer gehouden: hij zal spreken over een reis door Italië en zijn woorden worden geïllustreerd met lichtbeelden. Van de overige voordrachten noemen wij een avond van den heer J. B. Schuil over het werk van Heyermans, Multatuli en van hemzelf, een lezing over de actie op Wal cheren in 1944 en over diverse natuur historische en andere wetenschappelijke onderwerpen. De voordrachten hebben plaats in het gebouw van de Vrijzinnig Hervormden in de Jacobstraat. Op bevel van het Amerikaansche mili taire bestuur in Württemberg-Badan ls de „Sehwtibische Volksjugend" een 3000 loden tellende Jeugdbeweging, ontbonden omdat zij herhaaldelijk liet verbod tot het voeren van politieke actie heeft overtreden. De Amerikaansche en Dultsche politie hebben te Stuttgart de vijfde razzia binnen £4 uur gehouden. Een voormalige hooge SS- officler, die gisteren ls gearresteerd heeft medcdeelingen gedaan omtrent degenen, die Zaterdagavond de drie bomaanslagen pleegden. De Joodsche dagbladen in Palestina heb ben de volgende verklaring van de Joodsche extremistische Stemgroep ontvangen: „wij zijn een mijnenoorlog begonnen. Op alle we gen in Palestina zullen wij mijnen leggen maar voorzorgsmaatregelen zijn getroffen, dat deze alleen onder Emgelsehe militaire voer tuigen tot ontploffing komen en dat Arabie ren noch Joden gevaar loopen. De indertijd door de Duitschers benoem de bevelhebber van het „Indische legioen", Sirdar Aglt Singh, is door een Voor-Indische militaire missie in Duitschland gearresteerd. Zesduizend autobuschauffeurs in Wales zijn in staking gegaan. Deze staking zal naar schatting een verlies van 20.000 ton steenkool per dag veroorzaken. In Genua Is een door bombardementen beschadigd gebouw, waarvan de bovenste verdiepingen ontruimd waren en alleen de benedenverdieping als restaurant was inge richt, Ingestort. Zestien personen kwamen om het leven. Maandag a.s. zullen de afgevaardigden van 51 landen bij de aigemeene vergadering der Vereenigde Volken een krans leggen op het graf van wijlen President Roosevelt. Von Papen heeft de gevangenis te Neu renberg onder Amerikaansche escorte ver laten. Hij is naar een particulier huls in Neu renberg gebiacht. „VECHTJAS EN DANSPAS". In ons blad van gisteren werd een foto van een demonstratie volksdansen door Schotsche Hooglanders en Grieken in nationale kleedij van een verkeerd bijschrift voorzien. De persoon op den achtergrond, in het witte rokje, is geen Schot, maar een rasechte Griek. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 23 October 1346 BEVALLEN: 10 Oct., J. G. Willemse—Spigt, 7.; 21 Oct., J. M. H. v. Schle—Uilenberg A. v. Veldhuijsen—Broodwinder. 7..; 22 Oct., C L M. Witteman—Zandstra, d.; S. F„ Spren- gen-^Overdijk, z.; J. A. T. Bood't—Tap, J. C. S. Verbruggen—Fortgens, d.; A. G. John —Jansen, z.; A. v. Koot—v. Weert, d.; C. M. Huiberts—Hogervorst, d.; 23 Oct., O. E. Jans- iHyatt, d.; P. H. M. Sonnemans—Roe mers, 7..; P. J. Pronk—v. Breemen, d.; J. C. Jongert—d. Wit, d. ONDERTROUWD: 23 Oct., P. Wenslnk en Lans; J. Gozeling en J. D. Hecremnns; II. Fabriek en J. Beekhuizen; J. G. Beek op J. E. M. v Leeuwen; C. Beck en C. A. Vogel; R. d. Mon en W. Wagenaar; J. T. v. d. Feer en G. M v. d. Water; P. C. d. Doelder er W. M. d. Best; H. J. M. Leeflang en T. Groenevekl; W. v. Raaij en C. C. Brouwer; T. II