Haarlems Dagblad Het Veto-recht Het Koninklijk bezoek aan Brussel Toespraak tot de gedecoreerden Rusland zwicht voor veto-critiek •ÖUjUIBJJ unij UPA I 1 sjsiAjpjaqLuadsg A aP !iq usj)eAa6aijjasap ssa\j. Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37. Haarlem I.Tmuiden: Kenncmerlaan 154, Telefoon 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pccrcbooi» Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p week 31 ct. per kwartaal 4. Postgiro 273107 Tel.: Redactie 10600. Dir-Hoofdred. 15054 rP OEN de U.N.O. te San Francisco door de vertegenwoordigers van 51 mogend heden was opgericht en het daar aangeno men Charter in het Nederlandsch: Handvest ter ratificatie naar de parle menten ging, werden in de kleine en „middclgroote" landen de bezwaren tegen het veto-recht van vijf groote mogend heden scherp gevoeld. Ook in ons land werden deze bezwaren, nevens andere die men tegen de nieuwe wereldorganisatie inbracht, in het Jicht gesteld. Maar de toe stand bracht mee, dat men eigenlijk geen andere keus had dan te ratificeeren. Voor het oogenblilc was niets beters te bereiken en men moest er maar het beste van hopen. Daarop stak de Veiligheidsraad van wal en al spoedig bleek, dat de Russen bij alle denkbare gelegenheden van hun recht van veto gebruik gingen maken. Dit was niet de bedoeling van San Francisco ge weest, welks Handvest in de eerste plaats naar den geest en zeker niet uitsluitend naar de letter moest worden toegepast Ik hc-b gisteren betoogd, dat Handvesten al leen kans op welslagen hebben als zij een beslaande overtuiging, een gemeenschap- pelijken wil in schriftelijke bepalingen neerleggen. Uit het maken van schrifte lijke bepalingen ontstaan niet de overtui ging en de wil. Het moet andersom ge beuren. In het algemeen bleek trouwens, dat evenals in den Volkenbondstijd de sou- vereine staten ter conferentie kwamen om in de eerste plaats hun eigen belangen te dienen. Slechts voorzoover deze ontzien werden bleken zij tot overleg bereid. En zij botsten op tallooze punten met elkaar. Zij botsen nog steeds. Dit is het oude lied. De U.N.O.die feitelijk ten onrechte United Nations' Organisation heet. want zij vereenigt niet de volken, zooals een Federale Unie dat wel doet, bevindt zich in de positie van een rechtbank, die niet steunt op gemeenschappelijke wetgeving voor haar rechtsbedeelden. Zij moet von nissen over naties, die opzettelijk van haar voorschriften afwijken, maar die zich be roepen op hun nationale souvereinitcit Zij leven niet onder gemeenschappelijke wet geving. zooals alleen een wereldparlement zou kunnen vaststellen. Dit hoofdgebrek", om het zoo maar te noemen, is sinds den oorlog scherp aan den dag getreden en heeft dan ook aanleiding gegeven tot de acties voor Federale Unie waarbij men door de vorming van grocpeeringen reeds de mate van tegenstellingen verminderen zou en ook voor den hoogsten vorm die daarin bereikbaar en die alleen afdoende zou zijn. de schepping van een Wereld- regcering en een Wereldparlement. In November 1945 verklaarde Bevin, de Brit- sche minister van Binnenlandschc Zaken, in het Lagerhuis: „Ik voel dat wij onweer staanbaar op dezen weg worden gedreven: wij moeten nieuwe studio ondernemen om een wereldparlement te vormen, dat direct door de volken gekozen zal worden. De regceringen die de U.N O. vormen zouden jegens dat parlement verantwoordelijk zijn, dat de wereld-wet zou moeten maken die de volken zouden aanvaarden. Moreel zouden zij gebonden en bereid zijn om die wet na te komen. Ik ben bereid om met iedereen, wien dan ook, van welke partij of van welke natie ook, te beraadslagen om een grondwet te ontwerpen voor een wereldparlement met een bepaald doel: den Vrede." Zoo sprak Bevin. Maar de wereld is nog niet verder dan de UNO en in de U.N.O. heeft Rusland, gedreven door zijn wan trouwen jegens het Westen, het veto ge bruikt om ieder besluit te verhinderen, dat het niet in zijn eigen voordeel achtte. Het bezigde dit middel tegenover het feit, dat Amerika en Engeland meer medestan ders in den Veiligheidsraad