r*vria) t Regeering koopt alle traan van de „Willem Barendsz' Telefoneerders mopperen lui 3p«ZBJ?q9qs uaox "STVH SNVaa N3dO.-)SOIHI 'JHLaarleims "Oaglblaicl 1TO.rf8oWBIt! .„„..a") ~U Valslc lfoinl 'l Kolkjr De Flnsche athletlekoefenme«ster Valslc, die op het oogenhlik In ons land verblijft, om een onderzoek In te stellen naar de Ne- derlandsche athleten, Is voornemens Zondag a.s. een bezoek te brengen aan het trainings kamp van de H.A.V. „Haarlem" in de om geving van het Brouwerskolkje. Nagegaan zal worden, of dit centrum ln de toekomst geschikt Is voor oefenlaats voor de Olym pische spelen. E.D.O. ontvangt R.F.C. en Haarlem Stormvogels Doordat Roozen vandaag In Lyon met het militaire elftal meespeelt komt hij Zondag niet voor Haarlem uit ln den wedstrijd tegen Stormvogels. Zijn plaats wordt ingenomen door Groeneveld en op de linksbuitenplaats speelt Laan uit het tweede elftal. Groeneveld heeft getoond doelpunten te kunnen maken en mogelijk zal hij een goede vervanger zijn. De IJmuidenaren misten ln de voorhoe de een schutter en daarom is de opstelling gewijzigd. Voor morgen vormen Luppens en Snoeks jr. den rechter vleugel; afgewacht dient te worden, of zij wat zullen bereiken. In het Noorder Sportpark heeft EDO een be hoorlijke kans de tweede overwinning te boe ken. RFC, dat Zondag j.l. weliswaar van VSV heeft gewonnen, komt op bezoek, doch den tegenstand voor BDO lijkt niet zoo groot. In Beverwijk wordt VSV—Emma gespeeld, van welken wedstrijd een gelijk spel als resultaat het meest voor de hand ligt. Van de tweede klassers heeft RCH vrij. In Heem stede komt Vriendenschaar bij HBC op be zoek en als de thuisclub zoo geestdriftig speelt als vorige week. mag een goed resul taat verwacht worden. De Kennemers zal van HVC in Amersfoort niet kunnen winnen; Velsen heeft echter wel een kansje ln Volcn- dam. In de derde klas trekt Bloemendaal naar Amsterdam, waar het van SLTO kan winnen. Spannend belooft de strijd Rlpperda —De Meteoor te worden. Schoten heeft het tegen ASVK niet moeilijk. Veel belangstel ling zal bestaan voor den wedstrijd Hilllnen HFC. De Hlllegommers hebben verleden week tegen Blauw Zwart een goed resultaat geboekt en de Haarlemmers speelden een slechten wedstrijd. Mogelijk herstelt HFC zich. TIJBB kan den thuiswedstrijd tegen Lugdunum winnen. NOORWEGEN OVER HET NIET TOELA TEN VAN RUSLAND. De Noorsche voet balbond heeft van de F.IrF.A. uit Zürlch eer. telegram ontvangen, waarin geen toestem ming verleend wordt tot het spelen van wed strijden tegen het Russische Dynamo-elftal Gezien de reeds getroffen maatregelen tot het organiseeren dezer wedstrijden betreurt de Noorsche bond dezen gang van zaken ten zeerste en zond telegrafisch een dringend verzoek lot het bestuur der F.I.F.A. om als nog op het besluit terug te komen. Zatcrtlng 26 OotoTxn» Ï1TW Ceneraal-Majoor P. L C. Doorman inspecteerde in Indië ook 11-4 R.I., het Kennemer Bataljon Generaal-majoor P. L. G. Door man, souschef van den Generalen Staf der Koninklijke Landmacht heeft onlangs een inspectiereis door Nederlandsch-Indië gemaakt en daarbij ook een bezoek gebracht aan II-4 R.I., het Kennemer batal jon, dat enkele dagen daarvoor zijn éénjarig bestaan gevierd had. Gene raal Doorman was geen vreemde voor dit bataljon. De jongens had den hem reeds ontmoet tijdens hun verblijf van vier weken in Engeland, in het transitokamp Easthamstead, in de omgeving van Wokingham in Berkshire. In een brief uit Indië wordt over het bezoek van generaal Doorman aan het bataljon het volgende verteld: Maandag 23 September begroette de commandant van II-4 R.I. den generaal aan de grens van het bataljonsvak bij de Bailybrug in Tjimatjan, waarna een in spectie van de kwartieren volgde. De generaal interesseerde zich bij zonder voor de wijze