Mulder en F. J. v. Langendonck; B. H. Kemper en W F. v. Oldenmark; E. J. Stro- cn A S. Ha biecht; IJ. Salm en P. J. Chap- i; G. J. d. Swart en M. I. Pot; W. Mar- chand en J. Bos; C. Sneekes en A. Lnndaal; J. Dijkhoff en M. P. Dekker; J. v. Waard W. J. M. Prins; G. L. Lint en E. Kerkstra; d. Wit en E. Horsman; J. Emmold en M Alkema; A. Janson en D. Boosman; J. H. M Sanders en C. A. Bijster; J. P. Eichhorn en A. P. v d. Vloot; L. MolHng en J. Warmer; F. v. Melseai en H. W. Elfers; J. Binkhorst en E. M Erdsieck; H. Snoeks en M. J. Ko- bcs; N B Bloot en M. Hamel; J. V. d. Heu vel en T. H. Wortel; A. W. v. d. Wal en G. A. d Zwaan; E. Licht en C. Brooijman.s; J. Verkalk en J. R. v. d. Geest; T. J.*v. Pol cn II. A. J. G. Binnerts. GEHUWD: 23 Oct., J. d. Haan cn T. d. Jonge; J L. Witte en L. Pus; J. J. Eivers en J. v. d. Ouden; P. W. G. v. d. Heijden en II. W. Pos; C P. Koek en A. M. C. v. Rossum; G Warring en J. A. H. Kinjet; J. L. Brink eri J. M. v. Steijnen; J. v. Oussehoten en P. Gomes; H. v d. Ham en C. C. v. Veen; W. Nibbering en A. M. Kamp; J. Nicuwcnhuis en G d Ridder; T. J. Kuiper en A. W. Ad miraal; A. Kruithof en S. C. v. d. Blom; II. L C. d. Hoog en C. Rol; T. P. Massaro en W. J. d. Beer. OVERLEDEN: 18 Oct.. E. C. Voetelink. 66 j Koudenhorn 64 U; 19 Oct., T. Bouwer— busschoten, 48 J„ Z. B. Spaame, 10 /.w.; 20 Oct 1' Holleman, 82 j. Tesselsohadestraat 57; 21 Oct S. Keesman, 54 J., Celebesstr. 25. Dr. P. H. Schroder over onderwijsvernieuwing Dr. P. H. Sohröder, secretaris van den Ver- reieuwingsraad sprak Dinsdagavond m het Huls voor Ouders te Haarlem over de Onder wijsvernieuwing. „Weet men wel", zoo vroeg spr„ „dat onze kweekscholen steeds minder leerlingen tellen, omdat jonge menschen worden afgeschrikt door de bestaansmogelijkheden voor den on derwijzer? Dat er scholen zijn, die voor de helft gesloten moeten blijven, omdat er geen onderwijzers voor te vinden zijn? Gaven we ons wel eens rekenschap van de remmende werking, die het klassikaal onder wijs uitoefent op de leerlingen, doordat zij in 't gareel mee moeten loopen ongeacht hun speciale aanleg of belangstelling? Waarom maakt men de kinderen op de lagere scholen, waarvan 75 °/o geen verder on derwijs zullen volgen, niet slechts klaar voor de praktijk van het dagelijksche leven, ïn- plaats van hun hoofd te vullen met reken kundige kunstjes of reeksen aardrijkskundige namen, welke hen later niet meer te pas komen?" Dr. Schröder wees aan het eind van zijn toesjraak op het gvoote belang, dat voor onze jeugd en ons land met de onderwijs vernieuwing gemoeid is. Haarlemsche verraadzaken voor het Bijzonder Hof Dinsdag, 29 October zal het Bijzon dere Gerechtshof te Amsterdam onder meer de zaak behandelen tegen den Haarlemmer J. C. M. B., wien ten laste wordt gelegd, dat hij in Februari 1943, op verzoek van den toenmaligen inspec teur van den Inlichtingendienst te Haarlem, W. M. W., een briefje heeft afgegeven bij den verzekeringsagent J. N B., eveneens in onze stad woonach tig. Dit briefje hield een verzoek in, om „voor het afsluiten van een verzeke ring" naar het adres van B. te komen. Verdachte wist, dat deze verzekerings agent om politieke redenen door den In lichtingendienst gezocht werd. Toen B. inderdaad kwam, werd hij opge wacht door den bovengenoemden in specteur en een N.S.B. collega