hebben dan Rusland. Het fnuikte er dus meerderheids- beslissingen mee. Daardoor is men feite lijk op een dood punt gekomen en kan de veiligheidsraad niet functioneeren. De kans dat hij cr ooit in slagen zou. als een ge schil van beslissende beteekenis tusschen twee groote mogendheden zou ontstaan, om oorlog te voorkomen, schijnt thans vrijwel uitgesloten. Daarom wenschcn nu verscheidene delegaties, dat het veto recht uit het Handvest verdwijnen zal. Het is niet aan te nemen dat dit zal geschie den. Zelfs als het geschiedde zou de U.N.O dc wereldsituatie overigens nog niet kun nen behecrschen, want daartoe wordt in derdaad een Wcreldwct. «door dc volken zelf aanvaard en ontworpen door een Wereldparlement. vereischt Den Russen moet nagegeven worden dat zij door hun optreden hebben aangetoond, dat men met de huidige poging tot wereld organisatie geen oplossing kan bereiken. Helaas toonen zij tot dusver geen bereid heid. de gevolgtrekkingen uit hun eigen bewijsvoering te halen en mede te wer ken tot de schepping van een wereldpar lement. door de volken in vrijheid geko zen. Hun eigen parlement wordt niet door het volk in vrijheid gekozen, want cr be staat in Rusland geen vrije partijvorming en candidaatstelling. Eén partij regeert; dc bcwindsvorm is de dictatuur. In den loop van dit jaar leverde een onderzoek der publieke opinie in de Ver- eenigde Staten. Groot-Brittannic. Frank rijk en Canada, waarbij de vraag werd ge steld of men tevreden was met de vorde ringen. die de U.N.O tot dusver gemaakt had. in alle vier landen een ontkennend antwoord op. Het grootst was de afwijzen de meerderheid in Amerika Dat is eenige maanden geleden. Als nu weer zulk een Bij haar bezoek aan België heeft de Koningin decoraties uitgereikt aan Belgen en Nederlanders die zich tijdens en na den oorlog verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandsche zaak. Vrijdagmorgen om 10.30 uur arriveerde H. M. de Koningin met haar gevolg bij de Nederlandsche ambassade, waar zij werd welkom geheeten door den Nederlandschen ambassadeur te Brussel, baron B. Ph. Ha- rinxma thoe Slooten. Voordat zij tot het uitreiken der onder scheidingen zou overgaan sprak zij de te onderscheiden personen toe. In haar rede dankte zij het Belgische Volk voor al wat het. ondanks eigen zware slagen, voor Nederland heeft over gehad. Achtereen volgens belichtte zij de verschillende fei ten. dateerende van Mei 1940 af. toen vele landgenooten bij hun evacuatie in België een gastvrij onderdak vonden. Na de be zetting werkten Belgen en Nederlanders samen in het verzetswerk en vele inlich tingen van. groote waarde voor de krijgs voering bereikten, via het werk van de Belgische illegaliteit. de Nederlandsche reseering in Londen. ..Geen oogenblik," aldus de Koningin. ..hebt gij. hetzij door verslagenheid over eigen verliezen, hetzij in de feestvreugde der herwonnen vrij heid. uw buurvolk vergeten." Ondanks hot eigen eebrek aan voedsel en kleeding heeft het Belgische volk groote hoeveelheden af gestaan en nam het Hollandsche kinderen in haar gezinnen en koloniehuizen op. Van de vele organisaties die werkten ten bate van Nederland noemde onze Vorstin het Belgische Roode Kruis en het Comité Hoste, die zoo ontzaglijk veel voor hun Noordelijke buren gedaan hebben. Ten slotte wees zij nog op de gastvrije huis vesting van het Nederlandsch Militair Ge zag in den winter van '44—'45 te Brussel en op de hulp en steun van de Universi teiten van Leuven en Brussel aan het zwaar beproefde Nederlandsche Hooger Onderwijs, en sprak zij als haar overtui ging uit. dat de beide naties in samen werking met de Vereenigde Volken moeten bijdragen tot den opbouw van een nieuwe wereld Vervolgens ging Hare Majesteit over tot het uitreiken van de 150 decoraties Ieder der gedecoreerden betuigde zij haar dank en tot ieder van hen richtte zij enkele vriendelijke woorden. 