van leven, infor meerde naar technische omstandig heden zooals afwatering in den regen tijd, ligging, voeding en ontspanning en stelde zich op de hoogte van de streek waar de jongens in Nederland vandaan kwamen. Ieder detachement werd bezocht in het wegvak van II-4, dat zich uitstrekt van Tjimatjan bij de Poentjak-pas tot Tjikolotok voorbij Tjiandjoer, richting Bandoeng. Drie maal in de week rollen de convooien van Batavia naar Ban doeng vice versa door dit vak heen en het is stille trots van ieder soldaat van het bataljon dat er geen ongeregeld heden zijn voorgekomen gedurende den tijd dat zij dit vak beveiligen. Hier, in het binnenland van Java, stroomt de bevolking terug naar de gebieden, welke onder controle van de Nederlanders staan. De handel leeft er weer op. De zieken komen in grooten getale, om zich onder behandeling te stellen van de officieren van gezond heid, die naast hun reeds zware taak, de medische verzorging der militairen, dag in dag uit nog tijd vinden de be volking te genezen, voornamelijk van allerlei huidziekten, welke onverzorgd bleven in de jaren der Japansche be zetting en in den tijd tusschen het repu- blikeinsche regiem en de komst der Nederlandsche oorlogsvrijwilligers. Bi' elk detachement dat hij bezocht, was generaal Doorman weldra in een levendig gesprek gewikkeld met de soldaten over onderwerpen, die allen bezighouden: „Wanneer gaan we naar huis?". „Welke mogelijkheden hebben we in de toekomst?", „Hoe is de stem- Oud-minister van den Broek gecremeerd Te Westerveld is gistermiddag het stof felijk overschot veraseht van ir. J van den Broek die als minister van financiën deel uitmaakte van de Nederlandsche regeering in Londen gedurende ruim een jaar. Ir. v. d. Broek was tevens directeur van de Billiton Mij EeniRC familieleden volgden de kist. die gedekt was met een krans van H. M de Koningin naar het crematorium De plech tigheid droeg een eenvoudig karakter. Er werd niet gesproken AGENDA ZATERDAG 26 OCTOBER Stad'•schouwburg: tooneelgroep Comedln mot „Dp Fonkelende Stroom". 20 uur. Nieu we Kerk: Concert Muziekkorps Leger des Hells. 20 uur Rembrandt: De Slag om Arn hem. Palace: Jongenskazernc. I.uxor Het Executiepeloton. Deze drie: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: De Dief van Bagdad 2. 4 30 7 en 9.15 uur. City: Safta's Leugen 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: De Woeste ling 2 30. 7. en 9.15 uur. ZONDAG 27 OCTOBER Stadsschouwburg: tooneelgroep Comedla met ,,De Fonkelende Stroom". 20 uur. Frans- lials-Thcater: film „Het Beloofde Land", 10.30 uur. Jansstraat 83, Wijdingsmorgen Spiritis tenver. ..Harmonla", 10.30 uur Brlnkmann: Lezing, .De komende Europeesehe mensch"., 10.30 uur. Bioscopen: Als Zaterdag MAANDAG 28 OCTOBER Stadsschouwburg: SUchtlng Haarlemsche Opera met „De Dollarprinses", 19 30 uur. Blust open: Als Zondag. Tijdens zijn inspectiereis in Indië be zocht generaal-majoor P. L. G. Door man, souschef van den Generalen Staf der Koninklijke Landmacht het marine hospitaal in Soerabaja, waar ook militairen van de landmacht verpleegd worden. Hier ziet men generaal Door man (midden) in gesprek met Tom Bakker uit Velsen. ming in Nederland en waarom weet men daar zoo weinig over ons, wat wij hier doen en hoe wij hier leven?" Bij het afscheid vroeg de generaal: „Zal ik thuis vertellen, dat jullie het goed maken?" Een veelstemmig koor van adhaesiebetuigingen was het ant woord. In een snel wegrijdende jeep ver dween de generaal. Zijn roodomrande pet was nog lang zichtbaar tegen het groen van de hoogopschietende struiken langs het bergpad. Het HBC van angenaam ivonen begint met I .deft van F? SC 'X'"." pt -.l; V Aan den vooravond van het vertrek van den walvischvaarder „Willem Ba rendsz" naar de Zuidelijke IJszee is in