F. De verzekeringsagent werd gearresteerd. Vei-der vermeldt de aanklacht, dat J. C. M. B. in November '43 aan den Inlich tingendienst heeft verraden, dat in een iakhuis of een werkplaats aan het Jpaarne, exemplaren van een illegaal blad te vinden waren. De eigenaar van het pand, M., en een groot aantal ille gale werkers werden aan vervolging blootgesteld en verschcidenen van hen moesten hun werk met den dood bekoo- pen, anderen ondergingen een lang durige vrijheidsberooving. Den zelfden dag zal voor, het Hof te recht staan de reeds genoemde eigenaar van het pakhuis aan het Spaarne, wien ten laste wordt gelegd, dat hij in No vember 1943 aan den Inlichtingendienst de namen van degenen heeft verteld, van wie hij de illegale lectuur had ont vangen. De middagzitting wordt gevuld door de behandeling van de zaken tegen de gebroeders L. De eene, J. L., die een lijst van medewerkers aan, en versprei ders van het ondergrondsche orgaan had samengesteld, heeft, volgens de ten lastelegging verzuimd deze menschen te waarschuwen. Hij zou de op de lijsten voorkomende personen hebben gerust gesteld, zoo gaat de tenlastelegging ver der, met de onjuiste bewering, dat der gelijke lijsten niet waren aangelegd en dat zij dus niet behoefden onder te duiken. Hetzelfde feit wordt verdachte's broer, T. L. ten laste gelegd en boven dien heeft hij, volgens de aanklacht in het laatst van 1943 de behulpzame hand geboden bij het doen arresteeren van medewerkers aan illegale krantjes in Hilversum, Haarlem en Amsterdam. Zuinig met zeep Tenzij er een gunstige wijziging komt in den aanvoer van grondstoffen uit het bui tenland mogen de vooruitzichten der zeep- productie niet optimistisch worden beoor deeld. Begin November zal een bon voor waschpoeder en in de tweede helft van November een bon voor zachte zeep wor den aangewezen. Zuinigheid met zeep is dus geboden. VOOR EEN NATIONAAL GEDENK- TEEKEN IN ZEELAND. Dr. C. F. J Gombault, oud-officier van justitie te Rotterdam, die acht jaar ambte naar van 't Openb Ministerie bij het Kan tongerecht in Middelburg is geweest, heeft het plan opgevat aan de Zeeuwen een na tionaal huldeblijk aan te bieden, b.v. in den vorm van een granieten gedenktee- ken, symboliseerende de overwinning op het geweld der golven. In een oproep schrijft hij. dat Walcheren op 6 Novem ber zijn eersten bevrijdingsdag zal ge denken, nadat aan den erfvijand, de woe dende golven, een onwrikbaar halt was toegeroepen. Adhaesie-betuigingcn voor het tot stand brengen van een nationaal gedenkteeken, bijvoorbeeld te Middelburg, bestaande in een minimum-toezending van 50 cent per postwissel met vermelding „Zeeuwsch gedenkteeken" worden door dr. Gombault, Westerhoutpark 36, Haar lem, gaarne ingewacht. De beste bestanddeelen van tarwe- en roggekorrel vindt U (dun snijden); Adv* voor zijn koopvaardij Volgens mededeeling van kapitein B. Brouwer, vertegenwoordiger van de Ne- derlandsche koonvaardii. bij zijn aan komst te New York gedaan, is in den loop van de laatste maanden door Ne derland een veertigtal „Liberty-sche- pen" en andere surplus-vaartuigen van de Vereenigde Staten aangekocht Kapi tein Brouwer zeide naar New York ta zijn gekomen om voorbereidingen te treffen voor de aankomst van ongeveer negenhonderdviiftig Nederlandsche zee lieden, op 28 October aanstaande, die