's Middags heeft H M de Koningin in Brussel in haar hoedanigheid van „As- sociée" der klasse schoone kunsten van de Koninklijke Academie van Wetenschanpen. Letteren en Schoone Kunsten, een verga dering van deze academie bijgewoond. Ver gezeld van Z K H. den prins-regent, ar riveerde de Koningin om 5 uur bij het paleis der academie. De voorzitter van de klasse der schoone kunsten, de heer Victor Rousseau, opende de vergadering met een rede, waarin hij Hare Majesteit dankte voor het feit. dat zij de benoeming als lid van de klasse der schoone kunsten van de Koninklijke Aca demie van België heeft aanvaard. ..Uwe aanwezigheid, aldus de heer Rousseau, „roept in ons herinneringen op: herinne ringen. die ontroeren van een recent ver leden. dat twee volkeren heeft vereenigd in het lijden en in den wil zich niet te onderwerpen aan het geweld. Wij herinneren ons de banden, die de kunstenaars van het land van Rembrandt en van Vermeer met die van het land van Rubens gedurende eeuwen hebben verbon den Om 8 uur "s avonds begon in de marme ren zaal van het Koninklijk Paleis te Brus- Op de Nederlandsche ambassade te Brnssel reikte HM. de Koningin onder scheidingen uit. Het woord is aan. Een vriend is een geschenk, dat men zichzelf geeft. sel een zoogenaamd diplomatiek diner, waarbij, behalve Koningin Wilhclmina, aanzaten de Prins-Regent, koningin Elisa beth, kardinaal Van Rocy, de pauselijke nuntius Cento, in zijn hoedanigheid van deken van het Corps Diplomatique, do am bassadeurs en gezanten, die in België ge accrediteerd zijn, alsmede hooge dignita rissen van het hof en van het gevolg van Hare Majesteit Te Darmstadt zijn twee voormalige offi cieren van de SS lot 7 Jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het in brand steken van synagogen in vier Duitsche steden tijdens de pogroms van November 1938. Een inbreker die pech had! 50 000 aan waardelooze aandeelen Een maand geleden zijn in Bloemendaal en Aerdenhout inbraken gepleegd waarbij de daders een flinke buit hadden. Vooral in Aerdenhout. De Bloemendaalsche poli tic was zoo fortuinlijk de daders van de laatste inbraak en bovendien het grootste deel van het gestolene te achterhalen. Naai de daders van de inbraak in Bloemendaal wordt nog gezocht. Sindsdien heeft de politie extra voor zorgen genomen, 's Nachts jagen agenten in burger op inbrekers Na dien tijd zijn er vrijwel alleen kleine inbraken voorge vallen Alleen een inbreker deed oogen- schijnlijk een goeden slag. Hij drong een woning binnen en verdween met 4 doosjes sigaren en 50 aandeelen van 1000. Maar., het waren ongeteekende. nog niet uitge geven stukken van een particuliere onder neming. Hij kan ze terugsturen of er de kachel mee aanmaken. De bestolene deed aangifte in de hoop de sigaren terug te krijgen! Een der laatste avonden hield een po litieman iemand staande om te vragen waarheen zijn reis was. De man zag even wel kans in een tuin met bosschages te ont komen. Een inbreker was het niet. want dien avond en nacht is cr geen aangifte binnengekomen. Vermoedelijk was het een deserteur die het niet raadzaam vond Ir» handen der politie te vallen. In de laatste weken zijn er nog al wat rijwielen in dc gemeente Bloemendaal ge stolen. Op straat en uit schuurtjes. Er is nu evenwel een man gepakt die verschei dene fietsen gestolen heeft, zoodat gehoopt wordt dat de rijwielen nu weer wat vei liger zijn. Accoord met ,,open en eerlijk debat' Kon van vele zijden «cerltlseerd voordel van Russische zijde dat beoogde o| UN O-vergadering dc bespreking van alle moties, die bet vcto-rcclii zouden w beperken, onmogelijk te maken, Is gisteren door Wlsjlnskl Ingetrokken. Deze ra.ssende koerswijziging der Kussen ging gepaard met de verklaring, dat «Ie Kot delegatie zich accoord verklaart met een „open en eerlijk debat over alle aai Icgcnhcdcn". Wisjlnski deed zijn opzldd/areilde niedodeollnjt in de commissie orde. wier taak liet Is te adviseeren over de .samenstelling der agenda. stemming werd gehouden, zou het percen tage ontevredenen over de U.N.O onge twijfeld nog grooter zijn. Zoover zijn wij Zal bij al deze misluk kingen tenslotte het groeiende besef, dat grooter beleid gevoerd moet worden, tot daden voeren? R. P. Hiermede is dus de bespreking van