het gebouw, waar de stichting Voed selvoorziening Import-Bureau (V.I.B.) te 's-Gravenhage is gevestigd, het con tract geteekend tusschen dit bureau en dc Nederlandsche maatschappij voor de Walvischvaart N.V.. waarbii is overeen gekomen. dat alle traan, welke gedu rende het walvischvaartseizoen 1946— 1947 tijdens de door bovengenoemde maatschappij uitgeruste expeditie wordt geproduceerd, door de Nederlandsche regeering. in deze vertegenwoordigd door de stichting, wordt overgenomen tegen den wereldmarktprijs. De traan zal aan de verwerkende in dustrie worden geleverd. Zondagochtend het vertrek. Het vertrek van de „Willem Barendsz" is bepaald op Zondagmorgen om acht uur uit Amsterdam. Het schip zal om drie uur in den middag uit IJmuiden vertrekken. Suikerbon langer geldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van de sui- kerbonnen 629 Suiker, 129 Suiker, 130 Al gemeen en 131 Algemeen verlengd is tot en met 2 November. IvTlTE.T\. LICHT, MEER GAS! Hulde aan onze Nederlandsch® mijnwerkers. Door hun krachts inspanning en energie worder» thans per dag 30.000 ion kolen naar boven gebracht. Dit be' teekent, dat wij dezen winter méér brandstof, méér licht, méér gas zullen hebben. Zoo krijgt het leven weer een lichtzijde en genieten wc straks in de warme huiskamer dubbel van echte De Gruyter's thee. De vier geurige mélanges zijn er. Ja, ook rood-zilvermcrk! Die aparte thee in metaalpapier ver pakt, die zelfs de meest verwende fijnproevers in verrukking brengt. Geen grooter genot dan bij eea. warme kachel een kopje De Gruyter's thee. En dan nog spa ren, want ook op thee krijgt U .tien procent korting. Tennisdubbel van 100 jaar Jean Borotra en Jacques Brugnon, twee bekende Fransche tennisspelers, die samen honderd Jaar oud zijn, bewezen Vrijdag op Queens Club te Londen, dat de Jaren nog maar heel weinig Invloed hebben gehad op hun spelpeil. De 48-,1arlge Borotra speelde zoo goed tegen Butler, dat deze Engelsch- man volkomen werd uitgeschakeld. Ook Brugnon, die thans 52 jaar oud is, was zeer goed ln vorm, vooral ln het dubbelspel met Borotra. Na den eersten dag was de stand 4—2 voor Frankrijk. ONZE LEUKE FOTOKlNDERSEItFES AAN IIUIS IS UW SINT VERRASSING TON v. GORKUM v. Nesstraat 91 Haarlem-Noord Adv. Het Hoofdbestuur van de P.T.T. belooft eenige verbeteringen voor Haarlem p\E Haarlemmers mopperen over de tc- *-'lefoon, speciaal over de interlocalc verbindingen. Vele uren van den dag is het moeilijk, dikwijls zelfs onmogelijk, om een aansluiting te krijgen. Daarnaast be staan klachten over hel eindelooze geduld dat men moet hebben om gehoor te krij gen op K08 (informatie) en het uitblijven van het nieuwe telefoonboek voor Haar lem en omgeving. Het Hoofd van het Telefoondistrict deelde ons mede, dat de apparatuur van de Haarlemsche telefooncentrale niet meer berekend is op de tegenwoordige behoefte. Hoewel er nu nog wat minder aanslui tingen zfin dan vóór den oorlog, bedraagt het aantal telefoongesprekken zoowel locaal als interlocaal toch meer dan het dubbele! De Telefoondienst zou niets liever doen dan de technische inrichting op korten termijn zooveel te vergrooten dat zij aan de sterk-verhoogde eischen zal kunnen voldoen. De fabrieken kunnen echter voorloopig nog niet veel afleveren Er wordt evenwel aan gewerkt Nu kan men alleen woekeren met de beperkte mid delen, die men heeft. Er wordt wel eens gezegd, dat het Interlocaal telefoonverkeer in Haarlem gehandicapt wordt doordat er geen stroom genoeg op het net staat. Dit is evenwel een bewering van or.deskundigen. Het praatje kan ont staan zijn doordat een batterij thans moet werken en laden tegelijk Dat geeft tech nisch ongemak voor den dienst, maar het publiek staat daarbuiten cn merkt er niets van. want er is steeds voldoende stroom