de bemanning der schepen zullen vor men. Dc „Groningen" onderweg. Het Nederlandsche vrachtschip „Gro ningen" is Woensdag uit New York naar Antwerpen-Rotterdam vertrokken op zijn maiden-voyage". Dit is voor het eerst in de 73 jaren van net bestaan der „Holland-Amerika lijn" dat een nieuw schip van haar vloot de eerste reis maakt van de Vereenigde Staten uit. Bij aan komst t,e Rotterdam zal de „Groningen" hei-doopt worden in „Andijk" Het schip heeft een Ne derlandsche bemanning onder commm- do van kapitein Pieter G. Verhoog, die reeds 36 jaren gevaren heeft. De „Gro ningen" heeft o.m. een lading tabak en populierenhout voor fabricage van klompen aan boord. Ook een aantal passagiers maakt de reis mee. De sluitingstijd der winkels Een waarschuwing der Politie Het is gebleken dat niet een ieder be kend is met de bepalingen van de Winkel sluitingswet 1930 en het Winkelsluitings- besluit 1941. In verband hiermede vestigt de Hoofdcommissaris van Politie te Haar lem er de aandacht op, dat gedurende het tijdvak van 1 October tot 1 April hot in het algemeen verboden is winkels voor het publiek geopend te hebben: a. Op Zondag (visch-, fruit-, bankot- winkels enz. kunnen van den burgemees ter toestemming krijgen, om gedurende vier achtereen volgende uren geopend te zijn, welke toestemming moet blijken uit een voor het publiek duidelijk zichtbaar opgehangen drukwerk). b. op de eerste vijf werkdagen der week vóór 5 uur en na IR uur. c. Op Zaterdag vóór 5 uur en na 19 uur. Gedurende hot tijdvak van 1 April tot 1 October zijn de avondsluitingsuren 1 uur later gesteld. Kappers- en barbierszaken en fotogra fische ateliers mogen gedurende het ge- heele jaar ,met uitzondering van den Zon dag, voor het publiek geopend zijn tot 20 uur Tenslotte wordt er nog op gewezen, dat'slagerswinkels op Maandag en kappers en barbierszaken op Donderdag na 13 uur voor het publiek gesloten moeten zijn. DE DISTRIBUTIE Vrijdag 25 October Uitreiking Distributiekaarten. Haarlem: X, IJ, Z. Zand voort: nn-uitreiking 9—12 uur. De heer A. Corstius te Heemstede slaag* de te Lelden voor het candidaatsexamea rech tsgel ee rdheid VELSEN „Wederopbouwwoningen" zijn te duur Naar wij vernemen, hebben commissa rissen voor den wederopbouw bezwaar gemaakt tegen den bouw van 47 woningen in Velsen-Noord, waarvoor onlangs de aanbesteding plaats had. Naar dc mcening van genoemd college, komen de woningen te duur. Er zullen bezuinigingen moeien worden aangebracht tot een totaal bedrag; van f 27.000. Getracht zal worden, het bestaande plan zoodanig te wijzigen, dat deze bezuiniging gevonden kan worden. Blijkt dit niet mo gelijk. dan zal er een hcraanbcstcding ge houden moeten worden. Besprekingen mot het gemeentebestuur zijn nog gaande. De bril van Sultan Sar 88. „Oi Ai! had de man al boven op den berg geroepen, „de steen!" Zoo snel zijn beenen hem konden dragen, kwam hij aanrennen. De grootvizier was inmiddels ook bij zijn mannen aangekomen. „Wat is er?" vroeg hij. „Heer. deze beren hebben met den gruwelijken Sirdar den steen van onze onderaardsche gang weggewenteld. Zij zün naar binnen gegaan!" Een oogen- blik stond Joessoef na te denken. Toen kwam er een duivelsche grijns over zijn gezicht. Zij hebben zichzelf schaak mat gezet", mompelde hv.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2