het veto-recht op de plenaire zitting der UNO zoo goed als zeker en dc staten die reeds moties hebben ingediend Australië en Cuba kunnen een discussie en mogelijk stemming over hun moties, die een beper king van het veto-recht tot doel hebben, tegemoet zien De Russische zwenking kwam na de verklaringen van Engelschc. Amerikaansche en Chineeschc zijde, die uiting gaven aan het verlangen dezer mo gendheden om het veto-recht in het alge meen te bespreken, zonder dat vooropge steld werd dat zij ook wijziging van het veto-recht wenschten. Intusschen zwichtte de Russische delega tie niet zonder heftige verwijten aan het adres der landen, die moties hadden inge diend Zij verklaarde de beslissing tot dis cussie over het veto te beschouwen als een ernstige slag voor de jonge UNO-organisn- tie. daar de eensgezindheid, basis van den vrede, er door in gevaar wordt gebracht Bij de voortgezette vergaderingen der UNO zijn opnieuw stemmen gerezen tegen de huidige veto-procedure en wel van de zijde van Argentinië, Engeland en Voor- Indië. Noel Baker, dc Britsche woordvoer der, herinnerde daarbij nog eens aan het gebruik van het veto in de Grieksche kwestie, waardoor Rusland een onderzoek aan de Grieksche grenzen verhinderde. Noorwegen in den Veiligheidsraad? Rusland zal. naar uit New York wordt vernomen, aandringen op een lidmaatschap van Noorwegen van den Veiligheidsraad als opvolger van Nederland. In diplomatieke kringen te New York Republikeinsche gulden in Indonesië Gisteravond heeft radio Djokjakarta bekend gemaakt, dat op 26 October met de uitgifte van republikeinsche guldens zal worden begonnen. De goudwaarde van de republikein sche gulden is vastgesteld op 0.5 gram fijn goud. „De koers van de republikeinsche glij den op Java en Madoera is een republi keinsche gulden tegen 50 Japansche guldens. Daarbuiten is deze verhouding één republikeinsche gulden tegen 100 Japansche guldens. verwacht men, dat dc verkiezing van Noor wegen tot lid van den Veiligheidsraad dit land in groote verlegenheid zou brengen. Noorwegen zou namelijk herhaaldelijk ge dwongen zijn bij stemming de zijde te kie zen van Engeland en de V. S. of van zijn buurman de Sovjet-Unie Dit zou Noor wegen bloot .stellen aan bijna ondrage- lijken diplomaticken druk van beide zijden. Men gelooft, dat de drijfveer van het Rus sische voorstel is. het verlangen om een tegencandidaat tegen België te stellen, dat door vele afgevaardigden als dc logische opvolger van Nederland wordt beschouwd, daad het geografisch evenwicht dan be waard blijft De delegaties van de V. S. en Engeland zijn gunstig gestemd ten aanzien van België's candidatuur. Men gelooft ook, dat de Sovjet-Russische delegatie het geen prettig vooruitzicht vindt om Paul Henri Spaak, die als voorzitter van de algemeene vergadering der U.N.O. een wereldnaam heeft verworven, tot geducht tegenstander te krijgen, wanneer de Sovjet-vertegen woordiger Gromyko het bij de debatten in den Veiligheidsraad niet eens is met de meerderheid. Oostenrijkscli wapenkoning keert terug Het socialistische blad in Oosten/ijk „Arbeiter-Zeitung" gaf het bericht, dat Fritz Mandl, dc vroegere Oostenrijksche wapenkoning en indertijd echtgenoot van de filmactrice Hedy Lamarr, onder handelingen voert met de Fransche be- zettingsautorileiten in Oostenrijk en met het provinciaal bestuur van Tirol over hel stichten van een munitiefabriek in Tirol. Mandl verblijft thans in Argentinië. Volgens genoemd blad zou hij voorne mens zijn binnenkort naar Oostenrijk terug te keeren en op grond van de voor slachtoffers van de nazis gemaakte be palingen zijn bezittingen op te eischen. Weerbericht IM.AATSF.L1JK REGEN Verwachting geldig tot Zondagavond: Aanvankelijk afnemende, later weer toe nemende wind tusschen Wcs' en Zuid- West Meest zwaar bewolkt met plaatse lijk icgen. vooral tn hét Zuid-Westen. Des nachts alleen nog ln het Noord- Oosten temperatuur om het vriespunt. Op andere plaatsen ecnlge graden boven nul. Overdag zelfde temperatuur ais vandaag.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1