op het net. Het wachten vindt alleen zijn oorzaak in de vele telefoonaanvragen. waardoor het net te zwaar belast wordt. Het is als met de tram op de spitsuren; die kan ook niet altijd alle verkeer ver werken, zoodat er wel eens volle trams een halle voorbijrijden, hoewel daar men- schen staan, die ook graag mee willen. De N.Z.H kan nog eens een wagen extra la ten rijden, maar de telefoon mist zoo'n reserve De beslaande telcfoonklachtcn zouden sterk verminderen, als ieder wilde mede werken om in dezen overgangstijd het telcfoneercn tot het noodzakelijke te be perken. Wij hebben ons ook gewend tot het hoofdbestuur van de P.T.T met de vraag wat gedaan zal worden om den toestand te Haarlem zoo snel mogelijk te verbete ren. Nadat men daarover rapporten van verschillende deskundigen van dienst ge vraagd had werd ons o.a. het volgende medegedeeld: Uitbreiding der apparatuur Het hoofdbestuur is zich volledig be wust van het tekort aan interlocalc auto matische apparatuur en begrijpt dat de toestand in Haarlem dringend om een verbetering vraagt. Er wa6 evenwel na den oorlog in het gehcele land veel achterstand. De Duit- schers vernielden of beschadigden op hun terugtocht 180 centrales. Oorlogsschade heeft de telefoondienst te Haarlem niet gehad. Relatief genomen zou men den toestand daar gunstig kunnen noemen. Landelijk gezien heeft Haarlem geen reden tot klagen. Toch heeft men met voorrang een uitbreiding van de automatische interlocale apparatuur bij den leve rancier besteld. De Rijksgebouwen dienst zal spoedig beginnen met het uitbreiden van de automatenzaal in het P.T.T.-gebouw te Haarlem. Wat de met de hand bediende centrales betreft beschikt men op vele plaatsen (b.v. Arnhem. Breda en Den Bosch) door ver nieling over te weinig apparatuur om het locale verkeer naar behooren af te wikke len. In het verkeer met deze plaatsen zijn de wachttijden met het geheele land, dus ook met Haarlem, groot. De verbinding met Utrecht Het is In het bijzonder moeilijk in Haarlem een verbinding met Utrecht te krijgen Het is veel eenvoudiger voor iemand in Utrecht om Haarlem op te bellen Dit komt omdat de verbinding UtrechtHaarlem automatisch is, maar HaarlemUtrecht nog niet. (Daarentegen is HaarlemRotterdam wel automatisch, maar RotterdamHaarlem niet). Nadat de P.T.T. had aangeraden, wegens de overstelpende drukte op den dag, des avonds naar Utrecht te hellen, zijn de avonduren ook al zoo bezet, dat er prac- tlsch alleen ijlgesprekken mogelijk zijn. De vertraging in Utrecht vindt haar reden in het gebrek aan telefonisten. In middels is in Utrecht een voldoend aantal telefonisten aangesteld, zoodat verwacht mag worden, dat als deze dames zijn op geleid (duur ongeveer 3 maanden) dit euvel verholpen zal zijn. Het geduld en K 08 Vrijwel overal Is er tekort aan perso neel. In Haarlem geldt dit niet in groote mate. Slechts de bezetting van de infor- mntlcposten is zoo nu en dan ontoerei kend, daar het personeel in de drukke uren met opzet aan deze posten onttrok ken wordt om een goede dienstuitvoering van het interlocale verkeer te bevorde ren, waar het immers vooral op aan komt. De wachttijden zijn in andere steden aanmerkelijk langer dan ln Haar lem. Het wachten op K08 zal ook verminde ren als het nieuwe telefoonboek klaar is, want dan zal dit nummer veel minder aangevraagd worden. Het nieuwe telefoonboek voor Haarlem Het eerste deel van den interlocalen telefoongids voor Nederland zal binnen kort verschijnen. Daar staal ook Haar lem in. Zoo spoedig mogelijk volgt de Haarlemsche gids. Er is geen sprake van dat Haarlem bij andere steden achterge steld is, maar er waren wel zeer veel mutaties in den sector Haarlem, o.a. door den terugkeer van gcëvacueerden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 5